Arestina Skënderi

Sajesë të Ardi Veliut e ka cilësuar Sali Berisha transkiptimin publikuar në media, që pretendohet se i përket një audio-përgjimi ku ish-komandati i Gardës jep urdhër të qëllohet mbi protestuesit që thyejnë perimetrin e sigurisë së Kryeministrisë në protestën e 21 janarit 2011.

Në fillim të sesionit të ri parlamentar, Sali Berisha mblodhi deputetët demokratë që e mbështesin, para të cilëve theksoi se viti i sapo nisur është vendimtar për demokracinë e pluralizmin. “Hyjmë në një vit të një rëndësie vendimtare për demokracinë, për pluralizmin, për shoqërinë shqiptare dhe PD, grupi ynë parlamentar,...

Burime për A2CNN bëjnë me dije se deputeti i PD Ervin Salianji ka nisur takimet me kolegë të tij për të gjetur mënyra e tentativa të tjera për bashkimin e PD. Një nga mënyrat për të bashkuar grupin parlamentar të PD që Salianji po e diskuton me deputetët është zëvendësimi...

Sali Berisha është ende nen efektin e virozës, por Ilir Meta nuk mungoi të bënte një vizitë në selinë blu, ku u prit nga sekretari i përgjithshëm aty, Flamur Noka. Mesazhin politik për vitin elektoral 2023 e dha rrëmbimthi për gazetarët: “Më shumë mbi aksionin opozitar Meta kishte rezervuar të...

Demokratët ecin drejt 14 majit, në një provë tjetër që nuk e kanë vetëm me qeverinë, por përsëri me veten. Teksa Sali Berisha i ka në terren kandidatët e votuar në Primaret e partisë, tre grupimet analizojnë pjesëmarrjen e grupimit Alibeaj në zgjedhje, i cili po ndesh vështirësi për gjetjen e kandidatëve.

Me një çarje që vazhdon, e ndihmuar edhe nga vendimmarrja e munguar e gjykatës, demokratët ecin këtë vit drejt një tjetër prove përballjeje mes veti. Nëse asgjë nuk ndryshon, 14 maji do të jetë sfida e radhës për të provuar se kush zotëron shumicën në Partinë Demokratike. Pyetja që lind...

Pas përçarjes së partisë në dy grupime, në prag të dekretimit të datës së zgjedhjeve vendore të vitit 2023, deputetët që mbështesin Enkelejd Alibeaj mandatuan Gazment Bardhin dhe grupimi Berisha Edi Palokën për të ulur në bisedime që PD-ja  të dalë me 1 kandidat në zgjedhje. Të dyja palët i...

Bashkimi i demokratëve nuk mund të ndodhë në kurriz të rezultatit të primareve, pohoi Sali Berisha, duke e bërë të qartë se nuk ndërmerr asnjë hap pas nga procesi i përzgjedhjes së kandidatëve për kryebashkiakë. Qëndrimi i tij hedh poshtë edhe zërat që flisnin për një dakordësi të gjetur në...

Deputetët që mbështesin grupin Berisha ngritën zërin njëherazi në parlament për sulmin fizik që iu bë kreut demokrat në 6 dhjetor. Flamur Noka: Data 6 ka vetëm një autor, Edi Rama. Luçiano Boçi: Nuk është goditur Sali Berisha. Është goditur opozita, janë goditur qytetarët dhe ka vetëm një të akuzuar....

Balotazh në Primaret e Tiranës. Belind Këlliçi dhe Ilir Alimehmeti do të përballen me njëri-tjetrin të dielën e 11 dhjetorit, ditën kur do të përcaktohet se cili prej të dyve do të jetë kandidati, i cili do të përfaqësojë opozitën në garën për kreun e ri të Bashkisë së Tiranës.

Balotazh në Primaret e Tiranës. Belind Këlliçi dhe Ilir Alimehmeti do të përballen me njëri-tjetrin të dielën e 11 dhjetorit, ditën kur do të përcaktohet se cili prej të dyve do të jetë kandidati, i cili do të përfaqësojë opozitën në garën për kreun e ri të Bashkisë së Tiranës....

Përtej korrespondencës me shkresa, Policia e Shtetit ka bërë një tjetër përpjekje për të bindur demokratët të mos protestojnë para Kryeministrisë në Bulevardin Dëshmorët e Kombit, por ta zhvendosin grumbullimin e tyre përtej perimetrit të sigurisë së samitit të BE-së në Tiranë. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet...

Zgjedhjet vendore të 14 majit po afrojnë dhe Partia Demokratike e përçarë në dy grupime do të dalë me 2 kandidatë në këtë garë elektorale. Po si do të ndikojë kjo në përballjen që opozita do të ketë me mazhornacën socialiste. Për mikrofonin e A2 CNN analistët Agim Baçi dhe...

23 amendamente do të paraqesin deputetët e Partisë Demokratike në seancën plenare ku pritet të miratohet nen për nen dhe në tërësi buxheti i vitit 2023. Kryetari Sali Berisha tregoi në mbledhjen me deputetët se për të njëjtën temë është thirrur në interpelancë nga PD edhe kryeministri Edi Rama.

Një mocion me debat për integrimin ishte në krye të rendit të ditës, por minutazhi i rezervuar deputetëve të Sali Berishës, solli reagimin e kryedemokratit. Vendimi i nënkryetares Felaj për të mos i dhënë fjalën, e detyroi Berishën që t’i drejtohej shqiptarëve nëpërmjet Facebook-ut të tij.

Një mocion me debat për integrimin ishte në krye të rendit të ditës, por minutazhi i rezervuar deputetëve të Sali Berishës, solli reagimin e kryedemokratit. Vendimi i nënkryetares Felaj për të mos i dhënë fjalën, e detyroi Berishën që t’i drejtohej shqiptarëve nëpërmjet Facebook-ut të tij. “Ky Parlament funksionon si parlamentet...

Porti i Durrësit është kthyer në kryefjalën e akuzave që Sali Berisha drejton prej ditësh ndaj qeverisë së Edi Ramës. Por, këtë herë kryetari i PD drejtoi gishtin edhe ndaj Lulzim Bashës, duke e cilësuar si një nga personat që përfiton nga ky projekt.

Është mbyllur procesi i regjistrimit për kandidatët e primareve të PD-së në të gjitha bashkitë. Luçiano Boçi, nënkryetari i PD njëkohësisht, deputet i Elbasanit ka vendosur që të futet në garë për primaret e bashkisë së Elbasanit. Për Durrësin ka depozituar zyrtarisht dokumentacionet ish-deputeti i PD Igli Cara. Disa ditë...

Të gjitha metodat e mosbindjes civile do të përdoren nga opozita në shesh në protestën e 12 nëntorit. Këtë deklaroi kreu demokrat Sali Berisha 1 ditë para protestës, duke u rezervuar në detaje, por theksoi se detyrat mes partisë demokratike dhe partisë së lirisë për organizimin e tubimit janë ndarë....

Një situatë dramatike e ka cilësuar Ilir Meta atë me projektbuxhetin e vitit 2023. Kryetari i Partisë së Lirisë pohoi se në planet e Qeverisë mungon mbështetja financiare për shtresat më të dobëta, me arsimin dhe shëndetësinë që humbasin fonde në krahasim me një vit më parë.

Peqini është një prej bashkive që nuk ka pyetur se si është atmosferta në qendrën e demokratëve. “Me një kandidat të përbashkët do të jemi në Peqin. Dhe po ju them që kandidati i Peqinit do të jenë nga ana e Komisionit të Rithemelimit sepse kemi rënë në një konsensus...

Në nisje të mbledhjes së grupit parlamentar të PD, kryetari Sali Berisha, mbajti që një qëndrim zyrtar të forcës më të madhe të opozitës, duke u solidarizuar plotësisht me autoritetet dhe popullin e Kosovës, lidhur me tensionet e krijuara së fundmi në raport me Beogradin dhe pakicën serbe atje. Kreu...

Situata në Partinë Demokratike, ku vijon përçarja prej më shumë se një viti, ishte aryesja kryesore për të cilën Grida Duma thotë se la mandatin e deputetes së fituar në zgjedhjet e 25 prillit të vitit 2021. “Lënia e mandatit tim është moslënia e përgjegjësisë që i njoh vetes. Nëse...

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka vlerësuar publikisht 3 kandidatët e PD-së që garojnë në primare për Bashkinë e Tiranës. “Emrat janë njëri më i mirë se tjetri. Procesi është një hap shumë pozitiv. I ftoj të gjithë kandidatët të shpalosin platformat e tyre për rivendosjen e llogaridhënies...

Gjykata e Apelit Tiranë ka shtyrë për më 10 nëntor, në orën 9:30, seancën ku do të gjykohet një prej ankimeve të bëra nga Partia Demokratike. Seanca në Apel ishte parashikuar të zhvillohej mëngjesin e së enjtes, por nga avokati i grupimit “Alibeaj”, Indrit Sefa, ishte kërkuar shtyrja e saj,...

Mjeku i njohur Ilir Alimehmeti është kandidatura e tretë zyrtare që futet në garën e primareve të PD-së për bashkinë Tiranë pas Belind Këlliçi dhe Gert Bogdani. Prezantimin Alimehmeti e nisi me kontributin që familja e tij ka dhënë në PD, teksa u zotua se me të njëjtin përkushtim që...

Partia Demokratike do të zgjedhë përmes primareve kandidatët që do të paraqesë në zgjedhjet vendore të 14 majit 2023. Sigurisht vëmendja më e madhe shkon për bashkinë e kryeqytetit, si më të rëndësishmen për palët. Socialistët do të paraqiten në garë me kryebashkiakun në detyrë, Erion Veliaj, i cili kërkon...

Harta e vendit nuk ndryshon. Ky ishte qëndrimi dhe raporti i socialsitëve në Kuvend, i njëjti nga ai i fundit në Komisionin e Posaçëm të Reformës Territoriale.

Harta e vendit nuk ndryshon. Ky ishte qëndrimi dhe raporti i socialistëve në Kuvend, i njëjti nga ai i fundit në Komisionin e Posaçëm të Reformës Territoriale. Ndonëse grupimi Alibeaj e cilësoi reformën e 2014 dështim dhe në raportin e tyre kërkon që numri i bashkive të shkojë nga 61 që...

Fill pasi Ilir Meta krijoi Lëvizjen Socialiste për Integrim e dalë nga përçarja e Partisë Socialiste, forca politike që drejtonte u kthye në ‘kingmaker’ të politikës shqiptare. Në zgjedhjet e 2009 kreu i PD, Sali Berisha hasi vështirësi në krijimin e qeverisë, problem i cili solli pas zgjedhjeve marrëveshjen e...

“Ne si Parti e Lirisë kemi kandidatë potencialë të cilët premtojnë për komunitetin e tyre do t’i fusim në primaret e përbashkëta me Berishën , kushdo që e cenon këtë proces përjashtohet nga gara.  Kam një emër për kryetar të parlamentit të Tiranës, emër i cili ka patur mbështetjen e...

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka zhvilluar paraditen e së mërkurës një takim me Sali Berishën, në selinë e PD-së, për të vijuar negociatat për zgjedhjet vendore. Deri më 6 nëntor, Partia Demokratike ka deklaruar se do të zhvillojë bisedime me të gjithë aleatët e saj për të...

Paraditja e të hënës u shoqërua me zëra për një takim negociues mes kryetarit të grupit parlamentar socialist, Taulant Balla dhe atij demokrat, Enkelejd Alibeaj. Dy protagonistët preferojnë të heshtin. Disa deputetë demokratë të kontaktuar nga A2 CNN konfirmuan takimin, duke shpjeguar se në tryezë ishin kërkesa e opozitës për...

Kuçova ishte ndalesa e radhës e kryetarit të Partisë së Lirisë Ilir Meta ku zhvilloi një takim me strukturat në këtë zonë. Ndonëse kryeministrin Edi Rama dhe qeverinë e tij e cilësoi si një fatkeqësi për vendin duke e akuzuar për kapje të shtetit dhe korrupsion, Meta u kujdes të...

Deputeti Enkelejd Alibeaj, Gaz Bardhi dhe Flamur Hoxha kanë zhvilluar një takim ditën e sotme në selinë e PD në Durrës me atë që grupimi Alibeaj e cilëson si kolegjin e kryetareve, pra kryetarët që janë zgjedhur në kohen e Lulzim Bashës. Burime për A2 bëjnë me dije se është...

Përpjekjet e Komisionit të Reformës Territoriale për të dalë me një raport të përbashkët mes mazhorancës dhe opozitës për një ndarje të re të vendit, përsëri rezultuan të pasuksesshme. Bashkëkryetarja socialiste, Anila Denaj, tregoi se në draft-raportin e PS rekomandohen vetëm disa ndryshime sa i përket funksioneve të pushtetit lokal,...

Sali Berisha doli në mbrojtje të protestës së pedagogëve, duke akuzuar kryeministrin se po përdor kundër tyre një sulm tipik enverist, që sipas kryedemokratit synon të shkatërrojë elitat intelektuale. “Tani vërsulet ndaj kërkesave më minimale të pedagogëve, punonjësve dhe studentëve, absolutisht sikur ta kishte nxjerrë Enver Hoxha nga hunda. Apo...

Burime për A2 CNN bëjnë me dije se ditën e sotme në mbledhjen e kryesisë së PD-së është vendosur që deri me datën 6 nëntor të mbyllen të gjithë regjistrimet e kandidatëve për primare. Ndërkohë, më datë 13 nëntor pritet të bëhet prezantimi i kandidaturave, dhe data 4 dhjetor do të...

Kryesia e Partisë Demokratike ka miratuar udhëzuesin që i lejon simpatizantët që të marrin pjesë në primaret e PD-së për të zgjedhur kandidatët për lokalet e 2023.

Kryesia e Partisë Demokratike ka miratuar udhëzuesin që i lejon simpatizantët që të marrin pjesë në primaret e PD-së për të zgjedhur kandidatët për lokalet e 2023. Regjistrimi i tyre do të bëhet në çdo seksion të degëve të PD, sipas vendbanimit të simpatizantëve dhe procesi i regjistrimit duhet të...

Takimi i parë negociues mes dy grupimeve në PD, për gjetjen e një dakordësie që do të mundësonte daljen në zgjedhje me një kandidat të përbashkët, u zhvillua paraditen e së martës. Edi Paloka dhe Gazmend Bardhi evituan si selinë qendrore të PD-së, që preferohej nga grupimi Berisha, ashtu edhe...

Pasi u mandatuan nga të dyja grupimet në PD, Edi Paloka dhe Gazmend Bardhi nisën, këtë të martë, për të biseduar mbi modalitetet se si PD-ja të bashkohet për të dalë me një kandidaturë të vetme në zgjedhjet vendore të 2023. Paloka dhe Bardhi kanë zgjedhur të takohen në një...

Pasi u mandatuan nga të dyja grupimet në PD, Edi Paloka dhe Gazmend Bardhi pritet të takohen këtë të martë për të  biseduar mbi modalitetet se si PD  të bashkohet për të dalë me një kandidaturë të vetme në zgjedhjet vendore të 2023. Një ditë para zhvillimit të negociatave, Berisha...

16:51 - 14.10.2022

Basha, vizitë në SHBA

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ndodhet në SHBA. Ai po merr pjesë në një aktivitet në Uashington. Disa muaj më parë kur drejtonte PD Basha mori një ftesë publike nga zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA për Çështjet Europiane, Gabriel Escobar, për të udhëtuar në SHBA. Kjo është...

Kryeministri Edi Rama i quajti “fantazi të mirëfabrikuara” në Kremlin akuzat e ngritura në drejtim të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për trafik organesh. Në fjalën e tij në Asamblenë e Përgjithshme të Këshillit të Europës, Rama tha se akuzat e ngritura fillimisht nga prokurorja Carla del Ponte që sollën më pas raportin e Dick Martyt dhe rezolutën e miratuar në këtë këshill, shkaktuan një padrejtësi të madhe ndaj liderëve të UÇK-së.

Socialistët i qëndrojnë ndarjes aktuale administrative të vendit. Qasja e shprehur më herët në nivel politik, u zyrtarizua në raportin e ekspertëve të mazhorancës, ku Artan Shkëmbi nënvizoi nevojën për konsolidim të 61 bashkive aktuale. “Në kushte kur s’kemi studime, ne rekomandojmë konsolidim e 61 bashkive, të qartësohen funksionet e...

Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim në qytetit e Beratit, me personat që ka patur në postin e kryetarëve të degëve për jugun. Por sipas burimeve të A2 CNN, Basha u kundërshtua haptazi nga ish kreu i PD në Fier, Agron Kapllanaj.  “A e kuptoni se jeni një kryetar i...

Sali Berisha ka bindjen se Alqi Bllako u lirua nga burgu me urdhër të Edi Ramës, pasi ish-deputeti i PS e kërcënoi kryeministrin se do të tregonte të vërtetën për inceneratorët. Nga qyteti i Gjirokastrës kryedemokrati foli edhe për zhvillimet brenda opozitës, duke nisur me garancitë që i ofron grupimit...

A2 CNN ka mësuar se deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, do të takohet me Gunther Krichbaum, i cili është deputet i CDU dhe raportues për Ballkanin Perëndimor i kësaj partie. Në takim do të diskutohet situata brenda Partisë Demokratike. Mësohet që Krichbaum të ketë ardhur me mision për të...

Konsultimet për datën e zgjedhjeve, presidenti Bajram Begaj i mbylli, këtë të enjte, me kreun e grupit parlamentar të socialistëve dhe kryetarin e PDIU. Pas një takimi që zgjati për më shumë se 1 orë, Taulant Balla pohoi se jo vetëm që nuk i kishte propozuar një datë presidentit, por...

Njëri pas tjetrit, 8 ambasadorë të vendeve partnere, mbërritën në kryesinë e Kuvendit të Shqipërisë mesditën e kësaj të mërkure për t’u takuar me një përfaqësi deputetësh demokratë të grupimit Alibeaj. Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, ajo e Bashkimit Europian, ambasadori i OSBE, ai i Italisë, Gjermanisë, Zvicrës, Francës dhe zv.ambasadori...

Sali Berisha ka nisur takimet me aleatët e Partisë Demokratike për të diskutuar mbi modalitetet se si opozita do të paraqitet në garën e ardhshme elektorale për zgjedhjet vendore. Mëngjesin e kësaj të marte, Ilir Meta, i shoqëruar nga Petrit Vasili, ngjiti shkallët e selisë blu për të zhvilluar një takim me kryedemokratin.

Sali Berisha ka nisur takimet me aleatët e Partisë Demokratike për të diskutuar mbi modalitetet se si opozita do të paraqitet në garën e ardhshme elektorale për zgjedhjet vendore. Mëngjesin e kësaj të marte, Ilir Meta, i shoqëruar nga Petrit Vasili, ngjiti shkallët e selisë blu për të zhvilluar një...

Sali Berisha pretendon se ishte ultimatum i opozitës për protesta masive, që shtyu Qeverinë të mos aplikojë rritjen se çmimit të energjisë për konsumatorët familjarë që kalojnë fashën e 800 kilovatorëve. “Rama u dorëzua. Para jush, i kam dhënë një ultimatum në mënyrë të përsëritur. Po rrite çmimin e energjisë,...

Demokratët kanë gati rregullat që do të ndiqen për zgjedhjen e kandidatëve për kryetar të bashkive, përmes primareve. Kandidatët e interesuar për të marrë pjesë në garë evidentohen nëpërmjet: a) vetëpropozimitb) propozimit nga anëtarësiac) propozimit nga organet qendrore të PD Përveç deputetëve dhe kryebashkiakëve në detyrë, çdo kandidaturë tjetër do...

Kreu demokrat, Sali Berisha, ka thirrur sot në një mbledhje Kryesinë e Partisë Demokratike. Takimi, që pritet të zhvillohet rreth orës 13:00 të ditës së sotme, do të diskutojë dhe miratojë Kodin Elektoral, me të cilën kjo parti do të udhëhiqet në zgjedhjet vendore të vitit 2023. Pjesë e diskutimeve do...

Partia Demokratike e konsideroi antikushtetuese kërkesën e Prokurorisë drejtuar medias, për të mos publikuar të dhënat që tashmë mund të aksesohen nga kushdo, pas sulmeve kibernetike të muajve të fundit.

Partia Demokratike e konsideroi antikushtetuese kërkesën e Prokurorisë drejtuar medias, për të mos publikuar të dhënat që tashmë mund të aksesohen nga kushdo, pas sulmeve kibernetike të muajve të fundit. Qëllimi i këtij vendimi, sipas PD, është të fshehë shpartallimin e plotë të infrastrukturës digjitale, aspekt të cilin kryetari Sali...

Komisioni i Posaçëm i reformës territoriale vijoi me dëgjesat nga përfaqësues të institucioneve në vend edhe pse mazhoranca socialiste e ka bërë të qartë se nuk do të bëjnë asnjë ndryshim nga harta e vitit  2014. Përballë anëtarëve të komisionit, ishte përfaqësuesi i Kontrollit të Lartë të Shtetit i cili...