NË PËRDITËSIM

Pandemia e koronavirusit

Alarmi për Covid në Kinë nuk ndalet. Metropoli i Chengdu, kryeqyteti i Sichuan, ka vendosur të mbyllë më shumë se 21 milionë banorët e tij për të përmirësuar një shpërthim të Covid-19. Është qyteti i dytë më i madh që i nënshtrohet masës pasi 26 milionë banorët e Shangait u...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1535 testime nga të cilat 446 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 15 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2: Raporti i...

Një tjetër person ka humbur jetën në koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në  3,582 bilancin e fataliteteve që nga nisja e pandemisë. Një ulje të theksuar ka regjistruar numri i të infektuarve të rinj, ku nga 309 testime të kryera, vetëm 56 prej...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 806 testime nga të cilat 216 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 17 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Në të...

Një person ka humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit, një qytetar nga Pogradeci 47 vjeç.    Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nga 1108 testime të kryera, 338 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa 317 të shëruar. Janë 3572 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë...

Pesë civilë humbën jetën pas një sulmi nga forcat ruse mbrëmjen e djeshme në ndërtesat e banimit në fshatin e pushtuar Kamianka, në distriktin Polohy të rajonit të Zaporizhzhia. Lajmi u bë i ditur nga kreu i administratës ushtarake rajonale, Oleksandr Starukh, sipas Telegram, cituar nga Ukrainska Pravda. Mes viktimave,...

Një 53-vjeçar nga Tirana ka humbur jetën gjatë 24 orëven të fundit pais ihste infektuar me koronavirus. Ministria e Shëndetësisë njofton se 354 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19 në 1205 testime. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 16 pacientë, ndërsa në të gjithë vendin janë 3,552 qytetarë aktivë...

Kompania amerikane e bioteknologjisë Moderna ka paditur Pfizer dhe partnerin e saj gjerman BioNTech për shkelje të patentave në zhvillimin e vaksinës së parë Covid-19. Kompania amerikane e bioteknologjisë akuzon rivalët kryesorë, se kanë kopjuar teknologjinë e Moderna-s, për të prodhuar vaksinën e tyre. Në një deklaratë, Moderna tha se Pfizer/BioNTech...

Mutacionet BA 4 dhe BA 5 të variantit Omicron të koronavirusit kanë prekur Shqipërinë, ashtu siç në fakt dyshohej që në shtimin e ndjeshëm të infektimeve në qershor. Konfirmimi ka ardhur nga laboratori i referencës në Gjermani në të cilin u dërguan më herët rreth 230 mostra të dyshuara. Me...

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit një person ka humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit, nga 1285 testime të kryera, 375 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa 389 të shëruar. Janë 3689 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, ndërsa...

Janë 606 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë nga 1732 testime të kryera, ndërkohë që u regjistrua dhe një humbje jete, një qytetar nga Tirana 79 vjeç. Aktualisht janë 3,664 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, ndërsa...

Dr. Anthony Fauci do të largohet nga posti i drejtorit të Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe ai i këshilltarit kryesor të presidentit Joe Biden për luftën kundër pandemisë, në fund të këtij viti, duke shënuar fundin e gati katër dekadave si eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në...

Nuk ka asnjë viktimë ditën e sotme si pasojë e pandemisë së COVID-19 dhe varianteve të tij. Ndërkohë, rastet e reja janë 104, por vetëm në 358 testime,  ndërsa të shëruarit janë 312, ku aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 25 pacientë. Janë 3,583 qytetarë aktivë me Covid19 në...

Në buletinin e sotëm të Ministrisë së Shëndetësisë mësohet se asnjë person ka humbur jetën nga koronavirusi në vendin tonë, ndërsa 341 të tjerë rezultuan të infektuar nga 904 testime të kryera në 24 orët e fundit. Janë 3,791 qytetarët aktivë me Covid19, ndërkohë që në spital po marrin trajtim...

495 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë nga 1407 testime të kryera, ndërkohë që u regjistrua dhe një humbje jete. Aktualisht janë 3,781 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, ndërsa në spital po marrin ndihmë më të...

Një person ka humbur jetën nga koronavirusi në vendin tonë, ndërsa 498 të tjerë rezultuan të infektuar nga 1412 testime të kryera në 24 orët e fundit. Në buletinin e Ministrisë së Shëndetësisë mësohet se 3,724 qytetarë janë aktivë me Covid19, ndërkohë që në spital po marrin trajtim 23 pacientë....

Më shumë se 5 milionë banorë në qytetin bregdetar kinez të Xiamen janë urdhëruar këtë javë t’i nënshtrohen testimit për Covid-19, pasi 40 persona rezultuan të infektuar me virusin vdekjeprurës, që ka marrë miliona jetë në mbarë botën. Por ata nuk janë të vetmit që janë urdhëruar të testohen. Në...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1661 testime, nga të cilat 547 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 24 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Raporti i...

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1368 testime nga të cilat 445 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 22 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Tirana...

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 2 persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin tonë. Një qytetar nga Tirana 73 vjeç dhe një nga Gjirokastra 77 vjeç nuk mundën ta fitonin betejën me virusin vdekjeprurës. Në buletinin e përditshëm të kësaj...

Ndonëse më pas se një muaj më parë, Covid-19 vijon të infektojë e madje çojë drejt vdekjes. Në gjysmën e parë të gushtit, ndonëse me shifra të luhatura, në vend janë regjistruar gati 10 mijë raste të reja infektimesh nga koronavirusi. Infektimet në 2 javët e para të këtij muaji...

Gjysma e parë e muajit gusht nuk ka qenë aq e qetë sa pritej në raport me infektimet nga Covid 19. Rastet aktive raportohen mbi 3300 qytetarë në të gjithë vendin, shifër që sipas mjekëve mbetet shqetësuese. Forma e koronavirusit nuk ka ndryshuar, ku organi i mushkërisë mbetet ende më...

lajm i fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer vetëm 321 testime, ndërsa kanë rezultuar pozitivë 89 qytetarë. Aktualisht në spitalin Covid-3 po marrin trajtim 27 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë...

Britania e madhe bëhet vendi i parë që aprovon një vaksinë kundër Covid-19, e cila është krijuar për të mbrojtur si nga varianti origjinal ashtu edhe ai Omicron i virusit. Autoriteti Rregullator i Barnave dhe Shëndetësisë në vend, MHRA, i dha dritën jeshile të ashtuquajturës, vaksina bivalente e krijuar nga...

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1173 testime nga të cilat 459 qytetarë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 25 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga...

Edhe ditën e sotme është regjistruar një viktimë është regjistruar në vendin tonë nga koronavirusi. Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë, nga 1596 testime të kryera gjatë ditës së fundit, 564 qytetarë rezultuan pozitivë, ndërsa u shëruan 232 të tjerë. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 22...

Një viktimë është regjistruar në vendin tonë nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë, nga 1803 testime të kryera gjatë ditës së fundit, 695 qytetarë rezultuan pozitivë, ndërsa u shëruan 319 të tjerë. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 24 pacientë.

Lufta në Ukrainë dhe pasojat që ajo ka sjellë, si inflacioni i lartë apo mungesa e disa produkteve, kanë bërë që pandemia e koronavirusit të “harrohet” paksa. Por, kjo nuk do të thotë që COVID-19 është zhdukur. Përkundrazi, infeksionet vijojnë dhe variante të reja vazhdojnë të shfaqen. Është folur shumë...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1708 testime, nga të cilat 642 qytetarë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus. Në spitalin COVID3 po marrin trajtim 28 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga...

Një viktimë është regjistruar në vendin tonë nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë, nga 2180 testime të kryera gjatë ditës së fundit, 806 qytetarë rezultuan pozitivë, ndërsa u shëruan 703 të tjerë. Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 22 pacientë....

Që nga viti 2018 dhe deri më tani, të paktën 35 persona janë infektuar me një virus të ri me origjinë shtazore në provincat kineze Shandong dhe Henan. Sipas një grupi shkencëtarësh nga Kina dhe Singapori, të cilët botuan një artikull në “New England Journal of Medicine”, përgjegjës për infeksionin...

Asnjë viktimë në vendin tonë në 24 orët e fundit. Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë nga 2418 testime të kryera gjatë ditës së fundit, 957 rezultuan pozitive, ndërsa u shëruan 1010 qytetarë të tjerë. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 26 pacientë.

Tre persona të tjerë kanë humbur jetën, si pasojë e koronavirusit në vendin tonë, në 24 orët e fundit. Ndërkohë, rastet e reja janë 167, por vetëm në 374 testime,  ndërsa të shëruarit janë 763, ku aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 21 pacientë. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë...

Tre persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në vendin tonë në 24 orët e fundit, dy qytetarë nga Tirana të moshave 61-65 vjeç, një qytetare nga Lezha 83 vjeçe. Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë nga 1318 testime të kryera gjatë ditës së fundit, 538 kanë rezultuar pozitive,...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka rezultuar negativ për COVID-19. Biden doli pozitiv me koronavirus më 21 korrik, ndërkohë që 6 ditë më pas doli nga izolimi, por në 30 korrik rezultoi pozitiv sërish. 79-vjeçari nuk shfaqi simptoma herën e dytë. Pasi rezultoi negativ herën e...

Tre persona të tjerë humbën jetën nga koronavirusi në vendin tonë në 24 orët e fundit, duke treguar edhe njëherë se situata me pandeminë vijon të jetë e vështirë. Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë nga 1975 testime të kryera gjatë ditës së fundit, 831 rezultuan pozitive, ndërsa...

Ka pasur shumë teori për origjinën e koronavirusit, që kur shpërtheu në qytetin kinez Wuhan, në fillim të vitit 2020, dhe gradualisht u përhap në të gjithë botën. Një javë më parë, dy studime të reja të publikuara në revistën “Science” vendosën origjinën e pandemisë në provincën e Hubeit, në...

Një vajzë 3 vjeçare humbi jetën ditën e sotme në një spital të Greqisë si pasojë e pandemisë së koronavirusit. Sipas autoriteteve shëndetësore në vendin fqinjë, bëhet fjalë për fëmijën e tetë që humb jetën nga koronavirusi, ndërkohë që nuk dihet nëse vajza kishte sëmundje të tjera. Greqia po kalonte...

Tre persona të tjerë kanë humbur jetën, si pasojë e koronavirusit në vendin tonë, në 24 orët e fundit. Një qytetar nga Korça 49 vjeç, një nga Kuçova 74 vjeç dhe një qytetare nga Librazhdi 75 vjeçe, nuk mundën t’i mbijetonin virusit vdekjeprurës, që deri tani ka shkaktuar zyrtarisht 3554...

Ashtu siç ishte paralajmëruar dhe nga ekspertët, fundi i korrikut ka sjellë dhe rënien e kurbës së infektimeve nga koronavirusi në vendin tonë, në valën e tij të shtatë. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 979 raste të reja me koronavirus, ndërkohë...

Vala e infektimeve nga varianti BA5 ka filluar rënien. Instituti i Shëndetit Publik konstaton se piku i përhapjes së këtij mutacioni, tashmë ka kaluar. Ditët e para të gushtit po shënojnë ulje të pozitivitetit nga Covid-19 në pjesën më të madhe të vendit. Edhe shifrat e të sëmurëve aktivë në...

Ditën e sotme në Shqipëri janë shënuar 2 viktima nga koronavirusi, ndërsa numri i të i infektuarve sipas Ministrisë së Shëndetësisë ka shkuar në 1207 qytetarë të infektuar në 2468 testime. Ministria e Shëndetësisë njofton se aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 28 pacientë, ndërsa në të gjithë vendin...

Ditën e sotme në Shqipëri janë shënuar 3 viktima nga koronavirusi, ndërsa numri i të i infektuarve sipas Ministrisë së Shëndetësisë  ka rënë në 278 qytetarë të infektuar por vetëm në 645 testime. Ministria e Shëndetësisë njofton se aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 35 pacientë, ndërsa në të...

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1590 testime nga të cilat 716 qytetarë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 27 pacientë. Në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me Sars-Cov2, dy qytetarë nga...

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2260 testime nga të cilat 1019 qytetarë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus. Si pasojë e rritjes ditore të infektimeve, aktualisht në të gjithë vendin rezultojnë pozitivë me koronavirus 8,580 persona. Aktualisht në spitalin COVID3 po...

Edhe sot në vendin tonë janë shënuar 3 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit, ndërsa numri i të i infektuarve ka rënë në 1084 qytetarë të infektuar në 2413 testime, përkundër 1228 qytetarë që rezultuan një ditë më parë. Ministria e Shëndetësisë njofton se aktualisht në spitalin COVID3...

Maskat kundër Covid janë rikthyer në disa rrethe shkollore amerikane. Në SHBA vazhdon rritja e rasteve për shkak të variantit BA.5 dhe shumë zona janë në “nivel të lartë kontaminimi”. Në disa zona është njoftuar se maskat do të jenë të detyrueshme në ndërtesat e shkollave publike, siç është rasti...

Për të disatën ditë radhazi edhe sot janë regjistruar 3 viktima nga koronavirusi në vend. Ministria e Shëndetësisë njofton se 1228 qytetarë rezultuan të infektuar me virusin në 2738 testime. Në gjithë vendin janë 9,168 qytetarë aktivë me Covid19. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 32 pacientë, ndërsa janë...

Rritja e infektimeve nga koronavirusi ka shtuar edhe urgjencat drejt spitaleve. 9 deri në 10 pacientë në ditë, nga Tirana dhe rrethet, i drejtohen spitalit Covid 3 për trajtim të specializuar. Mjekët infeksionistë thonë se pjesa më e madhe e të shtruarve në këtë periudhë janë të moshave mbi 40...

Thuajse 1 milion persona në një lagje të Wuhan-it në Kinë, aty ku u shfaq fillimisht koronavirusi, janë vendosur në izolim. Banorët e distriktit Jiangxia janë urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi apo banesa për 3 ditë për shkak të konfirmimit të 4 rasteve asimptomatikë me Covid-19. Kina ndjek një strategji...

Presidenti amerikan, Joe Biden, pasi rezultoi negativ nga Covid-19, vlerësoi rolin e vaksinave për kalimin lehtë të virusit dhe krahasoi veten me Donald Trump, i cili u dërgua në spital me helikopter. “Thelbi është ky: kur paraardhësi im u infektua, e dërguan me helikopter në spital. U sëmur rëndë. Fatmirësisht,...

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 3 persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri, në 24 orët e fundit. Nga 2667 testime, 1261 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa 1352 të shëruar. Në të gjithë vendin janë 9,175 qytetarë aktivë me Covid-19, ndërsa në spitalin COVID3 po marrin...

Shkencëtarët kanë deklaruar se kanë “prova bindëse” që tregu Huanan i ushqimeve të detit dhe kafshëve të egra në Wuhan ishte epiqendra e shpërthimit të Covid-19. Dy studime të rishikuara nga studiuesit dhe të publikuara të martën rishqyrtuan informacionin nga shpërthimi fillestar në qytetin kinez. Një nga studimet tregon se...

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 3 persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri, në 24 orët e fundit. Nga 3474 testime, 1666 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa 1391 të shëruar. Në të gjithë vendin janë 9269 qytetarë aktivë me Covid-19, ndërsa në spitalin COVID3 po marrin...

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 2 persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri, në 24 orët e fundit. Nga 606 testime, 233 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa 1044 të shëruar. Në të gjithë vendin janë 8997 qytetarë aktivë me Covid-19, ndërsa në spitalin COVID3 po marrin...

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 2 persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri, në 24 orët e fundit. Nga 1984 testime, 965 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa 843 të shëruar. Në të gjithë vendin janë 9810 qytetarë aktivë me Covid-19, ndërsa në spitalin COVID3 po marrin...

Kush shpresonte se me aperitivët në plazh do të hiqte maskat, mund të kenë mbetur i befasuar në mënyrë të pakëndshme nga kjo valë e re verore e Covid-it, për shkak të përhapjes masive të variantit Omicron BA.5 edhe tek të vaksinuarit. Prej kohësh është folur se Covid do të...

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 2 persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit. Nga 2730 testime, 1158 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa 1195 të shëruar. Në të gjithë vendit janë 9690 qytetarë aktivë me Covid-19, ndërsa në spitalin COVID3 po marrin...

Numri i të infektuarve realë nga nënvarianti BA5 i Omicron është shumë më i lartë se shifrat zyrtare. Ekspertët thonë se shumë qytetarë  nuk kryejnë testin për Covid pasi e mendojnë ftohje të stinës. Por karakteristikë e kësaj vale është përqindja e lartë e asimptomatikëve dhe vështirësia për tù kapur...

Presidenti amerikan Joe Biden doli pozitiv me Covid-19 pas një testimi që bëri të enjten në mëngjes. Sipas Shtëpisë së Bardhë, ai ka simptoma të lehta. Sipas protokolleve, duke qenë se Biden është 79 vjeç, pavarësisht se ka katër doza vaksine, ai duhet të qëndrojë në izolim deri të martën...