Angelo Haruni

BUSINESS JOURNALIST

Donacionet për tërmetin, Lazimi: Aftësia përthithëse ishte e dobët

19:55 • 24 Nëntor 2020

Donacionet për tërmetin, Lazimi: Aftësia përthithëse ishte e dobët

Tërheqja e disa shteteve nga zotimi për të ndihmuar Shqipërinë me fonde për rindërtimin ishte diçka e pritshme, sipas ekspertit për ekonominë Majlind Lazimi, veçanërisht në kushtet e pandemisë. Por për ish-zv.ministrin e Integrimit, edhe kapacitetet përthithëse të qeverisë nuk kanë qenë të angazhuara maksimalisht...

Lexo lajmin e plotë

Donacionet për tërmetin, në buxhet u futën 20 mln euro deri në shtator

10:30 • 24 Nëntor 2020

Donacionet për tërmetin, në buxhet u futën 20 mln euro deri në shtator

Krahas buxhetit të shtetit, në dispozicion të Programit të Rindërtimit janë vendosur edhe grantet e dhëna nga qytetarët, por edhe vendet partnere. Ministria e Financave ka planifikuar që deri në fund të 2020-s të grumbullohen 3 miliardë lekë grante. Sipas të dhënave të këtij dikasteri,...

Lexo lajmin e plotë

1 vit pas tërmetit, rindërtimi i ngadaltë, vetëm me fondet e buxhetit

11:18 • 24 Nëntor 2020

1 vit pas tërmetit, rindërtimi i ngadaltë, vetëm me fondet e buxhetit

Për pak ditë, mbushet plot 1 vit nga tërmeti i 26 nëntorit, që preku në mënyrë direkte dhe indirekte 202 mijë persona dhe që shkaktoi një bilanc me 51 viktima dhe 913 të plagosur. 11 bashki u prekën, duke përfshirë dy nga më të mëdhatë...

Lexo lajmin e plotë

Rrugëtimi i aeroportit, premtimi për Vlorën, prej 5 vitesh projekt në letër

11:24 • 24 Nëntor 2020

Rrugëtimi i aeroportit, premtimi për Vlorën, prej 5 vitesh projekt në letër

Ndërtimi i aeroportit ndërkombëtar të Vlorës, është një premtim i qeverisë Rama që prej zgjedhjeve të vitit 2015. Pengesat për realizimin e tij, kanë qenë të ndryshme përgjatë këtyre viteve. Fillimisht ishte klauzola e ekskluzivitetit në kontratën koncesionare të aeroportit të Tiranës, që u zgjidh...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia e Covid-19, administrata përgatitet për të punuar nga shtëpia

15:51 • 20 Nëntor 2020

Pandemia e Covid-19, administrata përgatitet për të punuar nga shtëpia

Administrata shtetërore duhet të përgatitet për të kaluar një pjesë të madhe të punonjësve në punë nga shtëpia. Një udhëzim i fundit i Departamentit të Administratës Publike u bën thirrje të gjithë institucioneve të përgatisin listat e nëpunësve që do të kryejnë detyrat e tyre...

Lexo lajmin e plotë

Përfundim i TAP dhe Devollit, mungojnë investimet e huaja për t’i zëvendësuar

19:35 • 19 Nëntor 2020

Përfundim i TAP dhe Devollit, mungojnë investimet e huaja për t’i zëvendësuar

Fluksi i investimeve të huaja direkte ra në 454 milionë euro në 6-mujorin e parë të vitit, niveli më i ulët i 3 viteve të fundit. Pandemia luajti një rol të madh në tkurrjen e investimeve me kapital të huaj privat, por mbi të gjitha...

Lexo lajmin e plotë

Koncesioni Milot-Fier, pas dy shtyrjeve, qeveria hesht për pjesëmarrjen në garë

16:32 • 19 Nëntor 2020

Koncesioni Milot-Fier, pas dy shtyrjeve, qeveria hesht për pjesëmarrjen në garë

Çdo projekt madhor të ndërmarrë në fushën e investimeve, qeveria ka preferuar ta prezantojë vetë me pompozitet, në konferenca publike me fjalime për impaktin e jashtëzakonshëm që do të sjellin, shoqëruar me video 3D. Kjo është faktuar veçanërisht për projektet me vlerë dhjetëra apo qindra...

Lexo lajmin e plotë

Të papunët nga Covid-19, 2 mijë persona humbën vendin e punës deri në fund të shtatorit

12:53 • 19 Nëntor 2020

Të papunët nga Covid-19, 2 mijë persona humbën vendin e punës deri në fund të shtatorit

Pandemia e ka goditur jo pak tregun e punës në Shqipëri. Me mijëra ishin ata që humbën vendet e punës gjatë karantinës, duke përfshirë këtu ata që punojnë në të zezë. Të dhënat e fundit të Ministrisë së Financave për ecurinë e punësimit, tregojnë se...

Lexo lajmin e plotë

Furnizimi me ujë me ndërprerje. Sektori i nënfinancuar, ujësjellësit me humbje

17:03 • 17 Nëntor 2020

Furnizimi me ujë me ndërprerje. Sektori i nënfinancuar, ujësjellësit me humbje

“20 vjet, sa herë ka fushatë, thonë do t’iu japim ujë. Dhe pas 20 vitesh, prapë ujë nuk ka. 8 vite në pushtet, të isha në vendin e tij, do të kisha ikur. Do të thoja “më falni, por meqë nuk ju solla dot ujë,...

Lexo lajmin e plotë

Të fundit në mirëqeverisje, Preçi rendit sfidat për qeverinë e pas 25 prillit

10:26 • 17 Nëntor 2020

Të fundit në mirëqeverisje, Preçi rendit sfidat për qeverinë e pas 25 prillit

Në një kohë kur roli i shtetit është vendimtar për të përballuar kriza si ajo e shkaktuar nga Covid-19, Shqipëria është ndër vendet më të keqqeverisura në Europën Lindore, sipas një raporti të BERZH. Madje në këtë indikator vendimtar për ekonominë e tregut, vendi ynë...

Lexo lajmin e plotë

Ndryshimet në buxhet/ 5,2 miliardë lekë shtesë do të mbulohen nga të ardhurat e TVSH-së

15:23 • 16 Nëntor 2020

Ndryshimet në buxhet/ 5,2 miliardë lekë shtesë do të mbulohen nga të ardhurat e TVSH-së

Deputetët në Parlament i kanë bërë ndryshime variantit të Ministrisë së Financave për buxhetin 2021. Ata kanë shtuar me 5,2 miliardë lekë shpenzimet për disa zëra, ku kryesoret janë rimbursimi i ilaçeve nga COVID-19 me një vlerë prej 1,2 miliardë lekësh; 2,5 miliardë shtesë për...

Lexo lajmin e plotë

Raporti i Berzh: Në katër vjet u përkeqësua qeverisja e vendit

14:20 • 14 Nëntor 2020

Raporti i Berzh: Në katër vjet u përkeqësua qeverisja e vendit

Shqipëria është sot më e keqqeverisur se sa katër vjet më parë, zbulon një raporti i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, që vë fokusin tek roli i shteteve në përballimin e krizës. Ndërsa merr ne konsideratë të gjithë rolin e qeverive në ekonomitë përkatëse....

Lexo lajmin e plotë

Rikthehet antiinformaliteti. Tatimet, letër 5 000 bizneseve për deklarimin e pagave

15:14 • 12 Nëntor 2020

Rikthehet antiinformaliteti. Tatimet, letër 5 000 bizneseve për deklarimin e pagave

Qeveria i rikthehet luftës kundër informalitetit. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve po kontrollon bizneset për punën në të zezë. Nga të dhënat rezulton se janë konstatuar parregullsi për 10 785 punonjës në 5 389 biznese të regjistruara. Kjo për shkak të deklarimit si të punësuar...

Lexo lajmin e plotë

PPP në shëndetësi, për 4 koncesione do të paguhen 370 milionë euro

10:50 • 12 Nëntor 2020

PPP në shëndetësi, për 4 koncesione do të paguhen 370 milionë euro

Llogaritet në rreth 100 milionë euro shuma që buxheti i shtetit ka paguar për koncensionet në shëndetësi, që nga viti 2015, kur filloi për herë të parë zbatimi i kontratave të Partneritetit Publik-Privat, deri në maj të vitit 2020. Ndërsa do të paguhen edhe 270...

Lexo lajmin e plotë

Raporti i OBSH për Shqipërinë: Shëndetësia nuk është falas, por burim varfërimi

10:47 • 12 Nëntor 2020

Raporti i OBSH për Shqipërinë: Shëndetësia nuk është falas, por burim varfërimi

Shëndetësia nuk është falas për shqiptarët, por madje është burimi kryesor për vështirësitë financiare të popullsisë së vendit. Deklarata e fortë vjen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Në një analizë të publikuar vetëm pak ditë më parë, OBSH deklaron se kostot për t’u kuruar shtyjnë...

Lexo lajmin e plotë

Ndikimi i pandemisë, 9-mujori, tkurret me 40% fitimi i bankave

11:12 • 12 Nëntor 2020

Ndikimi i pandemisë, 9-mujori, tkurret me 40% fitimi i bankave

Pandemia e COVID-19 ka prekur edhe sistemin bankar. Nga të dhënat e Bankës së Shqipërisë rezulton se bankat e mbyllën 9-mujorin me një fitim neto prej 10.7 miliardë lekësh, ekuivalent me rreth 87 milionë eurosh. Kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë, fitimi...

Lexo lajmin e plotë

Dëmi ekonomik nga kufizimet, eksperti: Të subvencionohen bizneset dhe mbrohet punësimi

20:05 • 10 Nëntor 2020

Dëmi ekonomik nga kufizimet, eksperti: Të subvencionohen bizneset dhe mbrohet punësimi

Vala e re e masave shtrënguese, si kufizimi i orareve do të dëmtojë bizneset e vogla dhe nëse nuk kundërpeshohet me lehtësime fiskale apo ndihmë direkte nga buxheti, rrezikon të dërgojë sistemin në kolaps. “Gjëja e parë që duhet të bëjë vendi është të subvencionojë...

Lexo lajmin e plotë

Kufizimet e reja, bizneset i druhen ashpërsimit të masave

11:36 • 11 Nëntor 2020

Kufizimet e reja, bizneset i druhen ashpërsimit të masave

Masat e reja kufizuese të vendosura nga qeveria për të ngadalësuar përhapjen e virusit konsiderohen të drejta nga ana e biznesit, edhe pse rrezikojnë të dëmtojnë konsumin. Mira Pogaçi, Drejtoreshë Ekzekutive e “Bashkimit Tregtar të Shqipërisë”, shpjegon impaktin negativ të kufizimeve në zinxhirin ekonomik të...

Lexo lajmin e plotë

Shtrenjtohen ushqimet, Instat: Inflacioni arrin në 2% për tetorin

21:35 • 09 Nëntor 2020

Shtrenjtohen ushqimet, Instat: Inflacioni arrin në 2% për tetorin

Kosto e jetesës në vend është rritur, si pasojë e shtrenjtimit të ushqimeve. Instituti i Statistikave raporton se në tetor inflacioni shënoi një rritje të ndjeshme, duke arritur në 2% nga 1.5% që ishte në shtator. Ky është edhe niveli më i lartë i këtij...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet presidenciale, fitorja e Joe Biden në sytë e bankierit shqiptar Lukaj

20:22 • 09 Nëntor 2020

Zgjedhjet presidenciale, fitorja e Joe Biden në sytë e bankierit shqiptar Lukaj

Bankieri i suksesshëm shqiptaro-amerikan, Richard Lukaj, është një prej lobistëve më të njohur të komunitetit shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Zgjedhjen e Joe Biden si presidentin e ardhshëm të Shteteve të Bashkuara, ai e sheh shumë pozitivisht, si për komunitetin të cilit i...

Lexo lajmin e plotë

Zbatimi i buxhetit, KLSH zbulon kontrollin e dobët mbi ligjin kryesor financiar

20:07 • 06 Nëntor 2020

Zbatimi i buxhetit, KLSH zbulon kontrollin e dobët mbi ligjin kryesor financiar

Qeveria ka pak kontroll mbi atë që është ligji kryesor financiar në vend, buxheti i shtetit. Raporti i fundit i Kontrollit të Lartë të Shtetit mbi zbatimin e buxhetit 2019, zbulon mijëra shkelje ligjore, vonesa në raportime e shpeshherë mungesë informacioni për mënyrën se si...

Lexo lajmin e plotë

Sektori fason, Prençe: Ndihmë e pjesshme, të zgjerohet programi i punësimit

19:55 • 05 Nëntor 2020

Sektori fason, Prençe: Ndihmë e pjesshme, të zgjerohet programi i punësimit

Fasonët, që do të jenë edhe ndër bizneset që përfitojnë nga kompensimi që qeveria do të bëjë për protokollet e sigurisë, e konsiderojnë të pamjaftueshme shumën prej 2 mijë lekë për punonjës. Sipas tyre, kostot janë shumë më të mëdha, pa përfshirë edhe humbjet për...

Lexo lajmin e plotë

Kostot e biznesit, qeveria miraton ndihmën 4 000 lekë për punonjës

11:25 • 06 Nëntor 2020

Kostot e biznesit, qeveria miraton ndihmën 4 000 lekë për punonjës

Qeveria do t’i japë bizneseve me më pak se 250 punonjës 1,5 milionë euro për të mbuluar një pjesë të shpenzimeve të pandemisë. Ndihma do të prekë vetëm ndërmarrjet prodhuese të vogla e të mesme dhe do të shpërndahet në bazën e numrit të punonjësve...

Lexo lajmin e plotë

Video
22:00 • 04 Nëntor 2020
Shëndetësia dhe Trump, si po e përndjek hija e “Obamacare”
“Dua më shumë… Shqipërinë”, amerikanët që zgjodhën të jetojnë dhe bëjnë biznes në vendin tonë

10:18 • 04 Nëntor 2020

“Dua më shumë… Shqipërinë”, amerikanët që zgjodhën të jetojnë dhe bëjnë biznes në vendin tonë

Të largohesh nga Shtetet e Bashkuara për të jetuar dhe bërë biznes në Shqipëri, kur shumica e shqiptarëve synojnë të kundërtën. Kjo është historia e dy investitorëve amerikanë, që prej vitesh jetojnë me familjet e tyre në vendin tonë. Jeff Barret dhe Mark Crawford kanë...

Lexo lajmin e plotë

Degët e preferuara, të rinjtë zgjedhin Ekonomikun dhe Juridikun

15:45 • 02 Nëntor 2020

Degët e preferuara, të rinjtë zgjedhin Ekonomikun dhe Juridikun

Diploma universitare është sot kriteri bazë për t’u punësuar në administratë dhe gjithmonë e më tepër në sektorin privat, pavarësisht profesionit. Kjo është arsyeja pse mesatarisht rreth 35 mijë studentë diplomohen çdo vit në programet Bachelor dhe Master. Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia anulon Halloween, festa e kthyer në traditë do të mungojë këtë vit

17:16 • 31 Tetor 2020

Pandemia anulon Halloween, festa e kthyer në traditë do të mungojë këtë vit

Të vetmet maska që do të mbahen sonte janë ato për t’u mbrojtur nga virusi, kjo pasi autoritet kanë vendosur të ndalojnë çdo organizim për festën e Halloween-it. Vitet e fundit dalja në mbrëmjen e 31 Tetorit në lokalet e kryeqytetit ishte kthyer në një...

Lexo lajmin e plotë

Më pak para, më shumë shpenzime, rritet borxhi i Bashkive

16:51 • 30 Tetor 2020

Më pak para, më shumë shpenzime, rritet borxhi i Bashkive

Kriza financiare që po kalon pushteti vendor ka bërë që një pjesë e madhe e bashkive të mos arrijnë dot të paguajnë borxhet e mbartura ndër vite. Përkundrazi, ato kanë krijuar edhe detyrime të reja. Sipas raportit të Financave Vendore, publikuar nga COPLAN dhe Ministria...

Lexo lajmin e plotë

Kriza prek Bashkitë, më pak të ardhura në arkat e pushtetit vendor

11:22 • 30 Tetor 2020

Kriza prek Bashkitë, më pak të ardhura në arkat e pushtetit vendor

Bashkitë po përballen me një situatë të paprecedentë për shkak të pandemisë së Covid-19, që ka krijuar probleme të mëdha për financat vendore. Sipas raportit të Financave Vendore, publikuar nga COPLAN dhe Ministria e Financave, për gjashtë muajt e parë të vitit, 61 bashkitë në...

Lexo lajmin e plotë

Projektet në infrastrukturë, qeveria pezullon katër tenderë disa ditë pas hapjes

19:07 • 28 Tetor 2020

Projektet në infrastrukturë, qeveria pezullon katër tenderë disa ditë pas hapjes

Milot-Fier nuk është projekti i vetëm i qeverisë që po has vështirësi për t’u materializuar. Në fund të vitit të kaluar, qeveria shpalli garën për projektin e Aeroportit të Vlorës, që u detyrua të pezullohej për shkak të pandemisë. Por së fundmi, qeveria ka shtyrë...

Lexo lajmin e plotë

Shtyrja e afateve të Milot-Fier, Ministria bie ndesh me veten, Guxholli: Mund të presim probleme

15:55 • 28 Tetor 2020

Shtyrja e afateve të Milot-Fier, Ministria bie ndesh me veten, Guxholli: Mund të presim probleme

Ekspertja për ekonominë, Zana Guxholli, e sheh me skepticizëm shtyrjen e afateve për procedurat e koncesionit Milot-Fier. Sipas vetë Ministrisë së Infrastrukturës, në një përgjigje zyrtare për kompanitë e interesuara të dhënë në muajin shtator, afati 80-ditor ishte më se i mjaftueshëm për përgatitjen e...

Lexo lajmin e plotë

Mikrokredia, institucionet të gatshme për të financuar ekonominë

16:37 • 27 Tetor 2020

Mikrokredia, institucionet të gatshme për të financuar ekonominë

Institucionet e mikrokredisë janë të angazhuara për të vazhduar financimin, pavarësisht rritjes së kredive me probleme. Arlinda Muja, presidente e Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare, shpreh vendosmërinë për të mbështetur konsumin dhe rimëkëmbjen ekonomike, pavarësisht riskut të lartë që ka aktualisht ekonomia, çka reflektohet te shtimi i...

Lexo lajmin e plotë

Kreditimi i ekonomisë, bankat perceptojnë rrezik, shtrëngojnë kushtet

15:22 • 26 Tetor 2020

Kreditimi i ekonomisë, bankat perceptojnë rrezik, shtrëngojnë kushtet

Sistemi bankar ka kaluar në mbrojtje, duke perceptuar një rrezik të shtuar për perspektivën ekonomike, në kushtet e krizës së shkaktuar nga pandemia. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë, tregojnë se janë shtrënguar kushtet e kreditimit për bizneset, ndërsa janë lehtësuar ato për individët, edhe...

Lexo lajmin e plotë

Bankat shtrëngojnë kreditimin, Jaka: Të lehtësohet financimi për të dalë nga kolapsi

14:54 • 26 Tetor 2020

Bankat shtrëngojnë kreditimin, Jaka: Të lehtësohet financimi për të dalë nga kolapsi

Bankat i kanë mbyllur dyert bizneseve, në një moment kur këto të fundit po kërkojnë financim për t’u ringritur dhe për të bërë investime pas krizës së shkaktuar nga pandemia. Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Tiranë, Nikolin Jaka, denoncon shtrëngimin e kushteve të...

Lexo lajmin e plotë

Barra fiskale/ Gjokutaj: Të taksohet pasuria, lehtësim për shtresën e mesme

19:14 • 23 Tetor 2020

Barra fiskale/ Gjokutaj: Të taksohet pasuria, lehtësim për shtresën e mesme

Në një moment krize ekonomike, pesha kryesore duhet të bjerë mbi më të pasurit dhe jo mbi shtresën e mesme siç ndodh sot. Sipas ekspertit fiskal, Eduart Gjokutaj, për të lehtësuar konsumin, barra fiskale duhet të zhvendoset drejt taksimit të kapitalit. Barra fiskale e buxhetit...

Lexo lajmin e plotë

Deficiti i skemës së pensioneve, Sulka: Të shtyhen punonjësit në të zezë për t’u formalizuar

17:00 • 20 Tetor 2020

Deficiti i skemës së pensioneve, Sulka: Të shtyhen punonjësit në të zezë për t’u formalizuar

Qeveria shqiptare i ka shteruar mundësitë për të ngushtuar hendekun e skemës së sigurimeve shoqërore, pas rritjes së pagës minimale, rritjes graduale të moshës së daljes në pension dhe luftës ndaj informalitetit.  Në këto kushte, ish-zëvendësministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Kastriot Sulka, shprehet se...

Lexo lajmin e plotë

Skema e pensioneve në rrezik, Muço: Paga minimale u rrit për të zbutur deficitin

21:23 • 19 Tetor 2020

Skema e pensioneve në rrezik, Muço: Paga minimale u rrit për të zbutur deficitin

Ekspertët e ekonomisë argumentojnë se për të mbushur deficitin e skemës së pensioneve qeveria ndërmori pak kohë më parë vendimin për rritjen e pagës minimale, nga 26 mijë në lekë në 30 mijë lekë. Pedagogu Klodian Muço e sheh rritjen me 15% të kontributit që...

Lexo lajmin e plotë

Skema e pensioneve, thellohet deficiti në 350 milionë euro

20:31 • 19 Tetor 2020

Skema e pensioneve, thellohet deficiti në 350 milionë euro

Deficiti i skemës së pensioneve arriti në 350 milionë euro, niveli më i lartë i tre viteve të fundit. Kjo është diferenca midis kontributeve që paguajnë individët për sigurime shoqërore kundrejt përfituesve, ose ndryshe shpenzimeve që Instituti i Sigurimeve Shoqërore bën për pensionet dhe skemat...

Lexo lajmin e plotë

Premtimet për aeroporte, Xhepa: Të nisen nga përfitueshmëria ekonomike

10:48 • 19 Tetor 2020

Premtimet për aeroporte, Xhepa: Të nisen nga përfitueshmëria ekonomike

Investimet e mëdha në infrastrukturën e transportit ajror duhet të mbështeten në studime të mirëfillta të përfitueshmërisë ekonomike, në të kundërt rrezikojnë të mbeten premtime fushatash apo objekte të papërdorshme. “Në momentin që një forcë politike që është në qeveri bën një premtim apo shpall...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria me 4 aeroporte? Ekspertët analizojnë rreziqet e projekteve të reja

10:55 • 19 Tetor 2020

Shqipëria me 4 aeroporte? Ekspertët analizojnë rreziqet e projekteve të reja

Ekspertët e aviacionit civil janë të mendimit se qeveria nuk duhet të nxitohet në planet për hapjen e aeroporteve të reja në vend, për shkak të rreziqeve për të mos thithur mjaftueshëm linja ajrore apo pasagjerë. Për ekspertin Dritan Goxhaj, puna për aeroportin e Vlorës,...

Lexo lajmin e plotë

Premtimet për aeroportet, Kukësi ende i papërfunduar, Vlora dhe Saranda në letër

10:46 • 19 Tetor 2020

Premtimet për aeroportet, Kukësi ende i papërfunduar, Vlora dhe Saranda në letër

Rikthehen në lojë premtimet për aeroportet. Në asamblenë e Partisë Socialiste, zhvilluar pak ditë më parë, kryeministri Rama do të deklaronte se në mandatin e tretë do të vinte në funksionim tri aeroporte lokale: Kukësin, Vlorën dhe Sarandën.  Por kjo nuk është hera e parë...

Lexo lajmin e plotë

Miratohet rritja e pagës minimale

18:52 • 16 Tetor 2020

Miratohet rritja e pagës minimale

Këshilli Kombëtar i Punës i ka dhënë dritën jeshile vendimit për rritjen e pagës minimale dhe tanimë pritet vetëm vendimi i Këshillit të Ministrave. Në mbledhjen e radhës të strukturës konsultative midis qeverisë dhe organizatave të punëdhënësve e punëmarrësve, u vendos për rritjen me 15%...

Lexo lajmin e plotë

Statistikat e punësimit, ish-drejtoresha e INSTAT: Duhet të nxitet sigurimi

16:08 • 16 Tetor 2020

Statistikat e punësimit, ish-drejtoresha e INSTAT: Duhet të nxitet sigurimi

Ish-drejtoresha e INSTAT, Ines Nurja, deklaron që statistikat mbi të punësuarit në bujqësi nuk pasqyrojnë një situatë reale të tregut të punës, edhe pse bazohen mbi udhëzimet e Eurostat. Sipas saj, ky problem mund të zgjidhet vetëm përmes nxitjes së sigurimit për të vetëpunësuarit në...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria ka më shumë “fermerë” sesa Greqia dhe Serbia

15:31 • 16 Tetor 2020

Shqipëria ka më shumë “fermerë” sesa Greqia dhe Serbia

Të dhënat e Institutit Europian të Statiskave e rendisin Shqipërinë ndër vendet me numrin më të madh të të punësuarve në sektorin e bujqësisë. Madje, numri është më i lartë edhe krahasuar me shtetet me popullsi disa fish më të madhe. Kjo, jo vetëm për...

Lexo lajmin e plotë

Ngërçi me statistikat, çdo banor në fshat rezulton i punësuar

15:43 • 16 Tetor 2020

Ngërçi me statistikat, çdo banor në fshat rezulton i punësuar

“Personat të cilët punojnë në fermën e tyre të vogël, të cilët nuk shesin produktet e tyre, por prodhojnë vetëm për vetë-konsum, janë konsideruar të punësuar”. Ky është përkufizimi, i cili konsideron të punësuar praktikisht çdo person që jeton në fshat dhe ka një ngastër...

Lexo lajmin e plotë

Goditja e turizmit, sektori me 384 mijë të punësuar

20:05 • 12 Tetor 2020

Goditja e turizmit, sektori me 384 mijë të punësuar

Goditja që ka marrë turizmi nga pandemia e Covid-19 konsiderohet edhe një ndër arsyet e recesionit të fortë ekonomik që do të pësojë këtë vit Shqipëria. Fakt ky i vënë në dukje në raportet e FMN dhe Bankës Botërore, që për 2020-ën parashikojnë një rënie...

Lexo lajmin e plotë

Një vit pa punë, Tur Operatorët në vështirësi, kërkojnë mbështetje

15:48 • 12 Tetor 2020

Një vit pa punë, Tur Operatorët në vështirësi, kërkojnë mbështetje

Turizmi është sektori i goditur më rëndë nga pandemia dhe kjo industri sot po përballet me pasojat. Teksa një pjesë e industrisë, si hotelet, baret dhe restorantet mundën të kompensojnë një pjesë të humbjeve nga turistët vendas dhe prurjet nga shqiptarët e rajonit; pjesa tjetër...

Lexo lajmin e plotë

38 mijë biznese të mbyllura/ Të vegjlit, 10 kërkesa drejtuar qeverisë

15:36 • 09 Tetor 2020

38 mijë biznese të mbyllura/ Të vegjlit, 10 kërkesa drejtuar qeverisë

Mbi 38 mijë biznese të mbyllura, ky është bilanci alarmues i efekteve të pandemisë në ekonomi. Kriza e konsumit, masat shtrënguese dhe rritja e kostove kanë vënë në vështirësi edhe mijëra sipërmarrje të tjera që sot rrezikojnë mbylljen. Shifrat vijnë nga Shoqata e Bizneseve të...

Lexo lajmin e plotë

Turizmi në krizë, turoperatorët kërkojnë ndihmë, listë kërkesash qeverisë

17:30 • 08 Tetor 2020

Turizmi në krizë, turoperatorët kërkojnë ndihmë, listë kërkesash qeverisë

Operatorët turistikë i kanë drejtuar zyrtarisht qeverisë një paketë propozimesh për ndihmë në përballimin e efekteve të pandemisë së COVID 19, që ende po godet këtë sektor. Nëpërmjet një letre drejtuar kryeministrit, ministrit të Turizmit, ministres së Financave dhe ministrit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Shoqata...

Lexo lajmin e plotë

Anketa e Bankës së Shqipërisë: Bie me mbi 70% xhiroja e bizneseve, nuk ka blerje

15:36 • 08 Tetor 2020

Anketa e Bankës së Shqipërisë: Bie me mbi 70% xhiroja e bizneseve, nuk ka blerje

Gjysma e parë e vitit, e karakterizuar fort nga zhvillimet e pandemisë, ka prodhuar humbje të mëdha për sipërmarrjen. Banka e Shqipërisë në bazë të anketave të zhvilluara me mbi 1300 biznese në sektorë të ndryshëm, llogarit se xhiroja dhe fitimet janë tkurrur me mbi...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:55 • 07 Tetor 2020
Telekomunikacioni/ Aksioneri kryesor i “One” tregon pse zgjodhi të bashkohet me iniciativën për rrjete të pastra. Planet e kompanisë për të ardhmen
Paralajmërimi i BB: Thellohet varfëria. 41,5% e popullsisë me më pak se 5,5 dollarë në ditë

15:54 • 07 Tetor 2020

Paralajmërimi i BB: Thellohet varfëria. 41,5% e popullsisë me më pak se 5,5 dollarë në ditë

Përveç rënies së fortë të ekonomisë, Banka Botërore evidenton edhe një tjetër rrezik të madh për Shqipërinë, që është rritja e varfërisë. Në raportin e Rishikimit Ekonomik të vjeshtës për Europën dhe Azinë Qendrore, evidentohet se kriza që ka shkaktuar COVID-19 po shton varfërinë, një...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:14 • 06 Tetor 2020
Marrëveshjet Shqipëri-SHBA, Nënsekretari i Shtetit: Do të nxisim investime private amerikane
Marrëveshjet Shqipëri-SHBA, Nënsekretari i Shtetit: Do të nxisim investime private amerikane

11:21 • 07 Tetor 2020

Marrëveshjet Shqipëri-SHBA, Nënsekretari i Shtetit: Do të nxisim investime private amerikane

Intervistë ekskluzive për A2 e Nënsekretarit të Shtetit të SHBA-së për Rritjen Ekonomike, Energjinë dhe Mjedisin, Keith Krach.  A2/CNN: Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria nënshkruan dy Memorandume Mirëkuptimi shumë të rëndësishme, në fushën e Bashkëpunimit Ekonomik dhe ndërtimin e Hidrocentralit të Skavicës. Nënsekretari i Shtetit për...

Lexo lajmin e plotë

Abuzimet me paranë publike, KLSH zbulon dëme dhe shkelje me vlerë 35.8 milionë euro

17:09 • 05 Tetor 2020

Abuzimet me paranë publike, KLSH zbulon dëme dhe shkelje me vlerë 35.8 milionë euro

Menaxhimi i parasë publike çalon edhe atëherë kur çdo qindarkë vlen. Kontrolli i Lartë i Shtetit ka zbuluar për periudhën janar-qershor miliona euro dëm ndaj buxhetit. Humbjet direkte, si pasojë e shkeljeve në fushën e tatimeve, doganave, koncesioneve, si dhe shpenzimeve të administratës kapin vlerën...

Lexo lajmin e plotë

Tregtia me Kosovën në nivele anemike, nuk mungon lufta tregtare mes vendeve

20:48 • 01 Tetor 2020

Tregtia me Kosovën në nivele anemike, nuk mungon lufta tregtare mes vendeve

Shqipëria dhe Kosova nuk i kanë shfrytëzuar siç duhet dy avantazhet e të mëdha që kanë për zhvillimin e bashkëpunimit ekonomik mes tyre: gjuhën e përbashkët dhe afërsinë gjeografike. Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se në vite, shkëmbimet tregtare nuk kanë njohur ndonjë...

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshjet Shqipëri-Kosovë, mungesa e vullnetit, “arritjet” mbetën në letër

20:49 • 01 Tetor 2020

Marrëveshjet Shqipëri-Kosovë, mungesa e vullnetit, “arritjet” mbetën në letër

5 mbledhjet e përbashkëta të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës kanë prodhuar shumë premtime, edhe më shumë marrëveshje të miratuara, por shumë pak rezultate të prekshme në jetët e qytetarëve nga të dy anët e kufirit. Synimi final ka qenë gjithmonë bashkimi ekonomik, social dhe...

Lexo lajmin e plotë

Kriza ekonomike, BERZH: Recesioni këtë vit 9%, rekuperimi i dobët

11:39 • 01 Tetor 2020

Kriza ekonomike, BERZH: Recesioni këtë vit 9%, rekuperimi i dobët

Vetëm pak ditë pas Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të dhënave të fundit të INSTAT, Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim konfirmon recesionin e thellë që do të kalojë vendi këtë vit. Në bazë të ecurisë së ekonomisë shqiptare pas rihapjes, BERZH vlerëson se 2020-ta do...

Lexo lajmin e plotë

Marrëdhëniet me FMN, historia dashuri-urrejtje mes qeverive shqiptare dhe Fondit

15:35 • 29 Shtator 2020

Marrëdhëniet me FMN, historia dashuri-urrejtje mes qeverive shqiptare dhe Fondit

28 vitet e prezencës së Fondit Monetar Ndërkombëtar në Shqipëri karakterizohen nga luhatje të forta në marrëdhëniet mes qëndrimeve të ekspertëve të huaj dhe atyre të ligjzbatuesve shqiptarë. Lufta dhe paqja midis palëve është përcaktuar nga kushtet e vendosura nga programet që shoqërojnë huamarrjen te...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:33 • 29 Shtator 2020
FMN mbyll misionin, parashikohet tkurrje e ekonomisë me 7,5%