Arestina Skënderi

Lulzim Basha ka depozituar propozimet e tij për ndryshimet në statutin e PD pranë komisionit të përhershëm statutor. Në dallim me Fatbardh Kadillin, Basha nuk propozon asnjë ndryshim për mandatin e kryetarit, por kërkon të riaktivizojë departamentet, të cilat gjatë mandatit të tij të dytë nuk ishin funksionale. Basha propozon...

E reja Kejdi Mehmetaj ishte një prej deputeteve më aktive të LSI-së në opozitë, në Parlament dhe në bojkot. Në shtator ajo nuk do të kthehet në Komisionet e Kuvendit dhe sallën plenare. Në Fier, ku ajo ishte e renditur e dyta pas kryetares, LSI fitoi vetëm një mandat. Monika...

Demokratëve në fushatën elektorale për kryetar të Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli i ofroi një parti më të madhe sesa kryetari, por në propozimet për ndryshime statutore, Kadilli i jep më shumë fuqi vendimmarrëse kryetarit të partisë. Këto propozime statutore vijnë në prag të mbledhjes së Kuvendit Kombëtar të PD-së, që do të mbahet në 17 Korrik.

Strukturat e Partisë Demokratike duhet të analizojnë jo vetëm faktorët e jashtëm që sollën rezultatin e 25 prillit, por edhe performancën e vetë opozitarëve, duke u detyruar kështu të shikojnë edhe nga vetja për të gjetur arsyet që do t’i ulin sërish në karriget e opozitës. Në filtrin e kësaj...

Për herë të parë Lulzim Basha ka pranuar se do të jetë pjesë e parlamentit të ri në shtator. Teksa ndodhej në asamblenë e partive popullore europiane ne Bruksel edhe pse gjithë fokusin e pati tek zgjedhjet jo legjitime të 25 prillit, deklaroi se lufta e PD do te jete...

Ministrin e Brendshëm Blendi Çuçi demokratët e quajtën zëdhënës të regjimit Rama-Doshi, teksa deklaratën e tij për situatën  e krimit në vend, e cilësuan si papërgjegjmëri nga ana e shtetit.  “E dëgjuam zëdhënësin e regjimit Rama-Doshi teksa lante duart me kapitullimin e rendit dhe sigurisë në vend. Për zëdhënësin e...

Analizën e performancës që strukturat e demokratëve duhet të bëjnë për zgjedhjet e 25 Prillit, “grupi për PD” e sheh si një mënyrë që kryetari i rikonfirmuar në detyrë, Lulzim  Basha, të shkarkojë përgjegjësinë e humbjes tek anëtarët e thjeshtë të PD. Pesë ditë pas vendimit të kryesisë së demokratëve,...

Shpëtim Idrizi e ka vendosur qëndrimin që do të mbajë ndaj parlamentit, ndonëse Partia Demokratike, në listat e së cilës mori mandatin, ende nuk e ka ndarë zyrtarisht mendjen. “Padyshim, në shtator jemi në Parlament për të paraqitur iniciativa ligjore për çështjen çame. Do të rikthehet çështja çame në parlamentin...

Demokratët rikthehen në kryesi paraditen e së premtes. Menjëherë pas rikonfirmimit të Lulzim Bashës si kryetar, forca kryesore e opozitës do të përfshihet në një proces analize të zgjedhjeve të 25 prillit, ndërsa pritet certifikimi i rezultatit nga KQZ, pas përmbylljes së procesit të ankimimit. Shkresa njoftuese e sekretarit të...

Kolegji Zgjedhor rrëzoi kërkesat e partisë demokratike edhe për qarqet Fier e Elbasan, të fundit të mbetura nga procesi i ankimimit të 25 prillit. Njësoj si në rastet e tjera, kërkesa e PD për pavlefshmëri të zgjedhjeve, nuk bindi Kolegjin Zgjedhor.

Kolegji Zgjedhor rrëzoi kërkesat e partisë demokratike edhe për qarqet Fier e Elbasan, të fundit të mbetura nga procesi i ankimimit të 25 prillit. Njësoj si në rastet e tjera, kërkesa e PD për pavlefshmëri të zgjedhjeve, nuk bindi Kolegjin Zgjedhor. “Kolegji Zgjedhor mori vendim rrëzimin e padisë nga Aleanca...

Listat e anëtarëve të Partisë Demokratike u publikuan vetëm 2 ditë para zgjedhjeve, ku 75 067 anëtarë do të kenë të drejtën e votës të dielën e 13 qershorit për të vendosur kryetarin e ri të PD-së. Procesi i votimit do të nisë në orën 8 të mëngjesit dhe do...

Në ditën e fundit të fushatës për zgjedhjen e kreut të ri të Partisë Demokratike, Lulzim Basha është ndalur me demokratët e Peqinit dhe të Paskuqanit. Basha ftoi demokratët të mos harrojnë se kundërshtari i tyre është vetëm Edi Rama dhe se pas 13 qeshorit ata duhet të dalin më të bashkuar.

Në ditën e fundit të fushatës për zgjedhjen e kreut të ri të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur me demokratët e Peqinit dhe të Paskuqanit. Basha ftoi demokratët të mos harrojnë se kundërshtari i tyre është vetëm Edi Rama dhe se pas 13 qeshorit ata duhet të dalin më të...

Në ditën e parafundit të fushatës për garën e kreut te ri të PD Lulzim Basha vijoi takimet me demokratët e Tiranës. Kandidati Agron Shehaj u ndal me struktrat e PD në Kukës, teksa kandidatja Edith Harxhi zhvilloi takime me demokratët e Lushnjës. Fatbardh Kadillli zgjodhi të shpalosë dhe një herë ofertën e tij politike si kandidat për kryetar të PD.

Demokratët e njësive 6 dhe 16 në Tiranë ishin ndalesa e radhës e Lulzim Bashës për t’i kërkuar sërish votën për drejtimin e PD. Para tyre, Basha zbuloi dy qëndrime, të cilat sipas tij do të shpëtojnë Shqipërinë. E para, 25 prilli është masakër zgjedhore, nuk mund dhe nuk do...

Në javën e fundit të fushatës për garën e kreut të ri të PD, Luzlim Basha është ndalur me demokratët e Shkodrës. Fatin e zgjedhjeve të 25 prillit, Basha e paralelizon më atë të zgjedhjeve të 31 marsit të vitit 1991. “E ku më mirë se në Shkodër mund të...

Ftesën e Edi Ramës për bashkëpunim, Lulzim Basha e sheh si një synim të kundërshtarit për asgjësimin e PD-së. Me demokratët e degës numër 1, 2 dhe 3 të Tiranës, Basha përsëriti dhe një herë përgjigjen e tij për këtë ftesë.

Ftesën e Edi Ramës për bashkëpunim, Lulzim Basha e sheh si një synim të kundërshtarit për asgjësimin e PD-së. Me demokratët e degës numër 1, 2 dhe 3 të Tiranës, Basha përsëriti dhe një herë përgjigjen e tij për këtë ftesë.  “Duke na ftuar për bashkëpunim, në fakt na fton...

Lulzim Basha ka gati misionin e radhës për të cilin thotë se shpejt do të krijojë edhe një platformë. Para demokratëve të Kavajës nuk dha detaje, por tregoi se ka të bëjë me rikthimin e legjitimitetit në vend. “Ne do t’i bindim aleatët tanë  për masakrën zgjedhore, për vjedhjen më...

Kundërshtarëve të tij që kërkojnë reformim të partisë dhe ndryshim të statutit, Lulzim Basha u rikujtoi nga Lezha se e ka bërë atë në vitin 2018. Për të, 13 qershori lidhet me tjetër betejë.

Kundërshtarëve të tij që kërkojnë reformim të partisë dhe ndryshim të statutit, Lulzim Basha u rikujtoi nga Lezha se e ka bërë atë në vitin 2018. Për të, 13 qershori lidhet me tjetër betejë. “13 qershori nuk është, nuk bëhet për ndryshime eventuale të statutit apo përparime dhe ndreqje eventuale...

Presidenti Ilir Meta thyen heshtjen dhe reagon pa vendimit të DASH për shpalljen non grata të ish-kryeministrit Sali Berisha. Në reagimin e tij kreu i shtetit thotë se kjo nuk është rastësi që ndodh në një kohë kur procesi zgjedhor nuk është përmbyllur ende. Sipas tij kjo “fletërrufe është porositur nga regjimi i kleptokracisë në Tiranë kundër z.Sali Berishës, Presidentit të parë demokratik të vendit”.

Lulzim Basha ka dorëzuar sot dokumentacionet për të kandiduar sërish si kryetar i Partisë Demokratike. Me dokumentacionin e liderit aktual, mund të jenë 5 kandidatët që kanë dorëzuar dokumentacionin për drejtimin e partisë më të madhe opozitare në vend. Kandidatët e tjerë zyrtarë janë Edith Harxhi nga “Grupimi për PD”...

Komisioni zgjedhor i Partisë Demokratike ka bërë publike kriteret që duhet të plotësojnë personat të cilët do të kandidojnë për kryetar të PD. Ajo që bie në sy nga 6 kushtet e vendosura  është kontributi që kandidati duhet të ketë dhënë në fushatën elektorale, një kriter që mund t’i mbyllte...

Koalicioni “Aleanca për ndryshim”, i udhëhequr nga Partia Demokratike, do të përfaqësohet me 59 deputetë në Parlamentin që konstituohet në shtator. Por, cilët prej tyre do të ulen për herë të parë në institucionin që do të përfaqësojë shqiptarët në organin më të lartë legjislativ?

Koalicioni “Aleanca për ndryshim”, i udhëhequr nga Partia Demokratike, do të përfaqësohet me 59 deputetë në Parlamentin që konstituohet në shtator. Por, cilët prej tyre do të ulen për herë të parë në institucionin që do të përfaqësojë shqiptarët në organin më të lartë legjislativ?  Andia Ulliri, vetëm 22 vjeç,...

Partia Demokratike ka dorëzuar në KQZ dosjen ankimore për zgjedhjet e 25 prillit.

Partia Demokratike pritet të dorëzojë ditën e dielë pranë Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS) kërkesën për shpallje të pavlefshme të rezultatit të zgjedhjeve të 25 prillit, për 9 qarqe në vend. Qarqet janë Durrës, Tiranë, Elbasan, Fier, Berat, Gjirokastër, Korçë Vlorë, Shkodër. Sipas fakteve dhe provave që PD ka...

Partia Demokratike publikoi listën e emrave që ka kallëzuar në SPAK nën akuzën e shit-blerjes së votës për qarkun e Durrësit. Sipas PD, SPAK nuk ka vepruar dhe i ka lënë ata të lirë të deformojë vullnetin e zgjedhësve përmes presionit dhe krimeve zgjedhore.

Grupimi "PËR PD", i kryesuar nga ish-presidenti Bujar Nishani, doli me një deklaratë të përbashkët ku kërkoi dorëheqjen e Lulzim Bashës dhe drejtuesve të tjerë të partisë, si dhe reformimin e kësaj force politike, për të nisur një proces analize, hapjeje dhe bashkimi. Nishani, si kryetar i Këshillit Kombëtar, shpjegoi se statuti nuk ja lejon të thërrasë në mbledhje këtë forum pa lejen e kryetarit. Ndërsa Arben Imami pohoi se grupi në fjalë kishte dijeni për një përpjekje bashkëpunimi të PD-së me PS-në.

Teksa Partia Demokratike është duke mbledhur fakte për të vërtetuar atë të cilën e cilëson masakër elektorale Lulzim Basha në një deklaratë për mediat hodhi akuza mbi treshen Doshi-Rama-Rakipi për mënyrën sesi ata i kanë marrë votat e shqiptarëve me 25 prill. Pyetjet duhet t’i drejtohen atyre që bënë masakrën...

Teksa po bëhen rreth 4 orë që ka nisur votimi për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, raportohen edhe parregullsitë e para në proces. Kështu në shkollën “Dora D’Istria” ka persona që shoqërojnë qytetarët të votojnë, duke e kryer ata vetë këtë proces, gjë që nuk lejohet. Po ashtu, për shkak...

Qyteti i Shkodrës dhe ai i Lezhës ishin dy ndalesat e radhës të kreu demokrat në ditën e fundit të fushatës elektorale. Basha u bëri thirrje shqiptarëve të votojnë masivisht në 25 prill, pasi sipas tij vota është e vetmja mënyrë për të sjellë ndryshimin.

Katër ditë para zgjedhjeve të 25 prillit, Lulzim Basha u ndal në Korçë nga ku “garantoi të gjithë banorët që për 8 vite u gënjyen nga premtimi për legalizimet falas dhe e dëgjuan planin e Edi Ramës për t’ju marrë votën, për t’jua prishur pa dëmshpërblim 100 mijë shtëpi shqiptarësh, do të marrë fund me votën për numrin 9, më 25 prill”.

Kreu demokrat Lulzim Basha vijoi fushatën elektorale në zonën e Kamzës ku reagoi dhembi audiopërgjimet e drejtorit të Kadastrës Artan Lame. Basha nënvizoi se fitoren e partisë demokratike nuk do ta ndalë asnjë sulm i kundërshtarit.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka firmosur marrëveshjen me përfaqësuesit e operatorëve turistikë. Në fjalën e tij, Basha tha se ky është një hap drejt ringritjes së turizmit, që përmban krijimin e një instrumenti të veçantë financiar në bashkëpunim me sektorin bankar për të mundësuar kredi me kushte lehtësuese për kompanitë e këtij sektori.

Takimin me disa prej profesionistëve në fusha të ndryshme kryedemokrati, Lulzim Basha, e shfrytëzoi për të sjellë në vëmendje prioritetet që ai do të ketë në rast se do të fitojë zgjjdhjet e 25 prillit. “Do të jetë një qeverisje konservatore me dimension njerëzor”, u shpreh mes të tjerash Basha....

Lulzim Basha është zotuar para të rinjve të Belshit se faturën për biznesmenin Becchetti do ta paguajnë pushtetarët e korruptuar dhe jo shqiptarët. Kryedemokrati zhvilloi dhe një takim qytetarët e Peqinit ku i premtoi se do ti falë të gjitha detyrimet që kanë më OSHEE.

Lulzim Basha ka firmosur marrëveshje me shoqatën e bimëve mjekësorë në Malësinë e Madhe për t’i mbështetur financiarisht me 100 milionë euro. Kryedemokrati u zotua se kjo do të zbatohet që në ditët e para të qeverisjes së tij. “Angazhimi ynë i parë është një paketë 100 milionë euro subvencione,...

Kreu demokrat Lulzim Basha është ndalur në njësinë 11 në kryeqytet, ku u njoh nga afër me situatën ekonomike të qytetarëve dhe biznesit në këtë zonë të Tiranës. Sipas tij situata ekonomike dhe sociale në këtë zonë është shumë e vështirë, ndërsa biznesi rrezikon të shkojë drejt falimentimit. “Ai mё mat taksën mua e mё thotë, unё taksat i kam zero. Ja taksat e bashkisë qё derdhen pёr njё vit. 170 mijë lekë me tre metër katror vend. Ja me kasë me të gjitha. Me të gjitha rregullat. Vetë i pesti këtu. Kam me qira këtu, qira në shpi, me kalamaj me të gjitha dhe s’do t’ia dijë i biri i botës. Thotë aty e ke kokën do të shtyp me këmbë thotë, edhe akoma del edhe thotë unë kam bërë mrekulli. Ku janë mrekullitë e këtij personi? Unë jam shumë i irrituar me këtë njeri.” – u shpreh një qytetar tjetër”-ishin këto disa nga shqetësimet e një qytetari. Basha theksoi se kjo situatë do të ndryshojë më 25 prill dhe kërkoi bashkimin e të gjithëve për të votuar më 25 prill “25 është ditë ndryshimi! 25 është ditë fitoreje për të gjithë shqiptarët! Është ditë shprese dhe besimi se Shqipëria ka shumë pasuri veç i kanë zënë dy veta, pesë veta, 10 veta për veten e tyre. Ne do i çlirojmë e do i japim oksigjen e frymëmarrje juve si sipërmarrje, familjeve shqiptare edhe fëmijëve shqiptarë. Kështu që të bëhemi të gjithë bashkë e të gjithë në kutin e votimit me 25 prill”-tha Basha.

Në një takim me disa studentë në zonën e Bllokut, në Tiranë, Lulzim Basha foli përsëri për takimin me eurokomisioneren për Edukimin, Maria Gabriel dhe reagimin e kryeministrit Edi Rama, që e quajti “ndërhyrje në fushatën zgjedhore”.

Në një takim me disa studentë në zonën e Bllokut, në Tiranë, Lulzim Basha foli përsëri për takimin me eurokomisioneren për Edukimin, Maria Gabriel dhe reagimin e kryeministrit Edi Rama, që e quajti “ndërhyrje në fushatën zgjedhore”.   “U zemërua pak kryeministri, duke thënë që është ndërhyrje në punët e...

Pas incidenteve të ndodhura më 12 mars me presidentin Meta, policia bashkiake ka shkuar sërish mëngjesin e së martës në zyrat e Frymës së Re Demokratike. Bashkia e Tiranës kërkon lirimin e zyrave, ndërsa më 12 mars u përball edhe me presidentin Meta, i cili u përplas me policët duke...

Përfaqësuesi i Partisë Demokartike në këshillin politik Oerd Bylykbashi e cilëson si të paligjshëm vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për të shkurtuar listat e koalicionit të opozitës. Sipas tij kjo vendimarrje përmbush një synim të Partisë Socialiste, në dëm të opozitës. Anëtari i kryesisë së Partisë Demokartike i mëshon...

Gjatë marshimit me qytetarët në pedonalen e Shkodrës, Lulzim Basha i është përgjigjur akuzave të Ramës, i cili prej ditësh e ka quajtur peng të Ilir Metës e Sali Berishës. “Rama është peng i mafies”, tha Basha. I pyetur për mundësinë e një koalicioni midis Partisë Demokratike dhe asaj Socialiste,...

Përballë qytetarëve të Vorës, kryedemokrati Lulzim Basha e quajti të dështuar procesin e rindërtimit. Shembull mori tenderat e dhënë sipas tij në mënyrë abuzive, pahezituar të flasë me emra të përvecëm. “Njerëzit janë akoma në çadra. Njerëzit kaluan dimrin e dytë në çadra. Ndërkohë që këto bëjnë tendera sekretë, fallco...

Në çdo fushatë zgjedhore mediat audiovizive janë nën monitorim, por në këtë garë për shkak të pandemisë, një pjesë e madhe e komunikimit politik po zhvillohet në rrjetet sociale.  A do t’i mbivendoset media online asaj tradicionale gjatë kësaj fushate? Ekspertët e kontaktuar nga A2 CNN ndajnë mendime të ndryshme. “Media...