Kjo ngjarje ka përfunduar

Tërmeti në Turqi, konfirmohen 114 viktima dhe mbi 1000 të lënduar

Lëkundje tërmeti në Kroaci, në të njëjtin qytet që u trondit më 29 dhjetor

08:17 • 10 Janar 2021

Lëkundje tërmeti në Kroaci, në të njëjtin qytet që u trondit më 29 dhjetor

Një tjetër tërmet me magnitudë 4.7 ballë u regjistrua mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:29 në qendër të Kroacisë pranë Petrinjas. Sipas të dhënave nga Instituti Sizmiologjik, tërmeti ishte rreth 10 km në thellësi dhe me epiqendër 2 km në juglindje të qytetit të goditur...

Lexo lajmin e plotë

Tjetër tërmet në Kroaci

10:25 • 04 Janar 2021

Tjetër tërmet në Kroaci

Një tjetër tërmet ka tronditur mëngjesin e sotëm Kroacinë. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.9 ballë është regjistruar në Greda, Sisačko-Moslavačka Županija afër Petrinjas në orën 07:49. Deri në këto momente, nuk ka të dhëna për dëme apo të lënduar....

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti me magnitudë 5.3 trondit Turqinë lindore, Elazig sërish epiqendra

09:13 • 27 Dhjetor 2020

Tërmeti me magnitudë 5.3 trondit Turqinë lindore, Elazig sërish epiqendra

Një tërmet me magnitudë 5.3 ballë goditi Turqinë lindore të dielën, tha Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të vendit (AFAD), ndërsa ministri i brendshëm turk deklaroi  se nuk kishte raporte për momentin raporte të viktimave ose dëmeve të konsiderueshme. Tërmeti ndodhi në një...

Lexo lajmin e plotë

Lëkundje tërmeti në Shqipëri

08:41 • 19 Dhjetor 2020

Lëkundje tërmeti në Shqipëri

Lëkundje tërmeti janë ndjerë pas mesnatës në vendin tonë. Sipas Qendrës Evropiane të Tërmeteve (EMSC) raportohet se tërmeti ka qenë me magnitudë 4.1 të shkallës rihter me thellësi 5 kilometra, ndërkohë që epiqendra ishte 19 kilometra në Jugperëndim të Gjirokastrës. Nuk raportohet për dëme....

Lexo lajmin e plotë

Mbyllen operacionet e kërkim-shpëtimit në Izmir, publikohet bilanci zyrtar i tërmetit

11:04 • 04 Nëntor 2020

Mbyllen operacionet e kërkim-shpëtimit në Izmir, publikohet bilanci zyrtar i tërmetit

Autoritetet turke kanë njoftuar se kanë përfunduar operacionet e kërkim-shpëtimit në qytetin e Izmirit pas tërmetit të fuqishëm që goditi zonën e Egjeut ditën e premte. Sipas të dhënave zyrtare, tashmë nga tërmeti 6.6 ballë Rihter kanë humbur jetën 114 persona, ndërsa 1035 të tjerë...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet në Amerikë, Trump: Po përpiqen të vjedhin zgjedhjet

09:37 • 04 Nëntor 2020

Zgjedhjet në Amerikë, Trump: Po përpiqen të vjedhin zgjedhjet

Presidenti amerikan, Donald Trump, thotë se është duke i fituar zgjedhjet presidenciale, por të tjerët po përpiqen t’i vjedhin ato. “Jemi shumë përpara, por po përpiqen të vjedhin zgjedhjet. Nuk do t’i lejojmë ta bëjnë këtë. Votat nuk mund të hidhen pasi janë mbyllur qendrat...

Lexo lajmin e plotë

Rritet bilanci i viktimave në Turqi, vogëlushja nxirret gjallë nga rrënojat pas 4 ditësh

10:39 • 03 Nëntor 2020

Rritet bilanci i viktimave në Turqi, vogëlushja nxirret gjallë nga rrënojat pas 4 ditësh

Një vajzë e mitur u nxor e gjallë nga rrënojat e një ndërtese të shembur në qytetin turk të Izmirit, 90 pas tërmetit të fuqishëm që ra në detin Egje dhe që iu mori jetën 104 personave. Ekipet e shpëtimit arritën të dëgjonin zërin e...

Lexo lajmin e plotë

Rritet bilanci i viktimave nga tërmeti në Turqi

10:13 • 02 Nëntor 2020

Rritet bilanci i viktimave nga tërmeti në Turqi

Rritet bilanci i viktimave të tërmetit 6.6 të shkallës Rihter që ra, të premten, në detin Egje, dhe shkatërroi ndërtesa të shumta në Izmir, qytetin e tretë më të madh për nga popullata në Turqi. Sikurse raporton agjencia “Anadoll” deri në këto momente 73 janë...

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti në Turqi, rëndohet bilanci i viktimave

17:56 • 01 Nëntor 2020

Tërmeti në Turqi, rëndohet bilanci i viktimave

Operacionet e kërkim-shpëtimit kanë përfunduar në 9 ndërtesa të Izmirit, qytetit të tretë më të madh të Turqisë nga numri i popullsisë, ndërkohë që vijon puna në 8 godina të tjera, pas tërmetit të fortë të së premtes. Deri tani, viktimat janë 62, sipas Autoritetit...

Lexo lajmin e plotë

Mrekullia vjen pas 23 orësh, nëna me 4 fëmijët nxirren gjallë nga rrënojat e tërmetit në Turqi

12:10 • 31 Tetor 2020

Mrekullia vjen pas 23 orësh, nëna me 4 fëmijët nxirren gjallë nga rrënojat e tërmetit në Turqi

Në Izmir të Turqisë, qytetin më të goditur nga tërmeti i një dite më parë, ekipet e shpëtimit vijojnë të punojnë pa ndërprerje për të nxjerrë nga rrënojat personat që mendohet të jenë ende të bllokuar. Mes lajmeve të hidhura për vdekjen e të paktën...

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti në Turqi, pallati qëndron në “këmbë” nga 3 vinça

09:29 • 31 Tetor 2020

Tërmeti në Turqi, pallati qëndron në “këmbë” nga 3 vinça

Të shumta ishin ndërtesa e shembura në Turqi nga tërmeti i fuqishëm, i cili deri tani është konfirmuar se u ka marrë jetën 25 personave, ndërsa më shumë se 800 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Ndërkohë, ekipet e kërkim shpëtimin janë në terren dhe...

Lexo lajmin e plotë

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Turqi, 3 persona shpëtohen pas 17 orësh

08:42 • 31 Tetor 2020

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Turqi, 3 persona shpëtohen pas 17 orësh

Ka shkuar në 25 të vdekur dhe mbi 800 të plagosur bilanci në Turqi  i tërmetit të rëndë që goditi një ditë më parë Egjeun. Ndërkohë operacioni i kërkim shpëtimit nuk u ndërpre për asnjë moment në Izmirin e goditur, duke bërë të mundur që...

Lexo lajmin e plotë

Shpërndanë lajme të rreme për tërmetin në Turqi, 3 të arrestuar

22:16 • 30 Tetor 2020

Shpërndanë lajme të rreme për tërmetin në Turqi, 3 të arrestuar

Autoritetet turke bënë me dije se kanë ndaluar 19 persona, 3 prej të cilëve u arrestuan të cilët kishin përhapur informacione të rreme dhe të papërshtatshme në lidhje me tërmetin e fuqishëm që goditi vendin dhe që ka shkaktuar mbi 17 viktima dhe qindra të...

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti në Turqi, vijon paniku, qytetarët mbushin rrugët

23:34 • 30 Tetor 2020

Tërmeti në Turqi, vijon paniku, qytetarët mbushin rrugët

Pamje të ngjashme me ato që ndodhen pas tërmetit të 26 nëntorit të vitit të kaluar në Shqipëri janë shpërndarë edhe nga Izmiri në Turqi, i cili u godit nga një tërmet i fuqishëm. Shumë qytetarë kanë vendosur të largohen nga qyteti pasi ekziston frika...

Lexo lajmin e plotë

Rama reagon për tërmetin në Egje: Solidaritet vëllazëror me familjet e viktimave

18:36 • 30 Tetor 2020

Rama reagon për tërmetin në Egje: Solidaritet vëllazëror me familjet e viktimave

Kryeministri Edi Rama ka reaguar me një status në rrjetet sociale për tërmetin e fuqishëm që goditi Turqinë dhe Greqinë mesditën e së premtes. Pasi shprehu ngushëllimet për familjet e viktimave, Rama tha se biseda me liderëve të dy vendeve të goditura nga tërmeti është...

Lexo lajmin e plotë

Tërmetet më të fuqishëm në Turqi që nga viti 1900

11:23 • 02 Nëntor 2020

Tërmetet më të fuqishëm në Turqi që nga viti 1900

Turqia goditet nga një tërmet i fuqishëm, që shkakton viktima, thuajse çdo 5 vjet, sipas një raporti të publikuar në prill të këtij viti nga Agjencia turke e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave. Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Që prej...

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti i fuqishëm, Mitsotaqis telefonon Erdogan: Të qëndrojmë bashkë, pavarësisht dallimeve

16:52 • 30 Tetor 2020

Tërmeti i fuqishëm, Mitsotaqis telefonon Erdogan: Të qëndrojmë bashkë, pavarësisht dallimeve

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotaqis, njofton në rrjetet sociale se ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentit turk, Erdogan të cilit i shprehu ngushëllimet për viktimat e shkaktuara nga tërmeti i fuqishëm që goditi dy vendet. Kreu i qeverisë greke shkruan se pavarësisht dallimeve që...

Lexo lajmin e plotë

Po kalonin në rrugë, i zë muri i një ndërtese, humbin jetën dy adoleshentë në ishullin grek

16:52 • 30 Tetor 2020

Po kalonin në rrugë, i zë muri i një ndërtese, humbin jetën dy adoleshentë në ishullin grek

Tërmeti i fuqishëm në Detin Egje, me magnitudë 6,6 i shkallës rihter, të paktën sipas Agjencisë turke të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave, goditi fuqishëm dy shtete, Turqinë dhe Greqinë. Deri tani, janë konfirmuar me dhjetëra ndërtesa të shembura në Turqi, duke konfirmuar 6 persona...

Lexo lajmin e plotë

Ambasadori i Shqipërisë në Turqi për A2: Deri tani nuk raportohen shqiptarë të lënduar

16:50 • 30 Tetor 2020

Ambasadori i Shqipërisë në Turqi për A2: Deri tani nuk raportohen shqiptarë të lënduar

Ambasadori i Shqipërisë në Ankara, Kastriot Robo përmes një lidhje telefonike, në A2, informoi mbi gjendjen e bashkëkombësve tanë në zonat e goditura më rëndë nga tërmeti në Turqi. Ai bëri me dije se nga komunikimet që ka pasur me përfaqësuesit e komunitetit shqiptar në...

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti i fuqishëm në Egje, shkatërrohet kisha në ishullin grek

16:37 • 30 Tetor 2020

Tërmeti i fuqishëm në Egje, shkatërrohet kisha në ishullin grek

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, u shpreh pas tërmetit në Egje se ishulli i Samosit qëndroi i fortë, megjithatë edhe ishulli grek pësoi dëme edhe pse jo me të njëjtat pasoja si në Turqi, ku dyshohet se shumë persona kanë mbetur nën rrënojat e ndërtesave...

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti i fuqishëm, BE solidarizohet me Turqinë dhe ofron ndihmë

15:55 • 30 Tetor 2020

Tërmeti i fuqishëm, BE solidarizohet me Turqinë dhe ofron ndihmë

Menjëherë, pas tërmetit të fuqishëm, 6,6 i shkallës rihter, të paktën sipas Agjencisë turke të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave, ka reaguar edhe Bashkimi Europian. Charles Michel, president i Këshillit Europian, në një mesazh në rrjetet sociale deklaroi se BE po ndjek me shqetësim zhvillimet...

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti në Turqi në foto, me dhjetëra ndërtesa të shembura, shumë të bllokuar nën rrënoja

15:51 • 30 Tetor 2020

Tërmeti në Turqi në foto, me dhjetëra ndërtesa të shembura, shumë të bllokuar nën rrënoja

Një tërmet i fuqishëm goditi këtë të premte Turqinë, duke shembur me dhjetëra ndërtesa. Aktualisht, ministri i Shëndetësisë në Turqi konfirmoi për 4 personat e parë të vdekur, por ekziston frika se numri i viktimave mund të rritet ndjeshëm, pasi shumë persona dyshohet të jenë...

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti në Turqi, konfirmohen 6 viktima dhe 202 të lënduar

16:40 • 30 Tetor 2020

Tërmeti në Turqi, konfirmohen 6 viktima dhe 202 të lënduar

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, njoftoi se të paktën 4 persona raportohet të kenë humbur jetën nga tërmeti që goditi Turqinë pak orë më parë. Në një njoftim në Twitter, Koca shtoi se në total, 120 qytetarë turq ishin prekur nga fatkeqësia. Bilandi u...

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti i fuqishëm në Izmir, ndërtesa të dëmtuara edhe në ishullin grek Samos

15:52 • 30 Tetor 2020

Tërmeti i fuqishëm në Izmir, ndërtesa të dëmtuara edhe në ishullin grek Samos

Tërmeti i fuqishëm që goditi Izmirin në Turqi ka shkaktuar dëme edhe në Ishullin Samos të Greqisë. Instituti grek i Gjeodinamikës tha se epiqendra e tërmetit ishte 19 km larg, në një thellësi prej 2 km. Fotot e postuara në rrjetet sociale tregojnë një kishë...

Lexo lajmin e plotë

“U hodha jashtë në sekondën e fundit, e më pas pallati ra”

15:52 • 30 Tetor 2020

“U hodha jashtë në sekondën e fundit, e më pas pallati ra”

Zeki Soysal, banor i qytetit Izmir, tha se ishte hedhur nga banesa e tij ndërsa tërmeti e shembte. “U hodha jashtë në sekondën e fundit, e më pas pallati ra”, tha ai për CNN Turk. “Ishte një grua e moshuar në godinë, por e shpëtuam,...

Lexo lajmin e plotë

Pamje tragjike nga Turqia, pallati shembet plotësisht, rrugët e Izmirit mbushen me ujë

15:52 • 30 Tetor 2020

Pamje tragjike nga Turqia, pallati shembet plotësisht, rrugët e Izmirit mbushen me ujë

Pamje vërtet tragjike vijnë nga Izmiri dhe zonat përreth në Turqi, pas goditjes nga një tërmet me magnitudë 7, sipas CNN, por 6,6 sipas mediave turke. Në një video të postuar në rrjetet sociale duket një pallat që shembet plotësisht ndërsa njerëzit ikin të tmerruar...

Lexo lajmin e plotë

Tërmeti i fuqishëm godet Turqinë dhe ishujt grekë

15:53 • 30 Tetor 2020

Tërmeti i fuqishëm godet Turqinë dhe ishujt grekë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë ka goditur rreth orës 12:50 ishujt grek të arkipelagut Dodekanez, jo larg nga qyteti turk i Izmirit. Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, njoftoi se të paktën 4 persona raportohet të kenë humbur jetën. Në një njoftim në Twitter,...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja