Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, gati 7000 raste të konfirmuara, më shumë se gjysma të shëruar. 213 viktima, 5 në 24 orët e fundit

Baza e nëndetëseve bërthamore “mbushet” me të infektuar nga koronavirusi

11:09 • 20 Mars 2020

Baza e nëndetëseve bërthamore “mbushet” me të infektuar nga koronavirusi

Koronavirusi është përhapur në një nga vendet më të sigurta, të Britanisë së Madhe,  baza detare Clyde, rreth 50 kilometra afër Glasgow. Baza është njohur sepse brenda saj ruhen nëndetëset bërthamore të tipit Trident, praktikisht armët më të fuqishme të ushtrisë britanike. Një bazë ushtarake...

Lexo lajmin e plotë

Basha i shkruan letër OBSH-së: Shqipëria ka nevojë për ndihmën tuaj

11:07 • 20 Mars 2020

Basha i shkruan letër OBSH-së: Shqipëria ka nevojë për ndihmën tuaj

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i ka shkruar një letër Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ku theksohet se Shqipëria ka nevojë për ndihmë, për të kryer më shumë testime për koronavirusin dhe pajisje për mjekët. “Duke qenë të ndërgjegjshëm për mundësitë e pakta që kanë...

Lexo lajmin e plotë

Vijojnë shkeljet e masave në Vlorë, gjobiten 14 këmbësorë

10:34 • 20 Mars 2020

Vijojnë shkeljet e masave në Vlorë, gjobiten 14 këmbësorë

Pjesa më e madhe e qytetarëve në vend janë ndërgjegjësuar tashmë me masat e vendosura nga qeveria për të përballuar pandeminë nga koronavirusi. Megjithatë, në Vlorë kanë vijuar daljet e qytetarëve edhe në oraret e ndaluara. Mësohet se në 24 orët e fundit, policia ka...

Lexo lajmin e plotë

Masat ndaj pandemisë, Avokatja e Popullit: Ndryshimi i shpeshtë, problem

10:52 • 20 Mars 2020

Masat ndaj pandemisë, Avokatja e Popullit: Ndryshimi i shpeshtë, problem

Avokatja e Popullit të Shqipërisë, Erinda Ballanca, komentoi në A2 masat e marra nga qeveria për shkak të pandemisë, duke i vlerësuar ato si të duhurat, ndërsa theksoi se ka vend edhe për përmirësim. “Kushtetuta është teksti i parë që ne i drejtohemi. Duhet të...

Lexo lajmin e plotë

Plani financiar i qeverisë, Tabaku: I pamjaftueshëm, s’kemi luksin të tregohemi amatorë

09:33 • 20 Mars 2020

Plani financiar i qeverisë, Tabaku: I pamjaftueshëm, s’kemi luksin të tregohemi amatorë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, në një lidhje me “Skype” në A2, komentoi planin financiar me 7 pika të prezantuar një ditë më parë nga kryeministri Rama. Tabaku u shpreh se paketa e prezantuar është e pamjaftueshme në këtë situatë. “Mbrëmë mungoi dhënia e...

Lexo lajmin e plotë

SHBA dyfishon të infektuarit, Kalifornia e “kyçur”. Trump sulmon Kinën: Asgjë të ngjashme në histori

09:11 • 20 Mars 2020

SHBA dyfishon të infektuarit, Kalifornia e “kyçur”. Trump sulmon Kinën: Asgjë të ngjashme në histori

“Diçka e tillë nuk është parë në histori”. Janë fjalët e presidentit amerikan Donald Trump, që i referohen përhapjes së pandemisë së koronavirusit. Shtetet e Bashkuara ditën e djeshme kanë dyfishuar të prekurit nga COVID-19, duke arritur në 13.133, me 193 të vdekur. Masat kundër...

Lexo lajmin e plotë

Kina i kërkon falje mjekut hero që humbi jetën nga koronavirusi

08:52 • 20 Mars 2020

Kina i kërkon falje mjekut hero që humbi jetën nga koronavirusi

Kina mori masa drastike për të përballuar koronavirusin në mesin e muajit janar, por zëri u ngrit fillimisht nga mjeku Li Wenliang për rrezikun që po i kanosej vendit që në dhjetor. Askush nuk e dëgjoi në atë kohë mjekun 34-vjeçar, madje u ngritën edhe...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 10 mijë të vdekur nga koronavirusi në botë, 14 mjekë kanë humbur jetën në Itali

08:29 • 20 Mars 2020

Mbi 10 mijë të vdekur nga koronavirusi në botë, 14 mjekë kanë humbur jetën në Itali

Më shumë se 10 mijë persona në të gjithë botën janë konfirmuar tashmë të vdekur nga përhapja e pandemisë së koronavirusit. Edhe pse në Kinë situata është normalizuar, kur një ditë më parë nuk u regjistrua asnjë rast i ri, por 34 raste të importuara,...

Lexo lajmin e plotë

Sa jeton koronavirusi në sipërfaqe dhe si të mbrohemi prej tij

23:10 • 19 Mars 2020

Sa jeton koronavirusi në sipërfaqe dhe si të mbrohemi prej tij

Që kur koronavirusi i ri iu “prezantua” botës ditët e fundit të vitit 2019 në Kinë, përhapja e tij ka qenë e jashtëzakonshme. Të frikshme janë edhe shifrat që la pas këto ditë, mijëra të vdekur nëpër botë dhe dhjetra mijëra të tjerë të infektuar...

Lexo lajmin e plotë

Video
22:54 • 19 Mars 2020
48 raste me koronavirus në Maqedoninë e Veriut
Plani financiar i qeverisë në “lupën” e Rezart Priftit

22:48 • 19 Mars 2020

Plani financiar i qeverisë në “lupën” e Rezart Priftit

Pedagogu i Fakultetit Ekonomik në Universitetin e Tiranës, Rezart Prifti, në një lidhje të drejtpërdrejtë me “Ditari” në A2, u shpreh se plani i prezantuar nga kryeministri Edi Rama si disa “shifra të rrumbullakosura që tregon se janë të pamenduara”. “25 milionë dollarë për shëndetësinë,...

Lexo lajmin e plotë

Bota në “kthetrat” e koronavirusit, qytetarët e Kosovës protestojnë kundër politikës

10:54 • 20 Mars 2020

Bota në “kthetrat” e koronavirusit, qytetarët e Kosovës protestojnë kundër politikës

Njerëz nga e gjithë Kosova dolën në dritaret dhe ballkonet e tyre duke përplasur kapakë tenxheresh në një protestë ku i bëhet thirrje qeverisë të marrë masat e duhura për të përballuar koronavirusin dhe për fundin e krizës politike që ka dalë në dritë në...

Lexo lajmin e plotë

Superkompjuteri më i shpejtë në botë identifikon përbërësit që mund të ndalin koronavirusin

20:04 • 20 Mars 2020

Superkompjuteri më i shpejtë në botë identifikon përbërësit që mund të ndalin koronavirusin

Koronavirusi i ri është një sfidë e paprecedentë për shkencëtarët. Shpejtësia me të cilën përhapet do të thotë se edhe ata duhet të nxitojnë në kërkimet e tyre. Por, për këtë arsye janë ndërtuar superkompjuterat më të shpejtë në botë. Summit, superkompjuteri i IBM-së, ka...

Lexo lajmin e plotë

Situata në Itali, Conte: Shmangëm rënien e sistemit, shkollat do vijojnë të qëndrojnë mbyllur

22:19 • 19 Mars 2020

Situata në Itali, Conte: Shmangëm rënien e sistemit, shkollat do vijojnë të qëndrojnë mbyllur

Kryeministri Conte përsëriti qëndrimin më mbledhjen e fundit të qeverisë se bllokimi total dhe mbyllja e shkollave do të zgjaten dhe për disa kohë deri sa situata nga koronavirusi të përmirësohet. Kreu i qeverisë ndau me anëtarët e kabinetit të rejat e fundit nga situate...

Lexo lajmin e plotë

Denoncohet Joviç dhe Ninkoviç në Serbi, futbollistët thyen rregullat e karantinës

21:54 • 19 Mars 2020

Denoncohet Joviç dhe Ninkoviç në Serbi, futbollistët thyen rregullat e karantinës

Mediat serbe sot kanë referuar se futbollistët serb, Luka Joviç i Real Madrid dhe Nikola Ninkoviç i Ascolit, nuk kanë respektuar detyrimin për vetëizolim, pasi janë kthyer në Serbi, ndaj janë denoncuar nga forcat e rendit mbi bazën e rregullave të reja për parandalimin e...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:31 • 19 Mars 2020
“Gjendje kritike”, në epiqendrën e koronavirusit në Evropë
Vjen vendimi zyrtar, shtyhet pezullimi i kampionatit anglez

21:28 • 19 Mars 2020

Vjen vendimi zyrtar, shtyhet pezullimi i kampionatit anglez

Futbolli anglez do të pezullohet deri më datë 30 prill. KY është vendimi i marrë nga FA në dakordësi me Premier League dhe Ligën Angleze. Në këtë mënyrë do të zgjatet pezullimi fillestar i parashikuar deri më 3 prill. Drejtuesit e futbollit anglez bëjnë më...

Lexo lajmin e plotë

Masat e shpalluara nga qeveria, PD: Një hap i parë i mirëpritur, por i pamjaftueshëm

21:24 • 19 Mars 2020

Masat e shpalluara nga qeveria, PD: Një hap i parë i mirëpritur, por i pamjaftueshëm

Partia Demokratike e konsideron planin e masave social-ekonomike si të domosdoshëm për përballimin e krizës së shkaktuar nga pandemia e koronavirusit. Propozimi i Qeverisë ka nevojë urgjente për transparencë dhe për t’u detajuar. Masat e shpallura vlerësohen nga PD si një hap i parë i...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:06 • 19 Mars 2020
Jeta në izolim, këshillat që duhen ndjekur
Plani financiar për përballimin e situatës, Meta: Të përcakohen kriteret e ndihmës për njerëzit në nevojë

21:16 • 19 Mars 2020

Plani financiar për përballimin e situatës, Meta: Të përcakohen kriteret e ndihmës për njerëzit në nevojë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta e ka përshëndetur menjëherë planin financiar për përballimin e situatës së krijuar nga koronavirusi që prezantoi kryeministri Edi Rama dhe ftoi qeverinë që të përcaktojë sa më parë kriteret e ndihmës për biznesin dhe familjet në nevojë. Sa i përket...

Lexo lajmin e plotë

“U dëshmua situata e vështirë ku ndodhet ekonomia shqiptare”, Aurora Sulçe komenton planin financiar të prezantuar nga Rama

20:49 • 19 Mars 2020

“U dëshmua situata e vështirë ku ndodhet ekonomia shqiptare”, Aurora Sulçe komenton planin financiar të prezantuar nga Rama

Producentja ekzekutive e biznesit në A2, Aurora Sulçe, komentoi në një lidhje të drejtpërdrejtë me “Ditari” planin financiar të prezantuar të enjten nga kryeministri Edi Rama. “Plani dëshmoi situatën e vështirë ku ndodhet ekonomia shqiptare. E kemi thënë edhe më herët që viti 2019 ishte...

Lexo lajmin e plotë

Banorët e Wuhan në festë, zbuten masat e karantinës në disa zona

20:24 • 19 Mars 2020

Banorët e Wuhan në festë, zbuten masat e karantinës në disa zona

Me zerimin e rasteve të reja të infektuarve, Wuhani, qyteti i konsideruar si vatra e koronavirusit të ri, zbut masat e karantinës në disa zona duke iu lejuar qytetarëve “aktivitetet personale”. Këto janë vendimet e fundit të marra nga Task Forca lokale për parandalimin e...

Lexo lajmin e plotë

“Zgjimi” i dytë i Tiranës. Çfarë ndodh në kryeqytet nga ora 16:00 deri në 18:00

20:09 • 19 Mars 2020

“Zgjimi” i dytë i Tiranës. Çfarë ndodh në kryeqytet nga ora 16:00 deri në 18:00

Kur ora shënoi 16:00, në rrugët e Tiranës u rikthye qarkullimi i përkohshëm. Qetësia e kryeqytetit u ndërpre nga zhurmat e automjeteve të autorizuara për të lëvizur në këto ditë shtetrrethimi. Për 120 minuta, kryeqytetasit nxitojnë hapat. Radhë nëpër supermarket apo dalje për të ndryshuar...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi/ Mjeku endokrinolog jep disa këshilla në A2 për diabetikët

20:13 • 19 Mars 2020

Koronavirusi/ Mjeku endokrinolog jep disa këshilla në A2 për diabetikët

Endokrinologu Florian Toti, në një lidhje të drejtpërdrejtë me studion e “Ditari” në A2, dha disa këshilla se si duhet të sillen personat me diabet gjatë këtyre ditëve. Fillimisht, ai qetësoi këtë shtresë duke theksuar se “thjesht se kemi diabet, nuk do të thotë se...

Lexo lajmin e plotë

Shifra të frikshme nga koronavirusi në Spanjë, një njeri vdes çdo 16 minuta në kryeqytet

19:57 • 19 Mars 2020

Shifra të frikshme nga koronavirusi në Spanjë, një njeri vdes çdo 16 minuta në kryeqytet

Madridi shënon në spitale një të vdekur çdo 16 minuta dhe cilësohet si një nga qytetet më të prekura të Spanjës nga koronavirusi, me më shumë se 3 mijë persona të shtruar. Këto të dhëna janë raportuar në faqen zyrtare të gazetës El Pais, e...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Rama prezanton planin financiar për përballimin e luftës

19:35 • 19 Mars 2020

Koronavirusi, Rama prezanton planin financiar për përballimin e luftës

Kryeministri Edi Rama prezantoi planin financiar për përballimin e situatës së krijuar nga koronavirusi. “Do të kemi plan A, plan B, plan C dhe pastaj D nëse do të jetë e nevojshme. I kam studiuar me të tëra mendjet e ndriçuara draftet, pasi plane nuk...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Në luftë të ardhurat gjithmonë bien, si për popullin, ashtu edhe për shtetin

19:17 • 19 Mars 2020

Rama: Në luftë të ardhurat gjithmonë bien, si për popullin, ashtu edhe për shtetin

Kryeministri Edi Rama deklaroi pasditen e së enjtes se askush nuk e di se kur do të çlirohemi nga “makthi” i koronavirusit. “Nuk e dimë se kur do të çlirohemi nga ky makth. Prandaj, të dashurit e mi, mos më kërkoni t’ju shes iluzione e...

Lexo lajmin e plotë

Kosova i kërkon ndihmë Turqisë për të luftuar koronavirusin

19:00 • 19 Mars 2020

Kosova i kërkon ndihmë Turqisë për të luftuar koronavirusin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kërkuar ndihmën e homologut turk, Erdogan për të përballuar situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Në një postim në Facebook, Kreu i Shtetit të Kosovës njofton se ka pasur një bisedë telefonike me presidentin Erdogan të cilit i...

Lexo lajmin e plotë

Ekuadori gjen mënyrën për të penguar uljen e dy avionëve në aeroportin e tij

18:48 • 19 Mars 2020

Ekuadori gjen mënyrën për të penguar uljen e dy avionëve në aeroportin e tij

Policia e Ekuadorit ka bllokuar pistën e avionit me makina të shërbimit të emergjencave për të penguar avionët që të ulen në aeroport, pasi fluturimet ndërkombëtare janë ndaluar për shkak të koronavirusit. Në një video që është bërë virale shihen qindra makina të parkuara në...

Lexo lajmin e plotë

Italia kalon Kinën, 427 të vdekur të tjerë në një ditë

22:39 • 19 Mars 2020

Italia kalon Kinën, 427 të vdekur të tjerë në një ditë

Italia konfirmon 427 viktima të tjera nga Covid-19 në 24 orë. Me një total prej 3405 personash, ajo tejkalon Kinën, ku e pati origjinën virusi, duke u bërë vendi me bilancin më tragjik. Të prekurit janë 33 mijë e 190, ndërsa të shëruarit 4440, 415...

Lexo lajmin e plotë

6 raste të reja në Maqedoninë e Veriut, mes tyre një fëmijë

18:01 • 19 Mars 2020

6 raste të reja në Maqedoninë e Veriut, mes tyre një fëmijë

Autoritetet në Maqedoninë e Veriut raportojnë për 6 raste të reja me koronavirus, duke e çuar në 48 në total numrin e të prekurve. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, ka bërë të ditur se në mesin e tyre është edhe një vajzë 4-vjeçare nga Shtipi...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Në orën 19:00 shpallim planin financiar për përballimin e pasojave të luftës

17:50 • 19 Mars 2020

Rama: Në orën 19:00 shpallim planin financiar për përballimin e pasojave të luftës

Kryeministri Edi Rama njoftoi se në orën 19.00 do të shpallet “plani financiar për përballimin e pasojave të luftës”. “Ndjesë që sot kemi komunikuar më pak, por më është dashur koha për të konfirmuar planin në çdo detaj, me grupin e punës dhe me ekspertë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Bill Gates: Qëndroni të qetë. Me masat e duhura, kriza do të kalojë pas 10 javësh

17:47 • 19 Mars 2020

Koronavirusi, Bill Gates: Qëndroni të qetë. Me masat e duhura, kriza do të kalojë pas 10 javësh

Bill Gates u ka bërë thirrje njerëzve që të qëndrojnë të qetë gjatë pandemisë së koronavirusit dhe theksoi se disa parashikime negative janë të tepruara. Sipas biznesmenit të famshëm, në vend të 18 muajve derisa të zhvillohet vaksina, kriza e Covid-19 mund të zgjasë nga...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, institucionet arsimore mbyllen deri në 3 Prill

22:39 • 19 Mars 2020

Koronavirusi, institucionet arsimore mbyllen deri në 3 Prill

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka firmosur urdhrin, me të cilin vendoset që institucionet arsimore në Shqipëri do të qëndojnë mbyllur deri më 3 prill për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi. Në njoftimin zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë bëhet me...

Lexo lajmin e plotë

Frika nga pandemia e Covid-19, në SHBA nis lirimi i të burgosurve

17:35 • 19 Mars 2020

Frika nga pandemia e Covid-19, në SHBA nis lirimi i të burgosurve

Disa burgje në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur të lirojnë dhjetëra të burgosur për shkak të shfaqjes së koronavirusit në disa të dënuar në këto institucione të ekzekutimit të vendimit penal. Kreu i Bashkisë së Nju Jorkut njoftoi së fundmi se do të...

Lexo lajmin e plotë

Ministrja Shahini njofton nisjen e mësimit online dhe në universitete

17:21 • 19 Mars 2020

Ministrja Shahini njofton nisjen e mësimit online dhe në universitete

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini njoftoi pak më parë se pas mësimeve online për shkollat 9 vjeçare dhe të mesme, ka filluar mësimi në këtë mënyrë dhe për universitetet. “Universiteti ‘Aleksandër Moisiu’, Durrës ka filluar mësimin online duke përdorur platformat falas si Google Classrom, Zoom...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:20 • 19 Mars 2020
Masat prej koronavirusin, Civici: Fillimisht duhet mbështetur konsumi
Koronavirusi, frika nga gjoba 10 000 lekë boshatis Tiranën

17:17 • 19 Mars 2020

Koronavirusi, frika nga gjoba 10 000 lekë boshatis Tiranën

Kërcënimi qeveritar për gjobitjen me 10 000 lekë të kalimtarëve që thyejnë orarin e pezullimit të lëvizjes dha efekt. 4 orët e vrullshme të mëngjesit të së enjtes, u pasuan me një Tiranë thuajse të boshatisur. Pas orës 10:00, numri i kalimtarëve ishte më i...

Lexo lajmin e plotë

Kompensimi i pagës nga shteti, punonjësit në të zezë rrezikojnë të mos përfitojnë

17:15 • 19 Mars 2020

Kompensimi i pagës nga shteti, punonjësit në të zezë rrezikojnë të mos përfitojnë

Kryeministri Rama ka premtuar se do të kompensojë më një pagë të gjithë të punësuarit në shtet dhe në privat, të cilët ndodhen të izoluar në shtëpi, për shkak të përhapjes së koronavirusit. Një logjikë që të çon në përfundimin se do të kompensohen vetëm...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:05 • 19 Mars 2020
Masat për të shpëtuar ekonominë nga koronavirusi
Princi Albert i Monakos infektohet me koronavirus

16:55 • 19 Mars 2020

Princi Albert i Monakos infektohet me koronavirus

Princi Albert i Monakos është personazhi i radhës që preket nga virusi me origjinë nga Kina, Covid-19. Pallati Mbretëror i Monakos, përmes një komunikate për shtyp, njofton se Princi Albert iu nënshtrua testit pasi shfaqi simptomat dhe rezultoi pozitiv me virusin e ri. Në komunikatë...

Lexo lajmin e plotë

Të këqijat e të punuarit shtrirë nga shtëpia

16:54 • 19 Mars 2020

Të këqijat e të punuarit shtrirë nga shtëpia

Shumë njerëz janë të detyruar të punojnë nga shtëpia për shkak të koronavirusit dhe është shumë tunduese që në këto kushte të marrësh laptopin dhe të mbarosh punë nga shtrati. Por, sipas ekspertes britanike Sophie Bostock, nuk duhet punuar asnjëherë aty ku flini. Kjo sepse...

Lexo lajmin e plotë

Vijon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Britani

16:44 • 19 Mars 2020

Vijon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Britani

Shërbimi shëndetësor në Britaninë e Madhe njofton se ka shkuar në 128 numri i viktimave si pasojë e koronavirusit në vend, duke u rritur ndjeshëm krahasur me një ditë më parë. Këtë të enjte është raportuar dhe viktima e parë nga ky virus në Irlandën...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, anulohen edhe 3 gara të tjera të Formula 1

16:37 • 19 Mars 2020

Koronavirusi, anulohen edhe 3 gara të tjera të Formula 1

Çmimi i Madh i Vendeve të Ulëta, ai i Spanjës dhe i Monakos janë anuluar duke u bërë ngjarjet e fundit sportive që nuk do të zhvillohen për shkak të krizës së koronavirusit. Sezoni i ri i Formula 1, që duhet të niste në mars,...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Manastirliu: Linjë e gjelbër falas për këshilla për qytetarët

16:29 • 19 Mars 2020

Koronavirusi, Manastirliu: Linjë e gjelbër falas për këshilla për qytetarët

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, lajmëroi sot vendosjen e një linje të gjelbër falas për qytetarët për këshilla dhe pyetje që lidhen me COVID-19. Linja 0800 40 40 do të jetë në dispozicion të qytetarëve që duan të dinë se si mund...

Lexo lajmin e plotë

Masat ekonomike/ Rama paralajmëroi për sot planin, Basha ofron skemën e tij

16:18 • 19 Mars 2020

Masat ekonomike/ Rama paralajmëroi për sot planin, Basha ofron skemën e tij

Kriza me koronavirusin nuk është arsye për Partinë Demokratike që qeveria të ndalë “hapjen e thesit” për miqtë e kryeministrit. Nga Selia Blu, ish-deputeti Enkelejd Alibeaj, bën llogaritë e milionave që, sipas tij, janë dhënë vetëm në një javë për tendera. Po me laps e...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi ndan brezat…

17:48 • 19 Mars 2020

Koronavirusi ndan brezat…

Një foto e shpërndarë në “Twitter”, nga Chris Page, nga Norwich-i, është bërë menjëherë virale në internet, pasi tregon dramën që ka përfshirë njerëzimin si pasojë e koronavirusit. Në foto duken gjyshërit, të detyruar të vetizolohen në shtëpi, si më të rrezikuarit nga ky virus,...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Jashtme, njoftim për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Gjermani dhe në Francë

17:47 • 19 Mars 2020

Ministria e Jashtme, njoftim për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Gjermani dhe në Francë

Ministria e Jashtme informon të gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen në Gjermani, të cilët tejkalojnë qëndrimin e lejuar në hapësirën Schengen dhe dëshmojnë se për shkak të situatës së Covid-19 e kanë të pamundur lëvizjen, nuk do të penalizohen. Sa i përket shtetasve shqiptarë që...

Lexo lajmin e plotë

Pezullimi i aktiviteteve, kryebashkiakja Ademi firmos përjashtimin nga taksat vendore

17:45 • 19 Mars 2020

Pezullimi i aktiviteteve, kryebashkiakja Ademi firmos përjashtimin nga taksat vendore

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, në kuadër të masave për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi, ka firmosur projekt-vendimin për përjashtimin nga taksat të të gjithë detyrimeve vendore. Nga ky vendim përfitojnë individët, familjet, personat fizik dhe juridik, OJF-të, subjektet dhe institucionet,...

Lexo lajmin e plotë

Nuk zbatuan kufizimin e lëvizjes, 165 gjoba. Lleshaj: Mos bëni “trimat”, kini respekt për jetën e të tjerëve

15:45 • 19 Mars 2020

Nuk zbatuan kufizimin e lëvizjes, 165 gjoba. Lleshaj: Mos bëni “trimat”, kini respekt për jetën e të tjerëve

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj përmes rrjeteve sociale ka deklaruar se numri i personave të gjobitura sot për mosrespektimin e masave ndaj përhapjes së koronavirusit janë 165. Personat, sipas, tij, ishin gjetur në lëvizje pas orës 10 të mëngjesit, në kundërshtim me kufizimin  e lëvizjes...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:36 • 19 Mars 2020
Çfarë mund të kuptojmë deri tani nga tenderi i respiratorëve?
Zyrtarja spanjolle: 80% e madrilenëve do të infektohen nga koronavirusi

17:37 • 19 Mars 2020

Zyrtarja spanjolle: 80% e madrilenëve do të infektohen nga koronavirusi

80% e qytetarëve të Madridit do të infektohen nga koronavirusi, tha presidentja e rajonit të Madridit, Isabel Díaz Ayuso. “Do të kenë simptoma të lehta”, tha ajo, por shtoi se shifra do të ishte gjithsesi një problem për shtresat e brishta të popullsisë, që përbëjnë...

Lexo lajmin e plotë

“1 iranian vdes çdo 10 minuta nga koronavirusi”

17:35 • 19 Mars 2020

“1 iranian vdes çdo 10 minuta nga koronavirusi”

Një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë në Iran ka bërë një deklaratë shokuese duke thënë se në vend, një iranian vdes çdo 10 minuta nga koronavirusi. Po sipas tij, çdo orë, 50 iranianë infektohen me Covid-19. Ministria e Shëndetësisë gjithashtu konfirmoi se në 24 orët...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:09 • 19 Mars 2020
Koronavirusi që infektoi koalicionin qeverisës në Kosovë
Video
15:02 • 19 Mars 2020
Koronavirusi në Itali, masat ekonomike dhe ndikimi te bizneset e qytetarët
Banka Qendrore Evropiane, paketë prej 750 miliardë eurosh kundër koronavirusit

15:35 • 19 Mars 2020

Banka Qendrore Evropiane, paketë prej 750 miliardë eurosh kundër koronavirusit

Banka Qendrore Evropiane njoftoi një paketë të gjerë masash prej 750 miliardë eurosh për të lehtësuar impaktin e pandemisë së koronavirusit. Ajo do të përdoret për blerjen e borxhit të qeverive dhe kompanive rreth eurozonës, përfshirë ato të Greqisë dhe Italisë. Shefja e Bankës Qendrore...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, qytetarët në Shkodër vazhdojnë ritualin e shëtitjeve

15:32 • 19 Mars 2020

Koronavirusi, qytetarët në Shkodër vazhdojnë ritualin e shëtitjeve

Ndalim qarkullimi i këmbësorëve pas orës 10:00 të paradites duket se nuk i ka penguar shkodranët të vazhdojnë ritualin e tyre të shëtitjeve, si gjithmonë mbi biçikleta. Nga ana tjetër, policia ka patrulluar rrugët kryesore, duke ndaluar dhjetëra qytetarë vendas dhe të huaj. Ata janë...

Lexo lajmin e plotë

Italia nuk gjen qetësi, humbin jetën edhe 3 mjekë nga koronavirusi

15:30 • 19 Mars 2020

Italia nuk gjen qetësi, humbin jetën edhe 3 mjekë nga koronavirusi

Në këto ditë të vështira që po kalon bota, e veçanërisht Italia, si pasojë e përhapjes së koronavirusit, ata që janë në vijën e parë të frontit, më të rrezikuarit janë mjekët. Një ditë më parë, tragjedia në Itali mori përmasa të mëdha kur u...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:22 • 19 Mars 2020
Masat ekonomike për koronavirusin, pritet sot plani mbështetës
Dashuri në kohën e koronavirusit, martohet çifti në Izrael me sallën bosh

13:34 • 19 Mars 2020

Dashuri në kohën e koronavirusit, martohet çifti në Izrael me sallën bosh

Dy të rinj në Izrael kurorëzuan dashurinë e tyre, në kushte tepër të pazakonta. Pavarësisht se kishin shpërndarë ftesa të shumta, vetëm familjarët e afërt ishin të pranishëm në ditën më të bukur të jetës së tyre. Të ftuarit e tjerë ishin të izoluar në...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja