Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 1 viktimë dhe 11 raste në 24 orë

COVID-19
11 qershor
Statistika
Raste të reja
11
132,437 (total)
Teste
2,915
751,831 (total)
Shëruar
22
129,807 (total)
Humbje jete
1
2,453 (total)
Raste aktive
177
22 (në spital)
Turizmi nën efektin e Covid-19, llogaritet 1 miliard euro humbje

10:35 • 09 Gusht 2020

Turizmi nën efektin e Covid-19, llogaritet 1 miliard euro humbje

Për çdo turist që do të mungojë këtë sezon, Shqipëria do të humbasë mesatarisht 53 euro në ditë. Kjo shifër rritet ndjeshëm për të huajt dhe duke konsideruar që fuqia blerëse e shqiptarëve ka rënë. Kjo për një humbje totale të pritur prej mbi 1...

Lexo lajmin e plotë

Britanikët nuk duan t’ia dinë, mbipopullohen plazhet anembanë vendit

22:29 • 08 Gusht 2020

Britanikët nuk duan t’ia dinë, mbipopullohen plazhet anembanë vendit

Nuk ka asnjë shans që britanikët të zbatojnë thirrjet e autoriteteve që të shmangin grumbullimet në plazhe për të parandaluar një përkeqësim të mundshëm të situatës nga pandemia e koronavirusit. Edhe pse rastet e reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në ishull ishin...

Lexo lajmin e plotë

Bill Gates akordon 150 milionë dollarë që vaksina të shkojë dhe për të pamundurit

21:33 • 08 Gusht 2020

Bill Gates akordon 150 milionë dollarë që vaksina të shkojë dhe për të pamundurit

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates bëri me dije se së bashku me fondacionin e tij ka menduar të shpenzojë 150 milionë dollarë për të mundësuar shpërndarjen e vaksinës kundër koronavirusit, (kur ajo të jetë gati), edhe për fashat më të varfra të popullsisë Në veçanti...

Lexo lajmin e plotë

Situata nga pandemia, 200 raste të reja dhe 4 viktima në Maqedoninë e Veriut

20:55 • 08 Gusht 2020

Situata nga pandemia, 200 raste të reja dhe 4 viktima në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut regjistruar ditën e 200 raste të reja me koronavirus, shifër kjo shumë e lartë krahasuar me një javë më parë kur infektimet ishin nën numrin 100. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe njoftoi gjithashtu për 4 viktima të tjera, mbi moshën 50 vjeçare,...

Lexo lajmin e plotë

Shtohen raste me Covid-19 në Greqi, 22 persona pozitivë u testuan në kufij

20:00 • 08 Gusht 2020

Shtohen raste me Covid-19 në Greqi, 22 persona pozitivë u testuan në kufij

Autoritetet shëndetësore në Greqi raportuan një bilanc në rritje në lidhje me rastet me koronavirus në vend në ditët e fundit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, në 24 orët e fundit, pas testimeve të kryera u shënuan 152 persona të rinj të infektuar me Covid-19, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Romantik dhe i sigurt, Turqia propozon restorantin perfekt mes pandemisë

17:58 • 08 Gusht 2020

Romantik dhe i sigurt, Turqia propozon restorantin perfekt mes pandemisë

Nëse do të darkosh në një vend romantik, me pamje mbresëlënëse, por njëkohësisht i mbrojtur nga Covid-19, atëherë ky është vendi perfekt. Turqia ka zgjedhur një qasje unike ndaj distancimit social duke instaluar kube transperente për t’iu ofruar siguri klientëve në mesin e pandemisë së...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë raporton 4 viktima dhe 124 raste të reja me Covid-19

16:47 • 08 Gusht 2020

Ministria e Shëndetësisë raporton 4 viktima dhe 124 raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 4 persona të tjerë kanë humbur jetën ndërsa 124 janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit. Viktimat janë një 76 vjeçare nga Shkodra, dhe 3 qytetarë nga Tirana, një 50 vjeçar, një 75 vjeçar dhe një...

Lexo lajmin e plotë

Kosovë, 12 viktima nga COVID-19, të infektuarit kalojnë pragun e 10 mijë personave

15:31 • 08 Gusht 2020

Kosovë, 12 viktima nga COVID-19, të infektuarit kalojnë pragun e 10 mijë personave

Përkeqësohet sërish bilanci i pandemisë në Kosovë. Sipas autoriteteve shëndetësore të Prishtinës, sot janë regjistruar 190 raste pozitive me COVID-19, në 443 testime të kryera. Rastet më të shumta janë sërish në Prishtinë, me 48 raste, ndjekur nga Podujeve m e18, Gjakova me 14 dhe...

Lexo lajmin e plotë

Kreu i Kishës Katolike, George Frendo për situatën nga pandemia: Më shumë kujdes për jetën e qytetarëve

22:40 • 07 Gusht 2020

Kreu i Kishës Katolike, George Frendo për situatën nga pandemia: Më shumë kujdes për jetën e qytetarëve

Kreu i Kishës Katolike Shqiptare, George Frendo reagoi i shqetësuar për situatën e krijuar në javët e fundit me rritjen e theksuar të rasteve të reja me koronavirus. Imzot Frendo iu bëri thirrje autoriteteve që të bëjnë më shumë për jetën e qytetarëve, pasi ajo është...

Lexo lajmin e plotë

Ekonomia e SHBA krijoi 1.8 mln vende të reja punë gjatë korrikut

22:18 • 07 Gusht 2020

Ekonomia e SHBA krijoi 1.8 mln vende të reja punë gjatë korrikut

Departamenti Amerikan i Punës deklaroi se ekonomia e SHBA vijoi të shënojë shifra të rimëkëmbjes pas goditjes që pësoi nga pandemia. Sipas të dhënave zyrtare, gjatë muajit korrik në SHBA u hapën mbi 1.8 milionë vende pune, shifër kjo më e ulët nga periudha maj-qershor...

Lexo lajmin e plotë

Shifra rekord të infektuarish me koronavirus në Itali, 3 viktima

18:44 • 07 Gusht 2020

Shifra rekord të infektuarish me koronavirus në Itali, 3 viktima

Vijon të rritet nga dita në ditë numri i personave të prekur me koronavirus në Itali. Autoritetet shëndetësore bëjnë me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 552 raste të reja me koronavirus nga 402 që ishin një ditë më parë. Gjithashtu 3...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:42 • 07 Gusht 2020
Parashikimi i UNDP: Covid-19 mund të trondisë ekonominë e shëndetësinë
Imunitet i natyrshëm ndaj Covid-19, ftohja e zakonshme përgatit trupin për koronavirusin

16:40 • 07 Gusht 2020

Imunitet i natyrshëm ndaj Covid-19, ftohja e zakonshme përgatit trupin për koronavirusin

Ftohja e zakonshme mund të përgatisë trupin e një personi për të luftuar COVID-19; një zbulim ky që ndihmon të shpjegohet arsyeja përse njerëzit kanë përgjigje kaq të ndryshme ndaj koronavirusit. Një hulumtum i zhvilluar në muajin maj tregoi se gjysma e popullsisë mund të ketë...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i UNDP: Covid-19 mund të trondisë ekonominë e shëndetësinë

16:30 • 07 Gusht 2020

Parashikimi i UNDP: Covid-19 mund të trondisë ekonominë e shëndetësinë

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin parashikon tronditje të sistemit shëndetësor dhe atij ekonomik nëse qeveria nuk merr masat e duhura për përballimin e situatës së krijuar nga Covid-19 në vendin tonë. UNDP, në një raport mbi planet social-ekonomike të Shqipërisë, ka kaluar në...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 1 i vdekur në 24 orët e fundit

16:17 • 07 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 1 i vdekur në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 1 person ka humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit, një ulje e ndjeshme e numrit të viktimave ditore krahasuar me një ditë më parë kur u regjistruan 6 viktima. Autoritetet njoftuan se janë konfirmuar 135...

Lexo lajmin e plotë

Kosovë, ulet ndjeshëm numri i vdekjeve nga koronavirusi

16:05 • 07 Gusht 2020

Kosovë, ulet ndjeshëm numri i vdekjeve nga koronavirusi

3 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Kosovë në 24 orët e fundit, raportojnë autoritetet atje, një ulje e ndjeshme e viktimave ditore, pasi një ditë më parë u regjistruan 16. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 463 testime prej nga 181 raste...

Lexo lajmin e plotë

Hulkenberg, sërish në vendin e Perez për garën e Silverstone

16:56 • 09 Gusht 2020

Hulkenberg, sërish në vendin e Perez për garën e Silverstone

Niko Hulkenberg do të jetë pjesë e Formula 1 edhe në garën e dytë të Silverstone. Piloti gjerman do të zëvendësojë sërish meksikanin Sergio Perez në skuderinë e Racing Point, i cili është ende pozitiv me koronavirus edhe pas testimit të dytë. Hulkenberg u njoftua...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, 7 të infektuar në klubin e Prishtinës

15:43 • 07 Gusht 2020

Koronavirusi në Kosovë, 7 të infektuar në klubin e Prishtinës

7 anëtarë të klubit të Prishtinës rezultuan pozitivë me Koronavirus. Ekipi kosovar iu nënshtrua testimeve në prag të ndeshjeve për Kupat e Europës nga ku u zbulua se ishin të infektuar 3 futbollistë, mes tyre një 17-vjeçar, dhe 4 pjesëtarë të stafit. Të prekurit nga...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i zymtë në SHBA, 300 mijë viktima deri në dhjetor

15:41 • 07 Gusht 2020

Parashikimi i zymtë në SHBA, 300 mijë viktima deri në dhjetor

Një projeksion i Universitetit të Uashingtonit parashikon se bilanci i viktimave nga Covid-19 në Shtetet e Bashkuara do të shkojë në gati 300 mijë deri në 1 dhjetor, për shkak të rritjes së infektimeve dhe shtrimeve në spital në shumë shtete. Por sipas parashikimeve, numri...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 në Botë, rriten rastet në Gjermani e Spanjë. OBSH: Më shumë fëmijë e të rinj të infektuar

15:23 • 07 Gusht 2020

Covid-19 në Botë, rriten rastet në Gjermani e Spanjë. OBSH: Më shumë fëmijë e të rinj të infektuar

Infektimet me koronavirus në Gjermani janë rritur për të dytën ditë radhazi. Me 1147 raste të reja të shënuara gjatë 24 orëve të fundit, vendi kthehet pas me tre muaj, në nivelin e përhapjes së pandemisë.  Duke filluar nga maji, trendi i infeksioneve të reja...

Lexo lajmin e plotë

Në korrik me transmetim komunitar, në gusht jo, deklaratat kontradiktore për koronavirusin në Shqipëri

14:47 • 07 Gusht 2020

Në korrik me transmetim komunitar, në gusht jo, deklaratat kontradiktore për koronavirusin në Shqipëri

Ishte 13 korrik kur gjatë përcjelljes së informacionit të përditësuar për situatën epidemiologjike në vend, Instituti i Shëndetit Publik njoftonte: “Aktualisht kemi transmetim komunitar të përhapjes së virusit në disa bashki të vendit. Ministria e Shëndetësisë i kërkon qytetarëve të vendosin maskën, të ruajnë distancën...

Lexo lajmin e plotë

Studimi: Të infektuarit pa simptoma kanë ngarkesë të njëjtë virale me të infektuarit e tjerë

12:31 • 07 Gusht 2020

Studimi: Të infektuarit pa simptoma kanë ngarkesë të njëjtë virale me të infektuarit e tjerë

Personat e infektuar por pa simptoma të Covid-19 mund të kenë të njëjtën ngarkesë virale me ata që shfaqin simptoma, sugjeron një studim koreano-jugor. Koreja e Jugut ishte në gjendje të identifikonte dhe izolonte rastet asimptomatike përmes testimeve masive që në fillim të muajit mars,...

Lexo lajmin e plotë

Mali i Zi kufizon hyrjet, shqiptarëve do t’u kërkohen dy teste

12:26 • 07 Gusht 2020

Mali i Zi kufizon hyrjet, shqiptarëve do t’u kërkohen dy teste

Mali i Zi përfshin Shqipërinë, Kosovën dhe Bosnje-Hercegovinën në listën e verdhe të rrezikshmërisë nga pandemia e Covid-19. Shtetasve te këtyre vendeve që duan të hyjnë në Mal të Zi do t’u kërkohet testi për Covid-19 sipas metodës PCR dhe gjithashtu ai serologjik, jo më...

Lexo lajmin e plotë

Organizonte dasma në Paskuqan, gjobë pronarit të restorantit

11:39 • 07 Gusht 2020

Organizonte dasma në Paskuqan, gjobë pronarit të restorantit

Policia e Tiranës ka ndëshkuar me 1 milion lekë gjobë, pronarin e një restoranti dasmash, pasi u konstatua duke ushtruar aktivitet në kundërshtim me Aktin Normativ. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5, në vijim të kontrolleve të ushtruara në subjekte të ndryshme, me qëllim...

Lexo lajmin e plotë

Ish-ministri i Arsimit, Tafaj: Shkollat duhet të rihapen, të bashkëjetojnë me pandeminë

12:10 • 07 Gusht 2020

Ish-ministri i Arsimit, Tafaj: Shkollat duhet të rihapen, të bashkëjetojnë me pandeminë

Çfarë do të ndodhë me vitin shkollor është një pyetje që të gjithë po e shtrojnë, në Shqipëri, por edhe në të gjithë botën. Një çështje delikate, për të cilën po zhvillohen debate kudo, sidomos për faktin që bëhet fjalë për fëmijët, të cilët e...

Lexo lajmin e plotë

Video
23:06 • 06 Gusht 2020
Koronavirusi në Shqipëri, 6 viktima në 24 orët e fundit
Masat anti-Covid, Bashkia e Los Angeles do iu presë ujin dhe dritat shtëpive ku organizohen festa

22:40 • 06 Gusht 2020

Masat anti-Covid, Bashkia e Los Angeles do iu presë ujin dhe dritat shtëpive ku organizohen festa

Distancimi social është një ndër masat që theksohet më shpesh dhe më fort nga autoritetet në këto kohë të vështira pandemie dhe sidomos për të rinjtë, për të shmangur përhapjen e mëtejshme të virusit. Moszbatimi i kësaj mase kaq të thjesht, por shumë të nevojshme...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Gjermania e bën të detyrueshëm testin për udhëtarët nga zonat me rrezik

21:53 • 06 Gusht 2020

Koronavirusi, Gjermania e bën të detyrueshëm testin për udhëtarët nga zonat me rrezik

Autoritetet shëndetësore në Gjermani bëjnë me dije se udhëtarët që kthehen nga vende me rrezik të lartë për shkak të koronavirusit duhet t’iu nënshtrohen testit ose duhet të provojnë se janë negativë me anë të rezultateve të një tamponi në 48 orët e fundit. Testimet,...

Lexo lajmin e plotë

Mjeku Pëllumb Pipero për A2: Tamponët dhe testet nuk janë asnjëherë më të saktë se klinika

20:38 • 06 Gusht 2020

Mjeku Pëllumb Pipero për A2: Tamponët dhe testet nuk janë asnjëherë më të saktë se klinika

Shumë njerëz pretendojnë se kanë simptoma të ngjashme me ato të koronavirusit, por ankohen se janë drejtuar në numrin e urgjencës kombëtare dhe nuk kanë marrë shërbimin për kryerjen e tamponit. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero tha në Ditarin e mbrëmjes në A2 se këto pretendime...

Lexo lajmin e plotë

Situata me pandeminë, Pipero: Ende nuk dimë origjinën e virusit, duhen vite për një medikament

20:11 • 06 Gusht 2020

Situata me pandeminë, Pipero: Ende nuk dimë origjinën e virusit, duhen vite për një medikament

Qindra laboratorë dhe kompani në të gjithë botën janë vënë në lëvizje për të gjetur një medikament apo për të prodhuar vaksinën që do të mbrojë njerëzit nga koronavirusi apo që do të izolojë dhe agresivitetin e tij. Në lidhje më këto zhvillimet, mjeku Pëllumb...

Lexo lajmin e plotë

Denoncimet për përkeqësimin e pacientëve në Spital, Pipero: Virusi ka ende shumë të panjohura

20:52 • 06 Gusht 2020

Denoncimet për përkeqësimin e pacientëve në Spital, Pipero: Virusi ka ende shumë të panjohura

Muaji gusht është cilësuar si muaji i përkeqësimit të situatës me pandeminë. Shifrat kanë arritur në nivele të larta si për të infektuarit ashtu edhe për jetët e humbura. Mjeku i njohur infeksionist Pëllumb Pipero ishte i ftuar në A2 ku foli për zhvillimet më...

Lexo lajmin e plotë

Rastet me koronavirus, Greqia mbyll kufijtë në mbrëmje, 7 ditë karantinë për udhëtarët

19:10 • 06 Gusht 2020

Rastet me koronavirus, Greqia mbyll kufijtë në mbrëmje, 7 ditë karantinë për udhëtarët

Policia e Shtetit njofton të gjithë qytetarët se autoritetet kanë vendosur që nga mbrëmja e sotme e në vijim nga ora 22:00 deri në 06:00 të mëngjesit të mbyllë kalimin në pikat kufitare për të gjithë udhëtarët dhe mjetet në hyrje dhe në dalje. Sipas...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 6 viktima në 24 orët e fundit

16:28 • 06 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 6 viktima në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi se 6 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit. Sipas autoriteteve, gjatë ditës së fundit kanë konfirmuar 127 raste të reja me Covid-19....

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, 16 viktima në 24 orët e fundit

15:30 • 06 Gusht 2020

Koronavirusi në Kosovë, 16 viktima në 24 orët e fundit

16 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit për shkak të koronavirusit në Kosovë, 1 më shumë se një ditë më parë ku u regjistruan 15. Sipas asaj që raportojnë autoritetet atje, shifra e çon në 300 numrin total të viktimave. Gjatë 24...

Lexo lajmin e plotë

“Ka keqinformim mbi koronavirusin”, Facebook, Twitter dhe YouTube fshijnë postimet e Trump

11:44 • 06 Gusht 2020

“Ka keqinformim mbi koronavirusin”, Facebook, Twitter dhe YouTube fshijnë postimet e Trump

Facebook, Twitter dhe YouTube, 3 prej platformave kryesore të rrjeteve sociale në botë, fshinë postimet e presidentit Donald Trump pasi sipas tyre thyen rregullat e keqinformimit rreth koronavirusit. Në postimin e fshirë në Facebook ishte një video nga një intervistë e Trump në emisionin “Fox&Firends”...

Lexo lajmin e plotë

Rriten infektimet në Europë, Franca dhe Spanja raportojnë shifra të larta ditore

11:13 • 06 Gusht 2020

Rriten infektimet në Europë, Franca dhe Spanja raportojnë shifra të larta ditore

Franca shënoi numrin më lartë të infektimeve ditore me koronavirusi në më shumë se dy muaj. 1695 raste të reja u konfirmuan gjatë 24 orëve të fundit. Me më shumë se 30 mijë jetë të humbura nga Covid-19, Franca është vendi i tretë me bilancin...

Lexo lajmin e plotë

Fauci: Nuk mendoj se do të mund ta zhdukim koronavirusin nga planeti ynë

11:05 • 06 Gusht 2020

Fauci: Nuk mendoj se do të mund ta zhdukim koronavirusin nga planeti ynë

Bota nuk do të mund ta zhdukë koronavirusin, tha Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor amerikan mbi sëmundjet infektive, gjatë një interviste për Reuters. Sipas tij, vaksina mund të ndihmojë vetëm për të vënë nën kontroll. “Nuk mendoj se do të mund ta zhdukim nga planeti...

Lexo lajmin e plotë

Koduzi: Testimet duhen dyfishuar, Qeveria po tenton të kontrollojë bilancin e infektimeve sipas agjendës

11:02 • 06 Gusht 2020

Koduzi: Testimet duhen dyfishuar, Qeveria po tenton të kontrollojë bilancin e infektimeve sipas agjendës

“Shifrat janë kokëforte, kemi rrije të rasteve, pavarësisht që testimet janë konstante, tek 500. Shtimi i testimeve do të shtonte numrat edhe më shumë”. Është i bindur për këtë  Gazmend Koduzi, kreu i Departamentit të Shëndetësisë në Partinë Demokratike. Por përtej numrave, është menaxhimi i...

Lexo lajmin e plotë

Vala e dytë? Spanja regjistron numrin më të madh të rasteve pas izolimit

20:01 • 05 Gusht 2020

Vala e dytë? Spanja regjistron numrin më të madh të rasteve pas izolimit

Autoritetet spanjolle të Shëndetësisë bënë me dije se në 24 orët e fundit 1772 persona të rinj rezultuan të prekur nga koronavirusi, shifër kjo më e larta në vend që pas përfundimit të masave shtrënguese. Në numrin e rasteve ditore nuk janë raportuar shifrat e...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:29 • 05 Gusht 2020
Goditja nga Covid-19, Sejko: Ringritja e ngadaltë, ekonomia i kthehet rritjes në 2021
Goditja nga Covid-19, Sejko: Ringritja e ngadaltë, ekonomia i kthehet rritjes në 2021

19:29 • 05 Gusht 2020

Goditja nga Covid-19, Sejko: Ringritja e ngadaltë, ekonomia i kthehet rritjes në 2021

Pandemia Covid-19 ka goditur rëndë ekonominë shqiptare, duke ngadalësuar aktivitetin ekonomik në të gjithë sektorët.  Sipas Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, pasiguritë për të ardhmen pritet të shoqërohen me një tkurrje të ndjeshme të konsumit dhe investimeve private në vend.  Rikuperimi i ekonomisë...

Lexo lajmin e plotë

Nuk u mbyll gjatë pikut të pandemisë, ekonomia suedeze, e goditur më pak

19:20 • 05 Gusht 2020

Nuk u mbyll gjatë pikut të pandemisë, ekonomia suedeze, e goditur më pak

Suedia, një nga vendet që shmangu masat e forta të bllokimit dhe karantinën gjatë pikut të pandemisë Covid-19, raportohet të ketë pësuar dëmin më të vogël në ekonomi krahasuar me të tjerët. Sipas të dhënave ekonomia suedeze u tkurr 8.6% në periudhën prill-qershor krahasuar me...

Lexo lajmin e plotë

Itali, rriten ndjeshëm të infektuarit e rinj, 10 viktima

18:27 • 05 Gusht 2020

Itali, rriten ndjeshëm të infektuarit e rinj, 10 viktima

Ka pësuar një dyfishim numri i rasteve të reja me koronavirus në Itali në 24 orët e fundit krahasuar me një ditë më parë. Emergjencat Civile raportojnë se pas 56 mijë tamponësh të kryer, 381 persona kanë rezultuar të infektuar me Covid-19, krahasuar me 190...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina gjithmonë e më afër, ekspertët: 5-6 modele, të disponueshme së shpejti

16:54 • 05 Gusht 2020

Vaksina gjithmonë e më afër, ekspertët: 5-6 modele, të disponueshme së shpejti

Një vaksinë kundër koronavirusit do të jetë e disponueshme në 2020-tën dhe 2021-shin, sipas një këshilltari të lartë të qeverisë britanike për pandeminë. Sir Jeremy Farrar, drejtor i kërkimeve shëndetësore në organizatën “Welcome trust” dhe për programin “Hard Talk” të BBC se shkenca kishte shënuar...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 në botë, mbi 700 mijë viktima, përhapje e frikshme në SHBA

16:49 • 05 Gusht 2020

Covid-19 në botë, mbi 700 mijë viktima, përhapje e frikshme në SHBA

Mbi 700 mijë vetë kanë humbur jetën nga Covid-19 që prej shpërthimit të pandemisë, sipas të dhënave të fundit të universitetit “Johns Hopkins”. Shtetet e Bashkuara mbeten vendi më i prekur, me mbi 156 mijë humbje jetësh, të ndjekura nga Brazili, Meksika, Britania e Madhe...

Lexo lajmin e plotë

Zhvlerësimi i euros, eksperti: Ndikuan faktorët sezonalë dhe emetimi i eurobondit

16:34 • 05 Gusht 2020

Zhvlerësimi i euros, eksperti: Ndikuan faktorët sezonalë dhe emetimi i eurobondit

Kriza e koronavirusit ka ndikuar drejtpërdrejt kursin e këmbimit valutor në vend. Eksperti për ekonominë, Arjan Kadaresë, shpjegon se përveç efekte sezonale, ndikim në zhvlerësimin e mëtejshëm të euros në këtë periudhë ka dhënë edhe emetimi i eurobondit prej 650 milionë euro të bërë në...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, rekord rastesh të reja dhe 6 viktima

16:19 • 05 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, rekord rastesh të reja dhe 6 viktima

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi se 6 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit. Sipas autoriteteve, gjatë ditës së fundit kanë konfirmuar 139 raste të reja me Covid-19 nga 561 teste të kryera. Prej personave të infektuar, Ministria konfirmoi se...

Lexo lajmin e plotë

Kursi i këmbimit, zhvlerësohen ndjeshëm euro dhe dollari amerikan

15:44 • 05 Gusht 2020

Kursi i këmbimit, zhvlerësohen ndjeshëm euro dhe dollari amerikan

Tregu i këmbimit valutor ka pësuar luhatje të forta nga situata me pandeminë COVID-19. Rënien më të madhe e ka shënuar dollari amerikan, i cili sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë këmbehet aktualisht për 104,4 lekë, duke regjistruar nivelin më të ulët në gati...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, ka sërish rritje të numrit të viktimave në 24 orët e fundit

15:31 • 05 Gusht 2020

Koronavirusi në Kosovë, ka sërish rritje të numrit të viktimave në 24 orët e fundit

15 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit për shkak të koronavirusit në Kosovë, 2 më shumë se një ditë më parë ku u regjistruan. Sipas asaj që raportojnë autoritetet atje, shifra e çon në 284 numrin total të viktimave. Gjatë 24 orëve...

Lexo lajmin e plotë

Brataj: Nuk ruhet asnjë lloj distance në plazh, shqetësojnë autobusët nga Kosova

15:38 • 05 Gusht 2020

Brataj: Nuk ruhet asnjë lloj distance në plazh, shqetësojnë autobusët nga Kosova

Gushti ka arritur shifrat e shpërndarjes së COVID-19, diçka e pranueshme deri diku për shefin e Urgjencës Kombëtare nga shtimi relativ i turistëve që pushojnë në brigjet e vendit tonë. Sërish problemi qëndron në mos respektimin e masave parandaluese. “ Traditat tona të puthjeve edhe...

Lexo lajmin e plotë

Brataj: Nëse respektohen masat, situata ndryshon për tri javë

15:29 • 05 Gusht 2020

Brataj: Nëse respektohen masat, situata ndryshon për tri javë

Dje u shënua bilanci më i rëndë i rasteve pozitive nga COVID-19, por kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i intervistuar nga A2, thotë se nuk ka arsye për të qenë pesimistë dhe se respektimi i masave kolektive dhe veçanërisht përgjegjësia personale janë elementët  kyç...

Lexo lajmin e plotë

Dëshira për të udhëtuar, kompania ajrore tajvaneze ofron fluturime pa destinacion

19:18 • 04 Gusht 2020

Dëshira për të udhëtuar, kompania ajrore tajvaneze ofron fluturime pa destinacion

Për të gjithë ata që nuk rrinë dot pa udhëtuar, “Eva Air”, një kompani ajrore tajvaneze, mundëson fluturim pa destinacion. Udhëtimi është parashikuar të kryhet në datën 8 gusht. Pasagjerët do të presin biletat, do të kryejnë të gjitha procedurat e udhëtimit, por nuk do...

Lexo lajmin e plotë

Itali, rriten lehtë rastet me koronavirus, 5 viktima

18:01 • 04 Gusht 2020

Itali, rriten lehtë rastet me koronavirus, 5 viktima

Ka pësuar një rritje të lehtë numri i rasteve të reja me koronavirus në Itali, krahasuar me një ditë më parë. Në deklaratën e përditshme për shtyp të Emergjencave Civile raportohet se 5 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në 24 orë ndërsa rastet e...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, rekord rastesh të reja dhe 4 viktima

16:06 • 04 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, rekord rastesh të reja dhe 4 viktima

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit 4 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri. Numri i rasteve të reja të konfirmuara është 130, rekord ditor, ndërsa 23 persona janë shëruar....

Lexo lajmin e plotë

Alimehmeti: Në Shqipëri nuk ka transmetim komunitar, por situata mund të përkeqësohet

15:33 • 04 Gusht 2020

Alimehmeti: Në Shqipëri nuk ka transmetim komunitar, por situata mund të përkeqësohet

Kanë kaluar tashmë 5 muaj, të paktën, nga përhapja globale e pandemisë së koronavirusit, dhe mund të bëhet një bilanc i situatës së shteteve të goditura, dhe veçanërisht për Shqipërinë. Sipas epidemiologut Ilir Alimehmetit, Shqipëria ka patur të njëjtin proces që kanë kaluar pjesa më...

Lexo lajmin e plotë

Doktorët gjermanë: Në Gjermani ka mbërritur vala e dytë e pandemisë

12:39 • 04 Gusht 2020

Doktorët gjermanë: Në Gjermani ka mbërritur vala e dytë e pandemisë

Gjermania po njeh ditë pas dite një ngritje të bilancit të pandemisë,  ku në 24 orët e fundit vendi ka regjistruar 859 raste dhe 6 viktima. Sipas shoqatës së mjekëve gjermanë Marburger Bund, kjo rritje përkon me valën e dytë të pandemisë së koronavirusit. “Jemi...

Lexo lajmin e plotë

Ministrja Manastirliu ka një mesazh për qytetarët: Ja plani ynë për vjeshtë-dimër

17:27 • 04 Gusht 2020

Ministrja Manastirliu ka një mesazh për qytetarët: Ja plani ynë për vjeshtë-dimër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu në një mesazh drejtuar qytetarëve tha se ka filluar përgatitja për të përballuar situatën e vjeshtë-dimrit në disa drejtime. Ndërkohë që u ka drejtuar një apel qytetarëve për t’u përshtatur me normalitetin e ri duke respektuar rregullat....

Lexo lajmin e plotë

Shqipëri-Kosovë, kontrolli në pikat kufitare i pamundur për të gjithë

12:01 • 04 Gusht 2020

Shqipëri-Kosovë, kontrolli në pikat kufitare i pamundur për të gjithë

Sezoni turistik veror është në pikun e tij e udhëtimi në Shqipëri gjatë fundjavave dhe muajit gusht ka qenë për thuajse një dekadë zgjedhje e shqiptarëve të Kosovës. Fluksi i madh i qytetarëve që hyjnë në Shqipëri është i madh ndërsa kontrollet në kuadër të...

Lexo lajmin e plotë

OKB: Për shkak të pandemisë, bota po përjeton një “katastrofë” në edukimin e fëmijëve

10:10 • 04 Gusht 2020

OKB: Për shkak të pandemisë, bota po përjeton një “katastrofë” në edukimin e fëmijëve

Sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara  Antonio Guterres paralajmëroi dje një ”katastrofë për gjeneratat e reja” që vjen nga mbyllja e shkollave për shkak të parandalimit të pandemisë së koronavirusit. Sipas tij, rikthimi i studentëve në bankat e shkollës duhet të jetë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, Hoti: Fatkeqësisht ka ende shumë njerëz që nuk e besojnë

09:46 • 04 Gusht 2020

Koronavirusi në Kosovë, Hoti: Fatkeqësisht ka ende shumë njerëz që nuk e besojnë

Situata nga koronavirusi në Kosovë vijon e rëndë, ditë pas dite. Referuar shifrave zyrtare, korriku ishte muaji me vdekshmërinë më të lartë si pasojë e Covid-19, rekordi i zymtë u shënua në 30 korrik, ku 16 persona ndërruan jetë brenda 24 orëve. Zëdhënësi i Ministrisë...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja