Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, gati 7000 raste të konfirmuara, më shumë se gjysma të shëruar. 213 viktima, 5 në 24 orët e fundit

Trafik në Tiranë pas ndalimit të autobusëve

16:54 • 12 Mars 2020

Trafik në Tiranë pas ndalimit të autobusëve

Disa prej linjave urbane vijuan punë si normalisht mëngjesin e së enjtes, me motivacionin se nuk kishin marrë ende shkresën e bashkisë ku udhëzohej pezullimi i transportit urban dhe rrethqytetas. Pas statusit të kryeministrit Edi Rama se duke nisur nga mesdita ndalohej qarkullimi, u vu...

Lexo lajmin e plotë

Masat për koronavirusin, koordinatori i përhershëm i OKB në Tiranë për A2: 150 punonjës do të punojnë nga shtëpia

16:45 • 12 Mars 2020

Masat për koronavirusin, koordinatori i përhershëm i OKB në Tiranë për A2: 150 punonjës do të punojnë nga shtëpia

Edhe zyra e OKBA në Tiranë u bashkohet masave drastike të ndërmarra nga qeveria mbi respektimin e distancave edhe në punë, duke u mundësuar 150 punonjësve të saj kryerjen e aktivitetit nga ambientet e shtëpisë. Koordinatori i përhershëm i zyrës së OKB në Tiranë, Brian...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, ambasada amerikane pezullon intervistat për viza turistike

16:29 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, ambasada amerikane pezullon intervistat për viza turistike

Ambasada amerikane ka vendosur të pezullojë të gjitha intervistat për viza turistike deri më 3 prill, në mbështetje të masave të marra nga qeveria shqiptare për frenimin e përhapjes së koronavirusit Covid-19. Intervistat për viza për emigrim do të vazhdojnë si normalisht, njoftoi ambasada e...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:04 • 12 Mars 2020
Masat shtrënguese, kishat pezullojnë meshat, xhamitë faljet e namazit
Futbollisti i dytë i prekur nga koronavirusi në Serie A, në karantinë Kumbulla dhe Rrahmani

16:00 • 12 Mars 2020

Futbollisti i dytë i prekur nga koronavirusi në Serie A, në karantinë Kumbulla dhe Rrahmani

Në Serie A është konfirmuar rasti i dytë i një futbollisti të prekur me koronavirus. Pas Ruganit të Juventusit është konfirmuar se është prekur edhe Manolo Gabbiadini i Sampdoria-s. Lajmi është konfirmuar nga skuadra. Situata bëhet edhe më shqetësuese, duke qenë se Gabbiandini luajti vetëm...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Fasoneritë dhe “call center”-at mbyllen të premten

16:16 • 12 Mars 2020

Rama: Fasoneritë dhe “call center”-at mbyllen të premten

Kryeministri Rama foli sërish për masat e ndërmarra kundër koronavirusin dhe u bëri thirrje qytetarëve t’i respektojnë ato. “Të zbatojmë me sy mbyllur këshillat praktike në këtë situatë lufte. Ky grip i pazakonshëm, nuk ndalet të shkojë kudo, por ndryshe nga grip i zakonshëm, ky...

Lexo lajmin e plotë

“11 mijë telefonata në ditë”, Drejtori i Urgjencës: Pensionistët të mos luajnë domino te parku

14:37 • 12 Mars 2020

“11 mijë telefonata në ditë”, Drejtori i Urgjencës: Pensionistët të mos luajnë domino te parku

Rreth 11 mijë thirrje në ditë kanë mbërritur në numrin 127, të Urgjencës Kombëtare. Për këtë arsye, drejtori i Urgjencës, Skënder Brataj, tha se personeli është shtuar duke marrë edhe trajnimin e duhur. “Nuk kemi vetëm telefonata për koronavirusin, por edhe për sëmundje të tjera....

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, Edi Rama u dërgon mesazh në telefon qytetarëve

14:33 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, Edi Rama u dërgon mesazh në telefon qytetarëve

Kryeministri Edi Rama ka vijuar thirrje drejtuar qytetarëve shqiptarë në lidhje me situatën e krijuar nga koronavirusi. Përmes një mesazh dërguar në telefonët e qytetarëve, kreu i qeverisë iu kërkon qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi, të tregojnë më shumë kujdes për higjienën dhe të ruhen...

Lexo lajmin e plotë

Ndalimi i lëvizjes së automjeteve, drejtori i Policisë: Të respektohen masat

14:18 • 12 Mars 2020

Ndalimi i lëvizjes së automjeteve, drejtori i Policisë: Të respektohen masat

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, zhvilloi një inspektim në pikat e kontrollit që janë vendosur në Tiranë. Veliu u bëri të ditur se janë ngritur 66 pika kontrolli në 9 qytete të ndryshme. Ai u bëri thirrje qytetarëve të zbatojnë masat...

Lexo lajmin e plotë

Banka e Shqipërisë pezullon pagesën e kredive për 3 muaj

14:49 • 12 Mars 2020

Banka e Shqipërisë pezullon pagesën e kredive për 3 muaj

Banka e Shqipërisë dhe Ministria e Financave janë tashmë të detyruar për masa lehtësuese në raport me qytetarët dhe bizneset, në kohën që edhe diçka në raport me paranë e punët publike është pezulluar. Sipas Producentes Ekzekutive për Biznesin dhe Ekonominë, Aurora Sulçe, Këshilli Mbikëqyrës...

Lexo lajmin e plotë

Ndërhyn OBSH, Euro 2020 rrezikon të mos zhvillohet

13:51 • 12 Mars 2020

Ndërhyn OBSH, Euro 2020 rrezikon të mos zhvillohet

Në pikun e emergjencës shëndetësore, prej përhapjes me ritme alarmante të koronavirus, UEFA po bën të pamundurën që të shpëtojë Evropianin e vitit 2020 dhe të konfirmojë zhvillimin e turneut, në datat e përcaktuara. Megjithatë, situata në rang global, rrezikon seriozisht që eventi më i...

Lexo lajmin e plotë

OKB në Shqipëri: Veprimi i shpejtë për të ndryshuar sjellje ka rezultuar i efektshëm

13:26 • 12 Mars 2020

OKB në Shqipëri: Veprimi i shpejtë për të ndryshuar sjellje ka rezultuar i efektshëm

Organizata e Kombeve të Bashkuara në Shqipëri vlerësoi reagimin e shpejtë të Qeverisë pas konfirmimit të rasteve të COVID-19 dhe tha se mbështet plotësisht përpjekjen e saj për të maksimizuar “distancimin shoqëror” përfshirë mbylljen e shkollave, reduktimin e mbledhjeve dhe grumbullimeve publike dhe përpjekjet për...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, ndërpritet futbolli edhe në Shqipëri

13:24 • 12 Mars 2020

Koronavirusi, ndërpritet futbolli edhe në Shqipëri

Koronavirusi ka ndërprerë edhe futbollin në Shqipëri. Pasi Federata vendosi dy ditë më parë që ndeshjet të zhvilloheshin me dyer të mbyllura, Komiteti Ekzekutiv i Federatës së Futbollit ka marrë sot vendimin e pezullimit të të gjitha aktiviteteve futbollistike. Lidhur me të gjitha aktivitetet ndërkombëtare...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi,  italiani shpik mënyrën për të mbajtur njerëzit larg

13:23 • 12 Mars 2020

Koronavirusi, italiani shpik mënyrën për të mbajtur njerëzit larg

Situata nga koronavirusi konsiderohet si nga më të këqijat në Itali dhe për këtë arsye shumë njerëz kanë vënë në lëvizje imagjinatën e tyre për të gjetur mënyra për t’u mbrojtur nga virusi vdekjeprurës. Ky burrë në Romë ka gjetur një mënyrë origjinale për t’i...

Lexo lajmin e plotë

Administrata shtetërore do të jetë pushim të premten

13:29 • 12 Mars 2020

Administrata shtetërore do të jetë pushim të premten

Me anë të një postimi në “Facebook”, kryeministri Rama ka bërë të ditur se të premten, administrata shtetërore do të jetë pushim. “Për kryerjen e detyrës në shërbimet shtetërore ose publike brenda perimetrit Tiranë-Durrës, gjatë periudhës së “shtet-rrethimit” të fundjavës, punonjësit e aeroportit apo të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, shkon në 23 numri i personave të prekur, 2 raste në Elbasan

14:11 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, shkon në 23 numri i personave të prekur, 2 raste në Elbasan

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se ka shkuar në 23 numri total i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri. “Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 145 raste për COVID-19 dhe në total janë në total 298 raste të testuara. Deri në...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, pezullohet edhe La Liga

12:16 • 12 Mars 2020

Koronavirusi, pezullohet edhe La Liga

Pas një ditë më parë kishte vendosur t’i zhvillonte ndeshjet pa tifozë, Federata Spanjolle e Futbollit ka marrë vendimin e pezullimit të La Liga-s. Po ashtu do të pezullohen edhe ndeshjet e futbollit në kategorinë e dytë dhe në ligat inferiore në Spanjë, si masë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, masave kufizuese i bashkohen kisha e xhami

12:29 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, masave kufizuese i bashkohen kisha e xhami

Vendimit të një dite më parë të komunitetit mysliman që njoftoi anulimin e faljes së Namazit të së premtes, i është bashkuar edhe dioqeza katolike. Përmes dekretit të firmosur, është pezulluar çdo veprimtari fetare deri më 3 prill, përfshirë këtu edhe pelegrinazhin në Shenjtëroren e...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, Rama: Ndërpritet qarkullimi i mjeteve private dhe publike në disa qytete

11:39 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, Rama: Ndërpritet qarkullimi i mjeteve private dhe publike në disa qytete

Kryeministri Edi Rama njoftoi përmes Facebook, për masat më të fundit të ndërmarra nga qeveria për frenimin e përhapjes së koronavirusit. Sipas Ramës, do të bllokohet qarkullimi i mjeteve private dhe publike drejt dhe nga disa qytete, me përjashtim të ambulancave dhe mjeteve që transportojnë...

Lexo lajmin e plotë

Dekreti i ri i Conte-s zbraz Romën

11:24 • 12 Mars 2020

Dekreti i ri i Conte-s zbraz Romën

Në Itali ka hyrë në fuqi dekreti i ri i Këshillit të Ministrave për të mbyllur çdo aktivitet dhe shërbim jo të domosdoshëm dhe efekti i tij është ndjerë menjëherë në shumë qytete. Në fotogalerinë e mësipërme mund të shohim “shkretëtirën” në rrugët e Romës,...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:09 • 12 Mars 2020
Pezullohet transporti publik, vendimi hyn në fuqi në mesditë
Video
11:08 • 12 Mars 2020
Koronavirusi në Shqipëri, masa dhe kontrolle shtesë në Durrës, zbrazen rrugët
Kina vetëm 15 raste të reja me koronavirus, ofron asistencë për Italinë

11:26 • 12 Mars 2020

Kina vetëm 15 raste të reja me koronavirus, ofron asistencë për Italinë

Fare qartë mund të themi se Kina është në momentet e fundit për të fituar luftën kundër virusit vdekjeprurës Covid 19. Autoritetet shëndetësore raportojnë se në 24 orët e fundit në Kinë janë regjistruar 15 raste të reja me koronavirus dhe 11 persona kanë humbur...

Lexo lajmin e plotë

Denoncimi i mjekut, reagimi pas mbrojtjes nga Basha dhe sulmit nga Rama

11:02 • 12 Mars 2020

Denoncimi i mjekut, reagimi pas mbrojtjes nga Basha dhe sulmit nga Rama

Edhe në ditë si këto të vështira, ka profile njerëzish që kthehen në personazhe dite, e shpesh për shkak të asaj që zgjedhin të thonë. Kështu ndodhi edhe dje, kur doktori i urgjencës në QSUT, Ilir Allkja, postoi një video në faqen e tij në...

Lexo lajmin e plotë

Guvernatorja e Tokios: I paimagjinueshëm anulimi i Olimpiadës

11:03 • 12 Mars 2020

Guvernatorja e Tokios: I paimagjinueshëm anulimi i Olimpiadës

Anulimi i Lojërave Olimpike “Tokyo 2020” do të ishte e paimagjinueshme, tha guvernatorja e Tokios, Yuriko Koike. Duke folur për gazetarët pas shpalljes së koronavirusit pandemi nga ana e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Koike tha: “Sigurisht që do të ketë pasoja, por është e paimagjinueshme...

Lexo lajmin e plotë

Video
09:52 • 12 Mars 2020
Koronavirusi, ndikimi negativ i stresit dhe mungesës së lëvizjes
Video
09:52 • 12 Mars 2020
Paniku nga koronavirusi, mbyllja në shtëpi dhe ndikimi psikik
Tom Hanks dhe bashkëshortja Rita Wilson diagnostikohen me koronavirus

10:27 • 12 Mars 2020

Tom Hanks dhe bashkëshortja Rita Wilson diagnostikohen me koronavirus

Aktori Tom Hanks thotë se ai dhe bashkëshortja, aktorja Rita Wilson, janë diagnostikuar me koronavirus. Në një postim në Instagram, Hanks tha se ai dhe Wilson po udhëtonin në Australi kur u testuan pasi kishin shfaqur simptoma si lodhje, dhembje trupi dhe temperaturë. Warner Bros....

Lexo lajmin e plotë

Pezullohet NBA, basketbollisti i njohur del pozitiv me Covid-19

09:46 • 12 Mars 2020

Pezullohet NBA, basketbollisti i njohur del pozitiv me Covid-19

Edhe basketbolli amerikan ka tashmë të prekurin e parë nga virusi vdekjeprurës me origjinë nga Kina që iu ka marrë jetën mbi 4000 personave dhe ka infektuar mijëra të tjerë. Rudi Gubert i Utah Jazz ka dalë pozitiv pas testimit që iu nënshtrua e gjithë...

Lexo lajmin e plotë

Rugani pozitiv me Covid-19, Interi ndërpret çdo aktivitet për 14 ditë

09:51 • 12 Mars 2020

Rugani pozitiv me Covid-19, Interi ndërpret çdo aktivitet për 14 ditë

Infektimi i mbrojtësit italian të Juventus, Daniele Rugani  mund të pasojë me një efekt zinxhir në kampionatin italian. Vetëm 5 ditë më parë bardhezinjtë u përballën me Inter në kampionat, duke bërë që frika tashmë të pushtojë edhe klubin zikaltër. Inter ka vendosur gjithashtu karantinimin...

Lexo lajmin e plotë

Trump: SHBA do të bllokojë çdo fluturim nga Evropa për 30 ditë

09:53 • 12 Mars 2020

Trump: SHBA do të bllokojë çdo fluturim nga Evropa për 30 ditë

Në një dalje të jashtëzakonshme dhe dramatike, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump i është drejtuar amerikanëve, duke shpallur masa emergjente për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, tashmë e kategorizuar si pandemi globale. Trump zyrtarizoi se duke filluar nga dita e premte,...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirus, pozitiv futbollisti i Juventusit

23:43 • 11 Mars 2020

Koronavirus, pozitiv futbollisti i Juventusit

Koronavirusi prek për herë të parë edhe Serie A, madje ekipin kampion të Juventusit. Ekipi bardhezi përmes një deklarate zyrtare ka njoftuar se mbrojtësi i saj Daniele Rugani ka rezultuar pozitiv në testimin e bërë për COVID-19. Lojtari nuk paraqet simptoma për momentin dhe është...

Lexo lajmin e plotë

Erdhën nga Milano me autobusë, Rakacolli: Vetëkarantinimi i tyre do të kontrollohet

10:03 • 12 Mars 2020

Erdhën nga Milano me autobusë, Rakacolli: Vetëkarantinimi i tyre do të kontrollohet

Mira Rakacolli, zv/ministre e Shëndetësisë, deklaroi në një lidhje direkte me studion e “Ditari” në A2 se “kalimi nga epidemia në pandemi të çon në ndryshimin e disa masave”, të cilat, sipas saj, do të propozohen nesër. Kur u pyet mbi personat që erdhën sot...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, Mjeku: Sëmundje pa trajtim dhe pa vaksinë. Parandalimi, shumë i rëndësishëm

10:06 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, Mjeku: Sëmundje pa trajtim dhe pa vaksinë. Parandalimi, shumë i rëndësishëm

Mjeku epidemiolog Fabian Cenko, i ftuar në studion e “Ditari” në A2, deklaroi se vendi ynë duhet të ketë një strategji parandalimi të dyfishtë për koronavirusin, duke qenë se bëhet fjalë për një sëmundje “pa trajtim dhe pa vaksinë”. “Po flasim për një sëmundje që...

Lexo lajmin e plotë

Italia mbyll çdo dyqan dhe lokal në gjithë territorin, Conte: Pas dy javësh do të shohim efektet

10:08 • 12 Mars 2020

Italia mbyll çdo dyqan dhe lokal në gjithë territorin, Conte: Pas dy javësh do të shohim efektet

Italia vijon të marrë masa gjithmonë e më shtrënguese për kufizimin e koronavirusit të shndërruar tashmë në pandemi globale, sipas përcaktimit të OBSH-së. Kryeministri Giuseppe Conte ka deklaruar se duke nisur nga dita e nesërme do të mbyllen dyqanet, kafenetë dhe lokalet në të gjithë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, pezullohet pa afat transporti publik në Tiranë

11:22 • 12 Mars 2020

Koronavirusi, pezullohet pa afat transporti publik në Tiranë

Bashkia e Tiranës me anë të një njoftimi zyrtar ka informuar qytetarët e saj se duke filluar nga dita e nesërme, 12 mars, do të pezullohet shërbimi i transportit publik për një afat të pacaktuar, për t’u përballur me përhapjen e koronavirusit. Masa fillon nga...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:49 • 11 Mars 2020
Izolimi nuk frenon rastet e reja në Itali
Video
21:50 • 11 Mars 2020
Koronavirusi/ Policia “derdhet” në rrugët e kryeqytetit
Ushtria ngre postblloqet edhe në Durrës, kontrollohen kafet dhe restorantet

10:10 • 12 Mars 2020

Ushtria ngre postblloqet edhe në Durrës, kontrollohen kafet dhe restorantet

Në kuadër të masave të jashtëzakonshme për përballjen me koronavirusin, edhe në Durrës forcat e rendit dhe ushtria kanë filluar të grenë postblloqet e para për të kontrolluar personat që kanë qenë në vende me përhapje të madhe të koronavirusit dhe mund të jenë vatër...

Lexo lajmin e plotë

Topuzi: Italia, masa drastike për të mbështetur industritë; Balluku: Nuk i bëjmë dot “copy paste” vendimeve të Italisë

10:19 • 12 Mars 2020

Topuzi: Italia, masa drastike për të mbështetur industritë; Balluku: Nuk i bëjmë dot “copy paste” vendimeve të Italisë

Shqipëria ka ndërprerë transportin ajror dhe detar të njerëzve me Italinë, partnerin kryesor tregtar, pas përhapjes së koronavirusit edhe në vendin tonë. Masa të tjera shtesë janë marrë sot nga qeveria, siç është mbyllja e palestrave, klubeve të natës, pishinave, qendrave kulturore e sportive etj....

Lexo lajmin e plotë

Edhe muzika nuk i shpëton frikës nga virusi, shtyhet festivali i rëndësishëm

10:20 • 12 Mars 2020

Edhe muzika nuk i shpëton frikës nga virusi, shtyhet festivali i rëndësishëm

Edhe showbizi ndërkombëtar nuk kishte si mos të prekej nga frika për përhapjen e koronavirusit. Një nga festivalet muzikore më të mëdha në botë, Coachella, nuk do të zhvillohet ashtu siç ishte parashikuar, në dy javë gjatë muajit prill. Organizatorët e eventit që nga 1999...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Po shohim mundësinë e ndalimit të transportit urban

10:21 • 12 Mars 2020

Rama: Po shohim mundësinë e ndalimit të transportit urban

Kryeministri Edi Rama njoftoi se po shihet mundësia e ndalimit të transportit urban, si një masë për të ndalur përhapjen e koronavirusit në vendin tonë. “Jemi duke vlerësuar për nesër ose në ditët në vijim edhe ndalimin e transportit urban në Tiranë dhe Durrës. Pse...

Lexo lajmin e plotë

Aviacioni Civil: Biletat e anuluara, ja mënyrat e kompensimit

10:22 • 12 Mars 2020

Aviacioni Civil: Biletat e anuluara, ja mënyrat e kompensimit

Autoriteti i Aviacionit Civil (AAC) përmes një njoftimi zyrtar ka sqaruar modalitetin e rimbursimit për mijëra qytetarë shqiptarë dhe të huaj të cilëve u është anuluar fluturimi pas frikës për përhapjen e pandemisë së koronavirusit. Sipas AAC, pasagjerët kanë dy mënyra kryesore kompensimi për këto...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, konfirmohen 15 të prekur

10:50 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, konfirmohen 15 të prekur

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, njoftoi pasditen e së mërkurës se në vendin tonë janë 15 raste me koronavirus. “Deri tani janë testuar 238 persona, 15 prej tyre kanë rezultuar pozitivë”, tha ministrja në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama. Ndërkohë, Manastirliu theksoi...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, policia nis patrullimet në ish-Bllok

10:31 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, policia nis patrullimet në ish-Bllok

Pasditen e të mërkurës kanë nisur patrullimet e para të policisë në kryeqytet. Policia e Shtetit, Policia Rrugore dhe Policia Ushtarake janë parë të qarkullojnë në një nga zonat më të populluara të Tiranës, ish-Bllok. Edhe në qytete të tjera të vendit, si në Shkodër,...

Lexo lajmin e plotë

Në Itali nuk ndalet koronavirusi, 12462 rastet, 827 të vdekur

10:32 • 12 Mars 2020

Në Itali nuk ndalet koronavirusi, 12462 rastet, 827 të vdekur

Ditën kur Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur pandeminë globale si pasojë e përhapjes së koronavirusit, Italia si një nga vendet më të prekura nga COVID-19 shënon një tjetër ditë të vështirë. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, edhe sot më shumë se 200...

Lexo lajmin e plotë

103-vjeçarja kineze shërohet nga koronavirusi

10:35 • 12 Mars 2020

103-vjeçarja kineze shërohet nga koronavirusi

Një grua 103-vjeçare në Kinë është shëruar nga koronavirusi pas trajtimit 6-ditor në një spital të Wuhanit. Gjyshja Zhang Guangfen u nxorr nga spitali pasditen e djeshme dhe konsiderohet si pacienti më i vjetër që është shëruar nga virusi i ri. Rekordin e mëparshëm e...

Lexo lajmin e plotë

Pasojat ekonomike të koronavirusit, Trump drejt shtyrjes së afateve për pagesën e taksave

10:37 • 12 Mars 2020

Pasojat ekonomike të koronavirusit, Trump drejt shtyrjes së afateve për pagesën e taksave

Presidenti amerikan Donald Trump po orientohet drejt shtyrjes së papërcaktuar të afateve tatimore për pagesën e detyrimeve të qytetarëve të Shteteve të Bashkuara, si masë ndaj efekteve dramatike mbi ekonominë që mund të ketë përhapja e koronavirusit në SHBA. Ideja, e njoftuar nga gazeta Washington...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, Basha propozon masat që duhet të marrë qeveria

10:41 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, Basha propozon masat që duhet të marrë qeveria

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, propozoi disa masa që, sipas tij, qeveria duhet t’i marrë për të përballuar koronavirusin. Më poshtë, masat që qeveria duhet të marrë sipas Lulzim Bashës: Pezullimin dhe fshirjen e pagesave të faturave të energjisë dhe të ujit për të...

Lexo lajmin e plotë

OBSH: Koronavirusi, tashmë një pandemi

19:26 • 11 Mars 2020

OBSH: Koronavirusi, tashmë një pandemi

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të mërkurën se përhapja e koronavirusit Covid-19 “mund të karakterizohet si pandemi”. “Jemi thellësisht të shqetësuar për nivelin alarmant të përhapjes dhe ashpërsisë”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Përshkrimi i situatës si pandemi nuk e ndryshon...

Lexo lajmin e plotë

Basha: Stafi mjekësor nuk ka pajisjet minimale

17:37 • 11 Mars 2020

Basha: Stafi mjekësor nuk ka pajisjet minimale

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një konferencë për shtyp denoncoi se “nga terreni vijnë raportime se shumica e stafit mjekësor nuk ka pajisjet minimale” për trajtimin e personave të dyshuar me koronavirus. Basha shfaqi një video ku një mjek urgjence thonte se kishte...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, paqartësi nëpër sportele për shërbimet që ofrohen

17:19 • 11 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, paqartësi nëpër sportele për shërbimet që ofrohen

Jo të gjithë pensionistët e kishin informacionin se paratë posta do t’ua dërgonte në shtëpi. Ndaj ata që kishin datën e pensionit nxituan në sportele. Mbi 1000 punonjës do shpërndajnë pensionet nëpër shtëpi, në bazë të adresave, numrave te telefonit dhe numrit të kartës së...

Lexo lajmin e plotë

I vdiq burri nga koronavirusi, gruaja mbetet e bllokuar në shtëpi së bashku me kufomën

10:43 • 12 Mars 2020

I vdiq burri nga koronavirusi, gruaja mbetet e bllokuar në shtëpi së bashku me kufomën

Një grua në Itali ka dy ditë që jeton me kufomën e bashkëshortit të saj në shtëpi, pasi çifti ishte futur në karantinë kur burri ishte diagnostikuar me koronavirus. Gruaja nga Borghetto Santo Spirito është bllokuar brenda apartamentit për arsye karantine, siç sqaroi kryebashkiaku Giancarlo...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri/ “Mbyllen të gjitha baret”, ministrja e Shëndetësisë prezanton masat e reja shtrënguese

10:44 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri/ “Mbyllen të gjitha baret”, ministrja e Shëndetësisë prezanton masat e reja shtrënguese

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka prezantuar masat e reja që institucioni që ajo drejton do t’i paraqesë Këshillit të Ministrave për shmangien e përhapjes së koronavirusit. “Mbylljen e të gjitha bareve dhe lokaleve në Tiranë dhe Durrës; Gjobë 5000 euro për të gjithë ata...

Lexo lajmin e plotë

Zyrtare: UEFA pezullon ndeshjet Inter-Getafe dhe Sevilla-Roma

10:45 • 12 Mars 2020

Zyrtare: UEFA pezullon ndeshjet Inter-Getafe dhe Sevilla-Roma

UEFA ka vendosur që ndeshjet Sevilla-Roma dhe Inter-Getafe të mos luhen këtë të enjte. Vendimi erdhi pasi Roma dhe Getafe nuk pranuan që të udhëtonin në mënyrë që të ruhen nga përhapja e koronavirusit. Të dyja këto ndeshje ishin programuar për t’u luajtur me dyer...

Lexo lajmin e plotë

Nga Milano në Tiranë me autobus, pasagjerët shpërndahen për t’u vetëkarantinuar

17:25 • 11 Mars 2020

Nga Milano në Tiranë me autobus, pasagjerët shpërndahen për t’u vetëkarantinuar

Pas gjashtë orësh të bllokuar në pikën doganore të Muriqanit në Mal të Zi, autobusi me disa dhjetëra shqiptarë që ishte nisur nga Milano mëngjesin e të mërkurës, për të mbërritur në Tiranë pasdite. Pas problemeve në doganë, ata u shoqëruan me makina policie deri...

Lexo lajmin e plotë

Vëzhgimi i A2/ Kafe në kohët e koronavirusit, baret injorojnë distancat

10:50 • 12 Mars 2020

Vëzhgimi i A2/ Kafe në kohët e koronavirusit, baret injorojnë distancat

A2 vëzhgoi disa nga zonat me dendësi të lartë të bar-eve në Tiranë. Klientët nuk mungonin, distancat e sigurisë, po.   Siç duket nga pamjet, lokalet nuk kanë bërë rrallim të tavolinave, por fakti nuk kishte shqetësuar as ata për të cilët rituali i “të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Federata e Maqedonisë së Veriut, letër UEFA-s: Të shtyhet ndeshja ndaj Kosovës

10:51 • 12 Mars 2020

Koronavirusi, Federata e Maqedonisë së Veriut, letër UEFA-s: Të shtyhet ndeshja ndaj Kosovës

Federata e Futbollit e Maqedonisë së Veriut i ka dërguar një letër UEFA-s, ku i kërkon që të shtyhet ndeshja ndaj Kosovës, e vlefshme për “play off”-in e Ligës së Kombeve, për shkak të rrezikut nga koronavirusi. Në letër theksohet se, problem nuk janë vetëm...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, mbyllen zyrat lokale të Bashkisë së Tiranës

10:53 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, mbyllen zyrat lokale të Bashkisë së Tiranës

Me anë të një postimi në Twitter, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka bërë të ditur se janë mbyllur zyrat lokale të bashkisë. “Në punë, vetëm stafi i nevojshëm për situatën emergjente! Shërbimet do të vijojnë online përmes portalit http://e-albania.al dhe aplikacionit ‘TiranaIme’...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, PS: Padi për Sali Berishën, përhapi panik

11:47 • 12 Mars 2020

Koronavirusi në Shqipëri, PS: Padi për Sali Berishën, përhapi panik

Deputetët socialistë të Komisionit të Shëndetësisë në Kuvendin e Shqipërisë kanë bërë të ditur se do të padisin ish-kryeministrin Sali Berisha, pasi sipas tyre ka përhapur panik. “Për këtë qëllim, bazuar në nenin 267 të Kodit Penal në Republikën e Shqipërisë kemi vendosur të kallëzojmë...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja