Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 2 viktima, 117 raste dhe 68 të shëruar në 24 orët e fundit

Rekord i zymtë në Maqedoninë e Veriut, 12 viktima dhe 132 raste me Covid-19 në 24 orë

22:26 • 29 Qershor 2020

Rekord i zymtë në Maqedoninë e Veriut, 12 viktima dhe 132 raste me Covid-19 në 24 orë

Maqedonia e Veriut arrin një rekord tepër të zymtë në pandeminë koronavirus. Në 24 orët e fundit u raportuan 12 viktima, shifra më e lartë që prej shpërthimit të virusit vdekjeprurës, duke e çuar bilancin total të jetëve të humbura në 298. Rastet e reja...

Lexo lajmin e plotë

Bardh Spahia: Duhet këputur zinxhiri i infeksionit në QSUT

14:53 • 29 Qershor 2020

Bardh Spahia: Duhet këputur zinxhiri i infeksionit në QSUT

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, i bëri thirrje Ministrisë së Shëndetësisë që të rrisë kapacitetet testuese dhe të këpusë zinxhirin e infeksionit në QSUT. “Nëse kolegët duhet të rrisin vëmendjen në të përditshmen e tyre, ministrja e Shëndetësisë duhet t’u përgjigjet kërkesave të tyre...

Lexo lajmin e plotë

Hapja e kufijve pas 1 korrikut, BE e pavendosur, konsultimet vijojnë gjatë së hënës

14:06 • 29 Qershor 2020

Hapja e kufijve pas 1 korrikut, BE e pavendosur, konsultimet vijojnë gjatë së hënës

Bashkimi Europian pritet të vendosë sot mbi listën e vendeve të sigurta, shtetasit e të cilave do të lejohen të udhëtojnë drejt shteteve anëtarë nga 1 korriku. Diskutimet kanë nisur prej ditësh, me ambasadorët e këtyre vendeve që hartuan një listë paraprake, ku Shqipëria nuk...

Lexo lajmin e plotë

Greqia hap kufijtë me Shqipërinë, nga 1 korriku lejohet kalimi në Kakavijë e Kapshticë

14:02 • 29 Qershor 2020

Greqia hap kufijtë me Shqipërinë, nga 1 korriku lejohet kalimi në Kakavijë e Kapshticë

Greqia do t’i hapë kufijtë më Shqipërinë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas gjatë një konference për shtyp.   Siç bëri të ditur, nga 1 korriku do të lejohen fluturimet në të gjithë vendin e do të hapen pikëkalimet kufitare të Kakavijës...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, përfundon në intubim një mjek

12:32 • 29 Qershor 2020

Koronavirusi në Shqipëri, përfundon në intubim një mjek

Përfudon në intubim një mjek hematolog. 58-vjeçari me iniciale A. P. prej ditësh ka qenë i shtruar në Spitalin Infektiv. Për shkak të rëndimit të gjendjes shëndetësore, sot është vendosur në terapi intensive, në intubim. Ndërkohë, burime për A2 bëjnë të ditur se mjeku prej...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e rasteve me Covid-19, paralajmërimi i Hotit: Do rikthejmë izolimin total

11:43 • 29 Qershor 2020

Rritja e rasteve me Covid-19, paralajmërimi i Hotit: Do rikthejmë izolimin total

Rritja e rasteve me Covid-19 në Kosovë ka alarmuar autoritetet në vend. Ekspertët shëndetësore thonë se gjendja në Klinikën Infektive në Prishtinë është tejet e rënduar dhe kapacitetet janë drejt ezaurimit.   Infektologu Valbon Krasniqi tha për Radion Evropa e Lirë se deri të dielën...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, Hoti: Nuk është kuptuar drejtë mesazhi i hapjes

11:10 • 29 Qershor 2020

Koronavirusi në Kosovë, Hoti: Nuk është kuptuar drejtë mesazhi i hapjes

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë, Faik Hoti, në një lidhje direkte me “Ditari” në A2 deklaroi se qytetarët nuk e kanë kuptuar drejtë mesazhin e hapjes. “Kemi 26 të vdekur për 1 milion banorë. Menaxhimi nga personeli shëndetësor është i vështirë aktualisht, por...

Lexo lajmin e plotë

Kryetari i Kuvendit, Ruçi pret ambasadoren Kim, fokusi te reforma në drejtësi

11:59 • 29 Qershor 2020

Kryetari i Kuvendit, Ruçi pret ambasadoren Kim, fokusi te reforma në drejtësi

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi priti në ambientet e Kryesisë ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim. Gjatë takimit u diskutua mbi ecurinë e reformës në drejtësi, asaj zgjedhore dhe përshpejtimin e plotësimit dhe bërjes funksionale sa më shpejt të Gjykatës Kushtetuese dhe...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: Dy viktima të tjera dhe 64 raste të reja me koronavirus

10:42 • 29 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: Dy viktima të tjera dhe 64 raste të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Gjithashtu, dy persona të tjerë kanë humbur jetën të infektuar me Covid-19. Një paciente 78-vjeçare nga Tirana, e transferuar nga një spital jopublik, ka ndërruar jetë në Spitalin Infektiv, megjithë trajtimin...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 500 mijë viktima nga Covid-19, SHBA vendi më i prekur, autoritetet e Texas në alarm

10:25 • 29 Qershor 2020

Mbi 500 mijë viktima nga Covid-19, SHBA vendi më i prekur, autoritetet e Texas në alarm

Viktimat e koronavirusit në botë i tejkaluan gjysmë milioni. Sipas të dhënave të universitetit “John Hopkins” vendi më i prekur mbeten Shtetet e Bashkuara me gati 125 mijë e 800 vdekje, pasuar nga Brazili që numëron mbi 57 mijë e 600 jetë të humbura, Britania...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e rasteve me koronavirus, reagon Presidenti Ilir Meta

10:04 • 29 Qershor 2020

Rritja e rasteve me koronavirus, reagon Presidenti Ilir Meta

Rastet e shtuara të viktimave dhe personave të infektuar me koronavirus kanë sjellë mëngjesin e sotëm reagimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Kreu i Shtetit kërkoi një reflektim serioz dhe strategji konkrete për të vënë në kontroll pandeminë që po merr mijëra jetë njerëzish....

Lexo lajmin e plotë

Video
09:14 • 29 Qershor 2020
Turizëm dhe Covid/ Fluks pushuesish në Vlorë, 103 raste pozitive
Vatër e re të infektuarish në Kinë, 400 mijë persona në izolim

08:54 • 29 Qershor 2020

Vatër e re të infektuarish në Kinë, 400 mijë persona në izolim

Kina ka rikthyer izolimin e rreptë në një rajon pranë Pekinit, duke vendosur në karantinë rreth 400,000 njerëz, pas shfaqjes së një vatre të re të prekurish me koronavirus. Kufizimet kanë hyrë në fuqi në qarkun Anxin, të provincës Hebei, pranë kryeqytetit, ku autoritetet njoftuan...

Lexo lajmin e plotë

Rikthehet rritja e të prekurve ditorë me koronavirus në Gjermani

08:14 • 29 Qershor 2020

Rikthehet rritja e të prekurve ditorë me koronavirus në Gjermani

Gjermania raportoi një rritje të numrit të personave të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit. Sipas të dhënave të Institutit për Sëmundjet Infektive “Robert Koch”në ditën e fundit 262 persona rezultuan të prekur nga virusi vdekjeprurës pas testimeve të kryera. Që nga nisja...

Lexo lajmin e plotë

Itali, rëndohet bilanci i viktimave në 24 orët e fundit

18:17 • 28 Qershor 2020

Itali, rëndohet bilanci i viktimave në 24 orët e fundit

Pas bilancit të djeshëm italian, që shënonte numrin e viktimave më të ulët nga fillimi i marsit, me 8 viktima, sot bilanci është rënduar ndjeshëm duke shkuar në 22. Pothuajse i pandryshuar mbetet numri i të infektuarve të rinj n24 orët  e fundit, 174 në...

Lexo lajmin e plotë

COVID-19, ndërron jetë 70-vjeçari nga Shkodra

18:15 • 28 Qershor 2020

COVID-19, ndërron jetë 70-vjeçari nga Shkodra

Një tjetër pacient ka ndërruar jetë si pasojë e COVID-19 në Shqipëri. Bëhet fjalë për një 70 -vjeçar nga Shkodra, i cili po trajtohej në terapi intensive. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, personi vuante nga diabeti dhe ishte i shtruar prej disa ditësh në gjendje të...

Lexo lajmin e plotë

COVID-19, vijon situata e rënduar, por Kosova nis fluturimet

16:16 • 28 Qershor 2020

COVID-19, vijon situata e rënduar, por Kosova nis fluturimet

Edhe pse situata me COVID-19 mbetet e rënduar në Kosovë, gjithsesi vendi vijon paralelisht me rihapjen e kufijve.  Sot, rreth 50 minuta pas mesnatës u krye edhe fluturimi i parë për në aeroportin “Adem Jashari” në Prishtinë, ku bëhet fjalë për një avion i cili...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 10 milionë raste të konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën

13:30 • 28 Qershor 2020

Mbi 10 milionë raste të konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën

Rastet e konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën kanë kaluar shifrën 10 milionë. Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins, personat e prekur me Covid-19 janë 10 004 000, ndërkohë që shifra e viktimave po i afrohet numrit 500 mijë. SHBA ka më shumë...

Lexo lajmin e plotë

Amsterdam, i jepet drita jeshile e rihapjes lagjes me drita të kuqe

13:03 • 28 Qershor 2020

Amsterdam, i jepet drita jeshile e rihapjes lagjes me drita të kuqe

Lagjia me drita të kuqe në Amsterdam do të rihapet të mërkurën, pasi kryeministri holandez, Mark Rutte, vendosi që industria e seksit të rinisë punën në momentin që numri i viktimave ditore në Holandë ra ndjeshëm. Por, do të ketë një protokoll të rreptë që...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: Dy viktima të tjera dhe 72 raste të reja me koronavirus

11:20 • 28 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: Dy viktima të tjera dhe 72 raste të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar 72 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Gjithashtu, dy persona të tjerë kanë humbur jetën të infektuar me Covid-19. Bëhet fjalë për një 70-vjeçar nga Shkodra dhe një 54-vjeçar nga Tirana, me disa sëmundje shoqëruese, kanë ndërruar jetë...

Lexo lajmin e plotë

Panariti: Të përgatitemi për valën e dytë të koronavirusit

10:36 • 28 Qershor 2020

Panariti: Të përgatitemi për valën e dytë të koronavirusit

Edmond Panariti, ish-ministri i Bujqësisë dhe ish-deputet i LSI-së, mendon se vendi ynë duhet të përgatitet për një valë të dytë të mundshme të COVID-19. Sipas tij, “duhet ta çojmë numrin e shtretërve reanimatorë në spitale në shkallë vendi në 2000 deri para vjeshtës, që...

Lexo lajmin e plotë

Shehu krahason të dhënat e fundit të Shqipërisë me Italinë: Dështim i qeverisë në përballjen me COVID

10:05 • 28 Qershor 2020

Shehu krahason të dhënat e fundit të Shqipërisë me Italinë: Dështim i qeverisë në përballjen me COVID

Tritan Shehu, me anë të një statusi në Facebook, është shprehur se kryeministri Edi Rama “nuk mund të fshehë dështimin ndaj Covid”. “Pas teatralitetit dhe keqmenaxhimit të “mbylljes e hapjes”, Shqipëria është në një situatë më të rëndë epidemiologjike se në mars, me një humbje...

Lexo lajmin e plotë

96 raste të reja dhe 87 të shëruar nga koronavirusi në Kosovë

22:53 • 27 Qershor 2020

96 raste të reja dhe 87 të shëruar nga koronavirusi në Kosovë

Kosova raportoi një tjetër ditë me numër shumë të lartë personash të prekur nga virusi vdekjeprurës i koronavirusit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike bëri me dije se në 24 orët e fundit u raportuan dhe 96 raste të tjera me koronavirusin e ri duke e...

Lexo lajmin e plotë

Të infektuarit në botë arrijnë 10 milionë, SHBA regjistron rekord rastesh të reja në 24 orë

20:43 • 27 Qershor 2020

Të infektuarit në botë arrijnë 10 milionë, SHBA regjistron rekord rastesh të reja në 24 orë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijojnë të jenë në krye të listës së vendeve më të goditura nga pandemia e koronavirusit, në një kohë kur numri i personave të prekur me Covid-19 në botë ka shkuar mbi 10 milionë. Ditët e fundit është rikthyer sërish...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut raporton bilanc të lartë viktimash dhe të infektuarish

20:04 • 27 Qershor 2020

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut raporton bilanc të lartë viktimash dhe të infektuarish

Ka marrë përmasa edhe më tragjike pandemia e koronavirusit në Maqedoninë e Veriut. Prej disa ditësh zona e Ballkanit ka shënuar një rritje të rasteve ditore të të prekurve dhe viktimave me Covid-19 dhe Maqedonia e Veriut është një nga vendet më të goditura. Autoritetet...

Lexo lajmin e plotë

Bilanci i viktimave nga koronavirusi në Itali arrin nivelin më të ulët

18:14 • 27 Qershor 2020

Bilanci i viktimave nga koronavirusi në Itali arrin nivelin më të ulët

Italia vijon me hapa të ngadaltë drejt “shërimit” nga pandemia e koronavirusit, e cila e goditi rëndë vendin fqinj ku mijëra persona humbën jetën ndërsa qindra mijëra të tjerë u infektuan. Emergjenca Civile raportuan për herë të parë sot një bilanc që mund të krahasohet...

Lexo lajmin e plotë

Shtimi i rasteve të reja, Fauci: SHBA ka një problem serioz me Covid-19

13:57 • 27 Qershor 2020

Shtimi i rasteve të reja, Fauci: SHBA ka një problem serioz me Covid-19

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë një problem serioz me Covid-19. Deklarata erdhi nga shefi i sëmundjeve infektive, në konferencën e parë të Task Forcës në 2 muajt e fundit, doktor Anthony Fauci, pasi 16 shtete amerikane raportuan shpërthime të reja të rasteve me koronavirusi....

Lexo lajmin e plotë

Video
12:52 • 27 Qershor 2020
11 raste të reja me koronavirus vetëm në Vlorë, punonjës në një fasoneri
Koronavirusi në rajon, shtohen rastet edhe në Serbi

11:53 • 27 Qershor 2020

Koronavirusi në rajon, shtohen rastet edhe në Serbi

Kosova raportoi 62 raste të reja me Covid-19, duke e çuar numrin total të prekurve në gati 2500. Dy persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa të shëruarit janë 61. Deri më tani, koronavirusi u ka marrë jetën 44 personave në Kosovë....

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, BE nuk i hap kufijtë për Shqipërinë dhe Kosovën

10:56 • 27 Qershor 2020

Koronavirusi, BE nuk i hap kufijtë për Shqipërinë dhe Kosovën

Bashkimi Evropian nuk do të hapë kufijtë e jashtëm për shtetasit e shumicës së vendeve të Ballkanit Perëndimor, pas 1 korrikut, përveçse për Malin e Zi dhe Serbinë. Pas bisedimeve maratonë në Bruksel, ambasadorët e shteteve anëtare hartuan një listë me vendet që konsiderohet të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 2 të vdekur në 24 orët e fundit, 61 raste të reja

10:44 • 27 Qershor 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 2 të vdekur në 24 orët e fundit, 61 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se dy persona të tjerë, të prekur me koronavirus, kanë ndërruar jetë. Një 59-vjeçare nga Lushnja me insuficencë renale kronike dhe disa sëmundje të tjera bashkëshoqëruese dhe një pacient 77-vjeçar nga Vlora, i cili vuante nga hipertensioni, që...

Lexo lajmin e plotë

Është më shumë se 100 vjeç, por fiton betejën me koronavirusin

22:05 • 26 Qershor 2020

Është më shumë se 100 vjeç, por fiton betejën me koronavirusin

Një i moshuar nga Etiopia, i cili besohet të jetë më shumë se 100 vjeç, ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin, i cili u ka marrë jetën deri tani më shumë se 500 mijë personave. Familja e Aba Tilahun Woldemichael ka thënë se ai...

Lexo lajmin e plotë

Festat e “shfrenuara” shqetësojnë autoritetet në Britani

21:27 • 26 Qershor 2020

Festat e “shfrenuara” shqetësojnë autoritetet në Britani

Pushimi në plazhe, festat në lokalet e natës dhe grumbullimi i shumë personave bashkë për të celebruar një sukses futbolli janë përbërës të zakonshëm të një vere angleze. Por autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar janë të shqetësuara lidhur me këto aktivitete pasi mund të shndërrohen...

Lexo lajmin e plotë

Tre raste të reja me koronavirus në Korçë, një mjek dhe dy infermiere

21:09 • 26 Qershor 2020

Tre raste të reja me koronavirus në Korçë, një mjek dhe dy infermiere

Mësohet se edhe 3 persona të tjerë janë prekur nga koronavirusi në qytetin e Korçës. Burime për A2 kanë bërë të ditur se bëhet fjalë për një mjek dhe dy infermiere në pavionin e patologjisë, në spitalin e Korçës. Tre personat kishin shfaqur simptoma dhe...

Lexo lajmin e plotë

Situata nga koronavirusi, Papa dhuron respiratorë për vendet në vështirësi

18:17 • 26 Qershor 2020

Situata nga koronavirusi, Papa dhuron respiratorë për vendet në vështirësi

Papa Francesku angazhohet personalisht në luftën botërore kundër pandemisë duke treguar mbështetje për disa nga vendet më të goditura nga Covid-19, të cilat në të njëjtën kohë kanë në vështirësi dhe sistemin shëndetësor. Ati i Shenjtë, përmes Motrave Apostolike ka dhuruar 35 respiratorë për vende...

Lexo lajmin e plotë

30 viktima edhe 259 të infektuar me koronavirus në Itali

18:06 • 26 Qershor 2020

30 viktima edhe 259 të infektuar me koronavirus në Itali

Vijojnë të jenë të pandryshuara prej disa ditësh shifrat e vdekjeve dhe të infektuarve të rinj në Itali si pasojë e koronavirusit. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 30 persona kanë humbur jetën ndërsa 259 të tjerë janë prekur nga koronavirusi në 24 orët...

Lexo lajmin e plotë

Ndikimi i pandemisë, paraja në qarkullim u rrit me 23 miliardë lekë

16:32 • 26 Qershor 2020

Ndikimi i pandemisë, paraja në qarkullim u rrit me 23 miliardë lekë

Gjatë muajit maj, kur nisi edhe hapja e ekonomisë, sasia e parasë në qarkullim arriti nivelin më të lartë historik. Kjo për shkak edhe të investimeve që duhet të bënin disa sektorë për të përshtatur aktivitetin me protokollet e sigurisë, por edhe në reflektim të...

Lexo lajmin e plotë

Përfundon testimi serologjik, pozitivitet i ulët i mjekëve, studimet rrëzojnë “imunitetin e tufës”

16:15 • 26 Qershor 2020

Përfundon testimi serologjik, pozitivitet i ulët i mjekëve, studimet rrëzojnë “imunitetin e tufës”

Përfundon testimi serologjik për Covid-19 në stafet mjekësore. Nga analizat e kryera ne personelin e qendrës spitalore “Nënë Tereza” dhe në spitalin “Shefqet Ndroqi” rezultoi pozitivitet i ulët i virusit. Shefi i laboratorit të mikrobiologjisë Andi Koraqi thotë se numrin më të lartë të të infektuarve...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia në Amerikën latine, shifra rekord në Meksikë, presidenti i Brazilit me Covid-19?

16:07 • 26 Qershor 2020

Pandemia në Amerikën latine, shifra rekord në Meksikë, presidenti i Brazilit me Covid-19?

Situatë mjaft e rëndë nga pandemia koronavirus në Amerikën Latine. Brazili vijon të jetë shteti më i goditur dhe në 24 orët e fundit raportoi rreth 40 mijë raste të reja, ndërsa në total të prekurit nga Covid-19 janë më shumë se 1.2 milionë.  Brazili...

Lexo lajmin e plotë

I futën në listën e kuqe, Suedia kundërshton OBSH: Nuk kemi rritje të rasteve, keqinterpretuat të dhënat

15:51 • 26 Qershor 2020

I futën në listën e kuqe, Suedia kundërshton OBSH: Nuk kemi rritje të rasteve, keqinterpretuat të dhënat

Suedia refuzon të përfshihet në listën e vendeve europiane që rrezikohen nga një shpërthim i ri i pandemisë së koronavirusit. Eksperti i sëmundjeve virale, Anders Tegnell hodhi poshtë pretendimin e OBSH dhe tha se bëhej fjalë për një keqinterpretim total të të dhënave. Sipas tij,...

Lexo lajmin e plotë

OBSH: Rritje e rasteve në Europë, situata përkeqësohet në 11 shtete, përfshirë Shqipërinë

12:25 • 26 Qershor 2020

OBSH: Rritje e rasteve në Europë, situata përkeqësohet në 11 shtete, përfshirë Shqipërinë

Rritja e rasteve me koronavirus në disa shtete europiane, ka alarmuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Drejtori rajonal i organizatës, Hans Kluge tha se në 11 vende, përfshirë edhe Shqipërinë, është shënuar një rigjallërim i rëndësishëm i virusit.  “Paralajmërimet tona për rrezikun e një shpërthimi të...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 2 viktima dhe 77 raste të reja me koronavirus

10:41 • 26 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: 2 viktima dhe 77 raste të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë dy persona dhe janë shënuar 77 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Një 76-vjeçar nga Tirana, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, pasi ishte përmirësuar pas 15 ditësh trajtim, ka pësuar...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, ulet numri i rasteve të reja, shërohen 75 persona

10:11 • 26 Qershor 2020

Koronavirusi në Kosovë, ulet numri i rasteve të reja, shërohen 75 persona

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 281 teste për koronavirus, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 69 raste të reja me koronavirus. Krahasuar me një ditë më parë është një rënie e...

Lexo lajmin e plotë

Holanda lejon tifozët në stadiume, por me kushtin që të mos këndojnë

10:10 • 26 Qershor 2020

Holanda lejon tifozët në stadiume, por me kushtin që të mos këndojnë

Holanda ishte një ndër vendet e Europës që mori menjëherë vendimin për të ndërprerë kampionatin e futbollit për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe duket se do të jetë një ndër të parat që do të lejojë kthimin e tifozëve në shkallët e stadiumeve. Por...

Lexo lajmin e plotë

“Nuk ka garanci se do të ketë vaksinë kundër Covid-19”, reagimi i papritur i OBSH

10:40 • 26 Qershor 2020

“Nuk ka garanci se do të ketë vaksinë kundër Covid-19”, reagimi i papritur i OBSH

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus dha një lajm jo shpresëdhënës në raportimin e tij përpara Komitetit të Shëndetësisë në Parlamentin Europian. Shefi i organizatës kryesore të shëndetësisë u shpreh se nuk ka garanci se shkencëtarët do të mund të gjejnë një...

Lexo lajmin e plotë

Parisi rigjallëron turizmin, rihapet kulla Eiffel pas 3 muajsh mbyllje

09:27 • 26 Qershor 2020

Parisi rigjallëron turizmin, rihapet kulla Eiffel pas 3 muajsh mbyllje

Turistët dhe parisienët do të mund të admirojnë sërish pamjen mbresëlënëse të kryeqytetit francez nga kulla Eiffel, pas 3 muaj mbyllje, për shkak të koronavirusit. Monumenti më i famshëm francez rihapi dyert këtë të enjte, e megjithatë vizitorët nuk do të mund të ngjiten në...

Lexo lajmin e plotë

SHBA u largua, Gjermania dhe Franca do rrisin kontributet për OBSH

10:41 • 26 Qershor 2020

SHBA u largua, Gjermania dhe Franca do rrisin kontributet për OBSH

Gjermania dhe Franca kanë bërë me dije se do të rrisin kontributin financiar për Organizatën Botërore të Shëndetësisë, disa javë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën të ndërprisnin financimet. Gjermania premtoi se do të akordojë 500 milionë euro për organizatën ndërsa Franca 140 milionë...

Lexo lajmin e plotë

33 mijë të papunë nga pandemia, Ibrahimaj paralajmëron në “A2 Business” kontrolle për deklarimin e bizneseve

09:13 • 26 Qershor 2020

33 mijë të papunë nga pandemia, Ibrahimaj paralajmëron në “A2 Business” kontrolle për deklarimin e bizneseve

33,428 të papunë është efekti i krizës së Covid-19 në ekonominë shqiptare. Shifra mbështetet te të dhënat e Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, si diferencë e numrit të të punësuarve në sektorin privat midis muajit shkurt dhe fundit të majit. Sektori i shërbimeve rezulton të...

Lexo lajmin e plotë

OBSH e shqetësuar për rritjen e të infektuarve në Europë, përmend dhe Shqipërinë

09:10 • 26 Qershor 2020

OBSH e shqetësuar për rritjen e të infektuarve në Europë, përmend dhe Shqipërinë

Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehu shqetësimin në lidhje me rritjen e rasteve të reja me koronavirus gjatë kësaj jave, për herë të parë pas heqjes së kufizimeve. Sipas drejtorit rajonal të kësaj organizata, Hans Henri, në 11 vende përfshirë Shqipërinë, Armeninë, Suedinë, Moldavinë, Maqedoninë e...

Lexo lajmin e plotë

Kreu i Urgjencës Kombëtare: 3 dukuritë që po vërehen në sfidën ndaj koronavirusit

18:49 • 25 Qershor 2020

Kreu i Urgjencës Kombëtare: 3 dukuritë që po vërehen në sfidën ndaj koronavirusit

Në një postim në Facebook, kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i ka bërë një analizë situatës së pandemisë në vendin tonë, ndërsa jep edhe këshilla në një moment kur rastet e reja janë shtuar gjatë ditëve të fundit. Për Bratajn, zgjidhja nuk është izolimi,...

Lexo lajmin e plotë

Përhapja e lartë e Covid-19, disa shtete amerikane rivendosin masën e karantinimit

10:49 • 26 Qershor 2020

Përhapja e lartë e Covid-19, disa shtete amerikane rivendosin masën e karantinimit

Disa shtete amerikane po rikthejnë masat e kufizimit për të frenuar një valë të re përhapje të virusit pandemik. Nju Jorku, Nju Xhersi dhe Konetikat iu kërkuan qytetarëve që vijnë nga shtetet ku rastet e Covid-19 po rriten ndjeshëm, që të karantinohen për 14 ditë....

Lexo lajmin e plotë

Kroacia kthen karantinën, izolim 14-ditor për 4 shtete të Ballkanit Perëndimor

10:51 • 26 Qershor 2020

Kroacia kthen karantinën, izolim 14-ditor për 4 shtete të Ballkanit Perëndimor

Kroacia rivendos karantinën për vizitorët nga 4 fqinjët e saj të Ballkanit Perëndimor, pasi rajoni është përfshirë nga një valë e dytë e koronavirusit. Qytetarët e Bosnje-Hercegovinës, Serbisë, Kosovës dhe Maqedonisë se veriut do të duhen të izolohen për 14 ditë pas mbërritjes në Kroaci,...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: Ndërron jetë pacienti 66-vjeçar në spitalin infektiv

13:36 • 25 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: Ndërron jetë pacienti 66-vjeçar në spitalin infektiv

Një pacient 66-vjeçar nga Tirana ka ndërruar jetë në spitalin infektiv në QSUT, i konfirmuar me COVID19, i shtruar prej një jave në gjendje të rëndë. Gjendja e tij është përkeqësuar si pasojë e vështirësisë në frymëmarrje dhe pavarësisht frymëmarrjes së drejtuar, terapisë intensive medikamentoze...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 78 raste të reja me koronavirus

12:09 • 25 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: 78 raste të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 78 raste të reja me koronavirus. Numrin më të lartë të të prekurve ditorë e ka Shkodra me 14 raste, në Krujë janë identifikuar 13 të prekur, Tirana ka...

Lexo lajmin e plotë

E quajti “virus gay”, gazetari ndërron jetë nga Covid-19

10:51 • 25 Qershor 2020

E quajti “virus gay”, gazetari ndërron jetë nga Covid-19

“Koronavirusi është një virus “gay”, që e vret shkuma e sapunit. Po funksionon për qëllimin që u krijua: që të shfarosë të moshuarit sepse ata shpenzojnë shumë dhe janë shumë në numër. Lufta u bë kundër pleqve dhe ky virus është për pleqtë”. Personi që...

Lexo lajmin e plotë

Biseda për Covid-19 që iu mori jetën 97 personave

11:44 • 25 Qershor 2020

Biseda për Covid-19 që iu mori jetën 97 personave

Autoritetet në Pakistan kanë bërë më në fund me dije shkaqet e rrëzimit të avionit të  “Pakistan International Airlines” muajin e kaluar, ku për pasojë humbën jetën 97 persona që ishin në bord. Sipas ministrit të Aviacionit, pilotët e avionit ishin shpërqendruar pasi ishin duke...

Lexo lajmin e plotë

Ndërron jetë një 90-vjeçar nga koronavirusi në Shqipëri

17:15 • 24 Qershor 2020

Ndërron jetë një 90-vjeçar nga koronavirusi në Shqipëri

Një pacient 90-vjeçar nga Tirana ka ndërruar jetë në spitalin infektiv në QSUT, i prekur nga Covid-19, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, silikoza dhe hipertensioni. Ministria e Shëndetësisë u rikujton qytetarëve rëndësinë që ka respektimi i masave mbrojtëse për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Nga fillimi...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:27 • 24 Qershor 2020
Ekonomia në pandemi dhe çfarë vjen më pas
Dyfishohen kapacitetet e reanimacionit në spitalin e Elbasanit, Manastirliu: Fuqizojmë terapitë intensive në spitalet rajonale

14:30 • 24 Qershor 2020

Dyfishohen kapacitetet e reanimacionit në spitalin e Elbasanit, Manastirliu: Fuqizojmë terapitë intensive në spitalet rajonale

“Dyfishojmë kapacitetet e terapisë intensive në spitalin e Elbasanit dhe forcojmë rrjetin e reanimacioneve në spitalet rajonale jo vetëm për t’ju përgjigjur situatës së shkaktuar nga COVID-19, por edhe për përballimin e patologjive të tjera në spitale”. Deklarata u bë nga ministrja Manastirliu nga spitali...

Lexo lajmin e plotë

Rihapja e kufijve të BE, ndalohet hyrja e amerikanëve, rrezikohet edhe rajoni

14:35 • 24 Qershor 2020

Rihapja e kufijve të BE, ndalohet hyrja e amerikanëve, rrezikohet edhe rajoni

Ambasadorët e vendeve të BE diskutojnë sot mbi planin e rihapjes së kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian nga 1 korriku, dhe shtetasit amerikanë mund të jenë në listën e atyre që do të ndalohen të hyjnë. Sipas burimeve në Bruksel, Brazili, Rusia, por edhe...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 2 viktima në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 117 raste në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 68 të shëruar në 24 orët e fundit