NË PËRDITËSIM

Lufta në Ukrainë

Kronologjia e luftës

01.03 / 16:53
01.03 / 18:39
02.03 / 17:35

Çfarë duhet të dini për luftën në Ukrainë

  • Një prej dy reaktorëve që ishin në punë në centralin bërthamor në Zaporizhzhia është mbyllur, teksa bombardimet në zonë vijojnë. Aty ka mbërritur edhe një ekip inspektorësh nga OKB.
  • Bashkimi Europian ka rënë dakord që të ulë numrin e vizave të lëshuara për qytetarët rusë, por vendet anëtare nuk arritën dot marrëveshje për bllokimin e plotë të tyre.
  • Ndërkohë, Rusia ka pakësuar sasinë e gazit që dërgon në Europë, duke mbyllur gazsjellësin Nord Stream 1 për herë të dytë këtë verë. Një zëdhënës i Kremlinit tha se përgjegjës për këtë janë sanksionet e Perëndimit, që sipas tij kanë penguar ecurinë normale të punimeve riparuese.

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka konfirmuar se qeveria e tij po merr pjesë në luftën në Ukrainë, duke mbështetur Rusinë. Gjatë shtatë muajve të luftës, ekzekutivi bjellorus kishte bërë një përpjekje për të sqaruar shkallën e përfshirjes së tij në ofensivën ushtarake të orkestruar nga Putin. Megjithatë, sot Bjellorusia...

Burimet e inteligjencës perëndimore flasin për probleme të shumta të Rusisë jo vetën në fushëbetejë, por edhe në gjetjen e ushtarëve pas vendimit për mobilizim të pjesshëm të urdhëruar nga presidenti Vladimir Putin. Por sipas Sergei Shoigu, ministër i mbajtjes rus, “më shumë se 200 mijë persona i janë bashkuar...

Me tableta jodi për të trajtuar helmimin nga rrezatime të mundshme dhe doza humori, banorët e kryeqytetit ukrainas, Kiev po përgatiten për një sulm të mundshëm bërthamor, mes sugjerimeve të forta se Moska po e konsideron një lëvizje të tillë pas dështimeve të ushtrisë në terren. Jodi përdoret për trajtimin...

Elon Musk zemëron Ukrainën me planin e tij të paqes dhe fiton simpatinë e Rusisë. Drejtuesi i kompanisë Tesla, u kërkoi 107 milionë ndjekësve të tij në Twitter që të votonin në një sondazh, duke dhënë opsione për ndaljen e luftës që përfshijnë lëshime territoriale. Pasi mori kritika të ashpra...

Trupat ukrainase kanë rimarrë më shumë territore në rajonet e aneksuara ilegalisht nga Rusia, duke avancuar pranë qytetit lindor të Kherson dhe duke konsoliduar fitoret në lindje. Zyrtarë të instaluar nga Moska, në Kherson konfirmuan avancimin e ushtrisë së Kievit, por thonë se trupat e tyre ishin të vendosur mirë...

Rusia njoftoi aneksimin e 4 rajoneve ukrainase të premten e kaluar pas referendumeve të mbajtura nën hijen e luftës dhe perëndimi premtoi se nuk do t’i njohë kurrë ato, por ka nga ato vende që te Kremlini shohin aleatin e përjetshëm dhe strategjik. Kështu, Koreja e Veriut është zyrtarisht vendi...

Anija e mallrave Laodicea e ankoruar në Liban, verën e kaluar, të cilën Ukraina kërkonte të ndalohej, duke denoncuar se po transportonte grurë të vjedhur nga Rusia, është pjesë e një operacioni të sofistikuar kontrabande të drejtuar nga Moska. Kjo është ajo që del nga një hetim i Associated Press,...

Elon Musk njihet për shumë gjëra, kryesisht mahnitëse dhe gjeniale, por kohët e fundit veçohet fakti që është njeriu më i pasur i historisë, si dhe për postimet e tij të çuditshme në Twitter. Nuk bën përjashtim edhe postimi i tij i sotëm, në rrjetin social, të cilit mund të...

Gazetarja ruse Maria Ovisannikova, e cila u bë e famshme për shfaqjen e një pankarte kundër pushtimit të Ukrainës, gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë televiziv, u përfshi në listën e të kërkuarve nga Ministria e Brendshme e Moskës. Ajo ishte në arrest shtëpie me akuzën e përhapjes së lajmeve të...

Rusia bën një hap pas nga përdorimi i armëve bërthamore në Ukrainë. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, iu përgjigj kërkesës së liderit çeçen, Ramazan Kadyrov, duke këshilluar që në këtë situatë duhet përdorur më shumë truri dhe zëri i arsyes dhe jo emocionet. “Ky është një moment shumë emocional. Krerët...

Fushata e mobilizimit ushtarak në Rusi vijon dhe shumë njerëz u janë bashkuar radhëve të ushtrisë që pas vendimi të presidentit Putin. Së fundmi, lideri i çeçenëve, Ramazan Kadyrov, tregon se 3 fëmijët e tij të mitur kanë shkuar në Ukrainë, për të qenë pjesë e ushtrisë. Sipas tij, mosha...

Ukraina thotë se më shumë se 60 mijë ushtarë rusë kanë humbur jetën në luftën mes dy shteteve, që prej nisjes së saj më 24 shkurt të këtij viti. Në një njoftim zyrtar, autoritetet ukrainase thanë gjithashtu se kanë shkatërruar më shumë se 2300 tanke armike. Sipas Ukrainës, vetëm në...

Nëse presidenti Vladimir Putin do të përdorë armët bërthamore, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët do të asgjësojnë të gjitha trupat dhe pajisjet ruse në Ukrainë. Janë fjalët e gjeneralit në pension dhe ish-kreut të CIA-s, David Petraeus, i cili i përgjigjet shqetësimeve në rritje për mundësinë që Putin ta çojë...

Braktisja e Rusisë nga dhjetëra mijëra meshkuj që kanë kaluar çdo kufi të mundshëm në ditët e fundit, nga ato veriorë të Finlandës deri tek ato jugorë të Kazakistanit, është komentuar në mënyra të ndryshme. Kryesisht, me vullnetin e tyre për mos t’iu përgjigjur thirrjes së presidentit Vladimir Putin për...

Përfaqësuesit e 9 vendeve anëtare të NATO-s kanë shpërndarë sot një komunikatë të përbashkët ku mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në atë organizatë. Vendet në fjalë janë të gjitha të ish-bllokut komunist, Republika Çeke, Estonia, Letonia, Lituania, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Polonia, Romania dhe Sllovakia, ndërkohë që mungon për...

Frika që Rusia mund të përdorë armë atomike në luftën e saj në Ukrainë sa vjen e shtohet. Nëndetësja ruse me energji bërthamore “Belgorod” po lëviz në detet e Arktikut dhe ekziston dyshimi se misioni i saj është të testojë raketën silurë “Poseidon”, e aftë të mbajë koka bërthamore. Rrezja...

Rusia ka tërhequr trupat e saj nga qyteti strategjik ukrainas Lyman, në një lëvizje që shihet si një pengesë e rëndësishme për fushatën e saj në lindje. Tërheqja erdhi mes frikës se mijëra ushtarë do të rrethoheshin në qytet, tha ministria ruse e mbrojtjes. Rimarrja e Lyman-it është me rëndësi...

Që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, tashmë më shumë se 1 303 000 qytetarë rusë kanë hyrë në Bashkimin Evropian përmes kufijve tokësorë. Në të njëjtën kohë, më shumë se 1 273 000 qytetarë rusë janë kthyer në Rusi përmes kufijve tokësorë me BE-në. Pas njoftimit të mobilizimit...

Avancimi i ngadaltë i trupave ruse në Ukrainë dhe fitoret e njëpasnjëshme të vendasve përmes kundërofensivës së nisur ka bërë që shumë prej mbështetësve të Vladimir Putin të kërkojnë një rishikim të strategjisë së luftës. Një prej tyre është dhe lideri i Çeçenisë, Ramzan Kadyrov të cilit duket se i...

Menjëherë pasi Vladimir Putin shpalli aneksimin e 4 rajoneve të pushtuara të Ukrainës, presidenti Volodimir Zelensky dorëzoi kërkesën për anëtarësim të përshpejtuar në aleancën ushtarake të NATO. Ai tha se Kievi prej kohësh kishte qenë anëtar de faktor i bllokut të sigurisë ndërsa u zotua se do të çlirojë të...

Dhjetëra zjarrfikës rusë u përballën me një zjarr të madh në një bazë ajrore në Krime, i cili sipas zyrtarëve u shkaktua për pasojë e daljes nga pista të një avioni të madh. Baza ajrore është e vendosur në Sevastopol dhe aty qëndron flota ruse e Detit të Zi. Mediat...

Bullgaria dhe Greqia filluan operimin tregtar të një gazsjellësi, i cili do të ndihmojë në uljen e varësisë së Evropës Juglindore nga gazi rus dhe rritjen e sigurisë së energjisë. Tubacioni 182 km do të sigurojë lehtësim për Bullgarinë, e cila ‘lënguar’ për të siguruar furnizime me gaz me çmime...

Ukraina deklaroi se ushtria e saj do të nisë kundërofensivën kundër forcave ruse në lindje të vendit, menjëherë pas vendimit të Rusisë për të aneksuar 4 rajonet ukrainas. “Duke tentuar të aneksojë rajonet Donjeck, Luhansk, Zaporizhja dhe Herson të Ukrainës, presidenti rus Putin po përpiqet të rrëmbejë territore që ai...

Mijëra njerëz morën pjesë në Sheshin e Kuq në Moskë në një koncert madhështor të organizuar për aneksimin e rajoneve ukrainase të Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia nga Kherson nga Rusia. Këngë dhe fjalime patriotike mbushën sheshin para Kremlinit, teksa pjesëmarrësit valëvisnin flamujt e Rusisë. Në disa televizorë të vendosur përqark sheshit...

Pas një takimi urgjent të Këshillit të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës, mësohet se Presidenti Zelensky po kërkon anëtarësim të shpejtë të Kievit në NATO, pasi Putin u aneksoi 4 rajone të Ukrainës. “Ne kemi arritur standardet e Aleancës. Ne po bëjmë një hap vendimtar duke nënshkruar kërkesën e Ukrainës...

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, kërkoi nga Ukraina që të negociojë për t’i dhënë fund konfliktit, por duke nënvizuar se aneksimi i 4 rajoneve ukrainase është i panegociueshëm. “Qytetarët e Luhansk, Donetsk, Zaporizhzhia dhe Kherson e kanë bërë tashmë zgjedhjen e tyre. Dua që të më dëgjojnë mirë në Kiev,...

Ndërkohë që presidenti Vladimir Putin po mban ende fjalimin e tij në Moskë ku ka shpallur aneksimin e katër rajoneve të pushtuara në Ukrainë, ministria e Jashtme shqiptare ka shpërndarë me anë të një postimi në Twitter dënimin e saj për vendimin e Kremlinit. “Shqipëria dënon referendumet e rreme të organizuara...

Mes brohoritjeve, ovacioneve dhe duartrokitjeve, presidenti Vladimir Putin, zyrtarizoi kufirin e ri të Rusisë. “Vendi ynë ka katër rajone të reja”, tha ai gjatë një ceremonie në Kremlin duke ju referuar Donjeckut, Luhanskut, Zaporizhias dhe Kerson. Putin firmosi me liderët e vetëshpallur të këtyre rajoneve dokumentet për pranimin e tyre...

Vladimir Putin ka nënshkruar dekretin duke i njohur si territore të pavarura rajonet në Ukrainë të Kherson dhe Zaporozhye, të cilët janë pushtuar nga ushtria e Kremlinit. Ky dekret i Putin vjen menjëherë pas referendumeve të mbajtura në këto rajonet, të konsideruara gjerësisht një farsë. Ndërkohë, në sheshin e Kuq...

Disa foto janë publikuar së fundmi në rrjetet sociale ku shfaqen imazhet brenda një qendre rekrutimi ruse, e cila po grumbullon rezervistët që do t’i bashkohen ushtrisë, pas thirrjes së bërë nga presidenti Vladimir Putin. Në pamjet që mund të konsiderohen si turpi i radhës i Kremlinit, shihen qartë dhjetëra...

Disa ushtarë rusë të dërguar për të luftuar në Ukrainë sulmojnë Putinin dhe shprehin të gjithë dekurajimin e tyre në bisedat e dokumentuara dhe të publikuara nga New York Times. Në bisedat audio të regjistruara dëgjohet një prej ushtarëve të thotë: “Ne jemi në Bucha. Mbrojtja jonë është bllokuar, ne...

Qeveria finlandeze ka konfirmuar mbylljen e kufirit lindor duke filluar nga mesnata. Që nga ai moment, shtetasit rusë do të mund të hyjnë në Finlandë vetëm për disa arsye të veçanta dhe të vërtetuara, si vizita tek të afërmit, për punë ose për të marrë trajtim mjekësor. Ministrja e Brendshme...

Rusia do të zyrtarizojë gjatë së premtes, kufirin e saj të ri. Në një ceremoni që do të mbahet në Moskë, presidenti Vladimir Putin, do të firmosë aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës, pas organizimit të referendumeve, të konsideruara gjerësisht një farsë. Konfirmimin e bëri zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...

Rusia duket për momentin në vështirësi të madhe për sa i përket konfliktit që shkaktoi vetë në shkurtin  e këtij viti. Por sipas burimeve të shërbimeve sekrete, Vladimir Putin po përgatitet për një kundërpërgjigje të fortë, ndoshta të dëshpëruar, por sigurisht të bujshme, në tentativën për të rikthyer fatin e...

Tubacionet Nord Stream mund të mos funksionojnë më kurrë. Është frika e Gjermanisë pasi të dyja linjat, 1 dhe 2, të infrastrukturës që lidh Rusinë me Evropën u dëmtuan rëndë nga shpërthimet e dyshimta në ishullin danez të Bornholm në Detin Baltik. Hipoteza të ndryshme qarkullojnë për dëmet, si goditja...

Tensioni midis Rusisë dhe vendeve perëndimore është sigurisht në kulmin e saj nga fundi i Luftës së Ftohtë, ndoshta nga kriza e Kubës që rrezikoi përballjen direkte midis Moskës dhe Uashingtonit. Ndërkohë që fushëbeteja ndodhet në Ukrainë, tashmë përballja duket më e gjerë. Lajmi i sabotazhit të dyshuar të gazsjellësit...

Rusia gjuajti një breshëri raketash në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, gjatë natës, thanë zyrtarët të mërkurën, duke goditur një oborr hekurudhor dhe duke ndërprerë energjinë në më shumë se 18 000 shtëpi. Guvernatori i Kharkiv, Oleg Synegubov, tha se forcat ruse qëlluan me raketa S-300,...

Komisioni Zgjedhor filorus ka publikuar rezultatet paraprake të referendumit për aneksim që u zhvillua në 4 rajonet ukrainase që kontrollohen nga ushtria ruse. Sipas të dhënave, më shumë se 95% e personave pjesëmarrës në votim janë shprehur pro bashkimit me Moskën. Megjithatë, komuniteti ndërkombëtar ka bërë me dije se nuk...

Gjërat për Vladimir Putin po marrin tatëpjetën. Humori i tij është i zi dhe as aleati i përhershëm, bjellorusi Lukashenko, nuk mund ta ndryshojë këtë gjendje. Jo vetëm përballja në terren i ka kushtuar Kremlinit një pjesë të mirë të ushtrisë, por edhe territoret e fituara me mund në lindjen...

Presidenti rus Vladimir Putin mund të njoftojë të premten aneksimin e rajoneve të pushtuara në Ukrainë. Kështu mendon Ministria e Mbrojtjes në Britaninë e Madhe, e cila thotë se ka një mundësi reale që numri një i Kremlinit të lajmerojë një vendim të tillë përshkallëzues, teksa i drejtohet Parlamentit më...

Mijëra rekrutë të rinj u janë bashkuar ushtrisë ruse në Ukrainë, të detyruar nga dekreti i ri i Putin. Mes frikës e lotëve u thonë lamtumirë familjarëve teksa nisen drejt një luftë të cilën nuk e kuptojnë. Por para se të nxjerrin armët në fushëbetejë, ka diçka të fundit që...

Trupat ukrainase kanë zbuluar qelitë e fshehura të burgjeve ruse nëntokë. Një zbulim i tillë u gjet në fshatin Shevchenkove, në zonat e sapoçliruara të rajonit të Kharkiv. Qelitë përshkruhen si “të ftohta dhe të errëta” dhe ushtria ukrainase vazhdon të zbulojë këto dhoma. Anëtarët e zyrës së prokurorit të...

Radhë të pafundme automjetesh, që presin me orë për të kaluar kufijtë rusë. Janë pamje me dron të realizuara pranë kufirit me Gjeorgjinë, dëshmi e eksodit masiv te djemve e burrave rusë, për t’i shpëtuar mobilizimit në luftë. “Nuk dua të shkoj. Ata po i detyrojnë njerëzit me forcë, por...

Ish-kontraktori i inteligjencës amerikane, Edward Snowden, i cili zbuloi sekretet e operacioneve të mëdha të vëzhgimit të inteligjencës amerikane ka marrë shtetësinë ruse nga presidenti Putin. 39 vjeçari Snowden ka jetuar në ekzil në Rusi që kur ekspozoi programin e Agjencisë Kombëtare të Sigurisë që preku miliona amerikanë në vitin...

Qindra ushtarë rusë janë vendosur pranë kufirit me Gjeorgjinë, në një përpjekje të Kremlinit për të shuar zërat se mijëra njerëz po largohen nga vendi pas shpalljes së mobilizimit të pjesshëm nga presidenti Putin. Në videot e publikuara në rrjetet sociale shihen ushtarët rusë të vendosur në qytetin e Chmi,...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka bërë me dije se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar privatisht Rusinë se do të ketë “pasoja katastrofike” nëse përdoren armë bërthamore. “’Kemi qenë shumë të qartë me Rusinë publikisht dhe privatisht: duhen ndalur deklaratat mbi armët bërthamore”, tha Blinken për “CBS...

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në rajonin rus të Dagestanit, kundër mobilizimit të pjesshëm në luftën në Ukrainë, i njoftuar nga presidenti Vladimir Putin. Videot e postuara në rrjetet sociale tregojnë manifestuesit teksa përleshen me policinë dhe funksionarë të tjerë të lartë të sigurisë në kryeqytetin rajonal Makhachkala. Observatori i...

Nuk marrin fund episodet që pohojnë edhe një herë që situata e brendshme në Rusi pas vendimit të Vladimir Putin për mobilizim të pjesshëm në luftën kundër Ukrainës, po bëhet dita-ditës më e trazuar. Episodi i fundit i bujshëm ka ndodhur në qytetin siberian të Irkutsk, në lindjen ekstreme, aty ku...

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar shqetësim të madh në mbarë botën. Aleatët historikë të Rusisë, siç është Kina, i bëjnë thirrje Vladimir Putinit që t’i japë fund konfliktit. Tensioni me Bashkimin Evropian, si dhe me vendet anëtare të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), vazhdon të rritet, aq...

Janë publikuar pamje nga dita e dytë e votimit në referendumin në 4 provincat e Ukrainës, i cili është organizuar nga prorusët me mbështetjen e Moskës dhe që kërkon bashkimin e tyre me Rusinë. Kremlini ka dërguar ushtarët për të nxjerrë me dhunë banorët që të votojë, ndërsa persona të...

Forcat e armatosura ukrainase raportohet të kenë vrarë 57 ushtarë ruse si dhe shkatërruan 30 mjete të blinduara gjatë një operacioni në qytetin e Khersonit në jug të vendit. Lajmi u bë i ditur nga komanda operative e zonës e cila bën me dije se situata në zonë është e...

Kanë vijuar dhe gjatë mbrëmjes së të shtunës protestat në qytetet kryesore të Rusisë kundër mobilizimit të pjesshëm të thirrur nga presidenti Putin për të vijuar më tej konfliktin në Ukrainë. Grupet për të drejtat e njeriut raportojnë se manifestime të ngjashme janë mbajtur në 32 qytete ruse, ku janë...

Presidenti Zelensky përsëriti ultimatumin drejtuar rusëve që i janë përgjigjur thirrjes së Putin për t’iu rreshtuar ushtrisë, të heqin dorë nga kjo gjë. Në mesazhin e tij të përditshëm, lideri ukrainas e cilësoi mobilizimin ushtarak si kriminal dhe shtoi se kreu i Kremlinit po i dërgon qytetarët rusë me vetëdije...

Lufta po përjeton një skenar pasigurie në ditët e fundit. Ukraina ka kundërsulmuar me sukses ditët e fundit në jug dhe lindje të vendit, Rusia ka mbajtur referendume në rajonet e Donbasit dhe në të njëjtën kohë Vladimir Putin ka shpallur një mobilizim të pjesshëm ushtarak dhe tashmë po rekruton...

BE-ja duhet t’i marrë seriozisht kërcënimet e Vladimir Putinit se ai mund të përdorë armë bërthamore në konfliktin në Ukrainë. Paralajmërimi ka ardhur nga shefi i politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell, sipas të cilit lufta ka arritur në një “moment të rrezikshëm”. Deklaratat e tij vijnë pasi Rusia...

Turqia nuk i ka pranuar rezultatet e një referendumi të rremë në Krime në vitin 2014 dhe ka të njëjtin qëndrim të qartë në lidhje me referendumet e rreme që Rusia po zhvillon në territoret e pushtuara të Ukrainës. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i presidencës turke Ibrahim Kalin. “Ne nuk...

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, ka deklaruar se ka shumë mundësi që të nisë një Luftë e Tretë Botërore, për shkak se Shtetet e Bashkuara të Amerikës po udhëhiqen nga “budallenjtë”. “Kisha të drejtë për Ukrainën, kisha të drejtë për Tajvanin dhe shpresoj që të mos kem të drejtë për Luftën...

Evropa duhet të lejojë qytetarët rusë që kërkojnë të ikin nga vendi, tha presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, në një intervistë për “POLITICO” në margjinat e takimit të OKB-së në Nju Jork. Sipas Michel, BE duhet të tregojë një “hapje ndaj atyre që nuk duan të instrumentalizohen nga Kremlini”....

Niveli i refuzimit të mobilizimit ushtarak të urdhëruar nga Vladimir Putin ka mbërritur deri në Kremlin. Djali i zëdhënësit, Dmitry Peskov, ra në grackën e një kurthi telefonik nga aktivistë të opozitës, të cilët i thanë Nikolai Peskovit se emri i tij ishte në listën e rezervistëve që duhet të...

Janusz Bugajski, ekspert i çështjeve të rajonit, ishte i ftuari në “Intervistë me Merita Haklaj”, në A2 CNN. Thirrjet e presidentit rus, Vladimir Putin për mobilizimin e pjesshëm kanë krijuar një përshkallëzim të situatës mes Rusisë dhe Ukrainës. Çfarë pritet në vazhdim? A është kjo shenjë se Putini po e...