Kjo ngjarje ka përfunduar

Samiti Biden-Putin

  • Presidenti amerikan, Joe Biden, dhe ai rus, Vladimir Putin, zhvilluan takimin e parë ballë për ballë këtë të mërkurë në Gjenevë të Zvicrës
  • Shtëpia e Bardhë tha në një deklaratë se në këtë takim do të kërkojë “të rivendosë parashkiueshmërinë dhe stabilitetin në marrëdhëniet SHBA-Rusi”.
  • Në përfundim të takimit Putin tha për se dy vendet kishin rënë dakord të rikthenin ambasadorët respektivë.

“Joe Biden po na çon në prag të luftës së tretë botërore”. Në tubimin e parë elektoral që prej shpalljes së kandidaturës për të rifituar Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e2024-s, ish-presidenti Donald Trump, fajësoi pasardhësin për atë që po ndodh me Rusinë. Para mbështetësve në Kolumbia, ai tha se...

Tre ushtarë të Ukrainës humbën jetën dhe 3 të tjerë mbetën të plagosur gjatë luftimeve me forcat ruse për kontrollin e territorit përreth impiantit bërthamor të Zaporizhzia. Teksa pretendohet se është shkatërruar një tank rus. Megjithatë ,ushtria e Moskës mori kontrollin e centralit nuklear më të madh në Europë. CNN...

Gjermania bën me dije se do të dërgojë avionë luftarakë “Tornado” dhe një patrullë detare me një mision zbulimi në Detin Baltik. Lajmi u dha nga misioni i Gjermanisë në NATO pa dhënë specifika të qarta për operacionin për motive sigurie. Më herët gjatë ditës, marina gjermane dislokoi dhe 6...

Donald Trump akuzoi pasuesin e tij në postin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, se kapitulloi përballë Rusisë duke mos marrë asgjë nga takimi me Vladimir Putin. Trump tha gjithashtu se Biden dorëzoi te presidenti rus edhe gazsjellësin “Nord Stream 2”, të cilin e konsideron si “tejet të...

Takimi mes Joe Biden dhe Vladimir Putin ishte i pari mes dy udhëheqësve që kur amerikani ka marrë detyrën e presidentit të 46-të të vendit të tij, CNN risjell përmes fotove historike, takimet e mëparshme të zhvilluara mes presidentëve amerikanë dhe udhëheqësve sovjetikë, e më pas rusë, të cilësuar për...

Presidenti amerikan dukej i sigurt se Putini do t’i përmbahej paralajmërimeve të tij, duke thënë, “Unë mendoj se gjëja e fundit që ai dëshiron tani është një luftë e ftohtë”. Një reporter e pyeti presidentin Joe Biden sesi reagoi Vladimir Putin në rast se administrata e tij do të përgjigjej...

Nëse Rusia do të vazhdojë të ndërhyrë në zgjedhjet amerikane do të ketë pasoja të rënda. Kështu u shpreh presidenti amerikan Joe Biden pas takimit prej 4 orësh me presidentin Putin në Gjenevë dhe pasi monitoroi nga afër konferencën për shtyp të homologut rus.  Rusia “po përpiqet me dëshpërim të...

Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi në një konferencë për shtyp pas takimit me homologun rus, Vladimir Putin, në Gjenevë të Zvicrës, se agjenda e tij “nuk është kundër Rusisë, por për popullin amerikan”. Gjithashtu, Biden theksoi se i ka bërë të qartë Putinit se do të mbrojë “vlerat demokratike, pasi është...

Presidenti amerikan Joe Biden i ka dhënë homologut rus Vladimir Putin dy dhurata që përfaqësojnë kulturën amerikane, si pjesë e samitit të tyre në Gjenevë, tha Shtëpia e Bardhë. Sipas raportit të fundit të shtypit të Shtëpisë së Bardhë, Biden i dhuroi presidentit rus “një palë syze aviator me porosi...

Bashkimi Europian duhet të përgatitet për “një rënie të mëtejshme” në marrëdhëniet e saj me Rusinë e Vladimir Putin. Këtë paralajmërim bëri përfaqësuesi i lartë i BE, Josep Borrell, pas takimit mes presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir putin. Josep Borrell zbuloi një strategji që synonte të hartonte...

Vladimir Putin i bëri një kompliment të rrallë homologut amerikan, Joe Biden, duke e quajtur një “burrë shteti me përvojë”. “Ai është shumë ndryshe nga presidenti Donald Trump”, tha Putin në konferencën për media pas takimit 4-orësh. Më parë, Biden e ka quajtur Putinin “vrasës”… Pasi gazetarët i kujtuan një...

Vladimir Putin nuk pranoi kritikat për mosrespektim të të drejtave të njeriut, duke thënë se në SHBA po vriten njerëz çdo ditë. “Mendoj se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të japin shumë përgjigje kur vjen puna te të drejtat e njeriut, sidomos nëse marrim si shembull Guantanamon. Gjithashtu, po...

Ndërsa presidenti Joe Biden dhe ekipi i tij grumbullohen përpara konferencës së tij për shtyp, ata po monitorojnë nga afër konferencën për shtyp të presidentit rus Vladimir Putin. Sipas një zyrtari amerikan të cituar nga CNN, Biden po sheh sesi presidenti rus e kornizon takimin dhe a ka ndonjë gjë specifike...

Presidenti rus, Vladimir Putin, foli në konferencë për shtyp pas takimit me Presidentin amerikan, Joe Biden, në Gjenevë. Putin tha para mediave se ai dhe Biden kanë arritur marrëveshjen që të kthejnë ambasadorët respektivë dhe ata të rinisin detyrat e tyre diplomatike. Ambasadori rus në SHBA, Anatoly Antonov, dhe ambasadori amerikan...

Ka përfunduar samiti në Gjenevë të Zvicrës midis presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin. Takimi cilësohet si historik nga analistët  për shkak të klimës së tensionuar midis vendeve, dhe sipas burimeve u nda në dy pjesë. E para zgjati rreth1 orë e gjysmë, dhe më vonë, pas...

Presidenti amerikan, Joe Biden, i përshkroi Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë si “dy fuqi të mëdha”, gjatë bisedës paraprake para kamerave me homologun rus, Vladimir Putin. Deklarata është një vlerësim i dukshëm ndaj Moskës, ndryshe nga qasja e mëparshme e Uashingtonit që përpiqej të ulte rolin e saj në arenën...

Presidenti amerikan Joe Biden dhe ai rus, Vladimir Putin po mbajnë takimin e parë ballë për ballë në një samit historik në Gjenevë të Zvicrës. Shtëpia e Bardhë tha në një deklaratë se në këtë takim do të kërkojë “të rivendosë parashkiueshmërinë dhe stabilitetin në marrëdhëniet SHBA-Rusi”. Në përfundim të...

Nuk është hera e parë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia organizojnë një samit për të ulur tensionet dhe rikthyer bashkëpunimin. Numërohen takimet të ndryshme mes liderëve në vitet e fundit. Por diçka është konsistente, Vladimir Putin, në drejtim të Rusisë. Shefi aktual i Kremlinit, ka takuar presidentë...

Takimi në Gjenevë mes presidentit amerikan, Joe Biden dhe atij rus, Vladimir Putin, u mbajt në bibliotekën e një vile zvicerane të shekullit të 18, e mbushur me histori. Bëhet fjalë për Villa la Grange, dhe mediat kanë publikuar foto nga ambienti ku ata do të takohen.

Një Vladimir Putin tepër i veçantë qarkullon në rrugët e Gjenevës, aty ku mbahet samiti mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Bëhet fjalë për një sozi të presidentit rus, i cili mori pjesë në protestën e organizuar për të kërkuar lirimin e kritikut kryesor të Kremlinit, Alexei Navalny....

Sot është dita e superfuqive të mëdha botërore. Për herë të parë që prej marrjes së detyrës, presidenti amerikan, Joe Biden, do të takohet me homologun rus, Vladimir Putin, në samitin që mbahet në Gjenevë të Zvicrës. Bisedimet do të zhvillohen në një vilë pranë liqenit. Sipas zyrtarëve të Shteteve...

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, reagon i pashqetësuar ndaj samitit të NATO-s, ku vendi i tij u përcaktua si kërcënim. Ai pranon së marrëdhëniet me SHBA-në janë në pikën më të ulët dhe shprehet i hapur për bashkëpunim në përmirësimin e tyre. “Unë jam i prirur të mendoj se pavarësisht...