Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 3 viktima në 24 orët e fundit, 72 në total. 90 raste të reja dhe 33 të shëruar

Unioni i Operatorëve të Transportit Publik: Nuk mund të rifillojmë punën

12:54 • 23 Qershor 2020

Unioni i Operatorëve të Transportit Publik: Nuk mund të rifillojmë punën

Unioni i Operatoreve të Transportit Publik ka reaguar pas njoftimit të ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manstirliu, për heqjen e të gjitha kufizimeve për transportin publik. “Bazuar në fjalimin e fundit të Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale po ju bëjmë me dije se Unioni i...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 52 raste të reja me koronavirus

11:34 • 23 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: 52 raste të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit janë shënuar 52 raste me koronavirus në vendin tonë, nga 328 testime të kryera. Shpërndarja e rasteve të reja është si vijon: 22 në Tiranë, 9 në Vlorë, 7 në Krujë, 5 në Kurbin, 2...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 1500 të infektuar në thertore, rrezikohet rikthimi i izolimit në rajonin gjerman

22:22 • 22 Qershor 2020

Mbi 1500 të infektuar në thertore, rrezikohet rikthimi i izolimit në rajonin gjerman

Më shumë se 1550 punonjës të një fabrike të përpunimit të mishit në qytetin e Guetersloh në rajonin e Vesfalisë në Gjermani kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Përhapja me shpejtësi në fabrikën ku punojnë rreth 6 mijë persona ka rikthyer frikën dhe mundësinë e vendosjes...

Lexo lajmin e plotë

Prej muajsh në pandemi, OBSH: Nuk vërejmë mutacion gjenetik të virusit

22:20 • 22 Qershor 2020

Prej muajsh në pandemi, OBSH: Nuk vërejmë mutacion gjenetik të virusit

Organizata Botërore e Shëndetit ka bërë një deklaratë të rëndësishme në konferencën për shtyp të së hënës ku bëri me dije se nga studimet e kryera përgjatë këtyre muajve nuk ka pikasur ndonjë ndryshim gjenetik të virusit. “Kemi në dispozicion 49 mijë sekuenca gjenetike të...

Lexo lajmin e plotë

Kosova raporton 47 raste të reja dhe 2 viktima nga koronavirusi

22:03 • 22 Qershor 2020

Kosova raporton 47 raste të reja dhe 2 viktima nga koronavirusi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë bëri me dije në raportimin ditor për 47 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit si dhe dy humbje jete. Zonat me më shumë raste të reja janë ato të Prishtinës, Vushtrisë, Prizrenit, Vitisë dhe...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi shtyn dhe ceremoninë e “Golden Globes”

09:36 • 23 Qershor 2020

Koronavirusi shtyn dhe ceremoninë e “Golden Globes”

Pandemia e koronavirusit ka anuluar apo shtyrë shumë aktivitete të rëndësishme artistike dhe sportive të parashikuara të mbaheshin gjatë këtij viti. Së fundmi kësaj liste i është shtuar dhe ceremonia e “Golden Globes”, të cilën organizatorët kanë menduar ta shtyjnë me disa javë. Kështu ceremonia...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia sipas studentëve, ekspozita më e re në kryeqytet

19:29 • 22 Qershor 2020

Pandemia sipas studentëve, ekspozita më e re në kryeqytet

“Pandemia”. Ky është titulli i ekspozitës më të re në kryeqytet. Ndërsa skenat teatrale dhe kinemat mbeten të mbyllura, nuk ndodh kështu me galeritë dhe muzetë që kanë hapur dyert. Ekspozita më e re në kryeqytet është ajo e 31 studentëve të arteve vizuale që...

Lexo lajmin e plotë

Britania e Madhe shënon numrin më të ulët të viktimave nga Covid-19 prej marsit

09:45 • 23 Qershor 2020

Britania e Madhe shënon numrin më të ulët të viktimave nga Covid-19 prej marsit

Qeveria britanike bëri me dije se 15 persona kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë së koronavirusit, numër ky më i ulëti që është regjistruar që prej 15 marsit. Sipas ministrit të Shëndetësisë, Matt Hancock edhe numri i personave të rinj të infektuar ka rënë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Italia vijon me hapa të ngadaltë drejt shërimit

18:58 • 22 Qershor 2020

Koronavirusi, Italia vijon me hapa të ngadaltë drejt shërimit

Italia duket se e ka kaluar më të keqen nga pandemia e koronavirusit dhe me hapa të vegjël po shkon drejt kalimit të kësaj situata të vështirë që shkaktoi mijëra persona të vdekur dhe më shumë të infektuar. Emergjencat Civile raportojnë se në 24 orët...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia në Francë, deri në 15 vjeç rikthehen në shkolla

18:58 • 22 Qershor 2020

Pandemia në Francë, deri në 15 vjeç rikthehen në shkolla

Të gjithë fëmijët nën moshën 15-vjeçare u rikthyen në bankat e shkollës në Francë, pas 3 muajsh mësim nga shtëpia. Deri më tani, vetëm disa nxënës ishin lejuar të riktheheshin në shkollë vullnetarisht. Ministri i Arsimit tha se izolimi kishte pasur një ndikim shumë negativ...

Lexo lajmin e plotë

Rinisin zyrtarisht fluturimet, jo të gjithë mund të udhëtojnë për shkak të kufizimeve

10:12 • 23 Qershor 2020

Rinisin zyrtarisht fluturimet, jo të gjithë mund të udhëtojnë për shkak të kufizimeve

Nga dita e hënë është lejuar zyrtarisht rinisja e fluturimeve nga Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, por me kufizime të shumta, veçanërisht për shtetasit shqiptarë që duan të udhëtojnë jashtë vendit. Tirana i shtohet kështu hartës së destinacioneve që kanë rinisur transportin ajror, pas kufizimeve të...

Lexo lajmin e plotë

Infektimet me Covid, ISHSH mbyll fasonerinë në Vlorë, punonjëset protestojnë

16:33 • 22 Qershor 2020

Infektimet me Covid, ISHSH mbyll fasonerinë në Vlorë, punonjëset protestojnë

Punonjëset e një  fasonerie në Vlorë protestuan para zyrës së prefektit, duke kundërshtuar mbylljen e fasonerisë ku ato punojnë. Fasoneria në fjalë u mbyll për një afat 14-ditor me urdhër të inspektoratit shtetëror shëndetësor, pasi rezultuan 5 punonjëse të infektuara me Covid-19. Por për punëtorët...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, 9 të vdekur në 24 orët e fundit

16:35 • 22 Qershor 2020

Koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, 9 të vdekur në 24 orët e fundit

Situata nga koronavirusi vijon të mbetet e rëndë në Maqedoninë e Veriut, ku vetëm në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 9 persona të prekur me Covid-19. Ministria e Shëndetësisë në shtetin fqinj ka bërë të ditur se 5 nga viktimat janë nga Shkupi,...

Lexo lajmin e plotë

Ndërron jetë 62-vjeçari, viktima e 45-të nga koronavirusi në Shqipëri

15:53 • 22 Qershor 2020

Ndërron jetë 62-vjeçari, viktima e 45-të nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se një pacient 62-vjeçar ka ndërruar jetë nga koronavirusi, pa asnjë sëmundje bashkëshoqëruese. “Rreth dy javë pas shtrimit në spital, pas 10 ditësh në terapi intensive, i intubuar, një 62 vjeçar nga Tirana ka humbur jetën nga COVID19, me gjithë përpjekjet...

Lexo lajmin e plotë

Mjeku italian: Koronavirusi ishte si tigër i tërbuar, sot është si mace e egër

15:07 • 22 Qershor 2020

Mjeku italian: Koronavirusi ishte si tigër i tërbuar, sot është si mace e egër

A është më e butë sjellja e koronavirusit sot? Matteo Bassetti, shefi i sëmundjeve infektive në spitalin San Martino të Gjenovës, mendon se po. “Përshtypja që kam unë është se virusi po zbutet”, tha mjeku italian në deklarata për “Sunday Telegraph”. “Në mars dhe fillim...

Lexo lajmin e plotë

Shqetësojnë numrat e COVID-19 në Gjermani, rritet ndjeshëm indeksi i riprodhimit të virusit

16:28 • 22 Qershor 2020

Shqetësojnë numrat e COVID-19 në Gjermani, rritet ndjeshëm indeksi i riprodhimit të virusit

Gjatë muajve të kaluar, Gjermania është marrë shembull për menaxhimin e rasteve me COVID-19, që rezultoi në një bilanc më pak dramatik se ai i vendeve si Italia, Franca dhe Spanja dhe Britania e Madhe. Por vendi që mendonte që kishte hedhur pas emergjencën sanitare,...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia e Covid-19 në botë, rritje rekord e rasteve në Brazil, SHBA dhe Indi

16:11 • 22 Qershor 2020

Pandemia e Covid-19 në botë, rritje rekord e rasteve në Brazil, SHBA dhe Indi

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka regjistruar rritjen më të madhe të infektimeve nga koronavirusi në një ditë, me Amerikat që numërojnë shumicën e rasteve të reja. 183 mijë persona u infektuan gjatë 24 orëve të fundit; më shumë se 50 mijë prej të cilëve në...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 33 raste të reja me koronavirus

10:49 • 22 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: 33 raste të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë raporton 33 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë, nga 239 testime. Ditën e djeshme u shënuan 71 raste të reja nga 327 testime. Aktualisht, në shërbimin infektiv po marrin trajtohen 82 pacientë, 10 prej tyre...

Lexo lajmin e plotë

Tomini: Ka rritje të të shtruarve në spital, duhet ndërgjegjësim nga ana e popullatës

11:46 • 22 Qershor 2020

Tomini: Ka rritje të të shtruarve në spital, duhet ndërgjegjësim nga ana e popullatës

Eugena Tomini, Shefja e Survejancës dhe Shërbimit të Inteligjencës Epidemike në ISHP, deklaroi në studion e “Dita jonë” në A2 se është shtuar numri i personave të shtruar në spital me Covid-19. “Kemi 10 raste në terapi intensive, që është një numër i lartë. Gjithsej, kemi...

Lexo lajmin e plotë

Rihapja pas pandemisë, thirrja e Papa Françeskut: Të kujdesemi për “shtëpinë” e përbashkët

09:23 • 22 Qershor 2020

Rihapja pas pandemisë, thirrja e Papa Françeskut: Të kujdesemi për “shtëpinë” e përbashkët

Ulja drastike e ndotjes thuajse në të gjithë botën gjatë izolimit nga pandemia e koronavirusit duhet të çojë në një rritje të përgjegjshmërisë për mjedisin, pas heqjes së kufizimeve. Kështu është shprehur Papa Françesku në meshën e së dielës në Sheshin e Shën Pjetrit, në...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, 96 raste të reja në 24 orët e fundit

18:59 • 21 Qershor 2020

Koronavirusi në Kosovë, 96 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë me koronavirus 96 persona, teksa janë kryer 439 testime. Ndërkohë, në 24 orët e fundit në Kosovë janë shëruar edhe 29 pacientë të prekur me koronavirus, duke...

Lexo lajmin e plotë

“Joga mund të ndihmojë botën të mundë koronavirusin”

09:32 • 22 Qershor 2020

“Joga mund të ndihmojë botën të mundë koronavirusin”

Ndërsa shtetet më të fuqishme të botës janë përqendruar te gjetja e një vaksine ndaj koronavirusit, kryeministri i Indisë bën një sugjerim mjaft interesant për të luftuar koronavirusin. Narendra Modi, në Ditën Botërore të Jogës, është shprehur se joga mund të ndihmojë në mposhtjen e...

Lexo lajmin e plotë

24 të vdekur në 24 orë në Itali nga koronavirusi

09:34 • 22 Qershor 2020

24 të vdekur në 24 orë në Itali nga koronavirusi

Mbrojtja Civile italiane ka publikuar bilancin e viktimave nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit, i cili ka shënuar një rënie të ndjeshme, krahasuar me një ditë më parë. Në 24 orët e fundit, në Itali kanë humbur jetën 24 persona të prekur me koronavirus,...

Lexo lajmin e plotë

Nga e hëna rikthehet transporti detar për pasagjerët

09:39 • 22 Qershor 2020

Nga e hëna rikthehet transporti detar për pasagjerët

Me anë të një njoftimi, Ministria Infrastrukturës dhe Energjisë ka bërë të ditur se duke nisur nga kjo e hënë, 22 qershor, do të lejohen te gjitha linjat e transportit ndërkombëtar të pasagjerëve. Në njoftimin e ministrisë theksohet se, në këtë situatë të re, përgjegjësia...

Lexo lajmin e plotë

Mjekët i dhanë vetëm 1% shanse për të mposhtur koronavirusin, kthehet në shtëpi pas 92 ditësh

09:40 • 22 Qershor 2020

Mjekët i dhanë vetëm 1% shanse për të mposhtur koronavirusin, kthehet në shtëpi pas 92 ditësh

Steve White, 56 vjeç, u shtrua në spital më 19 mars, katër ditë pasi kishte rezultuar pozitiv me koronavirus. Gjendja e tij u rëndua dhe mjekët thanë se ai ka vetëm një për qind shans të mbijetojë, por pas një betejë prej 92 ditësh në...

Lexo lajmin e plotë

Policia zbarkon në Copacabana, brazilianët s’i rezistojnë dot diellit

10:12 • 22 Qershor 2020

Policia zbarkon në Copacabana, brazilianët s’i rezistojnë dot diellit

Policia zbarkoi në plazhin ikonik të Rio De Zhaneiros në Brazil, për të larguar prej atje pushuesit, teksa numri i viktimave ka arritur në pothuajse 50 mijë. Brazilianët nuk i kanë rezistuar dot diellit, rërës dhe detit, pavarësisht kufizimeve, ndërsa numri i të prekurve nga...

Lexo lajmin e plotë

Kategoria e Parë preket nga Covid-19, tre lojtarë të Shënkollit në karantinë

10:20 • 22 Qershor 2020

Kategoria e Parë preket nga Covid-19, tre lojtarë të Shënkollit në karantinë

Një takim i rastësishëm me një person të prekur nga koronavirusi dhe simptomat e para me temperaturë të lartë, kanë bërë që tre futbollistë të skuadrës së Shënkollit të vetëkarantinohen. Klubi i Kategorisë së Parë është në pritje të testeve të tamponit nga Ministria e...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia në Kukës, qytetarët “harrojnë” masat anti-Covid

10:39 • 22 Qershor 2020

Pandemia në Kukës, qytetarët “harrojnë” masat anti-Covid

Kukësi, vijon të jetë në hartën e zonave të prekura nga COVID-19, me katër raste, ndërsa vijon hetimi epidemologjik me qëllim izolimin e kësaj vatre infeksioni. Por rikthimi i virusit në Kukës, duket se nuk i ka trembur aspak qytetarët të cilët i kanë harruar...

Lexo lajmin e plotë

Rritje rekord të infektuarish në Indi, tashmë renditen të katërtit në botë

10:48 • 22 Qershor 2020

Rritje rekord të infektuarish në Indi, tashmë renditen të katërtit në botë

India raportoi 15.413 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, rritja më e madhe ditore që nga fillimi i epidemisë në këtë vend. Rritja rekord ditore e çon numrin e përgjithshëm e personave të infektuar në Indi në mbi 410 mijë, duke...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë raporton rritje të rasteve me koronavirus dhe një tjetër viktimë

11:51 • 21 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë raporton rritje të rasteve me koronavirus dhe një tjetër viktimë

Ministria e Shëndetësisë raporton 71 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë, shifra këto të rritura krahasuar me një ditë më parë. Që nga nisja e pandemisë numri i personave të prekur me koronavirus ka shkuar në 1962. Gjithashtu...

Lexo lajmin e plotë

Rastet e shtuara me koronavirus, Pipero: Ju lutem mbani maskë, qeveria nuk ka gjë në dorë

11:01 • 22 Qershor 2020

Rastet e shtuara me koronavirus, Pipero: Ju lutem mbani maskë, qeveria nuk ka gjë në dorë

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka reaguar në rrjetet sociale në lidhje me përkeqësimin e situatës në vend për shkak të pandemisë së koronavirusit, ku prej disa ditësh raportohen raste të larta personash të rinj të infektuar me virusin. Mjeku Pipero iu bën edhe njëherë thirrje...

Lexo lajmin e plotë

Spanja pret turistët britanikë pa karantinim

11:08 • 22 Qershor 2020

Spanja pret turistët britanikë pa karantinim

Autoritetet spanjolle njoftuan se do të lejojnë nga e diela që të gjithë turistët britanikë të kenë mundësinë të vizitojnë Spanjën, pa qenë e nevojshme për të qëndruar në karantinë. Ministrja e Jashtme spanjolle konfirmoi per mediat britanike se qytetarët e këtij vendi do të...

Lexo lajmin e plotë

Nuk ndalen viktimat nga koronavirusi në Brazil, renditet i dyti pas SHBA

11:12 • 22 Qershor 2020

Nuk ndalen viktimat nga koronavirusi në Brazil, renditet i dyti pas SHBA

Ministria e Shëndetësisë në Brazil vijon të raportojë shifra shqetësuese për sa i përket numrit të personave që kanë humbur jetën dhe janë infektuar si pasojë e pandemisë së koronavirusit. Sipas të dhënave të ditës së fundit, 1022 persona humbën jetën nga Covid-19, për ta...

Lexo lajmin e plotë

6 anëtarë të stafit të fushatës së Trump, pozitivë me koronavirus

11:24 • 22 Qershor 2020

6 anëtarë të stafit të fushatës së Trump, pozitivë me koronavirus

Gjashtë anëtarë të stafit të Donald Trump, që po punojnë për mitingun e presidentit amerikan në Tulsa të Oklahomës, kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Disa orë përpara se Trump të mbërrinte në Oklahoma, drejtori i komunikimit i fushatës së presidentit, Tim Murtaugh, bëri me dije...

Lexo lajmin e plotë

Rezultoi dy herë negativ nga koronavirusi, 68-vjeçari ndërron jetë gjatë transportimit nga Spitali Infektiv

11:27 • 22 Qershor 2020

Rezultoi dy herë negativ nga koronavirusi, 68-vjeçari ndërron jetë gjatë transportimit nga Spitali Infektiv

Një 68-vjeçar, i cili rezultoi negativ për Covid-19 në të dyja testimet e bëra te Spitali Infektiv, ka ndërruar jetë nga një infarkt pasi po transportohej për në Gjirokastër. Ministria e Shëndetësisë thekson se “një pacient 68-vjeçar nga Gjirokastra, i cili vuante nga ciroza hepatike...

Lexo lajmin e plotë

Mourinho duke bërë tamponin, fotoja bëhet virale

11:29 • 22 Qershor 2020

Mourinho duke bërë tamponin, fotoja bëhet virale

Jose Mourinho njihet si një nga personazhet më të drejtpërdrejtë në botën e futbollit dhe këtë veti duket se e ka ruajtur edhe gjatë pandemisë së Covid-19. Trajneri portugez, i cili aktualisht drejton Tottenham, ka shpërndarë në profilin e tij të Instagramit momentin kur i...

Lexo lajmin e plotë

Thunberg: Ndryshimi klimaterik, po aq kërcënues sa koronavirusi

11:32 • 22 Qershor 2020

Thunberg: Ndryshimi klimaterik, po aq kërcënues sa koronavirusi

Aktivistja suedeze e klimës, Greta Thunberg, u ka bërë thirrje qeverive që të trajtojnë ndryshimin e klimës me të njëjtën emergjencë që po trajtojnë koronavirusin. 17-vjeçarja tha se si pasojë e pandemisë, njerëzit po e kuptojnë që është mbushur kupa. “Njerëzit po nisin të kuptojnë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Itali, 49 viktima dhe 262 raste të reja

18:11 • 20 Qershor 2020

Koronavirusi në Itali, 49 viktima dhe 262 raste të reja

Italia ka publikuar bilancin ditor të koronavirusit, që tregon se nuk po arrihen shifrat minimale të disa ditëve më parë. Mbrojtja Civile italiane bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 262 raste të reja (165 vetëm në Lombardi). Ndërkohë, viktimat janë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 1 viktimë dhe 53 raste të reja në 24 orët e fundit

14:26 • 20 Qershor 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 1 viktimë dhe 53 raste të reja në 24 orët e fundit

Shtohen te infektuarit por dhe viktimat nga koronavirusi në Shqipëri. Javën e fundit janë regjistruar thuajse çdo ditë një apo më shumë humbje jete në shërbimin infektiv. Edhe 24 orët e fundit një tjetër pacient, një 70-vjeçare nga Durrësi, nuk i mbijetoi komplikacioneve të renda...

Lexo lajmin e plotë

Mali i Zi mbyll kufirin me Shqipërinë

14:36 • 20 Qershor 2020

Mali i Zi mbyll kufirin me Shqipërinë

Mali i Zi ka vendosur të mbyllë kufijtë me Shqipërinë për shkak të shtimit të rasteve me koronavirus. Vendimi do të nisë të zbatohet nga 21 qershori dhe do të jetë në fuqi derisa ta vendosin autoritetet e Podgoricës. Qytetarët që përdorin shpesh pikën kufitare...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, mbyllet kopshti në Vlorë

14:52 • 19 Qershor 2020

Koronavirusi, mbyllet kopshti në Vlorë

Koronavirusi duket se ka depërtuar edhe në institucionet arsimore të hapura në vendin tonë. Pas dy çerdheve në Tiranë, A2 ka mësuar se është mbyllur edhe kopshti numër 9 në Vlorë. Sipas informacioneve, kuzhinierja ka rezultuar pozitive me Covid-19 dhe për këtë arsye, është vendosur...

Lexo lajmin e plotë

Burime për A2, vëllezërit Budina, pozitivë me koronavirus. Rama: Më vjen keq

14:48 • 19 Qershor 2020

Burime për A2, vëllezërit Budina, pozitivë me koronavirus. Rama: Më vjen keq

Burime për A2 kanë bërë të ditur se vëllezërit Edmond dhe Robert Budina, janë konfirmuar së fundmi të prekur nga Covid-19. Edmond dhe Robert Budina janë dy nga përfaqësuesit kryesorë të Aleancës për Teatrin, të cilët në javët e fundit kanë udhëtuar në qytete të...

Lexo lajmin e plotë

Teatri i Operas në Barcelonë do të hapet me një koncert për …lulet

13:26 • 19 Qershor 2020

Teatri i Operas në Barcelonë do të hapet me një koncert për …lulet

Autoritetet në Barcelonë kanë vendosur të rihapin Teatrin e Operas, i cili ka qëndruar i mbyllur për më shumë se 3 muaj për shkak të pandemisë së koronavirusit. E megjithatë koncerti i parë në këtë teatër do të jetë krejtësisht i pazakontë pasi ai nuk...

Lexo lajmin e plotë

Instituti Italian i Shëndetit: Koronavirusi ka qenë në Itali që në dhjetor

11:51 • 19 Qershor 2020

Instituti Italian i Shëndetit: Koronavirusi ka qenë në Itali që në dhjetor

Instituti Kombëtar i Shëndetit në Itali publikoi rezultatet e një studimi të ri sipas së cilit koronavirusi ka qenë i pranishëm në vend që në dhjetor të vitit 2019, 2 muaj përpara se të raportoheshin zyrtarisht rastet e para. Gjurmë të virusit janë gjetur në...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 50 raste të reja në 24 orët e fundit, ndërron jetë një tjetër person

10:56 • 19 Qershor 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 50 raste të reja në 24 orët e fundit, ndërron jetë një tjetër person

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 50 raste të reja me koronavirus. Ndërkohë, bëhet e ditur se një tjetër person ka ndërruar jetë. Ai është një 69-vjeçar nga Kruja, i cili është viktima e 42 nga...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina kundër Covid-19, OBSH: Miliona doza mund të jenë gati në fund të vitit

20:50 • 19 Qershor 2020

Vaksina kundër Covid-19, OBSH: Miliona doza mund të jenë gati në fund të vitit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpresë së miliona doza të vaksinës kundër Covid-19 mund të prodhohen që në fund të këtij viti, e personat më të cenueshëm nga virusi do të jenë të parët që do ta marrin atë. Ende nuk ka një vaksinë të konfirmuar,...

Lexo lajmin e plotë

Ndërron qëndrim dhe doktor Fauci: Nuk do të ketë rikthim të izolimit nga koronavirusi

09:41 • 19 Qershor 2020

Ndërron qëndrim dhe doktor Fauci: Nuk do të ketë rikthim të izolimit nga koronavirusi

Eksperti amerikan për koronavirusin, doktori Anthony Fauci deklaroi se fundmi se nuk e sheh një rikthim të masave shtrënguese të izolimit në Shtetet e Bashkuara, pavarësisht se niveli i infektimit qëndron në shifra të larta. “Nuk mendoj se do të bisedojmë për rikthimin në izolim....

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Trump nuk ndal sulmet ndaj Kinës: Ndihmoi në procesin e përhapjes

09:44 • 19 Qershor 2020

Koronavirusi, Trump nuk ndal sulmet ndaj Kinës: Ndihmoi në procesin e përhapjes

Para muajit tetor Amerika do të regjistrojë 200 mijë jetë të humbura. Këtë paralajmërojnë autoritetet shëndetësore që hedhin poshtë pretendimet e Shtëpisë së Bardhë se virusi e ka humbur fuqine e tij të dikurshme. Sipas tyre mosrespektimi i masave dhe distancave do jetë shkaku kryesor...

Lexo lajmin e plotë

Kosovë, 83 persona të tjerë të prekur me Covid-19

09:49 • 19 Qershor 2020

Kosovë, 83 persona të tjerë të prekur me Covid-19

Autoritetet shëndetësore në Kosovë bëjnë me dije se 83 persona të tjerë janë regjistruar të prekur me koronavirus në 24 orët e fundit nga 457 testime të bëra. Komunat me më shumë raste janë ato të Vushtrrisë me 15 raste, Prishtinës me 14 raste, Gjilanit...

Lexo lajmin e plotë

Pulia, me COVID-19 pasagjeri i ardhur me traget nga Shqipëria, guvernatori: Do t’i bëjmë testin ekuipazhit

09:52 • 19 Qershor 2020

Pulia, me COVID-19 pasagjeri i ardhur me traget nga Shqipëria, guvernatori: Do t’i bëjmë testin ekuipazhit

Italia sot ka regjistruar një rritje në numrin e të prekurve nga koronavirusi. Në rajonin e Pulias janë regjistruar vetëm 4 raste të reja, por njëri prej tyre ka ardhur nga Shqipëria. Këtë e ka deklaruar vetë guvernatori i Pulias Michele Emiliano, teksa ndodhej në...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: Dy humbje jete në Spitalin Infektiv

10:19 • 19 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: Dy humbje jete në Spitalin Infektiv

Gjatë orëve të fundit një pacient 67-vjeçar nga Tirana ka ndërruar jetë në Spitalin Infektiv, i prekur nga COVID-19, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, pavarësisht perpjekjeve të stafit mjekësor. Pas një rëndimi të papritur, 67-vjeçari nuk arriti të mbijetojë nga disfunksioni kardio-respirator, pavarësisht terapisë intensive medikamentoze...

Lexo lajmin e plotë

Prezantohet pjesa e tretë e ndihmës mjekësore të BE-së kundër COVID-19

10:30 • 19 Qershor 2020

Prezantohet pjesa e tretë e ndihmës mjekësore të BE-së kundër COVID-19

Sot ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe ambasadori i Bashkimit Evropian, Luigi Soreca, kanë prezantuar pjesën e tretë të ndihmës së BE-së për Shqipërinë, në kuadër të mbështetjes për përballimit e situatës së shkaktuar nga COVID-19. Bëhet fjalë për 100 shtretër reanimacioni, 30 elektrokardiograma si...

Lexo lajmin e plotë

Itali, rritet bilanci i viktimave nga koronavirusi

17:54 • 19 Qershor 2020

Itali, rritet bilanci i viktimave nga koronavirusi

Në Itali janë regjistruar 333 raste të reja me koronavirus dhe 66 viktima, duke shënuar një rritje të bilancit në krahasim me ditët e kaluara. Nga këta, 216 raste të reja dhe 36 viktima janë shënuar në Lombardi. Në total, në Itali janë shënuar deri...

Lexo lajmin e plotë

89 fëmijë me Covid-19 në Shqipëri, pacientët e vegjël pa shenja

16:47 • 18 Qershor 2020

89 fëmijë me Covid-19 në Shqipëri, pacientët e vegjël pa shenja

Pavioni i Covid-19 në shërbimin infektiv të pediatrisë që nga fillimi i epidemisë nuk është përdoruar asnjëherë, pasi fëmijët e prekur nga koronavirusi nuk kanë pasur nevojë për shtrime dhe as forma të rënda të sëmundjes. 12 shtretër janë planifikuar për pacientët e vegjël në...

Lexo lajmin e plotë

Thirrja e Policisë së Durrësit: Kush nuk zbaton masat anti-Covid-19 do të ndëshkohet

14:07 • 18 Qershor 2020

Thirrja e Policisë së Durrësit: Kush nuk zbaton masat anti-Covid-19 do të ndëshkohet

Durrësi është qarku i dytë pas Tiranës me numrin më të lartë të personave aktivë të infektuar me koronavirus. Shtimi i rasteve ditët e fundit, ka ngritur në alarm të gjitha institucionet ligjzbatuese dhe natyrisht edhe policinë. Duke qenë se rritja e numrit te personave...

Lexo lajmin e plotë

16 gjoba në 24 orët e fundit, nuk u zbatuan protokollet për koronavirusin

13:50 • 18 Qershor 2020

16 gjoba në 24 orët e fundit, nuk u zbatuan protokollet për koronavirusin

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor ka intensifikuar kontrollet dhe ka realizuar 1661 inspektime për monitorimin e masave ndaj COVID-19 në 24 orët e fundit. Janë marrë 16 masa administrative me gjobë në subjektet të cilat janë gjetur në shkelje, duke mos marrë masat dhe moszbatuar protokollet e...

Lexo lajmin e plotë

Të vizitosh shtetin që s’ka asnjë viktimë nga Covid-19 duhet të depozitosh 3 mijë dollarë!

11:04 • 18 Qershor 2020

Të vizitosh shtetin që s’ka asnjë viktimë nga Covid-19 duhet të depozitosh 3 mijë dollarë!

Ka mbi 16 milionë banorë, por deri tani vetëm 128 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, nga të cilët asnjë nuk ka ndërruar jetë. E kemi fjalën për Kamboxhian, shtetin aziatik që nuk ndodhet shumë larg nga Kina, nga ku nisi edhe pandemia që ka...

Lexo lajmin e plotë

Ndërron jetë një tjetër person nga koronavirusi, 66 raste të reja në 24 orët e fundit

11:09 • 18 Qershor 2020

Ndërron jetë një tjetër person nga koronavirusi, 66 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se janë konfirmuar 66 persona të rinj të prekur me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Ndërkohë, ka ndërruar jetë edhe një pacient 67 vjeç nga Shkodra, i konfirmuar pozitiv me Covid-19, i cili vuante nga...

Lexo lajmin e plotë

7 raste të reja me koronavirus në Vlorë, infektohet dhe juristi i Universitetit të Elbasanit

10:59 • 18 Qershor 2020

7 raste të reja me koronavirus në Vlorë, infektohet dhe juristi i Universitetit të Elbasanit

Burime për A2 bëjnë me dije se, gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistuar 7 raste të reja me koronavirus në qytetin e Vlorës. Autoritetet e Shëndetit Publik në qytetin bregdetar kanë kryer 44 testime te personat e dyshuar, 7 prej të cilëve kanë rezultuar...

Lexo lajmin e plotë

Shtimi i rasteve në Kosovë, qeveria prezanton masat e reja për ambientet e punës

09:24 • 18 Qershor 2020

Shtimi i rasteve në Kosovë, qeveria prezanton masat e reja për ambientet e punës

Vala e re e përhapjes së koronavirusit ka vënë në lëvizje qeverinë e Kosovës. Për ta frenuar këtë, është miratuar vendimi i Ministrisë së Shëndetësisë që të gjitha institucionet publike dhe private të riorganizojnë punën me stafin e tyre, në mënyrë që të respektohet distancimi...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja