Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 1 viktimë dhe 11 raste në 24 orë

COVID-19
11 qershor
Statistika
Raste të reja
11
132,437 (total)
Teste
2,915
751,831 (total)
Shëruar
22
129,807 (total)
Humbje jete
1
2,453 (total)
Raste aktive
177
22 (në spital)
Donacione për Kosovën, OBSH: Vaksinat e para mbërrijnë në qershor të vitit 2021

16:56 • 27 Gusht 2020

Donacione për Kosovën, OBSH: Vaksinat e para mbërrijnë në qershor të vitit 2021

Kosova raportoi sërish shifra të larta në pandeminë koronavirus. Në 24 orët e fundit humbën jetën 6 pacientë, ndërsa u diagnostikuan 141 raste të reja. Në total numri i të prekurve shkoi në rreth 13 mijë dhe bilanci i viktimave në 498. Për të përballuar...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 3 humbje jete dhe 156 raste të reja në 24 orët e fundit

16:29 • 27 Gusht 2020

Ministria e Shëndetësisë: 3 humbje jete dhe 156 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar për 156 raste të reja me koronavirus dhe 3 viktima në 24 orët e fundit. 158 është numri i personave të shëruar. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon mbi situatën epidemiologjike...

Lexo lajmin e plotë

Pogba me koronavirus, nuk grumbullohet me Francën

15:43 • 27 Gusht 2020

Pogba me koronavirus, nuk grumbullohet me Francën

Paul Pogba, mesfushori i Manchester United, dhe Tanguy Ndombele i Tottenham janë lënë jashtë përfaqësueses së Francës pasi kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Të dy mesfushorët do të izolohen për 14 ditë. Gjithashtu, edhe Sheffield United, Brighton dhe West Ham kanë konfirmuar raste me futbollistë...

Lexo lajmin e plotë

4 lojtarë të Chelsea me koronavirus, 4 të tjerë në vetizolim

15:40 • 27 Gusht 2020

4 lojtarë të Chelsea me koronavirus, 4 të tjerë në vetizolim

Pandemia Covid-19 godet Premier League, vetëm pak ditë përpara startit të kampionatit. Problemet më të mëdha i ka Chelsea. Mediat britanike kanë raportuar se në klubin londinez janë 4 futbollistë të prekur nga koronavirusi. 4 të tjerë janë në vetizolim, për shkak të kontaktit me...

Lexo lajmin e plotë

Shtimi i rasteve me Covid-19, Franca dhe Gjermania vendosin masa kufizuese

15:53 • 27 Gusht 2020

Shtimi i rasteve me Covid-19, Franca dhe Gjermania vendosin masa kufizuese

Vijon rritja e numrit të rasteve të reja me Covid-19 në Europë. Qeveritë po mobilizohen për të shmangur një skenar të ngjashëm me atë të muajve të parë të këtij viti. Kryeministri francez, Zhan Kasteks, tha se qeveria e tij duhet të lëvizë shumë shpejt...

Lexo lajmin e plotë

Kosova, bie numri i të infektuarve, 6 viktima

15:23 • 27 Gusht 2020

Kosova, bie numri i të infektuarve, 6 viktima

Janë gjashtë personat që kanë ndërruar jetë sot në Kosovë nga pasojat e COVID-19. Ky është bilanci i shpërndarë nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. Ndërkohë në 24 orët e fundit janë regjistruar 141 raste pozitive, duke e çuar totalin në 12981. Vlen të theksohet...

Lexo lajmin e plotë

Qyteti i parë që mund të ketë arritur imunitetin e tufës

09:29 • 27 Gusht 2020

Qyteti i parë që mund të ketë arritur imunitetin e tufës

Katër muaj më parë, pamjet e publikuara nga qyteti Manaus në Brazil tmerruan botën, ku viktimat e shkaktuara nga koronavirusi qëndronin në kamionë frigoriferikë pasi autoritetet dhe të afërmit nuk arrinin dot t’i varrosnin për shkak të numrin të madh të trupave të pajetë. Por...

Lexo lajmin e plotë

Rezultatet paraprake të vaksinës së Moderna: Funksionon dhe te të moshuarit

10:04 • 27 Gusht 2020

Rezultatet paraprake të vaksinës së Moderna: Funksionon dhe te të moshuarit

“Moderna Inc.” njoftoi ditën e mërkurë se vaksina e saj eksperimentale kundër koronavirusit krijon imunitet te të moshuarit njësoj si te vullnetarët e rinj, duke ofruar shpresë që ajo do të jetë efektive dhe te njerëzit që ishin më të rrezikuar nga komplikacionet që shkakton...

Lexo lajmin e plotë

3 javë të tjera izolim nga koronavirusi, qyteti australian boshatiset

20:49 • 26 Gusht 2020

3 javë të tjera izolim nga koronavirusi, qyteti australian boshatiset

Shtimi i rasteve të reja me koronavirus në Melbourne të Australisë risolli frikën tek autoritetet për mundësinë e përhapjes sërish me përmasa të mëdha të pandemisë dhe për këtë arsye ata nxorën një urdhër për një tjetër izolim që kësaj radhe do të zgjasë 3...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 168 raste dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

18:25 • 26 Gusht 2020

Ministria e Shëndetësisë: 168 raste dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar për 168 raste të reja me koronavirus dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit. 102 janë të shëruarit në 24 orët e fundit. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Nisur nga situata epidemiologjike e përhapjes së infeksionit...

Lexo lajmin e plotë

Skenarët për vitin shkollor, mësim me turne deri në orën 20:00, i alternuar ose vetëm online

17:31 • 26 Gusht 2020

Skenarët për vitin shkollor, mësim me turne deri në orën 20:00, i alternuar ose vetëm online

Ministria e Arsimit shpall 3 skenarët për zhvillimin e mësimit në varësi të ecurisë së virusit. Sipas planit të parë, që me gjasë do të nisë zbatimin me fillimin e shkollës, në 14 shtator, mësimi do të zhvillohet çdo ditë në klasa dhe me turne,...

Lexo lajmin e plotë

Epidemiologu: Në shtator mund të kemi frenim të rasteve, por shkollat më mirë të rrinin mbyllur

14:41 • 26 Gusht 2020

Epidemiologu: Në shtator mund të kemi frenim të rasteve, por shkollat më mirë të rrinin mbyllur

Tashmë stina e verës po mbyllet dhe në një kohë pandemie kjo përkon edhe me shtimin e pasigurisë mbi një valë të dytë që rrezikon të shtojë rastet e të infektuarve në vend. Por sipas epidemiologut Alban Ylli, për momentin në Shqipëri situata është ende...

Lexo lajmin e plotë

Mjeku shqiptar në Berlin: Gjermania jo në situatë alarmi nga koronavirusi, 40% e rasteve të importuara

14:24 • 26 Gusht 2020

Mjeku shqiptar në Berlin: Gjermania jo në situatë alarmi nga koronavirusi, 40% e rasteve të importuara

Fahri Beqa, mjek kardiolog në Berlin, foli në A2 për situatën aktuale të pandemisë në Gjermani, duke theksuar se aktualisht nuk ka alarm edhe pse ka një rritje të rasteve të reja me Covid-19. Beqa thekson se 40% e rasteve të reja të raportuara gjatë...

Lexo lajmin e plotë

Rikthimi i nxënësve në shkolla, vendet europiane mes “normalitetit” dhe masave strikte

14:15 • 26 Gusht 2020

Rikthimi i nxënësve në shkolla, vendet europiane mes “normalitetit” dhe masave strikte

Spanjën e presin muaj tepër të vështirë nga pandemia koronavirus. Paralajmërimi është lëshuar nga kryeministri, Pedro Sanchez, i cili u kërkoi ministrave të tij mobilizim më të shpejtë për të luftuar përhapjen e Covid-19. Pas një mbledhje të qeverisë, ai bëri të ditur planin për...

Lexo lajmin e plotë

Qëndrimi i OBSH: Mundësia e riinfektimit me COVID-19 është shumë e ulët

13:35 • 26 Gusht 2020

Qëndrimi i OBSH: Mundësia e riinfektimit me COVID-19 është shumë e ulët

Ka mundësi shumë të pakta që njerëzit të riinfektohen me Covid-19. Pohimi vjen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, pas raportimeve se një person në Hong Kong ka kaluar koronavirusin e ri për herë të dytë në një interval kohor të 4 muajve. Duke folur për...

Lexo lajmin e plotë

Mjeku shqiptar në Milano: Virusi nuk ka ndryshuar, ja pse ka rënë numri i shtrimeve në spital

10:33 • 26 Gusht 2020

Mjeku shqiptar në Milano: Virusi nuk ka ndryshuar, ja pse ka rënë numri i shtrimeve në spital

Në javët e para të globalizimit pandemik, Italia ishte shteti me numrin më të lartë të infektimeve dhe për pasojë edhe me më shumë viktima. Por si është Italia sot, çfarë e ka përmirësuar situatën? Cili ishte çelësi i strategjisë dhe mesazhet që na vijnë...

Lexo lajmin e plotë

Më në fund një lajm i mirë nga OBSH: Pandemia po ngadalësohet

15:29 • 26 Gusht 2020

Më në fund një lajm i mirë nga OBSH: Pandemia po ngadalësohet

Pas muajsh të tërë debatesh në lidhje me pandeminë e koronavirusit, për shkak dhe të mungesës së informacionit në lidhje me virusin e ri, Organizata Botërore e Shëndetësisë jep më në fund një lajm të mirë. “Pandemia e koronavirusit po ngadalësohet në botë”. Në këtë...

Lexo lajmin e plotë

Rriten të prekurit me koronavirus në Greqi, vetëm një humbje jete

09:50 • 26 Gusht 2020

Rriten të prekurit me koronavirus në Greqi, vetëm një humbje jete

Greqia raportoi 168 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në vend, nga të cilat 20 u identifikuan vetëm në pikat kufitare të vendit. Gjithashtu një person humbi jetën duke e çuar numrin total të vdekjeve në 243. Që nga nisja e...

Lexo lajmin e plotë

Përballimi i pandemisë, SHBA i dhuron 50 respiratorë Kosovës

20:22 • 25 Gusht 2020

Përballimi i pandemisë, SHBA i dhuron 50 respiratorë Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndihmuar Kosovën me 50 respiratorë të rinj me qëllim përballimin e situatës së krijuar nga koronavirusi. Ambasada amerikane në Prishtinë njofton se ky donacion është bërë përmes Agjencisë amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID). “Ky donacion paraqet realizimin e ofertës...

Lexo lajmin e plotë

Rama heq maskën: Bëni si thonë mjekët, por mos bëni si bëj unë

10:12 • 26 Gusht 2020

Rama heq maskën: Bëni si thonë mjekët, por mos bëni si bëj unë

Ishim mësuar të merrnim leksione gati çdo ditë nga kryeministri për mënyrën si të mbroheshim nga Covid, por sot Rama jep një leksion të ri. “Maskat jashtë mos i mbani, mjafton të rrini larg dhe të mos përqafoheni”. Teksa ishte në takim me mjekët, kryeministri...

Lexo lajmin e plotë

Shtimi i frikshëm i rasteve, Spanja angazhon ushtrinë kundër koronavirusit

19:03 • 25 Gusht 2020

Shtimi i frikshëm i rasteve, Spanja angazhon ushtrinë kundër koronavirusit

Autoritetet spanjolle bëjnë me dije, se pas rritjes së ndjeshme të rasteve me koronavirus, do të kërkojnë dhe ndihmën e ushtrisë për të luftuar përhapjen e mëtejshme të tij. Kryeministri Pedro Sanchez deklaroi së fundmi se rreth 2000 ushtarë do të angazhohen për të ndihmuar...

Lexo lajmin e plotë

Itali, vijon ulja e rasteve të reja me koronavirus

18:29 • 25 Gusht 2020

Itali, vijon ulja e rasteve të reja me koronavirus

Vijon ulja e rasteve ditore me koronavirus në Itali. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 878 raste të reja, në krahasim me 953 rastet e ditës së hënë. Ndërkohë, viktimat janë 4, për një total prej 35 445 që nga nisja e pandemisë. Të...

Lexo lajmin e plotë

Buxheti nën krizën e Covid-19, deri në korrik, gropa në të ardhura 32 mld lekë

16:56 • 25 Gusht 2020

Buxheti nën krizën e Covid-19, deri në korrik, gropa në të ardhura 32 mld lekë

Edhe pse në korrik, në buxhetin e shtetit u futën 38 miliardë lekë të ardhura, duke frenuar rënien dyshifrore të konstatuar në muajt e kaluar, sërish arka e shtetit po vuan presionin e pandemisë së COVID-19.  Ministria e Financave raporton se për periudhën janar- korrik...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 154 raste dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

10:43 • 26 Gusht 2020

Ministria e Shëndetësisë: 154 raste dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar për 154 raste të reja me koronavirus dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit. Ndërkohë, 117 janë personat e shëruar në ditën e fundit. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Nisur nga situata epidemiologjike e përhapjes së...

Lexo lajmin e plotë

8 të vdekur në 24 orë në Kosovë nga koronavirusi

15:16 • 25 Gusht 2020

8 të vdekur në 24 orë në Kosovë nga koronavirusi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 8 persona të prekur nga koronavirusi, duke shënuar ulje krahasuar me një ditë më parë kur ndërruan jetë 13 persona. Ndërkohë, rastet e reja kanë...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e infektimeve, Rama: Nuk do të ketë më mbyllje

15:11 • 25 Gusht 2020

Rritja e infektimeve, Rama: Nuk do të ketë më mbyllje

Vendi nuk do të shkojë drejt një izolimi tjetër. Edhe pse jemi në situatë kritike nga përhapja e virusit dhe në prag të një vale të dytë në vjeshtë, kryeministri Edi Rama deklaroi se mbyllja nuk është zgjidhje, pasi ka kosto të larta dhe jo vetëm...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e rasteve me COVID-19, Koreja e Jugut mbyll shkollat në kryeqytet

14:42 • 25 Gusht 2020

Rritja e rasteve me COVID-19, Koreja e Jugut mbyll shkollat në kryeqytet

Koreja e Jugut urdhëroi mbylljen e të gjitha shkollave dhe kopshteve në kryeqytet për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus. Rreth 200 pjesëtarë të stafit dhe nxënës janë infektuar në Seul vetëm gjatë dy javëve të fundit. Mësimi në distancë do të vijojë deri...

Lexo lajmin e plotë

Mësim në kohë pandemie, Mehmeti: Plani është kaotik, nuk di si do të mbarojë shkolla në orën 12 të natës

14:27 • 25 Gusht 2020

Mësim në kohë pandemie, Mehmeti: Plani është kaotik, nuk di si do të mbarojë shkolla në orën 12 të natës

Shkollat do të rihapen më 14 shtator, por si rikthehen fëmijët në banka, a ka garanci e siguri që masat janë marrë paraprakisht dhe një mbrojtje konform rregullave anti-covid? A janë të gatshme institucionet të mirëpresin rikthimin e tyre në këtë shtator të pazakontë? Përgjigje...

Lexo lajmin e plotë

Situata në Europë, Spanja drejt masave drastike, Gjermania “shmang” Francën

13:24 • 25 Gusht 2020

Situata në Europë, Spanja drejt masave drastike, Gjermania “shmang” Francën

Vrulli i ri i pandemisë koronavirus në Europë nuk po frenohet. Në vetëm 3 ditët e fundit, Spanja ka regjistruar 20 mijë raste të reja me koronavirus, për një total prej më shumë se 400 mijë të prekurish. I ulët mbetet niveli i vdekshmërisë edhe...

Lexo lajmin e plotë

“Vetëm një natë në diskotekë dhe infektova të gjithë familjen, babai po lufton për jetën”

12:46 • 25 Gusht 2020

“Vetëm një natë në diskotekë dhe infektova të gjithë familjen, babai po lufton për jetën”

“Menduam se asgjë nuk do të ndodhte për një natë në diskotekë, por ishte fillimi i një filmi horror që po përjetoj”. Këto janë fjalët e Martina-s për “Corriere della Sera”, një vajzë e re italiane, e cila tregon sesi koronavirusi i ka ndryshuar jetën...

Lexo lajmin e plotë

Efektet e pandemisë, ishulli i Balit mbyllet për turistët deri në fund të vitit

11:17 • 25 Gusht 2020

Efektet e pandemisë, ishulli i Balit mbyllet për turistët deri në fund të vitit

Ishulli i Balit në Indonezi nuk do të jetë i hapur për turistët e huaj sërish këtë vit, për shkak të shqetësimeve që lidhen me pandeminë koronavirus. Autoritetet e destinacionit të njohur turistik hodhën poshtë pohimin e tyre të mëparshme se do të lejonin kthimin...

Lexo lajmin e plotë

Nuk ndalen dasmat, gjoba të “kripura” në Krujë dhe Durrës

09:46 • 25 Gusht 2020

Nuk ndalen dasmat, gjoba të “kripura” në Krujë dhe Durrës

Edhe pse në kundërshtim me masat parandaluese kundër COVID-19, të parashikuara nga Akti Normativ i qeverisë, dëshira për të kurorëzuar ditën më të bukur të jetës, edhe në kohë pandemie, tejkalon edhe rrezikun e ndëshkimit ekonomik. Vetëm ditën e djeshme, 5 subjekte në Durrës dhe...

Lexo lajmin e plotë

13 shtetet që koronavirusi nuk i ka pushtuar dot

10:02 • 25 Gusht 2020

13 shtetet që koronavirusi nuk i ka pushtuar dot

Koronavirusi ka pushtuar botën, por ka disa shtete që pretendojnë se nuk kanë asnjë rast me Covid-19 që nga nisja e pandemisë....

Lexo lajmin e plotë

30-vjeçari riinfektohet nga koronavirusi pas 4 muajsh

10:10 • 25 Gusht 2020

30-vjeçari riinfektohet nga koronavirusi pas 4 muajsh

Shkencëtarët në universitetin e Hong Kongut raportojnë rastin e parë të një 30-vjeçari, i cili është infektuar sërish nga koronavirusi pas katër muajsh e gjysmë, kur dhe rezultoi pozitiv për herë të parë. Sipas tyre, vëzhgimi i gjenomit tregoi për dy shtambe krejtësisht të ndryshme...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia në botë, India i tejkalon 3 milionë të infektuarit me Covid-19

17:06 • 24 Gusht 2020

Pandemia në botë, India i tejkalon 3 milionë të infektuarit me Covid-19

Shifrat nga pandemia po rriten me shumë shpejtësi. Në të gjithë botën numërohen më shumë se 23,4 milionë të infektuar me koronavirus, ndërsa jetët e humbura janë më shumëse 808 mijë. India arriti një rekord tepër të zymtë dhe nuk po arrin të frenojë përhapjen...

Lexo lajmin e plotë

Pohimi i OBSH: Terapia me plazmën konvaleshente është eksperimentale

17:04 • 24 Gusht 2020

Pohimi i OBSH: Terapia me plazmën konvaleshente është eksperimentale

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për trajtimin e pacientëve me Covid-19. OBSH bën me dije se trajtimi me plazmën konvaleshente është akoma një terapi eksperimentale. Sipas saj, trajtimi është shumë i vështirë për...

Lexo lajmin e plotë

Turizmi pa “turistë”, korrik, hyrjet e shtetasve të huaj bien me 61.5%

17:01 • 24 Gusht 2020

Turizmi pa “turistë”, korrik, hyrjet e shtetasve të huaj bien me 61.5%

Turizmi po penalizohet fort nga pandemia e COVID 19. Hyrjet e shtetasve të huaj në Shqipëri edhe në korrik pësuan një tkurrje të fortë. Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, në territorin shqiptar u futën muajin e kaluar rreth 387 mijë shtetas, me një...

Lexo lajmin e plotë

Viti i ri shkollor në Kosovë, Hoti takon kryetarët e qyteteve: Plani i ministrisë ofron siguri për nxënësit

17:00 • 24 Gusht 2020

Viti i ri shkollor në Kosovë, Hoti takon kryetarët e qyteteve: Plani i ministrisë ofron siguri për nxënësit

Nxënësit në Kosovë do të rikthehen në klasa në vitin e ri shkollor që nis në shtator. Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka publikuar një protokoll me udhëzime të përgjithshme me 3 skenare të mundshme veprimi për zhvillimin e mësimdhënies në kushtet e pandemisë. Por,...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima dhe rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

19:16 • 24 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima dhe rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Janë 178 personat e infektuar nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri, sipas bilancit të sotëm.   Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë 4 persona të tjerë që nuk i kanë mbijetuar dot virusit, ndërkohë që janë kryer 947 testime. 81 janë personat e...

Lexo lajmin e plotë

Plani i Ministrisë së Arsimit, mësimi deri në 4 turne, orët 30 minuta

16:18 • 24 Gusht 2020

Plani i Ministrisë së Arsimit, mësimi deri në 4 turne, orët 30 minuta

Shqipëria do të hapë shkollat më 14 shtator, por me kushte të tjera për mbrojtjen nga virusi. Pas protokolleve të hartuara nga ekspertët, Ministria e Arsimit vendosi që nxënësit do të jenë çdo ditë në klasa, të ndarë në disa turne dhe me orë 30...

Lexo lajmin e plotë

Eksperti i shëndetit publik: Nuk kemi qëndrueshmëri epidemiologjike, por nuk jemi ende në valën e dytë

15:11 • 24 Gusht 2020

Eksperti i shëndetit publik: Nuk kemi qëndrueshmëri epidemiologjike, por nuk jemi ende në valën e dytë

Bota shkencore është ende e ndarë mbi fazën e arritur të pandemisë, ku disa mendojnë se tashmë vala e dytë e COVID-19 ka ardhur në vende që pak javë më parë kishin arritur njëfarë qëndrueshmërie epidemiologjike. Sipas Leidon Shamos, specialist i shëndetit publik në Britaninë...

Lexo lajmin e plotë

Plani i vjeshtë-dimrit për përballimin e Covid-19, Manastirliu: Edhe 48 personel mjekësor i shtohen QSUT

14:07 • 24 Gusht 2020

Plani i vjeshtë-dimrit për përballimin e Covid-19, Manastirliu: Edhe 48 personel mjekësor i shtohen QSUT

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nga Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë, ka bërë të ditur se këtij spitali i është shtuar një ekip i ri prej 48 infermierësh, të cilët po shërbejnë në Spitalin Infektiv, ku prej më shumë se...

Lexo lajmin e plotë

“Të mos shkosh në shkollë, më keq sesa të infektohesh me Covid-19”

13:52 • 24 Gusht 2020

“Të mos shkosh në shkollë, më keq sesa të infektohesh me Covid-19”

Problemi i kthimit në bankat e shkollës është bërë tashmë problem i të gjitha shteteve. Në Britani ende nuk ka një datë për rikthimin në shkolla, por për kryeministrin Boris Johnson, rihapja e institucioneve arsimore në fillim të shtatorit është një domosdoshmëri. “Gjëja e parë...

Lexo lajmin e plotë

Italia eksperimenton vaksinën premtuese ndaj pandemisë, i vjen në ndihmë virusi i një gorille

12:50 • 24 Gusht 2020

Italia eksperimenton vaksinën premtuese ndaj pandemisë, i vjen në ndihmë virusi i një gorille

Italia ka filluar testimin mbi njerëzit të një vaksine kundër COVID-19. Personi i parë i testuar është një zonjë 50-vjeçare, ndërkohë që 90 vullnetarë të tjerë presin të testohen ditët në vijim, edhe pse janë 5 mijë personat që do marrin pjesë në testim. Vaksina...

Lexo lajmin e plotë

Protagoniste e “revolucionit portokalli”, ish-kryeministrja në gjendje të rëndë nga COVID-19

14:11 • 24 Gusht 2020

Protagoniste e “revolucionit portokalli”, ish-kryeministrja në gjendje të rëndë nga COVID-19

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Julia Timoshenko, është e infektuar me COVID-19 dhe situata klinike paraqitet e rëndë. Lajmi i përhapur nga zëdhënësja e partisë së saj, Marina Soraka, e cila shtoi se edhe pjesëtarë të tjerë të familjes vuajnë nga infeksioni pandemik. Nuk dihet nëse Timoshenko...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19, nuk ndalen shifrat në Itali, pjesa më e madhe kthehen nga pushimet

10:06 • 24 Gusht 2020

Covid-19, nuk ndalen shifrat në Itali, pjesa më e madhe kthehen nga pushimet

Nuk ndalen më rastet e COVID-19 në Itali. Sipas autoriteteve shëndetësore sot 1210 persona janë diagnostikuar me COVID-19, duke  e çuar në 259345 bilancin total. Viktimat në 24 orët e fundit janë 7, ndërkohë që 69 persona janë në terapi intensive. Rajoni më i prekur...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëri, 5 të vdekur dhe 152 raste të reja nga COVID-19

16:51 • 23 Gusht 2020

Shqipëri, 5 të vdekur dhe 152 raste të reja nga COVID-19

Janë 152 personat e infektuar nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri, sipas bilancit të sotëm.   Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë 5 persona të tjerë që nuk i kanë mbijetuar dot virusit, ndërkohë që janë kryer 785 testime. Në spitalet COVID të...

Lexo lajmin e plotë

Bilanci i koronavirusit në Kosovë, 10 viktima në 24 orët e fundit

10:25 • 24 Gusht 2020

Bilanci i koronavirusit në Kosovë, 10 viktima në 24 orët e fundit

Autoritetet shëndetësore në Kosovë njoftuan se gjatë 24 orëve të fundit, 10 persona kanë vdekur nga koronavirusi dhe janë regjistruar 111 raste të reja me Covid-19, pas 448 testimeve të kryera. Deri më sot, numri total i personave që kanë vdekur me koronavirus në Kosovë...

Lexo lajmin e plotë

Kina e ka lejuar vaksinën për raste urgjente që prej 22 korrikut

12:40 • 23 Gusht 2020

Kina e ka lejuar vaksinën për raste urgjente që prej 22 korrikut

Kina ka autorizuar përdorimin në rastet urgjente të vaksinës Covid-19, të cilat janë aktualisht në fazën e testimeve klinike, që më 22 korrik. Lajmin, një muaj pas këtij vendimi, e ka bërë publik zyra e Komisionit të Shëndetit Publik. Autorizimi për raste emergjente lejon që kandidatët...

Lexo lajmin e plotë

Sjellja e re në shkolla, 1 nxënës në bankë, maska me detyrim për fëmijët mbi 10 vjeç

17:39 • 23 Gusht 2020

Sjellja e re në shkolla, 1 nxënës në bankë, maska me detyrim për fëmijët mbi 10 vjeç

A2 ka siguruar udhëzimin që Ministria e Shëndetësisë u ka dërguar të gjitha shkollave mbi masat që duhet të marrin për hapjen e tyre në mënyrë të sigurt, duke ruajtur nxënësit nga përhapja e koronavirusit. Ky institucion rekomandon që nxënësit hyjnë në shkollë pasi janë...

Lexo lajmin e plotë

Krijohet maska e frymëzuar nga filmi “Alien”

09:03 • 23 Gusht 2020

Krijohet maska e frymëzuar nga filmi “Alien”

Shumica e vendeve kanë vendosur përdorimin e detyrueshëm të maskave për të shmangur përhapjen e koronavirusit. Për këtë arsye, shumë njerëz krijues kanë përfituar nga kjo kohë për të shpikur dizenjo maskash nga më të ndryshmet. Njëri prej tyre, anglezi James, ka përpunuar një maskë...

Lexo lajmin e plotë

Rusia ka gati një vaksinë të dytë: Nuk ka efekte anësore

21:22 • 22 Gusht 2020

Rusia ka gati një vaksinë të dytë: Nuk ka efekte anësore

Rusia deklaroi të shtunën se është gati të prezantojë një vaksinë të dytë kundër koronavirusit, e cila sipas saj shmang efektet anësore që u hasën tek e para. Më herët gjatë këtij muaji, presidenti Putin nxitoi të prezantonte vaksinën Sputnik 5, por ajo u pasua...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, 6 viktima dhe 159 të infektuar të tjerë në Maqedoninë e Veriut

20:35 • 22 Gusht 2020

Koronavirusi, 6 viktima dhe 159 të infektuar të tjerë në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut raportoi 159 raste të reja me koronavirus nga 1733 testime të kryera në 24 orët e fundit si dhe 6 viktima. Numri më i madh i të infektuarve është Shkup, Kumanovë dhe Gostivar. Sa i përket viktimave, 4 janë regjistruar në Shkup,...

Lexo lajmin e plotë

Akuza e Trump: “Deep state” po vonon daljen e vaksinës pas zgjedhjeve

19:43 • 22 Gusht 2020

Akuza e Trump: “Deep state” po vonon daljen e vaksinës pas zgjedhjeve

Akuza të ashpra kanë ardhur nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump në lidhje me kërkimet për vaksinën kundër koronavirusit. Kreu i Shtëpisë së Bardhë akuzoi të ashtuquajturin “shteti brenda shtetit” në Administratën e Ushqimit dhe Ilaçeve se po shtyjnë nxjerrjen e...

Lexo lajmin e plotë

Petrit Vasili apel qeverisë: Investoni në shëndet publik që pandemia të vihet në kontroll

19:09 • 22 Gusht 2020

Petrit Vasili apel qeverisë: Investoni në shëndet publik që pandemia të vihet në kontroll

Nënkryetari i Lëvisjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka rikthyer edhe njëherë apelin ndaj qeverisë për të investuar sa më shumë në sektorin e shëndetësisë për të përballuar pasojat e pandemisë së koronavirusit. Sipas Vasilit vetëm duke investuar në shëndetin publik, kjo pandemi mund të...

Lexo lajmin e plotë

Çekia raporton numrin më të lartë të rasteve që nga nisja e pandemisë

19:01 • 22 Gusht 2020

Çekia raporton numrin më të lartë të rasteve që nga nisja e pandemisë

Republika Çeke është vendi i fundit evropian që njofton numrin më të madh të rasteve me koronavirus që nga fillimi i pandemisë. Të shtunën, u regjistruan 506 të infektuar të rinj, shifra këto që Ministria e Shëndetësisë i lidhe me shtimin e numrit të testimeve...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin ditor, 5 viktima dhe 156 raste të reja

18:11 • 22 Gusht 2020

Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin ditor, 5 viktima dhe 156 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë raportoi se në 24 orët e fundit janë kryer 837 testime me tamponë dhe prej tyre 156 persona kanë rezultuar të prekur me koronavirusin e ri. Gjithashtu nuk mundën ta fitonin betejën me virusin vdekjeprurës dhe 5 pacientë të tjerë duke e...

Lexo lajmin e plotë

Qyteti gjerman organizon 3 koncerte për të studiuar koronavirusin

17:48 • 22 Gusht 2020

Qyteti gjerman organizon 3 koncerte për të studiuar koronavirusin

Tre koncerte të muzikës pop do të mbahen brenda një dite në Gjermani për t’iu krijuar mundësinë shkencëtarët të hetojnë rreziqet gjatë eventeve të tilla në periudhën e pandemisë. Rreth 4,000 vullnetarë të shëndetshëm nga 18 deri 50 vjeç janë regjistruar për të marrë pjesë...

Lexo lajmin e plotë

100 mln persona rrezikojnë varfërinë nga pandemia, alarmi i Bankës Botërore

14:28 • 22 Gusht 2020

100 mln persona rrezikojnë varfërinë nga pandemia, alarmi i Bankës Botërore

Kriza e shkaktuar nga Covid-19 mund të çojë në varfëri ekstreme deri në 100 milionë persona. Alarmi është lëshuar nga presidenti i Bankës Botërore, David Malpass, që zëvendësoi parashikimin e mëparshëm të prekjes së 60 milionë personave. Sipas tij, shifra mund të rritet nëse pandemia...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 48 mijë të infektuar me koronavirus në 24 orë në SHBA

11:32 • 22 Gusht 2020

Mbi 48 mijë të infektuar me koronavirus në 24 orë në SHBA

Vetëm në 24 orët e fundit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë infektuar 48,693 persona me koronavirus, duke bërë që situata të vijojë të jetë alarmante. Sipas të dhënave të publikuara nga Universiteti Johns Hopkins, në 24 orët e fundit në SHBA kanë ndërruar...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja