NË PËRDITËSIM

Samiti i BE në Tiranë

Zhvillohet të martën në Tiranë, Samiti i Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor, për herë të parë në vendin tonë.

Prej të hënës janë bllokuar disa rrugë të ndryshme rreth Pallatit të Kongreseve por edhe të tjera në të gjithë vendin.

Në të njëjtën ditë, opozita ka lajmëruar se do të zhvillojë një protestë para kryeministrisë. Zona bie brenda perimetrit të sigurisë dhe policia ka njoftuar se protestuesit nuk do të lejohen aty, por përfaqësuesit e opozitës këmbëngulin se nuk heqin dorë nga vendi.

Rrugët që bllokohen

Agjenda e Samitit

Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob në një intervistë për A2 CNN tregon se Shqipëria është e rëndësishme për Europën si një portë strategjike për gazin e lëngshëm dhe burim për energjinë e rinovueshme. Gjithashtu, ai tregon se integrimi sa më shpejt i Ballkanit Perëndimor në BE është një strategji për...

Në simbolikë me vetë misionin e “Unionit”, atë të një “Europe pa Kufij”, Roaming u bë marrëveshja e parë e firmosur në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, shpjegoi për A2 edhe mënyrën se si procesi për heqjen e tarifës “Roaming” mes vendeve të...

Nga pritja, vallet e deri te shtrëngimet e duarve, përuljet, përqafimet dhe nderimet, kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në rrjetet sociale fotoalbumin e ceremonisë së samitit të BE-së, të një dite më parë në vendin tonë. Kreu i qeverisë e cilëson këtë një ngjarjeje të paharrueshme në historinë e marrëdhënieve...

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ka zbardhur takimin me kryeministrin Edi Rama në Samitin BE-Ballkani Perëndimor. Në një postim në llogarinë e tij në Twitter, Mitsotakis thotë se me homologun e tij shqiptar diskutuan rreth marrëdhënieve dypalëshe dhe rrugët që do të ndiqen për të forcuar t’i forcuar ato më...

Samiti mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor, i organizuar në Tiranë, është pasqyruar gjerësisht në mediat ndërkombëtare. Titujt kryesorë i bënë jehonë faktit që blloku po tenton që përmes investimeve të krijojë një mburojë ndaj ndikimeve të huaja në rajon, kryesisht nga Rusia dhe Kina. Agjencia e lajmeve, Reuters, shkruan...

“Dhuna s’ka vend në demokraci.” Ky është reagimi i ambasadës së Britanisë së Madhe për sulmin që iu bë kreut të Partisë Demokratike Sali Berisha në protestën e sotme. Në një postim në llogarinë e saj zyrtare në Twitter, ambasada britanike deklaron se do të mbështesë gjithnjë të drejtën për...

Arritja politike e Samitit që bëri bashkë në Tiranë drejtuesit e vendeve të Bashkimit Europian me ata të Ballkanit Perëndimor, mund të shndërrohet në një fitore afatgjatë ekonomike. Për ekspertin e ekonomisë Fatos Çoçoli, 6 dhjetori mund të forcojë urat e komunikimit ekonomik mes Shqipërisë dhe sipërmarrjeve në shtetet e...

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç nuk e ka firmosur deklaratën e përbashkët në të cilën shpalosen qëndrimet përfundimtare të Samitit BE-Ballkani Perëndimor që u mbajt ditën e sotme në Tiranë. Lajmin e bëjnë të ditur mediat serbe, sipas së cilave, presidenti Vuçiç, nuk ka rënë dakord me pjesën në të...

Duke folur në Samitin e Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor, që u zhvillua ditën e sotme në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, Kancelari gjerman, Olaf Scholz dha një lajm të mirë, teksa deklaroi se BE do të vijojë mbështetjen ndaj Ukrainës, ndërsa njoftoi akordimin e 18 miliard dollarëve në ndihmë të saj....

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian, të pranishëm ditën e sotme në Tiranë, në konsultim me liderët e Ballkanit Perëndimor dhe në prani të palëve të interesuara rajonale dhe ndërkombëtare, kanë bërë të ditura përfundimet e samitit. Në Deklaratën e Tiranës bëhet e ditur se liderët e Bashkimit Evropian dhe ata të...

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen në përmbylljen të samitit BE-Ballkani Perëndimor, ka vlerësuar rëndësinë e këtij samiti, duke thënë se gjithçka që do të bëjnë ne Bashkimin Evropian do të reflektohet edhe në Ballkanin Perëndimor. Von der Leuyen vlerësoi marrëveshjet e arritura në kuadër të Procesit të...

Kryeministri Rama, i shoqëruar nga Presidenti i Këshillit të Europës, Charles Michel dhe Presidentja e Komisionit të Europës, Ursula von der Leyen, kanë dalë në një deklaratë të përbashkët në mbyllje të punimeve të Samitit të Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor.  Në nisje të fjalës së tij, kryeministri Rama falënderoi...

Majlinda Bregu, Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, u shpreh për A2 CNN se firmosja e marrëveshjes për roaming bën që të nisë “procesi i uljes së tarifave të roaming nga 1 tetori i vitit 2023”. “Shqiptarët, nga kjo datë, do të paguajnë më pak sesa paguajnë sot...

Në seriozitetin e çështjeve që do të diskutohen në Samitin e BE-së me Ballkanin Perëndimor, dhe ngjarjet që ndërkohë po ndodhin në protestën e opozitës, analistët ndërkombëtarë fokusohen edhe në ngjarjet më të lehta të takimit. Gjatë një performance kërcimi të disa fëmijëve, mes liderëve europianë që kishin veshur petkun...

Në konferencën e përbashkët për marrëveshjen e “roaming”, zv/kryeministrja Belinda Balluku deklaroi se kjo marrëveshje “e integron rajonin tonë më shumë në sistemin e të drejtave themelore të çdo evropiani, atë të qarkullimit të lirë të personave, të mallrave, të ideve dhe të ndërveprimeve ekonomike që janë padyshim shumë të...

Gazetari Aleksandër Çipa komentoi në A2 CNN Samitin BE-Ballkani Perëndimor.

Në Samitin e Bashkimit Europian dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor, që për herë të parë po zhvillohet në Tiranë, ishte e pranishme edhe kryeministrja italiane, Giorgia Meloni. Sipas saj, liderët europianë kanë “një përgjegjësi të madhe kundrejt vendeve të Ballkanit Perëndimor, sidomos pas agresionit rus të Ukrainës është e rëndësishme...

Propozimi franko-gjerman iu është dërguar dje Serbisë dhe Kosovës. Lajmin e dha në Tiranë përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Europian, Joseph Borrell, gjatë samitit BE-Ballkani Perëndimor, por pa dhënë detaje mbi përmbajtjen. Ai u bëri apel palëve që të angazhohen seriozisht në këtë propozim, pasi ky sipas tij është momenti...

Kryeministri Edi Rama tha për mediat se shpreson që Kosova dhe Serbia të arrijnë të gjejnë një marrëveshje përfundimtare në Samitin e Tiranës mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor, por me shumë mundësi këtu nuk do të ndodhë. “Gjërat janë pak më të vështirë se kaq. Ka një ndryshim shumë...

Emmanuel Macron, pas mbërritjes së tij në Tiranë, deklaroi para gazetarëve se ky është një moment mjaft i rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor. “Jam shumë i lumtur që sot jam në Shqipëri. Është një moment mjaft i rëndësishëm, kemi projekte konkrete për të diskutuar. Është e rëndësishme që të kemi solidaritet...

E intervistuar nga A2 CNN, ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, pas sqarimeve për marrëveshjet që po nënshkruhen brenda agjendës së samitit BE- Ballkani Perëndimor në Tiranë, foli edhe për vendimin e opozitës për të organizuar një protestë në të njëjtën ditë. “Duhen argumente për të bërë zhurmë, e kuptojmë këtë,...

Fasha prej 800 kilovat është deri më 31 dhjetor, por Balluku deklaroi se në ditët në vijim do të ketë një komunikim publik në lidhje me këtë. Në një deklaratë për A2 CNN, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë garantoi sigurimin e energjisë elektrike për konsumin vendas, mundësuar kjo edhe nga...

Kryeministri i Greqisë, Kiriakos Mitsotakis, u shpreh në Tiranë se çështja e detit me Shqipërinë “është një çështje në diskutim e sipër mes dy vendeve, me shumë ndërlikime ligjore”. “Mendoj se kemi bërë hapa përpara muajt e fundit dhe mendoj se ka një dakordësi mes meje dhe kryeministrit se duam...

Analisti Afrim Krasniqi komenton për A2 CNN Samitin BE-Ballkani Perëndimor, që zhvillohet në Tiranë.

Bashkimi Evropian dhe 6 vendet e Ballkanit Perëndimor kanë nënshkruar marrëveshjen Roaming, e cila i hap rrugë nisjes së procesit për uljen e tarifës mes BE-së dhe Ballkanit. Zv.kryeministrja Belinda Balluku në një deklaratë për A2 CNN tha se nga tetori i viti të ardhshëm, kjo marrëveshje do të jetë...

Në ditën kur zhvillohet Samiti i Bashkimit Europian, opozita ka lajmëruar se do të zhvillojë protestë para Kryeministrisë. Godina është brenda perimetrit të sigurisë së samitit dhe policia ka deklaruar se nuk do të lejojë grumbullimin e njerëzve aty, por ka siguruar mbarëvajtjen e opozitës në çdo vend tjetër jashtë...

Producentja e lajmeve ndërkombëtare, Rosalba Bejdo, komenton në “Ditari” vëmendjen që ka marrë Shqipëria si rrjedhojë e zhvillimit të samitit të Bashkimit Evropian.

Ndër të pranishmit në Samitin e BE-së me liderët e Ballkanit që po zhvillohet në Tiranë, ishte i pranishëm edhe kryeministri Aleksander Vuçiç, që pas një takimi të shpejtë me kryeministrin Edi Rama, deklaroi për mediat arsyet e ardhjes se tij në kryeqytetin shqiptar. “Deklaruam se nuk do të ishim...

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, deklaroi para gazetarëve në Tiranë se samiti i sotëm do të jetë një takim shumë i rëndësishëm dhe simbolik, pasi është hera e parë që mbahet një samit në një prej vendeve të Ballkanit. “Jam i bindur që e ardhmja do të jetë më...

Bashkimi Europian duhet të lëvizë nga fjalët në vepra. Këtë mesazh u përçoi liderëve të BE-së në Tiranë, para nisjes së samitit presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Ajo kërkoi mbështetjen e vendeve anëtarë për liberalizmin e vizave për Kosovën, duke përmendur harmonizimin me BE-në ndaj vlerave europiane. “Jam e lumtur...

Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” ditën e sotme është një zonë e kuqe. Ashtu siç ishte njoftuar nga policia, “për mbarëvajtjen e samitit” ditën e sotme ka bllokime të disa akseve rrugore urbane dhe interurbane të Tiranës, me bulevardin që është rrethuar me kangjella prej hekuri, ndërsa ruhet nga shumë efektivë...

Gazetarët e A2 CNN japin detaje për “Dita Jonë” nga “paralizimi” i Tiranës mëngjesin e së martës.

Zhvillohet sot në Shqipëri samiti BE-Ballkani Perëndimor, ku liderët e bllokut 27 vendësh dhe 6 vendet e Ballkanit Perëndimor do të mblidhen së bashku me zyrtarë të Komisionit Evropian dhe Këshillit Europian. Qeveritarët e kanë konsideruar një ditë historike për vendin, pasi për herë të parë në Tiranë do të...

Procesi i anëtarësimit në BE i Ballkanit Perëndimor nuk është një provim që mund të mashtrosh dhe rëndësia e tij është rritur për shkak të situatës gjeopolitike me të cilën përballet rajoni dhe blloku. Kështu deklaroi kreyministri Edi Rama në një intervistë ekskluzive për EURACTIV, një ditë para samitit që...

Nga tetori i vitit të ardhshëm, qytetarët e Ballkanit Perëndimor do të mund të komunikojnë më lirë nëpërmjet kompanive telefonike edhe në vendet e Bashkimit Europian. Sipas deklaratës së përbashkët, që A2CNN e ka lexuar, liderët e kontinentit të vjetër janë dakordësuar për të lehtësuar tarifat nga viti i ardhshëm,...

Në një takim me banorët e degës 2 në Tiranë, kreu i PD, Sali Berisha, komentoi samitin e BE që do të mbahet të martën në Tiranë. Ai u shpreh se qeveria ka harruar të merret me samitin, duke komentuar protestën e opozitës. “Mjafton të hidhni sytë në një kohë...

A2 CNN ka lexuar deklaratën e përbashkët me të cilët liderët e Bashkimit Europian dhe ata të Ballkanit Perëndimor do të dalin në përfundim të Samitit që do të zhvillohet të martën në Tiranë. Në deklaratën e përbashkët theksohet rëndësia e partneritetit strategjik mes vendeve të Ballkanit dhe BE-së, përballë...

Bashkia e Tiranës ka publikuar një urdhër, të firmosur nga kryetari Erion Veliaj, në lidhje me lëvizjen e automjeteve, mjeteve të tonazhit të rëndë, por edhe për devijimin e lëvizjes së urbanëve gjatë ditës së nesërme, në kuadër të Samitit BE – Ballkani Perëndimor. Sipas urdhrit në fjalë, do të...

Gjithçka duket se është gati për pritjen e delegacioneve të Bashkimit Europian dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor, që do të marrin pjesë në Samitin historik që do të zhvillohet në Tiranë. Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” është dekoruar me flamuj kuqezi dhe të BE-së, ndërsa në shtyllat anës tij janë vendosur...

Analisti Sefer Selimi ishte në një lidhje direkte nga Shkupi me studion e “Ditarit”, në A2 CNN.

Në studion e “Ditarit”, në A2 CNN, ishte i ftuar eksperti i sigurisë, Erzen Breçani.

Pallati i Kongreseve po bëhet gati për të pritur Samitin BE-Ballkani Perëndimor, që për herë të parë do të zhvillohet në vendin tonë. Ambientet e brendshme janë mbushur me stenda dhe podiume, të cilat janë dekoruar me motive popullore shqiptare, por edhe ngjyrat e flamurit të Bashkimit Europian. Aktiviteti nis...

Përpos rrugëve brenda kryeqytetit, ditën e nesërme kur do të mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të ketë bllokim ose devijim të rrugës edhe për disa akse interurbane të Tiranës. Policia e Tiranës bën të ditur se bllokimi i lëvizjes në këto akse do të nisë nga ora 06:00, e mëngjesit...

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, në një deklaratë për mediat, ka përsëritur edhe një herë se opozita do të dalë për të protestuar ditën e nesërme, kur do të mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor. Kryedemokrati bëri të ditur se populli opozitar do t’i mbushë rrugët e sheshet për të mbrojtur...

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës (TIA) ka njoftuar “të gjithë pasagjerët të cilët kanë për të udhëtuar nga TIA në datë 6 dhjetor, që të jenë në aeroport 4 orë para fluturimit të tyre për shkak të masave të marra per samitin BE-Ballkani Perëndimor”. “Kjo prezencë kërkohet në mënyrë që pasagjerët...

Policia e Shtetit ka publikuar planin e masave dhe rrugët që do të bllokohen në Tiranë për sigurimin e mbarëvajtjes së samitit të Bashkimit Europian për Ballkanin Perëndimor, më 6 dhjetor. Bllokimi nis nga e hëna, në orën 14:00 dhe zgjat deri të martën pasdite, pas largimit të delegacioneve të...

Në deklaratën për mediat pas primareve të PD, Sali Berisha foli sërish për protestën e 6 dhjetorit, duke përsëritur edhe njëherë tjetër se Bulevardi i takon protestuesve. Ai theksoi se “Rama ka frikë se protestuesit do t’i futen në kryeministri dhe do ta damkosin përpara Europës”. “Do të vazhdojë fushata...

Liderët e Bashkimit Europian do të mblidhen në Tiranë në një atmosferë të ndezur politike, si brenda Shqipërisë ku do të zhvillohet paralelisht një protestë e opozitës, ashtu edhe brenda Ballkanit Perëndimor, ku presidenti Serb, Vuçiç, ka njoftuar mospjesëmarrjen në samit. Kryeministri Rama ka komentuar këto zhvillime, duke nisur nga...

Sali Berisha ka folur edhe njëherë në lidhje me datën 6 dhjetor, ku në Tiranë do të mbahet protesta e radhës e opozitës, e cila përkon me samitin e liderëve të Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor. Kreu i demokratëve e cilësoi një ngjarje historike këtë samit, ku sipas tij Edi...

Kryeministri Rama ka dalë mesditën e sotme në një bashkëbisedim LIVE në rrjetet sociale, teksa i është përgjigjur pyetjeve të komentuesve, por edhe të gazetarëve. I pyetur në lidhje me mungesën e Serbisë në Samitin që do të mbahet në kryeqytetin shqiptar mes Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor,...

Planin e masave për sigurinë e samitit të 6 dhjetorit, ku do të marrin pjesë liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, Policia e Shtetit e ka konsultuar në bashkëpunim me autoritetet ndërkombëtare. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, edhe një herë e bëri të qartë se...

Për samitin BE-Ballkani perëndimor që mbahet në 6 dhjetor në Tiranë, drejtori i Policisë Muhamet Rrumbullaku në konferencë për mediat, dha detaje mbi masat e marra nga policia. Sipas tij ka një interes të shtuar të qytetarëve për masat gjatë zhvillimit të këtij aktiviteti. Ai theksoi se Policia e Shtetit...

Në krah të drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Muhamet Rrumbullaku, ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka garantuar sigurinë gjatë zhvillimi të samitit të 6 dhjetorit në Tiranë. Sipas tij, kjo është ngjarja diplomatike më e madhe që ndodh në Tiranë. “Padiskutim do të jetë ditë e shënuar për Shqipërinë. Është...

Në prag të samitit të 6 dhjetorit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë, kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar në një bashkëbisedim LIVE në Facebook. Kreu i qeverisë u kërkon ndjekësve të dërgojnë pyetjet e tyre mbi çdo temë apo çështje të veçantë, krahas pyetjeve të gazetarëve të pranishëm. “Nesër ora 11.00 Ju...

Presidentja Vjosa Osmani do të përfaqësojë Kosovën në Samitin BE-Ballkani Perëndimor. Osmani priti në takim ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog, i cili i dorëzoi edhe ftesën. Siç informoi sot Presidenca, takimi u realizua me qëllim të koordinimit më të mirë në prag të Samitit BE – Ballkani Perëndimor,...

Odeta Barbullushi, këshilltarja e kryeministrit Edi Rama, tregoi në “Intervistë” me Merita Haklajn, domethënien që ka organizimi i samitit BE-Ballkani Perëndimor në vendin tonë, në 6 dhjetor. “Është samiti i parë që organizohet në rajon dhe kjo ka rëndësi të madhe sepse nënvizon mesazhin e rëndësisë që ka rajoni për...

Mësimi në datën 6 dhjetor do të zhvillohet normalisht në të gjitha shkollat e Tiranës. Lajmin e ka njoftuar ministrja e Arsimit Evis Kushi, sipas së cilës samiti është një ngjarje historike për vendin tonë, pro nuk ka arsye për të ndërprerë procesin mësimor. “E detyruar nga pyetja e vazhdueshme...

Policia e Shtetit publikoi planin e masave dhe rrugët që do të bllokohen në Tiranë për sigurimin e mbarëvajtjes së samitit Bashkimi Europian Ballkani Perëndimor më 6 dhjetor. Për garantimin e sigurisë së personaliteteve të larta europiane pjesëmarrëse në të, perimetri i sigurisë do të përfshijë Stadiumin “Air Albania”, Pallatin...