Anesti Barjamemaj

Partia Socialiste nga Fieri ka nisur punën për zgjedhjet e vitit 2025. Sekretari i Përgjithshëm, Blendi Klosi dhe i dërguari i selisë rozë për qarkun e Fierit, Taulant Balla kanë zhvilluar një takim me strukturat vendore. Klosi bëri me dije se socialistët po punojnë për një platformë të re organizative,...

Gati 46 mijë qytetarë të Bashkisë Kukës do t’u drejtohen kutive të votimit këtë të diel për të zgjedhur kryetarin e ri të bashkisë. Në garë për të marrë postin e të parit të qytetit janë dy kandidatë, Emri Vata i regjistruar nën siglën e koalicionit “Bashkë Fitojmë” dhe Albert...

Dy zëra nga shteti shqiptar në sesionin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në Nju Jork. Pas kryeministrit Edi Rama një ditë më parë dhe debatit të tij me palën ruse, ishte radha e Presidentit Bajram Begaj që të mbante fjalën duke përmendur me forcë çështjen e Kosovës. “Shqipëria mbështet...

Nga një sallë e Akademisë së Arteve, Partia Demokratike zyrtare prezantoi pasditen e së enjtes plaftormën për Reformën Zgjedhore. Lulzim Basha shpalosi edhe një herë përpara publikut planin me 6 pika, të cilat i kishte prezantuar më herët gjatë fushatës për rikthimin e tij në krye të Partisë Demokratike.

Nga një sallë e Akademisë së Arteve, Partia Demokratike zyrtare prezantoi pasditen e së enjtes plaftormën për Reformën Zgjedhore. Lulzim Basha shpalosi edhe një herë përpara publikut planin me 6 pika, të cilat i kishte prezantuar më herët gjatë fushatës për rikthimin e tij në krye të Partisë Demokratike. Hapja...

Për herë të dytë radhazi, Kuvendi nuk mundi të votojë ndryshimet në ligjin për Gjykatën Kushtetuese, që parashikon rritjen e pagave për anëtarët e kësaj trupe.

Për herë të dytë radhazi, Kuvendi nuk mundi të votojë ndryshimet në ligjin për Gjykatën Kushtetuese, që parashikon rritjen e pagave për anëtarët e kësaj trupe. Nisma u hoq nga rendi i ditës kur u konstatua se në sallë nuk mund të plotësoheshin 84 vota, pavarësisht dakordësisë së dhënë nga...

Ilir Meta nuk duket i habitur nga gatishmëria e Sali Berishës për të zhbërë ndryshimet kushtetuese të vitit 2008. Sipas kreut të Partisë së Lirisë, Berisha e ka pranuar në heshtje dështimin e marrëveshjes me Edi Ramën, që kur firmosi me Partinë e Lirisë për të rikthyer referendumet si një mjet i demokracisë direkte nga qytetarët.

Deklarata e Sali Berishës në A2 CNN, pak ditë më parë, se është gati t’i zhbëjë ndryshimet kushtetuese të vitit 2008, që miratoi atëherë me Edi Ramën, nuk duket të ketë suprizuar Ilir Metën. Kreu i Partisë së Lirisë, deklaroi se ndryshimi i qasjes së Berishës vihet re që te...

Deputetët demokratë këtë të martë u mblodhën në Kukës për të treguar se janë në krah të Emri Vatës, kandidatit të koalicionit opozitar “Bashkë Fitojmë”. Mbledhja kishte në fokus reformën zgjedhore dhe rinovimin e komisionit të posaçëm parlamentar, ku në krye kthehet Oerd Bylykbashi. Ndërkohë Sali Berisha zhvilloi edhe një takim me biznesin, ku theksoi se vendi ka nevojë për një kthesë, që duhet të vijë nga Kukësi.

Mbledhja e deputetëve të Partisë Demokratike këtë të martë u zhvendos në Kukës, ku treguan se janë në mbështetje të kandidatit të koalicionit “Bashkë Fitojmë”, Emri Vata. Sali Berisha para takimit me deputetët, zhvilloi një bisedë me bizneset e zonës dhe kërkoi nga kuksianët që të nisin kthesën, e cila...

Indeksimin prej 8.6% të pensioneve, që pritet të miratohet nga Qeveria, Sali Berisha e quan hipokrizi dhe të pamjaftueshëm, pasi siç thotë ai inflacioni tek ushqimet është më i lartë edhe se shifrat zyrtare. Në një deklaratë për mediat, Berisha deklaroi se pensionistët janë shtresa më e goditur nga kriza...

Përballë mazhorancës që preferon Lulzim Bashën si drejtues të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Sali Berisha e ka kuptuar se nuk ka më kohë për ta zgjidhur me garë, siç ishte shprehur më parë kur ishte pyetur për emrin e Gazment Bardhit. Kreu i Rithemelimit e bëri zyrtare ndarjen e...

Çështja e kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike ka përplasur sërish në Kuvend, PD-në zyrtare dhe grupimin e deputetëve të përfaqësuar nga Gazment Bardhi.

Takimi i dytë mes deputetëve të opozitës që mbështesin Sali Berishën dhe Gazment Bardhin rezultoi më i tkurrur në numra, pasi këtë herë ishin vetëm 32 të pranishëm, por prodhoi më shumë rezultate se tryeza e parë e pajtimit që u mbajt një javë më parë. Mbledhja këtë herë u...

Riformatimi i strukturave drejtuese ishte arsyeja përse Lulzim Basha thirri Këshillin Kombëtar të Partisë Demokratike. Qëllimi tha se është t’i japë një hov të ri aksionit politik, teksa pranoi se u bë gjatë që janë larguar nga detyra parësore e një force opozitare, ajo e të qenurit në shërbim të qytetarëve.

Riformatimi i strukturave drejtuese ishte arsyeja përse Lulzim Basha thirri Këshillin Kombëtar të Partisë Demokratike. Qëllimi tha se është t’i japë një hov të ri aksionit politik, teksa pranoi se u bë gjatë që janë larguar nga detyra parësore e një force opozitare, ajo e të qenurit në shërbim të...

Muajt e gjatë të luftës brenda Partisë Demokratike u shoqëruan me sulme personale edhe mes Sali Berishës dhe Gazment Bardhit. Tani që u ulën bashkë në të njëjtën tryezë, duke bashkuar deputetët përkatës, kreu i Rithemelimit tregoi përse ndryshoi qëndrim, teksa u shpreh i gatshëm ta njohë Bardhin edhe si...

Bashkimi i 43 deputetëve demokratë të dalë nga zgjedhjet e vitit 2021 erdhi për shkak të disa rrethanave, ku një ndër to ishte dhe rikthimi i Lulzim Bashës në krye të Partisë Demokratike zyrtare. Kështu deklaroi në studion e Ditarit në A2 CNN, nënkryetari i Rithemelimit të Partisë Demokratike, Luçiano...

Raportin për atë që e quajnë masakër elektorale, demokratët e Sali Berishës e kthyen në një libër, ku janë përmbledhur të gjitha ato që sipas tyre faktojnë blerjen e votave nga Edi Rama dhe zyrtarët e administratës. Një botim prej 460 faqesh, që nuk konsiderohet dorëzim i opozitës, por tregim...

Koncensionii sterilizimit për Partinë Demokratike është vjedhja e dytë më e madhe që u është bërë qytetarëve dhe e pagëzojnë si “inceneratori i shëndetësisë”. Me bindjen se koncesioni është korruptiv, Albana Vokshi ngarkoi me përgjegjësi ish-ministrin e Shëndetësisë Ilir Beqaj, për të cilin thotë se ka punuar në favor të...

Sali Berisha thotë se krimi dhe qeveria janë bërë bashkë, duke krijuar një aleancë pushteti të cilën e denoncoi në një tryeze të posaçme me ekspertë të sigurisë. Emërimin e Taulant Ballës në krye të Ministrisë së Brendshme e sheh si një mision në shërbim të kësaj aleance, ku për Berishën, merr kuptim dhe rrjedhja e të dhënave të sistemit TIMS.

Shfajësimin e ish-ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj për koncesionin e sterilizimit, Sali Berisha e sheh jo vetëm si mungesë pendese nga ana e ish-anëtarit të Qeverisë. Në një deklaratë nga selia blu, kreu i Rithemelimit tha se me reagimin e tij Beqaj mbrojti dhe 8personat që janë zyrtarisht nën akuzë....

Sali Berisha me deputetët e Rithemelimit po shkojnë drejt një grupi të ri parlamentar, por siç pohoi, kjo lëvizje nuk është lëshim terreni për Lulzim Bashën i cili më 29 Korrik u kthye në krye të Partisë Demokratike Zyrtare. “Lulzim Bashën e njohim si një peng të shpifur të Edi...

Edhe pse shprehet pesimist për zbardhjen e aferës së inceneratorëve, Sali Berisha vijoi denoncimet për atë që e quan aferën e shekullit. Nga konferenca e përjavshme me gazetarët, Berisha deklaroi se ka njohuri për vendndodhjen dhe aktivitetin e pronarëve të inceneratorëve, Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto. “Mirel Mërtiri që ndodhet...

Koncesioni i markimit me kosto 10 lekë për çdo litër naftë, i cili ka për detyrë të luftojë kontrabandën e karburanteve do të vijojë edhe për një vit. Në Fletoren Zyrtare është botuar vendimi i qeverisë, i cili zgjat në 11 nga 10 vite që ishte kontratën që përfundonte që...

Fondet e IPARD për bujqësinë do të jenë beteja e radhës për opozitën në vjeshtë. Lulzim Basha, kreu i Partisë Demokratike, në një reagim në mediat sociale njoftoi se në nisje të sesionit të ri parlamentar do të kërkojnë ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar për fondet e IPARD. “Nuk...

Rreth një vit e gjysmë pas dorëheqjes, Lulzim Basha u rikthye në krye të Partisë Demokratike. Kur la detyrën në marsin e 2022 deklaroi se bëri një hap pas për të bashkuar partinë, por në kthim e gjeti edhe më të përçarë.Me votën e 16,196 anëtarëve, Basha mundi në një...

Riorganizimi dhe reformat ishin kryefjalë e takimit dy ditor të qeverisë në Tepelenë. Kryeministri Edi Rama foli vetë për mediat dhe tregoi diskutimet e gjata me ministrat, zëvendësministrat dhe drejtorët më të rëndësishëm të shtetit. “Është diskutuar nevoja për të riorganizuar të gjithë procesin qeverisës që nga vetë organizmi i...

Kryeministri Edi Rama, së bashku meministrat dhe zëvendësit e tyre kanë vijuar edhe këtë të shtunë diskutimet për punët e qeverisë. Takimi mbahet në Tepelenë dhe mësohet se është bërë një analizë e thelluar për të gjitha reformat e ndërmarra nga qeveria, se cilat prej tyre kanë pasur rezultate dhe...

Zgjedhjet e 29 Korrikut për të caktuar kryetarin e ri të Partisë Demokratike nuk do të zhvillohen. Ishte ky vendimi i Këshillit Kombëtar të PD që u thirr nga Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi dhe u zhvillua ‘online’. Në përfundim të punimeve të kësaj mbledhje, Bardhi tha për mediat se...

Gazment Bardhi ka mbledhur online Këshillin Kombëtar të Partisë Demokratike. Detajet i raporton Anesti Bajramemaj.

Pas mbarimit të Asamblesë së Partisë Socialiste, Sali Berisha, në një komunikim për mediat, tha se mbledhja me dyer të mbyllura tregon frikën e socialistëve nga dosja e inceneratorëve, pasi, sipas tij, do të zbulohen emra të tjerë të përfshirë në të. Lidhur me largimin e Damian Gjiknurit nga posti i Sekretarit të Përgjithshëm, Berisha tha se ai është viktima e radhës.

Në të njëjtën ditë kur Gazment Bardhi njoftoi mbledhjen e Këshillit Kombëtar për të shqyrtuar dorëheqjen e Enkelejd Alibeajt si kryetar i komanduar dhe zëvendësimin e tij, njerëzit e Bashës në Kryesi zhvilluan një mbledhje dhe aktin e Sekretarit të Përgjithshëm si antistatutor. 11 anëtarë të këtij organi që janë...

Kryetari i Komisionit Zgjedhor në Partinë Demokratike, Jemin Gjana, konfirmoi se anëtarësia e Partisë Demokratike është tkurrur në mënyrë drastike. Në një konferencë për mediat, ai sqaroi se tashmë Partia Demokratike ka diçka më shumë se 25 mijë anëtarë, ndryshe nga mbi 75 mijë që kanë qenë në vitin 2021....

Kryetari i Komisionit Zgjedhor në Partinë Demokratike, Jemin Gjana, konfirmoi se anëtarësia e Partisë Demokratike është tkurrur në mënyrë drastike. Në një konferencë për mediat, ai sqaroi se tashmë Partia Demokratike ka diçka më shumë se 25 mijë anëtarë, ndryshe nga mbi 75 mijë që kanë qenë në vitin 2021....

Partia Demokratike është futur në një tjetër ngërç. Teksa 7 deputetë me pëlqimin e 276 anëtarëve të Këshillit Kombëtar i kërkojnë Gazment Bardhit që në cilësinë e Sekretarit të Përgjithshëm të ndalë garën për kreun e PD, njerëzit e Lulzim Bashës në Kryesi i kanë hequr vulën. Tashmë përçarja mes dy grupimeve po thellohet, pasi Bardhi deklaroi që do thërrasë mbledhjen e Këshillit që kundërshtohet nga përkrahësit e Bashës në forumet e partisë.

Kur ka mbetur më pak se një javë nga zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike, ka nisur beteja e radhës për legjitimitetin e procesit. Njerëzit e Lulzim Bashës kërkojnë vijimin e procesit, por kundërshtohen nga të besuarit e Gazment Bardhit që i kërkojnë këtij të fundit që të veprojë në...

Për Sali Berishën, miratimi me urgjencë i ligjit për Akademinë e Shkencave është një tjetër tregues i fundit të parlamentarizmit.

Për Sali Berishën, miratimi me urgjencë i ligjit për Akademinë e Shkencave është një tjetër tregues i fundit të parlamentarizmit. Sipas tij, maxhoranca në Kuvend nuk respekton as ligje e as rregullore dhe heq paralele mes ngjarjes në Borizanë të Fushë-Krujës, ku u përfshinë të afërmit e ish-deputetit Rrahman Rraja...

Deputetëve të maxhorancës i mjaftuan vetëm katër minuta për të ndryshuar ligjin për Akademinë e Shkencave. Mbledhja u thirr nga vetë socialistët në një kohë kur kalendari i punimeve të komisionit mund të konsiderohej i ezauruar për këtë sesion parlamentar, por për ta duhej miratuar ligji përpara pushimeve verore.

Deputetëve të maxhorancës i mjaftuan vetëm katër minuta për të ndryshuar ligjin për Akademinë e Shkencave. Mbledhja u thirr nga vetë socialistët në një kohë kur kalendari i punimeve të komisionit mund të konsiderohej i ezauruar për këtë sesion parlamentar, por për ta duhej miratuar ligji përpara pushimeve verore. Në...

Që në ditën e parë të marrjes së detyrës së ministrit të Brendshëm, Taulant Balla ka treguar dhe prioritetet e punë së tij. Në reagimet e para nën petkun e ministrit, Balla fokusin e kishte te siguria në plazhe dhe ka kërkuar prej efektivëve të Policisë së Shtetit që të...

Sali Berisha cilëson Edi Ramën si regjisorin e aferës së inceneratorëve dhe kërkon që kreu i qeverisë të përballet me drejtësinë. Sipas tij, vetëm me vullnetin e Kryeministrit mund të vihej në lëvizje e gjithë qeveria për miratimin e koncensioneve. Duke e cilësuar ekzekutivin një organizatë kriminale, Berisha tha se opozita do t’i përgjigjet me protesta.

Veprimet e SPAK ndaj Arben Ahmetajt nuk mjaftojnë për Sali Berishën, i cili qëndrimin e shprehur në Parlament e detajoi më tej në konferencën e përjavshme për mediat. E gjithë qeveria – sipas tij – duhet të përballet me drejtësinë teksa e quan kabinetin si organizatë kriminale. “Qeveria shqiptare është...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, mbrojti para Komisionit të Ligjeve projektligjin që synon të ligjërojë kultivimin e kanabisit mjekësor, ku opozita e trajtoi me ironi, kur përfaqësuesja e Qeverisë tregoi se ka marrë darkordësinë e grupeve të interesit. “Dëgjova që janë pyetur grupet e interesit, por çunat e Londrës dhe...

Luçiano Boçi përsëriti edhe njëherë se zgjedhjet në Elbasan nuk do të njihen nga opozita. Në cilësinë e kandidatit për kryetar bashkie, ai denoncoi shkeljet e pretenduara prej opozitës, që siç tha kanë ndikuar në rezultat. “Ne nuk i njohim zgjedhjet”. Edhe pse betejat në KQZ,KAS dhe Kolegj Zgjedhor u...

Jorida Tabaku, kryetare e Komisionit Hetimor për inceneratorët, reagoi këtë të martë për dosjen e SPAK-ut ndaj ish-ministrit Arben Ahmetaj.

Çështja e Arben Ahmetajt dhe Rrahman Rrajës ishin pjese e diskutimeve në Komisionin e Ligjeve. Deputetët e opozitës akuzuan socialistët për mungesë morali, ndërsa ligjvënësit e mazhorancës thanë se gjejnë tek kolegët e tyre të partisë shembullin e prindërimit.

Diskutimet për projektligjet për lustracionin mbetën në plan të dytë. Deputetët e opozitës dhe maxhorancës këtë të hënë fokusin e kishin tek zhvillimet e fundit, ku SPAK kërkon arrestimin e ish-zëvendës kryeministrit Arben Ahmetajt dhe familjarët e deputetit Rrahman Rraja janë në kërkim për dhunën makabre të ushtruar ndaj dy...

Deputetët e Partisë Demokratike duken të hapur ndaj propozimeve të partive të vogla që kërkojnë ndryshim të Kodit Zgjedhor. Të pyetur nga A2 CNN, disa prej tyre pranuan nevojën e një reformë të thellë, por që duhet të bëhet nga Parlamenti dhe jo me mekanizma të tjerë, si referendumi i...

Pas publikimit të raportit për zgjedhjet e 14 Majit nga Sali Berisha, Partia Demokratike ka vijuar me denoncimet për shkeljet që sipas tyre kanë ndodhur para dhe gjatë ditës së votimit. Këtë të premte, u prezantuan në mënyrë të detajuar shkeljet e pretenduara për bashkinë Vorë dhe Kamzë. Ishin vetë...

Çështja e mandatit parlamentar të Olta Xhaçkas vijon të mbetet pezull. Edhe në mbledhjen e kësaj të premteje, Këshilli i Legjislacionit vijoi taktikat procedurale që zvarrisin në kohë kalimin e çështjes në Gjykatën Kushtetuese. Socialistja Ermonela Felaj që drejtoi mbledhjen, pranoi se çështja është kthyer në pikën zero. Sipas raportit...

Kryeministri Rama e gjeti derën e hapur në Kosovë tek krerët e shtetit, Vjosa Osmani dhe Glauk Konjufca. Por siç tha kryeparlamentari, Albin Kurti është ende i lënduar nga Edi Rama.

Zemërata mes të dyve duket se ka kaluar në të shkuarën. Në ditët më të errëta të raporteve mes kryeministrave të Shqipërisë dhe Kosovës. E zonja e shtëpisë Vjosa Osmani i hapi derën e para Edi Ramës në Kosovë. Menjëherë pas takimit kryetarja e shtetit nuk vonoi të nxirrte edhe...

Të nesërmen e miratimit nga qeveria, mazhoranca në Parlament miratoi kalimin me procedurë të përshpejtuar të projekt ligjit që detyron studentët e mjekësisë të punojnë në Shqipëri 5 vite pas studimeve para se të pajisjen me diplomë dhe të largohen jashtë vendit. Deputetët e opozitës kundërshtuan, si procedurën ashtu edhe...

Konferenca për shtyp me gazetarët i dha mundësinë Sali Berishës të komentonte mbi zërat që qarkullojnë së fundmi në ambientet politike, sipas të cilave Kryeministri Rama do të ishte i interesuar përzgjedhje të parakohshme në vjeshtë, që do t’i mundësonin më pas shtimin e kompetencave kushtetuese të presidentit të republikës,...

Hapja reale e garës ishte kryefjala e tryezës së partive të vogla, që u bënë bashkë për të kërkuar disa ndryshime kushtetuese me qëllim që të garantohet një sistem zgjedhor më i drejtë. Synimi i këtyre propozimeve është zhbërja e ndryshimeve kushtetuese të vitit 2008, që sipas nismëtarëve ka vrarë...

Në përpjekje për të thirrur një mbledhje tjetër të Këshillit Kombëtar të PD-së, grupimi që kryesohet nga Gazment Bardhi nuk do të bëjë dallim mes anëtarëve të këtij organi, që prej muajsh kanë kaluar me Rithemelimin e Berishës. Në një intervistë për A2 CNN, deputeti Lefter Gështenja, tregoi se ka...