Anisa Braho

Në Morinë fluksi i lëvizjes vijon të jetë i lartë për shkak të sezonit turistik. Këtë fundjavë kolona e mjeteve ka qenë e gjatë, teksa rreth 40 mijë shqiptarë të Kosovës kanë udhëtuar drejt bregdetit.

Një aventurier britanik ka vendosur një rekord të ri botëror Guinness, duke arritur të shtatë mrekullitë e botës në më pak se shtatë ditë.Jamie McDonald, i njohur gjithashtu si Adventureman, bëri udhëtimin rekord në mars, duke nisur në Murin e Madh të Kinës, duke kërcyer nëpër Azi nëpërmjet Taj Mahal,...

Gjirokastra, qyteti i gurtë i sokakëve, ndërtesave historike, rrugicave të zhurmshme apo dritareve dëshmitare sa e sa historish. Qyteti i shkrimtarit të madh Ismail Kadare që në Kronikën e tij në Gur e përshkruan mjaft bukur këtë qytet. Ai është i përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s më...

Mbreti Charles dhe bashkëshortja e tij Camilla do të udhëtojnë muajin e ardhshëm për kurorëzimin e Mbretit me karrocat më të vjetra mbretërore, në një procesion madhështor, por më të shkurtër se ai i nënës se tij 70 vite më parë.

Atletet e ndeshjes finale të NBA të Michael Jordan, në vitin 1998, pritet të jenë atletet më të vlefshme të shitura ndonjëherë në ankand. Palët e atleteve parashikohet të shitet nga 2 deri në 4 milionë dollarë, por tashmë ka një ofertë gati mbi çmimin e lartë të vlerësuar. Kreu...

Qielli i natës meksikane u ndriçua me shfaqje shumëngjyrëshe të fishekzjarrëve të shtunën mbrëma gjatë festivalit vjetor të fishekzjarreve të Tultepec. Spektatorët ndoqën nga fishekzjarrët tradicionale deri tek shfaqjet e përpunuara gjatë festimeve. Çdo vit, banorët e Tultepec festojnë shenjtin mbrojtës të fishekzjarrëve, San Huan de Dios, me një festë...

Nga piktura me kërpudha deri te një plazh me ëmbëlsira, janë  të gjitha gjërat në miniaturë që mund të shihen në ekspozitën “E vogla është e bukur”, e cila hapi dyert për vizitorët në Nju-Jork. Kjo është ekspozita më e madhe ndërkombëtare, dedikuar tërësisht artit në miniaturë, sipas Fever, kompania...

Pas dy vitesh kufizime për shkak të koronavirusit, çiftet debutuese më në fund patën mundësinë të kërcenin vals në Operën Shtetërore të Vjenës gjatë Ballos vjetore të Operas. Një mbrëmje gala magjepsëse, me shfaqje operash dhe baleti, shënoi një kthim në normalitet pas viteve të pandemisë dhe ndihmoi në mbledhjen...

Me një kapele të zezë, një shkop ecjeje në njërën dorë dhe një pamje të alarmuar në fytyrën e tij, Usman Khan i shmanget makinave me shpejtësi në rrugët e qytetit perëndimor të Pakistanit të Peshawar, duke imituar Charlie Chaplin. 28-vjeçari shet lodra për fëmijë në një stendë buzë rrugës, por...

Qyteti më verior i Kinës ka regjistruar temperatura rekord, -53 gradë Celsius. Qyteti Mohe me 83 mijë banorë ndodhet në provincën verilindore Heilongjiang. Ai njihet si “Poli i Veriut i Kinës” dhe është një nga vendet e pakta që ka klimë subarktike. Autoritetet vendase të Meteorologjisë në Heilongjiang raportuan se...

Kandidatët për zgjedhjet e 14 majit duhet të bëjnë verifikim të detyruar dhe transparencë me përgjegjësi penale tha kryetarja e Autoritetit për Informim për Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit, Gentiana Sula. E ftuar në “Dita Jonë”, Sula tha se institucioni që drejton e ka propozuar këtë ndryshim në Kodin Zgjedhor,...

Shpirti i festës sjell me vete edhe alkoolin e në këtë periudhë tundimi për to është edhe më i madh. Psikiatri i  varësisë në Universitetin e Ohajos, Hall Trent, sugjeron që për të qëndruar pa alkool gjatë festave duhet të përqendroheni në arsyen pse është e rëndësishme për ju. “Ne...

Delegacioni i parlamentit shqiptar mori pjesë në Forumin e inteligjencës dhe Sigurisë së Asamblesë parlamentare të NATO-s në Uashington. Vëmendja kryesore ishte rreth zhvillimeve në Ukrainë, agresionin rus dhe pasojat që po krijon në Europë e më gjerë. Delegacioni kryesohej nga deputetja Mimi Kodheli dhe nga Fatmir Mediu, të cilët...

Diamanti më i madh në botë, në formën e dardhës dhe në ngjyrë rozë të theksuar, pritet të dalë në një ankand të Christie’s, javën e ardhshme, dhe mund të shitet për shumën rekord nga 25 deri në 35 milionë dollarë. Diamanti 18.18 karatësh ka qenë në pronësitë e koleksionuesve...

Dhuna ndaj gruas, dhe rasti i vjehrrës së saj bëri që Joy Hoover të krijojë një buzëkuq të quajtur “data rap”. Në pamje të parë është një buzëkuq i zakonshëm, por nëse shtypni një buton ai aktivizohet duke personalizuar udhëzimet nëse ndjeheni të kërcënuar apo duke lajmëruar një të afërm...

Këtë vit shkollor nxënësit e klasës së parë në Shqipëri e Kosovë po mësojnë me Abetaren e re të njehsuar. Një muaj pas nisjes së shkollës, autorja e librit, prof. Mimoza Gjokutaj thotë se gjatë gjithë vitit shkollor grupi i punës do të monitorojë ecurinë dhe se deri tani nuk...

Nëse po vizitoni Houston për herë të parë, mos u shqetësoni nëse qendra e qytetit të katërt më të madh të vendit i ngjan një qyteti fantazmë. Një rrjet nëntokësor tunelesh që shtrihen më shumë se gjashtë milje i jep mundësi punëtorëve të Houstonit të lëvizë nëpër qytet në një...

Ndërsa bota ishte e mbyllur brenda gjatë pandemisë, inxhinieri mekanik indian me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Ashok Aliseril Thamarakshan e shfrytëzoi sa më mirë kohën e tij dhe ndërtoi një aeroplan. 38-vjeçari i cili është gjithashtu një pilot privat, ëndërronte të krijonte një avion personal për të marrë familjen...

Materiali “Slime” dihet tashmë që është kthyer në një lojë të preferuar fëmijësh, por mesa duket nuk ka vetëm këtë qëllim. Dy miqtë të cilët kanë hapur tashmë një institut të dedikuar për gjërat me “Slime”, zbuluan se loja me të, të ndihmon të lehtësosh dhimbjen dhe pikëllimin. Instituti quhet...

Ndërsa një valë e të nxehtit ka mbërthyer Europën, duke sjellë temperatura deri në 33 gradë celsius në Republikën Çeke, klientët në një bar të Pragës kishin më shumë gjasa të vuanin nga i ftohti sesa goditjet e të nxehtit. “Ice Pub”, në qendër të kryeqytetit, ofron një arratisje të...

Ishte radha e Fendit të prezantonte koleksionin e ri vjeshtë-dimër 2023-2023, një koleksion që solli dritë në pasarelë, me veshjet shumë-ngjyrëshe, në një miks materialesh. Fendi mbylli javën e rëndësishme të modës në Paris, me mijëra modele që prezantuan propozimet e stilistëve për vjeshtën e dimrin e këtij viti. Stilisti...

Një milion lule me nuanca të shkëlqyera rozë, vjollcë, blu, portokalli dhe të verdhë përshëndesin vizitorët në Distriktin e Meatpacking të Manhattan në qytetin e Nju-Jorkut për Festivalin 3-ditor të luleve. Sipas themelueses së këtij festivali, Moira Breslin, eventi është frymëzuar nga festivale të tjera anembanë botës. Dizajneri i njohur...

Shamanët peruanë të premten i bënë thirrje Tokës Nënë që të mbështesë Perunë në ndeshjen e saj të play-off kundër Australisë sot për të plotësuar një nga vendet e fundit në Kupën e Botës të këtij viti në Katar. Shëruesit e Andeve, të cilët mbanin veshje tipike të rajonit, përdorën...

Amerikanët dhe europianët zgjodhën plazhin këtë fundjavë të parë të qershorit, duke u larguar nga salla e kinemasë, me shitjet e biletave që shënuan rënie me 50% nga fundjava e shkuar. Gjithsesi, “Top Gun: Mavercik” ruajti vendin e parë për nga arkëtimet, duke u bërë një nga filmat me më...

Një breshkë e rrallë gjigante albine doli për herë të parë për publikun në një kopsht zoologjik zviceran. Dy nga breshkat lindën muajin e kaluar në “Tropikuarium” në qytetin perëndimor të Servion, si pjesë e një programi për të ruajtur speciet e rrezikuara. Njëra është e zezë si prindërit e...

10:05 - 3.06.2022

“Monaliza” indigjene

Lart në malet Ande të Bolivisë, e rrethuar nga shtëpi të vogla me çati prej kashte, Claudia Callizaya, 32 vjeçe, vendos penelin e fundit në veprën e saj më të re të artit: pamjen e saj për “Mona Lisa” duke u krijuar si një grua vendase. Përshtatja e saj e...

Parku tematik i Santa Claus në “qytetin e tij të lindjes” në veriun me dëborë, është gati të ndalojë elfët e tij dhe të rikthehet në funksionin e tij origjinal – një strehë emergjente për bomba në rast sulmi, në kohën e zgjerimit të kërcënimit ushtarak rus. Dhjetëra mijëra njerëz...

Portrete mbretërore dhe kurora verbuese u shfaqen në Sotheby’s në Londër si pjesë e ekspozitave të mbajtura për të shënuar Jubileun e platinit të Mbretëreshës Elizabeth. Shtëpia e ankandeve po zhvillon një program njëmujor të ekspozitave dhe ankandeve për këtë rast. Në Sotheby’s, veprat e artit duke përfshirë Portretin Armada...

Gratë shtatzëna konkurruan për barkun më të madh të foshnjës në kryeqytetin e Nikaraguas, Managua. Ato shpresojnë të fitojnë një konkurs më të madh për fëmijë. Ky event ishte organizuar nga një radio lokale e kryeqytetit. Konkursi përkon edhe me Ditën e Nënës në Nikaragua dhe në të morën pjesë...

Dhjetëra mijëra njerëz pushtuan qytetin belg të Dendermonde për paradën historike që shfaqi katër fëmijë të hipur në një kalë gjigant. I njohur si “Bayard Steed”, figura prej druri, 4,85 metra e gjatë, e mbajtur nga 12 burra, nuk ishte shfaqur në publik për 12 vjet. Rreth 86000 mijë shikues,...

Platforma Meta, në pronësi të së cilës është dhe Facebook, ka hapur të hënën dyqanin e parë fizik, duke u dhënë klientëve dhe stafit mundësinë që të shohin dhe të shijojnë një realitet virtual dhe pajisjet e saj për realizimin e telefonatave me video. Dyqani është hapur në kampusin kryesore...

Aktorja hollivudiane Angelina Jolie u largua me nxitim nga një stacion hekurudhor pasi u dëgjuan sirenat e sulmit ajror gjatë vizitës së saj në qytetin ukrainas të Lviv të shtunën. Ajo ndodhet prej dy ditësh atje si e dërguar speciale e Agjencinë e Refugjatëve të Kombeve të Bashkuara.

Eklipsi i parë i pjesshëm diellor i vitit 2022 zbukuroi qiejt e Santiagos dhe pjesë të hemisferës jugore të shtunën. Spektakli qiellor filloi në kryeqytetin kilian disa minuta para perëndimit të diellit, duke lumturuar ata që mbanin syze diellore të sigurta. Një eklips i pjesshëm diellor ndodh kur hëna kalon...

Kur raketat ranë mbi godinat e banimit në qytetin e Mariupolit në Ukrainë në fillim të marsit, 14-vjeçarja Karina Ivashchenko mori lapsin dhe fletën e nisi të vizatojë. Ajo thotë se vizatimi e ka ndihmuar të shpërqendrohet nga jetesa nën bombardimet ruse dhe shumë shpejt u bë mekanizmi i saj...