Angelo Haruni

Ankandi për Parkun Fotovoltaik të Spitallës ka ngjallur interesin e shumë kompanive që duan të investojnë në sektorin e energjisë së rinovueshme në Shqipëri. 5 oferta zyrtare i janë paraqitur Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, përkatësisht nga një konsorcium shqiptaro-indian, francezët e Voltalias, fituese e ankandit për Karavastanë, dy kompani...

Qeveria ka rishikuar buxhetin 2021, vetëm 36 ditë pas nisjes së vitit, për të akomoduar shpenzimet për zgjedhjet e 25 prillit. Përmes një akti normativ që hyn në fuqi menjëherë, qeveria ka shtuar 3.4 miliardë lekë për Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve, shumë e barabartë me rreth 27.6 milionë euro. Sipas...

E thirrur në interpelancë parlamentare mbi gjendjen e ekonomisë dhe reagimin e qeverisë, Ministrja e Financave Anila Denaj ka dhënë shifrat pasojat e pandemisë tek bizneset dhe tregu i punës. Sipas saj, viti 2020 u mbyll me rritje, si të numrit të bizneseve ashtu edhe të të punësuarve.

Rifillimi i reshjeve në veri të vendit ka rritur ndjeshëm nivelin e ujit dhe prurjet në kaskadën e lumit Drin. Për të mbajtur situatën nën kontroll, Korporata Elektroenergjetike Shqiptare po bën shkarkime të kontrolluara nga prodhimi dhe portat e shkarkimit nga të trija hidrocentralet. Sipas të dhënave të KESH-it, nga...

Në prag të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit, komuniteti i biznesit do t’iu dorëzojë të gjithë partive politike një platformë, në të cilët do të detajohen të gjitha kërkesat për të dalë kriza dhe për të zhvilluar sipërmarrjen shqiptare. Mësohet se pjesë e kërkesave është konsultimi për nisma të ndryshme...

Rreziqet që i kanosen ekonomisë shqiptare këtë vit dhe deri në kapërcimin e krizës së shkaktuar nga pandemia janë të shumta. Të tillë e vlerësojnë institucionet zyrtare si Ministria e Financave dhe Banka e Shqipërisë, ashtu sikurse ekspertët, por perceptimi ndaj këtyre rreziqeve është i ndryshëm. Në Programin e Reformave...

Bizneset e Dhomës Amerikane të Tregtisë kanë evidentuar disa probleme në lidhje me doganat, që vështirësojnë punën e tyre të përditshme. Gjatë një takimi me Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave, Dhoma Amerikane kërkoi zgjidhje për praktikat e prapambetura në dogana, që vijojnë të krijojnë padrejtësi për biznesin, siç janë referencat....

Në kulmin e debatit politik për taksat, një raport i botuar së fundmi nga Akademia e Studimeve Politike, e hartuar nga një grup ekspertësh, ka arritur në përfundimin se si taksat e ulëta, ashtu dhe ato më të larta nuk kanë shërbyer për të nxitur rritjen ekonomike të qëndrueshme në...

Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” ka lajmëruar uljen e tarifës së pasagjerit dhe një paketë të re investimesh prej 100 milionë eurosh. Zhvillimet vijnë pas ndërrimit të pronësisë së aeroportit dhe synojnë ta bëjnë atë më tërheqës për linjat ajrore dhe pasagjerët shqiptarë. Tarifa e pasagjerit do të ulët nga 12,5...

Shqipëria ka sot nivelin më të lartë të borxhit publik në rajon dhe ndër më të lartit në Europë, i vlerësuar në 79.7% në fund të tremujorit të tretë. Krahasimisht, Mali i Zi llogarit një nivel të ngjashëm prej 79.5%, Serbia 62.2%, Maqedonia e Veriut 42.7% dhe Kosova vetëm 16.5%....

Eksportet e mallrave shqiptare ranë me 26,8 miliardë lekë, apo rreth 217 milionë euro gjatë vitit të kaluar. Grupet kryesore Made in Albania (këpucët, veshjet, hidrokarburet, giza dhe çeliku) shënuan të gjitha rënie për shkak të kërkesës së dobët nga partnerët tregtarë, që vuajnë ende pasojat e pandemisë. Sipas ekspertit...

Kryeministri zgjodhi të bënte një analogji mes tërmetit dhe menaxhimit të llogarive të shtetit, për të evidentuar punën e bërë nga qeveria këto 8 vitet e fundit dhe atë ç’ka mbetur për t’u bërë. “Situata pas tërmetit, ishte edhe situata e llogarive të shtetit, ishte dhe situata e të gjitha...

Fermerët që do të marrin pjesë në skemën e karburantit do të monitorohen për kryerjen e punës. Për ata që kapen në shkelje, pritet të aplikohen penalitete me përjashtimin e tyre deri në 3 vjet nga kjo skemë. Nëpërmjet kontrolleve në terren dhe imazheve termike nga fotografitë ajrore, Ministria e...

Skema e furnizimit të fermerëve me naftë pa akcizë ka si avantazh kryesor uljen e kostove, një problem që penalizon jo pak bujqësinë shqiptare dhe që në finale rëndon te konsumatorët, që i blejnë shtrenjtë produktet bujqësore. Por për ekspertin Shkëlzen Marku e rëndësishme është që të shmangen abuzimet me...

Tregu farmaceutik dhe ai spitalor do të jenë nën vëzhgimin e rreptë të Autoritetit të Konkurrencës përgjatë këtij viti, për shkak të rolit të madh që do të vazhdojnë të kenë për shkak të Covid-19. Në fillim të pandemisë, depot farmaceutike rritën ndjeshëm në mënyrë abuzive çmimet e materialeve paramjekësore,...

Investitorët shqiptarë, bankat dhe fondet e investimit kanë shfaqur një interes të madh në letrat me vlerë, që në këtë periudhë krize ofrojnë norma më të larta kthimi të investimit, sesa alternativat e tjera që gjenden në treg. Banka e Shqipërisë zhvilloi këtë javë ankandin për obligacionin 10-vjeçar të qeverisë,...

Jeta e njeriut është e paçmuar, por humbja e saj në një aksident rrugor është e llogaritshme për arsye dëmshpërblimi. Në vendin tonë, dëmshpërblimi që mund të presë familja e një viktime, bazuar tek mosha mesatare dhe të ardhurat mesatare është rreth 60 mijë euro. Ndërkohë që në Itali kjo...

Pazaret dhe shkeljet me tenderat publikë po kryhen sot në përmasa shumë të mëdha nga institucionet publike. I këtij mendimi është eksperti për ekonominë, Pano Soko, që fajëson mungesën e kulturës së ndëshkueshmërisë si elementin kryesor që nxit këtë sjellje. Arma kryesore e përdorur në paracaktimin e fituesit, sipas Sokos,...

Inflacioni ra në muajin dhjetor në nivelin më të ulët të vitit, duke reflektuar një stepje të fortë të konsumit. Instituti i Statistikave raporton se indeksi i çmimeve u rrit me vetëm 1.1%, ndikuar vetëm nga ushqimet dhe shtrenjtimi i qirave, ndërsa çmimet e veshjeve vazhduan rënien. Ky tregues flet...

Bankat kërkojnë shtyrjen deri në fund të marsit të masave lehtësuese të miratuara nga Banka e Shqipërisë në kuadër të pandemisë. Këto masa konsistojnë në shtyrjen e afatit të pagesave të kësteve të kredive për klientët në vështirësi dhe në ristrukturimin e kredive për bizneset që nuk kanë aftësi paguese....

Kjo video e një darke në Dubai, në një kohë kur vendi po kalonte një situatë të vështirë me përmbytjet, i ka kushtuar shtrenjtë qeverisë Rama në opinionin publik. Në të shihen ministrat Ahmetaj dhe Balluku, nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Mazniku dhe disa zyrtarë të tjerë të lartë dhe...

Projekti për të cilin interesohet qeveria shqiptare dhe kompania nga Emiratet e Bashkuara Arabe, EMAAR, është ndërtimi i një marine dhe resorti turistik, që do të zëvendësojë portin e Durrësit, më të madhin në vendin tonë. Teksa ligji shqiptar për koncesionet dhe PPP-të i lejon propozimet e pakërkuara për portet,...

Tregu i këmbimit valutor nuk ka njohur luhatje të forta pas daljes së ekonomisë nga karantina, duke mos u ndikuar as nga efektet sezonale të turizmit dhe kthimit të emigrantëve për festa. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbehet sot për 123.6 lekë, thuajse në të njëjtin nivel...

Shqipëria rrezikohet edhe nga çështje të tjera në gjykatat e arbitrazhit, të nisura së fundmi. Në shtator, konsorciumi Durrës Kurum Shipping paditi Shqipërinë për 100 milionë euro pas prishjes së kontratës koncesionare të terminalit të kontejnerëve. Ndërsa, Arka Energy ka regjistruar më 18 Dhjetor 2020, një padi ndaj qeverisë për...

45 milionë dollarë është shuma që shteti shqiptar do të duhet t’i paguajë kompanisë greke Aktor dhe asaj kuvajtiane Copri për shkeljen e kontratës për ndërtimin e rrugës Tiranë-Elbasan. Ky është vendimi i formës së prerë i tribunalit të arbitrazhit të Dhomës Ndërkombëtare të Tregtisë, që mban datën 1 shtator...

Viti 2021 nisi me disa ndryshime drastike në sistemin tatimor, që prekin shumë biznese dhe individë. Së pari, bizneseve të vogla nga 1 janari u është hequr tatimi mbi fitimin, një taksë që shkonte në favor të arkave të bashkive. Reduktimi do të sjellë një kosto prej 5,2 milionë eurosh,...

Investimet e huaja direkte në vendin tonë shënuan rënie me 110 milionë euro për 9 muajt e parë të vitit, por të dhënat e Bankës së Shqipërisë konfirmojnë që më tepër sesa pandemia, ndikoi mungesa e një plani për thithjen e projekteve të reja.Me TAP dhe Devoll drejt përfundimit dhe...

Banorët e kryeqytetit duhet të përgatiten për të paguar më shumë taksa dhe tarifa vendore gjatë vitit të ardhshëm. Buxheti i Bashkisë së Tiranës parashikon të mbledhë 14,3 miliardë lekë, apo rreth 117 milionë euro, nga familjet dhe bizneset. Të ardhurat nga taksat do të jenë më të ulëta nga...

Pandemia nuk ka arritur të prishë frymën e festave këtë fund dhjetori, ku të shumtë kanë qenë ata që i janë drejtuar qendrave tregtare. Krishtlindjet dhe Viti i Ri janë periudha kur shqiptaret shpenzojnë më shumë për pazaret e fundvitit. Përmes dhuratave për miqtë dhe familjaret apo për te përfituar...

Ekonomia shqiptare u tkurr me 3,47% gjatë tremujorit të tretë të vitit, që përkon me periudhën pas heqjes së kufizimeve prej pandemisë. Instituti i Statistikave raporton se sektorët që kanë ndikuar më fort në këtë rënie ishin turizmi dhe tregtia, ndërsa një pjesë e aktiviteteve si Ndërtimi dhe tregu i...

Bizneset në fushën e shërbimeve i shohin me shqetësim masat e reja të vendosura nga Komiteti Teknik i Ekspertëve. Baret, restorantet dhe hotelet, që janë edhe ndër sektorët me rënien më të madhe këtë vit, kishin pritshmëri të larta për xhiron që do të gjeneronin gjatë festave të fundvitit. Por,...

Reforma e fiskalizimit në Shqipëri do t’i shërbejë vetëm shtetit, teksa biznesi do të ngarkohet me kosto shtesë për t’iu përshtatur kritereve të ligjit. Ish-drejtori i përgjithshëm i Tatimeve, Artur Papajani, bazohet te vetë ligji, për të argumentuar se qëllimi kryesor është rritja e mekanizmave të kontrollit për shmangien e...

Reforma e fiskalizimit do të mundësojë një rritje të konsiderueshme të të ardhurave tatimore. Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj, shprehet se sistemi i ri mundëson analizimin në kohë reale të transaksioneve të dyshimta, diçka që pritet të ulë evazionin nga bizneset. Drejtoria e Tatimeve ndërkohë ka publikuar termat...

Nga 1 janari 2021, nis zyrtarisht fiskalizimi, reforma e sistemit tatimor ku prezantohet për herë të parë fatura elektronike dhe sistemi i ri i monitorimit të qarkullimit. Fillimisht, procesi do të nisë për të gjitha transaksionet midis bizneseve dhe organeve publike shtetërore. Kjo nënkupton që çdo biznes që kryen apo...

Rritja e pagës minimale do të rrisë ndjeshëm kostot e punëdhënësve kryesorë në sektorin privat, prodhuesit e veshjeve dhe këpucëve. Edvin Prençe, kryetar i shoqatës Pro Export Albania, deklaron se fasonët nuk janë kundër rritjeve, edhe pse pagat zënë deri në 80% të kostove mujore të këtyre bizneseve. Por, sipas...

Eksportet shqiptare janë rigjallëruar në muajin nëntor, duke shënuar madje një rritje me 10,5% kundrejt vitit të kaluar. Rritjen e kryeson grupi i makinerive dhe pjesëve të këmbimit, nxitur nga industria e re e prodhimit të pjesëve për makina, ndjekur nga materialet e ndërtimit, produktet bujqësore dhe produktet kimike. Nga...

Qeveria ka rishikuar për herë të katërt buxhetin e këtij viti, përmes një tjetër akti normativ. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, listoi zërat ku do të rialokohen fondet shtesë nga buxheti, si shuma prej 34 milionë dollarësh për shpërblimin e fundvitit për pensionistët. Më shumë fonde do të...

Të dhënat zyrtare flasin për një rekuperim të tregtisë së jashtme gjatë muajve të fundit. Pas raportit të INSTAT për rikthimin e eksporteve të mallrave në nivelet e një viti më parë në tetor, Autoriteti Portual i Durrësit zbulon shifra më premtuese për muajin nëntor. Në portin më të madh...

Kriza ka fundosur një pjesë të madhe të bizneseve, që kanë rezultuar me humbje të thella edhe në periudhën e verës, kur u hoqën tërësisht masat shtrënguese. Në sektorin e shërbimeve, humbësit më të mëdhenj janë agjencitë e udhëtimit, që kanë shitur 56.9% më pak paketa dhe ture krahasuar me...

Rënia e fluksit të valutës me thuajse 9% të GDP-së do të japë një goditje të fortë dhe të shumanshme në ekonominë shqiptare. I këtij mendimi është eksperti i ekonomisë dhe ish-drejtori i Agjencisë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve, Genti Beqiri. Sipas tij, ajo do të shoqërohet me rritje të...

Shtyrja e afatit për të bërë rivlerësimin e pasurisë do t’i japë frymëmarrje edhe tregut imobiliar, i cili nuk ka dalë i paprekur nga goditjet që ka pësuar ekonomia shqiptare. Ilda Baraj, broker real estate, shprehet se ky do të jetë një shans i dytë për individët, por edhe një...

Afati për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme është shtyrë sërish nga qeveria, që do t’u japë më tepër kohë qytetarëve të përfitojnë nga ky proces. Afati duhet të ishte data 31 dhjetor 2020, por për shkak të pandemisë do të përfundojë 9 muaj më pas, më 30 shtator 2021. Rivlerësimi...

Të dhënat e INSTAT për tregun e punës janë surprizuese për ekspertin e ekonomisë, Klodian Muço. Sipas tij, të gjithë indikatorët e tjerë flasin për një situatë më të rënduar dhe për këtë arsye nevojitet një paketë e tretë ekonomike për të ndihmuar biznesin dhe rritur punësimin. “Janë rezultate suprizuese...

Turizmi ndihmoi në zbutjen e papunësisë, madje duke rikuperuar edhe efektin e mbylljes së ekonomisë për shkak të Covid-19. Të dhënat zyrtare që raporton INSTAT, tregojnë për një rënie të shkallës së papunësisë në 11.6% në periudhën korrik-shtator, kundrejt kulmit prej 11.9% të shënuar në tremujorin e dytë. Ndërkohë, krahasuar...

Tenderët e rrugëve në Shqipëri po shfrytëzohen si një instrument korrupsioni. Ky është opinioni që shpreh pedagogu dhe eksperti i ekonomisë, Rezart Prifti. Treguesi më i mirë i kësaj loje të pisët, sipas tij, janë projektet që shpallen pa bërë një analizë prioritetesh dhe një studim të mirëfilltë fizibiliteti, që në fund ndërtohen me kosto disa herë më të larta se në rajon dhe në Bashkimin Europian.

Tenderët e rrugëve në Shqipëri po shfrytëzohen si një instrument korrupsioni. Ky është opinioni që shpreh pedagogu dhe eksperti i ekonomisë, Rezart Prifti. Treguesi më i mirë i kësaj loje të pisët, sipas tij, janë projektet që shpallen pa bërë një analizë prioritetesh dhe një studim të mirëfilltë fizibiliteti, që...

Pandemia e Covid-19 dhe kriza ekonomike që po e shoqëron ka tkurrur ndjeshëm konsumin. Të dhënat zyrtare tregojnë se inflacioni aktualisht po mbahet vetëm nga grupi i ushqimeve dhe pijeve jo-alkoolike, diçka negative në sytë e ish-drejtoreshës së INSTAT, Ines Nurja, për shkak të peshës së madhe që zënë shpenzimet...

Ekspertët e ekonomisë parashikojnë luhatje të forta të kursit të këmbimit edhe për muajt në vijim. Sipas tyre kjo do të ndodhë për shkak të faktorëve të brendshëm. Borxhet dhe donacionet që qeveria shqiptare ka siguruar për rindërtimin pas tërmetit dhe për pandeminë pritet të rrisin valutën në qarkullim dhe...

Dollari amerikan ka rënë në nivelin më të ulët të gjashtë viteve të fundit kundrejt lekut. Valuta e gjelbër këmbehet sot për 101.89 lekë, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, plot 5 pikë më pak se edhe një muaj më parë. Shkak për këtë rënie është bërë ecuria e...

Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) pritet të mbyllë brenda ditëve të ardhshme prokurimet për ndërtimin dhe supervizionin e punimeve për disa akse të reja me vlerë të fondit limit prej 4,1 miliardë lekësh, apo rreth 33 milionë euro.Bëhet fjalë për rrugën Palasë-Dhërmi, me vlerë 1,6 miliardë lekë; ndërtimin e mbikalimit të...

Qeveria kërkon të shfrytëzojë fondet e tërmetit dhe pandemisë për qëllime elektorale. Kjo është arsyeja në vonesat e ekzekutimit të këtyre fondeve, sipas ekspertes për ekonominë, Zana Guxholli. I njëjti motivim elektoral, sipas Guxhollit, është ndjekur edhe në hartimin e buxhetit 2021, që parashikon një rritje të ndjeshme të investimeve publike....

Edhe pse i ka shpallur publikisht si prioritete absolute, qeveria është kursyer te shpenzimet që duhet të shkonin për të financuar rindërtimin dhe për të marrë masat e duhura për përballimin e pandemisë. Në një kohë kur Ministria e Financave hesht se sa janë përdorur fondet e veçanta të alokuara...

Shërbimi i kontrollit teknik të automjeteve, pas 1 janarit dhe në vijim do të ofrohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor. Blendi Gonxhja, drejtori i këtij enti publik, shprehet se me këtë tranzicion drejt shtetit, shërbimi do të përmirësohet dhe nuk do të ketë nevojë t’i jepet...

Qeveria është tërhequr nga gara për rrugën Milot-Fier, e cila u mbyll pak javë më parë me dorëzimin e ofertës nga vetëm një kompani. Lajmin e ka dhënë vetë ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, në emisionin “Përballë” në TVSH. Ajo ka deklaruar se oferta e bërë nga kompania ishte poshtë...

Ekonomisti, Selami Xhepa, i lexon si shqetësuese pikat që ngre Fondi Monetar Ndërkombëtar në raportin e fundit. Sipas tij, qeveria duhet të reflektojë menjëherë rekomandimet e propozuara, jo vetëm për rrezikun e rritjes së nivelit të borxhit publik, por edhe për zërat ku shkon ky borxh. Sipas Xhepës, kriza shëndetësore...

Shqipëria vijon të jetë e prekur rëndë nga pasojat e tërmetit dhe pandemia e Covid-19, por rreziqet që i kanosen ekonomisë janë sot më të mëdha. Ky është qëndrimi që shpreh Fondi Monetar Ndërkombëtar, në raportin e parë monitorues, pas kredisë prej 174 milionë euro të kërkuar nga Shqipëria në...

Duke filluar nga 1 janari i vitit të ardhshëm, shërbimi i kolaudimit të automjeteve nuk do të ofrohet më nga privati, por do t’i kalojë shtetit. Kjo pasi më 31 dhjetor përfundon kontrata e koncensionit për këtë shërbim me kompaninë SGS Albania. Automatikisht më pas, shërbimi do të ofrohet për...

Qeveria nuk e ka sot një shifër të saktë të numrit të shqiptarëve që lënë vendin çdo vit. E dhëna e vetme është një përllogaritje që bën Instituti i Statistikave, që hidhet poshtë nga shifrat zyrtare të institucioneve të huaja. Të dhënat zyrtare të institutit të statistikave raportojnë se 104...

Në një kohë kur kërkesa botërore për karburante është ulur si pasojë e pandemisë, industria e hidrokarbureve në Shqipëri ka shënuar rritje të importeve. Edhe në vendin tonë, konsumi është ulur ndjeshëm gjatë kësaj periudhe, ndikuar nga ndalimi për një periudhë të gjatë kohe i transportit publik dhe kufizimeve të...

Kriza e shkaktuar nga Covid-19 ka përshpejtuar ndryshimet teknologjike, që pritet të ndodhin gjatë kësaj dekade. Revolucioni industrial 4.0 ka nisur të transformojë rrënjësisht tregun e punës, ku pjesa më e madhe e profesioneve të reja do t’i përkasin fushës së teknologjisë së informacionit. Një arsye pse sot të rinjtë...