NË PËRDITËSIM

Lufta në Ukrainë

Kronologjia e luftës

01.03 / 16:53
01.03 / 18:39
02.03 / 17:35

Çfarë duhet të dini për luftën në Ukrainë

  • Një raketë ka goditur një qendër tregtare në Kremenchuk, në rajonin ukrainas të Poltavës. Sipas Presidentit Volodymyr Zelensky, në momentin e goditjes, në qendrën tregtare kishte rreth 1000 persona.

Zërat më kritikë me Kremlinin dhe në veçanti me Presidentin rus, Vladimir Putin, shtohen me kalimin e javëve. Sportisti i fundit që u pozicionua kundër ofensivës ushtarake ruse ishte Igor Denisov. Ish-futbollisti, i cili u tërhoq në vitin 2019 pas një karriere të gjatë në futbollin rus dhe ekipin kombëtar,...

“Nëse krijon një rrugë për pranimin e Ukrainës, Bashkimi Europian do të tregojë se i shpërfill kriteret e veta”. Kështu u shpreh ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, duke komentuar mundësinë që BE-ja t’i japë statusin e vendit kandidat për anëtarësim Ukrainës. Ai shtoi më tej se kontaktet me Europën...

Sirenat e luftës u dëgjuan sërish në Kiev, por kjo nuk i pengoi liderët e katër vendeve europiane dhe zyrtarët e Ukrainës, të mbanin konferencën për shtyp. Presidenti Francez, Emmanuel Macron, ai i Rumanisë, Klaus Iohannis, kryeministri italian, Mario Draghi, si dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz, garantuan presidentin, Volodymyr Zelensky,...

Forcat ruse kanë intensifikuar sulmet në Severodonetsk, në përpjekje për të marrë kontrollin e qytetit kyç në rajonin lindor, Donbas.   Mijëra civilë kanë mbetur të bllokuar në qytetin strategjik, ndërsa OKB-ja paralajmëron se furnizimet jetësore janë drejt fundit. Shumë prej qytetarëve po strehohen në bunkerët e impiantit kimik të...

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi, presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz, janë nisur me tren drejt Kievit ku do të takohen me presidentin vendas, Volodymyr Zelensky. Ashtu si shumë liderë të tjerë edhe Draghi, Macron e Scholz, po ndjekin rrugën e blinduar nga qyteti polak i Medyka...

Rusia pranon planin e Kombeve të Bashkuara për të zhbllokuar eksportet ukrainase. Shteti që nisi luftën ofron kalim të sigurtë për anijet me dërgesat e grurit në portet në Detin e Zi, por hoqi të gjitha përgjegjësitë nga vetja për ndonjë keqfunksionim të mundshëm. Vassily Nebenzia, ambasador i Rusisë në...

Kryeministri Edi Rama deklaroi në konferencën për shtyp me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç, se Ballkani Perëndimor është i gjithi me Ukrainën, përfshi Kosovën, vend i cili nuk njihet nga Ukraina. “Ballkani Perëndimor ka 5 vende në OKB. Të gjithë këto vende...

Kryeministri Rama me homologun e tij të Malit të Zi, Dritan Abazoviç i dhanë personalisht presidentit të Ukrainës, Zelenski mbështetjen për marrjen e statusit kandidat të Ukrainës në BE, me kreun e qeverisë shqiptare që nuk e kurseu skepticizmin ndaj unionit.“Dua të them qartë se jemi më shumë se të...

Kryeministri Edi Rama, në konferencën e përbashkët për shtyp me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se vendet e Ballkanit Perëndimor do të bashkojnë përpjekjet për të rindërtuar disa lagje në qytetin e shkatërruar Irpin. “Ne e pamë Irpinin nga afër. Më vjen mirë që pranuat propozimin tonë për të...

Agjencitë e sigurisë të Ukrainës kanë parandaluar një sulm terrorist ndaj lidershipit të vendit. Njoftimin e bëri zëvendësministri i Brendshëm, Jevhen Jenin. “Falë informacionit që marrim nga burimet tona operacionale, ne kemi arritur të parandalojmë një akt terrorist kundër udhëheqjes së vendit tonë”, u shpreh ai. Duke folur për mediat...

Polonia ka qenë në tension që nga fundi i shkurtit të kaluar, kur Rusia njoftoi pushtimin e saj në Ukrainë. Pozicioni gjeografik i vendit, në kufi me Ukrainën, bën që Polonia të jetojë në ankth. Gjithashtu, që nga shpërthimi i konfliktit, më shumë se tre milionë ukrainas kanë kaluar kufirin...

Kryeministri Edi Rama është pritur sot nga Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili e falënderoi për mbështetjen që Shqipëria po i jep popullit ukrainas. “Partnerët ndërkombëtarë vazhdojnë të vijnë në Ukrainë. Dhe ky është një manifestim i rëndësishëm i mbështetjes së popullit tonë. Sot takohem me kryeministrin e Shqipërisë,...

Turqia ka detajuar planin e Kombeve të Bashkuara për të mundësuar eksportimin e grurit nga Ukraina. Ministri i jashtëm, Mevlut Çavoshollu, tha se mund të krijohen korridore të sigurta lundrimi, pa qenë nevoja e çmontimit të minave në ujërat e porteve ukrainase.  “Sipas planit të fundit të Kombeve të Bashkuara,...

Banorët e bllokuar në qytetin e Severodonetskut kanë një shpresë për t’i shpëtuar ferrit atje, ndërsa një korridor humanitar, u njoftua për herë të parë që prej shpërthimit të luftimeve. Ushtria e Moskës njoftoi se evakuimet në qytetin, që po mban peshën më të rëndë të betejës së ashpër në...

Sali Berisha ka komentuar në rrjetet sociale vizitën e kryeministrit Edi Rama në Kiev, ku do të takohet me presidentin vendas, Volodymyr Zelensky. Berisha hedh hipoteza për përjashtimin nga kjo vizitë e ministrave Peleshi dhe Xhaçka, duke thënë se kjo vjen për shkak të politikës dyfytyrëshe të Edi Ramës, përsa...

Ukraina ka nevojë për më shumë armatime të rënda. Kështu tha Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pas një takimi me liderët e Holandës, Danimarkës, Polonisë, Letonisë, Rumanisë dhe Belgjikës. Në prag të samitit të NATO-s që do mbahet në fund të qershorit në Madrid, Stoltenberg u shpreh se...

Një shtetas rus u arrestua në aeroportin e Gatwick teksa tentoi të largohej nga vendi, pasi dyshohet se ishte një spiun i regjimit të Vladimir Putin. Agjenti i dyshuar u ndalua teksa tentoi të hipte në një fluturim jashtë Mbretërisë së Bashkuar dhe u dërgua në stacionin e policisë në...

Dmitry Medvedev vijon të jetë një ndër zyrtarët më të lartë rusë që ka përdorur retorikën më të ashpër ndaj Perëndimit dhe Ukrainës që nga fillimi i luftës, më 24 shkurt. Pasi kërcënoi Europën me apokalips bërthamor, për shkak të mbështetjes me armë për Kievin, ish-presidenti lëshoi një tjetër deklaratë...

Moska ka njoftuar hapjen e një korridori humanitar nesër për refugjatët civilë brenda fabrikës kimike Azot në Severodonetsk. Lajmi është raportuar nga agjencia e lajmeve TASS, cituar nga mediat italiane. Ndërkohë Rusia u ka bërë thirrje luftëtarëve në objekt që të lirojnë civilët dhe të lënë armët. Në strehët e...

Ndalimi i importeve të naftës dhe gazit rus ishte një nga debatet e fundit brenda Bashkimit Evropian. Të gjitha vendet ranë dakord t’i jepnin fund eksporteve të hidrokarbureve dhe naftës së papërpunuar nga Moska, me përjashtim të Hungarisë, e cila përfundimisht e ndaloi marrëveshjen. Nga Budapesti, kryeministri Viktor Orban e...

Kryeministri Edi Rama është nisur për në Kiev së bashku me kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç. Kreu i qeverisë shqiptare në një postim në Facebook, njofton se është nisur drejt kryeqytetit ukrainas me ftesë të presidenti Zelensky. “Për Kiev me ftesë të Presidentit Zelensky”, shkruan Rama, krah fotove. Vizita...

Negociatat për paqe mes Ukrainës dhe Rusisë kanë ngecur prej kohësh, ndërsa Kievi akuzon Moskën se “i ka tejkaluar të gjithë vijat e kuqe”. Mikail Podoljak, këshilltar i presidentit Volodimir Zelensky, thotë se bisedimet mund të rifillojnë vetëm pas tërheqjes së plotë të ushtrisë së Rusisë në pozicionet e tyre...

Rusia paralajmëron se Europa do të zhduket nga një apokalips bërthamor, në kërcënimin e radhës nga Kremlini zyrtar drejtuar Perëndimit, për të hequr dorë nga furnizimi me armë për Ukrainën. Kësaj here, kërcënimi erdhi nga kreu i Dumës, Viacheslav Volodin, i cili reagon pas deklaratës së ministrit të Jashtëm polak,...

Veprimet e Rusisë në Ukrainë janë një mizori absolute. Në videomesazhin e fundit, presidenti Volodymyr Zelensky tha se ukrainasit po paguanin një çmim shumë të lartë në betejën e vazhdueshme për rajonin e Donbas, duke e cilësuar atë si më brutalen në Europë dhe për Europën. Edhe një herë, ai...

Rusia ka arkëtuar rreth 100 miliardë dollarë nga eksportet e naftës dhe gazit, gjatë 100 ditëve të para të luftës në Ukrainë. Qendra për Kërkime për Energji dhe Ajër të Pastër (CREA), thotë se fitimet e Rusisë kanë rënë që prej muajit mars, por përsëri mbeten të larta, për periudhën...

Autoritetet lokale në lindje të Ukrainës, bëjnë me dije se forcat ruse kanë shkatërruar të gjitha urat që të çojnë në qytetin e Severodonetsk, i cili prej javësh është fushëbeteja kryesore. Tashmë, sipas guvernatorit Serhiy Haidai dërgimi i furnizimeve dhe evakuimi i civilëve nga qyteti i Severodonetskut, është pothuajse i...

Suedia ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm në përmbushjen e kërkesave të Turqisë për të hequr veton për anëtarësimin në NATO. Këtë e konfirmoi sekretari i përgjithshëm I organizatës ushtarake, Jens Stoltenberg, gjatë një vizite në Stokholm. Suedia bashkë me Finlandën, aplikuan për t’ju bashkuar aleancës muajin e kaluar, si reagim...

Vals nën sfondin e shkollës së gjymtuar nga bombat. Nuk është festa që kishin imagjinuar, por pavarësisht luftës, këta të rinj nuk hoqën dorë nga planet për të shënuar, sipas zakonit, mbrëmjen e maturës. Janë nxënësit e shkollës 134 në qytetin e shkatërruar nga lufta e Kharkivit, të cilët janë...

“Nëse Ukraina bie, vendet e radhës që mund të sulmohen do të jenë ato të Baltikut”. Paralajmërimi serioz vjen nga Mikhail Kasyanov, që ka shërbyer dhe si kryeministri i parë i Presidentit Vladimir Putin. Politikani opozitar rus, as në ëndrrat më të këqija nuk e kishte imagjinuar që ish-shefi i...

Tensioni nuk ka të ndalur. Flota e Kremlinit del në det të hapur dhe qëllimi i vetëm është të sfidojë Perëndimin. Kudo në botë, nga Baltiku në Paqësor, gjatë javës që lamë pas, fregata, nëndetëse e luftanije ruse janë pozicionuar për të treguar angazhimin e Rusisë për të vijuar përballjen...

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, njoftoi se do të zhvillojë bisedime me presidentët Volodymyr Zelensky dhe Vladimir Putin, për të përcaktuar hapat e radhës lidhur me eksportin e grurit ukrainas. Në një deklaratë për mediat vendase, Erdogan tha se do të bisedonte me liderët rusë dhe ukrainas, gjatë kësaj jave....

Luftime të ashpra po zhvillohen për çdo metër të Severodonteskut. Kështu thotë presidenti Volodymyr Zelensky në videomesazhin e fundit, lidhur me situatën në rajonin lindor të Donbas.   Edhe një herë ai u bëri thirrje liderëve botërorë t’i sigurojnë Ukrainës sisteme moderne të mbrojtjes raketore, duke thënë se që prej nisjes...

Rusia po mbetet pa armatim për shkak të luftës në Ukrainë dhe këtë po e raportojnë dhe shërbimet inteligjente perëndimore. Sipas Ministrisë britanike të Mbrojtjes, ushtria ruse tashmë është duke përdorur raketa 5-tonëshe nga periudha e Luftës së Ftohtë, pasi armatimet moderne, janë duke mbaruar. Por përdorimi i këtyre raketave...

Ishte ende ftohtë dhe dëbora mbulonte pjesën e madhe të territorit, kur tanket ruse iu afruan periferisë së Kievit, dhe shpërthimet nuk numëroheshin dot. Ishin ditët e para të sulmit rus ndaj Ukrainës, kur të gjithë mendonin se vetëm pak ditë mbeteshin nga pushtimi i kryeqytetit të tyre. Por tashmë...

Përplasje deklaratash mes Shteteve të Bashkuara dhe Ukrainës. Presidenti Joe Biden, konfirmoi se homologu i tij, Volodymyr Zelenski, “nuk i dëgjoi” paralajmërimet amerikane përpara nisjes së luftës nga Rusia. “E di që shumë mendonin se po e ekzagjeroja, por isha i bindur se kishim informacione të mbështetura në të dhëna...

Ukraina shpreson për një përgjigje pozitive për aplikimin e saj për statusin e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Europian. Presidenti Zelensky tha se vendi I tij ka dhënë të gjitha përgjigjet e nevojshme në pyetësorin e Brukselit.  “Sot shënon fillimin e fazës finale të një maratonë të madhe diplomatike,...

Lufta është ndezur në rajonin Donbas. Forcat ruse po shtyjnë gjithnjë e më shumë për të marrë kontrollin e qytetit strategjik Severodonjeck, ndërsa ushtria ukrainase vijon të rezistojë. Mes tyre ka luftime rrugë më rrugë. Zemra industriale e Ukrainës po digjet deri në themel. Severodonetsk ka qenë pika qendrore e...

Mariupol mund të ndryshojë emër, madje mund t´i rikthehet atij që ka patur për gati gjysmë shekulli. Forcat ruse kontrollojnë tashmë qetësisht qytetin e rëndësishëm në brigjet e Detit të Zi, që dikur ka patur më shumë se 500 mijë banorë, por rikthimi në normalitet për rreth 100 mijë banorë...

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, po viziton Kievin. Lajmi raportohet nga agjencia e lajmeve italiane Ansa. Von der Leyen mbërriti në kryeqytetin ukrainas me tren dhe pa e njoftuar misionin e saj për arsye sigurie. Në Kiev, numri një i ekzekutivit europian do të takojë presidentin...

Ndërkohë që forcat ruse përqëndrohen në Donbass dhe Severodonetsk, Lysychansk dhe qytete të tjera në lindje qëndrojnë ende në këmbë, trupat nga Kievi kanë kundërsulmuar në Kherson, ndërsa Ukraina po humbet vijën e parë kundër Rusisë për mungesë armësh. Vëzhgimi i hidhur vjen drejtpërdrejt nga inteligjenca ukrainase, e cila rinis...

Rusia është e hapur për dialog, por duhen dy veta për të kërcyer një tango. Kështu shprehet ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov, sipas asaj që raportojnë mediat e Moskës, lidhur me gjetjen e një zgjidhjeje përmes diplomacisë për konfliktin në Ukrainë. Sa i përket vendimit kundër ushtarëve britanikë dhe marokenë,...

Pas bombave që e reduktuan qytetin në rrënoja, Mariupoli rrezikohet tani nga kolera. Sipas një raporti të fundit të inteligjencës britanike, ushtria ruse nuk po u siguron dot qytetarëve shërbimet bazë në territoret e pushtuara, përfshirë Mariupolin dhe Khersonin. Banorët nuk kanë qasje të vazhdueshme ndaj ujit të pijshëm dhe...

Fillimisht, një artikull i gjatë në prestigjiozen New York Times, më pas pohimet e pjesshme në Senat të drejtoreshës së inteligjencës amerikane, Avril Haynes, kanë dritësuar një dinamikë deri më tani të fshehur në konfliktin ukrainas.   Uashingtoni, veçanërisht Pentagoni dhe shërbimet sekrete amerikane, po fillojnë të shprehin gjithmonë e...

Vadym Skibitsky, numri 2 i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, ka treguar për “The Guardian” gjendjen e dëshpëruar ku ndodhet aktualisht vendi i tij. “Kjo është një luftë artilerie dhe sa i përket artilerisë, ne po humbasim. Tani gjithçka varet nga ajo që na jep Perëndimi. Ukraina ka një armë për...

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, ka paralajmëruar për një “efekt domino” në të gjithë botën që mund të shkaktohet nga lufta Ukrainë. “Nëse lufta nuk përfundon shpejt, mund të kemi një “cunami” botëror”, tha spanjolli. Shefi i diplomacisë evropiane theksoi se mënyra e vetme për...

Vladimir Putin e ka krahasuar veten me Pjetrin e Madh, monarkun rus të shekullit të 18-të, duke lënë të kuptohet se e konsideron veten një “car”. Në deklaratën e tij, presidenti rus, dukej se pranonte se lufta në Ukrainë ishte pjesë e një pushtimi perandorak. Në një takim me sipërmarrës...

Gjykata e Lartë në Republikën e vetëshpallur popullore të Donetskut dënoi me vdekje dy qytetarët britanikë Sean Pinner e Aiden Aslin dhe marokenin Saadoun Brahim, nën akuzën e pjesëmarrjes në konflikt si mercenarë, në formacionin e ushtrisë ukrainase. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar reagoi menjëherë pas këtij vendimi duke thënë...

Kievi akuzon hapur Moskën se i ka vjedhur mbi 600 mijë tonë grurë për ta rishitur më pas jashtë vendit. Ajo që fillimisht dukej një propagandë, tani po gjen konfirmim. Për herë të parë në 8 vjet trena mallrash të mbushur me drithëra po udhëtojnë nga Donbasi në Krime e pas...

“Junta e Kievit” ka rënë dakord për aneksimin e Ukrainës nga Polonia. Kështu ka deklaruar Drejtori i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme ruse, Sergej Narjshkin, sipas të cilit, me pëlqimin e Kievit, Polonia pret një qendër rezervë të përpunimit të të dhënave të Shërbimit Tatimor Shtetëror të Ukrainës. Për më...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëron se miliona njerëz në mbarë botën mund të vdesin nga uria, nëse Rusia nuk e lejon Ukrainën të eksportojë grurë nga portet e saj. “Ne nuk mund të eksportojmë grurë, misër, vaj vegjetal dhe produkte të tjera që kanë luajtur një rol stabilizues në tregun...

Lufta në qytetin strategjik të Severodonetsk mund të përcaktojë fatin e betejës për rajonin lindor të Donbasit. Këte e tha Presidenti Volodymyr Zelensky në videomesazhin e fundit, të publikuar gjatë natës.   Sipas tij, ajo që po zhvillohet në Severodonetsk është ndoshta beteja më e egër dhe më e vështirë...

Kriza ushqimore globale është pjesë e arsenalit të terrorit të Vladimir Putin. Akuza vjen nga presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen. Duke folur në Parlamentin Europian, zyrtarja konfirmoi se sanksionet e perëndimit nuk do të prekin produktet ushqimore të bllokuara në Ukrainë dhe as ato që mund të...

Jemi të gatshëm të bashkëpunojmë për të garantuar kalimin e sigurt të anijeve me drithëra nga portet ukrainase. Kështu u shpreh ministri i Jashtëm Sergei Lavrov gjatë një konference të përbashkët për shtyp me homologun turk Mevlut Cavusoglu në Ankara. Shefi i diplomacisë së Moksës siguroi se trupat ruse nuk...

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, u përfshi në një debat me një gazetar ukrainas, gjatë konferencës së përbashkët për mediat me homologun turk, Mevlut Cavusoglu. “Përveç grurit, çfarë tjetër ka arritur të shesë Rusia nga ato që i ka vjedhur Ukrainës?”, e pyeti gazetari i Televizionit Publik të Ukrainës,...

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur deklaratat e saj në trajtimin e Vladimir Putin. Në intervistën e saj të parë që nga përfundimi i detyrës, ajo tha se nuk kishte asgjë për të kërkuar falje për përgjigjen e saj ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, kur ajo...

Edhe pse liderët europianë si presidenti francez, Emanuel Macron, kancelari Martin Scholtz ose kryeministri holandez, Mark Rutte, e kanë bërë të qartë se rrugëtimi i Ukrainës drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian është ende i gjatë dhe se nuk mund të ketë shkurtime domethënëse, Kievi zyrtar vijon të shpresojë në një...

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, nisi vizitën dyditore në Turqi, ku pritet të mbajë bisedime për zhbllokimin e eksporteve të drithërave nga Ukraina. Në qendër të negociatave është hapja e një korridori për anijet që transportojnë drithëra, por do të flitet gjithashtu për çështje të tjerë të agjendës rajonale....

Përparimi rus në Ukrainën lindore, vazhdon. Dy spitale u shkatërruan nga bombardimet ruse në Severodonetsk dhe Rubizhne, siç tregohet nga imazhet e reja satelitore të marra nga Maxar Technologies dhe të publikuara nga CNN. Një kryq i madh i kuq ishte pikturuar në çatinë e spitalit në Severodonetsk, ndërsa në...

Mbi 31 000 ushtarë rusë kanë humbur jetën, deri më tani, në Ukrainë. Këtë e ka konfirmuar presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, në Telegram. Sipas tij, që nga 24 shkurti, Rusia ka paguar çdo ditë rreth 300 jetë ushtarësh, për një luftë krejtësisht të pakuptimtë kundër Ukrainës. “Do të vijë dita...

Kryerabini i Moskës, Pinchas Goldschmidt, ishte nën presion nga autoritetet ruse për të mbështetur pushtimin e Ukrainës, por refuzoi ta bënte këtë dhe u largua nga Rusia. Kjo u bë e ditur nga Avital Chizhik-Goldschmidt, një gazetare në Shtetet e Bashkuara dhe nusja e djalit të autoritetit fetar hebre. “Më...