Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete dhe 25 raste të reja në 24 orë. 14 të shëruar dhe 20 persona në spital

COVID-19
02.,08.2021
Statistika
Raste të reja
25
133,146 (total)
Teste
3,762
906,676 (total)
Shëruar
14
130,256 (total)
Humbje jete
0
2,457 (total)
Raste aktive
433
20 (në spital)
Maqedonia e Veriut merr frymë, vetëm 11 raste me koronavirus

20:16 • 31 Gusht 2020

Maqedonia e Veriut merr frymë, vetëm 11 raste me koronavirus

Maqedonia e Veriut ka regjistruar numrin më të ulët të rasteve të reja me koronavirus në muajt e fundit. Ministria e Shëndetësisë, në raportimin e saj ditor, informon se nga 450 testime të kryera në 24 orët e fundit kanë qenë vetëm 11 persona që...

Lexo lajmin e plotë

Pasojat e Covid-19 në ekonomi, BEI: Problem, sistemi shëndetësor dhe varësia nga turizmi

10:50 • 01 Shtator 2020

Pasojat e Covid-19 në ekonomi, BEI: Problem, sistemi shëndetësor dhe varësia nga turizmi

Ekonomia shqiptare do të vuajë për një periudhë afatgjatë pasojat e krizës së Covid-19. Një raport i fundit i Bankës Europiane të Investimeve e rendit Shqipërinë si një nga vendet më të ekspozuara ndaj goditjeve të pandemisë.  Sistemi i dobët shëndetësor evidentohet në raport si...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia koronavirus, OBSH: Shërbimet shëndetësore janë ndërprerë në 90% të vendeve

11:24 • 01 Shtator 2020

Pandemia koronavirus, OBSH: Shërbimet shëndetësore janë ndërprerë në 90% të vendeve

Një vëzhgim i fundit i Organizatës Botërore të Shëndetit ka arritur në përfundimin se pandemia e koronavirusit ka ndërprerë funksionimin normal të sistemit shëndetësor në pjesën më të madhe të vendeve. Sipas studimit të kryer në periudhën mars-qershor, shumë takime periodike me mjekët janë anuluar,...

Lexo lajmin e plotë

Ulen rastet e reja me koronavirus në Itali, regjistrohen dhe 6 viktima

11:27 • 01 Shtator 2020

Ulen rastet e reja me koronavirus në Itali, regjistrohen dhe 6 viktima

Pas disa ditësh me shifra shqetësuese, është ulur sërish numri i rasteve të reja me koronavirus në Itali. Emergjencat Civile bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të  fundit janë 996 persona të tjerë të prekur nga Covid-19, krahasuar me 1365 që ishin një ditë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, rriten sërish rastet e reja

16:29 • 31 Gusht 2020

Koronavirusi në Shqipëri, rriten sërish rastet e reja

Rastet e reja me koronavirus kanë pësuar një rritje të lehtë krahasuar me një ditë më parë. Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 820 testime nga të cilat 133 persona kanë rezultuar pozitivë. Ndërkohë, në 24...

Lexo lajmin e plotë

Studimi në Itali tregon kur Covid-19 është më vdekjeprurës

15:41 • 31 Gusht 2020

Studimi në Itali tregon kur Covid-19 është më vdekjeprurës

Covid-19 është më vdekjeprurës nëse shkakton dëmtim të dyfishtë të mushkërisë. Ky është rezultati i një studimi italian i publikuar në revistën e njohur mjekësore “Lancet”. Kjo do të ndihmojë mjekët dhe infermierët që të evidentojnë në mënyrë të shpejtë pacientët që janë më të...

Lexo lajmin e plotë

Nis rënia e pozitivitetit, epidemiologët: Sinjale optimiste, drejt fundit të valës së parë

15:46 • 31 Gusht 2020

Nis rënia e pozitivitetit, epidemiologët: Sinjale optimiste, drejt fundit të valës së parë

Fundi i verës po jep sinjale pozitive në lidhje me situatën nga përhapja e virusit. Epidemiologët po vënë re rënie të ndjeshme të pozitivitetit në popullatë dhe rritje të numrit të personave të shëruar. Ilir Alimehmeti tregon se edhe Shqipëria po i afrohet situatës se...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, 9 të vdekur dhe 122 të shëruar në 24 orët e fundit

15:33 • 31 Gusht 2020

Koronavirusi në Kosovë, 9 të vdekur dhe 122 të shëruar në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka raportuar 9 persona të vdekur në 24 orët e fundit të prekur me koronavirus. Ndërkohë, nga 452 teste të kryera në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 120 persona. Lajmi i mirë është se në 24...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi/ 6 milionë raste në SHBA. Europa ka rritje të infektimeve, por jo të vdekjeve

14:32 • 31 Gusht 2020

Koronavirusi/ 6 milionë raste në SHBA. Europa ka rritje të infektimeve, por jo të vdekjeve

Shtetet e Bashkuara i tejkaluan 6 milionë rastet me koronavirus, ndërsa numri i viktimave është mbi 183 mijë. Disa shtete qendrore kanë raportuar rritje të numrit të infektimeve, e megjithatë në të gjithë Amerikën rastet ditore kanë shënuar ulje të konsiderueshme krahasuar me nivelet e...

Lexo lajmin e plotë

Bardh Spahia: Ministria vijon mashtrimet, rritja e testimeve vjen nga emigrantët

09:49 • 31 Gusht 2020

Bardh Spahia: Ministria vijon mashtrimet, rritja e testimeve vjen nga emigrantët

Anëtari i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, ka vijuar sot me akuzat e tij ndaj Minsitrisë së Shëndetësisë që sipas tij po manipulon shifrat e raportit ditor. “Jep një shifër totale të testimeve të kryer, pa specifikuar se sa janë tamponë për raste të dyshuara, pra...

Lexo lajmin e plotë

COVID-19 në Itali, ndryshon rajoni më i “nxehtë”, vendi përgatitet për katërfishimin e tamponëve

10:16 • 31 Gusht 2020

COVID-19 në Itali, ndryshon rajoni më i “nxehtë”, vendi përgatitet për katërfishimin e tamponëve

Sot Italia ka pasur një bilanc lehtësisht më të ulët, për sa i përket pandemisë së COVID-19. Autoritetet italiane raportojnë 1365 raste të reja në 24 orët e fundit, kundër 1444 të ditës së djeshme. Është rritur ndërkohë bilanci i viktimave, 4 nga 1 të...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë jep bilancin e pandemisë, të shëruarit më shumë se rastet e reja

10:32 • 31 Gusht 2020

Ministria e Shëndetësisë jep bilancin e pandemisë, të shëruarit më shumë se rastet e reja

Janë 5 viktimat e pandemisë në Shqipëri në 24 orët e fundit, ndërkohë që kemi rritje të lehtë të rasteve pozitive, me 101 persona. Gjithsesi të shëruarit janë më të shumtë se rastet e reja, 119 kundër 101, ndërkohë që në spitalet COVID 18 pacientë...

Lexo lajmin e plotë

Manastirliu: Në 24 orët e fundit janë shëruar 119 persona nga Covid-19

15:59 • 30 Gusht 2020

Manastirliu: Në 24 orët e fundit janë shëruar 119 persona nga Covid-19

Me anë të një postim në Facebook, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë shëruar 119 persona të prekur me koronavirus. Sa i përket rasteve të reja pati një rënie edhe një ditë më parë, ku...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, 8 të vdekur në 24 orët e fundit

15:16 • 30 Gusht 2020

Koronavirusi në Kosovë, 8 të vdekur në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi në Kosovë vijon të jetë i lartë. Vetëm në 24 orët e fundit, 8 persona kanë ndërruar jetë pasi ishin prekur nga Covid-19. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë kryer 460 testime, nga të cilat 119 persona kanë rezultuar...

Lexo lajmin e plotë

Më shumë se 25 milionë të infektuar me Covid-19 në të gjithë botën

10:31 • 30 Gusht 2020

Më shumë se 25 milionë të infektuar me Covid-19 në të gjithë botën

Të paktën 25,009,250 persona në të gjithë botën janë infektuar me Covid-19 që prej fillimit të pandemisë, sipas shifrave të publikuara nga universiteti i njohur amerikan, Johns Hopkins. Deri tani kanë ndërruar jetë 842,702 persona të prekur me këtë virus. Kohët e fundit, rastet e...

Lexo lajmin e plotë

Emigrantët me koronavirus kafshojnë dhe mjekët dhe tentojnë të ikin nga spitali italian

22:53 • 29 Gusht 2020

Emigrantët me koronavirus kafshojnë dhe mjekët dhe tentojnë të ikin nga spitali italian

Një ngjarje aspak e këndshme është regjistruar mbrëmjen e së shtunës në një spital në Romë, ku janë përfshirë 3 emigrantë të infektuar me koronavirus, të cilët ishin nën trajtimin e nevojshëm mjekësor. 3 emigrantët e paligjshëm nigeriane, të cilët ndodheshin prej disa ditësh të...

Lexo lajmin e plotë

Frika nga koronavirusi, Werder nuk lejon Rashicën t’i bashkohet Kosovës

21:14 • 29 Gusht 2020

Frika nga koronavirusi, Werder nuk lejon Rashicën t’i bashkohet Kosovës

Sulmuesi Milot Rashica do të jetë mungesa e madhe e Kosovës në dy ndeshjet e shtatorit të vlefshme për Ligën e Kombeve. Dardanët do të nisin aventurën e re në Ligën e Kombeve më 3 shtator me Moldavinë, ndërsa tre ditë më vonë do të...

Lexo lajmin e plotë

Maqedonia e Veriut regjistron 6 viktima dhe 131 të infektuar të rinj me koronavirus

20:50 • 29 Gusht 2020

Maqedonia e Veriut regjistron 6 viktima dhe 131 të infektuar të rinj me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit nga 1297 testime të realizuara për të dyshuar si të prekur me koronavirus, 131 persona kanë rezultuar pozitivë. Gjithashtu 6 pacientë të tjerë kanë humbur jetën në spitalet Covid...

Lexo lajmin e plotë

Wuhani le pas pandeminë, të martën hap shkollat

20:08 • 29 Gusht 2020

Wuhani le pas pandeminë, të martën hap shkollat

Pandemia e koronavirusit duket se tashmë është vetëm një “ëndërr e keqe” që ka kaluar për qytetin e Wuhanit, i cili konsiderohet nga të gjithë dhe epiqendra e përhapjes së virusit. Pas lehtësimit të masave, festave me mijëra njerëz dhe pa maska, në Ëuhan, nga...

Lexo lajmin e plotë

Dokumenti sekret: Britania mund të ketë mbi 85 mijë viktima nga Covid-19 gjatë dimrit

18:58 • 29 Gusht 2020

Dokumenti sekret: Britania mund të ketë mbi 85 mijë viktima nga Covid-19 gjatë dimrit

Mediat britanike raportojnë se një raport sekret i dalë nga qeveria parashikon në skenarin më të keq 85,000 vdekje të tjera në Mbretërinë e Bashkuar gjatë dimrit për shkak të pandemisë së Covid-19. Dokumenti, i përgatitur për qeverinë nga grupi këshillimor shkencor Sage, gjithashtu thotë...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata iu dha leje, por policia shpërndan protestën anti-Covid

18:28 • 29 Gusht 2020

Gjykata iu dha leje, por policia shpërndan protestën anti-Covid

Policia e Berlinit shpërndau protestën masive kundër rishikimi të masave anti-Covid në kryeqytetin gjerman, disa orë pasi ajo filloi, për shkak se të pranishmit ishin të papajisur me maska dhe nuk respektuan masat e distancimit social. “Fatkeqësisht nuk kishim asnjë opsion tjetër”, deklaroi policia e...

Lexo lajmin e plotë

Alarm te Kombëtarja Shpresa, mbrojtësi i Apolonisë rezulton pozitiv me Covid-19

17:10 • 29 Gusht 2020

Alarm te Kombëtarja Shpresa, mbrojtësi i Apolonisë rezulton pozitiv me Covid-19

Sikur të mos mjaftonin dilemat për Jon Mersinaj dhe mungesa e Enis Çokaj, për shkak se dy futbollistët janë në karantinë në Kroaci, tashmë konfirmohet një tjetër futbollist pozitiv. Bëhet fjalë për mbrojtësin fierak, Eljon Sota, i cili ka rezultuar i prekur nga Covid-19. Konfirmimi...

Lexo lajmin e plotë

Europa dhe Covid-19, shtetet mes masave parandaluese dhe protestave

16:47 • 29 Gusht 2020

Europa dhe Covid-19, shtetet mes masave parandaluese dhe protestave

Europa po bën të pamundurën për mos u rikthyer tek izolimi total prej përhapjes së re të koronavirusit  “Po bëjmë çdo gjë për të shmangur një tjetër mbyllje të kufijve evropiane e aq me tepër izolim të qytetarëve francezë. Mësuam këto kohë që nuk kemi...

Lexo lajmin e plotë

Ulen ndjeshëm rastet e reja me koronavirus, 4 viktima të tjera

16:23 • 29 Gusht 2020

Ulen ndjeshëm rastet e reja me koronavirus, 4 viktima të tjera

Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se në 24 orët e fundit 84 persona të tjerë rezultuan të prekur me koronavirus nga 796 testime të kryera. Gjithashtu raportohet se 4 persona të tjerë nuk e kanë fituar betejën me virusin vdekjeprurës duke e çuar në...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, 9 viktima në 24 orët e fundit

09:38 • 30 Gusht 2020

Koronavirusi në Kosovë, 9 viktima në 24 orët e fundit

Kosova regjistroi 9 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit, duke shënuar përkeqësim bilanci në krahasim me ditën e djeshme, ku u regjistrua vetëm një i vdekur nga Covid-19. Ndërkohë, 116 janë rastet e reja me koronavirus. Të shëruarit në 24 orët e fundit...

Lexo lajmin e plotë

Mësimi në pandemi, Mehmeti: Shkollat do të mbyllen sërish, nuk plotësojnë kushtet

14:41 • 29 Gusht 2020

Mësimi në pandemi, Mehmeti: Shkollat do të mbyllen sërish, nuk plotësojnë kushtet

Zhvillimi i mësimit me masat e Ministrisë së Arsimit shumë shpejt do t’i çojë shkollat drejt mbylljes. Specialistë të arsimit deklarojnë se 75% e institucioneve arsimore në rang vendi janë me turne, oraret e planifikuara do të krijojnë përplasje mes klasave, shkollat nuk kanë furnizim pa ndërprerje me...

Lexo lajmin e plotë

Roma goditet nga koronavirusi, shtyhet grumbullimi i ekipit

22:23 • 28 Gusht 2020

Roma goditet nga koronavirusi, shtyhet grumbullimi i ekipit

Shtyhet nisja e stërvitjes tek ekipi i Romës. Shoqëria verdhekuqe vendosi të  anulojë grumbullimin e parë të ekipit që ishte parashikuar për pasdite pas publikimit të lajmit se Bruno Peres dhe Justin Kluivert kishin rezultuar të prekur me koronavirus. Me dy rastet e fundit shkon...

Lexo lajmin e plotë

Putin tregon se si reagoi vajza e tij ndaj vaksinës Sputnik V

21:50 • 28 Gusht 2020

Putin tregon se si reagoi vajza e tij ndaj vaksinës Sputnik V

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi të enjten se vendi i tij do të prodhojë edhe një vaksinë të dytë kundër koronavirusit, që do të jetë gati në shtator, ndërkohë që vaksina e parë, Sputnik V, është provuar nga vajza e tij. Putin tregoi për “RT”...

Lexo lajmin e plotë

Franca shënon rritje galopante të të infektuarve, Macron: Nuk përjashtohet një izolim i dytë

21:52 • 28 Gusht 2020

Franca shënon rritje galopante të të infektuarve, Macron: Nuk përjashtohet një izolim i dytë

“Nuk përjashtohet mundësia e një izolimi të dytë, megjithatë ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur për ta ndaluar diçka të tillë”. Kështu deklaroi presidenti francez Emanuel Macron pas të dhënave zyrtare ditore ku vendi regjistroi 7379 raste të reja dhe 20 viktima....

Lexo lajmin e plotë

Spanja i hap rrugën testimit të vaksinës së Johnson & Johnson

18:28 • 28 Gusht 2020

Spanja i hap rrugën testimit të vaksinës së Johnson & Johnson

Agjencia spanjolle për farmaceutikën ka autorizuar ditët e fundit eksperimentimin në Spanjë të një prej vaksinave kandidate që po përgatiten anembanë botës kundër koronavirusit. Ministri i Shëndetësisë, Salvador Illa bën me dije se po ashtu ka nisur me shpejtësi absolute dhe rekrutimi i vullnetarëve që...

Lexo lajmin e plotë

Studimi britanik, fëmijët shumë pak të rrezikuar nga kthimi në shkolla

17:11 • 28 Gusht 2020

Studimi britanik, fëmijët shumë pak të rrezikuar nga kthimi në shkolla

Prindërit duhet të ndihen të sigurtë me kthimin e fëmijëve të tyre në shkolla. Garancia vjen nga Mbretëria e Bashkuar që ka kryer një studim për këtë çështje, duke dalë në konkluzionin se Covid-19 nuk ka shkaktuar vdekjen e ndonjë nxënësi. Në të janë përfshirë...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 5 viktima në 24 orët e fundit. Ulet numri i rasteve të reja

16:55 • 28 Gusht 2020

Ministria e Shëndetësisë: 5 viktima në 24 orët e fundit. Ulet numri i rasteve të reja

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar për 112 raste të reja me koronavirus dhe 5 viktima në 24 orët e fundit. Ndërkohë, 132 është numri i personave të shëruar. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon mbi situatën...

Lexo lajmin e plotë

Ulet ndjeshëm bilanci i COVID-19 në Kosovë

15:45 • 28 Gusht 2020

Ulet ndjeshëm bilanci i COVID-19 në Kosovë

Ulet ndjeshëm bilanci i pandemisë në Kosovë. Sipas të dhënave të autoriteteve shëndetësore, janë 119 të infektuarit nga COVID-19, me Prishtinën që mbetet vatra kryesore me 36 raste, e ndjekur nga Gjilani  (14) dhe Vushttria (10).   Një person ka humbur jetën, ndërkohë që dje...

Lexo lajmin e plotë

Europa vendos kufizime, Merkel për pandeminë: Situata do të përkeqësohet në dimër

15:15 • 28 Gusht 2020

Europa vendos kufizime, Merkel për pandeminë: Situata do të përkeqësohet në dimër

Shtetet europiane janë në garë me kohën për të shmangur një valë të dytë infeksioni të Covid-19. Qeveritë po vendosin kufizime strikte si pjesë e planeve kundër përhapjes së pandemisë. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, paralajmëroi se situata do të përkeqësohet tej mase në muajt e...

Lexo lajmin e plotë

Viti i ri mësimor, Bashkia e Elbasanit vë në dispozicion Teatrin dhe Pallatin e Sportit

12:35 • 28 Gusht 2020

Viti i ri mësimor, Bashkia e Elbasanit vë në dispozicion Teatrin dhe Pallatin e Sportit

Rreth 200 shkolla, kopshte e çerdhe të Bashkisë së Elbasanit po bëhen gati për fillimin e vitit të ri mësimor 2020-2021. Në një periudhë jo të zakonshme të diktuar nga Covid 19, godinat duhet të plotësojnë kushte shtesë sidomos për sa i përket higjienës dhe...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia koronavirus, shtyhet fillimi i vitit shkollor në Kosovë

10:01 • 28 Gusht 2020

Pandemia koronavirus, shtyhet fillimi i vitit shkollor në Kosovë

Ministria e Arsimit dhe Shkencës në Kosovë ka bërë me dije se fillimi i vitit shkollor është shtyrë për në datën 14 shtator. Vendimi ka ardhur pas një takimi që ministri Likaj pati me përfaqësues të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, përfaqësues të sindikatës së...

Lexo lajmin e plotë

Publikohet udhëzuesi për fillimin e vitit shkollor, Shahini: Të përgatitur për të gjithë skenarët

10:12 • 28 Gusht 2020

Publikohet udhëzuesi për fillimin e vitit shkollor, Shahini: Të përgatitur për të gjithë skenarët

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini njoftoi përmes një videomesazhi në rrjetet sociale se tashmë udhëzuesi për fillimin e vitit të ri shkollor është gati dhe ai parashikon të gjithë skenarët e mundshëm në varësi të situatës së pandemisë. “Sot është botuar udhëzuesi i ASCAP që...

Lexo lajmin e plotë

Parisi forcon më tej masat, maska tashmë do të mbahet kudo

10:28 • 28 Gusht 2020

Parisi forcon më tej masat, maska tashmë do të mbahet kudo

Kryeqyteti i Francës ka përforcuar më tej masat kundër koronavirusit, duke bërë që nga e premtja mbajtja e maskës të mbahet kudo dhe nga të gjithë qytetarët për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të virusit vdekjeprurës. Në këto masa përfshihen të gjithë, nga këmbësorët, te...

Lexo lajmin e plotë

Testimi i gjerë i popullatës, OBSH: Jo gjithmonë i dobishëm

18:39 • 27 Gusht 2020

Testimi i gjerë i popullatës, OBSH: Jo gjithmonë i dobishëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë një deklaratë të re në lidhje me procesin e testimit të popullsisë për koronavirusin. E ndërsa përsërit se testimi i rasteve me Covid dhe nxjerrja e shpejtë e rezultateve është shumë e rëndësishme për të kontrolluar pandeminë, OBSH shprehet...

Lexo lajmin e plotë

Italia kryen rekord testimesh, rastet e reja sërish të larta

10:34 • 28 Gusht 2020

Italia kryen rekord testimesh, rastet e reja sërish të larta

Vijojnë të jenë të larta rastet e reja me koronavirus në Itali gjatë 24 orëve të fundit. Autoritetet shëndetësore njoftojnë se pas 94 mijë tamponësh të kryer, një shifër rekord kjo për Italinë, 1411 persona të tjerë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, gjithashtu raportohen dhe...

Lexo lajmin e plotë

Masat mbrojtëse për fëmijët, nën 5 vjeç nuk kanë nevojë për maskë, adoleshentët më të rrezikuar

10:39 • 28 Gusht 2020

Masat mbrojtëse për fëmijët, nën 5 vjeç nuk kanë nevojë për maskë, adoleshentët më të rrezikuar

Fëmijët nën moshën 5 vjeç nuk duhet të vendosin maskë mbrojtëse, bëri të ditur OBSH dhe UNICEF. Të miturit deri në 5 vjeç janë më pak të prekshëm nga virusi dhe rrezikojnë shumë më pak ta përhapin atë edhe tek të tjerët. Por sipas studimeve...

Lexo lajmin e plotë

Donacione për Kosovën, OBSH: Vaksinat e para mbërrijnë në qershor të vitit 2021

16:56 • 27 Gusht 2020

Donacione për Kosovën, OBSH: Vaksinat e para mbërrijnë në qershor të vitit 2021

Kosova raportoi sërish shifra të larta në pandeminë koronavirus. Në 24 orët e fundit humbën jetën 6 pacientë, ndërsa u diagnostikuan 141 raste të reja. Në total numri i të prekurve shkoi në rreth 13 mijë dhe bilanci i viktimave në 498. Për të përballuar...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 3 humbje jete dhe 156 raste të reja në 24 orët e fundit

16:29 • 27 Gusht 2020

Ministria e Shëndetësisë: 3 humbje jete dhe 156 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar për 156 raste të reja me koronavirus dhe 3 viktima në 24 orët e fundit. 158 është numri i personave të shëruar. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon mbi situatën epidemiologjike...

Lexo lajmin e plotë

Pogba me koronavirus, nuk grumbullohet me Francën

15:43 • 27 Gusht 2020

Pogba me koronavirus, nuk grumbullohet me Francën

Paul Pogba, mesfushori i Manchester United, dhe Tanguy Ndombele i Tottenham janë lënë jashtë përfaqësueses së Francës pasi kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Të dy mesfushorët do të izolohen për 14 ditë. Gjithashtu, edhe Sheffield United, Brighton dhe West Ham kanë konfirmuar raste me futbollistë...

Lexo lajmin e plotë

4 lojtarë të Chelsea me koronavirus, 4 të tjerë në vetizolim

15:40 • 27 Gusht 2020

4 lojtarë të Chelsea me koronavirus, 4 të tjerë në vetizolim

Pandemia Covid-19 godet Premier League, vetëm pak ditë përpara startit të kampionatit. Problemet më të mëdha i ka Chelsea. Mediat britanike kanë raportuar se në klubin londinez janë 4 futbollistë të prekur nga koronavirusi. 4 të tjerë janë në vetizolim, për shkak të kontaktit me...

Lexo lajmin e plotë

Shtimi i rasteve me Covid-19, Franca dhe Gjermania vendosin masa kufizuese

15:53 • 27 Gusht 2020

Shtimi i rasteve me Covid-19, Franca dhe Gjermania vendosin masa kufizuese

Vijon rritja e numrit të rasteve të reja me Covid-19 në Europë. Qeveritë po mobilizohen për të shmangur një skenar të ngjashëm me atë të muajve të parë të këtij viti. Kryeministri francez, Zhan Kasteks, tha se qeveria e tij duhet të lëvizë shumë shpejt...

Lexo lajmin e plotë

Kosova, bie numri i të infektuarve, 6 viktima

15:23 • 27 Gusht 2020

Kosova, bie numri i të infektuarve, 6 viktima

Janë gjashtë personat që kanë ndërruar jetë sot në Kosovë nga pasojat e COVID-19. Ky është bilanci i shpërndarë nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. Ndërkohë në 24 orët e fundit janë regjistruar 141 raste pozitive, duke e çuar totalin në 12981. Vlen të theksohet...

Lexo lajmin e plotë

Qyteti i parë që mund të ketë arritur imunitetin e tufës

09:29 • 27 Gusht 2020

Qyteti i parë që mund të ketë arritur imunitetin e tufës

Katër muaj më parë, pamjet e publikuara nga qyteti Manaus në Brazil tmerruan botën, ku viktimat e shkaktuara nga koronavirusi qëndronin në kamionë frigoriferikë pasi autoritetet dhe të afërmit nuk arrinin dot t’i varrosnin për shkak të numrin të madh të trupave të pajetë. Por...

Lexo lajmin e plotë

Rezultatet paraprake të vaksinës së Moderna: Funksionon dhe te të moshuarit

10:04 • 27 Gusht 2020

Rezultatet paraprake të vaksinës së Moderna: Funksionon dhe te të moshuarit

“Moderna Inc.” njoftoi ditën e mërkurë se vaksina e saj eksperimentale kundër koronavirusit krijon imunitet te të moshuarit njësoj si te vullnetarët e rinj, duke ofruar shpresë që ajo do të jetë efektive dhe te njerëzit që ishin më të rrezikuar nga komplikacionet që shkakton...

Lexo lajmin e plotë

3 javë të tjera izolim nga koronavirusi, qyteti australian boshatiset

20:49 • 26 Gusht 2020

3 javë të tjera izolim nga koronavirusi, qyteti australian boshatiset

Shtimi i rasteve të reja me koronavirus në Melbourne të Australisë risolli frikën tek autoritetet për mundësinë e përhapjes sërish me përmasa të mëdha të pandemisë dhe për këtë arsye ata nxorën një urdhër për një tjetër izolim që kësaj radhe do të zgjasë 3...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 168 raste dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

18:25 • 26 Gusht 2020

Ministria e Shëndetësisë: 168 raste dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar për 168 raste të reja me koronavirus dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit. 102 janë të shëruarit në 24 orët e fundit. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Nisur nga situata epidemiologjike e përhapjes së infeksionit...

Lexo lajmin e plotë

Skenarët për vitin shkollor, mësim me turne deri në orën 20:00, i alternuar ose vetëm online

17:31 • 26 Gusht 2020

Skenarët për vitin shkollor, mësim me turne deri në orën 20:00, i alternuar ose vetëm online

Ministria e Arsimit shpall 3 skenarët për zhvillimin e mësimit në varësi të ecurisë së virusit. Sipas planit të parë, që me gjasë do të nisë zbatimin me fillimin e shkollës, në 14 shtator, mësimi do të zhvillohet çdo ditë në klasa dhe me turne,...

Lexo lajmin e plotë

Epidemiologu: Në shtator mund të kemi frenim të rasteve, por shkollat më mirë të rrinin mbyllur

14:41 • 26 Gusht 2020

Epidemiologu: Në shtator mund të kemi frenim të rasteve, por shkollat më mirë të rrinin mbyllur

Tashmë stina e verës po mbyllet dhe në një kohë pandemie kjo përkon edhe me shtimin e pasigurisë mbi një valë të dytë që rrezikon të shtojë rastet e të infektuarve në vend. Por sipas epidemiologut Alban Ylli, për momentin në Shqipëri situata është ende...

Lexo lajmin e plotë

Mjeku shqiptar në Berlin: Gjermania jo në situatë alarmi nga koronavirusi, 40% e rasteve të importuara

14:24 • 26 Gusht 2020

Mjeku shqiptar në Berlin: Gjermania jo në situatë alarmi nga koronavirusi, 40% e rasteve të importuara

Fahri Beqa, mjek kardiolog në Berlin, foli në A2 për situatën aktuale të pandemisë në Gjermani, duke theksuar se aktualisht nuk ka alarm edhe pse ka një rritje të rasteve të reja me Covid-19. Beqa thekson se 40% e rasteve të reja të raportuara gjatë...

Lexo lajmin e plotë

Rikthimi i nxënësve në shkolla, vendet europiane mes “normalitetit” dhe masave strikte

14:15 • 26 Gusht 2020

Rikthimi i nxënësve në shkolla, vendet europiane mes “normalitetit” dhe masave strikte

Spanjën e presin muaj tepër të vështirë nga pandemia koronavirus. Paralajmërimi është lëshuar nga kryeministri, Pedro Sanchez, i cili u kërkoi ministrave të tij mobilizim më të shpejtë për të luftuar përhapjen e Covid-19. Pas një mbledhje të qeverisë, ai bëri të ditur planin për...

Lexo lajmin e plotë

Qëndrimi i OBSH: Mundësia e riinfektimit me COVID-19 është shumë e ulët

13:35 • 26 Gusht 2020

Qëndrimi i OBSH: Mundësia e riinfektimit me COVID-19 është shumë e ulët

Ka mundësi shumë të pakta që njerëzit të riinfektohen me Covid-19. Pohimi vjen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, pas raportimeve se një person në Hong Kong ka kaluar koronavirusin e ri për herë të dytë në një interval kohor të 4 muajve. Duke folur për...

Lexo lajmin e plotë

Mjeku shqiptar në Milano: Virusi nuk ka ndryshuar, ja pse ka rënë numri i shtrimeve në spital

10:33 • 26 Gusht 2020

Mjeku shqiptar në Milano: Virusi nuk ka ndryshuar, ja pse ka rënë numri i shtrimeve në spital

Në javët e para të globalizimit pandemik, Italia ishte shteti me numrin më të lartë të infektimeve dhe për pasojë edhe me më shumë viktima. Por si është Italia sot, çfarë e ka përmirësuar situatën? Cili ishte çelësi i strategjisë dhe mesazhet që na vijnë...

Lexo lajmin e plotë

Më në fund një lajm i mirë nga OBSH: Pandemia po ngadalësohet

15:29 • 26 Gusht 2020

Më në fund një lajm i mirë nga OBSH: Pandemia po ngadalësohet

Pas muajsh të tërë debatesh në lidhje me pandeminë e koronavirusit, për shkak dhe të mungesës së informacionit në lidhje me virusin e ri, Organizata Botërore e Shëndetësisë jep më në fund një lajm të mirë. “Pandemia e koronavirusit po ngadalësohet në botë”. Në këtë...

Lexo lajmin e plotë

Rriten të prekurit me koronavirus në Greqi, vetëm një humbje jete

09:50 • 26 Gusht 2020

Rriten të prekurit me koronavirus në Greqi, vetëm një humbje jete

Greqia raportoi 168 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në vend, nga të cilat 20 u identifikuan vetëm në pikat kufitare të vendit. Gjithashtu një person humbi jetën duke e çuar numrin total të vdekjeve në 243. Që nga nisja e...

Lexo lajmin e plotë

Përballimi i pandemisë, SHBA i dhuron 50 respiratorë Kosovës

20:22 • 25 Gusht 2020

Përballimi i pandemisë, SHBA i dhuron 50 respiratorë Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndihmuar Kosovën me 50 respiratorë të rinj me qëllim përballimin e situatës së krijuar nga koronavirusi. Ambasada amerikane në Prishtinë njofton se ky donacion është bërë përmes Agjencisë amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID). “Ky donacion paraqet realizimin e ofertës...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja