NË PËRDITËSIM

Kosova, 15 vjet Pavarësi

Gurakuç Kuçi në Ditarin e orës 23:00 në A2 CNN.

Besnik Mustafaj, ish-ministër i Jashtëm, në Intervistë me Merita Haklaj, në 15-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, foli edhe për krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ai theksoi se nuk duhej në asnjë negociatë të pranohej tejkalim i parashikimeve në planin Ahtisari. “Aktualisht është një situatë delikate për Kosovën....

Këtë të premte në “Intervistë” me Merita Haklajn ishte ish-ministri i Jashtëm dhe ambasadori i Shqipërisë në Francë në fillimet e demokracisë, Besnik Mustafaj. Në këtë 15-vjetor të Pavarësisë, Mustafaj foli për rëndësinë që i është dhënë në ato kohë Kosovës në cështjet e Jashtme të Shqipërisë. Ndërsa fliste për...

E ftuar në “Ditari” producentja ekzekutive e Ekonomisë dhe Biznesit në A2CNN, Aurora Sulçe, ka bërë një pasqyrim të marrëdhënieve ekonomike mes dy vendeve tona, duke u fokusuar kryesisht te tregtia dhe investimet.

Fitimi i shtetësisë shqiptare me origjinë deri në brez të tretë, që ka filluar të lejohet që nga viti 2020 duket se ka shtuar kërkesat dhe dhënien e shtetësisë shqiptare të shumë qytetarëve të Kosovës, veçanërisht të atyre që janë pranë zonave kufitare me Shqipërinë, si Tropoja Hasi dhe Kukësi....

Intervistë me ekspertin e çështjeve politike, Naim Rashiti

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës 15 vite më parë shënon hapjen e një kapitulli të pakthyeshëm në historinë moderne të vendit. Kështu u shpreh Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në fjalimin e mbajtur gjatë seancës solemne në parlament me rastin e 15 vjetorit të Pavarësisë. Kryeministri i bëri homazh luftëtarëve...

Avokati Tom Gashi, i cili ka shërbyer si këshilltar i ish-kryeministrit Hashim Thaçi, foli në një intervistë për Alba Alishanin në 15 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës edhe për çështjen e Gjykatës Speciale.

Kontributi i tij daton hershëm. Ai është akademik, pedagog, ndërsa ka qenë një prej iniciatorëve dhe kontribuuesve të lëvizjes studentore që në vitet më të vështira të Universitetit të Prishtinës, në vitin 1995. Ai ka qenë edhe deputet i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Bujar Dugolli, në 15 vjetorin e pavarësisë së Kosovës dha një intervistë për gazetaren e A2 CNN, Alba Alishani.

“Dikur i kemi thënë komandantit tonë legjendar Adem Jashari; Bac, u kry, por ende nuk është kry. Jemi në proces.” Kjo ishte përgjigja e ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj kur u pyet nëse sot, pas 15 vitesh, pavarësia e Kosovës është e plotë. Në një intervistë të dhënë për A2...

Nuk kishte si mungonte një paradë ushtarake në rrugët e Prishtinës me rastin e 15 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Forcat e Sigurisë së Kosovës dhe ato të Policisë demonstruan forcën me uniformën dhe armët e tyre përpara krerëve më të lartë të shtetit. I pranishëm në këtë ceremoni ishte...

Historia e Kosovës nuk nis më 17 shkurt 2008. Kjo datë është vetëm kurorëzim i gjakut të derdhur, vajtjeve dhe sakrificave në dekada e shekuj duke kërkuar liri e bashkim të trojeve shqiptare. 17 shkurti është dita, që bota, u njoh me shtetin e Kosovës të lirë e të pavarur, shtetit më të ri të Ballkanit. Përpara se të kthehemi pas në vitet e lavdishme, kur Komandanti legjendar Adem Jashari dhe Ushtria Çlirimtare e Kosovës luftonte për liri, si e shohin historianët rrugëtimin 15-vjeçar të shtetit të pavarur pse hovi i njohjes ndërkombëtare nuk është më ai i pari. Për t’u kthyer pak në kohë studiues e historianë, i bëjnë njësoj jehonë luftës për pavarësi, luftën së palodhur drejt 17 shkurtit, ndërsa gjenocidi serb mori kaq shumë jetë njerëzore, luftëtarë e civilë, mbi 1 mijë e 600 prej tyre të pagjetur edhe sot. Si u ngjiz ideja e pavarësisë? Kush e artikuloi më së pari? Cilat janë momentet dhe personazhet kyçe, ata që përcaktuan Kosovën e lirë e të pavarur e që kujtohen e nderohen, jo vetëm më 17 shkurt.

Shyqyri Nimani është njeriu që ka shkruar me kaligrafi deklaratën e Pavarësisë, dokumentin historik me të cilin Kosova u shkëput përgjithmonë nga Serbia. Në një intervistë për A2 CNN, ai tregon se i është dashur të punojë në luftë me kohën për të realizuar dokumentin. “Ka qenë pak e vështirë, për arsye se kam menduar se do të kem 1 javë kohë për të kaligrafuar në pergamenë. Por nuk pata kohë. Shumë u shqetësova dhe kisha vetëm pak orë. Diku pas mesnatës e pashë që ndoshta do të dështoj, sepse ishte teksti i gjatë. Duhet të lija vend për Presidentin, Kryeministrin, kryetarin e Kuvendit dhe 120 nënshkrimet e parlamentarëve... Në një moment i them djalit, “më duket do të dështoj”. Ai më dha mbështetje të fortë dhe më tha që nuk do ta lejojmë të dështosh”, tregon ai.

Flamuri është simboli kryesor i një shteti. Një të tille e ka edhe Kosova, pavarësisht se nuk pasqyron vuajtjet dhe sakrificat e mëdha të dëshmorëve dhe luftëtarëve të UÇK-së për liri, por vetëm komunitetet etnike, hartën gjeografike dhe ngjyrat europiane. Autori dhe personi qe e “qëndisi” flamurin, veterani i luftës Muhamer Ibrahimi, rrëfen për mikrofonin e A2 CNN të gjitha sfidat, përjetimet, ndërsa konfirmon se pa atë flamur nuk do të kishte qenë e mundur shpallja e pavarësisë.

Në 15 vjetorin e pavarësisë, kreu aktual i Partisë Demokratike, Memli Krasniqi dha një intervistë për A2 CNN ku foli për arritjet e Kosovës gjatë këtyre viteve dhe pengesat që ajo ka pasur si në arenën rajonale dhe atë ndërkombëtare. Një nga arsyet se përse Kosova nuk është aty ku...

Kur në muajin dhjetor Serbia vendosi forcat ushtarake në gjendje gatishmërie të lartë luftarake, në kundërpërgjigje të dhunës mes policisë dhe protestuesve të pakicës serbe në veriun e Kosovës, aksioneri i një qendre të re tregtare në Prishtinë, filloi të merrte telefonata nga investitorë të nervozuar. “Ata na thanë se...

Isa Mustafa, personalitet që ka dominuar skenën politike në Kosovë që prej qeverisë në ekzil të Bujar Bukoshit; ka qenë kryeministër, dhe kryetar I LDK; në 17 shkurt të 2008 drejtonte kryeqendrën e shtetit më të ri, Prishtinën. Në një intervistë për A2, ai rrëfen përjetimet e asaj dite, por...

25 vite më parë, ai ishte një fotoreporter i ri. Shpeshherë bënte si i huaj për t’i shpëtuar masakrave të ushtrisë serbi. Kështu ka ndodhur edhe në Rugovë, një prej masakrave që ai i ka dokumentuar botës. Atë kohë televizioni gjerman i dedikoi një reportazh, pasi ai ishte i vetmi njeri i guximshëm që mund të rrëfente rrugën e vështirë dhe dramat e një populli që po përjetonte luftë.

Edhe pse kryeqendra e festimeve për 15-vjetorin e pavarësisë është në Kosovë, nuk ishin të paktë qytetarët e Kosovës që kanë zgjedhur Shqipërinë për të festuar pavarësinë e Kosovës. Sipas tyre, nuk ka asnjë ndryshim nëse pavarësinë e feston në Kosovë apo Shqipëri, pasi jemi një komb. Ndërkohë, nga të...

Që prej momentit të shpërbërjes së Jugosllavisë, një sërë parimesh dhe normash që konsiderohen të rëndësishme për ruajtjen e rendit ndërkombëtar dhe paqen duket se kanë ndikuar politikat dhe masat e aplikuara nga diplomacia ndërkombëtare ndaj çështjes dhe më vonë pavarësisë së Kosovës. Përpara fillimit të luftës, rol të rëndësishëm...

Intervista e radhës me Alba Alishanin në studion e A2 CNN në Prishtinë vjen me pedagogun Dritëro Arifi për të ndarë me shikuesit një analizë të asaj që ka ndodhur me shtetësinë, ku jemi dhe ku do të shkojë Kosova.

Edhe pse kryeqendra e festimeve për 15-vjetorin e pavarësisë është në Kosovë, nuk ishin të paktë qytetarët e Kosovës që kanë zgjedhur Shqipërinë për të festuar pavarësinë e Kosovës. Sipas tyre, nuk ka asnjë ndryshim nëse pavarësinë e feston në Kosovë apo në Shqipëri, pasi jemi një komb. Ndërkohë, nga...

Visar Ymeri, ish-kreu i Vetëvendosjes, sot analist dhe drejtor i Institutit për Politikat Sociale  “Musine Kokalari”, ka qenë një nga protagonistët e këtyre 15 viteve pavarësi të Kosovës. Po si e sheh ai vendin e tij, tashmë që është jashtë politikës. “Kosova në këto 15 vite ka pasur një zhvillim...

Producenti i sportit në A2 CNN, Erald Kodhelaj, tregon se si është përfaqësuar Kosova në arenën ndërkombëtare sportive.

Kampione Europe, kampione bote dhe kampione Olimpike. Majlinda Kelmendi është ambasadorja më e rëndësishme e Kosovës në arenën ndërkombëtare. Edhe pse paraqitej thjesht si një sportiste, xhudoka ka luftuar për të drejtën për të përfaqësuar vendin dhe është e vetmja që deri më tani ka ngritur flamurin e Kosovës në...

Alba Alishani sjell në 15-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, një intervistë unike dhe speciale me pasardhësin e Hasan Prishtinës, Mehmet Prishtina.

Producentja e lajmeve ndërkombëtare në A2 CNN, Rosalba Bejdo, komenton ditën e shënuar.

Lideri i Partisë Demokratike Sali Berisha ka uruar Kosovën në 15-vjetorin e saj të Pavarësisë. Sipas ish-kryeministrit, ajo është ”dita e dytë më e madhe e lirisë së tyre pas pavarësisë së Shqipërisë. Pavarësia e Kosovës është vepër e arkitektit te saj, politikanit mendjendritur të kombit shqiptar, presidenti Ibrahim Rugova,...

Presidenti Bajram Begaj, në fjalën e tij në Kuvendin e Kosovës me rastin e përvjetorit të 15-të të Pavarësisë, deklaroi se kjo “është një ditë krenarie për ne të gjithë, por dhe mirënjohjeje dhe falënderimi për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimin Europian dhe të gjithë shteteve të tjera që...

Të gjithë e kujtojnë mëngjesin e 17 shkurtit të vitit 2008, një ditë aq shumë e mirëpritur për Kosovën, por edhe të gjithë shqiptarët kudo ndodhen. Gati një dekadë nga përfundimi i luftës dhe tërheqjes së forcave ushtarake serbe, me ndihmën e atyre që sollën çlirimin, Kosova shpalli Pavarësinë. Ishte një mëngjes i ftohtë, por që askënd nuk e pengoi të dalë për të festuar. Një vendim i koordinuar i SHBA me shtetet më të rëndësishme të BE-së, por edhe disa fqinj, që bënë edhe njohjen e parë të shtetit më të ri. Ky hap u çimentua edhe nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, që konstatoi 2 vite më pas, në vitin 2010, se pavarësia e Kosovës “nuk binte ndesh me ligjin ndërkombëtar”. Por, ky rrugëtim i shtetit më të ri nuk ka qenë i lehtë në këtë një dekadë e gjysmë. Njohje që vijuan, një stopim i tyre më pas dhe deri tek faza e fundit, ajo e çnjohjeve, pas një fushate që ka ndërmarrë Serbia. Por, çfarë ishte e rëndësishme në koordinimin e shteteve kryesore në njohjen e pavarësisë së Kosovës, 15 vite më parë? Politologu dhe pedagogu i marrëdhënieve ndërkombëtare, Ilir Kalemaj, një bashkëpunëtor i A2 CNN, analizon dhe sjell fakte në këtë material.

“Dëshira ime më e madhe, sa të jem gjallë, është që të arrijmë të bashkohemi me Sali Berishën, me Shqipërinë”. Kështu shprehet për A2 CNN një burrë i veshur si Isa Boletini, madje edhe me koburen në brez. “Nuk kam qenë kurrë më i gëzuar në jetën time sesa kur...

Ishte ora 15:39, e diel 17 shkurt e vitit 2008. 109 deputetë votuan në këtë kuvend pro deklaratës që e bënte Kosovën shtet të pavarur dhe sovran, sipas propozimit të Ahtisarit. Në seancën solemne u miratua gjithashtu flamuri tringjyrësh, duke i dhënë kështu fund, pritjes së gjatë të popullit shqiptar...

Shpallja e pavarësisë së Kosovës dhe njohja e saj ndërkombëtare, në Prishtinë konsiderohen si datat më të rëndësishme të historisë së deritashme të Kosovës. Përpjekjet e  popullatës me shumicë shqiptare për liri datojnë për një shekull. Por teksa përpjekjet për krijimin e një shteti të pavarur datojnë për një kohë të gjatë,...

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, uroi Kosovën me rastin e 15-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një videomesazhi, ajo shprehu mirënjohjen për bashkëkombësit e saj, të cilët, siç tha, e kanë mbështetur gjithmonë. 

Presidenti i SHBA, Joe Biden, uroi Kosovën në përvjetorin e Pavarësisë, duke e siguruar atë për mbështetjen e vazhdueshme amerikane. Në mesazhin që u bë publik nga zyra e Presidentes Vjosa Osmani, kreu i Shtëpisë së Bardhë thekson mbështetjen për integrimin e Kosovës në institucionet euroatlantike dhe dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi...

Monumenti New Born, i zbuluar për herë të parë ditën e Pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt të 2008-ës, u shndërrua menjëherë në një vepër ikonike në Prishtine dhe dëshmi e ditës së shënuar për Kosovën. Autori dhe ideatori, Fisnik Ismaili, ka rrëfyer në një interviste për gazetarin tonë Xhevahir Qardaku, të gjitha përjetimet, sfidat por edhe vlerësimet ndërkombëtare që ka marrë ndër vite vepra e tij.

Mes përpjekjesh e thirrjesh, lulëkuqja me katër petale po synohet që të jetë simbol i gjenocidit serb në Kosovë. Pse u zgjodh lulëkuqja? Arsyet janë shumë, por sfida vazhdon. Kjo nismë për një simbol që dënon gjenocidin e serbëve në Kosovës ka marrë mbështetjen e 14 kuvendeve komunale, ndërkohë pritet që lulëkuqen me katër petale ta pranojë edhe Qeveria, Kuvendi e Presidenca e Kosovës, për të simbolizuar gjenocidin që u krye në vend. Për më shumë, ne do të mësojmë për këtë ide dhe përpjekjet që po bëhen për ta pranuar këtë simbol, nga nënkryetari i qendrës “Gjenocidi në Kosovë: Plagë e Hapur”, Adnan Asllani.

“Kosova është shembull i demokracisë në këtë rajon problematik si Ballkani. Nëse në vendet e tjera institucionet japin model, në Kosovë modelin e japin qytetarët dhe institucionet bëjnë përpjekje të ecin pas tyre. Pavarësia jonë është rezultat i historisë sonë shekullore”. Kryeministri Albin Kurti uroi 15-vjetorin e pavarësisë se Kosovës,...

Kosova feston sot 15-vjetorin e Pavarësisë. Festë do të ketë në fakt edhe për të gjithë shqiptarët, edhe përtej kufijve të Kosovës, kudo ku flitet shqip. Si sot 15 vite më parë, ai mëngjes i ftohtë i të dielës së 17 shkurtit, gjeti këdo, të madh e të vogël, në...

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka shpërndarë në rrjetet sociale disa nga pikturat që nxënësit e shkollave të mesme të Shqipërisë kanë realizuar për të festuar 15-vjetorin e pavarësisë së Kosovës. “Ndihem krenare për mesazhet kuptimplote që përcjellin nxënësit tanë nëpërmjet talentit të tyre dhe është detyra jonë e përbashkët që...

Për 15-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës janë parashikuar një mori aktivitetesh nga Qeveria e Kosovës. Agjenda është si më poshtë: – Mbledhja festive e Qeverisë së Republikës së Kosovës – 08:00 – Ngritja solemne e Flamurit të Republikës së Kosovës – 08:20 – Nderime të Monumenti i të Pagjeturve...

Në studion e "Dita Jonë" ishte avokatja Rudina Jasini.

Kryeministri Edi Rama ka uruar Kosovën për 15-vjetorin e Pavarësisë. “MIRËMËNGJES. Gëzuar Pavarësinë”, lexohet në shkrimin shoqërues të një fotoje ku shihet një fëmijë me një balonë me flamurin e Kosovës. Kosova feston këtë të premte të 17 shkurtit, 15-vjetorin e Pavarësisë. Në këtë datë të vitit 2008, Kuvendi i...

07:01 - 17.02.2023

Kosova, 15 vjet Pavarësi

Kosova feston këtë të premte të 17 shkurtit, 15-vjetorin e Pavarësisë. Në këtë datë, të vitit 2008, Kuvendi i Kosovës shpalli shtetin më të ri në Europë, të pavarur, sovran dhe demokratik. Ligjshmëria e pavarësisë së Kosovës për një kohë të gjatë ka qenë temë e diskutueshme, pasi Serbia ka...