Në përditësim

“Për 22 mijë veta në stadium nuk kishte pandemi!”. Debate në Kuvend për uljen e kohës së deputetëve

Mbulim i punimeve të legjislaturës së 10 të Kuvendit të Shqipërisë.

Video
13:40 • 14 Tetor 2021
Rama: Qeshni, qeshni, do të dërgojmë 2 satelitë në orbitë
Patronazhistët, Basha: Sigurimi i ri i shtetit, do t’i gjejë belaja në rrugë. Ahmetaj: Janë zemrat tona të zjarrta, i kërcënoni me grupet e armatosura?

13:53 • 14 Tetor 2021

Patronazhistët, Basha: Sigurimi i ri i shtetit, do t’i gjejë belaja në rrugë. Ahmetaj: Janë zemrat tona të zjarrta, i kërcënoni me grupet e armatosura?

Debati i ndezur në foltoren e Kuvendit përfshiu edhe një debat midis liderit të PD-së, Lulzim Basha dhe zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, mbi temën e patronazhistëve. Sipas Bashës, “patronazhistët janë sigurimi i ri i shtetit, por me ndryshim që do të kenë një fat të ndryshëm...

Lexo lajmin e plotë

Basha: Rama po bëhet gati të vjedhë shqiptarët me pretekstin e krizës së energjisë

13:47 • 14 Tetor 2021

Basha: Rama po bëhet gati të vjedhë shqiptarët me pretekstin e krizës së energjisë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi në Kuvend se kryeministri Edi Rama po bëhet gati që të vjedhë shqiptarët“ me pretekstin e një krize, që nuk është krizë energjie, por korrupsioni”. “E gjithë puna është se si të heqësh vëmendjen. Kjo është foltore për...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:28 • 14 Tetor 2021
Basha-Ramës: Katër vitet e para isha i ri dhe nuk i kisha mësuar truket e tua
Rama replikë me Bashën: Kur të kalosh nga kopja tek origjinali, mund të bëhesh gati për bashkëqeverisje

13:27 • 14 Tetor 2021

Rama replikë me Bashën: Kur të kalosh nga kopja tek origjinali, mund të bëhesh gati për bashkëqeverisje

“Mos hyr në garë se kush më shan më shumë, se në këtë garë ke hyrë me ustain, se për të shara nuk e konkurron njeri ustan tënd, është sharësi dhe shpifësi më i madh në trojet shqiptare. Ti je shumë më majolik, ai është...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:06 • 14 Tetor 2021
Basha e kthen personale me Ramën: Jam gati të marr leksione prindërie nga çdokush përveç teje
Basha i drejtohet Ramës: Bëhu gati edhe ti për Foltore

12:14 • 14 Tetor 2021

Basha i drejtohet Ramës: Bëhu gati edhe ti për Foltore

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, iu drejtua kryeministrit Edi Rama në seancë plenare se duhet të bëhet gati edhe ai për Foltore. “E ka mendjen te dikush tjetër dhe flet për dikë tjetër. (Edi Ramës) Zemra i rreh për ustain që nuk ia ka...

Lexo lajmin e plotë

Foltoret e Berishës përplasin Bashën dhe Ramën në foltoren e Kuvendit

09:24 • 15 Tetor 2021

Foltoret e Berishës përplasin Bashën dhe Ramën në foltoren e Kuvendit

Edhe pse në mungesë, Sali Berisha mbajti debatin ndërmjet Ramës dhe Bashës në seancën parlamentare. Tashmë kundërshtar i të dyve, Foltorja e ish-kryeministrit ishte kryefjala e diskutimit mes shefit të mazhorancës dhe atij të opozitës, ku edhe këtë herë nuk mungoi ftesa për bashkëqeverisje.  Që...

Lexo lajmin e plotë

“Horra, fundërrina, pisa, ta kërcas kokës”, plas debati në sallën e Parlamentit

11:07 • 14 Tetor 2021

“Horra, fundërrina, pisa, ta kërcas kokës”, plas debati në sallën e Parlamentit

Tensione në sallën e Kuvendit. Gjatë fjalës së kryetarit të Komisionit të Ekonomisë, Eduard Shalsi, salla e Kuvendit u përfshi në debate të ashpra. “Keni një zakon të tmerrshëm: reagoni ndërsa tjetri flet. Ne ju dëgjuam me vëmendje. Nëse nuk do të jeni të duruar...

Lexo lajmin e plotë

Qeveria depoziton në kuvend projektligjin për marrjen e 70 mln euro hua nga BERZH

12:20 • 14 Tetor 2021

Qeveria depoziton në kuvend projektligjin për marrjen e 70 mln euro hua nga BERZH

Qeveria ka depozituar në Kuvend projektligjin ku parashikon marrjen e një huaje prej 70 milionë eurosh nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim për mbështetjen financiare për OSHEE. Projektligji synon ratifikimin e marrëveshjes së garancisë, ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe...

Lexo lajmin e plotë

Ulja e kohës së deputetëve, opozita: Po na mohoni të drejtën e fjalës

12:22 • 14 Tetor 2021

Ulja e kohës së deputetëve, opozita: Po na mohoni të drejtën e fjalës

Në seancën e sotme plenare në Kuvend, deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, kundërshtoi vendimin e Konferencës së Kryetarëve për uljen e minutazhit të deputetëve për të diskutuar projektligjet. “Mos na mohoni të drejtën e fjalës. Nuk ka ndodhur kurrë që të gjithë deputetët e...

Lexo lajmin e plotë

PD depoziton kërkesën për zëvendësimin e Nokës me Xhaferrin në Komisionin e Sigurisë

10:50 • 14 Tetor 2021

PD depoziton kërkesën për zëvendësimin e Nokës me Xhaferrin në Komisionin e Sigurisë

Partia Demokratike ka depozituar kërkesën në Kuvend ku parashikon zëvendësimin e Flamur Nokës me Ferdinand Xhaferrin në postin e zëvendëskryetarit të Komisionit për Sigurinë Kombëtare. Flamur Noka u shkarkua nga funksioni i Nënkryetarit të Komisionit të Sigurisë 3 ditë më parë, pas debateve në mbledhjen...

Lexo lajmin e plotë

Debate në Kuvend, Manastirliu përplaset me Bashën: Keni 18 muaj që hiqni “vallen e vdekjes”

18:11 • 07 Tetor 2021

Debate në Kuvend, Manastirliu përplaset me Bashën: Keni 18 muaj që hiqni “vallen e vdekjes”

Kreu demokrat, Lulzim Basha, ngriti akuza të forta në Kuvend ndaj qeverisë se ka gënjyer për numrin e viktimave nga pandemia, ndërsa i menjëhershëm ishte reagimi i ministres Manastirliu. “E keni kthyer vdekjen në refren. Keni 18 muaj që hiqni vallen e vdekjes. Akuzat shterpe...

Lexo lajmin e plotë

Basha, akuza të forta ndaj qeverisë: Ka gënjyer për numrin e viktimave nga Covid-19, janë 16 mijë të vdekur më shumë

11:17 • 07 Tetor 2021

Basha, akuza të forta ndaj qeverisë: Ka gënjyer për numrin e viktimave nga Covid-19, janë 16 mijë të vdekur më shumë

Kreu i opozitës, Lulzim Basha, ngriti edhe një herë tjetër akuza të forta ndaj qeverisë për mashtrim me numrin e vdekjeve nga koronavirusi. Basha u shpreh se një vit më parë kanë humbur jetën 16 mijë persona më shumë se mesatarja e viteve të kaluara....

Lexo lajmin e plotë

Vijnë në Rinas 188 mijë vaksina AstraZeneca, Manastirliu: Janë të sigurta

10:56 • 07 Tetor 2021

Vijnë në Rinas 188 mijë vaksina AstraZeneca, Manastirliu: Janë të sigurta

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në prezantimin para Kuvendit të Aktit Normativ që i hap rrugën mbërritjes së 500 mijë dozave Pfizer, brenda 3 muajsh, ka informuar deputetët në lidhje me sasitë e vaksinave që do të mbërrijnë në Shqipëri, në kuadër të planit të...

Lexo lajmin e plotë

Manastirliu-opozitës: Bëjuni thirrje qytetarëve të vaksinohen se nuk është turp

10:51 • 07 Tetor 2021

Manastirliu-opozitës: Bëjuni thirrje qytetarëve të vaksinohen se nuk është turp

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, i ka bërë një thirrje nga foltorja e kuvendit opozitës, që të bëhet pjesë e përpjekjeve për të nxitur qytetarët të vaksinohen, duke mbrojtur kështu shëndetin e tyre. “Në luftën për jetën, avantazhi i vetëm që kemi...

Lexo lajmin e plotë

Parlamenti me “Green Pass”, PS e PD dakord për certifikatën e vaksinimit

16:21 • 04 Tetor 2021

Parlamenti me “Green Pass”, PS e PD dakord për certifikatën e vaksinimit

Në dakordësi të plotë Konferenca e Kryetarëve miratoi vendimin për vaksinimin e detyruar të deputetëve ose test PCR, si kusht për të marrë pjesë në punimet e Kuvendit. Akti kaloi me konsensus ndërmjet PS-së dhe PD-së. Dakordësia ishte aq e dukshme sa dy kryetarët e...

Lexo lajmin e plotë

E infektuar me koronavirus, ndërron jetë në spital 33-vjeçarja shtatzënë 4-muajshe

10:27 • 30 Shtator 2021

E infektuar me koronavirus, ndërron jetë në spital 33-vjeçarja shtatzënë 4-muajshe

Një grua shtatzënë 4-muajshe ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-it, pasditen e djeshme në spitalin Infektiv në kryeqyet. Mësohet se 33-vjeçarja ishte e pavaksinuar dhe ndodhej prej ditësh në spital në gjendje të rëndë. Një ditë më parë, edhe Ministria e Shëndetësisë njoftoi se...

Lexo lajmin e plotë

Pas Danimarkës, një tjetër vend skandinav i rikthehet normalitetit falë imunizimit

14:40 • 25 Shtator 2021

Pas Danimarkës, një tjetër vend skandinav i rikthehet normalitetit falë imunizimit

Pas 561 ditësh kufizimesh, Norvegjia është kthyer në normalitet. Nga 25 shtatori, vendi skandinav anulon kufizimet, përfshirë distancimin shoqëror Norvegjia ka ndjekur gjurmët e Danimarkës që hoqi të gjitha masat kufizuese më 14 shtator Kryeministrja Erna Solberg njoftoi se përveç heqjes së distancimit shoqëror, do...

Lexo lajmin e plotë

Shkolla me skenarë anti-covid: Tirana, mësim me 2 deri 4 turne dhe orë 30 minuta

15:59 • 24 Shtator 2021

Shkolla me skenarë anti-covid: Tirana, mësim me 2 deri 4 turne dhe orë 30 minuta

Një tjetër vit i vështirë arsimor për nxënësit, mësuesit dhe prindërit. Ndryshe nga ç’pritej, shkollat do ta zhvillojnë mësimin me turne dhe orët e reduktuara, sipas skenarëve të diktuar nga pandemia. Edhe më e vështirë do të jetë për shkollat e mbingarkuara të Tiranës. Nxënësit...

Lexo lajmin e plotë

EMA: Në fillim të tetorit do të merret vendimi për dozën e tretë të vaksinës

18:43 • 23 Shtator 2021

EMA: Në fillim të tetorit do të merret vendimi për dozën e tretë të vaksinës

Agjencia Evropiane e Barnave EMA, do të marrë një vendim mbi nevojën për një dozë të tretë të vaksinës anti-Covid, si edhe dhe për përforcuesin në fillim të tetorit. Kjo u tha nga Marco Cavaleri, kreu i grupit të punës i EMA-s për vaksinat dhe...

Lexo lajmin e plotë

COVAX, larg objektivit për shpërndarjen e vaksinave deri në fund të 2021

16:44 • 23 Shtator 2021

COVAX, larg objektivit për shpërndarjen e vaksinave deri në fund të 2021

Në garën e vaksinimit kundër virusit Covid fitojnë vendet e pasura. Pavarësisht premtimeve për bashkëpunim për të ndihmuar njerëzit, programet e dozës së tretë të vaksinave në disa vende tregojnë se ky rregull zbatohet. Shtetet dhurojnë vetëm dozat e vaksinës që kanë mbetur. Ky është...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:37 • 23 Shtator 2021
Kuvendi mban një minutë heshtje për minatorin që humbi jetën
Vaksinim i detyruar për deputetët? Balla: Të mos lejohet në Kuvend asnjë i pavaksinuar

11:30 • 23 Shtator 2021

Vaksinim i detyruar për deputetët? Balla: Të mos lejohet në Kuvend asnjë i pavaksinuar

Propozimi për të zhvilluar online mbledhjet e komisioneve parlamentare ka ngritur në Kuvend çështjen e vaksinimit të deputetëve. Nënkryetari Enkelejd Alibeaj tha se mbledhjet e komisioneve mund të zhvillohen me praninë e deputetëve, nëse ata tregojnë certifikatën e vaksinimit për Covid-19, ose një test negativ....

Lexo lajmin e plotë

“Akt i paprecedentë”, Bardhi: Opozitës po tentohet t’i mbyllet goja, synojnë ta kthejnë Kuvendin sërish në noter

11:37 • 23 Shtator 2021

“Akt i paprecedentë”, Bardhi: Opozitës po tentohet t’i mbyllet goja, synojnë ta kthejnë Kuvendin sërish në noter

Gazmend Bardhi ka reaguar pas propozimit të mazhorancës për mbajtjen online të komisioneve parlamentare, duke theksuar se ky është një akt për t’i mbyllur gojën opozitës. “Në emër të tre grupeve parlamentare të opozitës dua të informoj mbi një akt të paprecedentë të pakicës që...

Lexo lajmin e plotë

PS propozon mbledhje online të komisioneve parlamentare, PD: Çon parlamentarizmin drejt asgjësimit

11:14 • 23 Shtator 2021

PS propozon mbledhje online të komisioneve parlamentare, PD: Çon parlamentarizmin drejt asgjësimit

Partia Socialiste ka propozuar që mbledhjet e komisioneve parlamentare të zhvillohen online, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Propozimi është kundërshtuar nga Partia Demokratike, pasi, sipas deputetëve të opozitës, kjo dëmton transparencën. “E vetmja arsye pse diçka e tillë do të bëhet është për të...

Lexo lajmin e plotë

Mblidhet Kuvendi, ndahen sot vendet në komisionet parlamentare. LSI bën propozimet e veta

11:10 • 23 Shtator 2021

Mblidhet Kuvendi, ndahen sot vendet në komisionet parlamentare. LSI bën propozimet e veta

Kuvendi mblidhet sot në seancë plenare, ku vendimet kryesore pritet të jenë përbërja e komisioneve të përhershme. Në fakt, kjo ishte diçka që duhej bërë që në mbledhjen e kaluar, por për shkak se Lëvizja Socialiste për Integrim nuk kishte paraqitur kërkesat e saj, se...

Lexo lajmin e plotë

Rikthehen akuzat ndaj Kinës, ish-zyrtari komunist: Koronavirusi u përhap qëllimisht gjatë një turneu ushtarak

12:27 • 22 Shtator 2021

Rikthehen akuzat ndaj Kinës, ish-zyrtari komunist: Koronavirusi u përhap qëllimisht gjatë një turneu ushtarak

Rikthehen edhe njëherë akuzat ndaj Kinës, në lidhje me debatin më të rëndësishëm të dy viteve të fundit në lidhje me përhapjen e koronavirusit dhe nëse virusi vdekjeprurës ishte i prodhuar në një laborator apo jo. Kësaj here, akuzat vijnë nga një ish-zyrtar i lartë...

Lexo lajmin e plotë

Kuvendi miratoi qeverinë “Rama 3” me 77 vota pro, 53 kundër dhe 1 abstenim

09:37 • 17 Shtator 2021

Kuvendi miratoi qeverinë “Rama 3” me 77 vota pro, 53 kundër dhe 1 abstenim

Me 77 vota pro, 53 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi miratoi qeverinë “Rama 3”. Pas një seance maratonë që zgjati deri në orën 06:40 të mëngjesit, u votëbesua qeveria Rama për herë të tretë në drejtimin e vendit. Seanca plenare nisi ditën e djeshme në orën...

Lexo lajmin e plotë

“Pas takimeve Rama-Vuçiç maskohet ambicia për “botën serbe””, Basha: Shqipëria ka detyrë të mbështesë Kosovën

19:36 • 16 Shtator 2021

“Pas takimeve Rama-Vuçiç maskohet ambicia për “botën serbe””, Basha: Shqipëria ka detyrë të mbështesë Kosovën

“Bashkëpunimi rajonal nuk mundet kurrë të nisë nga Novi Sadi, por nga Mitrovica, shqetësimi ynë duhet të jenë shqiptarët e Luginës së Preshevës, siç janë për Vuçiçin ato të serbeve të Kosovës. Marrëdhëniet ndërshtetërore dhe fqinjësia e mirë ngrihen mbi baza proporcionaliteti dhe jo vasaliteti....

Lexo lajmin e plotë

Basha: Demokracia shqiptare është ekzekutuar nga Edi Rama

18:45 • 16 Shtator 2021

Basha: Demokracia shqiptare është ekzekutuar nga Edi Rama

“Demokracia shqiptare nuk është në krizë, ajo ka vdekur në shtyllat e saj kryesore, në themelin e saj që janë zgjedhjet e lira. Nuk vdiq për shkaqe natyrore, paçka se sëmundja e saj ishte e rëndë. Demokracia shqiptare është vrarë. Gishti tregues për të treguar...

Lexo lajmin e plotë

“Tirana është kthyer në vasal të Beogradit”, Berisha: Ballkani i hapur kërcënon ekzistencën e Kosovës

18:46 • 16 Shtator 2021

“Tirana është kthyer në vasal të Beogradit”, Berisha: Ballkani i hapur kërcënon ekzistencën e Kosovës

Akuza të ashpra ka lëshuar ish-kryeministri Sali Berisha në lidhje me projektin e “Ballkanit të Hapur”, i cili kundërshtohet me forcë dhe nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Për Sali Berishën, Edi Rama e ka kthyer Tiranën në vasal të Beogradit dhe shtoi se “Ballkani...

Lexo lajmin e plotë

Opozita e thërret në sallën e Kuvendit, Rama: Janë shumë detyra për t’u ndjekur, pasnesër duhet të largohem për shumë ditë

18:30 • 16 Shtator 2021

Opozita e thërret në sallën e Kuvendit, Rama: Janë shumë detyra për t’u ndjekur, pasnesër duhet të largohem për shumë ditë

Kryetari i Partisë Demokratike nuk pranoi të mbajë fjalën në Kuvend, pasi i pranishëm nuk ishte kryeministri Rama. Për rreth dy orë me radhë, punimet në seancën e së enjtes u ndërprerë, ndërsa kryeministri arriti në sallë në orën 18:00. Rama u shpreh se ka...

Lexo lajmin e plotë

Ndërpritet seanca e Kuvend, opozita kërkon praninë e kryeministrit

17:44 • 16 Shtator 2021

Ndërpritet seanca e Kuvend, opozita kërkon praninë e kryeministrit

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka ndërprerë sërish seancën pasi deputeti i opozitës, Enkelejd Alibeaj bllokoi foltoren. Opozita kërkon që kryeministri Edi Rama të jetë i pranishëm në sallë në momentin që kryedemokrati Basha do të kundërshtojë programin e tij qeverisës dhe kabinetin qeveritar. Më...

Lexo lajmin e plotë

Basha refuzon të flasë pa Ramën në Kuvend, ndërpritet përkohësisht seanca

17:44 • 16 Shtator 2021

Basha refuzon të flasë pa Ramën në Kuvend, ndërpritet përkohësisht seanca

Kuvendi ndërpret punimet. Shkak u bë kërkesa e Partisë Demokratike e cila kërkoi mbledhje grupi. Kërkesa e demokrateve u bë pas një debati në sallën e Kuvendit ku shkak ishte mungesa e Kryeministrit Edi Rama. Opozita kërkoi prezencën e kryeministrit gjatë zhvillimit të debatit politik...

Lexo lajmin e plotë

Organet e Vetingut, PS kërkon votat e opozitës për shtyrjen e afatit kushtetues

17:44 • 16 Shtator 2021

Organet e Vetingut, PS kërkon votat e opozitës për shtyrjen e afatit kushtetues

Bashkëpunimi me opozitën, për të cilin foli Kryeministri, u nevojitet edhe socialistëve. Ministri i emëruar i Drejtësisë, Ulsi Manja, tha se po punohet me partnerët për zgjatjen e afatit të organeve të vettingut, që skadon qershorin e ardhshëm. Për këtë nevojitet një tjetër ndërhyrje në...

Lexo lajmin e plotë

Programi i ri qeverisës, Rama: Të gatshëm për lëshime ndaj PD, do të rrisim pagat

17:43 • 16 Shtator 2021

Programi i ri qeverisës, Rama: Të gatshëm për lëshime ndaj PD, do të rrisim pagat

Legjislatura e re, ka nisur me një qasje të re të kryeministrit Rama ndaj kundërshtarëve të tij politikë. Në fjalën e parë në Kuvend në mandatin e ri, kreu i qeverisë shtriu dhe njëherë dorën e bashkëpunimit ndaj Partisë Demokratike, ndërsa kërkoi që problemet e...

Lexo lajmin e plotë

Sali Berisha, zyrtarisht jashtë grupit parlamentar të Partisë Demokratike

17:43 • 16 Shtator 2021

Sali Berisha, zyrtarisht jashtë grupit parlamentar të Partisë Demokratike

Sali Berisha është edhe “de jure” jashtë grupit parlamemtar të Partisë Demokratike. Kuvendi ka publikuar në faqen e tij zyrtare grupet parlamentare, ku tek ai i PD-së është reflektuar numri i deputetëve që ka depozituar kreu i partisë, Lulzim Basha. Kësisoj, Sali Berisha, edhe pse...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Kjo qeveri e re do të hyjë në histori, vajzat dhe gratë të marrin vendin e merituar në shoqëri

17:43 • 16 Shtator 2021

Rama: Kjo qeveri e re do të hyjë në histori, vajzat dhe gratë të marrin vendin e merituar në shoqëri

Kryeministri Edi Rama e quajti historike përbërjen e kabinetit të tij qeveritar me shumicë grash. “Me votëbesimin e kabinetit të ri, Shqipëria ngjitet në vendin e parë të klasifikimit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, për numrin e grave në qeveri, pasi ka qëndruar më...

Lexo lajmin e plotë

Përplasja e parë në Kuvend, Rama: Vendi nuk u gjunjëzua nga pandemia, Basha: Janë 16 mijë viktima

17:43 • 16 Shtator 2021

Përplasja e parë në Kuvend, Rama: Vendi nuk u gjunjëzua nga pandemia, Basha: Janë 16 mijë viktima

Kur kryeministri Edi Rama po e mbyllte fjalën e tij në Kuvend me shëndetësinë dhe përballjen e vendit me Covid-19, ka hasur në përballjen e parë parlamentare me kreun e demokratëve, Lulzim Basha. Nga vendi ku ishte ulur, Basha i kujtoi kryeministrit se në të...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Pas dekretimit të qeverisë do të shkoj në SHBA dhe do të kthehem me lajm domethënës për FA

17:43 • 16 Shtator 2021

Rama: Pas dekretimit të qeverisë do të shkoj në SHBA dhe do të kthehem me lajm domethënës për FA

Kryeministri Edi Rama njoftoi se pas dekretimit të qeverisë do të vizitojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara. Nga foltorja e Kuvendit teksa prezantoi programin qeverisës, kreu i qeverisë tha se do të kthehet prej andej...

Lexo lajmin e plotë

Ballkani i Hapur, Rama: Kosova të mos humbasë në paqe të gjitha kreditet ndërkombëtare që janë fituar me gjak

17:43 • 16 Shtator 2021

Ballkani i Hapur, Rama: Kosova të mos humbasë në paqe të gjitha kreditet ndërkombëtare që janë fituar me gjak

Kryeministri Edi Rama deklaroi nga Kuvendi se Ballkani i Hapur nuk është lojë e Serbisë apo konspiracion rus për të ringjallur Jugosllavinë, siç edhe nuk është devijim nga rruga drejt BE-së. “Këto janë përralla me gogol. Foshnjat që lindën në luftë dhe që sot janë...

Lexo lajmin e plotë

Reforma në Drejtësi, Rama: Kush ka llogari të hapura me ligjin, nuk fle më i qetë

17:42 • 16 Shtator 2021

Reforma në Drejtësi, Rama: Kush ka llogari të hapura me ligjin, nuk fle më i qetë

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij të gjatë në Kuvend, komentoi edhe Reformën në Drejtësi. Sipas tij, nëse dikush nga qeveria do të duhet të dalë përpara drejtësisë, do të mbrohet i vetëm. “Asnjë nga 74 të mandatuarit nuk do e përdorë mandatin për...

Lexo lajmin e plotë

Rama, thirrje opozitës: Me komunikim mund të merremi vesh, me kërcënime nuk do të arrini kurrë gjë

17:45 • 16 Shtator 2021

Rama, thirrje opozitës: Me komunikim mund të merremi vesh, me kërcënime nuk do të arrini kurrë gjë

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në seancën e Kuvendit, iu drejtua opozitës duke i kërkuar që mosdakordësitë t’i shprehë me debat dhe me votë kundër, jo me sharje dhe me grisje fletëvotimesh. “Rikthehemi në këtë sallë pas një palë zgjedhjesh të fituara qartësisht...

Lexo lajmin e plotë

Deputetët e LSI kërkojnë të jenë pjesë e komisioneve parlamentare

17:45 • 16 Shtator 2021

Deputetët e LSI kërkojnë të jenë pjesë e komisioneve parlamentare

Përfaqësohen nga vetëm 4 deputetë në Kuvend, por LSI-ja kërkon përfaqësimin në komisionet parlamentare. Tre deputetë të kësaj force politike, Petrit Vasili, Erisa Xhixho dhe Agron Çela kërkojnë të jenë pjesë të Komisioneve Parlamentare Në kërkesën drejtuar kryeparlamentares Lindita Nikolla, Petrit Vasili kërkon të jetë...

Lexo lajmin e plotë

Grupi për PD-në: Reformimi i partisë nis me dorëheqjen e Lulzim Bashës

17:45 • 16 Shtator 2021

Grupi për PD-në: Reformimi i partisë nis me dorëheqjen e Lulzim Bashës

Grupi për Partinë Demokratike është shprehur se “vendimi i fundit i Kryetarit në detyrë të Partisë Demokratike” për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD-së, “është antistatutor dhe në vazhdën e të gjitha vendimeve antistatutore e antidemokratike të ndërmarra që prej vitit 2017”....

Lexo lajmin e plotë

Qeveria e re, nuk ka ndryshime thelbësore në strukturë, numri i ministrave i njëjtë

17:44 • 16 Shtator 2021

Qeveria e re, nuk ka ndryshime thelbësore në strukturë, numri i ministrave i njëjtë

Qeveria e re që pritet të votëbesohet në Kuvend, pas dekretimit nga presidenti, nuk do të ketë ndryshime thelbësore në strukturën e saj. Numri i anëtarëve të kabinetit do të jetë i njëjtë me atë të qeverisë së kaluar, me 17 poste.  Nëse me qeverinë e...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria 2021-2025, premtimet e programit qeverisës të kabinetit “Rama 3”

17:44 • 16 Shtator 2021

Shqipëria 2021-2025, premtimet e programit qeverisës të kabinetit “Rama 3”

Rritje pagash, lehtësi në taksa dhe më shumë mbështetje financiare për bizneset dhe familjet shqiptare. Janë këto kryefjalët që përcaktojnë ekonominë dhe Shqipërinë e katër viteve të ardhshme në programin qeverisës të socialistëve, me të cilin do të kërkojnë besimin e Kuvendit. 5 janë shtyllat...

Lexo lajmin e plotë

Meta dekreton qeverinë, edhe SHISH nxjerr të pastër ministrat e Ramës

17:44 • 16 Shtator 2021

Meta dekreton qeverinë, edhe SHISH nxjerr të pastër ministrat e Ramës

Presidenti Ilir Meta vendosi të dekretojë 17 anëtarët e kabinetit qeveritar, duke i hapur rrugë votëbesimit në Parlament. Pas Prokurorisë së Përgjithshme dhe SPAK, emrat morën dritën jeshile edhe nga Shërbimi Informativ, duke detyruar Ilir Metën të hedhë firmën mbi dekretin që mban emrat e...

Lexo lajmin e plotë

U përjashtua nga grupi parlamentar i PD, Berisha nis nesër “Foltoren” me demokratët

17:44 • 16 Shtator 2021

U përjashtua nga grupi parlamentar i PD, Berisha nis nesër “Foltoren” me demokratët

Ish-kryeministri Sali Berisha, me anë të një statusi në Facebook, ka njoftuar se nga nesër do të nisë bashkëbisedimin me demokratët në të gjithë vendin. “Foltorja për një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë dhe më të hapur” do të nisë në kryeqytet,...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja