NË PËRDITËSIM

Tensione te kampi i muxhahedinëve

Kontrollet e ushtruara nga antirerrori në kampin e muxhahedinëve në Manzë janë shoqëruar me tensione të shumta mes banorëve të kampit dhe policisë. Ata pretendojnë se janë dhunuar nga policia dhe 2 persona kanë humbur jetën. Policia thotë se një person dyshohet se ka pësuar arrest kardiak, por nuk ka pasur shkëmbim zjarri mes palëve. Ministria e Brendshme thotë se muxhahedinët kanë shkelur marrëveshjen në bazë të së cilës janë strehuar në vendin tonë.

 Sulmi i bërë nga Irani korrikun e vitit të kaluar drejt sistemit kibernetik shtetëror shqiptar, ka qenë i ngjashëm si dy pika uji me sulmin kibernetik që vetë Irani ka pësuar më herët nga hakera të dyshuar si të lidhur me anëtarët e grupit MEK në Manzë. Duket si një...

Muxhahedinët e strehuar në vendin tonë dyshohet të kenë kryer sulme kibernetike në disa periudha të ndryshme kohore kundër Iranit. Kjo është arsyeja pse Prokuroria e Posaçme ka kërkuar regjistrimin e procedimit penal ndaj këtij grupimi, referuar vendimit të gjykatës për miratimin e operacionit policor, që A2 CNN ka lexuar....

Kontrolli i policisë në ambientet e kampit “Ashraf 3” është vijim i  hetimit të nisur që një vit më parë nga Prokuroria e Posaçme. I nisur si procedim me akuzat e dhënies së informatave sekrete ato të vënies në shërbim shteteve dhe shërbimeve të huaja dhe veprimeve për qëllime terroriste...

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka reaguar për A2 CNN në lidhje me aksionin policor të së martës në kampin e muxhahedinëve, në Manzë të Durrësit, që u shoqërua me tensione. “Policia shqiptare na ka siguruar se të gjitha veprimet janë kryer në përputhje me ligjin, duke mbrojtur të drejtat...

Aksioni i policisë shqiptare në kampin e muxhahedinëve në Manzë të Durrësit, ku anëtarët e MEK u përplasën fizikisht me efektivët, përveç reagimit të amerikanëve që u përçua sot përmes DASH dhe ambasadores në largim, Yuri Kim, ka nxitur edhe reagimin e Teheranit Zyrtar. Agjencia e lajmeve Fars i referohet...

Pas aksionit të Policisë së Shtetit në kampin “Ashraf 3” në Manzë të Durrësit që shkaktoi tensione dhe përplasje mes muxhahedinëve dhe forcave të rendit, autoritetet shqiptare morën mbështetjen e Shteteve të Bashkuara, aleati strategjik që kërkoi strehimin e këtij grupimi në vendin tonë. Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, kur u...

Aksioni i djeshëm i policisë shqiptare në kampin e muxhahedinëve iranianë të vendosur në kampin “Ashraf” në Manëz, pas një urdhri të SPAK dhe GJKKO, është mbështetur edhe nga Departamenti Amerikan i Shtetit. SHBA-ja përmes një prononcimi nga zyrat e DASH për llogari të Radio Evropa e Lirë, kanë reaguar...

Policia e Shtetit ka publikuar pamjet e dhunës brenda kampit të muxhahedinëve këtë të hënë në Manzë të Durrësit, ndërhyrje që solli reagime të ashpra dhe përplasje mes forcave të policisë dhe vetë muxhahedinëve. Në pamjet e publikuara nga Policia e Shtetit shihen përplasjet mes palëve, që shkaktuan shumë të...

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, tha se Shqipëria nuk do ta ndërpresë mbështetjen për muxhahedinët e strehuar në Shqipëri. “Nuk kemi menduar të prishim marrëveshjen. Nëse ata do të qëndrojnë dhe i mbeten marrëveshjes për të qëndruar për qëllime humanitare, ne do t’i mbrojmë. Marrëveshja do të vazhdojë, por sigurisht...

Muhamet Rrumbullaku, drejtori i ri i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, në një konferencë të përbashkët me ministrin e Brendshëm foli për tensionet e ndodhura në kampin e MEK. Ai u shpreh se aksioni ka ndodhur pas urdhrit të prokurorisë. Rrumbullaku u shpreh se policia mbeti viktimë në këtë aksion,...

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, tha se personi që ka humbur jetën të martën në kampin e muxhahedinëve në Manzë, nuk ka vdekur si pasojë e veprimeve të policisë. “Personi që ka vdekur sot në kamp, ju garantoj që vdekja nuk është shkaktuar nga asnjë veprim i forcave të policisë....

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi tha se nuk ka një marrëveshje të fshehtë mes qeverisë shqiptare dhe Iranit, siç është aluduar. Çuçi e quajti këtë një pretendim keqdashës, duke dhënë 2 arsye përse nuk është aspak e vërtetë. “Është pretendim i argumentuar dhe i pabazuar, e para sepse qeveria shqiptare...

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi e ka konsideruar si të patolerueshme dhunën e muxhahedinëve përballë policisë shqiptare. Në një konferencë të posaçme për mediat, Çuçi është shprehur se indicia për kontrollin ka ardhur për shkak të aktiviteteve politike që MEK ka mbajtur kohët e fundit, ndonëse në marrëveshjen e 2014,...

Avokati Genc Gjokutaj, përfaqësues ligjor i muxhahedinëve, thotë se personi i cili ka humbur jetën brenda kampit të MEK në Manzë, ka shenja dhune në trup. “Pretendohet se është përdorur dhunë, fakti është që është përdorur gaz lotsjellës dhe shkopinj gome. Rezultati i këtij aksioni është një i vdekur, i...

Sali Berisha, në një deklaratë për shtyp, dënoi atë që e quajti “inkursion agresiv dhe banditesk të Policisë së Shtetit” në kampin e muxhahedinëve paraditen e së martës. “Inkursioni agresiv dhe banditesk i Policisë së Shtetit, me urdhër të Edi Ramës në kampin e refugjatëve iranianë, përbën një krim të...

A2 CNN arriti të hynte brenda spitalit të kampit MEK, pas pretendimeve të muxhahedinëve për dy viktima pas përplasjeve me policinë. “Deri tani, ka një person të vdekur”, tha një nga mjekët e spitalit brenda kampit të Manzës. Gjithashtu, ky mjek theksoi se janë mbi 100 të plagosur. Një mjek...

Situata e tensionuar në kampin “Ashraf 3” në Manëz, ku janë strehuar rreth 3 mijë muxhahedinë iranianë, ka sjellë edhe një reagim nga ana e Ministrisë së Brendshme. Teksa banorët e kampit të MEK pretendojnë se dy persona janë vrarë gjatë përplasjeve me policinë, e cila ka përdorur gaz lotsjellës,...

Një 70-vjeçar ka humbur jetën në kampin e muxhahedinëve në Manzë të Durrësit. Sipas Policisë i moshuari ka ndërruar jetë për shkak të arrestit kardiak.   Policia thekson se nuk ka pasur përplasje me armë zjarri dhe as shkrehje armësh, as nga policia, as nga banorët e kampit, por është...

Nuk ka asnjë person të vrarë apo të plagosur. Është ky qëndrimi i Policisë së Shtetit pas shpërndarjes së informacioneve se në kampin e Ashrafit, ku policia kreu sot kontrolle, kishte mbetur një person i vrarë. Policia sot po kryen kontrolle në kampin MEK dhe banorët janë përgjigjur duke protestuar....

Policia e Shtetit ka nisur paraditen e së martës një kontroll në kampin e muxhahedinëve. Urdhëri i kontrollit është lëshuar nga Gjykata e Posaçme në ambientet e kampit MEK, në Manzë të Durrësit. Kontrollet vijnë vetëm pak kohë nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit mbi parandalimin e luftës kundër terrorizmit...