NË PËRDITËSIM

Ndërron jetë Mbretëresha e Anglisë

Mbreti Charles III u bë zyrtarisht monarku i ri i Britanisë së Madhe menjëherë pas vdekjes së nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth II. Por ceremonia e kurorëzimit në Ëestminster Abbey, do të bëhet, sipas traditës muaj më vonë. Në këto javë, si ekspertët mbretërorë ashtu edhe fansat e monarkisë shpesh...

Buckingham Palace ka publikuar një foto të parë zyrtare të mbretit Charles III dhe bashkëshortes Mbretëreshë Camilla, së bashku me trashëgimtarin e fronit William dhe Princeshën e Uellsit Kate. Fotografia shënon fundin e periudhës së zisë për vdekjen e Elizabeth II dhe zyrtarisht vendos William dhe Kate në zemër të...

Asgjë në pamjen zyrtare të familjes mbretërore nuk i mbetet rastësisë. Kështu ishte edhe në ditën më të trishtë, atë të varrimit të Mbretëresha Elizabeth. Për t’i thënë lamtumirë sovranes së dashur, gratë respektuan kodin e veshjes, që i kërkonte të veshur krejtësisht me të zeza, por duke shtuar detaje...

Elizabeth II ishte padyshim fytyra më e njohur e monarkisë në botë, famë e ndërtuar në 70 vite drejtimi të Britanisë së Madhe, por simbolikisht edhe i të gjithë vendeve që përbejnë Commonwealth. Ndarja e saj nga jeta, në moshën 96-vjeçare, mblodhi sot në Londër pothuajse të gjithë monarkët e...

Arkivoli i Mbretëreshës është rrugës për në Kështjellën Windsor, pas një ceremonie historike funerali në Westminster Abbey. Arkivoli u transferua përmes një procesioni që e çoi atë nga Westminster Abbey në Wellington Arch. Anëtarët e familjes mbretërore iu bashkuan procesionit nëpër Londër, së bashku me anëtarët e shërbimeve të armatosura...

Jeta do të paralizohet sot në Britaninë e Madhe, ndërsa miliona njerëz do t’i thonë lamtumirën mbretëreshës Elizabeth e 2-të. Në orën 06:30 të ditës së hënë, Westminster Hall i mbylli dyert për publikun, pas homazheve 4-ditore, ku qindra mijëra njerëz mundën të shohin nga afër arkivolin e sundimtares, pasi...

Funeralet për mbretërit dhe mbretëreshat e Anglisë zakonisht mbahen në kapelën e Shën Gjergjit në Windsor. Por Elizabeth II theu traditën, për herë të parë, në më shumë se 250 vjet, pasi ceremonia e varrimit të një monarku britanik do të zhvillohet në Westminster Abbey. Ceremonia e fundit ishte ajo...

Presidenti amerikan Joe Biden ka mbërritur në Londër përpara funeralit të Mbretëreshës Elizabeth II të hënën. Biden është në mesin e rreth 500 krerëve të shteteve dhe personaliteteve të huaja që mblidhen në  Londër, në takim të liderëve botërorë që nuk është parë për dekada. Nga Shtëpia e Bardhë sqaruan...

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj dhe Zonja e Parë, Armanda Begaj, nisen sot për të marrë pjesë në funeralin shtetëror për Mbretëreshën Elizabeth II. Lajmin e bëri të ditur Presidenca, përmes një njoftimi zyrtar. “Me ftesë të Mbretit Charles III, të Mbretërisë së Bashkuar dhe Commonwealth-it, Presidenti i Republikës së...

Mbretëria e Bashkuar po mban zi për Mbretëreshën Elizabeth II, që u nda nga jeta në moshën 96-vjeçare. Elizabeth mori fronin pas vdekjes së të atit të asaj, Mbretit George VI, i cili vdiq në vitin 1952. Fotografitë e shkrepura në funeralin e George VI, tregojnë se sa shumë ka ndryshuar...

Një familje kaloi 9 orë duke udhëtuar dhe duke qëndruar në radhë për të parë arkivolin e Mbretëreshës Elizabeth II të enjten, duke thënë se kishte një ndjenjë shoqërie dhe atmosfere gazmore në turma. 58-vjeçarja Debbie Tibbert, donte të përkujtonte monarken e ndjerë, së bashku me burrin e saj, djalin...

Një delegacion i qeverisë kineze është ndaluar të marrë pjesë në homazhet e Mbretëreshës Elizabeth II, e cila do të qëndrojë atje deri në funeralin e saj të hënën, raporton BBC News. Më herët “Politico” raportoi  se kryetari i Dhomës së Komunave Sir Lindsay Hoyle ka refuzuar një kërkesë për...

Qindra mijëra njerëz presin të takojnë për herë të fundit mbretëreshën Elizabeth II, teksa qëndrojnë prej orësh stoikë në radhë në pritje për t’iu afruar Westminster Hall. Radha shtrihet përgjatë shtratit jugor të lumit Tamiz, mes Tower Bridge dhe London Bridge. Zyrtarë të qeverisë thonë se nuk mund të japin një...

Për një moment të gjithë menduan se mrekullia kishte ndodhur. Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth, Meghan Markle, Princi Harry, Kate Middleton dhe Princi William u ribashkuan më shumë se dy vjet më vonë për të përshëndetur qytetarët e mbledhur jashtë kështjellës Windsor. Dukej një shenjë e parë shkrirja e akujve,...

Pas metropoleve britanike, padyshim vendi ku ndërrimi nga jeta e mbretëreshës Elizabeth II ka shkaktuar një përgjigje masive të popullatës, është Hong-Kongu. Me mijëra kanë sfiduar temperaturat e larta për t’u mbledhur përballë konsullatës britanike, duke lënë aty buqeta me lule, portrete të mbretëreshës me dedikime falënderuese, dhe veçanërisht flamuj...

Prej vitesh ai thotë se është djali jashtëmartesor i Charles dhe Camilla. Ky është Simon Charles Dorante-Day, dhe pretendon se është trashëgimtari i vërtetë i fronit Djali i supozuar sekret i mbretit Charles III dhe Camilla, Simon Charles Dorante-Day, doli pas vdekjes së “gjyshes”, Mbretëreshës Elizabeth, duke thënë se ishte...

Trupi i mbretëreshës së ndjerë Elizabeta II ka mbërritur mbrëmjen e të martës në Pallatin Buckingham, atje ku e prisnin duke shprehur respektin e tyre, mijëra njerëz në kryeqytetin Londër, edhe në mes të shiut që vazhdoi për orë të tëra. Mbreti Charles III dhe anëtarët e familjes mbretërore, pritën...

Paralelisht me zinë për nënën e ndjerë, Elizabeth II, Mbreti Charles vijon turin e prezantimin si monarku i ri rreth Britanisë së Madhe. Për herë të parë që prej trashëgimit të fronit, ai dhe bashkëshortja Camilla morën pjesë në një seancë të parlamentit skocez, ku ligjvënësit ishin mbledhur për t’i bërë...

Mijëra skocezë qëndruan në radhë gjatë natës për të parë nga afër arkivolin me trupin e mbretëreshës Elizabeta, para se ai të zhvendoset në Londër. Arkivoli udhëtoi përmes Royal Mile në kryeqytetin Ediburg pasditen e së hënës, në një procesion të heshtur dhe solemn të ndjekur nga mijëra njerëz, që...

Mbretëresha Elizabeta po bën udhëtimin e saj të fundit, dhe më të trishtin. Arkëmorti me trupin e monarkes së ndjerë u zhvendos nga kështjella e Balmoral në Skoci në pallatin mbretëror të Hollirudhaus në Ediburg, në një udhëtim që zgjati 6 orë. Kortezhi funebër, përparoi me ritëm hijerëndë, i përshëndetur...

Për një moment, u duk sikur koha ishte kthyer mbrapsht. William dhe Harry, me në krah bashkëshortet e tyre, rrezatuan vullnetin e mirë që dikur të gjithë e kishin marrë si të mirëqenë. U duk sikur lidhja vëllazërore që ka munguar gjatë 2 vitet e fundit, u rikthye si me...

Sozia e Elizabeth II, Mary Reinolds, ka vendosur të dalë në pension “për respekt” të figurës së Mbretëreshës, e cila ndërroi jetë disa ditë më parë. Reinolds, e cila jeton në qytetin Epping të Anglisë, u bë e famshme për shkak të ngjashmërisë së saj fizike me Elizabeth II. Që...

Sot arkëmorti i Mbretëreshës së ndjerë Elizabeth la kështjellen e saj të dashur Balmoral, duke nisur kështu udhëtimin e fundit. Kortezhi bën një udhëtim prej 6 oresh deri në Edinburgh, teksa kalon përmes Aberdeen and Dundee. Mijëra njerëz kanë dalë në rruge, teksa monarkja e tyre po përcillet në pallatin...

Funerali i Mbretëreshës Elizabeth II do të mbahet të hënën, më 19 shtator, në Westminster Abbey. Kjo ditë është shpallur ditë pushimi në gjithë Mbretërinë e Bashkuar nga Mbreti Charles III, i cili e ka marrë zyrtarisht detyrën në mëngjesin e 10 shtatorit. Trupi i pajetë i mbretëreshës do të...

Charles III u shpall zyrtarisht mbret në një ceremoni të zhvilluar në Pallatin e Saint James. Ai e trashëgoi automatikisht fronin me vdekjen e nënës së tij Elizabeta e II, por një roli i tij u zyrtarizua në një mbledhje historike të atij që njihet si Këshilli i Aderimit. Gjatë...

Mbreti Charles III u shpall zyrtarisht si monark i Britanisë të shtunën, në një ceremoni sipas traditës së lashtë dhe simbolikës politike dhe që për herë të parë, u transmetua drejtpërdrejt. Charles u bë automatikisht mbret kur nëna e tij, Mbretëresha Elizabeth II, vdiq të enjten, por ceremonia e pranimit...

Traumat e raportuara pas një rrëzimi do të kishin qenë shkaku i vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth. Kjo u zbulua nga “Il Messaggero”, që citon burime pranë Familjes Mbretërore. “Pas aksidentit, ndoshta të shkaktuar nga vështirësitë lëvizëse të sovranes, mjekët që e asistuan në çdo moment të ditës e kuptuan menjëherë...

Charles III do të shpallet edhe zyrtarisht mbret i Mbretërisë së Bashkuar, në një ceremoni që do të mbahet në Pallatin Shën James në mëngjesin e së shtunës. Flamujt, që janë aktualisht në gjysmë-shtizë, pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeta II, do të ngrihen sërish lart, pas takimit të të ashtuquajturit...

Nga qentë, tek kuajt. “Fiksimi” anglez për një çaj apo një martini në darkë. Mbretëresha Elisabeth, e cila qëndroi në fron për më shumë se 70 vjet, kishte gjithashtu pasionet dhe tekat e saj. Po kush janë ato? Ditëlindja e dyfishtë. Elizabeth lindi në Londër më 21 prill 1926, në...

Charles III iu drejtua britanikëve për herë të parë si Mbret. “Ju drejtohem sot me një dhimbje të thellë. Gjatë gjithë jetës së saj, Shkëlqësia e Saj, Mbretëresha, nëna ime e dashur, ishte një frymëzim dhe shembull për mua dhe për të gjithë familjen time. Ne i detyrohemi asaj borxhin...

Mediat britanike raportojnë se Mbretëresha Elizabeth e ndryshoi testamentin e saj në muajin gusht, duke i hequr princit Harry çfarëdo lloj benefiti. Përveç djalit të dytë të Charles dhe Dianës, jashtë testamentit u lanë dhe fëmijët e tij Archie e Lilibet, kjo e fundit u quajt kështu pikërisht për nder...

Me vdekjen e saj, ikën një nga personazhet publike më të famshme të kohës sonë, Elizabeth II, e lindur si Elizabeth Alexandra Mary Windsor. Gjithçka është thënë dhe lexuar për të, gjithmonë e vendosur mes realitetit dhe thashethemeve, ndoshta falë faktit se në 96 vite jetë, 70 prej të cilave...

Mbreti Charles III zhvilloi takimin e tij të parë personal me kryeministren e vendit, Liz Truss në Buckingham Palace. Kryeministrja Truss e cila e mori mandatin të martën nga Mbretëresha e ndjerë Elizabeth kaloi më shumë se një orë e gjysmë në takimin me mbretin. Më herët, Charles u takua...

Mbretëresha vdiq, rroftë Mbreti! Është një frazë që u dëgjua në Britaninë e Madhe pas ndarjes nga jeta të sundimtares më jetëgjatë, Mbretëreshës Elizabeta e Dytë, dhe që u jep forcë e besim njerëzve të vazhdojnë përpara. Por çfarë ndryshon me marrjen e fronit dhe kurorës nga Mbreti Çarls i...

Në momentin që Mbretëresha vdiq, froni i kaloi menjëherë pa ceremoni trashëgimtarit të saj, Charlesit, i njohur më herët si Princi i Uellsit. Por ka një sërë hapash praktikë dhe tradicionalë të cilët duhet të ndiqen për tu kurorëzuar mbret. Ai do të njihet si Mbreti Charles i 3-të. Ky...

Britania e Madhe është një vend në zi, dhe po shënon me homazhe dhe ceremoni humbjen e mbretëreshës së dashur Elizabeta e II. Në mesditë, kambanat ranë në nder të sundimtares më jetëgjatë, në Abacinë e Westminster, Katedralen e Saint Paul dhe Kështjellën Windsor. Më vonë, në orën 13: 00,...

Charles III, trashëgimtari më jetëgjatë i fronit në historinë britanike, tani është Mbret. Praktika e tij si trashëgimtar, që zgjati 70 vjet, e ka bërë atë monarkun më të përgatitur dhe më të vjetër që ka ardhur në fron. Mbreti 73-vjeçar ka parë gjatë gjithë mbretërimit të gjatë të nënës...

Charles III është tashmë Mbreti i ri i Anglisë, pas vdekjes së nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth II. Ajo u bë e gjashta grua që merrte fronin britanik, duke e mbajtur për më shumë se 70 vite. Menjëherë pas vdekjes së saj, Charles, si djali më i madh, u shpall...

Në shenjë respekti për ndarjen nga jeta në moshën 96-vjeçare të Mbretëreshës Elizabeth II, drejtuesit e Premier League kanë marrë vendimin të shtyjnë të gjitha ndeshjet e planifikuara për t’u zhvilluar gjatë kësaj fundjave. Vendimi është marrë pas takimit të zhvilluar mëngjesin e së premtes mes drejtuesve të Premier League....

Mbretëresha Elizabeth II, sundimtarja e 63-të e Britanisë së Madhe udhëhoqi monarkinë përmes dekadash, duke qëndruar një simbol i stabilitetit kombëtar në një botë në ndryshim. Vajza më e madhe e Dukës dhe Dukeshës së Jorkut, Elizabeth Alexandra Mary, supozohej të kishte thjesht një rol mbështetës në monarki. Por dhjetori...

Kryetari i Partisë së Gjelbër në Australi, Adam Bandt, u kritikua të premten për shkak të një postimi në Twitter ku bënte thirrje që vendi i tij të shpallej Republikë, vetëm 5 orë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II. “Mendimet tona shkojnë për familjen dhe ata që e deshën. Tani...

Pak minuta pas lajmit që bëri xhiron e botës, vdekja në moshën 96-vjeçare e mbretëreshës Elisabeth II, në Londër luhej ndeshja e vlefshme për Europa League midis anglezëve të West Ham dhe rumunëve të Steauas së Bukureshtit. Vdekja e simbolit të Britanisë së Madhe në 7 dekadat e fundit ka...

“London Bridge is down”. Kjo ishte fraza e koduar e thënë nga Pallati Buckingham për të dhënë njoftimin e trishtë të ndarjes nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth II. Nga ky moment nisi zbatimi i operacionit të quajtur “London Bridge”, një procedurë e përpiktë, e përpiluar fillimisht në vitin 1960 dhe...

Kur George VI vdiq në gjumë në Sandringham, gjatë orëve të para të 6 shkurtit 1952, vajza e tij e madhe, Princesha Elizabeth, u bë menjëherë Mbretëresha Elizabeth II. “I njëjti proces do të ndodhë me vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth dhe marrjen e fronit nga Mbreti Charles III,” – i...

20 Olimpiada, 17 Kupa Bote, 67 Liga të Kampionëve, 70 Kupa të Mbretëreshës… gjatë 7 dekadave të mbretërimit të saj, Elizabeth II dëshmoi shumë imazhe që shenjuan sportin dhe historinë. “Shumicën e pushimeve verore në Balmoral, e gjithë familja luante futboll, me mbretëreshën e vogël që luante si portiere”, thonte...

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II shënon fundin e një epoke si monarkja më jetëgjatë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar, por trashëgimia e saj do të vazhdojë të frymëzojë breza të tërë. Me këtë mesazh, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth...

Turma shpërtheu në lot gjatë himnit kombëtar, jashtë Buckingham Palace, ndërsa u njoftua lajmi për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II. Shumë njerëz u panë duke qarë, pasi flamuri u ul në gjysmështizë. Një njoftim për vdekjen e Mbretëreshës u vendos në portat jashtë. Pak më vonë, turmat brohoritën dhe duartrokitën...

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth nënkupton se ‘djali i saj i preferuar’ Princi Andrew tani ka shumë pak gjasa që të kthehet në jetën mbretërore publike për shkak të kritikave që do të përballeshin princat Charles dhe William nëse do ta lejonin. Duka i Jorkut e kishte ‘turpëruar’ nënën e tij...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, dhe Zonja e Parë, Jill Biden, me anë të një komunikate zyrtare reaguan për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II, duke e quajtur atë “burim krenarie për breza të tërë”. “Mbretëresha Elizabeth II ishte më shumë sesa një monarke. Ajo shenjoi një...

Mbretëresha Elizabeth II ishte monarkja më jetëgjatë në historinë britanike. Një vështrim prapa nëpër dekada të monarkes më jetëgjatë në Britani përmes fotografive.

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Liz Truss, në fjalimin e saj jashtë Downing Street, deklaroi se lajmi i vdekjes së Mbretëreshës “na ka tronditur të gjithëve”. “Është një tronditje e madhe për kombin dhe për të gjithë botën. Mbretëresha ishte një gur themeli mbi të cilën u ndërtua Britania modern....

Politika shqiptare reagoi pas lajmit të vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II. Kryeministri Edi Rama postoi në rrjetet sociale një foto të monarkes, me shkrimin “Goodbye Queen” (Lamtumirë Mbretëreshë). Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, shkruan: “Ngushëllime të ndjera Familjes Mbretërore, popullit të Mbretërisë së Bashkuar dhe Komonuellthit për ndarjen nga jeta...

Familja mbretërore ka lëshuar një deklaratë në emër  të Mbretit të ri Charles, pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II. Mbreti Charles shprehu dhimbjen për humbjen e nënës dhe sovranes së Britanisë, e cila sipas tij do të ndihet në mbarë botën.  “Vdekja e Nënës sime të dashur, Madhërisë së Saj...

Mbretëresha Elizabeth II ndërroi jetë në moshën 96 vjeçare, por çfarë parashikon protokolli mbretëror deri në funeralin e saj. Njoftimit zyrtar nga Buckingham Palace do të vijojë me një seri telefonatash, me kryeministrin e informuar personalisht nga sekretari privat i Mbretëreshës. Më pas lajmi i kalon sekretarit të kabinetit dhe...

Për jetën, dashurinë, ironinë, mbretëresha Elizabeth ka ditur gjithmonë të shprehet më së miri. Janë dhjetë fraza nga Madhëria e saj për të marrë frymëzim dhe për të mësuar diçka.

Pasditja e 8 shtatorit nuk mund të ishte më e trishtë për britanikët. Mbretëresha Elizabeth II, sundimtarja më jetëgjatë e Britanisë së Madhe u shua në kështjellën e Balmoral në Skoci, në moshën 96-vjeçare, pasi sundoi për 70 vite. Spikeri i BBC, Huw Edwards njoftoi lajmin teksa, lexoi deklaratën e...