NË PËRDITËSIM

Pandemia e koronavirusit

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka deklaruar se tashmë pandemia e koronavirusit ka mbaruar, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë gjithashtu thotë se është pranë përfundimit, edhe pse nuk e ka shpallur zyrtarisht. Por nuk janë të këtij mendimi dy njerëzit që kanë ndihmuar në krijimin e një prej vaksinave më të...

Asnjë humbje jete dhe dyfishim të të shëruarve nga koronavirusi në vendin tonë në 24 orët e fundit përkundër atyre të infektuar. Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 33 qytetarë në 709 testime. Në të gjithë vendin janë 353 qytetarë aktivë...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 35 qytetarë me koronavirus, nga 650 testime, ndërsa 28 janë shëruar. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë, ndërsa në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete. Njoftimi i Ministrisë...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 35 qytetarë me koronavirus, nga 695 testime, ndërsa 53 janë shëruar. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë, ndërsa në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete. Njoftimi i Ministrisë...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 47 qytetarë me koronavirus, ndërsa 81 janë shëruar. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë, ndërsa në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: 4...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 5 qytetarë me koronavirus, ndërsa 40 janë shëruar. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë, ndërsa në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: 3...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 22 qytetarë me koronavirus në 413 testime, ndërsa 37 janë shëruar. Ndërkohë, janë 467 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë, dhe nuk ka...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 48 qytetarë me koronavirus, ndërsa 51 janë shëruar. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete. Raporti I Ministrisë së Shëndetësisë Ministria e...

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 44 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit, nga 608 testime të kryera. Fatmirësisht prej disa ditësh në vendin tonë nuk raportohen viktima për shkak të virusit vdekjeprurës. Aktualisht 509 persona të tjerë janë ende aktivë...

Mbi 17 milionë vdekje është çmimi që duhet të paguajmë dhe ende po paguajmë për keqmenaxhimin e pandemisë së Covid. Revista shkencore Lancet drejton gishtin nga qeveritë e organizatat, duke akuzuar, se kanë ka reaguar shumë ngadalë, shumë të çorganizuara dhe shumë të papërgatitura ndaj përhapjes së koronavirusit SARS-CoV-2. Raporti,...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 656 testime nga të cilat 63 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete. Raporti i Ministrisë së...

Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24 orët e fundit janë kryer 389 teste për Covid-19 nga të cilat kanë rezultuar pozitivë vetëm 23 persona. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Raporti i Ministrisë së...

Nuk është regjistruar sërish asnjë humbje jete në 24 orët e fundit nga koronavirusi në vendin tonë.  Ministria e Shëndetësisë njofton se 45 qytetarë kanë rezultuar të infektuar në 553 testime. Në të gjithë vendin janë 626 qytetarë aktivë me Covid 19. Aktualisht, në spitalin COVID 3 po marrin trajtim...

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, nuk ka asnjë humbje jete në 24 orët e fundit nga koronavirusi në vendin tonë.  Ministria njofton se 47 qytetarë kanë rezultuar të infektuar në 625 testime. Në të gjithë vendin janë 678 qytetarë aktivë me Covid 19. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5...

Nuk është regjistruar sërish asnjë humbje jete në 24 orët e fundit nga koronavirusi në vendin tonë.  Ministria e Shëndetësisë njofton se 51 qytetarë kanë rezultuar të infektuar në 641 testime. Në të gjithë vendin janë 807 qytetarë aktivë me Covid 19. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6...

Asnjë humbje jete nuk është regjistruar në 24 orët e fundit nga koronavirusi në vendin tonë.  Ministria e Shëndetësisë njofton se 95 qytetarë kanë rezultuar të infektuar në 702 testime. Në të gjithë vendin janë 831 qytetarë aktivë me Covid 19. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë....

Doktori epidemiolog, Ilir Alimehmeti, thotë se pandemia, në Shqipëri, por edhe në të gjithë botën, po shkon drejt fundit. “Aktualisht, në të gjithë botën, numrat e të shtruarve në spitale, janë virtualisht bosh. Te ne janë vetëm 6 persona në spital,” – tha ai në studion e Ditarit në A2...

Të dhënat e mbledhura nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, ECDC, tregojnë se javët e fundit ka pasur një rënie të numrit total të rasteve dhe vdekjeve në Evropë nga Covid-19. Por kreu i strategjisë së vaksinimit të Agjencisë Evropiane të Barnave Marco Cavaleri, ka këshilluar që...

Asnjë humbje jete nuk është regjistruar në 24 orët e fundit nga koronavirusi në vendin tonë.  Ministria e Shëndetësisë njofton se 114 qytetarë kanë rezultuar të infektuar në 842 testime. Në të gjithë vendin janë 851 qytetarë aktivë me Covid19. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Janë...

“Pandemia mori fund. Ne ende kemi problem me Covid-in. Kemi ende shumë punë për të bërë. Por pandemia përfundoi”. Këto ishin fjalët e presidentit amerikan, Joe Biden, në një intervistë dhënë për CBS, një deklaratë që duket se ekspertët e shëndetit publik i gjeti të papërgatitur, pasi sipas tyre, jemi...

Janë dy viktimat e regjistruara sot nga pandemia e COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend. Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se janë kryer 166 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 18 qytetarë me koronavirus.Në të gjithë vendin janë 865 të infektuar, ndërkohë që aktualisht në...

Pasi OBSH-ja deklaroi disa ditë më parë se pandemia është drejt fundit, një tjetër konfirmim vjen nga kreu i Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden. Në një intervistë për CBS News presidenti amerikan u shpreh se pandemia ka mbarua, por ka ende një shumë punë për të bërë. “Pandemia ka mbaruar....

Një autobus që transportonte të infektuarit me Covid në një qendër karantinimi u aksidentua në Kinë, duke iu marrë jetën të paktën 27 personave. Ngjarja e rëndë u regjistrua në jugperëndim të provincës Guizhou, ku autobusi u përmbys, duke plagosur rëndë dhe 20 të tjerë. Aksidenti solli reagimin e ashpër...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 335 testime, nga të cilat 43 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 9 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Ndërkohë, në...

Një tjetër person ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit, duke e çuar në 3587 bilancin e fataliteteve që nga nisja e pandemisë. Ministria e Shëndetësisë raporton përmes buletinit të saj të përditshëm se rastet e reja janë ulur më tej duke qëndruar në një...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 694 testime nga të cilat 75 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 9 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Ndërkohë, në...

Vijon të shënojë përmirësim situata nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë njofton se nga 720 testime të kryera në 24 orë vetëm 89 prej tyre rezultuan pozitive, ndërkohë që nuk ka sërish asnjë humbje jete. Janë 1,152 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, ndërkohë që në...

Fundi i pandemisë së koronavirusit pas dy vjetësh e gjysëm dhe miliona viktimash duket shumë pranë. Lajmi u dha nga kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus i cili shtoi se numri i viktimave në një javë ka rënë në vlerat më minimale që nga marsi i vitit...

Vijojnë të jenë të ulëta shifrat e infektimeve nga koronavirusi në vendin tonë prej disa ditësh. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se nga 786 testime të kryera 104 prej tyre rezultuan pozitive, ndërkohë që nuk ka asnjë humbje jete. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 11 pacientë. Njoftimi...

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se në 24 orët e fundit nuk ka ndërruar jetë asnjë i prekur me koronavirus, ndërsa kanë rezultuar pozitivë 138 qytetarë. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të...

Një tjetër person ka ndërruar jetë pasi ishte prekur me koronavirus. Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24 orët e fundit janë kryer vetëm 176 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 17 qytetarë. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 13 pacientë. Në 24 orët e fundit ka 1...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 484 testime për koronavirus, nga të cilat vetëm 88 persona kanë rezultuar pozitivë. Ndërkohë, lajmi i keq është se janë rikthyer humbjet e jetës. Një qytetar nga Mallakastra, 63 vjeç, ka ndërruar jetë i prekur...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 672 testime, nga të cilat 106 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Në të gjithë vendin janë 1615 të infektuar. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 16 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 840 testime, nga të cilat 171 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Në të gjithë vendin janë 1698 të infektuar. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 17 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1245 testime, nga të cilat 233 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Në të gjithë vendin janë 1728 të infektuar. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 18 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk...

“Paracetamoli ka më shumë efekte anësore sesa vaksinat”. Deklarata u bë nga specialisti italian i sëmundjeve infektive, Matteo Bassetti, gjatë prezantimit të librit të tij “Bota është e mikrobeve”. Sipas tij, vaksinat kanë meritën që na lejuan të jetojmë një vit normal, duke iu referuar vitit 2022. Në lidhje me...

Një tjetër person ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në vendin tonë, duke e çuar në 3584 bilancin total të fataliteteve që nga nisja e pandemisë. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, nga 294 testime të kryera gjatë 24 orëve të fundit, 62 prej tyre kanë rezultuar pozitive, duke shënuar një...

Pandemia e gripit spanjoll e vitit 1918 rezultoi në humbjen e mbi 3% të popullsisë së botës me rreth 50 milionë viktima. Por nuk ishte virusi i gripit që shkaktoi shumicën e këtyre vdekjeve. Sipas një artikulli në “The Conversation” të shkruar nga imunologia Hayley Muendlein, shpesh shkaku i vdekjeve...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1052 testime, nga të cilat 247 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Në të gjithë vendin janë 2712 të infektuar. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 15 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk...

Kina është bërë vendi i parë që ka miratuar një vaksinë kundër koronavirusit që merret nga hunda. Prodhuar nga CanSino, vaksina ka përbërës të ngjashëm me atë që injektohet dhe përdorur një adenovirus të padëmshëm si bartës për kodin gjenetik që i mëson trupit se si të luftojë Covid-in. Sipas...

Vijon të shënojë rënie numri i infektimeve ditore nga koronavirusi në vendin tonë. Sipas të dhënave më të fundit nga Ministria e Shëndetësisë, në 24 orët e fundit nga 917 testime të kryera, vetëm 200 prej tyre rezultuan pozitive për Sars Cov-2. Ndërkohë që u regjistrua dhe dita e tretë...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1052 testime nga të cilat 247 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Në të gjithë vendin janë 2712 të infektuar. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 15 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk...

Vala e katërt e pandemisë Covid-19 në vend, e cila nisi në qershor e kulmoi në korrik, shkoi drejt shuarjes në gusht. Të dhënat nga Ministria e Shëndetësisë tregojnë se kurba e infektimeve nisi rënien që në fillim të muajit të shkuar, gjatë së cilit u shënuan pak më shumë...

Ka pësuar një rënie të lehtë bilanci i të infektuarve të rinj me koronavirus në vendin tonë. Sipas raportimit të Ministrisë së Shëndetësisë 263 persona të tjerë kanë rezultuar të prekur nga Sars Cov 2 në 24 orët e fundit nga 1069 testime të kryera, ndërkohë që nuk ka asnjë...

Alarmi për Covid në Kinë nuk ndalet. Metropoli i Chengdu, kryeqyteti i Sichuan, ka vendosur të mbyllë më shumë se 21 milionë banorët e tij për të përmirësuar një shpërthim të Covid-19. Është qyteti i dytë më i madh që i nënshtrohet masës pasi 26 milionë banorët e Shangait u...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1535 testime nga të cilat 446 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 15 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2: Raporti i...

Një tjetër person ka humbur jetën në koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në  3,582 bilancin e fataliteteve që nga nisja e pandemisë. Një ulje të theksuar ka regjistruar numri i të infektuarve të rinj, ku nga 309 testime të kryera, vetëm 56 prej...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 806 testime nga të cilat 216 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 17 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Në të...

Një person ka humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit, një qytetar nga Pogradeci 47 vjeç.    Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nga 1108 testime të kryera, 338 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa 317 të shëruar. Janë 3572 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë...

Pesë civilë humbën jetën pas një sulmi nga forcat ruse mbrëmjen e djeshme në ndërtesat e banimit në fshatin e pushtuar Kamianka, në distriktin Polohy të rajonit të Zaporizhzhia. Lajmi u bë i ditur nga kreu i administratës ushtarake rajonale, Oleksandr Starukh, sipas Telegram, cituar nga Ukrainska Pravda. Mes viktimave,...

Një 53-vjeçar nga Tirana ka humbur jetën gjatë 24 orëven të fundit pais ihste infektuar me koronavirus. Ministria e Shëndetësisë njofton se 354 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19 në 1205 testime. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 16 pacientë, ndërsa në të gjithë vendin janë 3,552 qytetarë aktivë...

Kompania amerikane e bioteknologjisë Moderna ka paditur Pfizer dhe partnerin e saj gjerman BioNTech për shkelje të patentave në zhvillimin e vaksinës së parë Covid-19. Kompania amerikane e bioteknologjisë akuzon rivalët kryesorë, se kanë kopjuar teknologjinë e Moderna-s, për të prodhuar vaksinën e tyre. Në një deklaratë, Moderna tha se Pfizer/BioNTech...

Mutacionet BA 4 dhe BA 5 të variantit Omicron të koronavirusit kanë prekur Shqipërinë, ashtu siç në fakt dyshohej që në shtimin e ndjeshëm të infektimeve në qershor. Konfirmimi ka ardhur nga laboratori i referencës në Gjermani në të cilin u dërguan më herët rreth 230 mostra të dyshuara. Me...

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit një person ka humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit, nga 1285 testime të kryera, 375 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa 389 të shëruar. Janë 3689 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, ndërsa...

Janë 606 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë nga 1732 testime të kryera, ndërkohë që u regjistrua dhe një humbje jete, një qytetar nga Tirana 79 vjeç. Aktualisht janë 3,664 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, ndërsa...

Dr. Anthony Fauci do të largohet nga posti i drejtorit të Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe ai i këshilltarit kryesor të presidentit Joe Biden për luftën kundër pandemisë, në fund të këtij viti, duke shënuar fundin e gati katër dekadave si eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në...

Nuk ka asnjë viktimë ditën e sotme si pasojë e pandemisë së COVID-19 dhe varianteve të tij. Ndërkohë, rastet e reja janë 104, por vetëm në 358 testime,  ndërsa të shëruarit janë 312, ku aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 25 pacientë. Janë 3,583 qytetarë aktivë me Covid19 në...

Në buletinin e sotëm të Ministrisë së Shëndetësisë mësohet se asnjë person ka humbur jetën nga koronavirusi në vendin tonë, ndërsa 341 të tjerë rezultuan të infektuar nga 904 testime të kryera në 24 orët e fundit. Janë 3,791 qytetarët aktivë me Covid19, ndërkohë që në spital po marrin trajtim...

495 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë nga 1407 testime të kryera, ndërkohë që u regjistrua dhe një humbje jete. Aktualisht janë 3,781 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, ndërsa në spital po marrin ndihmë më të...

Një person ka humbur jetën nga koronavirusi në vendin tonë, ndërsa 498 të tjerë rezultuan të infektuar nga 1412 testime të kryera në 24 orët e fundit. Në buletinin e Ministrisë së Shëndetësisë mësohet se 3,724 qytetarë janë aktivë me Covid19, ndërkohë që në spital po marrin trajtim 23 pacientë....