Kjo ngjarje ka përfunduar

Lojërat Olimpike Tokyo 2020

Rreth 82% e ukrainasve deklarojnë se Ukraina nuk duhet të heqë dorë nga territoret e saj si pjesë e një marrëveshjeje paqeje me Rusinë, sipas një sondazhi të ri të kryer nga agjencia më e madhe e anketave në vend. Sipas sondazhit të kryer nga Instituti Ndërkombëtar i Sociologjisë në...

80 ditë luftime mes Ukrainës dhe Rusisë dhe ende ekziston frika se konflikti mund të përhapet në shtete të tjera, në rajon dhe në Europë. Një tjetër zhvillim i fundit vjen kësaj here nga Gjeorgjia, i cili me shumë gjasa shton mundësitë për rritje të tensioneve në rajon. Osetia e...

Ekonomia ruse parashikohet të tkurret me 8.8% në 2022, për shkak të konfliktit me Ukrainën dhe sanksioneve të perëndimit, bëri të ditur kreu i Dhomës së Konfederatës Ruse, Alexei Kudrin. Sipas parashikimit, ekonomia ruse mund të përballet me një skenar më të vështirë ekonomik, edhe përtej këtij viti, me inflacionin...

Autoritetet polake bëjnë me dije se kanë arrestuar një shtetas rus, i cili akuzohet për veprën penale të spiunazhit. Biznesmeni rus, i cili banon në Poloni, dyshohet se kishte mbledhur informacion në lidhje me gatishmërinë ushtarake të trupave polake dhe të NATO-s të stacionuara në vend. Muajin e kaluar Polonia...

Gjatë mesazhit më të fundit drejtuar kombit, presidenti Volodymyr Zelensky u shpreh se agresioni rus nuk ka si synimi vetëm Ukrainën, pasi sipas tij objektivi kryesor është e gjithë Europa. Kreu i shtetit ukrainas, përsëriti thirrjen ndaj Perëndimit që të vendosë një embargo totale ndaj produkteve ruse të energjisë dhe...

Agjencia për Migracion e Kombeve të Bashkuara deklaroi të premten se rreth 6.5 milionë banorë të Ukrainës janë zhvendosur deri në këto momente nga zonat më të nxehta të konfliktit të armatosur, ndërsa 3.2 milionë të tjerë tashmë janë larguar nga vendi për t’u strehuar në vendet fqinje. Sipas këtyre...

Olimpiada “Tokio 2020” u mbyll sot, me eventin e fundit sportiv që ishte finalja e hendbollit për femra, ku Franca mundi Rusinë. Këto janë fotot fantastike të ceremonisë së mbylljes së evenimentit më të madh sportiv.

Kombëtarja franceze e hendbollit për femra mundi 30-25 Rusinë në finale për të marrë medaljen e fundit të artë të Lojërave Olimpike “Tokio 2020”. Sporti i hendbollit mbylli kështu ditën e fundit të kësaj Olimpiade, ku në tabelën e medaljeve kryesojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (39 medalje të arta,...

Ishte një prej sfidave më të shumëpritura në Lojërat Olimpike: “Kapiten Amerika” përballë “Tankur rus”. Një përballje mes dy mundësve për medaljen e artë, njërit nga Shtetet e Bashkuara, tjetri nga Rusia. Por të shtunën ishte rusi Abdulrashid Sadulaev që fitoi 6-3 kundër amerikanit Kyle Snyder në finalen e mundjes...

Në basketboll, SHBA nuk ka konkurrentë as në Olimpiadën e Tokios, ku siguroi medaljen e radhës të artë pasi mundi në finale Francën 87-82. Kjo ishte medalja e 100 për SHBA në këto lojëra. Kevin Durant udhëhoqi Amerikën drejt këtij suksesi në finale, duke shënuar 29 pikë. Kjo është medalja...

Burkina Faso mori sot medaljen e parë në histori në një Olimpiadë, me Hugues Fabrice Zango që fitoi medaljen e bronztë në kërcimin trehapësh. 28-vjeçari, i cili mori medalje të bronztë edhe në Kupën e Botës të zhvilluar në Doha, në vitin 2019, kërceu 17,47 metra për t’u ngjitur në...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin pretendentët kryesorë për medaljen e artë në stafetën 4×100 për meshkuj, por, jashtë çdo parashikimi, nuk kaluan raundin e dytë të kësaj gare. Trayvon Bromell, Fred Kerley, Ronnie Baker dhe Cravon Gillaspie nuk bënë një garim të mirë dhe përfunduan në vendin e gjashtë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mposhtën Australinë me rezultatin 97-78, duke kaluar në finalen e basketbollit për meshkuj në Olimpiadë. Amerikanët nuk e nisën mirë ndeshjen, duke e parë veten 15 pikë në disavantazh gjatë periodës së dytë. Por, një Kevin Durant fantastik mori frenat e lojës në dorë, duke...

Që nga viti 2008, finalja e 200 metrave në Lojrat Olimpike është fituar gjithmonë nga Usain Bolt. Atleti xhamajkan, i cili është tërhequr, nuk ka njohur rivalë në 2008, 2012 dhe 2016. Për këtë arsye, pritej me kuriozitet finalja e 200 metrave për meshkuj në “Tokio 2020”, për të mësuar...

Luiza Gega është atletja e 13 më e mirë në Botë në garën e 3000 metrave me pengesa. Sportistja shqiptare i dha fund në mënyrë dinjitoze aventurës së saj në Tokio, ndërsa arriti objektin me kualifikimin për herë të parë në historinë e atletikës shqiptare në një garë finale të...

Gjimnastja amerikane, Simone Biles, e cila u tërhoq nga 4 gara për problemet e saj me ankthin, u kthye të garonte sot, në traun e ekuilibrit, ku fitoi vetëm medaljen e bronztë. Biles, e cila konsiderohet si një nga gjimnastet më të mira në histori, u mposht nga dy sportiste...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë rrugën e tyre drejt medaljes së artë në basketboll për meshkuj, në Olimpiadën “Tokio 2020”. Të udhëhequr nga Kevin Durant (27 pikë), amerikanët mposhtën në çerekfinale Spanjën, e cila u tregua një kundërshtare e denjë deri në fund, me një Ricky Rubio fantastik, i...

Një rekord i pabesueshëm është regjistruar në Olimpiadë ditën e sotme. Në garën e 400 metrave me pengesa, norvegjezi Karsten Warholm “shkatërroi” rekordin e mëparshëm (46,70), që e mbante po vetë dhe që e kishte vendosur këtë vit, në Oslo. Në Tokio, atleti norvegjez e uli rekordin nën 46 sekonda,...

Pasi shkëlqyen në Olimpiadën Tokio 2020, xhudistët Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi janë kthyer në Prishtinë ku janë pritur nga Kurti. Menjëherë sapo kanë zbritur në aeroportin e Prishtinës, sportistet që sollën me vete dy medalje ari nga Tokio u shprehën se suksesi i takon të gjithë popullit të Kosovës...

Peshëngritësi transgjinor Laurel Hubbard zhvilloi sot garën në Olimpiadë, duke dështuar në të treja provat në kategorinë e femrave +87 kg. Duke qenë se nuk ngriti asnjë nga peshat që tentoi, Hubbard i Zelandës së Re u skualifikua nga gara. Hubbard nuk është i vetmi sportist transgjinor që merr pjesë...

Gjergj Ruli, President i Federatës Shqiptare të Atletikës dhe trajner i kampionit të Shqipërisë në kërcim së gjati, Izmir Smajlaj, kritikoi ata që e kanë quajtur humbës atletin shqiptar, i cili nuk arriti të kualifikohej për në finalen e kësaj disipline në “Tokio 2020”. “Të quash dikë “humbës” sepse ka...

Pamela Ware bëri një nga zhytjet më të këqija të mundshme në Olimpiadë, duke marrë notën 0,0 në kërcimin nga trampolina 3 metra. Sportistja kanadeze debutoi për herë të parë në një Olimpiadë dhe fatkeqësisht e nisi me një zhytje të tmerrshme. Ware vendosi gabim këmbën në trampolinë, duke rënë...

Gjimnastja amerikane, Simone Biles, e cila u tërhoq nga disa gara për problemet e saj me ankthin, do të kthehet të garojë në Olimpiadë të martën. Federata Amerikane e Gjimnastikës konfirmoi se Biles do të konkurrojë në traun e ekuilibrit. Biles u tërhoq nga gara ekipore, konkurrimi i përgjithshëm individual,...

Sifan Hassan realizoi një rekuperim të jashtëzakonshëm gjatë garës kualifikuese të 1500 metrave në Olimpiadë. Atletja etiopiane që përfaqëson Holandën u rrëzua 380 metra nga fundi i garës, por arriti që të ngrihej, të ngushtonte diferencën me garueset e tjera dhe në fund të fitonte garën që dukej e humbur....

Një olimpiste bjelloruse që refuzoi urdhrin e ekipit të saj për t’u kthyer më herët në shtëpi është e sigurt, pasi kërkoi mbrojtje nga policia japoneze, thanë zyrtarët e Lojërave Olimpike. Ata thonë se atletja Krystsina Tsimanouskaya, 24 vjeç, e kaloi natën në një hotel në aeroportin Haneda të Tokios....

Për shkak të masave kundër pandemisë së koronavirusit, Lojërat Olimpike në Japoni janë duke u zhvilluar pa praninë e spektatorëve. Megjithatë, me qindra tifozë kanë arritur të gjejnë zgjidhje për të mbështetur sportistët japonezë Rim Nakamura dhe Minato Oike, të cilët garuan të dielën në stilin e lirë BMX. Tifozët...

Italiani Marcell Jacobs ka bërë historinë në Olimpiadën e Tokios, duke triumfuar në 100 metra me një rekord të ri europian. 27-vjeçari i la të gjithë konkurrentët prapa, pasi arriti të realizojë 100 metra me kohën 9 sekonda e 80 të qindtat, duke thyer edhe rekordin e Europës, i cili...

Një pamje aspak e zakontë është kapur nga kamerat gjatë garës për hedhjen nga trampolina në Lojërat Olimpike të Tokio 2020. Kampioni Olimpik nga Britania, Thomas Daley, i cili tashmë e ka marrë një medalje në këtë kompeticion për hedhjen e sinkronizuar, është fokusuar nga kamerat teksa punon me shtiza...

Alexander Zverev fiton medaljen e artë për meshkuj në turneun e tenisit në Lojërat Olimpike Tokio 2020 dhe për Gjermaninë kjo është hera e parë absolute. Numri 4 i botës, i cili kishte shuajti ëndrrën e Gjokoviçit në Golden Slam në gjysmëfinale, triumfoi ndaj rusit Karen Khachanov, që rnditet i...

Organizatorët e Lojërave OIimpike të Tokios kanë nisur hetimet pas hetimeve për një incident ku një grup atletësh kanë thyer rregullat antiCovid dhe janë mbledhur së bashku për të pirë alkool. Autoritetet në Japoni po shohin një rritje të fuqishme të rasteve të reja me Covid me fillim e Lojërave...

Atletja shqiptare Luiza Gega ka dhuruar një performancë të shkëlqyer në Olimpiadë për Shqipërinë duke hyrë në finalen e garës së 3000 m me pengesa. Është finalja e parë në histori për Shqipërinë që arrin në një Olimpiadë. Gega ka shënuar kohën 9:23:85, duke u renditur e pesta në baterinë...

Sportdashësit po i ndjekin me vëmendje dhe emocion garat sportive në Olimpiadën “Tokio 2020”, por “lufta” për medaljet është vetëm një pjesë e eksperiencës së atletëve. Ku hanë sportistët? A krijojnë dhe si i krijojnë miqësitë me kolegët e vendeve të tjera? Ku jetojnë dhe ku flenë gjatë Lojërave OIimpike?...

Kevin Durant është nga sot pikëshënuesi më i mirë i ekipit amerikan të basketbollit për meshkuj në Lojrat Olimpike, me 354 pikë. Ylli i Brooklyn Nets kaloi në këtë renditje veteranin Carmelo Anthony, i cili mbante rekordin me 336 pikë. SHBA fitoi 118-94 ndaj Republikës Çeke, duke u kualifikuar për...

Australiania Jessica Fox nderoi vendin e saj me një medalje ari, të dhjetën në këtë edicion. Vajza 27-vjeçare, dominoi garën e kajakut në kategorinë K1. Por atletja, që ka fituar edhe dy medalje bronzi në Londër 2012 dhe Rio 2016, pak para garës që do ta përjetësonte në historinë e...

Izmir Smajlaj nuk arriti të kualifikohej për në finalen e kërcimit së gjati në Lojërat Olimpike, duke u renditur vetëm i nënti në grupin B të kualifikueseve. Maksimumi që mundi të kërcente atleti shqiptar ishte 7,86 metra në provën e dytë, duke arritur deri në vendin e 9, me 10...

Erkand Qerimaj e mbylli në vendin e parë konkurrimin në baterinë B të kategorisë deri në 81 kg në peshëngritje dhe u pozicionua i nënti në botë, në Lojërat Olimpike Tokio 2020. Kampioni shqiptar i realizoi të treja provat në shkëputje, ku e nisi me 151 kg dhe në tentativën...

Erkand Qerimaj e mbylli më vendin e parë në baterinë B të peshëngritjes, në kategorinë deri në 81 kg. Sportisti shqiptar e nisi garimin e tij në shkëputje me 151 kg duke e kaluar me sukses këtë provë. Me shumë lehtësi Qerimaj kaloi edhe provën e dytë, ku në bosht...

Ai është një nga yjet më të pritura dhe vlerësuara në Lojërat Olimpike të Tokios. Luka Doncic, 22-vjeçari magjik i Dallas Maverics në NBA, është shpresa e vetme që Sllovenia të fitojë një medalje në basketboll, ashtu siç e ndihmoi në 2017 kur ishte vetëm 18 vjeç dhe  fitoi Kampionatin...

Nikola Mektic dhe Mate Pavic fituan medaljen e artë në tenis për Kroacinë. Në finalen e dyshes për meshkuj, ata mundën çiftin Cilic-Dodig, po të Kroacisë. Në podium, të katër tenistët kroatë pozuan së bashku me flamurin e vendit të tyre, duke mos bërë dallim se kush kishte marrë medaljen...

Nikol Merizaj, një prej dy sportistëve që përfaqësojnë Shqipërinë në garat e notit në Lojërat Olimpike, u eliminua prej konkurrimit në bateritë e disiplinës 50 metra stil i lirë. Notarja kuqezi u rendit e treta në baterinë e gjashtë kualifikuese, me kohën 26 sekonda e 21 të qindtat. Me gjithë...

Tenisti serb, Novak Djokovic, i vlerësuar si kandidati kryesor për fitimin e medaljes së artë në Olimpiadë, u eliminua në gjysmëfinalen e turneut nga gjermani Alexander Zverev. Djokovic fitoi setin e parë 6-1, por Zverev nuk e humbi qetësinë dhe arriti të fitonte dy setet e tjerë, 6-3 dhe 6-1,...

Alessandra Perilli fitoi medaljen e bronztë ditën e sotme në Olimpiadën “Tokyo 2020”, duke shkruar historinë, pasi kjo ishte medalja e parë e San Marinos në një eveniment të tillë. 33-vjeçarja, me medaljen e fituar në disiplinën e qitjes me piatel, e shndërroi gjithashtu San Marinon në shtetin më të...

Të gjithë e dimë që pjesëmarrja në Olimpiadë kërkon jo vetëm talent, por edhe një qendrueshmëri të lartë fizike. Fotot e postuara nga vetë sportistët tregojnë pasojat fizike që lënë pas disiplinat e ndryshme sportive.

Daniil Medvedev, numri dy i botës në tenis, është një nga yjet e paktë të këtij sporti që kanë vendosur që të marrin pjesë në Olimpiadën e Tokios. Dhe prania e tij është ndjerë në të gjitha aspektet. Fillimisht, në ndeshjen ndaj italianit Fabio Fognini, rusi iu ankua arbitrit kryesor...

Pas garimit të Loriana Kukës, xhudistët e Kosovës kanë mbyllur konkurrimin historik në Lojërat Olimpike të Tokios, me 2 medalje ari, duke bërë historinë. Trajneri Driton Kuka ka bërë një postim në Facebook pas suksesit të jashtëzakonshëm të sportistëve që ai drejton, duke i quajtur ata “samurajët shqiptarë”. Medaljet olimpike...

Përfundon me humbje gara për xhudisten nga Kosova, Loriana Kuka. Olimpistja që garonte në kategorinë deri në 78 kg u përball në raundin e 1/16 me sportisten nga Rusia, Aleksandra Babinetseva.

Qitësja Manuela Delilaj e ka mbyllur Olimpiadën me garën e saj të dytë atë me pistoletë me precizion nga largësia 25 metra. Qitësja 55-vjeçare e përfundoi garimin e saj në vendin e 43. Nuk ishte një garë e mirë për sportisten shqiptare të qitjes, që grumbulloi 9.333 pikë, duke lënë...

Edhe pse nuk ka përfituar si duhet nga fakti që është vendi organizator i Lojërave Olimpike, për shkak të mungesës së tifozëve në eventet sportive, Japonia mbetet në krye të klasifikimit special për medalje të fituara. Aziatikët kryesojnë listën me 13 medalje të arta, ndërsa në total, atletët japonezë janë...

Pas paraqitjes së suksesshme dhe vendit të katërt në “Tokyo 2020”, gjatë garës u kuptua edhe dhimbja fizike e Briken Caljas, për rezultatin historik në Olimpiadë. Pasi ngriti me sukses 190 kg, duke barazuar përkohësisht rekordin olimpik në shtytje, kampioni kuqezi kërkoi ndihmën e mjekëve, për shkak të lëndimit në...

Briken Calja, sa pranë medaljes historike! Peshëngritësi shqiptar ka bërë një paraqitje mjaft të mirë në Olimpiadë, por ka humbur mundësinë për të marrë një medalje për vetëm një kilogram më pak të ngritur në stilin e shkëputjes. Peshëngritësi shqiptar ngriti vetëm 151 kilogramë në këtë stil, ndërsa në shtytje...

Xhudistja gjermane doli Martyna Trajdos doli menjëherë në mbështetje të trajnerit të saj i cili e shkundi dhunshëm dhe e qëlloi dy herë me shpullë përpara ndeshjes së saj në Lojërat Olimpike të Tokios. Trajdos do të përballej me hungarezen Szofi Ozbas në raundin e 1/32 kur kamerat kapën këtë...

Një prej të papriturave më të mëdha në Tokyo 2020 u regjistrua në gjimnastikë për femra. Në garën ekipore, Rusia, atletët e të cilës konkurrojnë me flamurin e Komitetit Olimpik, triumfuan përballë Shteteve të Bashkuara, duke regjistruar titullin e parë në histori në këtë disiplinë. Edhe pse skuadra ruse u...

Një prej shpresave më të mëdha të Japonisë për medalje ari, tenistja Naomi Osaka u eliminua në raundin e tretë dhe i dha lamtumirën Olimpiadës. Numri dy i botës u mposht nga tenistja çeke, Vondrousova, duke shkaktuar një prej befasive më të mëdha të eventit. Japonezja nuk u shfaq në...

Edhe pse publiku nuk është i lejuar, Lojërat në Tokyo janë cilësuar si triumfi i jetës mbi vuajtjet e shkaktuara nga pandemia. Në këtë këndvështrim, një prej personazheve më interesantë është padyshim Tom Dean. Për të marrë pjesë në Olimpiadë, notari britanik mposhti dy herë koronavirusin. Edhe pse gjatë këtyre...

Dy medalje të artë në “Tokyo 2020”. Tre medalje të arta olimpike për Kosovën në harkun e 5 vjetëve të fundit. Xhudo është sporti më i suksesshëm për sportistët shqiptarë dhe kjo për meritë të trajnerit Driton Kuka, arkitektit të kampionëve. “Pas medaljes së parë të artë olimpike në Rio,...

Tajfuni Nepartak kërcënon Lojërat Olimpike, duke ndikuar në ndryshimin e programit të disa disiplinave. Stuhia tropikale, në të cilën parashikohet që era të kalojë shpejtësinë 100 km/h, po afrohet me shpejtësi në brigjet e Tokios. Fillimisht, kryeqyteti japonez do të preket nga reshjet e dendura të shiut, ndërsa gjatë së...

Për herë të pestë radhazi, notarja italiane, Federica Pellegrini, arrin finalen olimpike në garën e 200 metrave stili i lirë. Kjo arritje nuk ishte shënuar asnjëherë nga një femër në historinë ndërkombëtare të notit. Në garën e saj të preferuar, Pellegrini arriti ta mbyll gjysmëfinalen në Lojërat e Tokios me...

Tre ditë nga ceremonia hapëse e Lojëra Olimpike Tokio 2020, Japonia, organizatore e këtij eventi madhështor, kryeson listën si shteti me më shumë medalje ari, me 8 të tilla dhe 13 në total. Në vendin e dytë renditen Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 7 medalje ari dhe 14 në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka vlerësuar potencialin e sportit për të hapur dyer të cilat politika nuk ia ka dalë dot deri më tani. E ndodhur në Japoni për një vizitë zyrtare, Osmani ndoqi edhe sukseset e dy xhudistëve të Kosovës, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, të cilat i...