Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 31 raste të reja, 269 raste aktive, 13 pacientë në spital

COVID-19
27.07.2021
Statistika
Raste të reja
31
132,922 (total)
Teste
3,628
885,728 (total)
Shëruar
13
130,166 (total)
Humbje jete
0
2,456 (total)
Raste aktive
300
13 (në spital)
Kriza me pandeminë, India porosit vaksinë të pamiratuar

10:02 • 04 Qershor 2021

Kriza me pandeminë, India porosit vaksinë të pamiratuar

Në kulmin e krizës së pandemisë, ku mijëra persona infektohen çdo ditë dhe mijëra të tjerë po humbin jetën, India ka vendosur të marrë një vaksinë të paautorizuar ende nga autoritetet përkatëse. Mësohet se qeveria ka porositur 300 milionë doza të vaksinës së prodhuar nga...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete dhe vetëm 9 raste të reja

18:23 • 03 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete dhe vetëm 9 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë njofton se për ditën e tretë radhazi, asnjë person nuk ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Në buletinin ditor mësohet se nga 3340 testime të kryera, 9 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërsa 45...

Lexo lajmin e plotë

Biden shpall planin ndërkombëtar të ndarjes së vaksinave: 80 milionë doza deri në fund të qershorit

18:13 • 03 Qershor 2021

Biden shpall planin ndërkombëtar të ndarjes së vaksinave: 80 milionë doza deri në fund të qershorit

Presidenti amerikan Joe Biden planifikon të alokojë 75% të vaksinave të COVID-19 përmes programit global të ndarjes së vaksinave COVAX të mbështetur nga Kombet e Bashkuara, njoftoi Shtëpia e Bardhë të enjten. Shtëpia e Bardhë zbuloi se do të shpërndahen 25 milionë dozave të para...

Lexo lajmin e plotë

Biden ndan vaksina për Kosovën, Osmani: Dëshmi e mbështetjes së palëkundur

17:33 • 03 Qershor 2021

Biden ndan vaksina për Kosovën, Osmani: Dëshmi e mbështetjes së palëkundur

Presidenti amerikan Joe Biden do t’i dhurojë Kosovës një numër të konsiderueshëm të vaksinave kundër Covid-19, por nuk dihet sesa doza konkretisht. Lajmin e ka dhënë përmes rrjeteve sociale presidentja Vjosa Osmani, e cila shton se Biden iu përgjigj pozitivisht kërkesës së saj për mbështetje...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Diskutuam për projektin e ndërtimit të fabrikës së vaksinave në Shqipëri

16:16 • 03 Qershor 2021

Rama: Diskutuam për projektin e ndërtimit të fabrikës së vaksinave në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka postuar në Facebook një foto me biznesmenin turk Canturk Alagöz, pronari i kompanisë së prodhimit të disa lloje vaksinash. Sipas kreut të qeverisë, me Alagöz u diskutua “për projektin e ndërtimit të fabrikës së vaksinave në Shqipëri, si pjesë e një...

Lexo lajmin e plotë

“Do të vaksinohen me Pfizer”, Bino: Po hartohet plani për grupmoshat 12-15 vjeç

16:07 • 03 Qershor 2021

“Do të vaksinohen me Pfizer”, Bino: Po hartohet plani për grupmoshat 12-15 vjeç

Edhe Shqipëria po përgatit programin për vaksinimin ndaj koronavirusit të fëmijëve 12 deri në 15 vjeç. Pas vendimit të Agjencive Rregullatore Europiane dhe amerikane, Komiteti i Ekspertëve në vendin tonë do të diskutojë planin për vaksinimin e kësaj grupmoshe. Pfizer do të jetë vaksina që...

Lexo lajmin e plotë

Këshilli i Ministrave miraton 500 mijë dollarë për vaksinat ruse ndaj koronavirusit

10:15 • 03 Qershor 2021

Këshilli i Ministrave miraton 500 mijë dollarë për vaksinat ruse ndaj koronavirusit

Në mbledhjen e fundit të Këshillit të Ministrave është vendosur miratimi i gati 500 mijë dollarëve për pagesat e dozave të vaksinës Sputnik. Buxhetit të shtetit për vitin 2021, në kategorinë e shpenzimeve korrente, i shtohen 497 500 dollarë për pagesa ndaj vaksinave Sputnik, sipas...

Lexo lajmin e plotë

Përshpejtohet fushata e imunizimit në Itali, nga sot mund të vaksinohen të gjithë

10:08 • 03 Qershor 2021

Përshpejtohet fushata e imunizimit në Itali, nga sot mund të vaksinohen të gjithë

Fushata e imunizimit ka përshpejtuar ritmin në Itali ku nga sot e gjithë popullsia deri në moshën 16-vjeçare do të mund të marrë vaksinën kundër koronavirusit. Vendi ka përjetuar rënie të ndjeshme të hospitalizimeve dhe shtrimeve në terapitë intensive që prej 6 prillit. Ndërkaq, Italia...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:03 • 02 Qershor 2021
Shefja e Pneumologjisë: Post-Covid ka impakt afatgjatë, probleme të rënda në mushkri
Macron: Nga 15 qershori nis vaksinimi për adoleshentët

21:02 • 02 Qershor 2021

Macron: Nga 15 qershori nis vaksinimi për adoleshentët

Adoleshentët midis moshës 12 dhe 18 vjeç do të jenë mund të vaksinohen kundër Covid-19 duke filluar nga 15 qershori. Kjo u njoftua nga presidenti francez Emmanuel Macron, në një vizitë në Saint-Cirq-Lapopie, në Francën qendrore. Kreu i shtetit mirëpriti faktin që 50% e të...

Lexo lajmin e plotë

Izrael, vaksina Pfizer lidhet me probleme të zemrës

19:56 • 02 Qershor 2021

Izrael, vaksina Pfizer lidhet me probleme të zemrës

Ministria e Shëndetësisë e Izraelit njoftoi sot se vaksina e Covid-19 mund të ketë shkaktuar inflamacion në zemër te një numër shumë i vogël personash që janë vaksinuar me të. Analizat e institucioneve shëndetësore izraelite zbuluan se ka pasur 148 raste miokarditi, që është një...

Lexo lajmin e plotë

Udhëtimet në BE, Greqia dhe Gjermania, të parat që prezantojnë certifikatat

18:27 • 02 Qershor 2021

Udhëtimet në BE, Greqia dhe Gjermania, të parat që prezantojnë certifikatat

Greqia, Gjermania dhe 5 shtetet të tjera të Bashkimit Europian prezantuan sistemin e certifikatave të vaksinimit për udhëtarët, disa javë para zyrtarizimit të programit rreth bllokut, në 1 korrik. Vendet e tjera që nisën më herët sipas Komisionit Europian ishin Bullgaria, Republika Çeke, Kroacia dhe...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 14 raste të reja në 24 orët e fundit. Dita e dytë radhazi pa viktima

01:05 • 03 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, 14 raste të reja në 24 orët e fundit. Dita e dytë radhazi pa viktima

Ministria e Shëndetësisë njofton se asnjë person nuk ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Në buletinin ditor mësohet se nga 3057 testime të kryera, 14 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërsa 48 persona të tjerë u shëruan...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, Manastirliu: “Drita në fund të tunelit” më e dukshme se asnjëherë

13:20 • 02 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, Manastirliu: “Drita në fund të tunelit” më e dukshme se asnjëherë

Teksa ndau lajmin se spitali “Shefqet Ndroqi” do t’i rikthehet normalitetit, ministrja Manastirliu u shpreh se “drita në fund të tunelit” është më e dushme se asnjëherë më parë. Duke vlerësuar punën e madhe të stafeve mjekësore, ministrja e Shëndetësisë tha se miratimi për përdorim...

Lexo lajmin e plotë

Përmirësimi i situatës pandemike, mbyllet dhe spitali Covid 2

11:56 • 02 Qershor 2021

Përmirësimi i situatës pandemike, mbyllet dhe spitali Covid 2

Përmirësimi ditë pas dite i situatës me pandeminë në vendin tonë ka bërë që autoritetet të vendosin mbylljen e një tjetër spitali që më herët ishte dedikuar për pacientët e infektuar me Sars Cov-2. Kështu, burime për A2, bëjnë me dije se nga java e...

Lexo lajmin e plotë

Incidente në Bolonja, të gjithë “të çmendur” për vaksinën e “Johnson&Johnson”

10:44 • 02 Qershor 2021

Incidente në Bolonja, të gjithë “të çmendur” për vaksinën e “Johnson&Johnson”

Tensione të forta në Panairin e Bolonjës ku gjatë ditës së mërkurë do të nisë përdorimi i vaksinës së “Johnson&Johnson”. Dhjetëra persona qëndruan në radhë gjatë natës për të marrë një nga 1200 vaksinat e disponueshme të “Johnson&Johnson” që ishin përcaktuar për këtë qendër. Gjatë...

Lexo lajmin e plotë

Pas Perusë edhe Meksika rishikon bilancin e viktimave nga koronavirusi

07:50 • 02 Qershor 2021

Pas Perusë edhe Meksika rishikon bilancin e viktimave nga koronavirusi

Autoritetet në Meksikë vendosën të rishohin numrin e viktimave në vend që ka shkaktuar koronavirusi duke e shtuar bilancin me 4272 humbje jete të tjera. Që nga nisja e pandemisë në Meksikën e goditur rëndë, mbi 227 mijë persona kanë humbur jetën. Prej momentit që...

Lexo lajmin e plotë

Dritë në fund të tunelit, Pipero: Situata optimiste, drejt fundit të pandemisë

20:02 • 01 Qershor 2021

Dritë në fund të tunelit, Pipero: Situata optimiste, drejt fundit të pandemisë

Stina e verës fillon me një përmirësim të ndjeshëm të situatës nga pandemia. Për mjekët, tregues kryesor janë shifrat e ulura të shtrimeve në spital dhe humbjet e jetës. Infeksionisti Pellumb Pipero thotë për A2 CNN se prej 5 ditësh në spitalin Covid 1 nuk...

Lexo lajmin e plotë

Pas një viti të vështirë, vera nis zyrtarisht me masa të lehtësuara

19:27 • 01 Qershor 2021

Pas një viti të vështirë, vera nis zyrtarisht me masa të lehtësuara

Një qershori i një viti më parë nuk ishte si të tjerët. Pandemia e koronavirusit ishte në fillimet e saj. Pas disa muajsh karantine, iu rikthyem jetës me rregulla dhe masa të kushtëzuara nga virusi në qarkullim. Fëmijët ishin ndër të parët që prekën normalitetin...

Lexo lajmin e plotë

Asnjë vdekje në Mbretërinë e Bashkuar, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

21:26 • 01 Qershor 2021

Asnjë vdekje në Mbretërinë e Bashkuar, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Mbretëria e Bashkuar nuk ka regjistruar asnjë vdekje ditore të lidhura me koronavirusin, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë. 3165 raste të reja COVID-19 u regjistruan në periudhën e fundit 24-orëshe, sipas të dhënave të qeverisë. të cilat deri më tani konfirmojnë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

17:44 • 01 Qershor 2021

Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se asnjë person nuk ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Në buletinin ditor mësohet se nga 3661 testime të kryera, 22 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërsa 42 persona të tjerë u shëruan...

Lexo lajmin e plotë

OBSH miraton vaksinën kineze të Sinovac

17:26 • 01 Qershor 2021

OBSH miraton vaksinën kineze të Sinovac

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka miratuar zyrtarisht përdorimin e vaksinës kineze CoronaVac, e kompanisë Sinovac, që përdoret gjerësisht edhe në vendin tonë. Lajmin e pohon edhe ministrja e Shëndetsisë Ogerta Manastirliu, që ka shpërndarë njoftimin e OBSH në rrjetet sociale. OBSH me njoftimin e saj...

Lexo lajmin e plotë

Risqet e pandemisë te fëmijët: Më shumë të stresuar dhe të ekspozuar nga dhuna seksuale

16:25 • 01 Qershor 2021

Risqet e pandemisë te fëmijët: Më shumë të stresuar dhe të ekspozuar nga dhuna seksuale

Ndikimin e pandemisë në këto muaj më së tepërmi  e përjetuan fëmijët, ata të cilët u izoluan menjëherë nga prindërit. Kufizimet e lëvizjeve dhe kryerjes së aktiviteteve u reflektua tek ata nëpërmjet një gjendje ankthi dhe pasigurie. Psikologët thonë se prindërit nuk u treguan të...

Lexo lajmin e plotë

19 raste të reja dhe asnjë viktimë nga koronavirusi në Kosovë

15:30 • 01 Qershor 2021

19 raste të reja dhe asnjë viktimë nga koronavirusi në Kosovë

Një tjetër ditë pa asnjë viktimë nga koronavirusi në Kosovë. Sipas Institutit të Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 2733 mostra, prej të cilëve rezultojnë 19 raste pozitive. Pas bilancit të sotëm, numri total i rasteve pozitive është 107 410 dhe...

Lexo lajmin e plotë

Lehtësohen masat ndaj pandemisë, nga sot pa maska në ambientet e jashtme

11:04 • 01 Qershor 2021

Lehtësohen masat ndaj pandemisë, nga sot pa maska në ambientet e jashtme

Sot, më 1 qershor, kanë hyrë në fuqi masat e reja të lehtësuara ndaj pandemisë së koronavirusit. Pak ditë më parë, Komiteti Teknik për pandeminë bëri të ditur se nga 1 qershori do të ketë lehtësim të masave pas përmirësimit të situatës, ku rastet e...

Lexo lajmin e plotë

Vaksinimi i fëmijëve mbi 12 vjeç, Italia dhe Rumania nisin të parat pas dritës jeshile nga EMA

10:22 • 01 Qershor 2021

Vaksinimi i fëmijëve mbi 12 vjeç, Italia dhe Rumania nisin të parat pas dritës jeshile nga EMA

Rumania dhe Italia nisin sot vaksinimin e adoleshentëve kundër koronavirusit, duke u bërë vendet e para të Bashkimit Evropian që ndërmarrin një hap të tillë. Komisioni Evropian miratoi të hënën përdorimin e vaksinës Pfizer/BioNTech te fëmijët mbi 12 vjeç, pas dritës jeshile të dhënë më...

Lexo lajmin e plotë

Peruja rishikon shifrat e pandemisë, bëhet vendi me vdekshmërinë më të lartë

09:56 • 01 Qershor 2021

Peruja rishikon shifrat e pandemisë, bëhet vendi me vdekshmërinë më të lartë

Peruja ka dyfishuar numrin e vdekjeve nga Covid-19 pas një rishikimi të bërë në kohët e fundit, duke u kthyer në vendin me normën më të lartë të vdekjeve në botë për frymë, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Numri zyrtar i të vdekurve...

Lexo lajmin e plotë

Mbërrijnë 11,700 vaksina Pfizer në Rinas, delegacioni i BE: 145 mijë deri në fund të gushtit

22:52 • 31 Maj 2021

Mbërrijnë 11,700 vaksina Pfizer në Rinas, delegacioni i BE: 145 mijë deri në fund të gushtit

Kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në vendin tonë tonë 11,700 vaksina Pfizer, duke e çuar në 858,750 sasinë e vaksinave AntiCovid të mbërritura në Shqipëri. Delegacioni i BE-së në Shqipëri shprehet se kjo është paketa e pestë e vaksinave të BioNTech/ Pfizer të mbërritura sot...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq dhe kufizimet e COVID dyfishojnë numrin e viktimave nga ortekët në Francë

18:23 • 31 Maj 2021

Moti i keq dhe kufizimet e COVID dyfishojnë numrin e viktimave nga ortekët në Francë

Tridhjetë e nëntë njerëz humbën jetën nga ortekët në Francë këtë dimër, një numër shumë më i lartë ky se në vitet e mëparshme, që vjen për shkak të kufizimeve të COVID-19. Sipas Shoqatës Kombëtare për Kërkimin e Dëborës dhe Orteku (ANENA), numri i të...

Lexo lajmin e plotë

BE propozon: Asnjë test ose karantinë për të vaksinuarit. Dritë jeshile edhe për të miturit

17:30 • 31 Maj 2021

BE propozon: Asnjë test ose karantinë për të vaksinuarit. Dritë jeshile edhe për të miturit

“Personat e vaksinuar plotësisht, që zotërojnë dokumente në përputhje me certifikatën digjitale Covid-19 të Bashkimit Evropian, duhet të përjashtohen nga testet e udhëtimit ose karantina, 14 ditë pas marrjes së dozës së fundit. Kjo duhet të zbatohet edhe për ata që janë rikuperuar, të cilët...

Lexo lajmin e plotë

1 humbje jete dhe 6 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

17:13 • 31 Maj 2021

1 humbje jete dhe 6 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njofton se 1 person ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit. Në buletinin ditor mësohet se nga 2325 testime të kryera vetëm 6 prej tyre rezultuan pozitive, ndërsa 123 persona të tjerë u shëruan...

Lexo lajmin e plotë

Asnjë viktimë dhe vetëm 5 raste pozitive me koronavirus në Kosovë

15:28 • 31 Maj 2021

Asnjë viktimë dhe vetëm 5 raste pozitive me koronavirus në Kosovë

Kosova ka regjistruar një tjetër ditë pa asnjë viktimë nga koronavirusi. Sipas Institutit të Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 2007 mostra, prej të cilëve rezultojnë 5 raste pozitive. Pas bilancit të sotëm, numri total i rasteve pozitive është 107 410...

Lexo lajmin e plotë

Rastet me Covid-19 kanë rënë ndjeshëm, por Greqia nuk ndryshon vendimin për Kapshticën

11:33 • 31 Maj 2021

Rastet me Covid-19 kanë rënë ndjeshëm, por Greqia nuk ndryshon vendimin për Kapshticën

Shtyhet afati i mbylljes së pikës kufitare të Kapshticës. Në një njoftim të ambasadës greke është lajmëruar se dogana do të vijojë të jetë e mbyllur, duke lënë në zbatim të njëjtat masa, pra lejimin e kuotës prej 400 personash. Punonjësit sezonalë mund të vijojnë...

Lexo lajmin e plotë

Nuk pranuan të merrnin vaksinën, pezullohen 30 mjekë e infermierë në Itali

10:25 • 31 Maj 2021

Nuk pranuan të merrnin vaksinën, pezullohen 30 mjekë e infermierë në Itali

30 punonjës të shëndetit publik në Ragusa në Itali u pezulluan nga detyra pasi refuzuan të merrnin vaksinën kundër koronavirusit. Vendimi ka efekt të menjëhershëm dhe është i vlefshëm deri më 31 dhjetor. Ajo gjithashtu parashikon pezullimin e pagës dhe çdo shpërblim tjetër. Në njoftim...

Lexo lajmin e plotë

1 humbje jete dhe 12 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

17:07 • 30 Maj 2021

1 humbje jete dhe 12 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njofton se 1 person ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit. Në buletinin ditor mësohet se nga 2170 testime të kryera vetëm 12 prej tyre rezultuan pozitive, ndërsa 93 persona të tjerë u shëruan...

Lexo lajmin e plotë

Kosovë, asnjë viktimë nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit

15:22 • 30 Maj 2021

Kosovë, asnjë viktimë nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit

Autoritetet shëndetësore të Kosovës raportuan se në 24 orët e fundit nuk ka pasur asnjë viktimë nga Covid-19. Sipas njoftimit zyrtar, nuk është shënuar asnjë humbje jete nga koronavirusi, ndërsa rastet e reja janë 23. Ndërkohë, të shëruarit në 24 orët e fundit janë 130....

Lexo lajmin e plotë

Lehtësimi i masave. Të moshuarit më të kujdesshëm, preferojnë mbajtjen e maskave

14:26 • 30 Maj 2021

Lehtësimi i masave. Të moshuarit më të kujdesshëm, preferojnë mbajtjen e maskave

Pas 1 qershorit, maska nuk është me detyrim. Komiteti doli në këtë vlerësim pas situatës së përmirësuar pandemike, ndonëse në javët e fundit qytetarët nuk e kanë mbajtur maskën në ambiente publike.  Prej 15 tetorit, mbajtja e maskës në çdo ambient u bë e detyrueshme...

Lexo lajmin e plotë

Manastirliu: Nesër mbërrijnë 11 mijë e 700 doza të vaksinës Pfizer

13:41 • 30 Maj 2021

Manastirliu: Nesër mbërrijnë 11 mijë e 700 doza të vaksinës Pfizer

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bën me dije se nesër pritet të mbërrijnë 11 mijë e 700 doza të vaksinës Pfizer për të vijuar me kalendarin e vaksinimit anticovid Një një postim në rrjete social , Manastirliu thekson se me vaksinimin e transportit publik do...

Lexo lajmin e plotë

Studimi i fundit: Virusi është bërë në laborator, është financuar edhe nga SHBA

12:24 • 30 Maj 2021

Studimi i fundit: Virusi është bërë në laborator, është financuar edhe nga SHBA

Virusi është krijuar në laborator dhe më pas është bërë përpjekje për të fshehur të vërtetën duke thënë se erdhi nga lakuriqet e natës. Një studim i publikuar së fundmi hartuar prej dy shkencëtarëve njëri britanik dhe tjetri norvegjez konfirmon dyshimin e hedhur që në...

Lexo lajmin e plotë

Sezoni turistik veror: Shenja rigjallërimi në sprovën e dytë të Covid-19

12:09 • 30 Maj 2021

Sezoni turistik veror: Shenja rigjallërimi në sprovën e dytë të Covid-19

Sezoni turistik veror këtë vit po jep shenja gjallërimi dhe pritshmëritë që të jetë më i mirë sesa ai i vitit të shkuar mbeten të larta. Rikuperimi i humbjeve të shkaktuara nga Covid-19, kjo edhe si pasojë e fazës endemike të virusit , konfirmohet nga...

Lexo lajmin e plotë

Mesazhi i Tritan Kalos: Nuk e kemi fituar ende betejën me Covid-19. Mos nënvlerësoni rrezikun e infektimit

09:35 • 30 Maj 2021

Mesazhi i Tritan Kalos: Nuk e kemi fituar ende betejën me Covid-19. Mos nënvlerësoni rrezikun e infektimit

Me një foto nga korridoret e zbrazura të QSUT, mjeku Tritan Kalo lëshon një tjetër mesazh për këtë periudhë pandemie. Përmes një statusi në Facebook ai bën thirrje që të mos nënvlerësohet rreziku i infektimit, pasi ende nuk e kemi fituar betejën me armikun e...

Lexo lajmin e plotë

770 mijë të vaksinuar, Manastirliu tregon sa persona morën vaksinën në 24 orë

22:17 • 29 Maj 2021

770 mijë të vaksinuar, Manastirliu tregon sa persona morën vaksinën në 24 orë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, përmes një statusi në rrjetet sociale, bëri me dije se 4441 persona të tjerë morën vaksinën kundër koronavirusit në 24 orët e fundit. Që nga nisja e procesit të vaksinimit masiv, në vendin tonë e kanë marrë të paktën një...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Itali, viktimat bien nën 100 pas shumë kohësh

19:58 • 29 Maj 2021

Koronavirusi në Itali, viktimat bien nën 100 pas shumë kohësh

3351 persona të tjerë janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Itali, krahasuar me 3738 që ishin një ditë më parë. Këto janë të dhënat e buletinit ditor të Ministrisë së Shëndetësisë që mes të tjera tregojnë se 83 persona të tjerë...

Lexo lajmin e plotë

Pfizer konfirmon marrëveshjen me Kosovën

19:43 • 29 Maj 2021

Pfizer konfirmon marrëveshjen me Kosovën

Kompania Pfizer ka konfirmuar marrëveshjen që ka arritur me qeverinë e Kosovës për furnizimin me një sasi të konsiderueshme vaksinash gjatë vitit 2021. Një ditë më parë, ministri i Shëndetësisë, Vitia u shpreh pas mbledhjes së qeverisë së Kosovës se është arritur një marrëveshje me...

Lexo lajmin e plotë

Britania i jep dritën jeshile vaksinës së Johnson & Johnson

18:35 • 29 Maj 2021

Britania i jep dritën jeshile vaksinës së Johnson & Johnson

Britania i ka dhënë dritën jeshile vaksinës kundër koronaviruse të kompanisë Johnson & Johnson. Autoritetet thanë se vaksina me një doze të vetme përmbush të gjitha standardet e kërkuara të sigurisë, të kualitetit dhe efikasitetit, por nuk dha detaje ditur se cilës grupmoshë do t’i...

Lexo lajmin e plotë

Dukesha e Cambridge merr vaksinën kundër koronavirusit

18:26 • 29 Maj 2021

Dukesha e Cambridge merr vaksinën kundër koronavirusit

Dukesha e Cambridge, Kate shprehu mirënjohjen e saj ndërsa u shfaq ditën e premte teksa merrte dozën e parë të vaksinës kundër koronavirusit. 39-vjeçarja Catherine publikoi një foto orët e fundit duke marrë vaksinën anticovid në Muzeun e Shkencës në Londër. Ajo falënderoi të gjithë...

Lexo lajmin e plotë

Debatet për origjinën e virusit, OBSH: Hetimet po “helmohen” nga politika

18:13 • 29 Maj 2021

Debatet për origjinën e virusit, OBSH: Hetimet po “helmohen” nga politika

Organizata Botërore e Shëndetit i bëri edhe njëherë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të lejojë shkencën që të hetojë rreth shkaqeve dhe origjinës së koronavirusit dhe të mos lejojë që politika të “fusë hundët” në një hetim që mund të jetë shumë i rëndësishëm për të...

Lexo lajmin e plotë

1 humbje jete dhe 12 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

17:42 • 29 Maj 2021

1 humbje jete dhe 12 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njofton se 1 person ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar bilancin total të fataliteteve në 2449 që nga nisja e pandemisë. Në buletinin ditor mësohet se nga 3255 testime të...

Lexo lajmin e plotë

11 viktima nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

17:35 • 29 Maj 2021

11 viktima nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

11 persona të tjerë kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, në një kohë kur shumë vende të tjera të rajonit po shënojnë një përmirësim të situatës. Nga 3777 testet e bëra 33 prej tyre rezultuan pozitive, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Tkurrja e pandemisë… Vera parashikohet e qetë, por kujdes me afrimin e vjeshtës

17:05 • 29 Maj 2021

Tkurrja e pandemisë… Vera parashikohet e qetë, por kujdes me afrimin e vjeshtës

Pandemia në Shqipëri ka nisur të tkurret e për pasojë shifrat e infektimeve dhe fataliteteve kanë qenë në zbritje të vazhdueshme. Në dy spitalet Covid në kryeqytet po trajtohen rreth 45 pacientë, numri i cili është në shifrat më të ulëta pas atyre që u...

Lexo lajmin e plotë

“Shumë i rrezikshëm”, identifikohet një variant i ri koronavirusi, kombinim i atij indian dhe britanik

15:57 • 29 Maj 2021

“Shumë i rrezikshëm”, identifikohet një variant i ri koronavirusi, kombinim i atij indian dhe britanik

Ministri i Shëndetësisë në Vietnam Nguyen Thanh Long, ka pohuar se kanë identifikuar një variant të ri të koronavirusit, i cili ka karakteristika të kombinuara të variantit britanik dhe atij indian, dhe është i transmetueshëm në ajër. “Vietnami ka zbuluar një variant të ri Covid-19...

Lexo lajmin e plotë

Një viktimë nga koronavirusi në Kosovë

15:19 • 29 Maj 2021

Një viktimë nga koronavirusi në Kosovë

Në 24 orët e fundit, Kosova ka regjistruar një vdekje nga koronavirusi. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës tha se bazuar në 3025 testime, janë shënuar edhe 28 raste të reja pozitive me Covid-19. Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar edhe 133 pacientë,...

Lexo lajmin e plotë

OBSH tregon se kur përfundon pandemia e koronavirusit

22:18 • 28 Maj 2021

OBSH tregon se kur përfundon pandemia e koronavirusit

Zyrtari i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Hans Kluge ka dalë me një deklaratë shpresëdhënëse për sa i përket pandemisë së koronavirusit, ndonëse situata në shumë vende të botës ende është e rëndë. Sipas drejtorit për Europën në OBSH, Hans Kluge pandemia do të...

Lexo lajmin e plotë

Kosova siguron 1.2 milionë vaksina nga Pfizer

22:46 • 28 Maj 2021

Kosova siguron 1.2 milionë vaksina nga Pfizer

Kosova njofton se ka arritur një marrëveshje me kompaninë Pfizer për sigurimin e 1.2 milionë dozave të kësaj vaksine deri në fund të vitit. Lajmi u konfirmua nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia pas mbledhjes së qeverisë, i cili shton se termat e këtij akordi...

Lexo lajmin e plotë

18 humbje jete në Maqedoninë e Veriut

22:22 • 28 Maj 2021

18 humbje jete në Maqedoninë e Veriut

Vijon të mbetet i lartë numri i vdekjeve në Maqedoninë e Veriut. Kështu në 24 orët e fundit janë shënuar 18 viktima. Gjithashtu autoritetet shëndetësore njoftojnë se nga 2955 testime janë konfirmuar 50 raste të reja ditore. Numri total i infektimeve nga koronavirusi në Maqedoninë...

Lexo lajmin e plotë

Ora policore, reagon Rama: E dimë mirë se çfarë po bëjmë, jemi në krye të Europës

19:22 • 28 Maj 2021

Ora policore, reagon Rama: E dimë mirë se çfarë po bëjmë, jemi në krye të Europës

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, kryeministri Edi Rama ka komentuar orën policore për shkak të pandemisë, e cila nga data 1 qershor do të zhvendoset nga ora 22:00 në 23:00, deri në 06:00, kohë në të cilën ndalohet çdo lëvizje. Zhvendosja vetëm...

Lexo lajmin e plotë

Bashkimi Europian miraton vaksinën e Pfizer për fëmijët

17:59 • 28 Maj 2021

Bashkimi Europian miraton vaksinën e Pfizer për fëmijët

Rregullatori europian për barnat miratoi së fundmi aplikimin e vaksinës së Pfizer-BioNTech te fëmijët e moshës 12-15 vjeç në vendet e unionit. Deri në këto momente, kjo vaksinë ishte miratuar të bëhej nga personat mbi 16 vjeç. Vendimi tashmë duhet të miratohet formalisht nga Komisioni...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 1 i vdekur dhe 55 të shëruar në 24 orët e fundit

17:03 • 28 Maj 2021

Koronavirusi në Shqipëri, 1 i vdekur dhe 55 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit ka kryer 2807 testime nga të cilat 21 persona kanë rezultuar pozitivë. Ndërkohë, në 24 orët e fundit ka ndërruar jetë edhe një person i prekur me Covid-19, ndërsa janë shëruar 55...

Lexo lajmin e plotë

Vaksinimi ul infektimet dhe vdekjet, Italia: Nga 3 qershori, mund të vaksinohen të gjithë

16:51 • 28 Maj 2021

Vaksinimi ul infektimet dhe vdekjet, Italia: Nga 3 qershori, mund të vaksinohen të gjithë

Fushata e imunizimit përshpejton ritmin në Itali, ku nga 3 qershori e gjithë popullsia deri në moshën 16-vjeçare do të mund marrë vaksinën kundër koronavirusit. Megjithatë, kryeministri Mario Draghi paralajmëron se variantet mund të minojnë programin e vaksinimit. “Për sa kohë që ndizet pandemia, virusi...

Lexo lajmin e plotë

Asnjë viktimë nga koronavirusi në Kosovë

17:23 • 28 Maj 2021

Asnjë viktimë nga koronavirusi në Kosovë

Kosova vijon me përmirësimin e situatës nga koronavirusi duke kaluar kështu një tjetër ditë pa asnjë viktimë. Në 24 orët e fundit, sipas njoftimit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike janë kryer 1886 testime, nga ku anë regjistruar edhe 18 raste të reja me koronavirus....

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja