Adri Myftiu

Ndalemi më gjatë me producentin e politikës në A2 CNN, Indrit Maraku për të analizuar sesi erdhi kërkesa e SPAK për arrestimin e ish-ministrit të Financave, dhe karrierën e Arben Ahmetajt prej ardhjes së Partisë Socialiste në pushtet.

Në fjalimin e mbajtur para nisjes së sulmeve, Putin tha se kjo po bëhej për të “demilitarizuar” dhe “denazifikuar” Ukrainën. 25/02/2022: Zelensky-Putinit: Ne jemi këtu! Presidenti i Ukrainës refuzoi ofertën e Shteteve të Bashkuara për t’u larguar nga vendi. Punoi: Adri Myftiu, Romina Çota

Brazili konfirmohet vatër botërore e pandemisë koronavirus. Në 3 ditët e fundit, në përmbyllje të javës më të zezë që prej shfaqjes së Covid-19, shteti i Amerikës Latine ka raportuar mbi 8700 jetë të humbura, për një total prej mbi 312 mijë viktima. I lartë mbetet dhe numri i rasteve...

Katër ditë pasi Ministria Austriake e Shëndetësisë dha “dritën jeshile” për zhvillimin e aktiviteteve sportive në vend, Formula 1 konfirmoi për mbajtjen e dy garave të para të sezonit atje, më 5 dhe 12 korrik, si dhe të garës së tretë në Hungari. Sipas kalendarit të publikuar nga Formula 1,...

Katër civilë të armatosur ma automatikë u panë të rrinin në gatishmëri para një dyqani në Mineapolis, ndërkohë që zhvillohej protesta për vdekjen e një njeriu me ngjyrë pasi një polic i bardhë i vuri gjurin në qafë. “Ne ishim edhe dje, në vendin ku nisi protesta. I keni parë...

Flota ushtarake shqiptare do të pajiset me helikopterë amerikanë UH-60 Black Hawk. Këtë të premte, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, nënshkroi bashkë me ambasadoren amerikane Yuri Kim kontratën e pranimit për pajisjen me këto helikopterë. Sipas kryeministrit Rama, projekti është financim i përbashkët i dy qeverive. “Helikopterët “Black Hawk” që...

Një shishe tepër e rrallë konjaku, prodhuar në vitin 1762, u shit të enjten në ankand për 146 mijë dollarë. Konjaku “Gautier” është një prej më të vjetërve në botë, prej tij kanë mbetur vetëm 3 shishe, sipas shtëpisë së ankandeve “Sotheby”. Shishja e shitur të enjten është më e...

Dy ditë pas vdekjes së George Floyd, një burrë me ngjyrë, i paarmatosur, pas keqtrajtimit nga një efektiv policie, nuk kanë të ndalur protestat në disa qytete amerikane. Në Mineapolis, ku edhe ndodhi ngjarja tragjike, protestuesit i kanë vënë flakën godinës së rajonit të Policisë. Për të frenuar dhunën mësohet...

Presidenti amerikan, Donald Trump, firmosi të enjten urdhrin ekzekutiv që ripërkufizon mbrotjen ligjore që gëzonin rrjetet sociale. Urdhri u firmos vetëm dy ditë pasi Twitter konsideroi si keqinformuese dy postime të presidentit. Sipas këtij urdhri, që sipas draftit të lexuar nga CNN prek një ligj të vitit 1996, platforma online...

Roja Bregdetare Amerikane ka sekuestruar më shumë se 1400 kg kokainë, me vlerë tregu mbi 53 milionë dollarë në oqeanin Paqësor. Në një video të publikuar nga autoritetet duket momenti kur dy skafe të Rojes Bregdetare i afrohen mjetit lundrues të pa identifikuar, që ngjan si një gjysmë-nëndetëse. “Patrulla pikasi...

Policia bullgare sekuestroi të mërkurën kokainë me vlerë tregu 44 milionë dollarë, në një apartament në Sofje. Sipas Reuters, një ditë më parë pronari i apartamentit ishte arrestuar pasi i ishin gjetur në makinë 40 kg kokainë, por me sa duket në shtëpi mbante të fshehur pjesën më të madhe...

Pamjet tragjike të një burri me ngjyrë i cili humbi jetën pasi një polic i kishte vendosur gjurin në qafë gjatë arrestimit, qarkulluan në rrjetet sociale në Shtetet e Bashkuara, duke rikthyer edhe një herë temën e nxehtë të racizmit në forcat e rendit. Në video dëgjohet viktima, George Floyd,...