NË PËRDITËSIM

Miratohet buxheti i shtetit, Basha, akuza për teatër me fermerët, Balla: Rritëm subvencionet

Mbulim i punimeve të legjislaturës së 10 të Kuvendit të Shqipërisë.

Pas një 1 muaji diskutime në komisionet parlamentare, sot Kuvendi miraton nen për nen buxhetin e vitit 2022. Propozimet e qeverisë për këtë buxhet dhe paketën fiskale kanë prodhuar jo pak debate. Në seancën plenare të sotme, përballë vullnetit të mazhorancës kanë ardhur disa kërkesa për amendime nga ana e deputetëve. Seanca plenare për miratimin nen për nen nisi kundërshtitë e fermerëve. Të mbledhur para Parlamentit ata kërkuan që paketa fiskale të mos miratohet. Për t’i dëgjuar shkoi vetë Kryeministri Rama. Pas takimit fermerët thanë se ranë dakord me kreun e qeverise vetëm për t’u ulur në bisedime.

Propozimi për të zhvilluar online mbledhjet e komisioneve parlamentare ka ngritur në Kuvend çështjen e vaksinimit të deputetëve. Nënkryetari Enkelejd Alibeaj tha se mbledhjet e komisioneve mund të zhvillohen me praninë e deputetëve, nëse ata tregojnë certifikatën e vaksinimit për Covid-19, ose një test negativ. “ “Nuk duam assesi që...

Gazmend Bardhi ka reaguar pas propozimit të mazhorancës për mbajtjen online të komisioneve parlamentare, duke theksuar se ky është një akt për t’i mbyllur gojën opozitës. “Në emër të tre grupeve parlamentare të opozitës dua të informoj mbi një akt të paprecedentë të pakicës që ka uzurpuar parlamentin në Konferencën...

Partia Socialiste ka propozuar që mbledhjet e komisioneve parlamentare të zhvillohen online, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Propozimi është kundërshtuar nga Partia Demokratike, pasi, sipas deputetëve të opozitës, kjo dëmton transparencën. “E vetmja arsye pse diçka e tillë do të bëhet është për të kufizuar parlamentarizmin, për ta çuar...

Kuvendi mblidhet sot në seancë plenare, ku vendimet kryesore pritet të jenë përbërja e komisioneve të përhershme. Në fakt, kjo ishte diçka që duhej bërë që në mbledhjen e kaluar, por për shkak se Lëvizja Socialiste për Integrim nuk kishte paraqitur kërkesat e saj, se në cilat komisione dëshironte të...

Rikthehen edhe njëherë akuzat ndaj Kinës, në lidhje me debatin më të rëndësishëm të dy viteve të fundit në lidhje me përhapjen e koronavirusit dhe nëse virusi vdekjeprurës ishte i prodhuar në një laborator apo jo. Kësaj here, akuzat vijnë nga një ish-zyrtar i lartë i Partisë Komuniste të Kinës,...

Me 77 vota pro, 53 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi miratoi qeverinë “Rama 3”. Pas një seance maratonë që zgjati deri në orën 06:40 të mëngjesit, u votëbesua qeveria Rama për herë të tretë në drejtimin e vendit. Seanca plenare nisi ditën e djeshme në orën 10:00 të mëngjesit dhe përfundoi...

“Bashkëpunimi rajonal nuk mundet kurrë të nisë nga Novi Sadi, por nga Mitrovica, shqetësimi ynë duhet të jenë shqiptarët e Luginës së Preshevës, siç janë për Vuçiçin ato të serbeve të Kosovës. Marrëdhëniet ndërshtetërore dhe fqinjësia e mirë ngrihen mbi baza proporcionaliteti dhe jo vasaliteti. Në këto procese Shqipëria ka...

“Demokracia shqiptare nuk është në krizë, ajo ka vdekur në shtyllat e saj kryesore, në themelin e saj që janë zgjedhjet e lira. Nuk vdiq për shkaqe natyrore, paçka se sëmundja e saj ishte e rëndë. Demokracia shqiptare është vrarë. Gishti tregues për të treguar përgjegjësit e këtij krimi mund...

Akuza të ashpra ka lëshuar ish-kryeministri Sali Berisha në lidhje me projektin e “Ballkanit të Hapur”, i cili kundërshtohet me forcë dhe nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Për Sali Berishën, Edi Rama e ka kthyer Tiranën në vasal të Beogradit dhe shtoi se “Ballkani i Hapur kërcënon hapur ekzistencën...

Kryetari i Partisë Demokratike nuk pranoi të mbajë fjalën në Kuvend, pasi i pranishëm nuk ishte kryeministri Rama. Për rreth dy orë me radhë, punimet në seancën e së enjtes u ndërprerë, ndërsa kryeministri arriti në sallë në orën 18:00. Rama u shpreh se ka ardhur në sallë vetëm pas...

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka ndërprerë sërish seancën pasi deputeti i opozitës, Enkelejd Alibeaj bllokoi foltoren. Opozita kërkon që kryeministri Edi Rama të jetë i pranishëm në sallë në momentin që kryedemokrati Basha do të kundërshtojë programin e tij qeverisës dhe kabinetin qeveritar. Më herët grupi i PD, ndëpreu...

Kuvendi ndërpret punimet. Shkak u bë kërkesa e Partisë Demokratike e cila kërkoi mbledhje grupi. Kërkesa e demokrateve u bë pas një debati në sallën e Kuvendit ku shkak ishte mungesa e Kryeministrit Edi Rama. Opozita kërkoi prezencën e kryeministrit gjatë zhvillimit të debatit politik nën argumentin se kjo është...

Bashkëpunimi me opozitën, për të cilin foli Kryeministri, u nevojitet edhe socialistëve. Ministri i emëruar i Drejtësisë, Ulsi Manja, tha se po punohet me partnerët për zgjatjen e afatit të organeve të vettingut, që skadon qershorin e ardhshëm. Për këtë nevojitet një tjetër ndërhyrje në Kushtetutë, për të cilën mazhorancës...

Legjislatura e re, ka nisur me një qasje të re të kryeministrit Rama ndaj kundërshtarëve të tij politikë. Në fjalën e parë në Kuvend në mandatin e ri, kreu i qeverisë shtriu dhe njëherë dorën e bashkëpunimit ndaj Partisë Demokratike, ndërsa kërkoi që problemet e brendshme t’i zgjidhin bashkë. “Ftesa...

Sali Berisha është edhe “de jure” jashtë grupit parlamemtar të Partisë Demokratike. Kuvendi ka publikuar në faqen e tij zyrtare grupet parlamentare, ku tek ai i PD-së është reflektuar numri i deputetëve që ka depozituar kreu i partisë, Lulzim Basha. Kësisoj, Sali Berisha, edhe pse deklaroi se ishte pjesë e...

Kryeministri Edi Rama e quajti historike përbërjen e kabinetit të tij qeveritar me shumicë grash. “Me votëbesimin e kabinetit të ri, Shqipëria ngjitet në vendin e parë të klasifikimit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, për numrin e grave në qeveri, pasi ka qëndruar më parë në 5 vendet e...

Kur kryeministri Edi Rama po e mbyllte fjalën e tij në Kuvend me shëndetësinë dhe përballjen e vendit me Covid-19, ka hasur në përballjen e parë parlamentare me kreun e demokratëve, Lulzim Basha. Nga vendi ku ishte ulur, Basha i kujtoi kryeministrit se në të vërtetë janë 16 mijë të...

Kryeministri Edi Rama njoftoi se pas dekretimit të qeverisë do të vizitojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara. Nga foltorja e Kuvendit teksa prezantoi programin qeverisës, kreu i qeverisë tha se do të kthehet prej andej me një lajm domethënës për...

Kryeministri Edi Rama deklaroi nga Kuvendi se Ballkani i Hapur nuk është lojë e Serbisë apo konspiracion rus për të ringjallur Jugosllavinë, siç edhe nuk është devijim nga rruga drejt BE-së. “Këto janë përralla me gogol. Foshnjat që lindën në luftë dhe që sot janë rritur nuk ia kanë borxh...

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij të gjatë në Kuvend, komentoi edhe Reformën në Drejtësi. Sipas tij, nëse dikush nga qeveria do të duhet të dalë përpara drejtësisë, do të mbrohet i vetëm. “Asnjë nga 74 të mandatuarit nuk do e përdorë mandatin për të mbrojtur këdoqoftë nga akuzat...

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në seancën e Kuvendit, iu drejtua opozitës duke i kërkuar që mosdakordësitë t’i shprehë me debat dhe me votë kundër, jo me sharje dhe me grisje fletëvotimesh. “Rikthehemi në këtë sallë pas një palë zgjedhjesh të fituara qartësisht nga njëra palë dhe të...

Përfaqësohen nga vetëm 4 deputetë në Kuvend, por LSI-ja kërkon përfaqësimin në komisionet parlamentare. Tre deputetë të kësaj force politike, Petrit Vasili, Erisa Xhixho dhe Agron Çela kërkojnë të jenë pjesë të Komisioneve Parlamentare Në kërkesën drejtuar kryeparlamentares Lindita Nikolla, Petrit Vasili kërkon të jetë anëtar i Komisionit të Shëndetësisë...

Grupi për Partinë Demokratike është shprehur se “vendimi i fundit i Kryetarit në detyrë të Partisë Demokratike” për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD-së, “është antistatutor dhe në vazhdën e të gjitha vendimeve antistatutore e antidemokratike të ndërmarra që prej vitit 2017”. Sipas Grupit për PD-në, “Lulzim...

Qeveria e re që pritet të votëbesohet në Kuvend, pas dekretimit nga presidenti, nuk do të ketë ndryshime thelbësore në strukturën e saj. Numri i anëtarëve të kabinetit do të jetë i njëjtë me atë të qeverisë së kaluar, me 17 poste. Nëse me qeverinë e mandatit të dytë tentoi të përqendronte...

Rritje pagash, lehtësi në taksa dhe më shumë mbështetje financiare për bizneset dhe familjet shqiptare. Janë këto kryefjalët që përcaktojnë ekonominë dhe Shqipërinë e katër viteve të ardhshme në programin qeverisës të socialistëve, me të cilin do të kërkojnë besimin e Kuvendit. 5 janë shtyllat ku do të mbështetet mandati...

Presidenti Ilir Meta vendosi të dekretojë 17 anëtarët e kabinetit qeveritar, duke i hapur rrugë votëbesimit në Parlament. Pas Prokurorisë së Përgjithshme dhe SPAK, emrat morën dritën jeshile edhe nga Shërbimi Informativ, duke detyruar Ilir Metën të hedhë firmën mbi dekretin që mban emrat e propozuar nga Rama për ministra. ...

Ish-kryeministri Sali Berisha, me anë të një statusi në Facebook, ka njoftuar se nga nesër do të nisë bashkëbisedimin me demokratët në të gjithë vendin. “Foltorja për një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë dhe më të hapur” do të nisë në kryeqytet, për të udhëtuar në qytetet...