Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 31 raste të reja, 269 raste aktive, 13 pacientë në spital

COVID-19
27.07.2021
Statistika
Raste të reja
31
132,922 (total)
Teste
3,628
885,728 (total)
Shëruar
13
130,166 (total)
Humbje jete
0
2,456 (total)
Raste aktive
300
13 (në spital)
Koronavirusi në Shqipëri, vetëm 1 rast i ri i konfirmuar në 24 orë

11:56 • 24 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, vetëm 1 rast i ri i konfirmuar në 24 orë

Në bilancin e përditshëm zyrtar, Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit nuk është regjistruar asnjë humbje jete. Gjithashtu, nga 1960 testime, janë konfirmuar 14 persona të shëruar dhe  vetëm 1 rast i ri. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën...

Lexo lajmin e plotë

India e shqetësuar për variantin Delta Plus, mund t’i rezistojë vaksinave

16:22 • 23 Qershor 2021

India e shqetësuar për variantin Delta Plus, mund t’i rezistojë vaksinave

Një variant i ri tejet i transmetueshëm i koronavirusit, i pagëzuar si Delta Plus, është klasifikuar si variant shqetësues në Indi. Ekspertët e e shëndetësisë druhen se mutacioni mund të jetë rezistent ndaj antitrupave apo vaksinave, ndërsa studimet sugjerojnë se përhapet më shpejt, lidhet më...

Lexo lajmin e plotë

Brataj për masat anti-covid: Nuk do të hiqen protokollet mbrojtëse, të rrezikuar dhe nga “Delta”

15:19 • 23 Qershor 2021

Brataj për masat anti-covid: Nuk do të hiqen protokollet mbrojtëse, të rrezikuar dhe nga “Delta”

Nuk do te ketë shfuqizime të masave anti-Covid. Pavarësisht përmirësimit të situatës dhe kërkesës së operatorëve turistikë, edhe gjatë verës nuk do të hiqen protokollet mbrojtëse. Skënder Brataj, ekspert i Komitetit teknik, thotë se pandemia nuk ka mbaruar dhe se koronavirusi është ende në qarkullim....

Lexo lajmin e plotë

Vaksinimet, hapet fasha për punonjësit e institucioneve në kontakt direkt me qytetarët

14:06 • 23 Qershor 2021

Vaksinimet, hapet fasha për punonjësit e institucioneve në kontakt direkt me qytetarët

Zgjerohet fasha e vaksinimit, duke përfshirë punonjësit e shërbimeve kritike dhe institucioneve në kontakt të drejtpërdrejtë me qytetarët. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka ndjekur procesin e vaksinimit në qendrën e vaksinimit të përqendruar në Air Albania, nga ku u shpreh se...

Lexo lajmin e plotë

Bino: Bëni dozën e dytë të vaksinës, studimet tregojnë efektivitet ndaj variantit Delta

13:43 • 07 Korrik 2021

Bino: Bëni dozën e dytë të vaksinës, studimet tregojnë efektivitet ndaj variantit Delta

“Mos neglizhoni dozën  e dytë”. Ky është mesazhi i shefes së Departamentit të Epidemiologjisë, Silva Bino, që citon një studim, i cili vlerëson efektshmërinë e dozës së dytë edhe për variantin Delta të koronavirusit, që duket më i rrezikshmi për momentin. “Studimi më i fundit...

Lexo lajmin e plotë

Miliona njerëz u bënë milionerë gjatë pandemisë Covid

09:53 • 23 Qershor 2021

Miliona njerëz u bënë milionerë gjatë pandemisë Covid

Më shumë se pesë milionë njerëz u bënë milionerë në të gjithë botën në vitin 2020, pavarësisht dëmit ekonomik nga pandemia e Covid-19. Ndërsa shumë njerëz të varfër u bënë edhe më të varfër, numri i milionerëve u rrit me 5.2 milionë në 56.1 milionë...

Lexo lajmin e plotë

8 infeksione të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

21:29 • 22 Qershor 2021

8 infeksione të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar 8 raste të reja me koronavirus. Autoritetet dhanë gjithashtu lajmin e mirë se asnjë person nuk ka ndërruar jetë gjatë 24 orëve të fundit. Vendi fqinj ka regjistruar 31 pacientë të shëruar ndërsa 255 raste mbeten aktive. Numri i përgjithshëm...

Lexo lajmin e plotë

Merkel merr dozën e dytë të vaksinës, është ndryshe nga e para

18:43 • 22 Qershor 2021

Merkel merr dozën e dytë të vaksinës, është ndryshe nga e para

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka marrë dozën e dytë të vaksinës kundër koronavirusit. Por ndryshe nga herën e parë, kur ajo mori vaksinën AstraZeneca, kancelarja gjermane zgjodhi që dozën e dytë të aplikonte vaksinën e Modernas. Lajmi u konfirmua nga zëdhënësi i qeverisë, Steffen Seibert,...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, vetëm 5 raste të reja nga mbi 4 mijë testime

16:56 • 22 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, vetëm 5 raste të reja nga mbi 4 mijë testime

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit asnjë person nuk ka humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri. Në 4064 testime të kryera, janë konfirmuar vetëm 5 raste të reja me Covid-19, ndërsa 12 persona raportohet të jenë shëruar. Ministria e Shëndetësisë dhe...

Lexo lajmin e plotë

Rusia përjeton pikun e valës së tretë, qindra të vdekur dhe pacientët në korridore

16:05 • 22 Qershor 2021

Rusia përjeton pikun e valës së tretë, qindra të vdekur dhe pacientët në korridore

Ndërkohë që në vendet perëndimore, situata e pandemisë duket në regres të dukshëm, në Rusi gjendja duket e rikthyer në momentet më të vështira. Aty janë regjistruar 546 viktima në 24 orët e fundit, në rritje të dukshme nga 440 të ditës së mëparshme. Ky...

Lexo lajmin e plotë

Turqia ndalon muzikën në mesnatë, shpërthen revolta kundër Erdoganit

12:09 • 22 Qershor 2021

Turqia ndalon muzikën në mesnatë, shpërthen revolta kundër Erdoganit

“Na vjen keq, por askush nuk ka të drejtë të shqetësojë të tjerët natën”. Me këto fjalë, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan motivoi vendimin e qeverisë së tij për mbylljen e sallave të koncerteve dhe ndërprerjen e muzikës në klube në mesnatë, pasi i njoftoi kombit...

Lexo lajmin e plotë

Varianti Delta në 92 vende, OBSH: Vaksinat janë të efektshme edhe ndaj tij

11:03 • 22 Qershor 2021

Varianti Delta në 92 vende, OBSH: Vaksinat janë të efektshme edhe ndaj tij

Varianti Delta i koronavirusit, i cili po shkakton rritje të rasteve në të gjithë botën, mund të ketë një shkallë rezistence ndaj vaksinave. Megjithatë, ekspertë të OBSH-së theksojnë se në përgjithësi vaksinat mbeten shumë efektive në mbrojtjen nga varianti i zbuluar fillimisht në Indi.   ...

Lexo lajmin e plotë

Mijëra vetë në rrugë në festivalin e Muzikës në Francë, trazira dhe përplasje

10:30 • 22 Qershor 2021

Mijëra vetë në rrugë në festivalin e Muzikës në Francë, trazira dhe përplasje

Pa maska ​​dhe shtetrrethim, mijëra francezë dolën në rrugë në Festivalin e Muzikës, pa respektuar distancën dhe masat e sigurisë shëndetësore. Në Nantes, në perëndim të vendit, kishte përplasje, në Paris policia ndërhyri në pika të ndryshme të qendrës dhe përgjatë Senës për të shpërndarë...

Lexo lajmin e plotë

Alarmi i OBSH-së: Kombet më të varfra, pa vaksina

10:27 • 22 Qershor 2021

Alarmi i OBSH-së: Kombet më të varfra, pa vaksina

Shumë nga vendet më të varfra që morën vaksinat Covid-19 përmes iniciativës Covax nuk kanë më doza për të çuar përpara fushatën e imunizimit. Alarmi është lëshuar nga OBSH-ja, sipas këshilltarit të drejtorit të përgjithshëm të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara, Bruce Aylward, programi Covax...

Lexo lajmin e plotë

Nuk ke bërë vaksinën? Do bësh burgun

09:05 • 22 Qershor 2021

Nuk ke bërë vaksinën? Do bësh burgun

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka kërcënuar me burg të gjithë ata njerëz që refuzojnë të vaksinohen kundër koronavirusit. Filipinet janë përfshirë nga një valë e rëndë Covid-19, duke u bërë një nga vendet aziatike që është goditur më fort nga pandemia. “E keni në...

Lexo lajmin e plotë

Ulen ndjeshëm të infektuarit në Itali, më pak të shtruar dhe në terapi intensive

21:42 • 21 Qershor 2021

Ulen ndjeshëm të infektuarit në Itali, më pak të shtruar dhe në terapi intensive

Vijon të përmirësohet situata si pasojë e koronavirusit në Itali. Në buletinin ditor të Ministrisë së Shëndetësisë mësohet se në 24 orët e fundit nga 81 mijë testime të kryera, vetëm 495 prej tyre rezultuan pozitive me Sars Cov-2. 21 persona të tjerë humbën jetën...

Lexo lajmin e plotë

Vjen dërgesa e radhës nga Pfizer, Rama: Nuk do ndalemi deri sa qytetari i fundit të vaksinohet

21:24 • 21 Qershor 2021

Vjen dërgesa e radhës nga Pfizer, Rama: Nuk do ndalemi deri sa qytetari i fundit të vaksinohet

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar përmes një postimi në Facebook mbërritjen e një sasie tjetër dozash vaksinë nga kompania Pfizer. Kreu i qeverisë shprehet mes të tjerash se procesi i vaksinimit nuk do të ndalet deri sa të vaksinohet dhe qytetari i fundit. “Kanë mbërritur...

Lexo lajmin e plotë

Barcelona në festë, rihapet jeta e natës pas 15 muajsh përgjumje

17:01 • 21 Qershor 2021

Barcelona në festë, rihapet jeta e natës pas 15 muajsh përgjumje

Pas 15 muajsh përgjumje, jeta e natës rindizet sërish në Barcelonë. Rajoni i Katalonjës rihapi klubet e natës të dielën, edhe pse me disa kufizime. ‘Jemi shume të lumtur. Duket se po i rikthehemi normalitetit të mëparshëm. Sigurisht ka disa kufizime, por mund ti pranojmë.”,...

Lexo lajmin e plotë

Manastirliu: Vetëm një rast me Covid-19 në 24 orët e fundit

17:02 • 21 Qershor 2021

Manastirliu: Vetëm një rast me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit vetëm një person ka rezultuar pozitiv me koronavirus, nga 1542 testime të kryera. Në 24 orët e fundit ka ndërruar jetë edhe një person i prekur me koronavirus, ndërsa 11...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia, Shehu: Vjeshta dhe dimri mund të jenë të rrezikshëm

14:33 • 21 Qershor 2021

Pandemia, Shehu: Vjeshta dhe dimri mund të jenë të rrezikshëm

Tritan Shehu, ish-ministër i Shëndetësisë, i bëri thirrje qeverisë që të marrë masa urgjente, në mënyrë që mos të përjetojmë një dimër si ai i kaluari në lidhje me pandeminë. “Duhen marrë masa emergjente, siç kam thënë edhe verën e kaluar, por atëherë nuk u...

Lexo lajmin e plotë

Ulet fasha e vaksinimit +50 vjeç, Manastirliu: Drejtohuni te mjeku i familjes ose aplikoni në e-Albania

14:38 • 21 Qershor 2021

Ulet fasha e vaksinimit +50 vjeç, Manastirliu: Drejtohuni te mjeku i familjes ose aplikoni në e-Albania

Nga sot ulet +50 vjeç fasha e vaksinimit. Ministrja Ogerta Manastirliu, e cila po ndjek nga afër vaksinimin e qytetarëve në qendrën e vaksinimit të përqendruar në Sheshin “Skënderbej”, u bëri apel të gjithë qytetarëve të kësaj grupmoshe që t’i drejtohen mjekut të familjes ose...

Lexo lajmin e plotë

Vetëm 3 pacientë në Infektiv, Manastirliu: Sezoni turistik do të jetë premtues

11:33 • 21 Qershor 2021

Vetëm 3 pacientë në Infektiv, Manastirliu: Sezoni turistik do të jetë premtues

Ky sezon turistik pritet të jetë premtues përtej pandemisë. Këtë lajm dha në rrjetet sociale ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Këtë bindje, Manastirliu e bazon nga të dhënat e Spitalit Infektiv, ku aktualisht ka vetëm 3 pacientë të shtruar, si edhe te rastet e ulëta...

Lexo lajmin e plotë

Katari do të lejojë vetëm tifozë të vaksinuar në Kupën e Botës

11:03 • 21 Qershor 2021

Katari do të lejojë vetëm tifozë të vaksinuar në Kupën e Botës

Katari do të lejojë vetëm persona të vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit që të marrin pjesë në Botërorin e vitit të ardhshëm. Vendi arab është në bisedime për të siguruar 1 milion doza vaksine, në rast se deri në nëntor të vitit të ardhshëm – kur...

Lexo lajmin e plotë

Krijuesi i Sputnik V paralajmëron për pasojat e mosvaksinimit

09:10 • 21 Qershor 2021

Krijuesi i Sputnik V paralajmëron për pasojat e mosvaksinimit

Alexander Guíntsburg, drejtori i institucionit shkencor që krijoi vaksinën ruse Sputnik V, ka paralajmëruar personat që nuk vaksinohen ndaj Covid-19. Ai kritikoi disa epidemiologë që thonë se ata që e kalojnë koronavirusin në mënyrë natyrale, janë më të mbrojtur. “Nuk arrij dot ta kuptoj se...

Lexo lajmin e plotë

8 infeksione ditore në Maqedoninë e Veriut, asnjë viktimë nga koronavirusi

20:47 • 20 Qershor 2021

8 infeksione ditore në Maqedoninë e Veriut, asnjë viktimë nga koronavirusi

Maqedonia e Veriut ka regjistruar 8 raste të reja nga 3265 testime të kryera në 24 orët e fundit. Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë rast vdekjeje si pasojë e komplikimeve nga COVID-19. Po ashtu, autoritetet kanë regjistruar 72 pacientë të shëruar...

Lexo lajmin e plotë

1 viktimë dhe 8 të infektuar në Kosovë

15:32 • 20 Qershor 2021

1 viktimë dhe 8 të infektuar në Kosovë

1 viktimë dhe 8 të infektuar me koronavirus. Ky është bilanci ditor i pandemisë në Kosovë. Sipas njoftimit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, sot janë shëruar 9 qytetarë, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 105.227. Rastet aktive janë ulur në...

Lexo lajmin e plotë

Pakënaqësi për pushuesit, turizmi kërkon lehtësimin e masave kufizuese

14:41 • 20 Qershor 2021

Pakënaqësi për pushuesit, turizmi kërkon lehtësimin e masave kufizuese

Masat kufizuese ende në fuqi po bëhen pengesë për mbarëvajtjen e sezonit turistik. Kështu shprehen hotelet, restorantet, guidat, agjencitë dhe bizneset e tjera të lidhura me turizmin, përmes një letre drejtuar Ministrisë së Shëndetësisë dhe Komitetit Teknik të Ekspertëve. Barrierat lidhen me orën policore, moslejimin...

Lexo lajmin e plotë

500 mijë viktima nga koronavirusi në Brazil, ekspertë: Më e keqja ende nuk ka ardhur

10:50 • 20 Qershor 2021

500 mijë viktima nga koronavirusi në Brazil, ekspertë: Më e keqja ende nuk ka ardhur

Brazili është vendi i dytë në botë me numrin më të lartë të viktimave nga koronavirusi, ndërkohë që bilanci i humbjeve të jetëve ka arritur në 500 mijë që nga nisja e pandemisë. Ekspertët e shëndetit, megjithatë, i tremben një përkeqësimi të situatës, pavarësisht se...

Lexo lajmin e plotë

Edhe sot asnjë viktimë nga Covid-19, vetëm 4 raste të reja

16:48 • 19 Qershor 2021

Edhe sot asnjë viktimë nga Covid-19, vetëm 4 raste të reja

Edhe sot në vendin tonë nuk është regjistruar asnjë humbje jete nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit në 2771 testime të kryera. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, në 24 orë kanë rezultuar pozitivë vetëm 4 persona, përkundër 3 që ishin një ditë...

Lexo lajmin e plotë

Greqia nuk ndryshon edhe pas rekomandimeve të BE, deri më 28 qershor nuk do të lejohet futja e shqiptarëve

14:35 • 19 Qershor 2021

Greqia nuk ndryshon edhe pas rekomandimeve të BE, deri më 28 qershor nuk do të lejohet futja e shqiptarëve

Një ditë më parë, Ministria e Jashtme njoftoi se nga kjo e shtunë, të gjithë personat nga Shqipëria do të mund të kalojnë për në territorin grek, pas rekomandimit të Këshillit Europian që përfshinte Shqipërinë në vendet e sigurta sa i përket koronavirusit. Por po...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 300 milionë vaksina të shpërndara në SHBA, 900 mijë persona vaksinohen mesatarisht çdo ditë

09:30 • 19 Qershor 2021

Mbi 300 milionë vaksina të shpërndara në SHBA, 900 mijë persona vaksinohen mesatarisht çdo ditë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijojnë të jenë vendi me më shumë persona të vaksinuar kundër koronavirusit, një ecuri që ka lejuar pjesën më të madhe të shteteve të lehtësojnë masat kufizuese dhe të rikthehen në normalitet. Deri tani, 44,7% e popullsisë është vaksinuar plotësisht,...

Lexo lajmin e plotë

Palestinezët anulojnë marrëveshjen e vaksinave me Izraelin

21:35 • 18 Qershor 2021

Palestinezët anulojnë marrëveshjen e vaksinave me Izraelin

Qeveria palestineze ka vendosur të anulojë marrëveshjen me Izraelin për shkëmbimin e dozave të vaksinës Pfizer, pasi ato të marra sot janë shumë afër datës së skadimit. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë i Autoritetit Kombëtar Palestinez (PNA) Mai al-Kaila, sipas të cilit, ekspertët...

Lexo lajmin e plotë

Shkencëtarja zbulon: Asnjë hetim në laboratorin e Wuhan nga frika e lidhjes me Trump

19:19 • 18 Qershor 2021

Shkencëtarja zbulon: Asnjë hetim në laboratorin e Wuhan nga frika e lidhjes me Trump

Alina Chan, një nga 18 shkencëtarët që nënshkruan letrën duke kërkuar rihetime mbi origjinën e Sars-Cov-2, nuk deklaroi se virusi me siguri ka shpëtuar nga laboratori kinez në Wuhan, por ka avancuar një dyshim që tani mendohet nga shumë njerëz. Sipas saj në fillim të...

Lexo lajmin e plotë

Mbreti holandez nuk respekton rregullat e distancimit, kritikohet nga qeveria

18:48 • 18 Qershor 2021

Mbreti holandez nuk respekton rregullat e distancimit, kritikohet nga qeveria

Siklet në pallatin mbretëror për gafën e re të mbretit holandez Willem-Alexander në qendër të polemikave për shtrëngimin e duarve me tifozë të ndryshëm të futbollit, duke mos respektuar rregullat e distancës shoqërore që lidhen me koronavirusin. Për të raportuar episodin, i pesti për sovranin...

Lexo lajmin e plotë

Asnjë humbje jete dhe vetëm 3 raste të reja në 24 orët e fundit

16:55 • 18 Qershor 2021

Asnjë humbje jete dhe vetëm 3 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë humbje jete nga koronavirusi në 3027 testime është regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë.  Ministria e Shëndetësisë njofton se janë regjistruar vetëm 3 raste të reja, ndërsa janë shëruar 8 qytetarë. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

Lexo lajmin e plotë

AstraZeneca: BE humbi ofertën ligjore për më shumë furnizime vaksinash deri në fund të qershorit

16:06 • 18 Qershor 2021

AstraZeneca: BE humbi ofertën ligjore për më shumë furnizime vaksinash deri në fund të qershorit

Kompania AstraZeneca ka deklaruar se Bashkimi Evropian kishte humbur një çështje ligjore kundër firmës farmaceutike mbi furnizimin e vaksinave COVID-19, me një gjykatë në Bruksel që refuzoi një kërkesë të BE për më shumë dërgesa deri në fund të qershorit. Por Presidentja e Komisionit Evropian...

Lexo lajmin e plotë

Lëvizja drejt Greqisë, MEPJ informon: Çfarë duhet të dini para se të udhëtoni?

15:17 • 18 Qershor 2021

Lëvizja drejt Greqisë, MEPJ informon: Çfarë duhet të dini para se të udhëtoni?

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën me dije se prej datës 19 qershor, në Greqi do të lejohet të kalojnë të gjitha kategoritë e udhëtarëve nga Shqipëria, si për qëllime familjare ashtu dhe turistike. Udhëtarët do të duhet të kenë me vete: a)...

Lexo lajmin e plotë

Këshilli Europian përfshin Shqipërinë në listën e shteteve që mund të lëvizin lirshëm brenda vendeve të unionit

11:49 • 18 Qershor 2021

Këshilli Europian përfshin Shqipërinë në listën e shteteve që mund të lëvizin lirshëm brenda vendeve të unionit

Këshilli Europian ka përfshirë Shqipërinë në listën e shteteve të cilat u janë hequr kufizimet për të kryer udhëtime jo bazike drejt vendeve të unionit. Lista do të rishihet pas dy javësh, thotë KE, që rekomandon vendet anëtare të heqin gradualisht kufizimet ndaj këtyre shteteve....

Lexo lajmin e plotë

Dasho: Shqipëria ka arritur imunitetin natyral, por qeveria duhet të marrë masa

20:44 • 17 Qershor 2021

Dasho: Shqipëria ka arritur imunitetin natyral, por qeveria duhet të marrë masa

Mjeku Erion Dasho u shpreh në “Ditari” në A2 se pandemia e koronavirusit në vendin tonë është shuar, pasi kemi arritur imunitetin natyror të grupit. “Epidemia në Shqipëri është mbyllur. Ka shumë pak raste aktive, nuk ka transmetime dhe kemi një situatë ku është fashitur...

Lexo lajmin e plotë

Samiti i Ministrave të Shëndetësisë të Ballkanit, Manastirliu kërkon njohjen e certifikatës elektronike të vaksinimit

19:54 • 17 Qershor 2021

Samiti i Ministrave të Shëndetësisë të Ballkanit, Manastirliu kërkon njohjen e certifikatës elektronike të vaksinimit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka kërkuar njohjen e certifikatës elektronike shqiptare të vaksinimit nga vendet e Bashkimit Europian. Në fjalën e saj në Samitin e Ministrave të Ballkanit Perëndimor, Manastirliu tha se situata epidemiologjike në Shqipëri është e përmirësuar dhe ka...

Lexo lajmin e plotë

Italia miraton “Green Pass” kundër COVID-19, hyn në fuqi më 1 korrik

18:20 • 17 Qershor 2021

Italia miraton “Green Pass” kundër COVID-19, hyn në fuqi më 1 korrik

Qeveria italiane ka miratuar dekretin për aktivizimin e “Green Pass” pasaportës jeshile që përcakton procedurat për lëshimin e certifikatave digjitale COVID-19. Duke filluar nga data 1 korrik, ajo do të jetë e vlefshme për të gjithë qytetarët për të udhëtuar lirisht në vendet e Bashkimit...

Lexo lajmin e plotë

Asnjë humbje jete dhe 5 raste të reja në 24 orët e fundit

17:16 • 17 Qershor 2021

Asnjë humbje jete dhe 5 raste të reja në 24 orët e fundit

Tjetër ditë pa humbje jete nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë ka shtuar se nga 2621 testime, janë shënuar vetëm 5 raste të reja. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Aktualisht 9 pacientë po marrin trajtim spitalor, ndërsa janë 132 raste aktive...

Lexo lajmin e plotë

Najada Çomo: Vetëm 14 pacientë me Covid në spital, por s’ka siguri për vijimësinë

14:32 • 17 Qershor 2021

Najada Çomo: Vetëm 14 pacientë me Covid në spital, por s’ka siguri për vijimësinë

“E them me kënaqësi që po ulet numri i pacientëve të shtruar në spital dhe kjo tregon se është ulur edhe sëmundshmëria në popullatë. Ne jemi drejt uljes së numrit të rasteve si asnjëherë tjetër gjatë kësaj periudhe. A do të shkojmë drejt zeros? Këtë...

Lexo lajmin e plotë

Zhgënjen vaksina gjermane kundër koronavirusit

09:56 • 17 Qershor 2021

Zhgënjen vaksina gjermane kundër koronavirusit

Laboratori gjerman, CureVac njoftoi se vaksina e saj kryesore kandidate për t’u përdorur kundër koronavirusit ka treguar një efektshmëri 47%. Testimi është kryer në shkallë të gjerë dhe tashmë mund të thuhet se nuk ka arritur pritshmëritë e kërkuara. Vaksina që përdor sistemin mRNA “arriti...

Lexo lajmin e plotë

Brataj: E keqja më e madhe ka kaluar, por jam i shqetësuar

20:30 • 16 Qershor 2021

Brataj: E keqja më e madhe ka kaluar, por jam i shqetësuar

Skënder Brataj, drejtor i Urgjencës Kombëtare, deklaroi se situata është nën kontroll, pasi përveçse nuk ka humbje jete, kemi edhe disa qarqe që nuk kanë raste aktive. Sipas tij, “e keqja më e madhe ka kaluar patjetër, vera do të jetë më e qetë, por...

Lexo lajmin e plotë

Franca i thotë lamtumirë maskave në mjedise të hapura dhe përshpejton fundin e shtetrrethimit

18:24 • 16 Qershor 2021

Franca i thotë lamtumirë maskave në mjedise të hapura dhe përshpejton fundin e shtetrrethimit

Franca është e gatshme të braktisë përdorimin e maskave në mjedise të hapura, përveç në rrethana të caktuara, si në rastin e tubimeve. Njoftimi u bë nga kryeministri Jean Castex në fund të mbledhjes së Këshillit të Ministrave. Sipas numrit një të qeverisë franceze, kjo...

Lexo lajmin e plotë

Komanda e SHBA dhuron 1 mln dollarë pajisje mjekësore, Kim: Kujtoni që populli amerikan përkujdeset

17:38 • 16 Qershor 2021

Komanda e SHBA dhuron 1 mln dollarë pajisje mjekësore, Kim: Kujtoni që populli amerikan përkujdeset

Komanda Europiane e SHBA-së ka dhuruar pothuajse 1 milion dollarë pajisje mjekësore kundër COVID-19 për spitalin Nënë Tereza në Tiranë. Ambasadorja amerikane Yuri Kim e pranishme në ceremoninë e dhurimit u shpreh se SHBA përkujdeset për popullin shqiptar. Teksa kujtoi fjalët e sekretarit Baker kur...

Lexo lajmin e plotë

Asnjë humbje jete dhe 7 raste të reja në 24 orët e fundit

17:16 • 16 Qershor 2021

Asnjë humbje jete dhe 7 raste të reja në 24 orët e fundit

Tjetër ditë pa humbje jete nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë ka shtuar se nga 2962 testime, janë shënuar vetëm 7 raste të reja. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë...

Lexo lajmin e plotë

BE hoqi kufizimet për udhëtarët nga Shqipëria, Rama: Nuk ndalemi më në ngjitjen drejt majës

12:39 • 16 Qershor 2021

BE hoqi kufizimet për udhëtarët nga Shqipëria, Rama: Nuk ndalemi më në ngjitjen drejt majës

Pas marrëveshjes së arritur nga vendet anëtare për heqjen e udhëtimit për 8 vende, duke përfshirë këtu Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut, ka reaguar edhe Edi Rama. Në një postim në Facebook, Rama shkruan se “Shqipëria nuk ndalet më drejt majës ku e meritojnë...

Lexo lajmin e plotë

Situata me pandeminë, Maqedonia e Veriut heq orën policore

11:43 • 16 Qershor 2021

Situata me pandeminë, Maqedonia e Veriut heq orën policore

Nisur nga përmirësimi i situatës me pandeminë, nga sot në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi masa për heqjen e orës policore. Qeveria e Maqedonisë, këshilluar dhe nga komiteti i ekspertëve vendosi që të lehtësojë dhe disa nga masat e tjera të vendosura për...

Lexo lajmin e plotë

BE heq kufizimet për udhëtarët nga Shqipëria

11:27 • 16 Qershor 2021

BE heq kufizimet për udhëtarët nga Shqipëria

Vendet anëtarë kanë arritur marrëveshjen për të hequr kufizimet e udhëtimit për 8 vende, duke përfshirë këtu Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Që një vend të sigurojë statusin e një vendi të sigurt, ai duhet të regjistrojë një maksimum prej 75 rastesh pozitive me...

Lexo lajmin e plotë

Republikanët kërkojnë sërish largimin e Anthony Faucit

07:41 • 16 Qershor 2021

Republikanët kërkojnë sërish largimin e Anthony Faucit

Një grup ligjvënësish republikanë kanë kërkuar që këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e koronavirusit, Anthony Fauci të shkarkohet nga detyra për trajtimin e krizës. “Doktor Fauci nuk u zgjodh nga amerikanët. Ai nuk u zgjodh të vendoste për arsimimin e fëmijëve, por ai...

Lexo lajmin e plotë

Alimehmeti për vaksinimin: Të rishikohet protokolli, prioritet personat që nuk janë infektuar

16:35 • 15 Qershor 2021

Alimehmeti për vaksinimin: Të rishikohet protokolli, prioritet personat që nuk janë infektuar

Personat që e kanë kaluar koronavirusin nuk kanë e kanë të nevojshme  vaksinën anti-covid. Studimet e fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës tregojnë se vaksinimi me vaksinat më të mira në treg, nuk ka ofruar mbrojtëse shtesë për personat e infektuar më parë. Kjo...

Lexo lajmin e plotë

Vetëm 238 raste aktive me koronavirus në Kosovë

15:30 • 15 Qershor 2021

Vetëm 238 raste aktive me koronavirus në Kosovë

Kosova vijon të shënojë përmirësime në luftën me pandeminë koronavirus. Kështu në 24 orët e fundit, nuk është shënuar asnjë viktimë dhe vetëm 12 raste të reja me Covid-19. Sipas njoftimit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, në ditën e fundit janë testuar...

Lexo lajmin e plotë

EMA përgënjeshtron lajmet për vaksinën AstraZeneca: Është e vlefshme për të gjithë

18:34 • 14 Qershor 2021

EMA përgënjeshtron lajmet për vaksinën AstraZeneca: Është e vlefshme për të gjithë

Qëndrimi i Agjencisë Europiane të barnave nuk ka ndryshuar sa i takon vaksinës AstraZeneca. “Bilanci përfitim-rrezik mbetet pozitiv dhe vaksina mbetet e autorizuar për të gjithë popullatën”. Kjo është ajo që vetë EMA specifikon në një shënim duke iu referuar “keqinformimit” që rezulton nga një...

Lexo lajmin e plotë

Asnjë humbje jete dhe vetëm dy raste të reja nga koronavirusi

17:05 • 14 Qershor 2021

Asnjë humbje jete dhe vetëm dy raste të reja nga koronavirusi

Asnjë humbje jete nuk është regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë në 2618 testime. Ministria e Shëndetësisë njofton se ka patur vetëm 2 raste të reja të infektuar dhe 23 të shëruar. Aktualisht janë 143 raste aktive me Sars Cov2 pozitiv në...

Lexo lajmin e plotë

Asnjë viktimë nga koronavirusi në Kosovë, ulen rastet aktive

15:57 • 14 Qershor 2021

Asnjë viktimë nga koronavirusi në Kosovë, ulen rastet aktive

Asnjë viktimë dhe vetëm 5 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë. Sipas njoftimit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, në ditën e fundit janë testuar 1493 persona dhe janë shëruar 94 pacientë. Rastet aktive kanë rënë në...

Lexo lajmin e plotë

Simptomat e variantit indian, dhimbja e kokës dhe rrufa lidhen me mutacionin delta

12:34 • 14 Qershor 2021

Simptomat e variantit indian, dhimbja e kokës dhe rrufa lidhen me mutacionin delta

Dhimbja e kokës, djegia e fytit dhe rrufa janë simptoma që lidhen më variantin delta të Covid-19, që njihet ndryshe dhe si mutacioni indian. Konfirmimi ka ardhur nga disa shkencëtarë të Britanisë së Madhe që kanë bërë një studim. Profesori Tim Spector thotë për BBC...

Lexo lajmin e plotë

Vaksinimi në Itali, procesi vijon me ritme të larta

07:49 • 14 Qershor 2021

Vaksinimi në Itali, procesi vijon me ritme të larta

Vijon me ritme të larta procesi i vaksinimit kundër koronavirusit në Itali dhe kjo gjë tashmë vihet re dhe në numrin në ulje të rasteve të reja dhe fataliteteve që po raportohet nga dita në ditë. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë mësohet se janë mbi 42...

Lexo lajmin e plotë

Vijon bilanci pa viktima nga COVID-19, 10 të infektuarit

20:54 • 13 Qershor 2021

Vijon bilanci pa viktima nga COVID-19, 10 të infektuarit

Sërish asnjë viktimë sot nga pandemia e koronavirusit në vendin tonë. Sipas buletinit ditor të Ministrisë së Shëndetësisë, janë 10  personat që rezultuan të infektuar nga 2224 testime të kryera. Aktualisht po marrin trajtim spitalor 20 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja