Kjo ngjarje ka përfunduar

Basha: Berisha përjashtohet përkohësisht nga grupi parlamentar i PD. Reagon Berisha: Ai kreu vrasjen e PD-së, duhet të jepte dorëheqjen para vendimit

Berisha në Peshkopi: Tirana e Ramës, megafon i luftës së ftohtë me Prishtinën

18:07 • 19 Tetor 2021

Berisha në Peshkopi: Tirana e Ramës, megafon i luftës së ftohtë me Prishtinën

Situata ekonomike në vend, kriza energjetike, pandemia, gjenocidi serb dhe situata aktuale politike në PD janë disa nga temat që ish-kryeministri Sali Berisha ka trajtuar me demokratët e Peshkopisë në foltoren e radhës së tij. Duke iu kërkuar ndjesë demokratëve që nuk ka diskutuar me...

Lexo lajmin e plotë

Berisha thirrje demokratëve për bashkim, mesazh të fortë për Ramën dhe Bashën

19:44 • 08 Tetor 2021

Berisha thirrje demokratëve për bashkim, mesazh të fortë për Ramën dhe Bashën

Nga Elbasani lideri historik i së djathtës Sali Berisha u bëri thirrje të gjithë demokratëve që të ngrihen dhe të bashkohen për t’i dhënë përgjigjen e merituar këtij regjimi, që ai e quajti banditokraci. “Kjo foltore është dritë shprese për PD, Shqipërinë dhe kombin shqiptar....

Lexo lajmin e plotë

Berisha i kthen përgjigjje ambasadores Kim: Me hyrjen në Parlament, mbrojta sovranitetin e vendit tim

23:02 • 25 Shtator 2021

Berisha i kthen përgjigjje ambasadores Kim: Me hyrjen në Parlament, mbrojta sovranitetin e vendit tim

Sali Berisha i ktheu përgjigjje ambasadores amerikane në vendin tonë, Yuri Kim, e cila kujtoi pas takimit me Lulzim Bashën në selinë e Partisë Demokratike se “kur të gjithë donin që Shqipëria të zhdukej, Presidenti Wilson tha se Shqipëria duhet të jetë e pavarur”. Në...

Lexo lajmin e plotë

“Foltorja” shkon në Vlorë, krah Berishës, Nishani dhe kryetari i degës, Deromemaj

15:59 • 24 Shtator 2021

“Foltorja” shkon në Vlorë, krah Berishës, Nishani dhe kryetari i degës, Deromemaj

Foltorja e iniciuar prej Sali Berishës do të vijojë të qëndrojë në jug, duke kaluar nga Fieri në Vlorë, një tjetër bastion i së majtës. Lideri historik i demokratëve në këtë takim do të ketë në krah edhe ish-Presidentin Nishanin, që gjithashtu e përkrahu në...

Lexo lajmin e plotë

“Interesi kombëtar i është besuar Vuçiçit”, Berisha: Rilindasit na lanë doktrinën perëndimore. Kemi 8 vite që shohim drejt Azisë

19:15 • 21 Shtator 2021

“Interesi kombëtar i është besuar Vuçiçit”, Berisha: Rilindasit na lanë doktrinën perëndimore. Kemi 8 vite që shohim drejt Azisë

Gjatë fjalës së tij me demokratë dhe simpatizantë të Fierit, Berisha tha se këto janë ditët më të vështirat për shqiptarët në 30 vite, për shkak të regjimit të Ramës që ka shtuar varfërinë, ka rritur largimin e shqiptarëve nga vendi dhe interesin kombëtar ia...

Lexo lajmin e plotë

Berisha nga Fieri: Basha i marrë peng nga Rama i nguli thikën PD-së. Mos pranoni asnjë ndarje mes nesh

20:41 • 21 Shtator 2021

Berisha nga Fieri: Basha i marrë peng nga Rama i nguli thikën PD-së. Mos pranoni asnjë ndarje mes nesh

Ish-kryeministri Sali Berisha po zhvillon në Fier turin e tij “Foltorja” për ringritjen e Partisë Demokratike, pas përjashtimit nga grupi parlamentar demokrat. Ai është pritur nga kreu i PD-së së Fierit Luan Baci dhe qindra qytetarë. Gjatë fjalës së tij me anëtarë dhe mbështetës të...

Lexo lajmin e plotë

Basha: Nuk mbledh Kuvendin, nuk lejoj grupe antiamerikane në PD

20:43 • 20 Shtator 2021

Basha: Nuk mbledh Kuvendin, nuk lejoj grupe antiamerikane në PD

Diskutimi për çështjen Berisha nuk ka munguar edhe në mbledhjen e Kryesisë së Grupit Parlamentar të demokratëve, ndonëse fokusi duhej të ishte aksioni opozitar që PD-ja do të ketë në Parlament. Debatin e ndezi deputeti Flamur Noka, i cili i ka kërkuar kryedemokratit Lulzim Basha t’i...

Lexo lajmin e plotë

Përjashtimi i Berishës, Lulzim Basha mblodhi në seli Kolegjin e kryetarëve

13:06 • 11 Shtator 2021

Përjashtimi i Berishës, Lulzim Basha mblodhi në seli Kolegjin e kryetarëve

Lulzim Basha ka thirrur sot Kolegjin e kryetarëve të degëve dhe drejtuesve politikë të qarqeve. Ky takim vjen pas situatës së krijuar në Partinë Demokratike, me vendimin e Bashës për të përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar demokrat, deri në zgjidhjen e situatës pas shpalljes...

Lexo lajmin e plotë

“Ndjej dhimbje për vendimin ndaj Berishës”, Basha: Sot foli me tezat e Ramës. PD s’ka rrugë tjetër përveçse e bashkuar

19:03 • 10 Shtator 2021

“Ndjej dhimbje për vendimin ndaj Berishës”, Basha: Sot foli me tezat e Ramës. PD s’ka rrugë tjetër përveçse e bashkuar

“Dhimbja që ndjej për vendimin e djeshëm ndaj Sali Berishës, është dyfishuar sot nga reagimi i tij”. Kështu u përgjigj kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha i pyetur nga gazetarët jashtë sallës së Parlamentit, një ditë pasi përjashtoi liderin historik të PD-së nga grupi demokrat...

Lexo lajmin e plotë

Noka pas mbledhjes së kryesisë së PD: Përjashtimi i Berishës është mohim i PD-së. Vendim personal i Bashës

22:47 • 09 Shtator 2021

Noka pas mbledhjes së kryesisë së PD: Përjashtimi i Berishës është mohim i PD-së. Vendim personal i Bashës

Pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë së Partisë Demokratike, ka reaguar Flamur noka, i cili ëhstë shprehur edhe në mbledhje kundër vendimit të Lulzim Bashës për përjashtim përkohësisht të Sali Berishës nga grupi i PD-së. Në një deklaratë për mediat jashtë selisë blu, Noka e...

Lexo lajmin e plotë

Berisha sulmon Bashën: PD ka patur mbështetje të fuqishme nga Soros

11:02 • 10 Shtator 2021

Berisha sulmon Bashën: PD ka patur mbështetje të fuqishme nga Soros

I ftuar në një intervistë televizive, ish-kryeministri Berisha shtoi akuza të tjera ndaj kreut të PD Lulzim Basha. Sipas tij, gjatë lidershipit të këtij të fundit, “Partia Demokratike ka patur mbështetje të fuqishme nga Soros”, duke kujtuar një episod të veçantë. “Në vitin 2016 po...

Lexo lajmin e plotë

Strazimiri: Asnjë kryetar PD-je nuk ka patur kompetencë për përjashtimin e askujt

22:20 • 09 Shtator 2021

Strazimiri: Asnjë kryetar PD-je nuk ka patur kompetencë për përjashtimin e askujt

Gent Strazimiri, me anë të një postimi në Facebook, është shprehur kundër vendimit të Lulzim Bashës për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike. “Në 30 vjet ekzistencë të saj, asnjë kryetar i Partisë Demokratike nuk ka patur kompetencë të përjashtojë ASKËND,...

Lexo lajmin e plotë

“Opozitë fasadë”, Berisha: Do të marr çdo aksion për të rivendosur sovranitetin e PD-së

21:38 • 09 Shtator 2021

“Opozitë fasadë”, Berisha: Do të marr çdo aksion për të rivendosur sovranitetin e PD-së

Ish-kryeministri Sali Berisha, gjatë një interviste televizive, premtoi se do të bëjë gjithçka “për rivendosjen e sovranitetit të PD-së, rikthimin e saj në parimet që sot u shkelmuan nga Lulzim Basha, dhe pa të cilat forca politike është fasadë-opozitë”. Deklaratat erdhën pasi kreu demokrat, Lulzim...

Lexo lajmin e plotë

Vendimi ndaj Berishës, reagon Topalli: Demokratë, përjashtoni Bashën nga PD, më kujton Enverin

21:22 • 09 Shtator 2021

Vendimi ndaj Berishës, reagon Topalli: Demokratë, përjashtoni Bashën nga PD, më kujton Enverin

Ish-kreu i Parlamentit Jozefina Topalli ka reaguar menjëherë pas vendimit të kreut të PD-së Lulzim Basha për të përjashtuar përkohësisht liderin historik të demokratëve, Sali Berisha, për shkak të shpalljes non grata nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.      Sipas Topallit, që kundërshton vendimin e...

Lexo lajmin e plotë

“Po mohojmë historinë e PD-së”, deputetët kundërshtojnë vendimin për përjashtimin e Berishës

22:32 • 09 Shtator 2021

“Po mohojmë historinë e PD-së”, deputetët kundërshtojnë vendimin për përjashtimin e Berishës

Deputetët e Partisë Demokratike, Bujar Leskaj dhe Flamur Noka, kanë kundërshtuar vendimin e Lulzim Bashës për distancimin e Sali Berishës nga grupi parlametar i PD-së. A2 CNN ka mësuar se deputetët në fjalë, gjatë mbledhjes së Kryesisë së Grupit të PD-së, kanë theksuar se ky...

Lexo lajmin e plotë

Berisha pas përjashtimit nga grupi i PD: Basha duhet të jepte dorëheqjen para vendimit. I kërcënuar nga Rama e Soros

11:26 • 10 Shtator 2021

Berisha pas përjashtimit nga grupi i PD: Basha duhet të jepte dorëheqjen para vendimit. I kërcënuar nga Rama e Soros

Pas vendimit të Lulzim Bashës për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD, ka ardhur edhe reagimi i liderit historik të PD-së. Ish-kryeministri Berisha thekson se vendimi i sotëm i Bashës është jashtë çdo norme statutore dhe ligjore, që asgjëson PD-në si parti...

Lexo lajmin e plotë

Basha: Berisha përjashtohet përkohësisht nga grupi parlamentar i PD

20:28 • 09 Shtator 2021

Basha: Berisha përjashtohet përkohësisht nga grupi parlamentar i PD

Ish-kryeministri Sali Berisha është përjashtuar nga grupi i Partisë Demokratike. Vendimi u publikua sot nga kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një deklaratë për mediat. Sipas tij, ky vendim bëhet “për të shmangur çdo keqkuptim deri në përfundim të kërkesës ligjore për transparencë”, pas shpalljes...

Lexo lajmin e plotë

Kush është kongresmeni republikan që pyeti Blinken për Berishën?

13:33 • 08 Qershor 2021

Kush është kongresmeni republikan që pyeti Blinken për Berishën?

Kongresmeni republikan, Lee Zeldin, kërkoi nga sekretarin Antony Blinken për të siguruar informacion specifik që detajon akuzat për korrupsion dhe justifikon veprimin drastik të Departamentit të Shtetit për të sanksionuar ish- kryeministrin shqiptar, Sali Berisha. Kongresmeni Zeldin gjithashtu i dërgoi një letër Byrosë së Departamentit...

Lexo lajmin e plotë

SHBA i shpall luftë korrupsionit, Kim: Do të ndërmarrim hapa të mëtejshëm

09:37 • 04 Qershor 2021

SHBA i shpall luftë korrupsionit, Kim: Do të ndërmarrim hapa të mëtejshëm

Shtëpia e Bardhë i shpalli luftën kundër korrupsionit si një përparësi themelore të interesave të sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara. Në një postim në Twitter ambasadorja amerikane në vendin tonë Yuri Kim shprehet se SHBA do të ndërmarrë hapa të mëtejshëm për të kërkuar...

Lexo lajmin e plotë

Basha i përgjigjet Nishanit për shpalljen non grata të Berishës: Kaloi limitin, shpifje që i shërbejnë atyre që duan të përçajnë PD

10:03 • 28 Maj 2021

Basha i përgjigjet Nishanit për shpalljen non grata të Berishës: Kaloi limitin, shpifje që i shërbejnë atyre që duan të përçajnë PD

Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar ndaj deklaratave të kreut të Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani, i cili akuzoi Bashën se e dinte më herët që Sali Berisha ishte shpallur non grata nga SHBA-ja. Në një reagim të vonë në...

Lexo lajmin e plotë

Kulluri: Kam qenë bashkëpunëtor i Berishës, por arsyetimi i DASH, i qëndrueshëm

10:34 • 27 Maj 2021

Kulluri: Kam qenë bashkëpunëtor i Berishës, por arsyetimi i DASH, i qëndrueshëm

Si bashkëpunëtor i Berishës në 4 vite qeverisje, Edvin Kulluri e konsideroi vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për shpalljen non grata të liderit historik të PD-së, të qëndrueshme dhe të arsyetuar. Sipas tij, Berisha më shumë ka dhënë kontribute në vend sesa ka bërë...

Lexo lajmin e plotë

Heshtja e Ramës për vendimin e DASH për Berishën, Çela: I ngjan atij nxënësit që ka kopjuar në provim

22:34 • 24 Maj 2021

Heshtja e Ramës për vendimin e DASH për Berishën, Çela: I ngjan atij nxënësit që ka kopjuar në provim

“Heshtja e Ramës ndaj vendimit të DASH tregon një sens vetëpërmbajtje. Kjo është humbja më e madhe e opozitës dhe fitorja më e madhe e Ramës. Po të shikosh ata poshtë tij bëjnë deklarata etjerë. Imagjino sikur të kishte ndodhur në krahun tjetër, do të...

Lexo lajmin e plotë

Meta thyen heshtjen për vendimin e DASH ndaj Berishës: “Fletërrufe” e porositur nga regjimi

14:08 • 22 Maj 2021

Meta thyen heshtjen për vendimin e DASH ndaj Berishës: “Fletërrufe” e porositur nga regjimi

Presidenti Ilir Meta thyen heshtjen dhe reagon pa vendimit të DASH për shpalljen non grata të ish-kryeministrit Sali Berisha. Në reagimin e tij kreu i shtetit thotë se kjo nuk është rastësi që ndodh në një kohë kur procesi zgjedhor nuk është përmbyllur ende. Sipas...

Lexo lajmin e plotë

Berisha “non grata”, Yuri Kim: Shqipëria po ndryshon, askush nuk mund të jetë mbi ligjin

12:44 • 21 Maj 2021

Berisha “non grata”, Yuri Kim: Shqipëria po ndryshon, askush nuk mund të jetë mbi ligjin

Ambasadorja amerikane Yuri Kim, foli për herë të parë për mediat pas vendimit të Departamentit të Shtetit për t’i ndaluar hyrjen në SHBA Sali Berishës dhe familjarëve të tij. “Shqipëria po ndryshon. Shqipëria do të jetë anëtarë e BE, është një vend aleat dhe mik...

Lexo lajmin e plotë

Video
22:07 • 20 Maj 2021
Fenomeni Berisha, ekoja e një vendimi të Amerikës
Padia e Berishës ndaj Blinken, Kasapi: Nuk e di sa mund ta lejojë ligji

22:00 • 20 Maj 2021

Padia e Berishës ndaj Blinken, Kasapi: Nuk e di sa mund ta lejojë ligji

Gazetari i A2 CNN Jul Kasapi shprehet se debati politik dhe juridik për padinë që ish-kryeministri Berisha ka ngritur ndaj sekretarit amerikan të shtetit Anthony Blinken, do të jetë në atë që kjo mund t’i bëhet një personi apo institucioni. Nw Absolut 4 ai thotë...

Lexo lajmin e plotë

“Shpallja non grata nuk është vendim personal”, Anila Hoxha: Berisha, në pozitë të vështirë pas padisë

21:44 • 20 Maj 2021

“Shpallja non grata nuk është vendim personal”, Anila Hoxha: Berisha, në pozitë të vështirë pas padisë

Për gazetaren e Top Channel, Anila Hoxha, shpallja non grata e ish-kryeministrit Sali Berisha nuk është vendimmarrje personale, por në të përfshihen shumë institucione. E ftuar në Absolut 4, Hoxha theksoi se ish-kryeministri Berisha do të jetë në pozitë të vështirë pas ngritjes së padisë...

Lexo lajmin e plotë

Padia e Berishës ndaj Blinken, Bajrami: Një terren i panjohur nga jurisprudenca shqiptare

21:34 • 20 Maj 2021

Padia e Berishës ndaj Blinken, Bajrami: Një terren i panjohur nga jurisprudenca shqiptare

Padia që ish-kryeministri Sali Berisha ka ngritur ndaj sekretarit amerikan të shtetit Anthony Blinken është diskutuar në studion e “Absolut 4” me gazetarët Armand Bajrami, Anila Hoxha dhe Jul Kasapi. Sipas gazetarit të A2, Armand Bajrami edhe ekspertët janë të paqartë për këtë institucion gjyqësor...

Lexo lajmin e plotë

Kush është avokati francez i Berishës, “mburoja” e shumë klientëve VIP

22:08 • 20 Maj 2021

Kush është avokati francez i Berishës, “mburoja” e shumë klientëve VIP

Deklarata e ish-kryeministrit Sali Berisha për padinë e ngritur ndaj sekretarit të Shtetit amerikan Anthony Blinken tashmë po bën xhiron e botës. Një nga arsyet, vjen edhe nga profili i avokatit francez të Berishës që do të “sfidojë” Departamentin e Shtetit. Jean-Yves Le Borgne është...

Lexo lajmin e plotë

Berisha: Bashkëqeverisja do të ishte fatalitet për Shqipërinë

18:58 • 20 Maj 2021

Berisha: Bashkëqeverisja do të ishte fatalitet për Shqipërinë

Ish-kryeministri Sali Berisha e konsideron fatalitet për Shqipërinë bashkëqeverisjen PS-PD. Sipas tij kjo nuk i shërben vendit, por thekson se Shqipërisë i duhen zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe jo bashkëqeverisje. “Bashkëqeverisja do të ishte fatalitet për Shqipërinë dhe jam i bindur që nuk...

Lexo lajmin e plotë

A është Soros pas shpalljes non grata nga SHBA? Përgjigjet Berisha

18:40 • 20 Maj 2021

A është Soros pas shpalljes non grata nga SHBA? Përgjigjet Berisha

I pyetur se a qëndron George Soros pas vendimit të Departamentit Amerikan të Shtetit për shpalljen non grata, ish-kryeministri Sali Berisha u përgjigj se nuk mund ta thotë këtë, por shprehet se ai e ka sulmuar Sorosin kur ka kundërshtuar ndryshimin e kufijve në Kosovë ...

Lexo lajmin e plotë

A do ta lërë mandatin? Berisha: Nëse Sekretari i Shtetit do të paraqiste prova, do të konsideroja çdo gjë

18:19 • 20 Maj 2021

A do ta lërë mandatin? Berisha: Nëse Sekretari i Shtetit do të paraqiste prova, do të konsideroja çdo gjë

Ish-kryeministri Sali Berisha, në një konferencë për shtyp një ditë pasi u shpall “non grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u pyet nëse është i gatshëm që të lërë mandatin e deputetit. “Nëse Sekretari i Shtetit do të paraqiste prova, do të konsideroja çdo...

Lexo lajmin e plotë

U shpall non grata nga SHBA, Berisha ngre padi ndaj Blinken për shpifje

18:07 • 20 Maj 2021

U shpall non grata nga SHBA, Berisha ngre padi ndaj Blinken për shpifje

Ish-kryeministri Sali Berisha ka autorizuar avokatin e tij për të ngritur padi ndaj deklaratave të sekretarit amerikan të shtetit Anthony Blinken. Ky vendim i Berishës vjen një ditë pas shpalljes non grata nga SHBA. “Jam këtu për t’ju informuar për një vendim të pazakontë por...

Lexo lajmin e plotë

Berisha “non grata”, Kadilli: Kam bindjen se do ta shmangë PD-në nga kjo çështje e së djeshmes

17:03 • 20 Maj 2021

Berisha “non grata”, Kadilli: Kam bindjen se do ta shmangë PD-në nga kjo çështje e së djeshmes

Kandidati i vetëshpallur për postin e kryetarit të Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli, shprehet se “lajmi i shpalljes së z. Berisha persona “non grata” nga Sekretari i Shtetit, ka provokuar shumë emocione, sidomos mes mbështetësve dhe atyre që kanë rrugëtuar në politikë krah tij”. “Në 30-vjetorin...

Lexo lajmin e plotë

Berisha “non grata”, analistët: Duhet të heqë dorë nga mandati i deputetit

16:42 • 20 Maj 2021

Berisha “non grata”, analistët: Duhet të heqë dorë nga mandati i deputetit

Paralelja e krijuar mes Tom Doshit dhe Sali Berishës, të dy të përfshirë në listën e zezë amerikane, vendos Partinë Demokratike përpara sfidës për të ruajtur koherencën. Kërkesa për largimin e kryetarit të socialdemokratëve nga salla e Parlamentit, ka zënë ngushtë sot demokratët.   “Nisur nga...

Lexo lajmin e plotë

Palmer: Berisha abuzoi për të pasuruar veten, familjarët, aleatët dhe mbështetësit

16:45 • 20 Maj 2021

Palmer: Berisha abuzoi për të pasuruar veten, familjarët, aleatët dhe mbështetësit

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Europën, Matthew Palmer, tha se koha e shpalljes së padëshirueshëm për t’u futur në SHBA të Sali Berishës dhe familjarëve të tij nuk ka rëndësi të veçantë. Në një prononcim për Zërin e Amerikës, ai tha se ky vendim...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:28 • 20 Maj 2021
“Berisha s’duhet të ishte në listë me Doshin, Dakon e Llallën”, Nesho: Nuk i shërben Shqipërisë gjykimi për të kaluarën
“Berisha s’duhet të ishte në listë me Doshin, Dakon e Llallën”, Nesho: Nuk i shërben Shqipërisë gjykimi për të kaluarën

16:33 • 20 Maj 2021

“Berisha s’duhet të ishte në listë me Doshin, Dakon e Llallën”, Nesho: Nuk i shërben Shqipërisë gjykimi për të kaluarën

Diplomati dhe analisti Agim Nesho ishte i ftuar në Ditarin në A2 nga ku komentoi vendimin e një dite më parë të Departamentit. Nesho u shpreh se në këtë moment, Shqipërisë nuk i shërben gjykimi për të kaluarën, por rivendosja e demokracisë pas zgjedhjeve të...

Lexo lajmin e plotë

Berisha “non grata”, Gjoni: Amerikanët të vonuar, të japin prova për drejtësinë

13:09 • 20 Maj 2021

Berisha “non grata”, Gjoni: Amerikanët të vonuar, të japin prova për drejtësinë

Deputeti i opozitës Ralf Gjoni e quajti te vonuar vendimin e Shteteve te Bashkuara që i ndalojnë hyrjen në territorin e vet ish-kryeministrit Berisha. Sipas Gjonit, amerikanët duhet të japin prova për akuzat që ngrenë, me qëllim që të bëhet drejtësi.  “Partneri strategjik i Shqipërisë,...

Lexo lajmin e plotë

“I padëshiruar” nga SHBA, Sali Berisha njofton konferencën e jashtëzakonshme për shtyp

13:04 • 20 Maj 2021

“I padëshiruar” nga SHBA, Sali Berisha njofton konferencën e jashtëzakonshme për shtyp

Sali Berisha nuk do të mjaftohet me një status në Facebook për të sqaruar pozitën e tij, pas vendimit të Departamentit Amerikan të Shtetit për ta shpallur “non grata” në territorin amerikan atë dhe familjarët e tij. Ish-presidenti dhe ish-kryeministri Berisha njofton se në orën...

Lexo lajmin e plotë

Shpallja “non  grata” e Berishës, Spiropali: Dënim kapital, kambanat po bien për të gjithë

12:40 • 20 Maj 2021

Shpallja “non grata” e Berishës, Spiropali: Dënim kapital, kambanat po bien për të gjithë

Shpallja “non grata” nga autoritetet amerikane e ish-presidentit dhe ish-kryeministrit Sali Berisha ishte pjesë e debatit që u zhvillua në seancën e radhës së Kuvendit të Shqipërisë. Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali e cilësoi si kapital vendimin e DASH për t’i ndaluar hyrjen...

Lexo lajmin e plotë

Berisha “non grata”, Balla: Të mos e komentojmë, fjala tani i takon drejtësisë

12:35 • 20 Maj 2021

Berisha “non grata”, Balla: Të mos e komentojmë, fjala tani i takon drejtësisë

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, tha nga foltorja e Parlamentit se, pas njoftimit nga ana e Departamentit të Shtetit për bllokimin e hyrjes në SHBA të Sali Berishës dhe familjarëve të tij, tashmë duhet të flasë drejtësia shqiptare. “Le ta lëmë...

Lexo lajmin e plotë

Sali Berisha “non grata”, Çipa: Goditje mbi “status quo”-n e korrupsionit në Shqipëri

09:47 • 20 Maj 2021

Sali Berisha “non grata”, Çipa: Goditje mbi “status quo”-n e korrupsionit në Shqipëri

Gazetari Aleksandër Çipa ishte i ftuar në “Dita jonë” ku foli rreth zhvillimeve të fundit në lidhje me ngjarjen ku Departamenti Amerikan i Shtetit shpalli “non grata”, ish-presidentin dhe ish-kryeministrin Sali Berisha, si dhe familjarët e tij. Sipas gazetarit Çipa, ky vendim i DASH ishte...

Lexo lajmin e plotë

Berisha non grata nga SHBA, Dervishi: Mesazhi për drejtësinë e re. Reagimi i Bashës krijon terren për teori konspirative

22:32 • 19 Maj 2021

Berisha non grata nga SHBA, Dervishi: Mesazhi për drejtësinë e re. Reagimi i Bashës krijon terren për teori konspirative

Analisti Lutfi Dervishi ka komentuar në studion e “Absolut 4” vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit që shpalli non grata ish-kryeministrin Sali Berisha për korrupsion. Ai e ka cilësuar reagimin e Berishës pas këtij vendimi të qartë dhe të drejtpërdrejtë përkundër reagimit të kreut demokrat...

Lexo lajmin e plotë

30 vjet në politikë, arritjet dhe “mëkatet” e Sali Berishës

07:59 • 20 Maj 2021

30 vjet në politikë, arritjet dhe “mëkatet” e Sali Berishës

Që prej nisjes së angazhimit të tij në fund të viteve ’80, Sali Berisha u bë pjesë e pandarë e politikës në vend, duke i provuar të gjitha pozicionet politike, që nga deputet deri në krye të Shtetit, si President i Republikës. Aktiviteti i Berishës...

Lexo lajmin e plotë

Pedagogu Kraki: Vendimi i DASH për Berishën, qesharak dhe absurd. Mund ta ketë këshilluar Yuri Kim

22:09 • 19 Maj 2021

Pedagogu Kraki: Vendimi i DASH për Berishën, qesharak dhe absurd. Mund ta ketë këshilluar Yuri Kim

Pedagogu i shkencave politike në Francë, Nezir Kraki, e ka konsideruar vendimin e DASH për shpalljen non grata të ish-kryeministrit Sali Berisha, qesharak dhe absurd. Në një lidhje me Skype nga Parisi në “Absolut 4” ai tha se nuk do të ishte habitur nëse ky...

Lexo lajmin e plotë

Krasniqi: Berisha duhet të kishte një reagim shumë më dinjitoz

21:57 • 19 Maj 2021

Krasniqi: Berisha duhet të kishte një reagim shumë më dinjitoz

Politologu Afrim Krasniqi theksoi se ish-kryeministri Sali Berisha “duhet të kishte një reagim shumë më dinjitoz, më të plotë dhe një reflektim të thellë” pas lajmit të shpalljes “non grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Nga zoti Berisha duhet të kishte një moment reflektimi...

Lexo lajmin e plotë

Shpallja e Berishës “non grata”, Krasniqi: SHBA po jep mesazhin se gjërat nuk janë më si dikur

21:27 • 19 Maj 2021

Shpallja e Berishës “non grata”, Krasniqi: SHBA po jep mesazhin se gjërat nuk janë më si dikur

Politologu Afrim Krasniqi, në studion e “Absolut 4” në A2, tha se e sheh shpalljen “non grata” të Sali Berishës nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës si “zhvillim që lidhet me aktualitetin në Shqipëri dhe me një sjellje të re të palës amerikane ndaj Shqipërisë”....

Lexo lajmin e plotë

Video
20:40 • 19 Maj 2021
Berisha “non grata” në SHBA. Si ndikon ky lajm në politikën dhe debatin aktual?
Berisha non grata nga SHBA, Ngjela: Goditja e parë pas 100 vjetësh kundër abuzimit shtetëror

20:05 • 19 Maj 2021

Berisha non grata nga SHBA, Ngjela: Goditja e parë pas 100 vjetësh kundër abuzimit shtetëror

Një hap të madh drejt suksesit në ndërtimin e shtetit ligjor pa korrupsion e ka cilësuar avokat Spartak Ngjela vendimin më të fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit për shpalljen non grata të ish-kryeministrit Sali Berisha. I ftuar në Ditari në A2 CNN ai tha...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:10 • 19 Maj 2021
Berisha “non grata”, Spartak Ngjela tregon se çfarë “dallgësh” priten tani në politikën shqiptare
Berisha shpallet “non grata” nga DASH, Basha: Vendimi i sotëm nuk cenon arritjet madhore të Shqipërisë nën drejtimin e Sali Berishës

19:43 • 19 Maj 2021

Berisha shpallet “non grata” nga DASH, Basha: Vendimi i sotëm nuk cenon arritjet madhore të Shqipërisë nën drejtimin e Sali Berishës

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas shpalljes “non grata” në SHBA të Sali Berishës. Basha thekson se “gjatë kohës që z. Berisha ishte Kryeministër, Shqipëria përmbushi të gjitha reformat e nevojshme për anëtarësimin në NATO, si dhe marrjen e statusit të vendit...

Lexo lajmin e plotë

Tritan Shehu mbështet Berishën me “albumin” e kujtimeve: Ai është udhëheqësi më pro amerikan që kam njohur

19:32 • 19 Maj 2021

Tritan Shehu mbështet Berishën me “albumin” e kujtimeve: Ai është udhëheqësi më pro amerikan që kam njohur

Tritan Shehu përdori albumin e kujtimeve për të mbështetur ish-kryeministrin Sali Berisha, që sot u shpall “non grata” nga Departamenti i Shtetit amerikan. “Gjatë gjithë periudhës 30 vjeçare të demokracisë në vendin tonë, merita dhe kontributi i mikut tim Sali Berisha, njeriu dhe udhëheqësi më...

Lexo lajmin e plotë

“Leximi i ftohtë” i Patozit për “dënimin e Sali Berishës”

19:08 • 19 Maj 2021

“Leximi i ftohtë” i Patozit për “dënimin e Sali Berishës”

Astrit Patozi komentoi në Facebook shpalljen “non grata” të Sali Berishës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Me Sali Berishën jam ndarë politikisht 8 vjet të shkuara me bindje të plotë, në shesh të burrave dhe pa hezitimin më të vogël. Arsyet kanë qenë publike...

Lexo lajmin e plotë

Berisha “non grata” nga DASH, Fatmir Xhafaj: Drejtësia edhe vonon, por kurrë nuk harron

18:45 • 19 Maj 2021

Berisha “non grata” nga DASH, Fatmir Xhafaj: Drejtësia edhe vonon, por kurrë nuk harron

Fatmir Xhafaj ka reaguar pas shpalljes “non grata” të Sali Berishës nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH). “Përshëndes vendimin e drejtë të DASH i cili është një sinjal i qartë e konseguent për nevojën jetike për konsolidimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës në...

Lexo lajmin e plotë

Kush janë ish-zyrtarët e lartë shqiptarë që Amerika i konsideron “të padëshiruar”?

07:47 • 20 Maj 2021

Kush janë ish-zyrtarët e lartë shqiptarë që Amerika i konsideron “të padëshiruar”?

Departamenti Amerikan i Shtetit ka shpallur “non grata” deri tani 4 figura publike shqiptare. Spikat në këtë listë ish-presidenti dhe ish-kryeministri Sali Berisha, për të cilin vendimi u publikua këtë të mërkurë. “Sot, po shpall përcaktimin publik të shtetasit shqiptar Sali Berisha, ish-President i Shqipërisë,...

Lexo lajmin e plotë

U shpall non grata nga SHBA, Berisha hedh poshtë akuzat: Publikoni faktet

18:47 • 19 Maj 2021

U shpall non grata nga SHBA, Berisha hedh poshtë akuzat: Publikoni faktet

Rreth 4 orë pas shpalljes non grata nga Sekretar i Departamentit të Shtetit të SHBA, Antony Blinken, ka ardhur dhe reagimi i ish- kryeministrit Sali Berisha. Në një postim në rrjetet sociale, Berisha  hedh poshtë akuzat për korrupsion. Sipas tij në 30 vite karrierë politike...

Lexo lajmin e plotë

Balla i rikthehet Berishës për CEZ: Afera më korruptive në 30 vite, 414 milionë euro dëme, të rihapet dosja

17:53 • 19 Maj 2021

Balla i rikthehet Berishës për CEZ: Afera më korruptive në 30 vite, 414 milionë euro dëme, të rihapet dosja

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka reaguar sërish pas vendimit të DASH, i cili shpalli “non-grata” ish-kryeministrin Sali Berisha. Balla ka postuar një  video në rrjetet sociale, ku rikujton  atë që ai cilëson si afera e CEZ, ku thekson se është...

Lexo lajmin e plotë

Berisha “non grata” në SHBA, Paloka reagon me foto

17:35 • 19 Maj 2021

Berisha “non grata” në SHBA, Paloka reagon me foto

Pas publikimit nga Departamenti Amerikan i Shtetit të njoftimit për moslejimin e hyrjes në SHBA të Sali Berishës dhe familjarëve të tij, reagimi i parë nga Partia Demokratike erdhi nga nënkryetari Edi Paloka. Në një postim në Facebook, Paloka nuk ka shkruar asnjë rresht, por...

Lexo lajmin e plotë

Berisha non grata nga SHBA, Selami: Fillimi i fundit të korrupsionit dhe pandëshkueshmërisë në Shqipëri

18:43 • 19 Maj 2021

Berisha non grata nga SHBA, Selami: Fillimi i fundit të korrupsionit dhe pandëshkueshmërisë në Shqipëri

Për shpalljen non grata nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës të ish-kryeministrit Sali Berisha ka reaguar edhe ish-kryetari i Partisë Demokratike Eduart Selami. Përmes një postimi në Twitter, ai shprehet se se ky është fillimi i fundit të korrupsionit dhe pandëshkueshmërisë së gjatë në Shqipëri....

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja