Kjo ngjarje ka përfunduar

Zgjedhjet parlamentare 2021

Për gazetarin Mentor Kikia shqetësim është integriteti publik për ata që shkojnë në parlament. Në studion e Absolut 4 ai tha se problem i deputetëve shqiptarë është nënshtrimi ndaj kryetarit dhe u mungon kurajoja për të kundërshtuar një ligj apo vendim që bie ndesh me interesin publik. Sipas tij  ky...

Deputetët e dalë nga zgjedhjet e 25 prillit kanë qenë në fokus të diskutimit në emision “Absolut 4” në A2 CNN me analistët Afrim Krasniqi, Mentor Kikia dhe Ilir Kalemaj. Për Krasniqin prurjet e reja nuk kanë përvojë politike, por janë lokalë dhe është e vështirë që të krijojnë një...

Presidenti Ilir Meta ka sqaruar mungesën e pjesëmarrjes së tij në Komisionin e Ligjeve, pas akuzave se po tenton të nxjerrë jashtë afatit trajtimin e kërkesës. Përmes zëdhënësit të tij, kreu i shtetit publikon komunikimin zyrtar me Ministrinë e Jashtme për takimin e sotëm me ministren austriake znj. Karoline Edtstadler,...

Grupimi "PËR PD", i kryesuar nga ish-presidenti Bujar Nishani, doli me një deklaratë të përbashkët ku kërkoi dorëheqjen e Lulzim Bashës dhe drejtuesve të tjerë të partisë, si dhe reformimin e kësaj force politike, për të nisur një proces analize, hapjeje dhe bashkimi. Nishani, si kryetar i Këshillit Kombëtar, shpjegoi se statuti nuk ja lejon të thërrasë në mbledhje këtë forum pa lejen e kryetarit. Ndërsa Arben Imami pohoi se grupi në fjalë kishte dijeni për një përpjekje bashkëpunimi të PD-së me PS-në.

Kryetari i PD Lulzim Basha u takua sot me ministren austriake të BE dhe Kushtetutës, Karoline Edstadler. Në fokus të bisedimeve ishin zgjedhjet e 25 prillit, për të cilat kreu i PD-së u shpreh se qeveria në bashkëpunim me persona të inkriminuar tjetërsuan vullnetin e zgjedhësve. Basha theksoi vendosmërinë e...

Komisioneri shtetëror i zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, tha se po vazhdon puna për kryqëzimin e të dhënave në pajisjet e identifikimit biometirk. Në rast se do këtë dyshime se një person ka votuar më shumë se një herë, atëherë materialet do t’i kalojnë prokurorisë që do të merret me hetimin e...

Grupimi i anëtarëve dhe ish-anëtarëve të PD-së që kërkojnë largimin e Lulzim Bashës pas rezultatit të zgjedhjeve të 25 prillit, mbajtën një konferencë për shtyp, kur renditën disa nga arsyet e kërkesës së tyre. Sipas grupimit “Për PD”, Lulzim Basha dhe drejtuesit e lartë të PD-së duhet të mbajnë përgjegjësi...

Drejtuesi politik i PD-së në Qarkun e Korçës për zgjedhjet e 25 prillit dhe më i votuari në këtë qark nga kjo parti, Ervin Salianji, ishte i ftuar mëngjesin e sotëm në “Dita jonë”. Sa i përket rezultatit të PD-së në këtë qark, ai u shpreh se ka qenë përtej...

Nismën për ta shkarkuar nga posti i Presidentit, Ilir Meta e mësoi edhe zyrtarisht. Në adresë të tij, Kuvendi i kishte dërguar kërkesën e 49 socialistëve që kanë për detyrë shkarkimin e Presidentit të Republikës. Në kundërpërgjigjen shkresore, Meta ka qasjen e tij se përse e Edi Rama kërkon ta...

Kryetari i PD, Lulzim Basha, zhvilloi një takim me Komisionerin e BE-së për Zgjerimin, Oliver Varhelyi. Mësohet se në qendër të takimit ishte procesi i zgjedhjeve të 25 prillit. Në deklaratën e PD-së theksohet se Basha e njohu komisionierin me “manipulimet masive që i janë bërë procesit zgjedhor, përmes shitblerjes...

Gjatë vizitës në Shqipëri, ku solli dhe një sasi vaksinash Pfizer kundër koronavirusit, Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi komentoi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit dhe kontestimet e opozitës. Sipas komisionerit të BE-së, procesi zgjedhor tashmë ka hyrë në fazën e ankimimit dhe tashmë duhen rezultate të qarta sa më shpejt...

Me 11 479 vota në Qarkun e Korçës, ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, është një nga kandidatët socialistë më të votuar në zgjedhjet e 25 prillit. Mëngjesin e së shtunës, ai ishte i ftuar në “Dita jonë” në A2, ku foli për “Defender 21”, por u pyet edhe për 25...

00:02 - 5.05.2021

Lulzim Basha i sfiduar!

Humbja e PD në zgjedhje, Imami: Rama manipulator, por Basha s’mund të qëndrojë më në krye të partisë Ish-anëtari i kryesisë i Partisë Demokratike Arben Imami ka folur ne studion e “Absolut 4” për humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit dhe situatën e krijuar në parti. Në...

“PD është aset që mund të shkëpusë vendin nga bataku ku është futur dhe është vlerë kryesore. Nëse nuk do te jetë kjo korsi e ngjarjeve, nëse gjërat nuk përmirësohen në PD, besoj që e djathta është e bllokuar nga PD”. Këtë mendim ndau në studion e “Absolut 4” ish-anëtari...

Ish-anëtari i kryesisë së PD-së Arben Imami ka folur me një gjuhë të ashpër për kreun aktual të Partisë Demokratike, lidhur me vendimin e këtij të fundit për djegien e mandateve në vitin 2019. Sipas Imamit, për Bashën “duhet të kishim folur me forcë që në 2013, por menduam që...

Pedagogu i Medlir Mema, nga Universiteti i Tokios, deklaroi në një lidhje me “Absolut 4” në A2 se kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duhet të përballet me realitetin e humbjes së zgjedhjeve të radhës. “Nëse rezultatet e certifikuara nuk përmbysen në ditët në vijim, Lulzim Basha duhet të japë...

Ish-anëtari i kryesisë i Partisë Demokratike Arben Imami ka folur ne studion e “Absolut 4” për humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit dhe situatën e krijuar në parti. Në këndvështrimin e tij, ai thotë se ka pasur manipulime paraprake të zgjedhjeve nga Rama, por thekson se kryetari...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar zyrtarisht rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Vendimi i KQZ-së kaloi pa debate, ndërsa palët humbëse kanë mundësi ta ankimojnë në KAS. Nëntë ditë nga zgjedhjet parlamentare, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar rezultatin përfundimtar për të 12 zonat zgjedhore. Akti që vulos...

Kreu demokrat Lulzim Basha është takuar pasditen e sotme me kandidatët për deputetë. Në fjalën e tij në fillim të takimit ai tha se misioni për të sjellë ndryshimin në Shqipëri vazhdon me fuqi maksimale. Sipas tij “pavarësisht vjedhjes më të madhe të votave në historinë e Shqipërisë, PD u...

Teksa Partia Demokratike është duke mbledhur fakte për të vërtetuar atë të cilën e cilëson masakër elektorale Lulzim Basha në një deklaratë për mediat hodhi akuza mbi treshen Doshi-Rama-Rakipi për mënyrën sesi ata i kanë marrë votat e shqiptarëve me 25 prill. Pyetjet duhet t’i drejtohen atyre që bënë masakrën...

Pak pas deklaratës së Bashës, ku kreu demokrat i quajti sërish masakër elektorale zgjedhjet e fundit, ka reaguar Rama në rrjetet sociale. Kryeministri përsëriti edhe njëherë tjetër se ftesa për bashkëpunim mbetet e hapur, ndërsa theksoi se në mandatin e tretë mazhoranca do ta ketë fokusin te ngjitja e Shqipërisë...

“Fitorja e Partisë Socialiste është fitorja ime”. Kështu u shpreh kreu i socialistëve të Tiranës, Ervin Bushati, në hyrje te Parlamentit, ku sezonin e ardhshëm nuk do të bëjë më pjesë. Ai mblodhi pak vota preferenciale dhe u detyrua t’i lërë vendin një deputeti të ri që theu herësin duke...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e quajti edhe njëherë tjetër 25 prillin një masakër elektorale. “25 prilli është një masakër elektorale. Besimi, shpresa që zgjuam, pavarësisht rolit të paprecedentë të krimit të organizuar dhe shkrirjes së vijave ndarëse të partisë dhe shtetit, nuk ia dolën dot”. Basha u shpreh...

“Rezultati i zgjedhjeve mendoj se është i saktë, shpreh gjendjen emocionale të shoqërisë. Ajo që është për të ardhur keq është se edhe pas 30 viteve, ne i kontestojmë zgjedhjet. Unë nuk e vë në dyshim që ka pasur parregullsi, por absolutisht mendoj se nuk do të ndryshonte rezultatin e...

A mund të shkarkohet Ilir Meta? Gjoni: Është vetëm çështje kohe Partia Socialiste ka depozituar sot në Kuvend kërkesën për shkarkimin e presidentit Ilir Meta, me argumentin se para dhe gjatë fushatës, ka kryer veprime që bien në kundërshtim me Kushtetutën e vendit. Për Edlira Gjonin, ky tashmë është një...

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve do të shqyrtojë nesër në orën 13:00 kërkesat ankimore të paraqitura nga KZAZ-ja 35 në qarkun e Tiranës dhe KZAZ-ja 22 në qarkun e Durrësit. Ankimimet janë nga KZAZ-të për kundërshtimin e vendimit të Komisionerit për vendosjen e sanksionit administrativ ndaj anëtareve të disa KZAZ-ve....

Shefja e misionit vëzhgues të OSBE-ODIHR, Ursula Gacek ishte sot në selinë e Partisë Demokratike, ku zhvilloi një takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha. Takimi vjen në një kohë kur zgjedhjet përfunduan dhe fituese ishte Partia Socialiste me 74 mandate, ndërsa nga kampi opozitar hidhen akuza për vjedhje të...

Presidenti Ilir Meta ka kërkuar që të vazhdojë administrimi i çdo kontestimi dhe ankese deri në rinumërimin e votës së fundit. Përmes një statusi në Facebook, kreu i shtetit shkruan se asgjë nuk ka përfunduar dhe kërkon që subjektet të merren me hetimin e krimeve zgjedhore dhe jo me “shashka”....

Etjen Xhafaj, i katërti më i votuar në listën e PS-së në Tiranë, me 12 793 vota, ishte i ftuar mëngjesin e sotëm në “Dita jonë”. Ai u shpreh se kryefjala e mandatit të tretë të kësaj mazhorance do të jetë ndezja e motorëve ekonomikë të vendit. “Rreziku më i...

Pas Jozefina Topallit, një tjetër dorëheqje vjen nga radhët e partive të reja të opozitës, pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit. Këtë të diel, kreu i Bindjes Demokratike Astrit Patozi ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i partisë, duke marrë mbi vete përgjegjësitë e humbjes, ndërsa falënderon kandidatët, votuesit dhe...

Të dielën e Pashkëve ortodokse kreu i qeverisë e kaloi në Vlorë duke inspektuar punimet e nisura. Krah tij nuk ishte kryebashkiaku i Vlorës, Dritan Leli, tashmë person i padëshiruar në kampin rozë. Vetë Edi Rama e cilësoi sot atë si “të vdekurin e Bashkisë”. Pas fitores së zgjedhjeve kryeministri...

Kryeministri Edi Rama iu është përgjigjur akuzave të opozitës në lidhje me  shitblerje të votave në zgjedhjet e 25 prillit. Në një intervistë për gazetën e njohur italiane ”La Repubblica”, kreu i qeverisë tha se këto janë zgjedhjet e pesta radhazi që opozita humb dhe duhet të reflektojë jo të...

Me anë të Oerd Bylykbashit, Partia Demokratike denoncoi se gjatë muajve mars dhe prill, bashkitë e kontrolluara nga Rama dhanë 40 milionë euro për familjet e prekura nga tërmeti. Bylykbashi theksoi se gjatë 2 muajve të fundit, bashkitë e kontrolluar nga Rama kanë rritur në mënyrë fiktive vlerën e dëmeve...

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, presidenti Ilir Meta kërkon rinumërim të votave të pavlefshme, të cilat ishin në një përqindje mjaft të lartë në zgjedhjet e 25 prillit. “Në zgjedhjet e vitit 2013 vetëm 1.39 përqind e votave ishin të pavlefshme. Në vitin 2017 vetëm 1.98 përqind...

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, i cili siguroi mandatin si i dyti në listën e koalicionit me PD në Durrës, uron Partinë Socialiste për fitoren në zgjedhjet e 25 prillit, ndërsa më pas i bën një analizë rezultatit. “E nis këtë qëndrim duke uruar Partinë Socialiste për fitoren...

Ivi Kaso, sekretari për çështjet zgjedhore në Partinë Demokratike, ishte i ftuar në Ditarin e mbrëmjes në A2 nga ku foli për akuzat e ngritura deri tani nga opozita mbi parregullsitë gjatë zgjedhjeve. “Denoncimet kanë qenë të vazhdueshme prej disa muajsh. Aktualisht ne kemi ndarë me publikun vetëm shkeljet e...

Këshilli i Atlantikut ka dërguar një mesazh në drejtim të kryeministrit Edi Rama, ku e uron për fitoren në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Mes të tjerash, në mesazh thuhet se Këshilli i Atlantikut mezi pret të bashkëpunojë me qeverinë e re dhe opozitën në të mirë të integrimit europian...

Prurjet e reja në politikë, thyersit e herësit, por dhe largimi i xhaketave të vjetra kanë shkaktuar jo pak komente, por si i  shohin analistët zhvillimet e fundit? Duke sjellë në vemendje rastin “Rakipi”, Plator Nesturi shprehet se përfaqësimi i të riut në parlament vjen si pasojë e një fenomeni...

Deputeti socialist Pandeli Majko ka reaguar pas përfundimit të numërimit të votave preferenciale në Tiranë. Përmes një statusi në rrjete sociale, Majko shkroi se edhe pse është ndër dhjetë më të votuarit në kryeqytet, sistemi nuk e lejon atë të jetë deputet për 4 vitet e ardhshme. Majko shkruan se...

Tashmë që vota preferenciale është numëruar, vihet re se mes 10 deputetëve që kanë mbledhur më shumë vota, në rang vendi, 8 i përkasin Partisë Socialiste, ndërsa 2 janë demokratë. I pari është Taulant Balla me një rekord prej 21600 preferencash, ndjekur nga Fatmir Xhafaj me mbi 16700 vota. Në...

E vetmja bashki në vend me kryetare nga partia Demokratike, Shkodra edhe në zgjedhjet e 25 prillit tregoi se mbetet një bastion i padiskutueshëm i opozitës. Të pakënaqur me investimet e kryera në këto 8 vite të qeverisjes së socialistëve, shkodranët janë të dyzuar nëse në mandatin e tretë Shkodra do të marrë vëmendjen e duhur për investime apo do të vazhdojë të trajtohet në të njëjtën mënyrë, aty ku kryeministri akuzon kryetaren e bashkisë se nuk bashkëpunon dhe nga ana tjetër kryebashkiakja akuzon qeverinë se e ka lënë në “baltë” Shkodrën. Por duket se në një pikë shkodranët janë të gjithë në një mendje, kur i pyet nëse është investuar në Shkodër në këto 8 vite të socialistëve. “Shkodra u provua që është demokratike, ka 8 vite që askush nuk ka ndërhyrë në Shkodër. Edhe uji kur nuk lëviz për 4 vjet, merr erë”, thonë banorët. Ndoshta ky është mandati ku sfida e qeverisë socialiste është që të bind edhe veriun se është qeveri e të gjithë shqiptarëve.

I pyetur në lidhje me humbjen e thellë të LSI-së, e cila mori vetëm 4 mandate në këto zgjedhje, kreu i shtetit iu përgjigj gazetarëve se në të ardhmen do ta shihni se sa vota do të marrë Ilir Meta, duke përsëritur qëndrimin për rikthimin në partinë që vetë themeloi....

E vetmja bashki në vend me kryetare nga partia Demokratike, Shkodra, edhe në zgjedhjet e 25 prillit tregoi se mbetet një bastion i padiskutueshëm i opozitës. Të pakënaqur me investimet e kryera në këto 8 vite të qeverisjes së socialistëve, shkodranët janë të dyzuar nëse në mandatin e tretë Shkodra...

Presidenti Ilir Meta u ka bërë thirrje të gjitha forcave politike që të përqendrohen te procesi zgjedhor, te numërimi dhe rinumërimi i çdo vote të hedhur në kuti dhe të mos merren me analizën e zgjedhjeve. Në një konferencë për shtyp, kreu i shtetit tha se në këto momente është...

Numri i lartë i fletëve të pavlefshme të votimit ka ardhur për shkak edhe të vendosjes së numrave dhe jo të emrave në fletë. Kështu u shpreh Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, në një deklaratë për media, teksa publikoi edhe rezultatet paraprake të kandidatëve fitues në 12 qarqet e...

Ish-kreu i Partisë Demokratike në Kukës, Ibsen Elezi, ka qenë nga më aktivët në kritikat ndaj lidershipit të PD-së, pas rezultateve të 25 prillit. Në A2, Elezi tregon momentin kur mori vendimin për të protestuar përballë selisë. “E mora kur dëgjova Bashën në deklaratën pas shpalljes së rezultateve, sepse më...

Një incident është shënuar para selisë së Partisë Demokratike, ku disa mbështetës të Ibsen Elezit kanë larguar me forcë një grua, që kundërshton protestën e tij për largimin e kreut të PD, Lulzim Basha. Elezi po bënte një deklaratë para selisë së PD kur gruaja, e identifikuar si mbështetëse e PD, e kritikoi për këtë lëvizje. Në atë moment, dy burra e tërhoqën dhe e larguan nga vendi ku po fliste Elezi.

Ish-nënkryetari i FRPD Lisandër Hoxha komenton rezultatin zgjedhor dhe pasojat për Partinë Demokratike, ku nuk mungojnë kritikat e ashpra ndaj lidershipit të Lulzim Bashës.

Aldo Bumçi, anëtar i Partisë Demokratike, tregoi në studion e “Ditari” në A2 se pse Lulzim Basha duhet të vazhdojë të jetë në krye të partisë. “Është e drejtë e kujtdo të kërkojë largimin e zotit Basha. Në mendimin tim, nuk është kjo beteja e demokratëve. Demokratët votuan dhe prodhuan...

Drejtuesja e misionit të OSBE/ODIHR, ambasadorja Urszula Gacek e quan shqetësues keqpërdorimin e burimeve të administratës për zgjedhjet e qëndrimin jo të qartë ndaj kufirit mes partisë e shtetit. Sipas saj, ky është një shqetësim më i madh se shitblerja e votës. Në një intervistë për Deutche Welle, ajo tha...

Aldo Bumçi, anëtar i Partisë Demokratike, komentoi në studion e “Ditari” në A2 rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit, duke theksuar se nga votimet u pa një “rritje e jashtëzakonshme e PD-së”. “Morëm 456 000 vota në vitin 2017, ndërsa në këto zgjedhje morëm 622 000. Nuk i kemi marrë...

“Ndërhyrjet e presidentit, dy ditë para zgjedhjeve, kur i shpalli luftë Amerikës, e kanë dëmtuar opozitën në këtë proces zgjedhor”. Kështu u shpreh kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, në “Dita jonë” kur u pyet për rolin e presidentit. Sipas tij, nuk mund të marrë drejtimin e opozitës se nuk vjen...

Opozita duhet të presë përfundimin e hetimeve për procesin zgjedhor pastaj duhet të analizojë vetveten. Këtë mendim ndau në studion e “Dita jonë” kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, sipas të cilit, së pari duhet të analizohet deformimi i sistemit zgjedhor, deformimi kriminal i votës dhe deformimi teknik i votës. Ai...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thyer heshtjen dhe ka uruar Partinë Socialiste për fitoren në zgjedhjet e 25 prillit, si edhe ka përgëzuar Partinë Demokratike për fushatën elektorale. Në mesazhin e saj të shkurtër në Twitter, Osmani nuk përmend në asnjë rresht kryeministrin Edi Rama, por uron që përfaqësuesit...

I ftuar në A2, ku ndër të tjera u diskutua edhe për marrëdhënien Rama-Kurti, analisti Gjergji Vurmo u shpreh se kryeministri i Kosovës ka bërë disa autogola në marrëdhënien me kryeministrin e Shqipërisë. Vurmo parashikon se marrëdhënia e dy kryeministrave shqiptarë do të mbetet e ndërlikuar pasi janë dy liderë...

Analisti Afrim Krasniqi deklaron se disa persona që kanë thyer herësin, janë figura krejtësisht të panjohura në PS dhe në politikë. Sipas Krasniqit, në Parlament po futen disa emra pa kontribute, por që kanë miq ose lidhje familjare me njerëz të fuqishëm, dhe kanë lënë pas emra të njohur. “Gjithë...

Në emisionin A2 kushtuar zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit u diskutua në lidhje dhe me fenomenin sesi disa kandidatë të panjohur në Partinë Socialiste kanë marrë më shumë vota sesa disa nga politikanët më në zë të kësaj force, duke përmendur këtu rastin e Ornaldo Rakipit. Ndonëse ndodhen të dy...

Kandidati i Bindjes Demokratike për Qarkun e Vlorës, Ardian Kollozi, ka propozuar riformatimin e opozitës, pas humbjeve në zgjedhjet e 25 prillit. Ai propozon që një grup personalitetesh përfshirë Ridvan Boden, Arben Imamin, Dashamir Shehin, Besnik Mustafajn dhe Majlinda Bregun të bëhen bashkë dhe të hartojnë një platformë për bashkimin...

Kreu i fushatës së socialistëve në Durrës, Ardian Çela tha se në Durrës, 80% e votave të pavlefshme ishin për Partinë Socialiste. “Rreth 80% e votave të pavlefshme ishin për kandidatët e Partisë Socialiste. Mënyra e re e votimit, siç duket, ka ndikuar dhe kjo ka bërë që ne të...

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi, ka falënderuar 60 mijë qytetarët e Elbasanit që besuan PD dhe i dhanë votën në zgjedhjet e 25 prillit. Përmes një postimi në Facebook, Bardhi ka risjellë në vëmendje edhe vrasjen e Pjerin Xhuvanit, duke e cilësuar atë si ditën më të...