Angelo Haruni

Ekonomia shqiptare u rrit me 4% gjatë tremujorit të tretë të vitit, që përkon me periudhën Korrik-Shtator. Shifrat e publikuara nga INSTAT konsiderohen të kënaqshme, duke konsideruar krizën e çmimeve që po kalon vendi.

Ekonomia shqiptare u rrit me 4% gjatë tremujorit të tretë të vitit, që përkon me periudhën Korrik-Shtator. Shifrat e publikuara nga INSTAT konsiderohen të kënaqshme, duke konsideruar krizën e çmimeve që po kalon vendi. Turizmi ishte faktori kryesor në këtë rritje, duke kontribuar në gjysmën e saj. Shifrat rekord të...

Hyrjet e vizitorëve të huaj në Shqipëri arritën në 7,15 milionë deri në fund të muajit nëntor, duke shënuar një rekord krahasuar me të gjitha vitet e kaluara, edhe pa Dhjetorin. Nga kjo shifër, sipas INSTAT, 6,7 milionë erdhën për pushime apo vizitë tek të afërmit, një rritje 30% më...

Kur të bëjmë gëzuar këtë vit, teksa akrepat do të shënojnë ndërrimin e viteve, krahas dëshirave për 2023-in, në mendje do të kemi edhe çmimet. Darka e fundvitit do të kushtojë shumë më tepër këtë vit, teksa inflacioni për ushqimet regjistrohet zyrtarisht në 14.7%. Për të bërë një krahasim sa...

Tatimi i fitimit nga kriza për kompanitë e energjisë, ka nisur diskutimin në Parlament, pak ditë nga përfundimi i vitit. Përfaqësuesit e qeverisë kanë prezantuar projektligjin që shmang fjalën taksë dhe vjen me termin “kontribut solidariteti”. “Do të ketë një efekt të kufizuar në kohë, jo më larg se 31...

Shteti nuk është shumë fitimprurës kur vjen puna tek kompanitë ku është aksioner, qoftë 100% apo pjesërisht. Kjo shpjegohet me faktin se sektorët ku shteti është i përfshirë, kanë kryesisht nevojë për subvencione, ndërsa të tjera kompani publike i përdorin të ardhurat për të riinvestuar, si në rastin e energjisë elektrike.

Shteti nuk është shumë fitimprurës kur vjen puna tek kompanitë ku është aksioner, qoftë 100% apo pjesërisht. Kjo shpjegohet me faktin se sektorët ku shteti është i përfshirë, kanë kryesisht nevojë për subvencione, ndërsa të tjera kompani publike i përdorin të ardhurat për të riinvestuar, si në rastin e energjisë...

Aksioni ndaj pallateve që kanë ndërtuar kate pa leje duket se është një çështje tashmë e drejtuar nga Gjykata Kushtetuese. Tre muaj pasi firmosi VKM-në që lejon konfiskimin për interes publik, kryeministri Rama ka reaguar ndaj regjistrimit të një kërkese pranë shkallës më të lartë të drejtësisë në vend. “Shoqata...

Fondi Monetar Ndërkombëtar, institucioni strikt financiar që kërkon rritje taksash dhe shkurtim të shpenzimeve në çdo vend të botës që këshillon, i kërkon qeverisë shqiptarë të rrisë mbështetjen për të varfrit. Në listën e rreziqeve që i kanosen ekonomisë tonë, çmimet e lëndëve të para dhe ushqimeve shihen si kërcënimi...

Për herë të parë që prej tetorit të vitit të shkuar, inflacioni u regjistrua në rënie në vendin tonë. INSTAT llogarit se indeksi i çmimeve të konsumit për muajin nëntor 2022 u fiksua në 7.9%, nga 8.3% në tetor. Por thuajse i gjithë ndikimi në këtë rënie ka ardhur vetëm...

Mes dhjetëra parakalimeve, qindra buzëqeshjeve dhe mbi 1500 shtrëngimeve të duarve të shkëmbyera në Samitin e së martës, ka edhe një përkthim të gjithë kësaj pamjeje dhe një domethënie të çdo gjestikulacioni. Specialistët sqarojnë me detaje se çfarë u tha me veprimet kur nuk u tha asgjë me fjalë.

Shqipëria, ashtu si shumë vende të Ballkanit Perëndimor, po e shohin industrinë e teknologjisë së informacionit si sektorin më shpresëdhënës për të ardhmen. Përmes hapave të vegjël, gradualisht në vend po krijohen më shumë startupe, të mbështetur që nga ideja e deri tek dalja në treg e përtej, edhe përmes...

Inflacioni është fjala kryesore kur flasim për krizën që aktualisht po kalon Shqipëria dhe gjithë bota. Dhe zakonisht, të kuptosh shtrenjtimin e produkteve është aq e thjeshtë sa të lexosh çmimin në etiketë apo tabelat e karburanteve. Por ka dhe një mënyrë që inflacioni vjen i maskuar e shpeshherë abuziv.

Inflacioni është një nga fenomenet më të përhapura në krizën aktuale që po kalon jo vetëm Shqipëria, por edhe e gjithë bota. Në këto kohë, të kuptosh shtrenjtimin e produkteve është aq e thjeshtë sa të lexosh çmimin në etiketë apo tabelat e karburanteve. Por ka dhe një mënyrë që...

Për të shkuar nga një qytet në tjetrin nuk do të ketë më nevojë të pyesësh se ku nisen autobusët dhe as të shkosh më herët për të zënë një vend. Duke nisur nga viti i ardhshëm, qytetarët do të kenë mundësi të rezervojnë dhe blejnë online biletat e udhëtimit...

Botërori ka rikthyer skedinat, të paktën disa muaj më herët nga sa ishte parashikuar. Nga viti i ardhshëm bastet sportive pritet të legalizohen sërish, online, pasi veprimtaria e lojërave të fatit u ndalua zyrtarisht më 1 janar 2019. Po teksa kumari është ende i paligjshëm dhe pret rikthimin me një...

Kriza e çmimeve duhet të rikthente vëmendjen te prodhimi vendas duke e mbështetur atë. Por, Shqipëria i ka shtuar importet. Instituti i Statistikave dëshmon se nga janari në tetor u blenë nga jashtë vendit mbi 36 mijë tonë zarzavate. Kjo solli një rritje prej 37% krahasuar me një vit më parë.

Reshjet intensive të datës 20 nëntor, erdhën me dëme, por jo edhe pa një efekt pozitiv për situatën energjetike të vendit. Niveli i liqeneve të hidrocentraleve në kaskadën e Drinit u rrit ndjeshëm, teksa një pjesë e prurjeve u kthyen në tepricë. Korporata Elektroenergjetike ka zhvilluar 4 tendera për shitjen...

Thirrja e qeverisë për të investuar në bono thesari ka dhënë rezultate pozitive, duke angazhuar shqiptarët në ankandet e datës 25 nëntor. Në ankandin e parë, Banka e Shqipërisë kërkoi 1 miliardë lekë në bono 6-mujore. Kërkesa ishte më e lartë, duke ofruar 1.4miliardë lekë, apo 400 milionë lekë më...

Me 77 vota pro dhe 35 kundër, parlamenti miratoi buxhetin për vitin e ardhshëm dhe paketën fiskale që bashkëshoqëron atë. “Sot sërish kemi një buxhet në dobi të pakicës e jo shumicës”. “Përfundimisht ne kemi nevojë për një ekonomi që e lejon biznesin që të rritet, të krijojë vende pune...

Shqiptarët që janë joshur nga thirrja e qeverisë për të investuar në letra me vlerë kanë ditën e premte një mundësi të mirë për të përfituar nga interesat e larta. Banka e Shqipërisë do të organizojë dy ankande. Tek i pari do të kërkojë 1 miliard lekë në bono 6-mujore,...

Skema për subvencionimin e paneleve diellore për ngrohjen e ujit ka tërhequr shumë interes nga familjet shqiptare që kërkojnë të reduktojnë faturën e tyre të energjisë. Sipas të dhënave të Agjencisë për Eficencën e Energjisë, aktualisht ka mbi 3200 aplikime, apo rreth 150 në ditë që prej hapjes së thirrjes....

Reshjet e dendura të shiut kanë qenë mbi projeksionet më ekstreme të institucioneve, duke vështirësuar edhe menaxhimin e kaskadës. KESH është akuzuar nga Partia Demokratike se ka vendosur të importojë energji, duke e ditur se do të kishte prurje dhe duke shpërdoruar miliona euro. Opozita i referohet tenderit për periudhën...

Thuhet se shqiptarët nuk lexojnë, se kultura e librit po vdes, se të rinjtë janë të pa interesuar. Po çfarë kanë ata për të thënë për këtë gjë? Panairi i Librit sigurisht nuk është një vend i përshtatshëm për të bërë një sondazh të tillë, ndaj duhet t’i referohemi shifrave...

Për një ekonomi më të qëndrueshme, burimet duhet të drejtohen për nga financimi i gjelbër. Krahas bujqësisë dhe energjisë së rinovueshme ai përfshin të gjitha ato projekte që nuk dëmtojnë mjedisin. Në një konferencë të organizuar nga AMF, rregullatorët dhe partnerët ndërkombëtare theksuan se sa i rëndësishëm është ky ndryshim...

“Duhet të dini që jemi një ndër vendet e pakta në Europë që nuk kemi një enciklopedi”, tha zv.kryetari i Akademisë së Shkencave, Vasil Tole. Pas nënshkrimit në Prishtinë, në mbledhjen ndërqeveritare Shqipëri-Kosovë rreth 5 muaj më parë, “Enciklopedia Shqiptare” merr “dritën jeshile” edhe në Komisionin për Ekonominë dhe Financat....

Shtrenjtimi i çmimeve nuk po njeh ende një majë, teksa niveli i inflacioni është regjistruar në rritje edhe gjatë muajit tetor. INSTAT e llogarit indeksin e çmimeve të konsumit 8.3% më të lartë se i njëjti muaj vitin e kaluar. Ushqimet dhe karburantet vijojnë të udhëheqin shtrenjtimin e kostove të...

Kur qeveria i ka lënë edhe disa ditë afat vetes për të vendosur nëse fasha 800 kWh e energjisë elektrike do të hyjë në fuqi për muajin nëntor, importet e energjisë elektrike vijojnë të kushtojnë miliona euro. Në 3 ankandet për furnizimin nga tregu për këtë muaj, KESH ka arritur...

Me një buxhet të madh, vijnë edhe përgjegjësi të mëdha. Përballë pasigurive që mund të rrezikojnë shëndetin ekonomik të vendit, Banka e Shqipërisë fton qeverinë të bëjë kujdes me mënyrën se si do të shpenzohen paratë e taksapaguesve shqiptarë vitin e ardhshëm. Gjatë dëgjesës në Komisionin e Ekonomisë, guvernatori Sejko...

Shtresa e mesme. Një kategorizim i popullsisë sipas gjendjes ekonomike, që rrjedhimisht përkthehet edhe në një ndarje sociale. Përkufizimi është shumë i lirshëm, por konsensusi është se për të qenë pjesë e shtresës së mesme dikush duhet të ketë një banesë, një automjet, të heqë diçka mënjanë nga të ardhurat...

Pandemia i detyroi njerëzit të punonin nga shtëpia, por tashmë një pjesë e madhe po e kërkojnë si një zgjidhje të përhershme. Edhe në Shqipëri, po preferohet gjithnjë e më shumë, sidomos nga të rinjtë, të punuarit jashtë ambienteve të zyrës. Punëmarrësit në fusha si teknologjia e informacionit apo marketingu...

Debati ka vijuar edhe sot në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave, ku u diskutua për projektbuxhetin e vitit 2023 dhe projektligjet e paketës fiskale. Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku, ritheksoi argumentin se nuk mund të diskutohet projektbuxheti pa ardhur për diskutim të gjitha projektligjet që parashikohet të kenë efekt financiar...

Inflacioni është rikthyer, por si të përballemi me të në kushtet e pasigurive të mëdha. Kjo ishte tema e konferencës së organizuar nga Banka e Shqipërisë, së bashku me London School of Economics, në përpjekje për të sjellë një recetë për krizën që po kalojmë. Guvernatori Gent Sejko mbrojti rritjen...

Vitin e ardhshëm, bashkitë do të kenë më shumë para’ në dispozicion. Sipas përllogaritjeve në projektbuxhetin 2023, 61 njësive të pushtetit vendor do t’u shpërndahet një fond prej 31 miliardë lekësh, 4.1 miliardë lekë apo 35 milionë euro më tepër se këtë vit. Bashkitë e mëdha janë edhe ato që...

Mbi 1 në katër të punësuar në të gjithë vendin sot janë të punësuar në shtet. Midis institucioneve qendrore, bashkive dhe kompanive publike, 185,696 persona paguhen nga paratë e taksapaguesit shqiptar. Administrata publike është e fryrë, nga cilido këndvështrim. Në Bashkimin Europian punësimi në shtet zë 16% të totalit, krahasuar...

Kush nuk e punon tokën, mund të detyrohet t’ia lërë atij që kërkon ta mbjellë. Gjatë një takimi me fermerët në fshatin Kafaraj në Fier, kryeministri Rama bëri të ditur qëllimin e tij për të mos lënë asnjë metër katror tokë bujqësore pa shfrytëzuar.

Kush nuk e punon tokën, mund të detyrohet t’ia lërë atij që kërkon ta mbjellë. Gjatë një takimi me fermerët në fshatin Kafaraj në Fier, kryeministri Rama bëri të ditur qëllimin e tij për të mos lënë asnjë metër katror tokë bujqësore pa shfrytëzuar. “U kam kërkuar deputetëve të angazhuar...

Pas krijimit të Shoqërive Rajonale të Ujësjellësve, reforma në sektorin e ujit do të përqendrohet në shlyerjen e borxheve të krijuara ndër vite. Një udhëzim i ri i Ministrisë së Infrastrukturës përcakton se kompanitë publike që kanë firmosur për krijimin e këtyre shoqërive të përbashkëta të ujit, do të mund...

Në vite elektorale, buxheti për investime publike është një nga zërat që rriten gjithmonë nga partia në pushtet. 2023-shi nuk bën përjashtim, madje shënon një rekord për shpenzimet kapitale prej 116.2 miliardë lekësh, apo 1 miliard eurosh, krahasuar me 92.4 miliardë lekë këtë vit. Këtu nuk përfshihet zëri i programit...

Një buxhet social për krizën. Kështu e konsideron qeveria draftin e ligjit më të rëndësishëm të financave, të prezantuar sot në Kuvend. Buxheti prej 5.8 miliardë eurosh do të mbështetet tek një rritje ekonomike prej 2.6% dhe rikthimi i inflacionit në normalitet brenda fundit të vitit. Sipas ministres Delina Ibrahimaj,...

Qeveria ka hartuar buxhetin për vitin e ardhshëm. Në të parashikohen më shumë para në dispozicion dhe rritje e lehtë e shpenzimeve. Rikthimi i basteve sportive dhe taksa speciale për energjinë pritet të jenë dy politikat e reja që do të zbatohen vitin e ardhshëm.

Rikthimi i basteve sportive nga 1 janari dhe taksa speciale për energjinë. Këtë parashikon qeveria në projektbuxhetin e vitit të ardhshëm. Shpenzimet e buxhetit do të arrijnë, vitin tjetër, shifrën rekord prej 5,3 miliardë eurosh, nga 4,9 miliardë euro, këtë vit, me rishikimin e fundit. Rritja e fortë e të...

Paketa e re fiskale nuk mbështet ekonominë, po synon vetëm të ndëshkojë ashpër gabimet. Për këtë arsye, bizneset kanë dalë me një listë kërkesash për qeverinë. Ndër të tjera kërkohet pezullimi i parapagimit të TVSH-së në doganë deri në fund të krizës, heqja e akcizës së gazit për përdorim në...

Shoqatat e biznesit duket se kanë ndërruar anë në qëndrimin e tyre për amnistinë fiskale. Në një deklaratë të përbashkët, në emër të sipërmarrjes shqiptare, ata i bëjnë thirrje politikës dhe qeverisë të mos dëgjojnë shqetësimet e ndërkombëtarëve, por të shohin interesin e bizneseve. “ Nga ana tjetër, jemi të...

Shqiptarët janë populli më i “padëshiruar” nga Bashkimi Europian, kjo në raport me numrin e lartë të atyre që përpiqen të emigrojnë në shtetet e “Bllokut”.  Të dhënat nga Organizata Europiane e Ruajtjes së Kufijve, FRONTEX tregojnë se emigrantët nga Shqipëria kryesojnë listën e të kthyerve me forcë me mbi...

Amnistia fiskale po merr një udhë ndryshe nga qëllimi për të cilin lindi. Në vitin 2020, kur qeveria ende ishte në përgatitje të draftit të parë, puna në të zezë e emigrantëve shqiptarë në vendet europiane, u cilësua si përfituesi kryesor. Por pas kritikave të Komisionit Europian, u kuptua se...

Qeveria duhet të heqë dorë nga amnistia fiskale. Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk lëviz nga qëndrimi kundër kësaj nisme, e cila sipas Misionit edhe në një version më të zbutur, nuk ka gjasa për sukses. Në mbyllje të misionit të radhës në Shqipëri, përfaqësuesit e fondit dalin kundër opinionit të qeverisë...

Të mbash titullin profesor në Shqipëri, nuk të bën domosdoshmërish më të paguar. Kjo aq më pak nëse je i punësuar si pedagog në universitetet publike. Rritjet e pagave për personat që mësojnë elitat kanë qenë të rralla përgjatë viteve, gjithmonë të vonuara dhe gjithmonë e më pak të ndjeshme...

Qeveria nuk i ndahet planeve të saj, pavarësisht kundërshtive të hasura. Amnistia fiskale do të bëhet, siç konfirmoi edhe kryeministri Edi Rama pak ditë më parë. Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, u shpreh se po punohet ende mbi draftin e tretë të kësaj nisme, edhe pse nuk ka një afat të përcaktuar se kur mund t’i vijë për shqyrtim Parlamentit.

Qeveria nuk i ndahet planeve të saj, pavarësisht kundërshtive të hasura. Amnistia fiskale do të bëhet, siç konfirmoi edhe kryeministri Edi Rama pak ditë më parë. Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, u shpreh se po punohet ende mbi draftin e tretë të kësaj nisme, edhe pse nuk ka një afat...

Nuk ka recesion, por kriza do të ndihet në Shqipëri edhe më shumë nga sa pritej. Këtë situatë pasqyron raporti i fundit i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, një nga kreditorët më të mëdhenj të vendit. Rritja ekonomike do të ndalet këtë vit dhe tjetrin në vetëm 3%, një...

Numri i të huajve që shkelën në territorin shqiptar gjatë kulmit të sezonit veror arriti në 1.7 milionë. Në letër kjo përbën një rritje me 11.2%, kundrejt 1.5 milionë vizitorëve të gushtit të kaluar, por duhet thënë që rritja reale ishte shumë më e vogël. Sipas të dhënave të INSTAT,...

Kur menduam se më në fund çmimi i naftës do të rikthehej në nivele të pranueshme, tashmë një tjetër faktor po ndikon te tabelat e karburanteve. Në njoftimin e fundit të ditës së premte, Bordi i Transparencës theksoi si përgjegjës edhe kursin e dollarit amerikan. Prej muajit gusht, fuçia bruto...

Kriza, shumë pasiguri dhe lëvizjet e bankave qendrore nëpër botë po shkaktojnë stuhi në tregun e këmbimit valutor. Forcimi i vazhdueshëm i dollarit e ka kthyer atë në “euron” e ri në vendin tonë. Kursi zyrtar i Bankës së Shqipërisë e fikson valutën amerikane në kuotën e 120.12 lekëve, nivel...

Të gjesh dhe shfrytëzosh mundësitë, aty ku ekziston një nevojë. Nevoja ishte mësimi i rrjedhshëm i gjuhës angleze, nga ata njerëz të biznesit që kanë prezantimet dhe takimet me të huaj si pjesë të së përditshmes. Jorena Xhaferraj është bashkëthemeluese e langTastic, një startup-i shqiptar në fushën e edukimit. Sot...

Kjo është Marjana Koçeku, blogere, studente ekselente, aktiviste dhe mbi të gjitha malësore, apo më saktë “neomalësore”. Ky është emërtimi që ajo vetë ka zgjedhur për të përshkruar veten dhe për të sjellë dashurinë për rrënjët e saj në botën moderne. Për të dhënë intervistën për ne, asaj iu desh...

Zhvillimi i agroturizmit dhe turizmit rural shihen sot nga qeveria shqiptare si një ndër zgjidhjet ndaj fenomenit të braktisjes së fshatrave dhe emigracionit. Por të investosh në këtë lloj biznesi, kërkon fonde. 20 apo 30 mijë paund, banorët e zonave rurale nuk i kanë. Për të emigruar është më e...

Importuesi i salsiçeve “Wudy” në Shqipëri akuzoi sot Autoritetin Kombëtar të Ushqimit se po përhap panik të panevojshëm. Pronari i kompanisë që sjell produktin italian, demonstroi se nuk ka më asnjë rrezik për shëndetin, duke ngrënë vetë një salsiçe. “Unë garantoj me përgjegjësinë time personale, që çdo gjë nga ai...

Bizneset që instalojnë panele diellore për të vetëprodhuar energji elektrike do të kompensohen për tepricën që hedhin në rrjet. Zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Ilir Bejtja, deklaroi për A2 CNN, se ndryshimet e nevojshme për të zgjidhur këtë ngërç të kërkuar prej vitesh nga sipërmarrja, do të realizohen brenda këtij...

16:30 - 20.09.2022

Shiu 20 milionë eurosh

Kaskada rimerr veten, i jep edhe 1 orë drita Kosovës.