NË PËRDITËSIM

Sot në Parlament

Gjithçka ndodh në seancat plenare të sesionit të ri Parlamentar.

Çështja e kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike ka përplasur sërish në Kuvend, PD-në zyrtare dhe grupimin e deputetëve të përfaqësuar nga Gazment Bardhi. Me kërkesë të këtij të fundit, kryeparlamentarja Lindita Nikolla lexoi një kërkesë të dërguar nga grupimi i Bardhit dhe fill pas saj edhe një shkresë...

Kreu i Rithemelimit ka përsëritur të enjten në Parlament qëndrimet që ka mbajtur edhe më herët për ndryshimet e bëra në qeverinë Rama, së fundmi. Nga foltorja e Kuvendit, Sali Berisha, pyeti mazhorancës se përse është duke i “fshehur ministrat” e rinj, dhe nuk po bëhen diskutime që qytetarët të...

Parlamenti ka votuar paraditen e së enjtes shkarkimin e Delina Ibrahimajt nga detyra e ministrit të Financave dhe Ekonomisë. Ibrahimaj është shkarkuar me 105 vota pro, dhe asnjë kundër e abstenim. Po ashtu, gjatë kësaj seance është miratuar projektvendimi i Presidentit që emëron zonjën Ibrahimaj si ministre e Shtetit për...

Pas seancës së parë parlamentare të këtij sesioni të ri, Gazment Bardhi foli për gazetarët duke theksuar se Basha u vetëshpall kryetar i PD-së dhe i grupit parlamentar dhe këtë ai e quajti qesharake. Bardhi tha se ai nuk mund të zgjidhet nga kryetarja e Kuvendit. “Qesharak bashkëveprimi midis kryetares...

Njoftimi i Kuvendit se Lulzim Basha është edhe Kryetar i Grupit të Partisë Demokratike, ka sjellë reagime të ashpra në seancë nga vetë demokratët. Dy deputetët, Ferdinand Xhaferri dhe Edi Paloka thanë se Basha nuk është zgjedhur sipas rregullores, madje duke hedhur akuza në drejtim të tij se është i...

Sali Berisha i është përgjigjur pozitivisht ftesës së Gazment Bardhit për një takim të të gjithë deputetëve të koalicionit, ditën e martë, për të hedhur një hap përpara drejt zgjidhjes së krizës në kampin opozitar. Ish-kryeministri Berisha konsideron si një hap pozitiv këtë ftesë dhe konfirmoi pjesëmarrjen në takim. “Do...

Sali Berisha e ka rinisur sesioni e ri parlamentar sërish me akuza drejtuar ndaj mazhorancës, duke e cilësuar atë si të lidhur me mafian. Ish-kryeministri iu bëri thirrje qytetarëve që të bashkohen për t’i shkurtuar jetën këtij parlamenti. “Iu ftoj të përfytyroni shpellën më të madhe të mafies. Drejtoni sytë...

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, në nisje të sesionit të ri parlamentar, ka marrë fjalën e para, ku ka njoftuar ndryshimin e Kryetarit të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike nga Gazmend Bardhi te Lulzim Basha. Ndryshimi u bë në bazë të një shkrese të dërguar nga Basha në Kuvend. Ndërkohë,...

Në çeljen e sesionit të ri parlament, Gazment Bardhi, deputet i Partisë Demokratike, lëshoi sërish një mesazh për bashkimin e demokratëve. Bardhi u shpreh se “Shqipëria ka nevojë për një opozitë funksionale, jo një opozitë që zihet mes vetes dhe i krijon lehtësinë e domosdoshme një qeverie të korruptuar”. “Ky...

Në hyrje të Kuvendit, kreu i PD-së, Lulzim Basha foli përpara gazetarëve dhe për Kuvendin Kombëtar që u mbajt ditën e shtunë dhe ndryshimet e reja në statut. Pasi iu bëri thirrje të gjithë deputetëve demokratë që të bashkohen, Basha deklaroi se detyrën e re që i caktoi statuti, atë...

Ditën e sotme, në orën 10:00 ka nisur sesioni i pestë i legjislaturës së dhjetë në Kuvendin e Shqipërisë. Kryetarja e Kuvendit e nisi këtë seancë me mesazhin e dërguar nga presidenti Bajram Begaj, e ndërsa ka bërë një analizë të punimeve të sesionit të kaluar. Kjo legjislaturë vjen me...

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, i është drejtuar me një mesazh Kuvendit të Shqipërisë, me rastin e çeljes së sesionit parlamentar. Teksa i uron deputetëve një fillim të mbarë të sesionit të ri parlamentar, Presidenti Begaj shpreh vlerësimin për punën dhe inciativat e parlamentit, në mazhorancë apo opozitë, dhe nënvizon se...