Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 1 viktimë dhe 11 raste në 24 orë

COVID-19
11 qershor
Statistika
Raste të reja
11
132,437 (total)
Teste
2,915
751,831 (total)
Shëruar
22
129,807 (total)
Humbje jete
1
2,453 (total)
Raste aktive
177
22 (në spital)
Kreu i OBSH: Pandemia mund të përfundojë brenda dy viteve

09:11 • 22 Gusht 2020

Kreu i OBSH: Pandemia mund të përfundojë brenda dy viteve

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, shpreson që pandemia e koronavirusit të përfundojë brenda dy viteve. Teksa foli nga Gjeneva të premten, Ghebreyesus u shpreh se për gripin spanjoll, në vitin 1918, u deshën dy vite për ta kaluar, ndërsa ai shton...

Lexo lajmin e plotë

Rekomandimi i ri i OBSH, ul moshën e personave që duhet të mbajnë maske

21:10 • 21 Gusht 2020

Rekomandimi i ri i OBSH, ul moshën e personave që duhet të mbajnë maske

Vijon të rikthehet dhe njëherë debati për mbajtjen e maskës në një kohë kur pandemia koronavirus ka marrë përmasa globale dhe të gjitha përpjekjet janë të fokusuar te gjetja e vaksinës. Në konferencën e fundit për shtyp të mbajtur në Gjenevë, Organizata Botërore e Shëndetësisë...

Lexo lajmin e plotë

Dorëhiqet ministri në Irlandë, theu masat ndaj koronavirusit

20:48 • 21 Gusht 2020

Dorëhiqet ministri në Irlandë, theu masat ndaj koronavirusit

Dara Calleary, ministri irlandez i Bujqësisë, dha dorëheqjen të premten pasi shkeli masat kufizuese të vendosura për pandeminë. CNN shkruan si ai mori pjesë në një event me 80 të pranishëm, duke thyer rregullat. “Pjesëmarrja e tij në atë ngjarje ishte e gabuar. Njerëzit në...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina për Covid-19, Shqipëria do e marrë nga OBSH dhe do jetë falas jo me detyrim

19:08 • 21 Gusht 2020

Vaksina për Covid-19, Shqipëria do e marrë nga OBSH dhe do jetë falas jo me detyrim

Shqipëria do të sigurojë vaksinën kundër koronavirusit përmes Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Grupi COVAX, nën drejtimin e OBSH, është një nga mundësitë më të mëdha për rezervimin e dozave kundër Covid-19. Shefja për sëmundjet infektive në ISHP, Silva Bino thotë se Shqipëria është në bisedime edhe me...

Lexo lajmin e plotë

Rritet sërish numri viktimave dhe të infektuarve në Itali

18:13 • 21 Gusht 2020

Rritet sërish numri viktimave dhe të infektuarve në Itali

Vijon të ketë një trend rritës numri i viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Itali. Sipas Emergjencave Civili, nga 72 mijë testime të kryera në 24 orët e fundit, 947 persona të tjerë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, shifër që për herë të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 152 raste të reja në 24 orët e fundit

17:06 • 21 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 152 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 864 testime nga të cilët 152 persona kanë rezultuar pozitivë. Ndërkohë, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 2 persona. Aktualisht, në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po...

Lexo lajmin e plotë

Bilanci në Kosovë, 162 raste të reja, rriten të shëruarit

15:26 • 21 Gusht 2020

Bilanci në Kosovë, 162 raste të reja, rriten të shëruarit

Janë 10 viktimat e reja në Kosovë nga pandemia e koronavirusit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë shënuar 162 raste të reja, nga 584 testime të kryera, edhe nga laboratorët privatë. Vatra kryesore mbetet Prishtina...

Lexo lajmin e plotë

Efektet e pandemisë, sindroma e lodhjes kronike post Covid-19

15:10 • 21 Gusht 2020

Efektet e pandemisë, sindroma e lodhjes kronike post Covid-19

Mund t’iu mbajë në krevat gjithë ditën ose t’iu lodhë e marrë frymën në veprimet më të thjeshta. Chris Cuomo, spiker i CNN, shprehet se “Encefalomyeliti myalgjik është një mënyrë fine e të thënit sindroma kronike e të lodhurit”. Doktorët thonë se disa pacientë po...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 ”pushton’’ sërish Europën, rritje e shpejtë e rasteve, OBSH: Nuk ka nevojë për izolim

15:10 • 21 Gusht 2020

Covid-19 ”pushton’’ sërish Europën, rritje e shpejtë e rasteve, OBSH: Nuk ka nevojë për izolim

Gjërat nuk po shkojnë mirë për Europën, prandaj nuk duhet të bëjmë gabime. Ky ishte paralajmërimi i ministrit spanjoll të shëndetësisë Fernando Simon, ndërsa për të dytën ditë radhazi vendi i tij shënoi më shumë se 3 mijë raste të reja me Covid-19. Shqetësimi më...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:12 • 21 Gusht 2020
Vijon gara e vaksinave kundër Covid-19
Kriza Covid-19 në SHBA, a është i sigurt kthimi i nxënësve në shkolla?

13:48 • 21 Gusht 2020

Kriza Covid-19 në SHBA, a është i sigurt kthimi i nxënësve në shkolla?

Rastet me koronavirus janë në rënie në 20 shtete amerikane dhe të qëndrueshme në 18 të tjera. Ekspertët thonë se të dhënat janë argumenti më i mirë për mbajtjen e maskës dhe distancimit social. “Duhet të jemi shumë të kujdesshëm lidhur me respektimin e rekomandimeve...

Lexo lajmin e plotë

Kuba prezanton vaksinën e saj, ja kur do të jetë e disponueshme

12:09 • 21 Gusht 2020

Kuba prezanton vaksinën e saj, ja kur do të jetë e disponueshme

Kuba ka njoftuar se ka krijuar vaksinën për koronavirusin. Autoritetet shëndetësore të këtij vendi kanë bërë me dije se ajo do të jetë e disponueshme në gjysmën e dytë të shkurtit të vitit të ardhshëm. Vaksina do të quhet “Soberana 01” dhe do të zhvillohet...

Lexo lajmin e plotë

Rusi, janë 40 mijë vullnetarët për vaksinën “Sputnik V”, OBSH vijon të dyshojë

11:03 • 21 Gusht 2020

Rusi, janë 40 mijë vullnetarët për vaksinën “Sputnik V”, OBSH vijon të dyshojë

Rusia do të testojë së shpejti “Sputnik V”, atë që Moska pretendon të jetë vaksina e parë efikase kundër koronavirusit që po shkakton pandeminë, në rreth 40 mijë vullnetarë për të analizuar impaktin epidemiologjik të saj. Vaksina ka marrë licencimin rus në fillim të gushtit,...

Lexo lajmin e plotë

Rakacolli: Vaksina e gripit falas, kemi porositur 3 herë më shumë

10:25 • 21 Gusht 2020

Rakacolli: Vaksina e gripit falas, kemi porositur 3 herë më shumë

Një shprehje popullore thotë “gusht e gunë” për të treguar se iku vapa me gushtin, por në rastin ku jemi më shumë se guna kemi nevojë për ilaçet kundër COVID-it të famshëm. Derisa vaksina të jetë gati, thonë specialistët, atëherë lufta e tyre mbetet të...

Lexo lajmin e plotë

Rakacolli shpjegon për A2 përse qeveria nuk ka porositur ende vaksinën

20:13 • 20 Gusht 2020

Rakacolli shpjegon për A2 përse qeveria nuk ka porositur ende vaksinën

Një debat është hapur ditët e fundit nga opozita dhe shumë faktorë të tjerë se përse qeveria nuk është futur ende në një garë për sigurimin e vaksinës anti-Covid, në një kohë kur shumë vende kanë nisur të porositin sasi të mëdha vaksine në kompani...

Lexo lajmin e plotë

Trajtimi i pacientëve sa kushton në botë për t’u shëruar nga Covid-19?

10:32 • 21 Gusht 2020

Trajtimi i pacientëve sa kushton në botë për t’u shëruar nga Covid-19?

Gjëja e fundit që një pacient i infektuar me Covid-19 duhet të mendojë është fatura për t’u paguar për trajtimin. Por kjo sigurisht nuk është diçka e parëndësishme. Në shumicën e vendeve, shteti paguan për shërimin e të prekurve nga koronavirusi i ri, por ka...

Lexo lajmin e plotë

Shqetësojnë sërish rastet e reja me koronavirus në Itali, 6 viktima

18:21 • 20 Gusht 2020

Shqetësojnë sërish rastet e reja me koronavirus në Itali, 6 viktima

Vijon të rritet me ritme të larta numri i personave të rinj të infektuar me koronavirus në Itali. Autoritetet shëndetësore bëjnë me dije se në 24 orët e fundit janë prekur 845 persona të tjerë nga virusi Sars Covid-2, një shifër kjo që nuk regjistrohej...

Lexo lajmin e plotë

Ballkani, vatër e pandemisë, OBSH: Ka sinjale për përmirësim, por duhet shumë punë

10:44 • 21 Gusht 2020

Ballkani, vatër e pandemisë, OBSH: Ka sinjale për përmirësim, por duhet shumë punë

Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi se Ballkani Perëndimor u shndërrua në një vatër të koronavirusit gjatë sezonit të verës. Megjithatë OBSH vëren se në disa prej vendeve të rajonit ka sinjale për përmirësim të situatës.  “Situata në Ballkanin Perëndimor na ka shqetësuar që prej fillimit...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 4 të vdekur në 24 orët e fundit, 7 persona në intubim

16:37 • 20 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 4 të vdekur në 24 orët e fundit, 7 persona në intubim

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 847 teste në total nga të cilët 155 kanë rezultuar pozitivë. Ndërkohë, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 4 persona, ndërsa janë shëruar 58 të tjerë. Aktualisht, në...

Lexo lajmin e plotë

Turistët “infektojnë” Kroacinë me COVID, fqinjët marrin masa

16:24 • 20 Gusht 2020

Turistët “infektojnë” Kroacinë me COVID, fqinjët marrin masa

Kroacia ka qenë një prej vendeve më të vizituara të këtij sezoni veror, por bumi turistik nuk erdhi pa kosto. Vendi raportoi 219 infektime të reja në 24 orët e fundit, shifra më e lartë kjo që prej konfirmimit të rastit të parë në 25...

Lexo lajmin e plotë

Si dhurohet plazma? Terapia për të sëmurët rëndë me koronavirus

16:36 • 20 Gusht 2020

Si dhurohet plazma? Terapia për të sëmurët rëndë me koronavirus

Me rritjen e rasteve të rënda dhe viktimave nga Covid-19, edhe Shqipëria nis trajtimin me plazmën konvaleshente. Produkti sigurohet nga dhurimet e gjakut dhe vetëm nga personat që janë shëruar nga koronavirusi. Edhe për këtë proces ka disa kritere që duhet të përmbushin dhuruesit dhe...

Lexo lajmin e plotë

Organizuan ceremoni festive, gjobë nga 1 milion lekë dy restoranteve në Fier

15:57 • 20 Gusht 2020

Organizuan ceremoni festive, gjobë nga 1 milion lekë dy restoranteve në Fier

Edhe pse gjoba është 1 milion lekë, sërish vijojnë organizimet e ceremonive festive, por edhe mortore gjatë pandemisë. Së fundmi, policia në Fier ka ndëshkuar me nga 1 milion lekë dy restorante të cilat kishin organizuar ceremoni festive në kundërshtim me Aktin Normativ, duke mos...

Lexo lajmin e plotë

Frika nga koronavirusi, Kukësi anulon miqësoren

15:56 • 20 Gusht 2020

Frika nga koronavirusi, Kukësi anulon miqësoren

Pas eliminimit të Dritës nga Champions-i dhe shtyrjes së ndeshjes së Prishtinës në Europa League, për shkak të rasteve të shumta me lojtarë pozitiv, ka bërë që Kukësi të marrë masa ekstreme. Për të evituar përhapjen e koronavirus dhe përballë rrezikut të një eliminimi në...

Lexo lajmin e plotë

13 të vdekur në 24 orë nga koronavirusi në Kosovë

15:48 • 20 Gusht 2020

13 të vdekur në 24 orë nga koronavirusi në Kosovë

Është rritur ndjeshëm numri i humbjeve të jetëve nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë nga koronavirusi 13 persona, ndërsa një ditë më...

Lexo lajmin e plotë

Rritje shifrash nga COVID-19 në Gjermani, Dollenberg: Të ardhurit nga Kosova, një nga shkaqet kryesore

15:12 • 20 Gusht 2020

Rritje shifrash nga COVID-19 në Gjermani, Dollenberg: Të ardhurit nga Kosova, një nga shkaqet kryesore

Gjermania po njeh një shtim të rëndësishëm dhe shqetësues të shifrave të infeksioneve nga COVID-19. Një nga shkaqet kryesore të rritjes është deklaruar si rikthimi në territorin gjerman i turistëve ose i emigrantëve, kryesisht nga Ballkani. Aurora Meta Dollenberg, nënkryetare e Federatës së Mjekëve Shqiptarë...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:24 • 20 Gusht 2020
Pandemia në Evropë, rritje e shifrave ditore në Gjermani, Spanjë dhe Itali
Studimi amerikan: Gripi sezonal dhe Covid-19 mund të përhapen edhe përmes pluhurit

14:29 • 20 Gusht 2020

Studimi amerikan: Gripi sezonal dhe Covid-19 mund të përhapen edhe përmes pluhurit

Sezoni i gripit dhe Covid-19 janë gati të përplasen. Të dyja janë sëmundje që lidhen me rrugët e frymëmarrjes, por që shkaktohen nga viruse të ndryshme. Tashmë dihet se këto viruse mund të përhapen përmes ajrit apo edhe prekjes së sipërfaqeve të infektuara. Por, një...

Lexo lajmin e plotë

Shtimi i rasteve me Covid-19, Macron: Nuk mund ta izolojmë sërish të gjithë Francën

14:06 • 20 Gusht 2020

Shtimi i rasteve me Covid-19, Macron: Nuk mund ta izolojmë sërish të gjithë Francën

Presidenti francez Emmanuel Macron përjashton mundësinë e rimbylljes së vendit përballë shtimit të rasteve ditore me Covid-19. Kreu i Elizesë shton se rreziku zero nuk ekziston kurrë në një shoqëri. “Nuk mund të ndalojmë vendin, pasi dëmet kolaterale do të ishin të konsiderueshme”, shprehet Macron...

Lexo lajmin e plotë

Situata në Kosovë, mjeku: Vijojnë dasmat dhe mortet, por një mbyllje e re nuk do kishte kuptim

11:26 • 20 Gusht 2020

Situata në Kosovë, mjeku: Vijojnë dasmat dhe mortet, por një mbyllje e re nuk do kishte kuptim

Situata në Kosovë në lidhje me pandeminë mbetet kritike. Një nga ekspertët që e ka monitoruar më mirë situatën është mikrobiologu Lul Raka, që ndan për A2 mendimet e tij për ecurinë e COVID-19.   “Niveli i kërcënimit është ende i lartë, edhe pse kemi...

Lexo lajmin e plotë

Portugali, ndërron jetë nga koronavirusi një bebe 4-muajshe

08:31 • 20 Gusht 2020

Portugali, ndërron jetë nga koronavirusi një bebe 4-muajshe

Një bebe 4-muajshe ka ndërruar jetë nga koronavirusi ditën e mërkurë, në Portugali. Ministrja portugeze e Shëndetësisë, Marta Temido, shpjegoi në një konferencë për shtyp se vogëlushja vuante nga problemet e zemrës dhe vdiq pasi rezultoi e infektuar me koronavirus nga një familjar. Vajza 4-muajshe...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Arsimit sqaron se kush do të kthehet në shkollë më 31 gusht

09:37 • 20 Gusht 2020

Ministria e Arsimit sqaron se kush do të kthehet në shkollë më 31 gusht

Ministria e Arsimit, Sporteve dhe Rinisë ka reaguar në lidhje se kur fillon viti i ri shkollor, nisur dhe nga problematika e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Përmes një komunikate për shtyp MASR sqaron se viti shkollor nuk fillon më 31 gusht, por më 14...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Franca dhe Spanja raportojnë mijëra të infektuar në 24 orë

09:38 • 20 Gusht 2020

Koronavirusi, Franca dhe Spanja raportojnë mijëra të infektuar në 24 orë

Rritja e frikshme e rasteve të reja me koronavirus në shumë vende të Bashkimit Europian, rrit ankthin dhe pasigurinë se vjeshta do të godasë më rëndë vendet e unionit. Franca raporton plot 3776 të infektuar të tjerë me koronavirus në ditën e fundit, shifër kjo...

Lexo lajmin e plotë

Dorëzimi i bilanceve, sistemi nuk punon, bizneset ngarkohen me gjoba

19:23 • 19 Gusht 2020

Dorëzimi i bilanceve, sistemi nuk punon, bizneset ngarkohen me gjoba

Dorëzimi i bilanceve dhe pasqyrave financiare nga kompanitë nëpërmjet portalit e-albania dhe jo direkt në Qendrën Kombëtare të Biznesit ka krijuar ngërç për sipërmarrjen.  Për shkak të problemeve të funksionimit të sistemit, bilancet e shumë bizneseve nuk kanë arritur të miratohen brenda afatit ligjor që...

Lexo lajmin e plotë

Italia shënon numrin më të madh të rasteve me Covid-19 që nga maji

18:24 • 19 Gusht 2020

Italia shënon numrin më të madh të rasteve me Covid-19 që nga maji

Autoritetet italiane të shëndetësisë kanë raportuar një përkeqësim të bilancit të personave të prekur me koronavirus në 24 orë. Sipas të dhënave zyrtare nga Emergjencat Civile, 642 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus brenda një dite, shifër kjo që nuk ishte regjistruar...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 158 raste të reja në 24 orët e fundit, 2 të vdekur

17:13 • 19 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 158 raste të reja në 24 orët e fundit, 2 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë testuar 864 persona nga të cilët 158 kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë edhe 2 qytetarë, një 60-vjeçar nga Tirana dhe një 62-vjeçar...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 44 mijë raste të reja me koronavirus në SHBA

17:00 • 19 Gusht 2020

Mbi 44 mijë raste të reja me koronavirus në SHBA

Në SHBA situata vijon të jetë e rëndë nga koronavirusi, pasi vetëm në 24 orët e fundit janë raportuar 44091 persona të rinj të prekur me Covid-19. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë konfirmuar 1324 persona të vdekur nga koronavirusi. Deri tani në SHBA...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:54 • 19 Gusht 2020
Vaksina anti-COVID, Basha: Shqipëria e vetmja në rajon pa strategji e fonde
Video
16:48 • 19 Gusht 2020
Përkeqësohet situata, Bino: Po thyhet karantina, plazhi, dasmat e mortet burim infektimi
Thirrja e Papa Françeskut: Vendet e pasura të mos grumbullojnë vaksinat për vete

16:47 • 19 Gusht 2020

Thirrja e Papa Françeskut: Vendet e pasura të mos grumbullojnë vaksinat për vete

Papa Françesku iu bëri thirrje vendeve të pasura që të mos grumbullojnë vaksinat kundër Covid-19 vetëm për vete. Sipas atit të shenjtë, një zhvillim i tillë do të ishte shumë i trishtë. “Pandemia ka ekspozuar gjendjen e vështirë të të varfërve dhe pabarazitë e mëdha...

Lexo lajmin e plotë

Përkeqësohet situata, Bino: Po thyhet karantina, plazhi, dasmat e mortet burim infektimi

11:52 • 20 Gusht 2020

Përkeqësohet situata, Bino: Po thyhet karantina, plazhi, dasmat e mortet burim infektimi

Situata nga përhapja e virusit po përkeqësohet. Shifrat zyrtare flasin për mbi 3500 të sëmurë aktivë në të gjithë vendin, ndërsa të dyshuar me koronavirus janë disa herë më shumë. Për Silva Binon përhapja e infeksionit dhe rritja e të prekurve në këtë periudhë po shkaktohet...

Lexo lajmin e plotë

Fillon procedura e terapisë me plazmë, Manastirliu apel për dhurimet vullnetare

16:08 • 19 Gusht 2020

Fillon procedura e terapisë me plazmë, Manastirliu apel për dhurimet vullnetare

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, nëpërmjet Qendrës Kombëtare të Dhurimit të Gjakut, dy spitaleve universitare, Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” dhe Spitalin “Shefqet Ndroqi” ka nisur procedurën për terapinë e plazmës konvale për trajtimin e të prekurve nga COVID19 që janë në trajtim spitalor....

Lexo lajmin e plotë

Kosovë, 9 vdekje dhe 162 raste të reja me COVID-19

15:30 • 19 Gusht 2020

Kosovë, 9 vdekje dhe 162 raste të reja me COVID-19

Mbetet i rëndë bilanci ndaj COVID-19 në Kosovë. Autoritetet shëndetësore kanë bërë të ditur se 9 persona kanë ndërruar jetë gjatë 24 orëve të fundit, ndërkohë që janë 162 rastet e reja. Të shtruarit në vend janë 161, ndërkohë që numri total i të prekurve...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina kundër Covid-19, Fauci: Nuk duhet të jetë e detyrueshme

14:32 • 19 Gusht 2020

Vaksina kundër Covid-19, Fauci: Nuk duhet të jetë e detyrueshme

Eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Anthoni Fauci, është kundër idesë që vaksina për koronavirusin të bëhet e detyrueshme për të gjithë amerikanët. “Unë nuk mendoj se do të shihni ndonjëherë masën e detyrimit për vaksinim, veçanërisht për...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 në Kukës, dasmat dhe ceremonitë mortore përhapin virusin

11:39 • 19 Gusht 2020

Covid-19 në Kukës, dasmat dhe ceremonitë mortore përhapin virusin

Kukësi vijon të jetë me një situatë të shtuar të rasteve pozitive me COVID-19, krahasuar kjo edhe me numrin e popullsisë. Që prej muajit korrik, në këtë qytet janë shënuar rritje të vazhdueshme dhe thuajse të përditshme të të infektuarve me virusin korona, me një...

Lexo lajmin e plotë

Kosova me vdekshmërinë më të lartë në botë nga COVID-19? Reagon për A2 zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë

10:53 • 19 Gusht 2020

Kosova me vdekshmërinë më të lartë në botë nga COVID-19? Reagon për A2 zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë

Disa ditë më parë qarkulloi lajmi se Kosova kryesonte klasifikimin tragjik të vdekshmërisë nga COVID-19 në rang botëror, duke iu referuar viktimave për një milion banorë.   Faik Hoti, zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, saktëson për A2 këtë të dhënë që ka shqetësuar të gjithë....

Lexo lajmin e plotë

Shtimi i rasteve me Covid-19, Merkel kundërshton lehtësimin e masave kufizuese

09:20 • 19 Gusht 2020

Shtimi i rasteve me Covid-19, Merkel kundërshton lehtësimin e masave kufizuese

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, kundërshton lehtësimin e masave kufizuese të vendosura për të luftuar pandeminë koronavirus. Qëndrimi i lideres erdhi pasi rastet e reja në Gjermani janë dyfishuar gjatë javëve të fundit. Për këtë fenomen, Merkel fajësoi kontaktin e afërt mes personave gjatë verës. “Ne...

Lexo lajmin e plotë

Zbulohet maska më efikase për t’u mbrojtur nga Covid-19

09:35 • 19 Gusht 2020

Zbulohet maska më efikase për t’u mbrojtur nga Covid-19

Një grup ekspertësh në parandalimin e infektimeve në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Karolinës së Veriut (SHBA) ka publikuar një artikull në revistën shkencore “JAMA Internal Medicine”, ku rendisin maskat më efikase në mbrojtjen ndaj koronavirusit. Sipas studimit të tyre, maskat që mbrojnë më shumë...

Lexo lajmin e plotë

500 persona në karantinë në resortin italian, dy tentojnë të arratisen

09:39 • 19 Gusht 2020

500 persona në karantinë në resortin italian, dy tentojnë të arratisen

Ndodhen në një parajsë të vërtetë për pushime, por fatkeqësisht 500 turistët e një resorti në Sardenjë janë të detyruar të qëndrojnë në karantinë për shkak të koronavirusit. E gjithë kjo ka ndodhur në resortin e Santo Stefano në arqipelagun e Madalenës pas një rasti...

Lexo lajmin e plotë

Nisja e mësimit, Keta: Viti i ri shkollor nuk mund të jetë eksperiment

10:18 • 19 Gusht 2020

Nisja e mësimit, Keta: Viti i ri shkollor nuk mund të jetë eksperiment

Çështja që shqetëson të gjithë tani, që edhe pushimet e cunguara po mbarojnë, është fillimi i vitit të ri shkollor. Këtë të martë pati një tentativë për ta sjellë në vëmendje këtë temë me daljen në rrjetet sociale të dy ministreve të qeverisë. Ministrja e...

Lexo lajmin e plotë

Studimi: Vendet me lidere femra reaguan më shpejt ndaj pandemisë

10:20 • 19 Gusht 2020

Studimi: Vendet me lidere femra reaguan më shpejt ndaj pandemisë

Një studim nga universiteti i Liverpool tregon se vendet që drejtohen nga femrat kanë pasur një reagim më të mirë në luftën kundër Covid-19. “Rezultati i kërkim tonë tregon fare qartë se lideret gra reaguan më shpejt dhe në mënyrë më decizive për të përballuar...

Lexo lajmin e plotë

Akuzat për blerjen e ventilatorëve, dorëhiqet ministri i Shëndetësisë

10:25 • 19 Gusht 2020

Akuzat për blerjen e ventilatorëve, dorëhiqet ministri i Shëndetësisë

Ministri i Shëndetësisë në Poloni, Lukasz Szumowski njoftoi dorëheqjen nga detyra e tij pas akuzave dhe kritikave në rritje për mënyrën se si ky institucion ka menaxhuar pandeminë e koronavirusit. Qëndrimi i Szumowski në fazën e parë të pandemisë e bëri atë një nga politikanët...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia Covid-19 në Europë, Spanja me nivelin më të lartë të rasteve në 14 ditët e fundit

10:47 • 19 Gusht 2020

Pandemia Covid-19 në Europë, Spanja me nivelin më të lartë të rasteve në 14 ditët e fundit

Spanja është shndërruar në vendin europian me më shumë raste me Covid-19 për popullatë në 14 ditët e fundit. Deklarata vjen nga Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollimin e Sëmundjeve. Spanja tejkaloi Luksemburgun duke shënuar një nivel prej 132 rastesh me koronavirusi për 100 mijë...

Lexo lajmin e plotë

Eksportet në pikiatë, sektorët dhe kompanitë më të goditura nga kriza

10:45 • 19 Gusht 2020

Eksportet në pikiatë, sektorët dhe kompanitë më të goditura nga kriza

Rikthimi në normalitet i eksporteve shqiptare do të varet jo vetëm nga ecuria e prodhimit vendas, por mbi të gjitha nga situata në tregjet ndërkombëtare. Fasonët, që janë grupi i tretë më i eksportuar në vend kanë pësuar në korrik një rënie vjetore prej 6.6%....

Lexo lajmin e plotë

Eksperti: Koronavirusi ka ndryshuar, më infektues, më pak vdekjeprurës

17:54 • 18 Gusht 2020

Eksperti: Koronavirusi ka ndryshuar, më infektues, më pak vdekjeprurës

Që në muajin maj, kërkuesit në SHBA dhe në Britani identifikuan me qindra mutacione të virusit që shkakton infeksionin Covid-19, por nuk pati një konfirmim se çfarë do të thoshte ndryshimi në lidhje me përhapjen dhe efektivitetin e gjetjes së një vaksine. Së fundmi është...

Lexo lajmin e plotë

8 futbollistë të Prishtinës me Covid-19, anulohet ndeshja në Europa League

18:35 • 18 Gusht 2020

8 futbollistë të Prishtinës me Covid-19, anulohet ndeshja në Europa League

Tetë futbollistë te skuadra e Prishtinës rezultuan pozitivë me Covid-19, duke bërë që ndeshja ndaj Lincoln e vlefshme për turin para-eliminator të Europa League të anulohet. Me lojtarët e infektuar si Thaqi, Boshnjaku, Oto John, Diar Miftaraj,  Haxho, Bekteshi apo Besnik Krasniqi, fituesit e Kupës...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, rekord testimesh dhe rastesh të reja me Covid-19

16:36 • 18 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, rekord testimesh dhe rastesh të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 932 teste, nga të cilat, kanë rezultuar pozitivë 155 persona, duke vendosur rekord si për rastet e reja dhe për testimet. Ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë...

Lexo lajmin e plotë

6 të vdekur në 24 orët e fundit në Kosovë nga koronavirusi

18:09 • 18 Gusht 2020

6 të vdekur në 24 orët e fundit në Kosovë nga koronavirusi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka bërë të ditur se 6 persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit, duke e çuar në 416 numrin total të personave të vdekur. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë kryer 494 testime,...

Lexo lajmin e plotë

Epidemiologët: Ministria të shpallë masat, nuk duhet të shtyhet mësimi

14:22 • 18 Gusht 2020

Epidemiologët: Ministria të shpallë masat, nuk duhet të shtyhet mësimi

Kur ka mbetur më pak se një muaj nga data zyrtare e fillimit të shkollës dhe ende nuk dihet si do të zhvillohet mësimi, epidemiologët thyejnë heshtjen.   Sipas tyre, në 14 shtator nxënësit duhet të rikthehen në shkolla, por me masa specifike sipas çdo grupmoshe....

Lexo lajmin e plotë

Rama: Shkollat do të hapen

14:06 • 18 Gusht 2020

Rama: Shkollat do të hapen

Pas komunikimit në Facebook të ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, dhe asaj të Arsimit, Besa Shahini, mbi hapjen e shkollave në shtator, por pa caktuar një datë, ka ardhur edhe një reagim nga kryeministri Edi Rama. Po në këtë rrjet social, Rama shkruan: “SHKOLLAT DO...

Lexo lajmin e plotë

Paralajmërimi i OBSH: Të rinjtë po nxisin përhapjen e pandemisë

14:14 • 18 Gusht 2020

Paralajmërimi i OBSH: Të rinjtë po nxisin përhapjen e pandemisë

Koronavirusi po përhapet nga persona të moshave, 20, 30 dhe 40-vjeçare, shumica e të cilëve nuk e dinë se janë të infektuar dhe po rrezikojnë grupet e cenueshme. Shqetësimi ringrihet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila thotë se këtë muaj numri i të rinjve...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja