Në përditësim

200 viktima nga koronavirusi në Shqipëri. Kosovë, 14 viktima në 24 orët fundit. 20 milionë raste të konfirmuara në të gjithë botën

602 viktima të tjera në Itali. Lombardia, dita e parë pozitive

19:43 • 23 Mars 2020

602 viktima të tjera në Itali. Lombardia, dita e parë pozitive

Koronavirusi u mori jetën 602 personave të tjerë në 24 orët e fundit në Itali, duke e çuar bilancin total në 6 077 viktima. Mbi 3700 janë rastet e reja për një total prej më shumë se 63 900 persona të infektuar. Shifrat mbeten alarmante,...

Lexo lajmin e plotë

Gjermani, Angela Merkel del negative nga testimi për COVID-19

19:39 • 23 Mars 2020

Gjermani, Angela Merkel del negative nga testimi për COVID-19

Kancelarja Angela Merkel ka rezultuar negative në testin e parë për COVID-19. Lajmi u shpërnda nga një zëdhënës i qeverisë gjermane. Kancelarja 65-vjeçare u dërgua në karantinë në shtëpinë e saj pasi kishte takuar të premten një mjek i cili u diagnostikua më pas me...

Lexo lajmin e plotë

“Nuk merrja dot frymë vetë”, futbollisti tregon betejën e tij me koronavirusin

19:39 • 23 Mars 2020

“Nuk merrja dot frymë vetë”, futbollisti tregon betejën e tij me koronavirusin

Një futbollist irlandez ka zbuluar eksperiencën e tij me koronavirusin dhe shpreson që ajo të shërbejë si paralajmërim për ata që nuk e marrin seriozisht pandeminë. 28-vjeçari Lee Duffy kaloi 8 ditë në spital “i lidhur me oksigjen”, pasi nuk arrinte dot të mbushej me...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:56 • 23 Mars 2020
Ceremonia e martesës duke ruajtur distancat… përveç çiftit
Koronavirusi në Itali, pritet reduktim i shifrave. 21 mjekë mes viktimave

19:35 • 23 Mars 2020

Koronavirusi në Itali, pritet reduktim i shifrave. 21 mjekë mes viktimave

Autoritetet lokale të Lombardisë, rajoni më i prekur nga koronavirusi në Italinë fqinje, shpresojnë në një vazhdimësi të trendit të uljes së numrit të të prekurve dhe viktimave. Të dielën u raportuan 651 vdekje të reja dhe mbi 3900 të infektuar, shifra tronditëse këto, por...

Lexo lajmin e plotë

Mjekët amerikanë dhe britanikë: Mungesa e nuhatjes, simptomë e COVID-19

17:18 • 23 Mars 2020

Mjekët amerikanë dhe britanikë: Mungesa e nuhatjes, simptomë e COVID-19

Çdo ditë që kalon  në luftën që bota i ka shpallur koronavirusit, studime te ndryshme po mundohen të zbulojnë karakteristikat e shfaqjes, përhapjes dhe simptomatologjisë të COVID-19. Studimet dhe dëshmitë paraprake në rastet e ndodhur në Kinë dhe Korenë e Jugut, dhe më pas në...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:49 • 23 Mars 2020
Sa e ndihmojnë biznesin masat kundër koronavirusit? – A2 Business, 23/03/3030
Migjen Basha në karantinë, në Australi luhet ende

19:13 • 23 Mars 2020

Migjen Basha në karantinë, në Australi luhet ende

Ish-lojtari i kombëtares, Migjen Basha, ka përfunduar në karantinë. Kur u transferua në A-League australiane, afro gjashtë muaj më parë, mesfushori nuk do ta kishte menduar asnjëherë se do të përfundonte i izoluar. Shkak është bërë një episod i çuditshëm. Basha me ekipin e tij,...

Lexo lajmin e plotë

Të ardhurit me koronavirus, koordinimi i vonuar mes institucioneve vë në rrezik mjekët

19:12 • 23 Mars 2020

Të ardhurit me koronavirus, koordinimi i vonuar mes institucioneve vë në rrezik mjekët

Me identifikimin e rasteve të para me COVID-19, doli në pah edhe rreziku nga të infektuarit që ndonëse shkonin në spital, nuk u tregonin mjekëve se kishin udhëtuar së fundmi në vendet e prekura. Përveçse për njerëzit më të cilët kishin kontakte, kjo kategori u...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, rasti i shtatë me COVID-19, jo i lidhur me të tjerët. Nis trajnimi i personelit mjekësor

18:51 • 23 Mars 2020

Durrës, rasti i shtatë me COVID-19, jo i lidhur me të tjerët. Nis trajnimi i personelit mjekësor

Në Durrës, lidhur me rastin e 7-të të identifikuar pozitiv me Covid-19, bëhet e ditur se ai nuk është pjesë e zinxhirit të 6 rasteve paraardhëse (pra, i paidentifikuar nga hetimi epidemiologjik), por rast i ri, që i është drejtuar numrit të urgjencës kombëtare pas...

Lexo lajmin e plotë

Vlorë, homazhe dhe solidaritet në konsullatën italiane

16:08 • 23 Mars 2020

Vlorë, homazhe dhe solidaritet në konsullatën italiane

Qytetarë të Vlorës, në mënyrë simbolike, kanë ngjitur pankarta solidarizuese me popullin italian për shkak të situatës së rëndë që po kalon ky vend nga infektimi me koronavirus. Pankartat janë vendosur në Konsullatën Italiane në Vlorë, duke shprehur mbështetjen dhe kurajën se gjithçka do të...

Lexo lajmin e plotë

Kampioni i peshëngritjes sfidon koronavirusin, Çalja vijon stërvitjen për Lojërat Olimpike

15:56 • 23 Mars 2020

Kampioni i peshëngritjes sfidon koronavirusin, Çalja vijon stërvitjen për Lojërat Olimpike

Në këtë situatë të jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit, ndoshta i vetmi që mendon për një aktivitet sportiv është kampioni kombëtar dhe evropian në peshëngritje, Briken Çalja. Së bashku me trajnerin dhe ndihmës trajnerin e tij, Çalja nuk ka ndërprerë për asnjë moment stërvitjen për...

Lexo lajmin e plotë

Filtri i parë për COVID-19, çadra në QSUT për kontrollin e urgjencave të tjera

21:35 • 23 Mars 2020

Filtri i parë për COVID-19, çadra në QSUT për kontrollin e urgjencave të tjera

Ministria e Shëndetësisë ka vendosur  çadra në hyrjen e Urgjencës kryesore në QSUT, për të gjithë personat të cilët do të kenë urgjenca të të gjitha llojeve dhe do tu nevojitet kontrolli mjekësor. Çadrat do të funksionojnë për parë nëse qytetarët të cilët vuajnë nga...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Basha: Qeveria të shpallë gjendjen e fatkeqësisë natyrore në të gjithë territorin

15:22 • 23 Mars 2020

Koronavirusi, Basha: Qeveria të shpallë gjendjen e fatkeqësisë natyrore në të gjithë territorin

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i bëri edhe njëherë thirrje kreut të qeverisë, që të shpallë gjendjen e fatkeqësisë natyrore në të gjithë territorin e vendit, për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi dhe të mbyllë bizneset me dendësi të madhe punonjësish në...

Lexo lajmin e plotë

Shkelën masat e emergjencës, Policia e Shtetit gjobit qindra qytetarë

15:19 • 23 Mars 2020

Shkelën masat e emergjencës, Policia e Shtetit gjobit qindra qytetarë

Policia e Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit ka ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 278 shtetas, të cilët u konstatuan nga shërbimet duke lëvizur në këmbë apo me biçikleta, pa ndonjë arsye apo emergjencë. Gjithashtu për të njëjtën arsye, iu hoq leja...

Lexo lajmin e plotë

Pacientët me koronavirus të shtrirë në tokë, video dramatike nga Spanja

14:55 • 23 Mars 2020

Pacientët me koronavirus të shtrirë në tokë, video dramatike nga Spanja

Një video e shpërndarë në rrjetet sociale tregon se si pacientët e infektuar me koronavirusin e ri, Covid-19, qëndrojnë të shtrirë në tokë në një spital në Madrid. Sipas gazetës spanjolle “El Mundo”, video është xhiruar të premten, në spitalin “Infanta Leonor de Vallecas” në...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, distileria e rumit në Britani kthehet në prodhuese dezinfektantësh

14:54 • 23 Mars 2020

Koronavirusi, distileria e rumit në Britani kthehet në prodhuese dezinfektantësh

Dhjetëra kompani janë duke hequr dorë nga prodhimet e tyre bazë për të ndihmuar dhe ato me sa të munden në përballimin e situatës së krijuar nga koronavirusi. Kështu një distileri në Skoci, ndaloi prodhimin e xhinit, vodkës dhe rumit, për të plotësuar nevojat në...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Jemi në javën e zjarrit, të dalim me kokën lartë, jo duke numëruar viktimat

16:55 • 23 Mars 2020

Rama: Jemi në javën e zjarrit, të dalim me kokën lartë, jo duke numëruar viktimat

Në të njëjtën kohë kur ministrja e Shëndetësisë publikoi shifrat e reja të personave të prekur me koronavirus në vend, të cilët janë tashmë 104, kryeministri Rama publikoi në Facebook një video-mesazh, me anë të të cilit u kërkon qytetarëve të mos neglizhojnë masat. Për...

Lexo lajmin e plotë

Gjermani, nis të ulet numri i të prekurve me koronavirus

14:50 • 23 Mars 2020

Gjermani, nis të ulet numri i të prekurve me koronavirus

Autoritetet gjermane të shëndetësisë janë të parat në Evropë që raportojnë përmirësim edhe pse minimal të situatës me të prekurit nga koronavirusi, ndërkohë që kontinenti i vjetër po shënon një situatë kritike për shkak të virusit të ri, të njohur ndryshe si Covid-19. Drejtori i...

Lexo lajmin e plotë

104 të prekur me koronavirus, zgjerohet harta, 4 të vdekur dhe 5 të shëruar

14:49 • 23 Mars 2020

104 të prekur me koronavirus, zgjerohet harta, 4 të vdekur dhe 5 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se ka shkuar në 104 numri i personave të prekur me koronavirus në Shqipëri. Ogerta Manastirliu konfirmoi se harta e prekjes nga koronavirusi është zgjeruar dhe bëri apel për qytetarët të respektojnë masat e distancimit social. “Vetëm në...

Lexo lajmin e plotë

“Nuk ka prova që ushqimi është burim apo rrugë transmetimi i Covid-19”

14:46 • 23 Mars 2020

“Nuk ka prova që ushqimi është burim apo rrugë transmetimi i Covid-19”

Autoritetet Evropiane të Sigurisë Ushqimore (EFSA), janë prononcuar në lidhje me mundësinë e kontaminimit nga produktet ushqimore me Covid-19. Nuk ka asnjë provë që koronavirusi i ri mund të transmetohet nga ushqimi. Autoriteti Evropian për Sigurinë e Ushqimit (EFSA) përsëriti këtë përmes fjalëve të drejtoreshës...

Lexo lajmin e plotë

Emergjenca koronavirus, të burgosurat në Kosovë prodhojnë maska mbrojtëse

14:43 • 23 Mars 2020

Emergjenca koronavirus, të burgosurat në Kosovë prodhojnë maska mbrojtëse

Kosova ka angazhuar burgjet për prodhimin e maskave kirurgjikale në kuadër të planit operativ “Koronavirus”. Në institucionin e vuajtjes së dënimit në Lipjan, të burgosurat po respektojnë rekomandimin e mjekëve profesionistë duke përdorur material që nuk depërtohet nga mikroorganizmat. Sipas llogaritjeve të kostos së prodhimit,...

Lexo lajmin e plotë

Profesor Sulçebe: S’duhet të kemi frikë, besoj se vaksina do të jetë gati brenda vjeshtës

14:43 • 23 Mars 2020

Profesor Sulçebe: S’duhet të kemi frikë, besoj se vaksina do të jetë gati brenda vjeshtës

Doktor Genc Sulçebe, mjek në fushën e imunologjisë, u shpreh në A2 se nuk duhet të frikësohemi nga pandemia e koronavirusit, por ai thekson se duhet të kemi kujdes për të mbrojtur me të dobëtit dhe të moshuarit. Doktori thekson se duhet të kemi besim...

Lexo lajmin e plotë

Maqedonia e Veriut raporton dhe 22 raste të reja me Covid-19, 2 viktima

14:39 • 23 Mars 2020

Maqedonia e Veriut raporton dhe 22 raste të reja me Covid-19, 2 viktima

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Filipçe doli në një deklaratë për shtyp për të informuar mbi shifrat e përditësuara mbi të prekurit nga koronavirusi në vend, ku bëri me dije se vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 22 raste të reja...

Lexo lajmin e plotë

Rritet bilanci i viktimave në Greqi, shumë të prekur në 24 orët e fundit

14:38 • 23 Mars 2020

Rritet bilanci i viktimave në Greqi, shumë të prekur në 24 orët e fundit

Dy persona të tjerë kanë humbur jetën nga mbrëmja e djeshme në Greqi, duke e çuar në 17 numri e viktimave në vend si pasojë e koronavirusit. Viktimat janë një burrë 64-vjeçar në spitalin e Rio, i cili prej 1 jave ishte intubuar dhe një...

Lexo lajmin e plotë

Departamenti i Drejtësisë mbyll një faqe online që mashtronte për vaksinën ndaj koronavirusit

14:33 • 23 Mars 2020

Departamenti i Drejtësisë mbyll një faqe online që mashtronte për vaksinën ndaj koronavirusit

Departamenti i Drejtësisë në SHBA mbylli të dielën një website i cili pretendonte se shiste vaksinën ndaj koronavirusit, akti i parë federal i ndërmarrë në lidhje me mashtrimet e shkaktuara nga pandemia. Departamenti i Drejtësisë, përmes një deklarate, bën me dije se ka paditur adresën...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:30 • 23 Mars 2020
Kosova, mes sfidës me koronavirusit dhe krizës politike
Video
12:21 • 23 Mars 2020
Efektet e izolimit, a po nis përshtatja pas rezistencës së parë?
Koronavirusi gjunjëzon edhe Spanjën, 462 të vdekur në 24 orë

14:31 • 23 Mars 2020

Koronavirusi gjunjëzon edhe Spanjën, 462 të vdekur në 24 orë

Përveç Italisë, situata nga pandemia e koronavirusit paraqitet tejet dramatike edhe në Spanjë. Autoritetet vendase të shëndetësisë kanë bërë të ditur se vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 462 persona të vdekur nga koronavirusi. Sipas “El Pais”, në Spanjë janë konfirmuar 33 mijë...

Lexo lajmin e plotë

Pipero: Një nga pacientët pësoi vdekje klinike, situata është shumë dinamike

14:27 • 23 Mars 2020

Pipero: Një nga pacientët pësoi vdekje klinike, situata është shumë dinamike

Mjeku Pëllumb Pipero, në një video-mesazh, mesditën e sotme foli në lidhje me gjendjen e personave që ndodhen të shtruar në spital, të prekur me koronavirus. Pipero bëri të ditur se një pacient pësoi vdekje klinike mëngjesin e sotëm, por është rikthyer në jetë edhe...

Lexo lajmin e plotë

Azia mposht koronavirusin, drejt normalitetit situata në Kinë dhe në Korenë e Jugut

14:26 • 23 Mars 2020

Azia mposht koronavirusin, drejt normalitetit situata në Kinë dhe në Korenë e Jugut

Azia ka vendosur nën kontroll përhapjen e pandemisë së koronavirusit. Koreja e Jugut ka raportuar numrin më të ulët të rasteve të reja, që prej kohës kur shkalla e infeksionit arriti kulmin para katër javësh. Qeveria e Seulit konfirmoi 64 të infektuar me Covid-19 në...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:40 • 23 Mars 2020
“Mos prek asgjë me dorë”… Në Vlorë, mjekët marrin pacientin pa masa mbrojtëse
Rama: Po humbasim njerëz, kemi vetëm një gjë në dorë për të kursyer sa më shumë jetë

14:24 • 23 Mars 2020

Rama: Po humbasim njerëz, kemi vetëm një gjë në dorë për të kursyer sa më shumë jetë

Kryeministri Rama u bëri edhe një herë thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi dhe të respektojnë masat e vendosura për të frenuar përhapjen e koronavirusit. “Kemi hyrë në një javë tejet të vështirë dhe po humbasim njerëz. Kemi vetëm një gjë në dorë për të...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:01 • 23 Mars 2020
Pandemia koronavirus ndali gjithçka, do të kishte qenë java e negociatave me BE
Koronavirusi në Shqipëri, policia sqaron planin e masave dhe orarin e lëvizjes

13:49 • 23 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, policia sqaron planin e masave dhe orarin e lëvizjes

Me anë të një deklarate për mediat Policia e Shtetit ka bërë të ditur edhe njëherë planin e masave gjatë kësaj jave dhe orarin e lëvizjes së makinave. “Lejohen të qarkullojnë me automjete për të shkuar në punë, duke plotësuar formularin e VETËDEKLARIMIT, të gjithë...

Lexo lajmin e plotë

Video
10:55 • 23 Mars 2020
Pandemia koronavirus ndan dy shtetet shqiptare
Koronavirusi, Spanja lejon qëndrimin përtej afateve

13:39 • 23 Mars 2020

Koronavirusi, Spanja lejon qëndrimin përtej afateve

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme informon të gjithë qytetarët shqiptarë që ndodhen në Spanjë, se janë pezulluar të gjithë procedimet administrative përgjatë gjendjes së emergjencës, për shkak të COVID-19. Si rrjedhojë, të gjithë shtetasit e huaj, që nuk mund të kthehen në vendet...

Lexo lajmin e plotë

Video
10:39 • 23 Mars 2020
Të izoluar në shtëpi, si mund të hamë mirë dhe me më pak shpenzime?
400 viktima nga koronavirusi në SHBA, shpallet gjendja e katastrofës në Uashington dhe Nju Jork

13:38 • 23 Mars 2020

400 viktima nga koronavirusi në SHBA, shpallet gjendja e katastrofës në Uashington dhe Nju Jork

Vijon të rritet numri i viktimave dhe personave të infektuar si pasojë e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Instituti “John Hopkins” raporton se numri i personave të prekur nga virusi i ri ka shkuar mbi 32 mijë ndërkohë që viktimat janë mbi 400....

Lexo lajmin e plotë

51-vjeçari i prekur nga koronavirusi në Durrës, pronar hoteli, nuk tregoi që ishte kthyer nga Italia

13:31 • 23 Mars 2020

51-vjeçari i prekur nga koronavirusi në Durrës, pronar hoteli, nuk tregoi që ishte kthyer nga Italia

Detaje të tjera bëhen të ditura lidhur me rastin e ri të identifikuar në Durrës një ditë më parë, burime për A2 bëjnë me dije se 51-vjeçari kishte 15 ditë që ishte kthyer nga Italia, pasi udhëtonte shpesh për shkak të biznesve që ushtron. Ai...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: Një 61-vjeçar pëson vdekje klinike

13:28 • 23 Mars 2020

Ministria e Shëndetësisë: Një 61-vjeçar pëson vdekje klinike

Mëngjesin e së hënës, Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se ka ndërruar jetë, i prekur nga koronavirusi, edhe një 61-vjeçar, por më pas theksoi se ai ka pësuar vdekje klinike. “Pacienti 61-vjeçar i raportuar nga spitali infektiv ka pësuar vdekje klinike, mjekët bën përpjekje...

Lexo lajmin e plotë

“Unë jetoj në vendin më të sigurt në botë nga koronavirusi!”

13:27 • 23 Mars 2020

“Unë jetoj në vendin më të sigurt në botë nga koronavirusi!”

Për më shumë se 30 vjet, Mauro Morandi, është banori i vetëm i një ishulli përrallor në Detin Mesdhe. Nëse për shumicën nga ne, situata e qëndrimit në shtëpi është stresuese, për 81-vjeçarin kjo është jeta e tij normale. Morandi, një ish-mësues, mbërriti rastësisht në...

Lexo lajmin e plotë

Situata nga koronavirusi, Italia i kërkon ndihmë Pentagonit

13:22 • 23 Mars 2020

Situata nga koronavirusi, Italia i kërkon ndihmë Pentagonit

Mediat amerikane raportojnë se qeveria italiane i ka bërë një apel kreut të Pentagonit, Mark Esper ku i ka kërkuar ndihma dhe pajisje mjekësore, si maska dhe respiratorë për të luftuar koronavirusin. Lajmi jepet nga CNN, i cili citon një zyrtar të lartë të mbrojtjes...

Lexo lajmin e plotë

Sfidat e Policisë së Shtetit, Hodaj: Vetëm 350 shkelje në fundjavë, në të gjithë vendin

13:18 • 23 Mars 2020

Sfidat e Policisë së Shtetit, Hodaj: Vetëm 350 shkelje në fundjavë, në të gjithë vendin

Julian Hodaj, zëvendësministri i Brendshëm, në një lidhje me Skype në A2, foli për masat e marra nga policia në këto ditë të vështira nga epidemia e koronavirusit. Hodaj theksoi se tashmë ka një ndërgjegjësim te qytetarët, ndërsa tha se të shtunën dhe të dielën,...

Lexo lajmin e plotë

Raportohet viktima e parë nga koronavirusi në Malin e Zi

13:19 • 23 Mars 2020

Raportohet viktima e parë nga koronavirusi në Malin e Zi

Pas Kosovës edhe Mali i Zi raporton mëngjesin e sotëm viktimën e parë nga koronavirusi në vend. Sipas autoriteteve shëndetësore malazeze, personi që humbi jetën është një 65-vjeçar, i cili kishte problem në mushkëri. Viktima, pjesën e parë të muajit mars kishte qëndruar në Serbi,...

Lexo lajmin e plotë

Frika nga koronavirusi, protestë e të burgosurve në Kolumbi, dhjetëra viktima

13:15 • 23 Mars 2020

Frika nga koronavirusi, protestë e të burgosurve në Kolumbi, dhjetëra viktima

Njëzet e tre të dënuar humbën jetën në burgun më të madh të Bogotas gjatë një tentative për t’u arratisur për shkak të tensioneve në rritjet nga përhapja e koronavirusit. Ministrja e Drejtësisë, Margarita Cabello bën me dije se gjatë kësaj tentative në burg, mbetën...

Lexo lajmin e plotë

95-vjeçarja mposht koronavirusin, personi më i vjetër i shëruar në Itali

13:12 • 23 Mars 2020

95-vjeçarja mposht koronavirusin, personi më i vjetër i shëruar në Itali

Një e mëshuar 95-vjeçare, e cila u diagnostikua me koronavirus në fillim të marsit, është bërë personi më i vjetër i shëruar nga koronavirusi në Itali. Alma Clara Corsini, nga Fanano, u shtrua në spital me urgjencë më 5 mars, pasi kishte shenja të virusit,...

Lexo lajmin e plotë

Ndërron jetë 43-vjeçari, shkon në 4 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri

13:02 • 23 Mars 2020

Ndërron jetë 43-vjeçari, shkon në 4 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë raporton se ka shkuar në 4 numri i personave që kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në vendin tonë. Mëngjesin e sotëm ndërroi jetë një pacient 43-vjeçar i cili ishte shtruar në Spitalin Infektiv. 43-vjeçari nga Kavaja është vendosur në frymëmarrje...

Lexo lajmin e plotë

Pak ditë më parë u dënua me 23 vite burg, Weinstein rezulton pozitiv me koronavirus

14:58 • 23 Mars 2020

Pak ditë më parë u dënua me 23 vite burg, Weinstein rezulton pozitiv me koronavirus

Edhe pse në burg ku vuan dënimin për ngacmim seksual dhe përdhunim, Harvey Weinstein është i infektuari më i ri nga bota e kinematografisë me Covid-19. 68-vjeçari është vendosur në izolim në ambientet e burgut. Për rastin kanë reaguar edhe avokatët e tij, të cilët...

Lexo lajmin e plotë

Mjekë nga Rusia dhe Kuba mbërrijnë në Itali, do të përdorin edhe ilaçin më efektiv ndaj Covid-19

14:59 • 23 Mars 2020

Mjekë nga Rusia dhe Kuba mbërrijnë në Itali, do të përdorin edhe ilaçin më efektiv ndaj Covid-19

Ndoshta me vonesë, por tashmë bota është mobilizuar për të ndihmuar Italinë e gjunjëzuar nga koronavirusi. Një delegacion prej 37 mjekësh dhe 15 infermierësh mbërritën nga Kuba në aeroportin Malpensa në Milano, pasditen e së dielës, të cilët do të japin ndihmesën e tyre në...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: Shënohet viktima e tretë nga koronavirusi

15:01 • 23 Mars 2020

Ministria e Shëndetësisë: Shënohet viktima e tretë nga koronavirusi

Gjatë mbrëmjes së sotme ndërroi jetë një pacient i shtruar në spitalin Infektiv, i konfirmuar me COVID-19, i cili vuante nga kanceri në mushkëri, në stad tejet të avancuar, konfirmoi Ministria e Shëndetësisë. 71-vjeçari me origjinë nga Kuçova, i trajtuar më herët në spitalin universitar...

Lexo lajmin e plotë

“Çmendet” Madonna: Koronavirusi i mrekullueshëm, na ka vënë shenjën e barazimit të gjithëve

15:02 • 23 Mars 2020

“Çmendet” Madonna: Koronavirusi i mrekullueshëm, na ka vënë shenjën e barazimit të gjithëve

Madonna ka vendosur që të japë mendimin e saj (të çuditshëm) mbi koronavirusin me anë të një postimi në Instagram, ku shihet duke u larë në vaksë. Këngëtarja 61-vjeçare tha se “koronavirusi ka barazuar njerëzit në shumë mënyra” sepse nuk ka rëndësi se sa i...

Lexo lajmin e plotë

Kishte 10 ditë pa dalë nga shtëpia, vetëhelmohet 18-vjeçarja në Peqin

15:04 • 23 Mars 2020

Kishte 10 ditë pa dalë nga shtëpia, vetëhelmohet 18-vjeçarja në Peqin

Një 18-vjeçare është vetëhelmuar në Peqin. Ngjarja ka ndodhur gjatë pasdites së sotme. Burime thonë se ngjarja ka ndodhur për motive banale. E reja kishte dashur të dilte nga shtëpia sepse kishte 10 ditë mbyllur. 18-vjeçarja është transportuar në Tiranë për mjekim më të specializuar,...

Lexo lajmin e plotë

Johnson: Qëndroni dy metra larg njëri-tjetrit ose ju mbylla në shtëpi

15:06 • 23 Mars 2020

Johnson: Qëndroni dy metra larg njëri-tjetrit ose ju mbylla në shtëpi

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, u është drejtuar të gjithë britanikëve të dielën duke u thënë prerë se nëse nuk mbajnë distancë 2 metra nga njëri-tjetri kur janë jashtë, do të mbyllë parqet dhe të kufizojë lëvizjen e tyre. Në vetëm 24 orë,...

Lexo lajmin e plotë

Dyshohet për 4 raste me koronavirus në Vlorë, nisen drejt Tiranës

15:07 • 23 Mars 2020

Dyshohet për 4 raste me koronavirus në Vlorë, nisen drejt Tiranës

Në qytetin e Vlorës dyshohet se janë 4 persona të infektuar me koronavirus. Këta persona janë nisur menjëherë drejt Tiranës. Sipas burimeve të A2 bëhet fjalë për një familje: gjyshja, prindërit dhe djali. Djali tjetër i familjes ka ardhur në Shqipëri nga Bergamo në datën...

Lexo lajmin e plotë

Rama: S’ka më turp në histori që të humbim një luftë si kjo se nuk rrimë dot në shtëpi

15:10 • 23 Mars 2020

Rama: S’ka më turp në histori që të humbim një luftë si kjo se nuk rrimë dot në shtëpi

Kryeministri Edi Rama është shprehur në Facebook se numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri do të vazhdojë të rritet edhe më shumë këtë javë, por sipas tij, “sfida e madhe është të mos rritet nga marrëzitë tona e të dalë jashtë kontrollit”. “Me...

Lexo lajmin e plotë

Menaxhimi i koronavirusit, ish-futbollisti i Realit “shpërthen” kundër politikanëve

15:17 • 23 Mars 2020

Menaxhimi i koronavirusit, ish-futbollisti i Realit “shpërthen” kundër politikanëve

Ivan Campo, ish-mbrojtësi i Real Madrid, ka “shpërthyer” ashpër ndaj politikanëve, pasi sipas tij, nuk kanë bërë sa duhet për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. “Më ka ardhur në majë të hundës duke dëgjuar gënjeshtra nga politikanët, të cilët e dinin se po vinte një...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:43 • 22 Mars 2020
Izolimi i shqiptarëve si përballje në luftën ndaj koronavirusit
Vetizolohet Merkel, u takua me mjekun e infektuar me koronavirus

15:24 • 23 Mars 2020

Vetizolohet Merkel, u takua me mjekun e infektuar me koronavirus

Kancelarja gjermane Angela Merkel është futur në karantinë pasi u takua të premten me një mjek i cili më pas u diagnostikua me koronavirus. Lajmin e konfirmoi zëdhënësi i saj. Ajo u informua për kontaktin pas një konference për mediat të dielën gjatë të cilës...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Basha: Të shpallet gjendja e fatkeqësisë natyrore

15:27 • 23 Mars 2020

Koronavirusi, Basha: Të shpallet gjendja e fatkeqësisë natyrore

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka kërkuar nga qeveria shpalljen e gjendjes së fakteqësisë natyrore në gjithë territorin.  Basha propozoi 3 masa të reja për të parandaluar përhapjen e koronavirusit: 1. Të shpallet gjendja e fatkeqësisë natyrore në të gjithë territorin e Republikës së...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja