Në përditësim

Vetëm Aleanca në protestën surprizë në Tiranë

Paditen në prokurori anëtarët e Këshillit Bashkiak që votuan për shembjen e Teatrit Kombëtar

11:41 • 08 Qershor 2020

Paditen në prokurori anëtarët e Këshillit Bashkiak që votuan për shembjen e Teatrit Kombëtar

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka depozituar një tjetër kallëzim në Prokurorinë e Tiranës lidhur me shembjen e Teatrit Kombëtar. Aleanca ka kallëzuar për shpërdorim detyre të gjithë anëtarët e Këshillit Bashkiak të Tiranës që kanë votuar për prishjen e Teatrit Kombëtar. “Po presim të...

Lexo lajmin e plotë

“Tentativë vrasje”, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, padi në SPAK ndaj Lleshajt, Veliut dhe Veliajt

12:42 • 29 Maj 2020

“Tentativë vrasje”, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, padi në SPAK ndaj Lleshajt, Veliut dhe Veliajt

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka depozituar në SPAK një padi për “tentativë vrasje” kundër ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj, drejtorit të policisë, Ardi Veliu dhe kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. “Akuzohen për veprën penale vrasje e mbetur në tentativë. Kemi kërkuar arrestimin e tyre,...

Lexo lajmin e plotë

“30 milionë euro për teatrin”, Tabaku: Borxh në kurriz të shqiptarëve, të hetohet Rama e Veliaj

14:36 • 28 Maj 2020

“30 milionë euro për teatrin”, Tabaku: Borxh në kurriz të shqiptarëve, të hetohet Rama e Veliaj

Edhe pse Teatri Kombëtar u shemb, 4 ditë pas rrënojave, institucionet përgjegjëse nuk kanë paratë e mjaftueshme për të ndërtuar një të ri. Këtë e dëshmon një dokument i publikuar nga ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, që mban firmën e kryebashkiakut Erion Veliaj më...

Lexo lajmin e plotë

Hajdari-Ramës: Jeni bërë si Gruevski. Kryeministri citon qëndrimet e artistëve që ishin pro godinës së re

16:13 • 28 Maj 2020

Hajdari-Ramës: Jeni bërë si Gruevski. Kryeministri citon qëndrimet e artistëve që ishin pro godinës së re

Gjatë seancës plenare ku ishte thirrur kryeministri Rama në interpelancë për Teatrin Kombëtar, deputetja e opozitës, Rudina Hajdari, i kërkoi të shpjegonte zinxhirin e urdhrave që sollën shembjen e godinës në orën 4:30 të mëngjesit të së dielës së 17 majit. “Jeni bërë si Nikola...

Lexo lajmin e plotë

Çështja e Teatrit, ministrja Margariti: Keqardhje, është kthyer në një vegël në dorë të politikës

09:26 • 27 Maj 2020

Çështja e Teatrit, ministrja Margariti: Keqardhje, është kthyer në një vegël në dorë të politikës

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti u shpreh në A2 se çështja e Teatrit Kombëtar është kthyer në një vegël në dorë të politikës. “Çështja se sa Teatri Kombëtar ishte pasuri kombëtare është ndarë tashmë në disa mendime, ata që duan ta lidhin me godinën dhe...

Lexo lajmin e plotë

Dy aleanca për mbrojtjen e teatrit, një palë kërkon drejtësi, tjetra ndryshim të sistemit politik

10:30 • 27 Maj 2020

Dy aleanca për mbrojtjen e teatrit, një palë kërkon drejtësi, tjetra ndryshim të sistemit politik

Në korrik të vitit 2019, ekzistonte një aleancë e vetme për mbrojtjen e Teatrit. Ishte aleanca e madhe ajo që nënshkroi me Lulzim Bashën një kontratë. Sot për mbrojtjen e këtij teatri kemi dy pjesë të aleancës, atë të vëllezërve Budina që po kujdesen tanimë...

Lexo lajmin e plotë

Çipi: Të rikthejmë demokracinë në Shqipëri

15:13 • 26 Maj 2020

Çipi: Të rikthejmë demokracinë në Shqipëri

Regjisori Kastriot Çipi, në një intervistë për “Ditari” në A2, deklaroi se Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit aktualisht ka përpara një betejë të madhe, atë për demokraci. “Kemi një betejë të madhe: betejën për demokraci. Bindja ime absolute ka qenë se Teatri nuk shpëtonte pa...

Lexo lajmin e plotë

Budina: Do rikthehemi në Tiranë me një protestë të fuqishme, politike, por jo partiake

12:51 • 26 Maj 2020

Budina: Do rikthehemi në Tiranë me një protestë të fuqishme, politike, por jo partiake

Ka kaluar tashmë një javë nga shembja e Teatrit Kombëtar, dhe protestat e Aleancës për Teatrin vijojnë në qytete të ndryshme, edhe pse për disa çaste fokusi i politikës duket sikur po spostohet në çështje si reforma në drejtësi dhe ajo zgjedhore. Por Robert Budina,...

Lexo lajmin e plotë

Aleanca letër Lulzim Bashës, kërkohet ndryshimi në sistemin zgjedhor

10:12 • 26 Maj 2020

Aleanca letër Lulzim Bashës, kërkohet ndryshimi në sistemin zgjedhor

Një pjesë e përfaqësuesve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit rikthejnë në vëmendje kontratën e nënshkruar në korrik të 2019-s me Partinë Demokratike, duke i kërkuar kreut të opozitës ndryshimin e sistemit zgjedhor. Në letrën drejtuar Bashës, përfaqësuesit e kësaj Aleance kërkojnë edhe konsultim me...

Lexo lajmin e plotë

Aleanca për Teatrin zhvendoset në Kukës, Budina: Nuk duam pushtet

10:46 • 26 Maj 2020

Aleanca për Teatrin zhvendoset në Kukës, Budina: Nuk duam pushtet

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit është zhvendosur pasditen e së hënës në qytetin e Kukësit ku mblodhi firma në kuadër të peticionit për rindërtimin e Teatrit Kombëtar aty ku ishte dhe siç ishte. Qytetarë të shumtë nënshkruan peticionin në qendër të qytetit, ndërkohë që është...

Lexo lajmin e plotë

Le Monde: Një “akt barbar” prishja e Teatrit Kombëtar, Shqipëria më pak godina të vjetra

16:37 • 25 Maj 2020

Le Monde: Një “akt barbar” prishja e Teatrit Kombëtar, Shqipëria më pak godina të vjetra

Media e njohur franceze, “Le Monde” i ka kushtuar një artikull të zgjeruar prishjes së Teatrit Kombëtar në Shqipëri. Shkrimi i gazetarit Zhan Baptist Kasto, titullohet “Shkatërrimi i Teatrit Kombëtar nga Qeveria, një akt barbar”, ndërsa thekson se ishte një ndër godinat më të vjetra...

Lexo lajmin e plotë

Aleanca sot në Kukës, shpall pikat e lëvizjes

14:22 • 25 Maj 2020

Aleanca sot në Kukës, shpall pikat e lëvizjes

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit do të vijojë në Kukës takimet dhe firmosjen e peticionit për rindërtimin e teatrit ”ku ishte dhe siç ishte”. Por, ajo që bie në sy ndër qëndrimet e saj të fundit është thirrja për bashkim të të gjithë atyre që...

Lexo lajmin e plotë

Italianët, këngë për Teatrin. Meta: Front i përbashkët për rivendosjen e demokracisë

14:19 • 25 Maj 2020

Italianët, këngë për Teatrin. Meta: Front i përbashkët për rivendosjen e demokracisë

Presidenti Ilir Meta bëri thirrje për krijimin e një fronti të përbashkët për rivendosjen e demokracisë në Shqipëri, nisur nga sa ndodhi me Teatrin Kombëtar. Në Facebook, Meta postoi edhe një këngë-homazh që dy muzikantë italianë kanë krijuar si shprehje të dhembjes për prishjen e...

Lexo lajmin e plotë

Kikia: Pikat e Metës mund të qëndrojnë, por nuk rihapet dot kapitulli i Reformës në Drejtësi

11:33 • 25 Maj 2020

Kikia: Pikat e Metës mund të qëndrojnë, por nuk rihapet dot kapitulli i Reformës në Drejtësi

Vëmendja e opinionit publik po spostohet shumë shpejt në tema të ndryshme që deri diku ishin të ngurtësuara nga pandemia e koronavirusit. Shembja e Teatrit, protestat e lindura si pasojë, ndërthuren tashmë me tryezën politike që do të përcaktojë reformën zgjedhore, por edhe vetë reformën...

Lexo lajmin e plotë

“Të dielën, në 4 të mëngjesit”. Spiropali shpjegon në A2 pse u zgjodh kjo mënyrë për të prishur Teatrin Kombëtar

13:44 • 25 Maj 2020

“Të dielën, në 4 të mëngjesit”. Spiropali shpjegon në A2 pse u zgjodh kjo mënyrë për të prishur Teatrin Kombëtar

Elisa Spiropali, ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, shpjegoi në “Dita jonë” në A2 pse Teatri Kombëtar u shemb në një ditë të dielë, në orën 04:30 të mëngjesit. “Nuk mund të ishte situatë normale përsa kohë që një grup njerëzish e kishin uzurpuar...

Lexo lajmin e plotë

“Europa Nostra”, letër “Aleancës për Teatrit”, Meta: Le të shënojë kjo ngjarje zgjimin e shoqërisë civile

09:56 • 25 Maj 2020

“Europa Nostra”, letër “Aleancës për Teatrit”, Meta: Le të shënojë kjo ngjarje zgjimin e shoqërisë civile

“Europa Nostra” i ka dërguar një letër ditën e sotme “Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit”, ku ndër të tjera thuhet: “Le të jetë kjo ngjarje e mjerueshme ajo që do të shënojë fillimin e një zgjimi të vërtetë të shoqërisë civile në Shqipëri të udhëhequr...

Lexo lajmin e plotë

Peticioni për Teatrin, Aleanca protestë në qytetin e Shkodrës

16:12 • 24 Maj 2020

Peticioni për Teatrin, Aleanca protestë në qytetin e Shkodrës

Aleanca për mbrojtjen e Teatrit zhvilloi një tubim në qytetin e Shkodrës ku dhe mblodhën firmat e qytetarëve për ndërtimin e Teatrit Kombëtar ashtu siç ishte dhe në të njëjtin vend. Përfaqësuesit e Aleancës u mblodhën te teatri Migjeni të mbështetur nga qytetarët shkodranë. Shkodra ishte...

Lexo lajmin e plotë

Raporteri i CDU-së për Ballkanin: Prishja e Teatrit? Trishtim, mendova se Shqipëria kishte bërë hapa përpara

11:32 • 24 Maj 2020

Raporteri i CDU-së për Ballkanin: Prishja e Teatrit? Trishtim, mendova se Shqipëria kishte bërë hapa përpara

Ish-ministri dhe sot raporteri i koalicionit CDU/CSU në Bundestag për vendet e Ballkanit Perëndimor, Christian Schmidt, ka reaguar sot përmes një deklaratë ku tregon zhgënjimin e tij për vendimin e shembjes së godinës ekzistuese të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, prishja e asaj godine ishte “një...

Lexo lajmin e plotë

Vetëm Aleanca në protestën surprizë në Tiranë. Sot, protestë në Shkodër

13:19 • 24 Maj 2020

Vetëm Aleanca në protestën surprizë në Tiranë. Sot, protestë në Shkodër

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit zhvilloi pasditen e së premtes një protestë në Durrës e më pas në Tiranë. Ajo në kryeqytet ishte një protestë e paparashikuar, të cilën Mirela Karabina, pjesë e Aleancës, e shpjegoi kështu për A2: “Kemi nisur një lëvizje nëpër qytete...

Lexo lajmin e plotë

Meta me “Europa Nostra”: Për Teatrin duhet të nisë një hetim ndërkombëtar

13:22 • 24 Maj 2020

Meta me “Europa Nostra”: Për Teatrin duhet të nisë një hetim ndërkombëtar

Ilir Meta zhvilloi sot një videokonferencë me përfaqësuesit e “Europa Nostra”, ku presidenti falënderoi për angazhimin dhe vëmendjen e organizatës ndaj promovimit të trashëgimisë kulturore dhe historike të vendit, dhe për të folur veçanërisht për çështjen e Teatrit Kombëtar. Në këtë kontekst u ra dakord...

Lexo lajmin e plotë

Dhuna në protestë, Lleshaj shpjegon për A2 pse policët nuk kishin identifikimin individual

20:24 • 25 Maj 2020

Dhuna në protestë, Lleshaj shpjegon për A2 pse policët nuk kishin identifikimin individual

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i ftuar në “Ditari” në A2, shpjegoi pse efektivët e policisë nuk kishin shenja individuale identifikimi gjatë protestës që u zhvillua pas shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar. “Policia e vendeve më të zhvilluara perëndimore nuk ka shenja individuale identifikimi...

Lexo lajmin e plotë

Margariti: Teatër i denjë për artistë, jo për aktorë

16:54 • 21 Maj 2020

Margariti: Teatër i denjë për artistë, jo për aktorë

Duke marrë këto përmasa, duke u bërë diskutim në Parlament, teatri është bërë politikë dhe këtë lidhje të kulturës me politikën, vetë ministrja Margariti e konsideron të turpshme. E megjithatë, në detyrën e saj politike, nga foltorja e Parlamentit, ajo bëri një panoramë të gjendjes...

Lexo lajmin e plotë

“Kthejmë projektin italian”, Rama: Do të jetë për fëmijët, por jo teatër e jo aty

19:17 • 21 Maj 2020

“Kthejmë projektin italian”, Rama: Do të jetë për fëmijët, por jo teatër e jo aty

Kryeministri Edi Rama thotë se debati për Teatrin Kombëtar e kanë bërë të reflektojë. Ky projekt i vitit 1938 i Giulio Berte, i atij që ishte për rreth 80 vjet Teatri Kombëtar shqiptar, do të ndërtohet nga e para, por nuk do të jetë teatër...

Lexo lajmin e plotë

Kryemadhi: Rrënojat e Teatrit janë rrënojat e sistemit të drejtësisë, janë rrënojat e shtetit

15:57 • 21 Maj 2020

Kryemadhi: Rrënojat e Teatrit janë rrënojat e sistemit të drejtësisë, janë rrënojat e shtetit

“Rrënojat e Teatrit nuk janë aq të mëdha, por janë rrënojat e sistemit të drejtësisë, janë rrënojat e shtetit, janë rrënoja të institucioneve shumë më të mëdha se rrënojat e Teatrit. Janë këto rrënoja që ai shkatërroi vite dhe ditë, janë rrënoja që me duart...

Lexo lajmin e plotë

Hetim parlamentar për Teatrin, opozita përplasje me mazhorancën për shembjen e godinës

15:15 • 21 Maj 2020

Hetim parlamentar për Teatrin, opozita përplasje me mazhorancën për shembjen e godinës

Opozita në parlament kërkoi ngritjen e një komisioni hetimor për teatrin kombëtar, për të zbuluar sipas saj të gjitha shkeljet e ligjit që janë bërë me këtë çështje. Sipas Ralf Gjonit, deputetit të grupimit të pavarur, duhet zbardhur e gjithë procedura dhe shkeljet e aktorëve...

Lexo lajmin e plotë

Përplasja te Teatri, Lleshaj: Kërkohet numri identifikues i policëve për t’i kërcënuar personalisht

13:05 • 21 Maj 2020

Përplasja te Teatri, Lleshaj: Kërkohet numri identifikues i policëve për t’i kërcënuar personalisht

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj reagoi në seancën e Kuvendit për aktet e dhunës që u shënuan gjatë protestës së 17 majit që pasoi shembjen e Teatrit Kombëtar. Sipas tij, kundërshtimi dhe goditja e punonjësit të policisë përbën vepër penale. “Kundërshtimi i punonjësit të policisë...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:52 • 21 Maj 2020
Protesta e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit zhvendoset para SPAK
Qëndrimi i Kurtit për Teatrin Kombëtar, Feraj: I vetmi politikan në mbrojtje të qytetarëve

12:32 • 21 Maj 2020

Qëndrimi i Kurtit për Teatrin Kombëtar, Feraj: I vetmi politikan në mbrojtje të qytetarëve

Hysamedin Feraj, nga Lëvizja Vetëvendosje, e cila është përfshirë në protestat ndaj shembjes së Teatrit Kombëtar, foli në Dita Jonë për këto zhvillime, duke u shprehur se mbështet mbajtjen e një referendumi për këtë çështje. “Unë mendoj se qytetarët duhet të ishin ngritur masivisht në...

Lexo lajmin e plotë

Protesta e artistëve zhvendoset në SPAK, Budina: Prokurorët mos bëhen barrikadë e korrupsionit

12:38 • 21 Maj 2020

Protesta e artistëve zhvendoset në SPAK, Budina: Prokurorët mos bëhen barrikadë e korrupsionit

Protesta e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos mëngjesin e së enjtes nga sheshi para Teatrit Kombëtar, te godina e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion të njohur ndryshe si SPAK. Artistët kërkuan nga prokurorët e SPAK vendosjen e masës sekuestro preventive për truallin e Teatrit...

Lexo lajmin e plotë

Opozita kërkon komision hetimor për teatrin

12:53 • 21 Maj 2020

Opozita kërkon komision hetimor për teatrin

Opozita parlamentare kërkoi ngritjen e një komisioni hetimor për teatrin kombëtar. Sipas Ralf Gjonit , deputetit të grupimit të pavarur, duhet zbardhur e gjithë procedura dhe shkeljet e aktorëve që çuan në shembjen e godinës më 17 maj. Por në kundërpërgjigje si kryetari i kuvendit,...

Lexo lajmin e plotë

Përfundon takimi i Metës me opozitën: Jepni kontribut në Këshillin Politik

11:24 • 21 Maj 2020

Përfundon takimi i Metës me opozitën: Jepni kontribut në Këshillin Politik

Ka përfunduar takimi i presidentit Ilir Meta me krerët e opozitës që zgjati për rreth 1 orë e 15 minuta. Në takim morën pjesë kryetari i PD-së, Lulzim Basha, kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, ai i Partisë Demokristiane Nard Ndoka, Dashamir Shehi nga Lëvizja...

Lexo lajmin e plotë

Protesta për Teatrin, Basha: Në krah të qytetarëve kundër padrejtësisë

10:46 • 21 Maj 2020

Protesta për Teatrin, Basha: Në krah të qytetarëve kundër padrejtësisë

Kreu i PD, Lulzim Basha ka shpërndarë në rrjetet sociale foto nga protesta e djeshme e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Kryedemokrati Basha deklaroi se opozita do të qëndrojë gjithmonë në krah të artistëve dhe qytetarëve për t’i dhënë fund sa më parë padrejtësive. “Opozita...

Lexo lajmin e plotë

Video
23:10 • 20 Maj 2020
“Me protestat për teatrin kemi treguar apati, është qytetaria në nivelin që duhet të jetë?”
Protesta për Teatrin, lirohen të ndaluarit e së dielës

22:25 • 20 Maj 2020

Protesta për Teatrin, lirohen të ndaluarit e së dielës

Gjykata e Tiranës liroi nga qelia 8 personat e arrestuar të dielën për përplasjet me policinë gjatë prishjes së godinës së Teatrit Kombëtare. Ata akuzohen për “kundërshtim me forcë të punonjësit të policisë” dhe “pjesëmarrje në grumbullim të jashtëligjshëm”. Për dy persona u caktua masa...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:56 • 20 Maj 2020
“E duam teatrin siç ishte”, peticion për rindërtimin sipas projektit të vitit 1938
Protesta për Teatrin, nesër në 11 përballë SPAK

20:15 • 20 Maj 2020

Protesta për Teatrin, nesër në 11 përballë SPAK

Pas një tjetër proteste paqësore, e përmbyllur kësaj radhe pa asnjë incident të vetëm, Aleanca për Teatrin ka deklaruar se protesta e tyre do të vijojë nesër në orën 11 përballë zyrave të SPAK. Ndërkohë, organizatorët e protestës po vijojnë me firmat e peticionit për...

Lexo lajmin e plotë

Budina: Do ta pengojmë me forcë projektin e ri të Teatrit

09:29 • 21 Maj 2020

Budina: Do ta pengojmë me forcë projektin e ri të Teatrit

Robert Budina, në fjalën e tij gjatë protestës së Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, tha se “nëse nuk ka reagim nga drejtësia” për prishjen e Teatrit Kombëtar, “atëherë do të jemi ne që do të pengojmë me forcë” projektin për teatrin e ri. “U bëjmë...

Lexo lajmin e plotë

Protesta e dytë për Teatrin Kombëtar në foto

09:25 • 21 Maj 2020

Protesta e dytë për Teatrin Kombëtar në foto

Aleanca për Teatrin Kombëtar, e mbështetur nga opozita jashtëparlamentare u rikthye në protestë pas prishjes së godinës së teatrit. Ata e cilësojnë shembjen e teatrit cenim të demokracisë dhe dëmtim të trashëgimisë sonë kulturore. Rindërtimi i teatrit siç ishte, dhe hetimi nga SPAK për tentativë...

Lexo lajmin e plotë

Liçaj, thirrje të gjithë shqiptarëve: Të bëhemi si gjithë Evropa

09:24 • 21 Maj 2020

Liçaj, thirrje të gjithë shqiptarëve: Të bëhemi si gjithë Evropa

Aktori Neritan Liçaj, gjatë fjalës së tij në protestën e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, u bëri thirrje shqiptarëve, me dhe pa parti, që të ndryshojnë diçka në vendin tonë. “Ne jemi shqiptarë dhe thërrasim në kauzë të gjithë shqiptarët, me dhe pa parti, që...

Lexo lajmin e plotë

Fillon protesta, firmoset peticioni, Budina: Rindërtimi i Teatrit, rikthim i qytetarisë

09:22 • 21 Maj 2020

Fillon protesta, firmoset peticioni, Budina: Rindërtimi i Teatrit, rikthim i qytetarisë

Ndërkohë që protesta e sotme e mbështetësve të Aleancës për Teatrin, që protestojnë për shembjen e Teatrit Kombëtar të ditës së diel, kanë filluar hapat e mëtejshme të organizatorëve, si peticioni për rindërtimin e godinës ekzistuese, tashmë gërmadhë.    Robert Budina sqaron për A2 edhe...

Lexo lajmin e plotë

Peticion për rindërtimin e teatrit, siç ishte dhe ku ishte

09:14 • 21 Maj 2020

Peticion për rindërtimin e teatrit, siç ishte dhe ku ishte

Disa minuta përpara nisjes së protestës së sotme për Teatrin Kombëtar, qytetarët kanë firmosur një peticion për rindërtimin e teatrit siç ishte më parë dhe aty ku ishte. Kjo do të jetë protesta e dytë e thirrur nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, në...

Lexo lajmin e plotë

Meta: Kush nuk dënon dhunën është bashkëfajtor dhe nxitës i saj

16:53 • 20 Maj 2020

Meta: Kush nuk dënon dhunën është bashkëfajtor dhe nxitës i saj

Kur duhen edhe pak orë nga nisja e protestës së dytë të thirrur nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, në të cilën do të marrë sërish pjesë edhe opozita, presidenti Ilir Meta ka publikuar një video me pamje nga përleshjet e së dielës, mes...

Lexo lajmin e plotë

Tensionet për teatrin, Balla: Çështjet komunale të mos kushtëzojnë “zgjedhoren”

14:12 • 20 Maj 2020

Tensionet për teatrin, Balla: Çështjet komunale të mos kushtëzojnë “zgjedhoren”

Numri dy i socialistëve Taulant Balla kërkoi nga Partia Demokratike që të mos kushtëzojë punën për reformën zgjedhore me çështjen e Teatrit Kombëtar. “Unë kam shpresë që çështjet komunale të mos afektojnë qasjen institucionale të opozitës. Nëse opozita për fajin dhe turpin e vet, kushtëzon...

Lexo lajmin e plotë

Kuvendi drejt normalitetit, interpelancë me Ramën për Teatrin, Kodi Penal në Kushtetuese

15:57 • 20 Maj 2020

Kuvendi drejt normalitetit, interpelancë me Ramën për Teatrin, Kodi Penal në Kushtetuese

Edhe pse nuk është më, Teatri rikthehet në sallën e Kuvendit. Rudina Hajdari dhe Ralf Gjoni kanë kërkuar interpelancë urgjente me kryeministrin Rama për procedurën që u ndoq në shembjen e godinës. Ajo pritet të zhvillohet javën e ardhshme. Ndërsa Parlamenti po rikthehet në normalitet,...

Lexo lajmin e plotë

Merret vendimi për të ndaluarit në protestën për Mbrojtjen e Teatrit

14:21 • 20 Maj 2020

Merret vendimi për të ndaluarit në protestën për Mbrojtjen e Teatrit

Gjykata e Tiranës ka dhënë masën e sigurisë për 8 personat e ndaluar në protestën e së dielës në kryeqytet që pasoi shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Gjykata vendosi arrest shtëpie për Erik Mërtirin dhe arrest në shtëpi me afat për Endrit Mërtirit ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Neritan Ceka: Zëra të rëndësishëm në botë po përshkruajnë Shqipërinë si vend talebanësh, Rama na nxiu faqen

09:57 • 20 Maj 2020

Neritan Ceka: Zëra të rëndësishëm në botë po përshkruajnë Shqipërinë si vend talebanësh, Rama na nxiu faqen

Sa vlerë reale kishte godina e Teatrit Kombëtar? Neritan Ceka është i bindur që ajo e kishte të padiskutueshme.   “Nuk është ndërtuar nga italianët, është porositur nga mbreti Zog, ku patjetër arkitekti ishte Italian, Berte, që projektoi edhe pjesë të qendrës së qytetit. Pra...

Lexo lajmin e plotë

Aktori Zeqja tregon për A2 pse ishte pro shembjes së Teatrit Kombëtar

10:27 • 20 Maj 2020

Aktori Zeqja tregon për A2 pse ishte pro shembjes së Teatrit Kombëtar

Aktori Lulzim Zeqja, pjesë e zërave pro për ndërtimin e teatrit të ri, tha në një lidhje direkte me “Ditari” në A2 se u bind për një teatër të ri pasi mori pjesë në 4 biseda ku diskutuan edhe specialistë. “Unë jam shprehur pro teatrit...

Lexo lajmin e plotë

Shembja e Teatrit, Alibeaj: Brenda 48 orëve, një seri shkeljesh ligjore

10:30 • 20 Maj 2020

Shembja e Teatrit, Alibeaj: Brenda 48 orëve, një seri shkeljesh ligjore

Enkelejd Alibeaj, ish-deputeti i Partisë Demokratike, deklaroi në studion e “Ditari” në A2 se vendimi i Këshillit Bashkiak për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar nuk duhej ekzekutuar, pasi, sipas tij, ishte i paligjshëm. “Nuk është kompetencë e Këshillit Bashkiak të vendosë prishjen e një...

Lexo lajmin e plotë

Budina: Shembën teatrin para se të vinin ekspertët e Europa Nostra, kostumet dhe bobinat i kanë hedhur

10:49 • 20 Maj 2020

Budina: Shembën teatrin para se të vinin ekspertët e Europa Nostra, kostumet dhe bobinat i kanë hedhur

Thuhet që teatër mund të bëhet kudo, dhe nuk ka nevojë për ndërtesë. Regjisori Edmond Budina, një nga protagonistët e betejës dyvjeçare në mbrojtje të Teatrit Kombëtar,  e pranon këtë ”provokim”, por saktëson diçka të rëndësishme. “Natyrisht mund të bëhet kudo, por teatri është edhe...

Lexo lajmin e plotë

Mazniku: U nxituam për ta prishur Teatrin pasi ishte i rrezikshëm për njerëzit që rrinin aty

11:02 • 20 Maj 2020

Mazniku: U nxituam për ta prishur Teatrin pasi ishte i rrezikshëm për njerëzit që rrinin aty

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbian Mazniku, i ftuar në “Ditari” në A2, u shpreh se për prishjen e Teatrit Kombëtar u ndoq procedura ligjore dhe shpjegoi se nxitimi erdhi për shkak se ajo godinë përbënte rrezik për artistët që qëndronin aty. “Ndoqëm procedurën ligjore,...

Lexo lajmin e plotë

Teatri Kombëtar, ishte apo nuk ishte monument kulture?

11:08 • 20 Maj 2020

Teatri Kombëtar, ishte apo nuk ishte monument kulture?

Teatri Kombëtar nuk është më. Në dy dekada, godina historike në zemër të Tiranës ka kaluar në një sagë hedhje-pritjesh mes institucioneve dhe politikës, ndërsa degradimi i saj nuk u ndal. Dokumentet herë e shfaqin e herë e zhdukin statusin e tij si monument kulture...

Lexo lajmin e plotë

Shembja e Teatrit, Meta: Maska e tiranisë ra përpara të gjithë shqiptarëve

11:26 • 20 Maj 2020

Shembja e Teatrit, Meta: Maska e tiranisë ra përpara të gjithë shqiptarëve

Presidenti Ilir Meta, më anë të një postimi në Facebook, u shpreh se “ajo që ndodhi në errësirën e 17 majit nuk do të amnistohet kurrë”, duke iu referuar shembjes së Teatrit Kombëtar. “Ndërgjegjja shoqërore dhe kombëtare u lëndua si kurrë më parë. Maska e tiranisë...

Lexo lajmin e plotë

Vetëvendosja në Tiranë, manifestim për të arrestuarit e protestës për Teatrin Kombëtar

11:46 • 20 Maj 2020

Vetëvendosja në Tiranë, manifestim për të arrestuarit e protestës për Teatrin Kombëtar

Lëvizja Vetëvendosje do të organizojë nesër në mëngjes në orën 9 një manifestim për të solidarizuar me personat e arrestuar gjatë protestave kundër shembjes së Teatrit Kombëtar.   Sipas organizatorëve, personat janë arrestuar padrejtësisht “për përpjekjen e tyre në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, dhe kanë...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Gënjeshtra vrapon më shpejt se e vërteta, po këmbët e shkurtra e lënë në mes të rrugës

12:13 • 20 Maj 2020

Rama: Gënjeshtra vrapon më shpejt se e vërteta, po këmbët e shkurtra e lënë në mes të rrugës

Kryeministri Edi Rama, me anë të një postimi në Twitter, bëri me dije se ditën e sotme ka biseduar me “miq ndërkombëtarë jashtë vendit për të përmbysur me fakte kështjellën e baltës së eksportuar nga prodhuesit e shpifjeve për godinën e shembur dhe ngjarjet rrotull...

Lexo lajmin e plotë

Eurosocialistët: Teatri Kombëtar të mos përdoret për qëllime politike

15:47 • 19 Maj 2020

Eurosocialistët: Teatri Kombëtar të mos përdoret për qëllime politike

Partitë Europiane Socialiste publikuan një deklaratë ku shprehen se po ndjekin nga afër dhe me shqetësim zhvillimet në Tiranë, në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar. “Vendimi mbi fatin e kësaj ndërtese problematike ka qenë në duart e qeverive të Shqipërisë nga të gjitha përkatësitë...

Lexo lajmin e plotë

Teatri dhe piramida, fati i ndryshëm i dy godinave në sytë e kryeministrit

14:54 • 19 Maj 2020

Teatri dhe piramida, fati i ndryshëm i dy godinave në sytë e kryeministrit

Më 2 nëntor të 2010, në një ulje të pazakontë përballë kryeministrit Sali Berisha, Edi Rama, atëherë kryebashkiak, refuzonte me forcë shembjen e piramidës. Aty, mazhoranca demokrate planifikonte të ndërtonte kompleksin e ri parlamentar. Por, Edi Rama, asokohe edhe kryetar i opozitës, i sugjeronte rivalit...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:25 • 19 Maj 2020
Shembja e Teatrit, Europa Nostra letër ministrave të jashtëm europianë
Shembja e Teatrit, Europa Nostra letër ministrave të jashtëm europianë

14:11 • 19 Maj 2020

Shembja e Teatrit, Europa Nostra letër ministrave të jashtëm europianë

Ishte shtator, kur teatrot nisnin sezonin e ri, kur Aleanca që mbron Teatrin i kërkoi ndihmë Europa Nostrës t’i mbështeste në kërkesën e tyre për të mos prishur Teatrin Kombëtar. Në dhjetor, kjo instancë europiane për kulturën shprehu mbështetjen. Ata do të bënin ç’është e...

Lexo lajmin e plotë

Shembja e Teatrit, veprimet në shkelje ligjore dhe të rregullores bashkiake

14:04 • 19 Maj 2020

Shembja e Teatrit, veprimet në shkelje ligjore dhe të rregullores bashkiake

Vendimi për prishjen e Teatrit Kombëtar, nga miratimi në Këshillin Bashkiak e deri në ekzekutimin e tij që rezultoi me shembjen e godinës, ka kaluar përmes disa shkeljesh si të rregullores mbi të cilën funksionon ky këshill, ashtu edhe të ligjit për vetëqeverisjen vendore. Shkelja...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:27 • 19 Maj 2020
Protesta për Teatrin, policia procedon sërish artistët, nuk munguan incidentet
Kliko për lajme të reja