Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 31 raste të reja, 269 raste aktive, 13 pacientë në spital

COVID-19
27.07.2021
Statistika
Raste të reja
31
132,922 (total)
Teste
3,628
885,728 (total)
Shëruar
13
130,166 (total)
Humbje jete
0
2,456 (total)
Raste aktive
300
13 (në spital)
Turizmi në pandemi, publikohen rregullat për operatorët turistikë

11:28 • 13 Qershor 2021

Turizmi në pandemi, publikohen rregullat për operatorët turistikë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar protokollin e masave për sezonin turistik veror. Në raportin prej 20 faqesh ministria detajon rregullat që duhet të ndërmerren nga sipërmarrjet e shërbimeve turistike përgjatë sezonit turistik 2021, për të garantuar mbarëvajtjen e aktivitetit si dhe për...

Lexo lajmin e plotë

Një i vdekur nga koronavirusi në Kosovë, ulen dhe rastet aktive

20:06 • 12 Qershor 2021

Një i vdekur nga koronavirusi në Kosovë, ulen dhe rastet aktive

Kosova ka regjistruar 1 humbje jetë dhe 17 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Sipas njoftimit të IKSHPK-së në ditën e fundit janë testuar 1.774 persona dhe janë shëruar nga sëmundja  112 pacientë Përmirësim tjetër është dhe ulja e rasteve aktive,...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete në 24 orë. 21 pacientë në spitale

10:03 • 13 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete në 24 orë. 21 pacientë në spitale

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit nuk ka humbur jetën asnjë person nga koronavirusi në Shqipëri. Numri i rasteve të reja raportohet të jetë vetëm 12, ndërsa 19 persona janë të shëruar në 24 orët e fundit. Situata e COVID19 në...

Lexo lajmin e plotë

Çfarë pritet të ndodhë në shtator me koronavirusin? Tomini përgjigjet në A2

20:33 • 11 Qershor 2021

Çfarë pritet të ndodhë në shtator me koronavirusin? Tomini përgjigjet në A2

“Duhet të veçojmë një element shumë të rëndësishëm që është vaksinimi. Nga njëra anë vaksinimi dhe nga ana tjetër kalueshmëria e sëmundjes nga ajo pjesë që është prekur, sigurisht që e bën popullatën më të imunizuar, përkundrejt një sezoni të ri dimëror”. Kështu u shpreh...

Lexo lajmin e plotë

1 viktimë nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

19:11 • 11 Qershor 2021

1 viktimë nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar 18 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit. Autoritetet njoftojnë gjithashtu se ka ndërruar jetë një pacient, për një total prej 5468 viktimash që prej nisjes së pandemisë. Vendi fqinj ka regjistruar 31 pacientë të shëruar ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

FDA urdhëron Johnson & Johnson të asgjësojë 60 milionë vaksina antiCovid

18:33 • 11 Qershor 2021

FDA urdhëron Johnson & Johnson të asgjësojë 60 milionë vaksina antiCovid

Administrata amerikane për Barnat dhe Ushqimet (FDA) urdhëroi kompaninë Johnson & Johnson të asgjësoje 60 milionë doza të vaksinës së saj kundër koronavirusit. Këto vaksina janë prodhuar në fabrikën e Baltimores, e cila ka pasur disa shkelje të protokolleve shëndetësore dhe ka asgjësuar dhe më...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, një viktimë në 24 orët e fundit

16:25 • 11 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, një viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit ka ndërruar jetë një person i prekur me koronavirus. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë kryer 2915 testime nga të cilat 11 persona kanë rezultuar pozitivë. Pozitiv është fakti se aktualisht...

Lexo lajmin e plotë

Shqetësim për variantin Delta: Në Britani, mutacioni përbën 91% të rasteve

14:36 • 11 Qershor 2021

Shqetësim për variantin Delta: Në Britani, mutacioni përbën 91% të rasteve

Më shumë se 90 për qind e rasteve me koronavirus në Britaninë e Madhe janë të variantit, Delta, i identifikuar fillimisht në Indi. Këtë tha ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock, në fjalën e tij para një komisioni parlamentar. “Të dhënat, të cilat i shqyrtova një...

Lexo lajmin e plotë

Studimi: Varianti Delta, 60% më i transmetueshëm se Alpha dhe më rezistent ndaj vaksinave

12:17 • 11 Qershor 2021

Studimi: Varianti Delta, 60% më i transmetueshëm se Alpha dhe më rezistent ndaj vaksinave

Varianti indian Delta është rreth 60% më i transmetueshëm se varianti Alpha, që u shfaq në Angli dhe vaksinat janë më pak efektive kundër tij, ka thënë Shëndeti Publik në Angli. Më shumë se 90% e rasteve të reja COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar janë...

Lexo lajmin e plotë

Mbërrijnë 25 mijë vaksina Sputnik V, do të përdoren si dozë e dytë

12:04 • 11 Qershor 2021

Mbërrijnë 25 mijë vaksina Sputnik V, do të përdoren si dozë e dytë

Një sasi tjetër vaksinash ka mbërritur në Shqipëri. Bëhet fjalë për një kontingjent prej 25 mijë vaksinash Sputnik V,  që ndodhen tashmë pranë Institutit të Shëndetit Publik. Vaksinat janë tashmë  në pritje për t’u shpërndarë për të gjithë personat që e kanë marrë dozën e...

Lexo lajmin e plotë

Shpërthen Covid-19 në hotelin e stafit të Merkel, por nuk ndryshojnë planet e G7

10:40 • 11 Qershor 2021

Shpërthen Covid-19 në hotelin e stafit të Merkel, por nuk ndryshojnë planet e G7

Një vatër e Covid shpërtheu në një hotel në Cornwall në Mbretërinë e Bashkuar ku po qëndrojnë dy oficerë të sigurimit të Angela Merkel në kuadër të samitit të G7. Lajmi njoftohet nga mediat gjermane sipas të cilave, një anëtar i stafit të saj është...

Lexo lajmin e plotë

Vdes në spital 18-vjeçarja e shtruar me trombozë pas vaksinimit me AstraZeneca

10:07 • 11 Qershor 2021

Vdes në spital 18-vjeçarja e shtruar me trombozë pas vaksinimit me AstraZeneca

Një 18-vjeçare që vuante nga një trombozë sinus kavernoze shumë serioze dhe hemorragji cerebrale, ka ndërruar jetë në spital në Genova të Italisë. Mediat italiane raportojnë se 18-vjeçarja, Camilla Canepa, dy javë më parë ishte vaksinuar me AstraZeneca, në mënyrë vullnetare në ditën e parë...

Lexo lajmin e plotë

Liderët e G7 do të dhurojnë 1 miliard doza vaksinash në vendet e varfra

10:05 • 11 Qershor 2021

Liderët e G7 do të dhurojnë 1 miliard doza vaksinash në vendet e varfra

Udhëheqësit e G7 do të zotohen të shpërndajnë një miliard doza të vaksinave Covid në vendet e varfra në samitin që hapet sot në Cornwall. Kjo u njoftua nga qeveria britanike që kryeson samitin. Qëllimi është që të “përfundojë pandeminë” në 2022, njoftoi Downing Street...

Lexo lajmin e plotë

1 humbje jete nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

19:35 • 10 Qershor 2021

1 humbje jete nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Një person ka humbur jetën ndërsa 18 të tjerë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Maqedonisë së Veriut bëri të ditur se 31 pacientë janë shëruar nga koronavirusi ndërsa 437 raste...

Lexo lajmin e plotë

Kosova merr 10 mijë vaksina të tjera dhuratë

19:05 • 10 Qershor 2021

Kosova merr 10 mijë vaksina të tjera dhuratë

10 mijë vaksina të tjera kundër koronavirusit kanë mbërritur të enjte në Kosovës në formën e një donacioni nga Kroacia. Kjo dhuratë shumë e rëndësishme në këtë fazë të pandemisë u prit nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia dhe drejtorit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë i vdekur në 24 orët e fundit, vetëm 189 raste aktive

16:56 • 10 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë i vdekur në 24 orët e fundit, vetëm 189 raste aktive

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit asnjë person i prekur me koronavirus nuk ka ndërruar jetë. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë kryer 2648 testime nga të cilat 11 persona kanë rezultuar pozitivë, duke shënuar një rënie...

Lexo lajmin e plotë

20 të shtruar në spital dhe më pak se 200 raste aktive, Manastirliu: Punë e palodhur në Infektiv

16:37 • 10 Qershor 2021

20 të shtruar në spital dhe më pak se 200 raste aktive, Manastirliu: Punë e palodhur në Infektiv

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka postuar një foto nga spitali Infektiv ku janë duke u trajtuar edhe 20 pacientë të infektuar me koronavirus. “Punë e palodhur e stafit të Infektivit, njësoj si ditën e parë, në shërbim të çdo pacienti që po merr trajtim...

Lexo lajmin e plotë

Një viktimë nga koronavirusi në Kosovë

18:32 • 10 Qershor 2021

Një viktimë nga koronavirusi në Kosovë

Një persona ka humbur jetën ndërsa 11 të tjerë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bëri të ditur se 109 pacientë janë shëruar nga koronavirusi ndërsa 733 raste mbeten aktive. Me këto...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:11 • 10 Qershor 2021
Fushata e imunizimit, mbi 28% e popullatës ka marrë dozën e parë
OBSH paralajmëron Europën para verës: Jemi ende larg imunizimit nga vaksinat, rrezik për ringjallje të virusit

12:54 • 10 Qershor 2021

OBSH paralajmëron Europën para verës: Jemi ende larg imunizimit nga vaksinat, rrezik për ringjallje të virusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se nivelet e vaksinimit në Evropë janë ende larg nga ajo që nevojitet për të ndaluar një ringjallje të virusit dhe u bëri thirrje vendeve të vazhdojnë të respektojnë masat mbrojtëse. “Mbulimi i imunizimit nuk është i mjaftueshëm për...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 40 mijë arsimtarë dhe edukatorë të vaksinuar,  Manastirliu: Lehtësim për vitin e ri shkollor

10:23 • 10 Qershor 2021

Mbi 40 mijë arsimtarë dhe edukatorë të vaksinuar, Manastirliu: Lehtësim për vitin e ri shkollor

Mbi 40 mijë pedagogë, mësues dhe edukatorë janë vaksinuar, nga të cilët rreth 11 mijë i kanë kryer të dyja dozat e vaksinës, thotë Ministria e Shëndetësisë. Që prej nisjes së procesit të vaksinimit janë mbi 816 mijë qytetarë të vaksinuar, nga të cilët, 320...

Lexo lajmin e plotë

Nga sot shqiptarët e vaksinuar mund të udhëtojnë në Hungari

10:17 • 10 Qershor 2021

Nga sot shqiptarët e vaksinuar mund të udhëtojnë në Hungari

Nga sot shqiptarët që kanë një certifikatë vaksinimi kundër Covid-19 mund të hyjnë në Hungari pa iu nënshtruar kufizimeve të shkaktuara nga pandemia. Lajmi është dhënë nga ambasada shqiptare në Hungari, e cila thekson se nga data 10 qershor hyn në fuqi marrëveshja midis Republikës...

Lexo lajmin e plotë

Liderët e G7 do t’i kërkojnë OBSH një hetim të ri për origjinën e Covid-19

10:09 • 10 Qershor 2021

Liderët e G7 do t’i kërkojnë OBSH një hetim të ri për origjinën e Covid-19

Drejtuesit e G7, të cilët do të takohen të premten në Cornwall, do të bëjnë thirrje për një hetim të ri dhe transparent të OBSH-së për origjinën e koronavirusit. Një kërkesë e iniciuar nga administrata e Joe Biden, e cila pason vendimin e presidentit amerikan...

Lexo lajmin e plotë

Gruaja vdes nga tromboza pas vaksinimit me AstraZeneca

10:07 • 10 Qershor 2021

Gruaja vdes nga tromboza pas vaksinimit me AstraZeneca

Një grua 52-vjeçare vdiq në Australi nga një rast i rrallë dhe serioz i trombozës, për të cilën Autoriteti i Barnave thotë se ka të ngjarë të jetë i lidhur me vaksinën AstraZeneca. Lajmi raportohet nga britanikja “The Guardian”. Ky është rasti i dytë i...

Lexo lajmin e plotë

Vaksinat ndaj koronavirusit, SHBA merr në dorë situatën për të ndihmuar botën

22:55 • 09 Qershor 2021

Vaksinat ndaj koronavirusit, SHBA merr në dorë situatën për të ndihmuar botën

Burime pranë presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden bëjnë me dije se Shtëpia e Bardhë ka arritur një marrëveshje me kompaninë Pfizer dhe BioNTech për të siguruar 500 milionë doza të vaksinës kundër koronavirus për rreth 100 vende të ndryshme të botës,...

Lexo lajmin e plotë

5 viktima nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

19:01 • 09 Qershor 2021

5 viktima nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Pesë persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut. Nga 2619 testet e bëra rezultuan pozitivë  28 persona, ndërsa u shëruan dhe 23 persona të tjerë. Që ga nisja e pandemisë, numri i të infektuarve me koronavirus në...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, rritje e lehtë e rasteve të reja, vetëm 20 persona të shtruar në spital

16:49 • 09 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, rritje e lehtë e rasteve të reja, vetëm 20 persona të shtruar në spital

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit asnjë person i prekur me koronavirus nuk ka ndërruar jetë. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë kryer 2821 testime nga të cilat 18 persona kanë rezultuar pozitivë, duke shënuar një rritje...

Lexo lajmin e plotë

Vendi i parë evropian që i jep fund pandemisë

12:18 • 09 Qershor 2021

Vendi i parë evropian që i jep fund pandemisë

Norvegjia ka njoftuar se pandeminë Covid-19 e ka lënë më në fund pas krahëve. Sipas Preben Aavitsland, shefi i Infektivit në Institutin norvegjez të Shëndetit Publik, “pandemia ka mbaruar”. Në Tëitter, ai publikoi një grafik ku tregon nivelin e ulët të shtrimeve në spitalet norvegjeze...

Lexo lajmin e plotë

Pushohet nga puna mjeku që vaksinoi gabimisht një vajzë 9-vjeçare

12:13 • 09 Qershor 2021

Pushohet nga puna mjeku që vaksinoi gabimisht një vajzë 9-vjeçare

Një mjek në Gjermani është pushuar nga puna, pasi gabimisht vaksinoi një vajzë 9-vjeçare kundër Covid në një qendër në Bobingen të Bavarisë. Kjo është një praktikë e paautorizuar në Gjermani, ku vaksina injektohet vetëm nga mosha 12 vjeç e sipër. Mjeku u padit për...

Lexo lajmin e plotë

Parlamenti Evropian miraton certifikatën digjitale të Covid-19

11:50 • 09 Qershor 2021

Parlamenti Evropian miraton certifikatën digjitale të Covid-19

Me 546 vota pro Parlamenti Evropian miratoi përfundimisht të ashtuquajturën Green Pass. Eurodeputetët përfunduan punën legjislative mbi certifikatën digjitale të BE për të lehtësuar udhëtimet brenda Unionit dhe për të kontribuar në rimëkëmbjen ekonomike. Kjo do të duhet të miratohet zyrtarisht nga Këshilli dhe të...

Lexo lajmin e plotë

Franca lehtëson më tej kufizimet e COVID-19, rihap kufijtë

10:48 • 09 Qershor 2021

Franca lehtëson më tej kufizimet e COVID-19, rihap kufijtë

Nga sot francezët lejohet që të kthehen përsëri në restorante dhe bare, ndërsa udhëtarët e huaj me një pasaportë COVID mund të vizitojnë vendin. E mërkura shënon fazën tjetër në lehtësimin e kufizimeve të njoftuar në fund të prillit nga presidenti Emmanuel Macron. Cilat janë...

Lexo lajmin e plotë

Doktorët indianë japin alarmin: Varianti Delta shkakton gangrenë dhe shurdhim

08:41 • 09 Qershor 2021

Doktorët indianë japin alarmin: Varianti Delta shkakton gangrenë dhe shurdhim

Doktorët indianë kanë dhënë alarmin mbi variantin e ri të koronavirusit. Ata thonë se varianti që quhet Delta jep gangrenë dhe shurdhim. Sipas shkencëtarëve, varianti i ri duket të jetë më infektuesi i zbuluar deri tani dhe mesa duket, edhe më i rrezikshmi. Përveç simptomave...

Lexo lajmin e plotë

Katër viktima nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

22:22 • 08 Qershor 2021

Katër viktima nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Katër persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut. Nga 2853 testet e bëra rezultuan pozitivë vetëm 23 persona, ndërsa u shëruan dhe 32 persona të tjerë. Që nga nisja e pandemisë, numri i të infektuarve me koronavirus...

Lexo lajmin e plotë

SHBA ul nivelin e rrezikshmërisë nga Covid në Shqipëri, Yuri Kim: Lajm i mirë!

17:08 • 08 Qershor 2021

SHBA ul nivelin e rrezikshmërisë nga Covid në Shqipëri, Yuri Kim: Lajm i mirë!

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, ka ndarë në rrjetet sociale lajmin se Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka ulur nivelin e rrezikshmërisë për Shqipërinë për sa i përket situatës me pandeminë. Diplomatja amerikane e konsideron një lajm të mirë këtë gjë, për qytetarët që...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete, 34 të shëruar në 24 orët e fundit

17:02 • 08 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete, 34 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit nuk ka ndërruar jetë asnjë person i infektuar me koronavirus. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë kryer 2872 teste nga të cilat 13 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Aktualisht po...

Lexo lajmin e plotë

Europa po rihapet, Franca zbut më tej masat, Spanja eksperimenton pasaportën e Covid

16:51 • 08 Qershor 2021

Europa po rihapet, Franca zbut më tej masat, Spanja eksperimenton pasaportën e Covid

Një hap i ri drejt normalitetit në Francë. Më 9 qershor, shtetrrethimi do të shtyhet nga ora 21:00 në 23:00. Francezët do të rifitojnë netët jashtë, ndërsa restorantet, kafenetë dhe baret do të rifillojnë të shërbejnë për klinetët edhe brenda. Do të hapen gjithashtu palestrat....

Lexo lajmin e plotë

Thirrja e UNICEF për G7: Shpërndani vaksinat për vendet më pak të zhvilluara

16:31 • 08 Qershor 2021

Thirrja e UNICEF për G7: Shpërndani vaksinat për vendet më pak të zhvilluara

Miliona vaksina kundër koronavirusit mund të humbasin, nëse vendet e pasura dërgojnë përnjëherë sasi të mëdha dozash në vendet e varfra, paralajmëroi Fondacioni për Fëmijë i Kombeve të Bashkuara, UNICEF. Sipas tij, furnizimi duhet të jetë i vazhdueshëm gjatë gjithë vitit, sepse vendet e varfra...

Lexo lajmin e plotë

Varianti afrikan mbërrin në Kosovë, konfirmohet një person i infektuar, shtrohet në spital

16:29 • 08 Qershor 2021

Varianti afrikan mbërrin në Kosovë, konfirmohet një person i infektuar, shtrohet në spital

Varianti afrikan i Covid-19 ka mbërritur në Kosovë. Një gjë e tillë është konfirmuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. Me anë të një njoftimi thekson se “pacienti është shtruar dhe po trajtohet në Klinikën Infektive”. Gjithashtu sqaron se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike po...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:47 • 08 Qershor 2021
Varianti indian në Shqipëri? Raste të dyshuara, asnjë i konfirmuar zyrtarisht
Koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, tre viktima dhe vetëm 1 rast pozitiv

19:42 • 07 Qershor 2021

Koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, tre viktima dhe vetëm 1 rast pozitiv

Tre persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut. Nga 1375 testet e bëra rezultoi pozitiv vetëm 1 person, ndërsa u shëruan dhe 204 persona të tjerë. Që nga nisja e pandemisë, numri i të infektuarve me koronavirus...

Lexo lajmin e plotë

Të mbash radhë për t’u ngjitur në majën e botës e të kthehesh me variantin më të rrezikshëm të Covid-19

19:42 • 07 Qershor 2021

Të mbash radhë për t’u ngjitur në majën e botës e të kthehesh me variantin më të rrezikshëm të Covid-19

Këtë pranverë ka pasur një dyndje alpinistësh të cilët janë ngjitur në malin Everest, në majën më të lartë në botë duke krijuar radhë të mëdha mes rritjes së rasteve të koronavirusit në Nepal. Pandemia detyroi autoritetet të mbyllnin zonën gjatë vitit të kaluar, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Fundi i pandemisë? Vera do të jetë e qetë, Brataj: Test të shpejt për turistët

16:38 • 07 Qershor 2021

Fundi i pandemisë? Vera do të jetë e qetë, Brataj: Test të shpejt për turistët

Koronavirusi ka humbur terren në përhapjen e tij, por nuk e kemi prekur fundin e pandemisë. Edhe pse këtë periudhë po kalojmë një situatë të qetë, Covid-19 është ende mes nesh. Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj iu druhet sjelljeve të reja të virusit, por...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë një person i prekur nga Covid-19, 38 të shëruar

16:30 • 07 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë një person i prekur nga Covid-19, 38 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se një person i prekur me koronavirus ka ndërruar jetë në 24 orët e fundit, ndërsa 38 të tjerë janë shëruar. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë kryer 2103 testime nga të cilat 5 persona kanë rezultuar...

Lexo lajmin e plotë

Spanja rihap turizmin, lejohet hyrja e të vaksinuarve nga e gjithë bota

16:22 • 07 Qershor 2021

Spanja rihap turizmin, lejohet hyrja e të vaksinuarve nga e gjithë bota

Magneti i turistëve, Spanja, hapi dyert për qytetarët e vaksinuar nga e gjithë bota këtë të hënë, me shpresën e rimëkëmbjes së sektorit jetësor të turizmit, i goditur fort nga pandemia. Hyrja në vend, do të lejohet për të gjithë udhëtarët e vaksinuar, pavarësisht vendit...

Lexo lajmin e plotë

Venecia, zonë e bardhë, një sërë rajonesh në Itali heqin kufizimet e orarit

13:15 • 07 Qershor 2021

Venecia, zonë e bardhë, një sërë rajonesh në Itali heqin kufizimet e orarit

Qytetarët e Venecias u zgjuan më të lirë këtë të hënë, ndërsa qyteti lagunë u përfshi në zonën e bardhë. Kjo nënkupton se qytetarët duhet të mbajnë maskat dhe distancimin social, por për herë të parë që prej tetorit mund të qëndrojnë jashtë sa të...

Lexo lajmin e plotë

A erdhi fundi i pandemisë? Mjeku Alimehmeti: Fundi i tetorit dhe nëntori do të jetë prova e zjarrit

10:19 • 07 Qershor 2021

A erdhi fundi i pandemisë? Mjeku Alimehmeti: Fundi i tetorit dhe nëntori do të jetë prova e zjarrit

Fundi i tetorit dhe nëntori do të jetë prova e zjarrit për situatën pandemike në vendin tonë, por kurrsesi nuk do të jetë vjeshta e viti të kaluar. Këtë përgjigje dha në studion e  “Dita Jonë” mjeku Ilir Alimehmeti kur u pyet nëse ka ardhur...

Lexo lajmin e plotë

Qindra ish-udhëheqës i kërkojnë G7 të vaksinojë të varfrit kundër Covid-19

10:10 • 07 Qershor 2021

Qindra ish-udhëheqës i kërkojnë G7 të vaksinojë të varfrit kundër Covid-19

Njëqind ish-presidentë, kryeministra dhe ministra të jashtëm kanë nxitur Grupin e Shtatë (G7) të vendeve të pasura të paguajnë për vaksinat globale të koronavirusit për të ndihmuar në ndalimin e mutacionit, që e ka kthyer virusin në një kërcënim në të mbarë botën. Udhëheqësit e...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia drejt fundit? Vetëm 264 raste aktive në të gjithë Shqipërinë

17:27 • 06 Qershor 2021

Pandemia drejt fundit? Vetëm 264 raste aktive në të gjithë Shqipërinë

Për të gjashtën ditë radhazi në Shqipëri nuk ka ndërruar jetë asnjë person i prekur nga koronavirusi, ndërsa edhe shifrat e tjera janë tepër shpresëdhënëse për një verë mjaft të qetë. Në raportim e së dielës nga Ministria e Shëndetësisë bëhet e ditur se aktualisht...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, dita e gjashtë pa viktima

17:41 • 06 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, dita e gjashtë pa viktima

Situata nga pandemia vijon të jetë e qëndrueshme në Shqipëri dhe këtë e tregojnë shifrat e fundit të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë. Për të gjashtën ditë radhazi nuk është shënuar asnjë person i vdekur nga koronavirusi. Ndërsa në 24 orët e fundit janë kryer...

Lexo lajmin e plotë

Varianti “Delta”, autoritetet në Londër në panik, në dyshim rihapja më 21 qershor

16:28 • 06 Qershor 2021

Varianti “Delta”, autoritetet në Londër në panik, në dyshim rihapja më 21 qershor

Për thuajse 2 muaj, Britania u pa si shembull në mbarë botën, për nga ecuria e procesit të vaksinimit por tashmë britanikët ndihen të kërcënuar nga varianti “Delta i koronavirusit”, që sipas ministrit të shëndetësisë, Mat Hancock është 40% më i transmetueshëm se variantet e...

Lexo lajmin e plotë

Kriza dhe mundësitë e Covid-19, bizneset që fituan dhe ato që humbën nga pandemia

18:20 • 05 Qershor 2021

Kriza dhe mundësitë e Covid-19, bizneset që fituan dhe ato që humbën nga pandemia

Kriza ekonomike dhe masat kufizuese që shoqëruan pandeminë kanë dhënë një efekt të madh në strukturën e bizneseve në vend. Edhe pse të dhënat e INSTAT tregojnë se viti 2020 u mbyll me një bilanc në rritje të ndërmarrjeve aktive, kjo lidhet me një shtim...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete dhe vetëm dy raste të reja

16:28 • 05 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete dhe vetëm dy raste të reja

Ministria e Shëndetësisë njofton se asnjë person nuk ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Në buletinin ditor mësohet se nga 3593 testime të kryera, 2 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërsa 29 persona të tjerë u shëruan...

Lexo lajmin e plotë

Varianti “Delta”, virusi indian që po tremb mjekësinë botërore

14:56 • 05 Qershor 2021

Varianti “Delta”, virusi indian që po tremb mjekësinë botërore

Varianti “Delta”i koronavirusit është shqetësimi më i madh i komunitetit mjekësor anembanë globit për momentin. I emëruar me gërmën greke nga OBSH për të shmangur vendndodhjen gjeografike të virusit që u zbulua për herë të parë në Indi, studimet tregojnë se ky derivat i Sars...

Lexo lajmin e plotë

Përmirësimi i pandemisë

14:28 • 05 Qershor 2021

Përmirësimi i pandemisë

Shifrat e infektimeve kanë rënë ndjeshëm, virusi nuk është më agresiv si më parë, një pjesë e madhe e qytetarëve janë vaksinuar, këto ishin ndër arsyet bindëse të cilat çuan në mbylljen e spitalit “Shefqet Ndroqi” nga autoritetet shëndetësore si spital “Covid”. Janë rreth 15...

Lexo lajmin e plotë

Manastirliu: Mbi 300 mijë qytetarë kanë marrë të dy dozat e vaksinës

21:29 • 04 Qershor 2021

Manastirliu: Mbi 300 mijë qytetarë kanë marrë të dy dozat e vaksinës

Mbi 300 mijë qytetarë kanë marrë të dy dozat e vaksinës, teksa janë kryer mbi 790 mijë vaksinime anticovid në të gjithë vendin. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar përmes rrjeteve sociale procesin ecurinë e procesit të vaksinimit në vend. Sipas saj vijon pa...

Lexo lajmin e plotë

Codogno del nga makthi, mbyllet pavijoni i Covid

18:05 • 04 Qershor 2021

Codogno del nga makthi, mbyllet pavijoni i Covid

Është mbyllur në spitalin e Kodonjo (Codogno), pavijoni që pa pacientin e parë të prekur nga koronavirusi të hynte në Itali. Vetëm sot, pacienti i fundit i rikuperuar nga virusi doli nga ky seksion. I angazhuar për mbi 15 muaj në luftën kundër virusit, përgjegjësi...

Lexo lajmin e plotë

Franca heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar nga 9 qershori

17:32 • 04 Qershor 2021

Franca heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar nga 9 qershori

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga vendet e BE do të mund të hyjnë në Francë pa bërë një test COVID-19 nga 9 qershori, sipas rregullave të reja të zbuluara nga qeveria franceze. Vizitorëve plotësisht të vaksinuar nga Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara do...

Lexo lajmin e plotë

Masat shtrënguese e kthejnë Ibizën në “qytet-fantazmë”

17:17 • 04 Qershor 2021

Masat shtrënguese e kthejnë Ibizën në “qytet-fantazmë”

Plazhet e famshme të Ibizës janë shumë të qeta këtë muaj dhe për këtë, fajin e kanë masat shtrënguese kundër koronavirusit. Zakonisht, qershori i gjen këto plazhe të mbushura me turistë, por variantet e reja të Covid-19 nuk e kanë lejuar “pushtimin” e tyre edhe...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete dhe 12 raste të reja

16:45 • 04 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete dhe 12 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë njofton se asnjë person nuk ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Në buletinin ditor mësohet se nga 2919 testime të kryera, 12 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërsa 32 persona të tjerë u shëruan...

Lexo lajmin e plotë

Video e tmerrshme nga India, qentë hanë trupat e viktimave nga Covid

10:30 • 04 Qershor 2021

Video e tmerrshme nga India, qentë hanë trupat e viktimave nga Covid

India është duke u përballur me krizën më të tmerrshme nga pandemia e koronavirusit dhe këtë e tregojnë mjaft mirë dhe videot që vijnë përmes mediave të huaja nga ky vend. Në videon e mësipërme tregohen momentet kur një qen është duke ngrënë trupin e...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja