Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë viktimë në 24 orë. 170 raste aktive dhe 21 të shtruar në spitale

COVID-19
11 qershor
Statistika
Raste të reja
11
132,437 (total)
Teste
2,915
751,831 (total)
Shëruar
22
129,807 (total)
Humbje jete
1
2,453 (total)
Raste aktive
177
22 (në spital)
Paralajmërimi i OBSH: Të rinjtë po nxisin përhapjen e pandemisë

14:14 • 18 Gusht 2020

Paralajmërimi i OBSH: Të rinjtë po nxisin përhapjen e pandemisë

Koronavirusi po përhapet nga persona të moshave, 20, 30 dhe 40-vjeçare, shumica e të cilëve nuk e dinë se janë të infektuar dhe po rrezikojnë grupet e cenueshme. Shqetësimi ringrihet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila thotë se këtë muaj numri i të rinjve...

Lexo lajmin e plotë

Ende nuk ka datë për nisjen e vitit të ri shkollor, Shahini dhe Manastirliu: Po bashkëpunojmë për detajimin e protokollit të sigurisë

13:16 • 18 Gusht 2020

Ende nuk ka datë për nisjen e vitit të ri shkollor, Shahini dhe Manastirliu: Po bashkëpunojmë për detajimin e protokollit të sigurisë

Në një komunikim të përbashkët në Facebook, ministrja e Arsimit, Besa Shahini, dhe ajo e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, deklaruan se këto dy institucione po bashkëpunojnë për detajimin e protokolleve të sigurisë, për të garantuar kufizimin e përhapjes së virusit nëpër shkolla, por pa dhënë një...

Lexo lajmin e plotë

Çdo ditë 1 mijë viktima, ekspertët në SHBA: Mbani maskën, besoni te shkenca

12:52 • 18 Gusht 2020

Çdo ditë 1 mijë viktima, ekspertët në SHBA: Mbani maskën, besoni te shkenca

Në Shtetet e Bashkuara, Covid-19 është tashmë shkaktari numër 3 i vdekjeve. Në mbarë vendin, nga shpërthimi i pandemisë janë regjistruar 5.4 milionë raste pozitive dhe mbi 170 mijë amerikanë kanë humbur jetën nga virusi. Ekspertët e shëndetësisë i kërkojnë qytetarëve të mbajnë maskën mbrojtëse...

Lexo lajmin e plotë

Një mutacion i ri i koronavirusit po shfaqet në Azi

12:24 • 18 Gusht 2020

Një mutacion i ri i koronavirusit po shfaqet në Azi

Një formë e re koronavirusi, ndoshta më infektuese se vetë COVID-19, është zbuluar në Malajzi dhe po përhapet në vendet e afërta. Virusi, me emër D614G, u zbulua në Majlazi ku ekziston një vatër fillestare me 45 persona, por mendohet se pacienti zero ka qenë...

Lexo lajmin e plotë

Do të niste në fundjavë, shtyhet nga koronavirusi ndeshja hapëse e kampionatit francez

11:52 • 18 Gusht 2020

Do të niste në fundjavë, shtyhet nga koronavirusi ndeshja hapëse e kampionatit francez

Kampionati francez ishte planifikuar të niste këtë të premte me përballjen Marseille-St.Ettiene, por nisja është shtyrë për shkak të koronavirusit. Drejtuesit e Ligue 1 kanë vendosur të shtyjnë ndeshjen hapëse pasi klubi i Marseille ka raportuar për 4 raste me Covid-19. Edhe klubi i Nimes...

Lexo lajmin e plotë

Pas Gjykatës së Apelit, në Vlorë mbyllet edhe një tjetër institucion nga koronavirusi

13:33 • 18 Gusht 2020

Pas Gjykatës së Apelit, në Vlorë mbyllet edhe një tjetër institucion nga koronavirusi

Prej ditësh infektimet me Covid-19 në qytetin e Vlorës kanë sjellë për pasojë mbylljen e disa institucioneve kryesore lokale të kryeqendrës së jugut. Vetëm gjatë dy ditëve të fundit në Vlorë janë mbyllur me urdhër të Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor (ISHSH), Gjykata e Apelit si dhe...

Lexo lajmin e plotë

Trump zbulon bisedën e tij me Zotin: Kërkon të më testojë me koronavirusin

10:03 • 18 Gusht 2020

Trump zbulon bisedën e tij me Zotin: Kërkon të më testojë me koronavirusin

Donald Trump e përshkroi ndikimin e koronavirusit mbi ekonominë amerikane si një mënyrë e Zotit për të testuar aftësitë e tij. Në një miting në Uiskonsin, presidenti amerikan tha: “Ne ndërtuam ekonominë më të madhe në historinë e botës dhe tani duhet ta ribëjmë prapë....

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, India përjeton javën e saj më vdekjeprurëse

08:20 • 18 Gusht 2020

Koronavirusi, India përjeton javën e saj më vdekjeprurëse

Koronavirusi po vijon të shkaktojë shumë viktima në Indi, vendin e dytë me më shumë banorë në botë. India ka regjistruar deri tani mbi 50 000 viktima, ndërkohë që për të pestën ditë radhazi janë shënuar mbi 900 viktima ditore. Vetëm në javën e fundit...

Lexo lajmin e plotë

Tirana gati për Champions, testet për Covid-19 dalin negative

20:00 • 17 Gusht 2020

Tirana gati për Champions, testet për Covid-19 dalin negative

Skuadra e Tiranës tashmë mund të thuhet se është gati për t’u përballur me Dinamo Tbilisin në Champions League këtë të mërkurë. Bardheblutë kanë marrë analizat e tamponëve të kryer në ditët e fundit dhe të gjithë kanë rezultuar negative për koronavirus. Kampionët e Shqipërisë...

Lexo lajmin e plotë

Viti i ri shkollor, ministrja e Arsimit: Qëllimi ynë të nisë mësimi

10:22 • 18 Gusht 2020

Viti i ri shkollor, ministrja e Arsimit: Qëllimi ynë të nisë mësimi

Katër javë para fillimit të vitit të ri shkollor, ministrja e Arsimit është shprehur se qëllimi është të nisë mësimi, megjithëse vendimin do ta marrë Task Forca për koronavirusin. “Ne, stafi i MASR, agjencitë tona vartëse, disa nga drejtorët e shkollave, disa nga mësuesit, jemi...

Lexo lajmin e plotë

Vlora me sytë nga deti, një sezon në pandemi

19:30 • 17 Gusht 2020

Vlora me sytë nga deti, një sezon në pandemi

Në qytetin i cili gjatë verës fliste “italisht” këtë sezon ka vetëm turistë bjellorusë e ukrainas dhe shqiptarë të Kosovës e Maqedonisë. Mes pandemisë dhe turizmit, operatorët “përpëliten” të marrin më të mirën e sezonit. Si kurrë ndonjëherë më parë, i kanë sytë nga shtatori...

Lexo lajmin e plotë

Europa në valën e dytë të koronavirusit, në Wuhan ndizet jeta e natës

10:43 • 18 Gusht 2020

Europa në valën e dytë të koronavirusit, në Wuhan ndizet jeta e natës

Në një kohë që në Europë raportohen rritje të rasteve të reja me koronavirus nga dita në ditë, duke bërë të mendohet se vala e dytë ka goditur kontinentin e vjetër, në Wuhan jeta është rikthyer në normalitet. I konsideruar disa muaj më parë si...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, 187 të shëruar në 24 orët e fundit

18:47 • 17 Gusht 2020

Koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, 187 të shëruar në 24 orët e fundit

Po ashtu si në Shqipëri dhe në Kosovë, edhe në Maqedoninë e Veriut situata e pandemisë së koronavirusit vijon të jetë thuajse në të njëjtat nivele. Shifrat e publikuara së fundmi nga autoritetet shëndetësore në shtetin fqinj bëjnë të ditur se në 24 orët e...

Lexo lajmin e plotë

Me maskë edhe në plazh, bëhet e detyrueshme në ishujt spanjollë

18:03 • 17 Gusht 2020

Me maskë edhe në plazh, bëhet e detyrueshme në ishujt spanjollë

Spanja ka pësuar një rritje të ndjeshme të numri të të infektuarve nga koronavirusi gjatë ditëve të fundit, duke detyruar qeverinë të ndërmarrë masa shtesë për të frenuar përhapjen e virusit. Rritje të numrit të infektimeve kanë pësuar edhe ishujt Kanarie, nën administrimin e Spanjës,...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, konfirmohen 119 raste të reja

18:08 • 17 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, konfirmohen 119 raste të reja

Ministra e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 501 teste nga të cilat 119 kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Ndërkohë, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe dy persona, ndërsa janë shëruar vetëm 22, duke e...

Lexo lajmin e plotë

Prezantohet strategjia vjeshtë-dimër për përballimin e pandemisë

16:24 • 17 Gusht 2020

Prezantohet strategjia vjeshtë-dimër për përballimin e pandemisë

“Duke filluar nga muaji shtator, kapacitetet e testimit do të rriten me dy herë, duke shtuar ekipet e terrenit, infrastrukturën e nevojshme dhe kapacitetet laboratorike”. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, së bashku me ekspertët e shëndetit publik, kanë prezantuar sot strategjinë e...

Lexo lajmin e plotë

Kina aprovon vaksinën e saj të parë: Është efikase

16:03 • 17 Gusht 2020

Kina aprovon vaksinën e saj të parë: Është efikase

Kina aprovon vaksinën e parë të saj kundër Covid-19. Ajo emërtohet “Ad5-nCoV” dhe është zhvilluar nga Akademia Ushtarake Mjekësore-Shkencore në bashkëpunim me firmën private të bioteknologjisë “CanSino”. Marrja e patentës i hap rrugën prodhimit në masë dhe në kohë të shpejtë në rast të një...

Lexo lajmin e plotë

Një rast me koronavirus, mbyllet Gjykata e Apelit në Vlorë

14:16 • 17 Gusht 2020

Një rast me koronavirus, mbyllet Gjykata e Apelit në Vlorë

Gjykata e Apelit në Vlorë është mbyllur për shkak se në këtë institucion është konfirmuar një rast me koronavirus. Aktualisht, priten përgjigjet e testimit edhe për tre punonjës të tjerë të dyshuar në Gjykatën e Apelit Vlorë. Deri më sot, në Vlorë janë regjistruar 125...

Lexo lajmin e plotë

Dasho: Duke parë numrin e viktimave, kemi të paktën 1000 raste ditore me koronavirus

14:16 • 17 Gusht 2020

Dasho: Duke parë numrin e viktimave, kemi të paktën 1000 raste ditore me koronavirus

Erion Dasho, specialist i shëndetit publik, deklaroi në një lidhje direkte me A2 se duke u nisur nga numri i viktimave nga Covid-19 në vendin tonë, sipas tij ka të paktën 1000 raste ditore me koronavirus. “Duke parë numrin e vdekjeve, 4-5 viktima në ditë,...

Lexo lajmin e plotë

Manastirliu këshillon qytetarët se si duhet të veprojnë kur dalin me miqtë

11:13 • 17 Gusht 2020

Manastirliu këshillon qytetarët se si duhet të veprojnë kur dalin me miqtë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka dhënë disa këshilla për qytetarët për mënyrën se si duhet të veprojnë kur dalin me miqtë në kohën e lirë gjatë periudhës së pandemisë së koronavirusit. Me një status në Facebook, Manastirliu jep 7 këshilla që duhet të kemi...

Lexo lajmin e plotë

Beqaj: Masat nuk janë respektuar, të mbyllen baret në plazh

10:06 • 17 Gusht 2020

Beqaj: Masat nuk janë respektuar, të mbyllen baret në plazh

Qeveria duhet të përgatisë një strategji të re kundër Covid-19 dhe mbyllje të bareve në bregdet. Kjo është ajo çka Ilir Beqaj do të bënte po të ishte sërish në krye të Ministrisë së Shëndetësisë. Ish-ministri thotë në një intervistë për A2 se shifrat janë...

Lexo lajmin e plotë

Manifestim kundër maskave në Madrid, protestuesit: Duam të shikojmë virusin

09:11 • 17 Gusht 2020

Manifestim kundër maskave në Madrid, protestuesit: Duam të shikojmë virusin

Edhe pse në Spanjë janë regjistruar mbi 340 000 raste të konfirmuara me koronavirus dhe më shumë se 28 000 viktima nga Covid-19, ende ka persona që e mohojnë ekzistencën e virusit. Të dielën, në Madrid u grumbulluan qindra persona për të protestuar kundër përdorimit...

Lexo lajmin e plotë

Bilanci italian, ulen testimet dhe të infektuarit, por qeveria merr masa të reja

10:18 • 17 Gusht 2020

Bilanci italian, ulen testimet dhe të infektuarit, por qeveria merr masa të reja

Bilanci italian i pandemisë sheh sot një ulje të testimeve, pothuajse e përhershme në fundjavë, e cila ndikon edhe në numrin e rasteve pozitive, që sot janë 479, në ulje nga 629 të bilancit të mëparshëm.   Ndërkohë numri i viktimave shtohet me 4 persona,...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë jep bilancin e pandemisë, bien rastet

10:29 • 17 Gusht 2020

Ministria e Shëndetësisë jep bilancin e pandemisë, bien rastet

Janë 120 rastet e reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri, sipas Ministrisë së Shëndetësisë. Ndërkohë, 3 persona kanë ndërruar jetë, një 64 dhe një 78-vjeçar nga Tirana dhe një 82-vjeçare nga Elbasani. Në spitalet COVID, janë 15 personat në terapi intensive,...

Lexo lajmin e plotë

Shkelën Aktin Normativ, gjoba milionëshe për 15 subjekte

13:21 • 16 Gusht 2020

Shkelën Aktin Normativ, gjoba milionëshe për 15 subjekte

Shumë subjekte ende nuk vijojnë të zbatojnë detyrimet në kuadër të Aktit Normativ kundër koronavirusit dhe për këtë arsye Policia e Shtetit ka gjobitur 15 prej tyre në të gjithë Tiranën gjatë 24 orëve të fundit. Subjektet e gjobitura në përgjithësi kanë shkelur rregullin për...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 në botë, rekord rastesh në Francë, Trump: SHBA ka përmirësim

12:37 • 16 Gusht 2020

Covid-19 në botë, rekord rastesh në Francë, Trump: SHBA ka përmirësim

Franca regjistroi numrin më të lartë të rasteve ditore më koronavirus që prej muajit maj, kur edhe nisi lehtësimin e masave të kufizimit. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë në 24 orët e fundit, infektimet e reja janë 3310. Në rritje të lehtë edhe...

Lexo lajmin e plotë

Kryeministri Hoti shërohet nga koronavirusi, të hënën kthehet në zyrë

12:28 • 16 Gusht 2020

Kryeministri Hoti shërohet nga koronavirusi, të hënën kthehet në zyrë

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti është shëruar nga Covid-19 dhe të hënën pritet të kthehet në zyrë. Shefi i ekzekutivit ka qenë në izolim që prej dy gushtit kur njoftoi se kishte rezultuar pozitiv me koronavirusin e ri. Siç deklaroi në atë kohë, përveç kollës...

Lexo lajmin e plotë

SHBA dhuron teste dhe makineri për Shqipërinë, Kim: Pranë aleatëve në kohë të vështira

09:41 • 16 Gusht 2020

SHBA dhuron teste dhe makineri për Shqipërinë, Kim: Pranë aleatëve në kohë të vështira

Ambasadorja amerikane Yuri Kim njofton përmes një statusi në Twitter se Shtetet e Bashkuara, përmes programit USAID kanë dhuruar një sasi të konsiderueshme testesh anti-Covid për ISHP dhe spitalin “Nënë Tereza” Ambasadorja shton se është dhuruar dhe një makineri për testimet duke thënë se aleatët...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi futet në burgun e Fierit

19:09 • 15 Gusht 2020

Koronavirusi futet në burgun e Fierit

Nëntë persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 në Burgun e Fierit. Sipas burimeve, bëhet fjalë për 6 punonjës të Policisë së Burgjeve, 2 infermiere dhe 1 i burgosur. Mësohet se gjendja e të burgosurit nuk është e mirë, por për momentin ai thjesht është izoluar...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Itali, vijon rritja e rasteve të reja, por nuk ka rritje të viktimave

18:14 • 15 Gusht 2020

Koronavirusi në Itali, vijon rritja e rasteve të reja, por nuk ka rritje të viktimave

Vijon rritja e rasteve të reja me koronavirus në Itali. Sipas shifrave të publikuara nga autoritetet atje, janë 629 raste të reja të konfirmuara gjatë ditës së fundit, por fatmirësisht vetëm katër viktima. Gjithsesi numri i rasteve vijon të jetë më i larti që nga...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, publikohen shifrat ditore

17:00 • 15 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, publikohen shifrat ditore

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 6 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit. Gjatë ditës së fundit janë kryer 650 testime dhe janë konfirmuar prej tyre 143 raste të reja. Ndërsa numri i të shëruarve raportohet të jetë 51....

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, 9 viktima dhe 145 raste të reja në 24 orët e fundit

15:48 • 15 Gusht 2020

Koronavirusi në Kosovë, 9 viktima dhe 145 raste të reja në 24 orët e fundit

9 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Kosovë në 24 orët e fundit, raportojnë autoritetet shëndetësore atje, shifër që e çon në 390 numrin total të viktimave. Në 24 orët e fundit, në Kosovë janë realizuar 451 testime dhe janë konfirmuar 145 raste të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Rusia nis prodhimin e vaksinës

14:07 • 15 Gusht 2020

Koronavirusi, Rusia nis prodhimin e vaksinës

Ministria e Shëndetësisë në Rusi njofton se ka nisur prodhimin e vaksinës së re kundër koronavirusit. Në njoftimin për shtyp thuhet se vaksina do të jetë e mundshme në fund të këtij muaji. Shumë ekspertë i frikësohen çështjes së vaksina ruse mund të ketë probleme...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia koronavirus, BE porosit 400 mln doza vaksinë, kthehen masat në shumë vende

12:23 • 15 Gusht 2020

Pandemia koronavirus, BE porosit 400 mln doza vaksinë, kthehen masat në shumë vende

Situata me koronavirus në Europë ka angazhuar edhe një herë vendet më të prekura në ndërmarrjen e masave të reja për ndalimin e përhapjes së tij. Brukseli zyrtar nga ana tjetër konfirmon mbështetjen për të gjitha vendet anëtare. “Do t’i mbajmë premtimet tona”, njoftoi nëpërmjet...

Lexo lajmin e plotë

Studimi i ri: Izolimi gjatë karantinës rriti numrin e pijedashësve

11:16 • 15 Gusht 2020

Studimi i ri: Izolimi gjatë karantinës rriti numrin e pijedashësve

Pandemia e koronavirusit ndërroi shumë nga sjelljet tona të përditshme dhe një nga to është dhe konsumimi i alkoolit. Një studim i ri tregon se miliona britanikë janë duke konsumuar më shumë pije alkoolike që nga nisja e masa shtrënguese duke rritur kështu frikën se...

Lexo lajmin e plotë

Në Spanjë do ndalohet duhani edhe në ambientet e jashtme, përhap koronavirusin

22:50 • 14 Gusht 2020

Në Spanjë do ndalohet duhani edhe në ambientet e jashtme, përhap koronavirusin

Spanja do të ndalojë pirjen e duhanit në ambientet  e jashtme të përbashkëta, si masë për të kufizuar përhapjen e pandemisë, që në Spanjë po njeh zyrtarisht një valë të dytë. Vendimi është marrë nga autoritetet spanjolle sepse disa studime kanë treguar se gjatë pirjes...

Lexo lajmin e plotë

Brenda spitalit “Shefqet Ndroqi”, në dhomat ku luftohet COVID-19

22:24 • 14 Gusht 2020

Brenda spitalit “Shefqet Ndroqi”, në dhomat ku luftohet COVID-19

Një video e prodhuar në zyrat e ministrisë së Shëndetësisë ku shfaqen pamje nga brenda spitalit “Shefqet Ndroqi” në Tiranë qarkulloi sot nëpër të gjitha mediat. Vetëm një ditë pas ngjarjes së rëndë të të riut që u hodh nga dritarja e këtij spitali vjen...

Lexo lajmin e plotë

Bilanci italian, shifrat më të larta nga qershori

17:58 • 14 Gusht 2020

Bilanci italian, shifrat më të larta nga qershori

Në Itali rritja e të prekurve nga COVID -19 është tashmë në rritje graduale por të pandalshme. Sot autoritetet kanë regjistruar 574 raste, ndërkohë që dje ishin 523. Për të gjetur një shifër më të lartë, në Itali duhet të kthehemi në 24 qershor, kur...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 6 viktima dhe 146 raste të reja

16:06 • 14 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 6 viktima dhe 146 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 6 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit. Gjatë ditës së fundit janë kryer 639 testime dhe janë konfirmuar prej tyre 146 raste të reja. Ndërsa numri i të shëruarve raportohet të jetë 79....

Lexo lajmin e plotë

Radhët në Kakavijë, Ministria e Jashtme: Pala greke po kryen 330 testime në orë. Dërgohen 10 mijë litra ujë për njerëzit e bllokuar

19:43 • 14 Gusht 2020

Radhët në Kakavijë, Ministria e Jashtme: Pala greke po kryen 330 testime në orë. Dërgohen 10 mijë litra ujë për njerëzit e bllokuar

Ministria e Jashtme ka reaguar sërish për radhët kilometrike në Kakavijë, për shkak të fluksit të qytetarëve që duan të kthehen nga Shqipëria në Greqi. Shteti fqinj ka vendosur vetëizolim të detyruar 7-ditor për ata që kthehen nga Shqipëria prej 17 gushtit, çka ka shtuar...

Lexo lajmin e plotë

OBSH: Koronavirusi nuk transmetohet nga ushqimi

17:11 • 14 Gusht 2020

OBSH: Koronavirusi nuk transmetohet nga ushqimi

Nuk ka të dhëna se koronavirusi transmetohet nga ushqimi. Organizata Botërore e  Shëndetësisë përpiqet të shuajë shqetësimet, pasi autoritetet kineze thanë se kishin gjetur gjurmë të koronavirusit te krahët e pulës të importuara nga Brazili. “Njerëzit nuk duhet të frikësohen nga ushqimi, paketimi i tij,...

Lexo lajmin e plotë

Kaos për mijëra pushues, rikthehet karantina për britanikët që kthehen nga Franca

15:14 • 14 Gusht 2020

Kaos për mijëra pushues, rikthehet karantina për britanikët që kthehen nga Franca

Planet e mijëra pushuesve janë zhytur në kaos pasi Britania e madhe riktheu karantinën 14-ditore për të gjithë ata që vijnë nga Franca. Të prekur do të jenë gjithashtu të ardhurit nga Holanda, Monako e disa shtete të tjera që kanë shënuar rritje të rasteve...

Lexo lajmin e plotë

Mali i Zi hap kufijtë, shqiptarët mund të udhëtojnë, por me test

15:09 • 14 Gusht 2020

Mali i Zi hap kufijtë, shqiptarët mund të udhëtojnë, por me test

Nga e shtuna, Mali I Zi do të hapë kufijtë me vendet e rajonit, përfshirë Shqipërinë. Lajmin e dha drejtori  Institutit të Shëndetit Publik të Podgoricës, Boban Mugosa, i cili theksoi se me shumë gjasë udhëtarëve do t’u kërkohet të dëshmojnë përmes një testi PCR...

Lexo lajmin e plotë

Basha: Në kulmin e pandemisë, kryeministri nuk ka asnjë plan për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve dhe ekonomisë

14:47 • 14 Gusht 2020

Basha: Në kulmin e pandemisë, kryeministri nuk ka asnjë plan për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve dhe ekonomisë

Për kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, kriza e pandemisë dhe kriza ekonomike, po rëndohen çdo ditë. Në një status në Facebook, Basha thotë se të vetmit që po kujdesen për qytetarët janë mjekët dhe infermierët. Por kjo, sipas tij, fatkeqësisht nuk mjafton. “Në kulmin...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, 8 viktima dhe 142 raste të reja

14:36 • 14 Gusht 2020

Koronavirusi në Kosovë, 8 viktima dhe 142 raste të reja

8 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Kosovë në 24 orët e fundit, raportojnë autoritetet shëndetësore atje, shifër që e çon në 381 numrin total të viktimave. Në 24 orët e fundit, në Kosovë janë realizuar 466 testime dhe janë konfirmuar 142 raste të...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 mbyll dyert e Bashkisë së Vlorës, nuk funksionon as online

13:42 • 14 Gusht 2020

Covid-19 mbyll dyert e Bashkisë së Vlorës, nuk funksionon as online

Bashkia e Vlorës mbyll dyert dhe ndërpret shërbimin për qytetarët. Rasti i një punonjëse të administratës së bashkisë me Covid-19 ka sjellë mbylljen e këtij institucioni, ndërkohe që duket se mungon edhe shërbimi online. Mbyllja e institucionit është konfirmuare dhe nga kryetarja e këshillit të...

Lexo lajmin e plotë

Radhë kilometrike në Kakavijë, Ministria e Jashtme: Greqia po kryen testime masive në kufi

12:33 • 14 Gusht 2020

Radhë kilometrike në Kakavijë, Ministria e Jashtme: Greqia po kryen testime masive në kufi

Ministria e Jashtme ka reaguar në lidhje me radhët e gjata të krijuara në pikën kufitare të Kakavijës. Situata atje duket shqetësuese, me radhë kilometrike ku njerëzit detyrohen të qëndrojnë me orë të tëra në diell për të pritur që të kalojnë kufirin. Ministria konfirmon...

Lexo lajmin e plotë

Fauci tregon pasojat e frikshme nëse SHBA provon të arrijë imunitetin e tufës

12:17 • 14 Gusht 2020

Fauci tregon pasojat e frikshme nëse SHBA provon të arrijë imunitetin e tufës

Mjeku amerikan Anthony Fauci shpjegoi në një intervistë me aktorin Matthew McConaughey se numri i viktimave do të jetë jashtëzakonisht i madh nëse Shtetet e Bashkuara përpiqen që të arrijnë imunitetin e tufës ndaj koronavirusit. Në një diskutim me aktorin në llogarinë e tij në...

Lexo lajmin e plotë

Manastirliu publikon pamje nga spitali “Covid”

11:15 • 14 Gusht 2020

Manastirliu publikon pamje nga spitali “Covid”

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar këtë të premte pamje nga spitali “Shefqet Ndroqi”, i shndërruar në spital “Covid” ku po trajtohen pacientët e sëmurë me koronavirus, përveç atyre të shtruar në spitalin Infektiv në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Duke bërë thirrje për...

Lexo lajmin e plotë

A është kjo e ardhmja e koncerteve?

10:00 • 14 Gusht 2020

A është kjo e ardhmja e koncerteve?

Pandemia e koronavirusit i ka dhënë një goditje të madhe industrisë së muzikës dhe hotelerisë. Koncertet në të gjithë botën u anuluan menjëherë sapo nisën masat e izolimit dhe njerëzit nuk dilnin nga shtëpia në muajt e parë të vitit 2020. Por edhe pas hapjes...

Lexo lajmin e plotë

Kriza nga COVID-19, BSH rendit faktorët që rrezikojnë ekonominë shqiptare

09:23 • 14 Gusht 2020

Kriza nga COVID-19, BSH rendit faktorët që rrezikojnë ekonominë shqiptare

Pasiguritë janë të mëdha për ecurinë e ekonomisë shqiptare, edhe pse më e keqja mund të ketë kaluar. Banka e Shqipërisë, në raportin e fundit të Politikës Monetare, shprehet se kulmi i krizës ndodhi gjatë mbylljes së detyruar të ekonomisë në periudhën Prill-Qershor, por efektet...

Lexo lajmin e plotë

Sërish në rritje bilanci i të infektuarve në Itali, bie numri i viktimave

17:57 • 13 Gusht 2020

Sërish në rritje bilanci i të infektuarve në Itali, bie numri i viktimave

Vijon rritja e rasteve me COVID-19 në Itali, ku në 24 orët e fundit janë shënuar 523 raste të reja, nga 481 të ditës së kaluar. Ulen ndërkohë viktimat, që sot janë 6 kundër 10 të bilancit të djeshëm. Totali i të vdekurve është 35.321,...

Lexo lajmin e plotë

Rekord rastesh në Greqi, 262 infektime të reja, shumica erdhën nga jashtë

17:35 • 13 Gusht 2020

Rekord rastesh në Greqi, 262 infektime të reja, shumica erdhën nga jashtë

Greqia shënoi ditën me bilancin më të lartë të të infektuarve që prej shpërthimit të pandemisë së COVID-19. Janë 262 raste të reja që u raportuan në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6177 numrin total të të infektuarve në vend. Mbi 1500...

Lexo lajmin e plotë

Traumat e pacientëve me COVID-19, psikiatrja: Historiku i të shtruarve nuk duhet neglizhuar

17:24 • 13 Gusht 2020

Traumat e pacientëve me COVID-19, psikiatrja: Historiku i të shtruarve nuk duhet neglizhuar

COVID-19 nuk ka sjellë vetëm probleme të prekshme shëndetësore, por edhe psikologjike. E për më tepër kur një person është i hospitalizuar, doza e shqetësimit dyfishohet. Psikologja Ariana Rreli lëshon një apel të fortë për kolegët e saj në vijën e parë të luftës me...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 5 viktima dhe rekord rastesh të reja të konfirmuara

16:32 • 13 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 5 viktima dhe rekord rastesh të reja të konfirmuara

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 5 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit. Gjatë ditës së fundit janë kryer 643 testime dhe janë konfirmuar prej tyre 154 raste të reja. Ndërsa numri i të shëruarve raportohet të jetë 64....

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, ulet numri i viktimave dhe rasteve të reja, rritet numri i të shëruarve

15:18 • 13 Gusht 2020

Koronavirusi në Kosovë, ulet numri i viktimave dhe rasteve të reja, rritet numri i të shëruarve

8 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Kosovë në 24 orët e fundit, raportojnë autoritetet shëndetësore atje, shifër që e çon në 373 numrin total të viktimave. Në 24 orët e fundit, në Kosovë janë realizuar 491 testime dhe janë konfirmuar 193 raste të...

Lexo lajmin e plotë

Përfundon misionin i mjekëve italianë, Manastirliu:  Vetëm duke bashkëpunuar mund ta luftojmë virusin

13:25 • 13 Gusht 2020

Përfundon misionin i mjekëve italianë, Manastirliu: Vetëm duke bashkëpunuar mund ta luftojmë virusin

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu priti në një takim grupin e mjekëve italianë, të cilët për 2 javë ofruan veprimtari konsulence për homologët shqiptarë në luftën kundër koronavirusit. Manastirliu i falënderoi mjekët për eksperiencën dhe kontributin e vyer duke thënë se vetëm me veprime të...

Lexo lajmin e plotë

Mendonin se shëronte nga koronavirusi, Policia bllokon vizitat në liqenin rozë

13:01 • 13 Gusht 2020

Mendonin se shëronte nga koronavirusi, Policia bllokon vizitat në liqenin rozë

Është një prej liqeneve më të bukur në botë, me një ngjyrë rozë të mrekullueshme. Liqeni Kobeytuz në Kazakistan merr pamjen e rrallë falë disa algave që rriten në baltën poshtë tij. Por edhe pse është një prej vendeve më të vizituara nga turistët vendas...

Lexo lajmin e plotë

Vetëvrasja e të riut me Covid, reagon spitali

12:17 • 13 Gusht 2020

Vetëvrasja e të riut me Covid, reagon spitali

Stafi i spitalit universitar “Shefqet Ndroqi” ka reaguar përmes një deklarate për shtyp në lidhje me ngjarjen e rëndë ku një 29 vjeçar i shtruar u vetëvra duke u hedhur nga kati i tretë. Sipas njoftimit zyrtar, i riu i konfirmuar me COVID-19, po trajtohej...

Lexo lajmin e plotë

Krahët e pulës të importuara nga Brazili dalin pozitive me Covid-19

11:50 • 13 Gusht 2020

Krahët e pulës të importuara nga Brazili dalin pozitive me Covid-19

Një pako me krahë pule e importuar nga Brazili ka dalë pozitive me Covid-19, thanë autoritetet kineze. Pako, e marrë për testim nga një ngarkesë më e madhe, kishte mbërritur në qytetin jugor Shenzhen. Ky është rasti i disatë që autoritetet kineze raportojnë për produkte...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete në 24 orë
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 12 raste të reja në 24 orë
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 19 të shëruar në 24 orë