Kjo ngjarje ka përfunduar

Zgjedhjet e 25 prillit: PS fitoi mandatin e tretë, PD konteston rezultatin

Erlis Çela: Analiza e PD, gjysmake dhe jo në kohën e duhur

22:14 • 15 Korrik 2021

Erlis Çela: Analiza e PD, gjysmake dhe jo në kohën e duhur

Për pedagogun e komunikimit Erlis Çela, analiza e zgjedhjeve të 25 prillit e Partisë Demokratike ishte gjysmake dhe jo në momentin e duhur. Në studion e Absolut 4 ai tha se kjo nuk ka ndonjë vlerë, pasi duhej bërë më parë se PD të hynte...

Lexo lajmin e plotë

Raporti për zgjedhjet e 25 prillit i PD kundërshtohet nga nënkryetarët, Paloka dhe Spaho

18:50 • 15 Korrik 2021

Raporti për zgjedhjet e 25 prillit i PD kundërshtohet nga nënkryetarët, Paloka dhe Spaho

Në mbledhjen e kryesisë së Partisë Demokratike dy nënkryetarët e PD, Edi Paloka dhe Edmond Spaho kanë kundërshtuar raportin për analizën e zgjedhjeve të 25 prillit. Sipas Spahos analiza e Korçës nuk është objektive, sepse siç thotë ai ka marrë maksimumin prej 5 mandatesh. “Analiza...

Lexo lajmin e plotë

KQZ vulos rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit

20:02 • 14 Korrik 2021

KQZ vulos rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit

Me 3 vota pro dhe dy vota kundër, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar pas 80 ditësh rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit, atë që ishte miratuar më parë edhe nga Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve. PS ka siguruar mandatin e tretë, ndërsa në opozitë janë...

Lexo lajmin e plotë

KQZ certifikon 25 prillin, shpërndahen mandatet për kandidatët fitues në 12 qarqet e vendit

16:13 • 23 Qershor 2021

KQZ certifikon 25 prillin, shpërndahen mandatet për kandidatët fitues në 12 qarqet e vendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi shpërndarjen e mandateve parlamentare për kandidatët e subjekteve garuese në zgjedhjet e 25 prillit. Në rang kombëtar, Partia Socialiste mori 74 mandate, Partia Demokratike 59, Lëvizja Lëvizje për Integrim 4 dhe Partia Social Demokrate 3. Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan...

Lexo lajmin e plotë

Kryemadhi zgjedh mandatin e Fierit, Petrit Vasili futet në parlament

12:55 • 21 Qershor 2021

Kryemadhi zgjedh mandatin e Fierit, Petrit Vasili futet në parlament

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka zgjedhur mandatin e deputetes në qarkun e Fierit, duke i hapur rrugën Petrit Vasilit që të marrë mandatin e deputetit në qarkun e Tiranës dhe duke përjashtuar në këtë mënyrë të renditurën e dytë në qarkun...

Lexo lajmin e plotë

Krimet zgjedhore, prokuroria: 53 procedime penale dhe 5 të arrestuar

10:21 • 10 Qershor 2021

Krimet zgjedhore, prokuroria: 53 procedime penale dhe 5 të arrestuar

Prokurori i Përgjithshëm ka përditësuar të dhënat në lidhje me raportimet për krimet zgjedhore. Deri më tani, rezulton se janë regjistruar për procedim penal 53 njoftime për vepra penale në lidhje me zgjedhjet. Nga çështjet e regjistruara kanë përfunduar 7 prej tyre me 5 persona në...

Lexo lajmin e plotë

Kolegji Zgjedhor rrëzon kërkesën e PD për përjashtimin e 7 anëtarëve: Nuk bazohet në ligj

10:57 • 08 Qershor 2021

Kolegji Zgjedhor rrëzon kërkesën e PD për përjashtimin e 7 anëtarëve: Nuk bazohet në ligj

Kolegji Zgjedhor rrëzon kërkesën e Partisë Demokratike për përjashtimin e 7 anëtarëve të Kolegjit Zgjedhor, me argumentin se është e pabazuar në ligj. Partia Demokratike kërkoi më herët përjashtimin e 7 prej 8 gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor, që kanë rrëzuar paditë për Gjirokastrën, Vlorën dhe...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet e 25 prillit, Celibashi: Ndryshimet ligjore rritën volumin e punës. Gjiknuri: Duhet depolitizim i administratës zgjedhore

13:04 • 07 Qershor 2021

Zgjedhjet e 25 prillit, Celibashi: Ndryshimet ligjore rritën volumin e punës. Gjiknuri: Duhet depolitizim i administratës zgjedhore

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, në raportimin vjetor para Komisionit të Ligjeve nënvizoi se pavarësisht kohës së shkurtër që pati në dispozicion, Komisoni Qendror i Zgjedhjeve arriti të përmbushte në kohë detyrat për administrimin e procesit të 25 prillit. “Ndryshimet e shumta të kodit...

Lexo lajmin e plotë

Certifikohen mandatet e Vlorës, Kolegji rrëzon ankimimet e PD-LSI, Kaso: Vendimmarrja u paracaktua

17:19 • 01 Qershor 2021

Certifikohen mandatet e Vlorës, Kolegji rrëzon ankimimet e PD-LSI, Kaso: Vendimmarrja u paracaktua

Kolegji Zgjedhor rrëzoi pretendimet e opozitës për pavlefshmëri zgjedhore në qarkun Vlorë duke legjitimuar mandatet e 25 prillit. Partia Demokratike akuzoi vendimmarrjen e gjyqtarëve si të paracaktuar. Brenda 24 orëve Kolegji Zgjedhor rrëzoi dy herë pretendimet e Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim për...

Lexo lajmin e plotë

Pas Gjirokastrës, Kolegji Zgjedhor rrëzon ankimimet e opozitës për Vlorën

11:51 • 01 Qershor 2021

Pas Gjirokastrës, Kolegji Zgjedhor rrëzon ankimimet e opozitës për Vlorën

Ashtu si një ditë më parë, Kolegji Zgjedhor vendosi të rrëzojë paditë e Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim për pavlefshmëri zgjedhore në qarkun e Vlorës. Duke ndjekur të njëjtin shembull, Kolegji gjithashtu nuk pranoi kërkesën e opozitës për të marrë prova shtesë. Ditën...

Lexo lajmin e plotë

Ankimet e opozitës për zgjedhjet, Kolegji Zgjedhor legjitimon Gjirokastrën

16:52 • 31 Maj 2021

Ankimet e opozitës për zgjedhjet, Kolegji Zgjedhor legjitimon Gjirokastrën

Kolegji Zgjedhor vendosi rrëzimin e pretendimeve të PD-së dhe LSI-së për pavlefshmëri zgjedhore në qarkun e Gjirokastrës duke certifikuar rezultatin e parë të zgjedhjeve të 25 prillit. Vendimi nuk e bindi opozitën e cila paralajmëroi padi në institucione të tjera.  Opozita pësoi disfatën e parë...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:06 • 27 Maj 2021
KAS rrëzon kërkesat e PD dhe Vetëvendosjes për pavlefshmërinë e zgjedhjeve në Tiranë
KAS rrëzon kërkesat e PD dhe Vetëvendosjes për pavlefshmërinë e zgjedhjeve në Tiranë

13:09 • 27 Maj 2021

KAS rrëzon kërkesat e PD dhe Vetëvendosjes për pavlefshmërinë e zgjedhjeve në Tiranë

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve rrëzoi kërkesën e Partisë Demokratike, që kishte kërkuar shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në qarkun e Tiranës. Vendimi u mor me shumicë votash nga anëtarët e KAS, 3 pro dhe 2 kundër, duke lënë në fuqi ndarjen e mandateve në...

Lexo lajmin e plotë

PS kërkon largimin e Voltana Ademit, kryetarja e Shoqatës së Bashkive: Duan të tërheqin padinë e zgjedhjeve

15:08 • 25 Maj 2021

PS kërkon largimin e Voltana Ademit, kryetarja e Shoqatës së Bashkive: Duan të tërheqin padinë e zgjedhjeve

Bashkitë e majta po organizohen që të bëjnë zgjedhje në Shoqatën e Bashkive të Shqipërisë, e drejtuar nga kryebashkiakja e djathtë, Voltana Ademi. Duke i konsideruar jashtë afateve organet drejtuese kanë kërkuar zgjedhje në këtë shoqatë. Kryebashkiakja e Shkodrës në një shkresë drejtuar ndërkombëtarëve, thekson...

Lexo lajmin e plotë

KAS shqyrton ankimimet për Durrësin, PD: Drejtuesit e fushatës së PS, të lidhur me krimin

11:48 • 24 Maj 2021

KAS shqyrton ankimimet për Durrësin, PD: Drejtuesit e fushatës së PS, të lidhur me krimin

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve ka nisur sot shqyrtimin e kërkesave ankimore të Partisë Demokratike për shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në qarkun e Durrësit, ndërsa LSI-ja kërkon përsëritjen e tyre në të gjitha zonat zgjedhore të qarkut. Përfaqësuesi ligjor i PD-së në KAS, Marash...

Lexo lajmin e plotë

Shkarkimi i presidentit: Komisioni hetimor thërret Metën në seancën dëgjimore

11:30 • 24 Maj 2021

Shkarkimi i presidentit: Komisioni hetimor thërret Metën në seancën dëgjimore

Komisioni Hetimor i ka kërkuar presidentit Ilir Meta të paraqitet në një seancë dëgjimore ditën e sotme. Në këtë mbledhje, Komisioni pritet të administrojë provat që sipas tyre vërtetojnë pretendimin e 49 deputetëve socialistë për shkelje të kushtetutës nga ana e presidentit, para dhe gjatë...

Lexo lajmin e plotë

Basha takim me ministrat e Jashtëm të Austrisë, Çekisë dhe Sllovenisë: PD do bëjë gjithçka për integrimin e vendit

17:38 • 23 Maj 2021

Basha takim me ministrat e Jashtëm të Austrisë, Çekisë dhe Sllovenisë: PD do bëjë gjithçka për integrimin e vendit

Kryetari i Partië Demokratike, Lulzim Basha, u takua ditën e sotme me ministrat e jashtëm të Austrisë, Çekisë dhe Sllovenisë, vend i cili merr dhe presidencën e rradhës së BE me 1 korrik. Basha i siguroi ministrat se PD do të bëjë gjithçka mundet në...

Lexo lajmin e plotë

KAS përfundon numërimin e votave për Beratin: Rezultati nuk ndryshon

21:37 • 21 Maj 2021

KAS përfundon numërimin e votave për Beratin: Rezultati nuk ndryshon

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve mbylli të gjitha pretendimet e palëve për qarkun e Beratit. Pas rinumërimit të 114 kutive të kërkuara nga LSI, rezultati nuk ndryshoi por u ngushtua diferenca ndërmjet PS-së dhe LSI-për në 58 vota për një karrige deputeti. Hetimi i kutive...

Lexo lajmin e plotë

Rinumërohen 46 kuti nga 114 në qarkun e Beratit, LSI ka plus 3 vota nga numërimi fillestar

20:46 • 20 Maj 2021

Rinumërohen 46 kuti nga 114 në qarkun e Beratit, LSI ka plus 3 vota nga numërimi fillestar

Është mbyllur për ditën e sotme rinumërimi i votave në KQZ për qarkun e Beratit. Sot janë rinumëruar 46 kuti nga 114 kuti në total që ka ky qark. Deri më tani rezulton që PS ka minus 6 vota nga numërimi fillestar, kurse LSI ka...

Lexo lajmin e plotë

PS mbështet kërkesën e LSI për të hapur kutitë në qarkun e Beratit

10:55 • 20 Maj 2021

PS mbështet kërkesën e LSI për të hapur kutitë në qarkun e Beratit

PS mbështet kërkesën e LSI për të hapur kutitë në qarkun e Beratit. Përfaqësuesi ligjor i PS në KQZ, Eridian Salianji theksoi se në kuadër të transparencës mbështet hapjen e kutive duke shprehur bindjen se rezultati në këtë qark nuk do të ndryshojë. LSI humbi...

Lexo lajmin e plotë

KAS rrëzon ankesat e PD-LSI për shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në Berat

17:49 • 19 Maj 2021

KAS rrëzon ankesat e PD-LSI për shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në Berat

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve rrëzoi kërkesat ankimore të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim për shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në qarkun Berat. Vendimi u mor me shumicë votash, 3 me 2. Vendimi është i ndërmjetëm pasi për qarkun e Beratit është edhe...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:22 • 19 Maj 2021
Reagimi i presidencës, Meta: Asgjë nuk ka përfunduar, shqyrtoni me paanësi ankesat
Vendimi i KAS për zgjedhjet në Gjirokastër, PD dhe LSI do ta dërgojnë në Kolegjin Zgjedhor

14:31 • 19 Maj 2021

Vendimi i KAS për zgjedhjet në Gjirokastër, PD dhe LSI do ta dërgojnë në Kolegjin Zgjedhor

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim thanë se do të dërgojnë në Kolegjin Zgjedhor vendimin e Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve për të rrëzuar pretendimin e tyre për pavlefshmëri të zgjedhjeve në Qarkun e Gjirokastrës. “Shpresojmë që vendimmarrja e Kolegjit Zgjedhor të jetë e...

Lexo lajmin e plotë

“Votimi i dyfishtë”, Pelinku: Shenjat e gishtave dyshohet të jenë të operatorëve

11:32 • 19 Maj 2021

“Votimi i dyfishtë”, Pelinku: Shenjat e gishtave dyshohet të jenë të operatorëve

Nënkomisionerja Shtetërore e Zgjedhjeve, Lealba Pelinku, e pyetur nga juristët e Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve për rastet e dyshimta për votim të dyfishtë në Qarkun e Gjirokastrës, sqaroi se një pjesë e mirë e rasteve dyshohet të jenë nga administrata zgjedhore. “Në dy rastet...

Lexo lajmin e plotë

PD publikon dokumentin për parregullsitë në zgjedhje: 19 persona në Berat votuan 53 herë

17:32 • 17 Maj 2021

PD publikon dokumentin për parregullsitë në zgjedhje: 19 persona në Berat votuan 53 herë

Partia Demokratike ka publikuar një dokument ku fakton parregullsitë në zgjedhjet e 25 prillit në qarkun e Beratit. Sipas dokumentit të shpërndarë për mediat r5ezulton se 19 perosna kanë votuar 53 herë në Berat. “Kryqëzimi i të dhënave të shenjave të gishtave ka faktuar votimin...

Lexo lajmin e plotë

Hoxha zbulon çfarë ndodhi në Këshillin Kombëtar: 10 persona tentuan të largohen, Kadillit deshën t’i ndërprisnin fjalën

10:28 • 17 Maj 2021

Hoxha zbulon çfarë ndodhi në Këshillin Kombëtar: 10 persona tentuan të largohen, Kadillit deshën t’i ndërprisnin fjalën

Anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Indrit Hoxha, i cili është pjesë dhe e grupimit të ri “Për PD” që kërkon dorëheqjen e Lulzim Bashës, ishte i ftuar në “Dita jonë” ku solli detaje nga mbledhja e një ditë më parë e strukturave të...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet e 25 prillit: PD mbledh sot Kryesinë dhe Këshillin Kombëtar. Basha përballet me kritikët

09:01 • 16 Maj 2021

Zgjedhjet e 25 prillit: PD mbledh sot Kryesinë dhe Këshillin Kombëtar. Basha përballet me kritikët

Tri javë nga humbja në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit Partia Demokratike do të mbledhë pasditen e sotme Kryesinë dhe Këshillin Kombëtar. Kryesia e PD-së do të mblidhet në orën 17:00 dhe në rend dite do të jenë “diskutime dhe vendimmarrje sipas statutit për proceset...

Lexo lajmin e plotë

Lulzim Basha, fushatë për kryetar

17:25 • 15 Maj 2021

Lulzim Basha, fushatë për kryetar

Me zërat kundër tij që nuk zbehen, Lulzim Basha nisi këtë të hënë një tur në Shqipëri me elektoratin e Partisë Demokratike. Në tre ndalesat e tij të para, Durrës, Lezhë dhe Fier, kryedemokrati dha 2 mesazhe kryesore. Basha i mëshon fort faktit që në...

Lexo lajmin e plotë

KAS merr në shqyrtim Beratin. PD: Drejtuesit politikë të PS kanë bashkëpunuar me individë me rekorde të tmerrshme kriminale

11:33 • 14 Maj 2021

KAS merr në shqyrtim Beratin. PD: Drejtuesit politikë të PS kanë bashkëpunuar me individë me rekorde të tmerrshme kriminale

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve pranë KQZ mori në shqyrtim kërkesat e paraqitura nga PD dhe LSI për qarkun e Beratit. Demokratët, njësoj si LSI-ja, kërkojnë pavlefshmërinë e zgjedhjeve ne Berat, ku PS-ja mori mandatin e pestë, me 77 vota diferencë nga LSI-ja. Përfaqësuesi ligjor...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet e 25 prillit, PD mbledh Kryesinë dhe Këshillin Kombëtar të dielën

21:19 • 12 Maj 2021

Zgjedhjet e 25 prillit, PD mbledh Kryesinë dhe Këshillin Kombëtar të dielën

Partia Demokratike ka njoftuar se ditën e diel më 16 maj ora 17:00 do të zhvillojë mbledhjen e Kryesisë së partisë. Në këtë mbledhje, sipas njoftimit të PD do të diskutohet dhe do të ketë vendimmarrje sipas statutit për proceset politike pas situatës së krijuar...

Lexo lajmin e plotë

“Masakër elektorale”, Gjata: Nuk flitet për një mandat, kemi bërë 180 kallëzime, s’ka asnjë lëvizje

00:29 • 13 Maj 2021

“Masakër elektorale”, Gjata: Nuk flitet për një mandat, kemi bërë 180 kallëzime, s’ka asnjë lëvizje

Sekretari i Çështjeve Ligjore në PD, Çlirim Gjata, ishte i ftuar në Ditari në A2 nga ku foli për denoncimet e Partisë Demokratike për zgjedhjet e 25 prillit. Gjata i komentoi zgjedhjet si masakrën më të madhe elektorale. Sipas tij, në 25 prill problemi nuk...

Lexo lajmin e plotë

Nis shqyrtimi i ankesave, KAS “ngec” në Gjirokastër, 8 orë diskutime pa vendimmarrje

19:49 • 12 Maj 2021

Nis shqyrtimi i ankesave, KAS “ngec” në Gjirokastër, 8 orë diskutime pa vendimmarrje

Ankesat e bëra nga Partia Demokratike, Lëvizja Socialiste për Integrim dhe Vetëvendosje për pavlefshmëri të zgjedhjeve filluan të shqyrtohen nga Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve. Procesi nisi nga qarku i Gjirokastrës ku 8 orë mbledhje nuk mjaftuan për të verifikuar vlefshmërinë e zgjedhjeve. Komisioni i...

Lexo lajmin e plotë

PD nxjerr listën: Provat për pavlefshmërinë e zgjedhjeve

16:59 • 12 Maj 2021

PD nxjerr listën: Provat për pavlefshmërinë e zgjedhjeve

Partia Demokratike paraqiti sot në Komisionin e Ankimimeve dhe Sanksioneve prova, të cilat sipas kësaj partie, faktojnë shkeljen e ligjit nga PS në atë masë sa zgjedhjet duhet të përsëriten në 9 qarqe. PD pretendon se ka pasur:   1.            Blerje masive e votës nëpërmjet...

Lexo lajmin e plotë

KAS shqyrton ankimimet për Gjirokastrën, Merxhani: Kemi fakte dhe prova të manipulimit të votës

12:07 • 12 Maj 2021

KAS shqyrton ankimimet për Gjirokastrën, Merxhani: Kemi fakte dhe prova të manipulimit të votës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve ka nisur sot shqyrtimin e ankimimeve për zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit. Gjirokastra është qarku i parë i marrë në shqyrtim nga KAS, ku kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Kreshnik Merxhani parashtroi shkeljet e evidentuara në këtë qark. Me fakte...

Lexo lajmin e plotë

Bylykbashi: Jam nga më kritikët për vendimet e PD, nga djegia e mandateve te bojkoti i zgjedhjeve, por nuk bëhet tani kjo analizë

23:15 • 11 Maj 2021

Bylykbashi: Jam nga më kritikët për vendimet e PD, nga djegia e mandateve te bojkoti i zgjedhjeve, por nuk bëhet tani kjo analizë

Oerd Bylykbashi, anëtar i Kryesisë së PD, ishte i ftuar në Absolut 4 nga ku u shpreh se ai është një nga zërat më kritik në lidhje me vendimet e marra nga PD, ku përmendi djegien e mandateve, si dhe bojkotin e zgjedhjeve lokale. Megjithatë,...

Lexo lajmin e plotë

“SPAK-u nuk ka për t’i dhënë kurrë fitoren në tavolinë njërës apo tjetrës palë në zgjedhje”

22:07 • 11 Maj 2021

“SPAK-u nuk ka për t’i dhënë kurrë fitoren në tavolinë njërës apo tjetrës palë në zgjedhje”

“Nuk duhet të kemi pritshmëri që SPAK-u do të bëjë atë lojë politike që disa autorë politikë nuk patën kurajën ta bëjnë. Nga SPAK-u për këto zgjedhje ne duhet të presim maksimumin që të bëjë drejtësi, të dënojë ata që janë për t’u dënuar dhe...

Lexo lajmin e plotë

Denoncimet për zgjedhjet, Vurmo: Manipulimet jo decizive, opozita ta kërkojë fajin te vetja

21:59 • 11 Maj 2021

Denoncimet për zgjedhjet, Vurmo: Manipulimet jo decizive, opozita ta kërkojë fajin te vetja

Gjergji Vurmo nga Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim u tregua i ashpër me sjelljen e opozitës pas rezultatit të zgjedhjeve të 25 prillit. Sipas tij, ka pasur prova për manipulime por ato nuk kanë mundur të jenë decizive. Ai shtoi se opozita duhet t’i kërkojë...

Lexo lajmin e plotë

Oerd Bylykbashi në Absolut 4: Zgjedhjet e 25 prillit nuk ishin as të lira as të ndershme

21:38 • 11 Maj 2021

Oerd Bylykbashi në Absolut 4: Zgjedhjet e 25 prillit nuk ishin as të lira as të ndershme

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi ishte i ftuar në Absolut 4 në A2, ku foli rreth asaj që ai e quajti një masakër elektorale që u zbatua në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ndërsa komentoi zërat për largimin e kryetarit të PD,...

Lexo lajmin e plotë

Rezultati i zgjedhjeve, KAS do të nisë nesër shqyrtimin e ankimimeve të PD dhe LSI

17:29 • 11 Maj 2021

Rezultati i zgjedhjeve, KAS do të nisë nesër shqyrtimin e ankimimeve të PD dhe LSI

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve pranë KQZ vendosi të kthejë për plotësim disa kërkesa ankimore të subjekteve zgjedhore për rezultatin e 25 prillit dhe kaloi për shqyrtim disa të tjera. Kështu, pas verifikimeve, KAS vendosi kalim për shqyrtim të kërkesave ankimore nr. 33, nr. 34,...

Lexo lajmin e plotë

“Krim elektoral”… Vetëvendosje publikon një tjetër video nga Tepelena

17:07 • 11 Maj 2021

“Krim elektoral”… Vetëvendosje publikon një tjetër video nga Tepelena

Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri, që garoi në zgjedhjet e 25 prillit me 3 kandidatë – zyrtarisht si të pavarur – ka publikuar një video në llogarinë e saj në Facebook, ku pretendon se numëruesit e votave kanë kryer një krim zgjedhor, duke “vendosur sipas dëshirës...

Lexo lajmin e plotë

“Kërkesa për dorëheqjen e Bashës, e nxituar”, Vokshi: Ende nuk është vendosur nëse do të ulemi në Kuvend

14:27 • 11 Maj 2021

“Kërkesa për dorëheqjen e Bashës, e nxituar”, Vokshi: Ende nuk është vendosur nëse do të ulemi në Kuvend

Një veprim të nxituar e ka konsideruar deputetja e zgjedhur e Partisë Demokratike Albana Vokshi, kërkesën e “Grupimit për PD” për dorëheqjen e kryetarit demokrat, Lulzim Basha, pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit. Sipas saj, kjo deklaratë e tyre favorizon kryeministrin Rama dhe nuk...

Lexo lajmin e plotë

Ankimimet zgjedhore, kandidatët e Vetëvendosjes kërkojnë pavlefshmëri në 3 qarqe

12:41 • 11 Maj 2021

Ankimimet zgjedhore, kandidatët e Vetëvendosjes kërkojnë pavlefshmëri në 3 qarqe

Edhe Vetëvendosja kërkon pavlefshmëri të zgjedhjeve. Tre kandidatët e pavarur të Vetëvendosjes në Shqipëri, kanë kërkuar që procesi zgjedhor në zonat ku ata kanë garuar ka pasur manipulime ndaj duhet të shpallet i pavlefshëm. Konkretisht, Boiken Abazi kërkon pavlefshmëri në qarkun e Tiranës, Iliaz Shehu...

Lexo lajmin e plotë

Basha nga Durrësi: Rezultati i zgjedhjeve nuk do të njihet kurrë. Beteja jonë deri në rrëzimin e regjimit të Ramës

11:45 • 11 Maj 2021

Basha nga Durrësi: Rezultati i zgjedhjeve nuk do të njihet kurrë. Beteja jonë deri në rrëzimin e regjimit të Ramës

Pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit, kreu demokrat Lulzim Basha ka nisur sot nga Durrësi takimin me strukturat e PD-së së çdo qarku. Në fjalën e tij, kreu demokrat tha se rezultati i 25 prillit nuk do të njihet kurrë. Sipas Bashës, beteja e...

Lexo lajmin e plotë

Zyrtari i PE uron Ramën për fitoren, Kefalogiannis: Hap i rëndësishëm drejt BE

22:32 • 10 Maj 2021

Zyrtari i PE uron Ramën për fitoren, Kefalogiannis: Hap i rëndësishëm drejt BE

Kanë vijuar urimet nga partnerët ndërkombëtar në drejtim të kryeministrit Edi Rama për fitoren në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Së fundmi, kreu i qeverisë ka marrë një mesazh dhe nga Kreu i Delegacionit të PE në Komitetin e Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, Manolis Kefalogiannis. Zyrtari i...

Lexo lajmin e plotë

Belind Këlliçi: Kemi bërë 40 denoncime në SPAK dhe askush nuk ka lëvizur gishtin

21:04 • 10 Maj 2021

Belind Këlliçi: Kemi bërë 40 denoncime në SPAK dhe askush nuk ka lëvizur gishtin

Belind Këlliçi, një nga kandidatët më të votuar të PD në Tiranë në zgjedhjet e 25 prillit, ishte i ftuar në A2 nga ku komentoi pikëpyetjet e ngritura nga PD për këtë proces. Këlliçi u shpreh se drejtësia duhet të bëjë detyrën, pasi deri tani,...

Lexo lajmin e plotë

PD ankimon zgjedhjet në 9 qarqe, Kaso: Beteja do të vijojë me propozime konkrete në të gjitha frontet

10:51 • 10 Maj 2021

PD ankimon zgjedhjet në 9 qarqe, Kaso: Beteja do të vijojë me propozime konkrete në të gjitha frontet

Hapi i parë i Partisë Demokratike është ekspozimi i çdo paligjshmërie dhe më pas beteja do të vijojë me propozime konkrete. Këtë konfirmoi në studion e “Ditari” në A2 CNN, sekretari për çështjet zgjedhore në PD, Ivi Kaso, i cili përjashtoi djegien e mandateve të...

Lexo lajmin e plotë

Dorëheqja e Bashës? Ivi Kaso: Reflektimi, i domosdoshëm për PD, pas zbardhjes së zgjedhjeve

10:38 • 10 Maj 2021

Dorëheqja e Bashës? Ivi Kaso: Reflektimi, i domosdoshëm për PD, pas zbardhjes së zgjedhjeve

Reflektimi në PD është i domosdoshëm, por kjo duhet të vijë pas zbardhjes së procesit zgjedhor. Kështu u shpreh sekretari për çështjet zgjedhore në PD Ivi Kaso, kur u pyet për zërat që kërkojnë dorëheqjen e kryetarit demokrat Lulzim Basha. “Ka zëra që kërkojnë marrjen...

Lexo lajmin e plotë

Pse nuk arriti Nisma Thurje të futej në Parlament? Shabani: Përpjekja vijon. Do garojmë në zgjedhjet bashkiake

10:27 • 10 Maj 2021

Pse nuk arriti Nisma Thurje të futej në Parlament? Shabani: Përpjekja vijon. Do garojmë në zgjedhjet bashkiake

Sistemi zgjedhor, i padrejtë dhe pabarazia ekonomike, ishin disa nga faktorët që nuk lejuan hyrjen në parlament të forcave të reja politike. Këtë mendim ndau në “Dita jonë” kreu i Nismës Thurje, Endri Shabani. “Ky është sistem zgjedhor i padrejtë, favorizon ata që e kanë...

Lexo lajmin e plotë

LSI ankimon në KQZ rezultatin për Qarkun e Durrësit, kërkon rinumërim

21:06 • 09 Maj 2021

LSI ankimon në KQZ rezultatin për Qarkun e Durrësit, kërkon rinumërim

Pas Qarkut të Beratit, Lëvizja Socialiste për Integrim ka ankimuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve edhe rezultatin për Qarkun e Durrësit, duke kërkuar rinumërim. “Në disa QV u gjendën në kutinë e fletëve të votimit fletë pa vula, fakt i cili përveç se bie në...

Lexo lajmin e plotë

“Masakër elektorale”, PD dorëzon në KQZ dosjen ankimore për zgjedhjet e 25 prillit

13:46 • 09 Maj 2021

“Masakër elektorale”, PD dorëzon në KQZ dosjen ankimore për zgjedhjet e 25 prillit

Partia Demokratike ka dorëzuar në KQZ dosjen ankimore për zgjedhjet e 25 prillit. Në një dalje publike për mediat, përfaqësuesit e grupit të juristëve të PD-së, Marinela Ziu dhe Marash Logu thanë se bëhet fjalë për prova që tregojnë qartë atë çka e cilësojnë një...

Lexo lajmin e plotë

Të dielën, PD dorëzon  kërkesën për pavlefshmëri të zgjedhjeve në 9 qarqe

21:23 • 07 Maj 2021

Të dielën, PD dorëzon kërkesën për pavlefshmëri të zgjedhjeve në 9 qarqe

Partia Demokratike pritet të dorëzojë ditën e dielë pranë Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS) kërkesën për shpallje të pavlefshme të rezultatit të zgjedhjeve të 25 prillit, për 9 qarqe në vend. Qarqet janë Durrës, Tiranë, Elbasan, Fier, Berat, Gjirokastër, Korçë Vlorë, Shkodër. Sipas fakteve...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:02 • 07 Maj 2021
A mbaruan zgjedhjet? Nga ankimimet e partive tek vendimet e Gjykatës Kushtetuese
Misioni i SHBA në OSBE për zgjedhjet në Shqipëri: Problem shitblerja e votës, përdorimi i administratës dhe publikimi i të dhënave. SPAK të hetojë

19:27 • 07 Maj 2021

Misioni i SHBA në OSBE për zgjedhjet në Shqipëri: Problem shitblerja e votës, përdorimi i administratës dhe publikimi i të dhënave. SPAK të hetojë

Fenomeni i shit-blerjes së votës, përfshirja e administratës nga qeveria në pushtet, publikimi i të dhënave të qytetarëve dhe preferencat e tyre partiake, janë disa nga konstatimet e Misionit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në OSBE, në lidhje me zgjedhjet e 25 prillit në...

Lexo lajmin e plotë

LSI kërkon shpalljen të pavlefshme të zgjedhjeve në Gjirokastër

13:13 • 07 Maj 2021

LSI kërkon shpalljen të pavlefshme të zgjedhjeve në Gjirokastër

Lëvizja Socialiste për Integrim kërkon që zgjedhjet e 25 prillit të shpallen të pavlefshme për qarkun e Gjirokastrës. LSI e ka dërguar ankimin ne Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ku kërkon shpalljen të pavlefshme të zgjedhjeve në Bashkinë Dropull, dhe duke qenë se kjo ndikon në...

Lexo lajmin e plotë

Ftesa e Ballës për shkarkimin e Metës: Lufta jonë, kthimi i demokracisë, çdo gjë tjetër shmang vëmendjen

12:48 • 07 Maj 2021

Ftesa e Ballës për shkarkimin e Metës: Lufta jonë, kthimi i demokracisë, çdo gjë tjetër shmang vëmendjen

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi, reagoi pas ftesës nga foltorja e Kuvendit e kreut të grupit të PS-së, Balla që opozita të bashkojë votat për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Gazmend Bardhi shprehet se kjo ftesë për shkarkimin e kreut të shtetit...

Lexo lajmin e plotë

Brenda Kuvendit të 25 prillit

23:22 • 06 Maj 2021

Brenda Kuvendit të 25 prillit

Krasniqi: Shqipërisë i duhej një parlament më funksional në cilësi dhe përfaqësim Deputetët e dalë nga zgjedhjet e 25 prillit kanë qenë në fokus të diskutimit në emision “Absolut 4” në A2 CNN me analistët Afrim Krasniqi, Mentor Kikia dhe Ilir Kalemaj. Për Krasniqin prurjet...

Lexo lajmin e plotë

Parlamenti i 25 prillit, Kalemaj: Kemi humbur përfaqësimin, jemi kthyer në republikë ekzekutive

23:00 • 06 Maj 2021

Parlamenti i 25 prillit, Kalemaj: Kemi humbur përfaqësimin, jemi kthyer në republikë ekzekutive

“Ka rënë përfaqësia parlamentare, ka rënë forca e parlamentit si organ legjislativ që me ndryshimet e Kodit zgjedhor që dobësuan lidhjen e deputetit me territorin”. Kështu u shpreh në Absolut 4 analisti Ilir Kalemaj, sipas të cilit nuk ka debat dhe transparencë për çështjet me...

Lexo lajmin e plotë

Kikia: Do të doja deputetë me integritet e kurajo për të kundërshtuar ligjet që bien ndesh me interesin publik

21:46 • 06 Maj 2021

Kikia: Do të doja deputetë me integritet e kurajo për të kundërshtuar ligjet që bien ndesh me interesin publik

Për gazetarin Mentor Kikia shqetësim është integriteti publik për ata që shkojnë në parlament. Në studion e Absolut 4 ai tha se problem i deputetëve shqiptarë është nënshtrimi ndaj kryetarit dhe u mungon kurajoja për të kundërshtuar një ligj apo vendim që bie ndesh me...

Lexo lajmin e plotë

Krasniqi: Shqipërisë i duhej një parlament më funksional në cilësi dhe përfaqësim

21:31 • 06 Maj 2021

Krasniqi: Shqipërisë i duhej një parlament më funksional në cilësi dhe përfaqësim

Deputetët e dalë nga zgjedhjet e 25 prillit kanë qenë në fokus të diskutimit në emision “Absolut 4” në A2 CNN me analistët Afrim Krasniqi, Mentor Kikia dhe Ilir Kalemaj. Për Krasniqin prurjet e reja nuk kanë përvojë politike, por janë lokalë dhe është e...

Lexo lajmin e plotë

Meta sqaron mungesën në Komisionin e Ligjeve: Nuk mund të anuloja agjendën, qeveria ishte në dijeni

20:24 • 06 Maj 2021

Meta sqaron mungesën në Komisionin e Ligjeve: Nuk mund të anuloja agjendën, qeveria ishte në dijeni

Presidenti Ilir Meta ka sqaruar mungesën e pjesëmarrjes së tij në Komisionin e Ligjeve, pas akuzave se po tenton të nxjerrë jashtë afatit trajtimin e kërkesës. Përmes zëdhënësit të tij, kreu i shtetit publikon komunikimin zyrtar me Ministrinë e Jashtme për takimin e sotëm me...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja