Armand Bajrami

REPORTER

Armand Bajrami është reporter i kronikës së zezë në A2.  Ai raporton mbi çështje të gjyqësorit dhe krimit në Tiranë prej vitit 2007.

Angazhimi i tij në media nisi në shtypin e shkruar në të përditshmen “Albania” dhe më pas për 10 vite me radhë në gazetën “Panorama”.

Bashkëpunimi i tij me A2 u parapri nga një angazhim në televizionin “ABC News”.

Armand Bajrami është diplomuar për “Gazetari dhe Shkenca Komunikimi” në Universitetin e Tiranës, si edhe ka përfunduar studimet master në profilin “Marrëdhënie me Publikun”.

Dosja e 21 janarit, Hazizaj: Kërkesa e policisë e pakuptimtë dhe politike

19:51 • 21 Janar 2021

Dosja e 21 janarit, Hazizaj: Kërkesa e policisë e pakuptimtë dhe politike

Koha e zgjedhur nga Policia e Tiranës për të kërkuar rihetim të dosjes “21 janari” vetëm pak orë para 10 vjetorit të ngjarjes, konsiderohet si e pakuptimtë nga juristi Sokol Hazizaj.   “Unë ende nuk e konceptoj dot që strukturat e shtetit, Policia e Shtetit...

Lexo lajmin e plotë

Vrau kunatën në liqenin e Sharrës, Dashamir Xhepa dënohet me burgim të përjetshëm

15:39 • 21 Janar 2021

Vrau kunatën në liqenin e Sharrës, Dashamir Xhepa dënohet me burgim të përjetshëm

Gjykata e Tiranës dënon me burgim përjetë Dashamir Xhepën, i akuzuar për vrasjen e kunatës së tij, Lirie Xhepa. Lirie Xhepa u gjet e pajetë pranë liqenit të Sharrës më 14 shkurt të vitit 2019.  49-vjeçarja është vrarë në një tjetër vend dhe më pas...

Lexo lajmin e plotë

Aksidentoi për vdekje 10-vjeçaren, burg për drejtuesin e mjetit

11:05 • 20 Janar 2021

Aksidentoi për vdekje 10-vjeçaren, burg për drejtuesin e mjetit

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë “arrest në burg” për Alban Gurin, drejtuesin e mjetit që aksidentoi me vdekje një 10-vjeçare në Tiranë. I dyshuari nuk dha shpjegime për ngjarjen. Guri akuzohet për “aksident me pasojë vdekjen” dhe “largim nga vendi i aksidentit”....

Lexo lajmin e plotë

Tirja e ”Shefqet Ndroqit”, dyshime për “skemë zhvatjeje”, prokuroria zgjeron hetimin

15:19 • 17 Janar 2021

Tirja e ”Shefqet Ndroqit”, dyshime për “skemë zhvatjeje”, prokuroria zgjeron hetimin

Prokuroria e Tiranës ka zgjeruar rrethin e hetimit të rastit të Tire Alldervishit, sanitares së spitalit “Shefqet Ndroqi”. Sanitarja dyshohet se duke u hequr si infermiere mori 8 milionë lekë të vjetër nga familjarja e një pacienteje me COVID, në këmbim të shërbimit mjekësor. Për...

Lexo lajmin e plotë

Pas ringritjes, Kushtetuesja nis punën me ligjet për kompesimin e pronave

14:15 • 17 Janar 2021

Pas ringritjes, Kushtetuesja nis punën me ligjet për kompesimin e pronave

Pasi mbërriti numrin e nevojshëm të gjyqtarëve për të zhvilluar gjyqe, çështjet e para për të cilat do të shprehet Gjykata Kushtetuese kanë të bëjnë me kushtetutshmerinë e ligjeve për trajtimin dhe kompesimin e pronave. Një ankim i shoqatës “Pronësi me drejtësi” është caktuar të...

Lexo lajmin e plotë

Mashtrim me 270 mijë euro, lihet në arrest shtëpie 51-vjeçari

11:23 • 16 Janar 2021

Mashtrim me 270 mijë euro, lihet në arrest shtëpie 51-vjeçari

Gjykata Penale e Tiranës vendosi masën e sigurisë “arrest në shtëpi” për 51-vjeçarin Andi Alimehmeti. Ai u arrestua dy ditë më parë për mashtrimin me 270 mijë euro ndaj një qytetareje. Sipas burimeve, Alimehmeti e ka mashtruar duke i premtuar se do të bëhej ortak...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:44 • 14 Janar 2021
Mashtroi duke marrë 800 mijë lekë, arrest me burg për sanitaren e spitalit
Dosja “Llalla”, zbardhet dëshmia e ish-kryeprokurorit në SPAK. Tregon pasuritë

19:54 • 13 Janar 2021

Dosja “Llalla”, zbardhet dëshmia e ish-kryeprokurorit në SPAK. Tregon pasuritë

Në dëshminë e dhënë para prokurorëve të SPAK, në cilësinë e të pandehurit, ish-Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, ka rrëfyer me detaje se si ka siguruar dhe shtuar pasuritë e tij, disa prej të cilave akuzohet të mos i ketë deklaruar. Llalla ka treguar se...

Lexo lajmin e plotë

Atentati ndaj prokurorit Ndoja, SPAK zbulon detaje: Shënjestër, të tre personat

13:51 • 13 Janar 2021

Atentati ndaj prokurorit Ndoja, SPAK zbulon detaje: Shënjestër, të tre personat

Në mbyllje të hetimit të atentatit ndaj prokurorit Arjan Ndoja, SPAK ka konkluduar se shënjestër e sulmit kanë qenë të tre personat në makinë, prokurori, Aleksandër Laho (Rrumi) dhe shoferi Andi Maloku. Në dosjen me të pandehur, Redian Rraja dhe Artiol Halilaj, SPAK pretendon se...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata liron nga qelia Klaudjo Zhillën

13:35 • 12 Janar 2021

Gjykata liron nga qelia Klaudjo Zhillën

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar liron nga qelia Klaudjo Zhillën. Gjykata zbuti masën “arrest me burg” në “arrest shtëpie”. Zhilla u arrestua në lidhje me aferën korruptive në Gjykatën e Apelit Korçë, për të cilën akuzohet dhe gjyqtarja Mimoza Margjeka. Prokuroria e Posaçme...

Lexo lajmin e plotë

Ish-kryeprokurori Llalla, apeli lë në fuqi dërgimin në gjyq, i risekuestron pasurinë

16:47 • 11 Janar 2021

Ish-kryeprokurori Llalla, apeli lë në fuqi dërgimin në gjyq, i risekuestron pasurinë

Gjykata e Posaçme e Apelit la në fuqi vendimin e Shkallës së Parë për kalimin në gjykim të dosjes ndaj ish-Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla. Apeli rrëzoi pretendimin e Llallës për pushim të çështjes dhe vlerësoi se ai duhet të gjykohet për akuzën e “mosdeklarimit...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata e Posaçme jep masat për të arrestuarit për drogën në Skrapar, 16 lihen në burg

13:31 • 09 Janar 2021

Gjykata e Posaçme jep masat për të arrestuarit për drogën në Skrapar, 16 lihen në burg

Gjykata e Posaçme ka lënë ne fuqi masat e sigurisë të dhëna në mungesë për 23 të arrestuarit për kultivim dhe trafikim narkotikesh në Skrapar. Sipas vendimit të gjykatës, 16 prej tyre do të hetohen teksa qëndrojnë ne qeli,  4 në arrest shtëpie dhe 3...

Lexo lajmin e plotë

Përfundojnë hetimet për atentatin ndaj prokurorit Ndoja. Rraja dhe Halilaj merren të pandehur

11:39 • 08 Janar 2021

Përfundojnë hetimet për atentatin ndaj prokurorit Ndoja. Rraja dhe Halilaj merren të pandehur

Redjan Rraja merret i pandehur, bashkë me Arjol Halilajn, për atentatin kundër prokurorit Arjan Ndoja, ndodhur në Shkozet të Durrësit, më 1 nëntor më 2019. Pas përfundimit të hetimeve nga SPAK pritet që Rrajës t’i komunikohet akuza të hënën. Në atentatin ndaj Prokurorit, më 1...

Lexo lajmin e plotë

SPAK firmos 23 urdhërarreste për kultivim bimësh narkotike, edhe policë mes të dyshuarve

16:05 • 08 Janar 2021

SPAK firmos 23 urdhërarreste për kultivim bimësh narkotike, edhe policë mes të dyshuarve

SPAK ka firmosur 23 urdhërarreste për persona të dyshuar për kultivim të bimëve narkotike. Operacioni për arrestimin e të dyshuarve në zonën e Skraparit është në vijim. Mes të dyshuarve, edhe punonjës policie. Njoftimi i plotë i SPAK: Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit...

Lexo lajmin e plotë

Grabitja e Rinasit, pendohet “i penduari” Bengasi, mohon dëshminë

15:42 • 07 Janar 2021

Grabitja e Rinasit, pendohet “i penduari” Bengasi, mohon dëshminë

Alkond Bengasi, bashkëpunëtor i drejtësisë në procesin ndaj tetë të akuzuarve për grabitjen e miliona eurove në Rinas, ka prishur marrëveshjen me prokurorinë. Ai është tërhequr nga dëshmia e dhënë para prokurorëve gjatë hetimit të ngjarjes, ku rrëfente detaje të përgatitjes së megagrabitjes së 9...

Lexo lajmin e plotë

Ekzekutimi i Saliut e Lamajt, gjykata e Prizrenit pranon të ekstradojë Indrit Taullain

16:07 • 05 Janar 2021

Ekzekutimi i Saliut e Lamajt, gjykata e Prizrenit pranon të ekstradojë Indrit Taullain

Gjykata e Prizrenit në Kosovë ka pranuar kërkesën e autoriteteve shqiptare për ekstradimin në vendin tonë të Indrit Taullait. Ish-anëtari i bandës së Durrësit u arrestua në Kosovë në 6 dhjetor të vitit të kaluar, në zbatim të një urdhër-arresti të lëshuar nga Gjykata e...

Lexo lajmin e plotë

Skadon akti normativ, OFL nuk çon më formularë, SPAK merr frymë

16:30 • 04 Janar 2021

Skadon akti normativ, OFL nuk çon më formularë, SPAK merr frymë

Prej 1 janarit, Operacioni Forca e Ligjit ka pushuar së dërguari kërkesa llogarie mbi burimin e pasurisë drejt personave me të shkuar kriminale duke bërë që të mbyllet së bashku me vitin 2020. I vetmi ndryshim i miratuar nga qeveria me firmë të zv.kryeministrit Erion...

Lexo lajmin e plotë

U arratis nga komisariati pak minuta para vendimit, gjykata vendos arrest në burg për 30-vjeçarin

11:10 • 04 Janar 2021

U arratis nga komisariati pak minuta para vendimit, gjykata vendos arrest në burg për 30-vjeçarin

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg” për një shtetas i cili u arratis nga komisariati pak minuta përpara se të jepej vendimi i gjykatës. Rilian Lala u arratis mëngjesin e sotëm nga Komisariati nr. 1, në kryeqytet. Masa ndaj Lalës...

Lexo lajmin e plotë

Tarifat e propozuara nga KLGJ, pagesë shtesë kush zvarrit gjyqin, ulet “çmimi” i divorcit

09:00 • 04 Janar 2021

Tarifat e propozuara nga KLGJ, pagesë shtesë kush zvarrit gjyqin, ulet “çmimi” i divorcit

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur të propozojë llojet dhe masat e tarifave financiare që duhet të paguajnë qytetarët a institucionet që “trokasin” në dyert e gjykatës për padi apo shërbime të tjera gjyqësore. Në vendimin e KLGJ, specifikohen tarifat gjyqësore, të ndara në tre...

Lexo lajmin e plotë

Vrau dy motrat më 31 dhjetor, Ademi pranon se kishte lidhje me të dyja

20:36 • 02 Janar 2021

Vrau dy motrat më 31 dhjetor, Ademi pranon se kishte lidhje me të dyja

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg Përparim Ademin (Telën), të akuzuar si vrasësin e dy motrave, Kristina Bardhi dhe Zhaneta Metani mëngjesin e 31 dhjetorit. Në seancë, Ademi ka pranuar që para më shumë se 20 vitesh, kishte nisur një marrëdhënie jashtëmartesore me Kristinën,...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:14 • 31 Dhjetor 2020
OFL, mision i papërmbushur
Video
17:13 • 30 Dhjetor 2020
Apeli i Posaçëm refuzon lirimin e Shullazit, Ymerit e Rusit
Safet Bajri kërkon lirimin nga qelia

17:13 • 30 Dhjetor 2020

Safet Bajri kërkon lirimin nga qelia

Safet Bajri, shkodrani i arrestuar me bujë në vitin 2018 nga Operacioni Forca e Ligjit, si pjesë e grupit “Bajri”, kërkon të lirohet nga qelitë e burgut. 36-vjeçari, i njohur edhe me mbiemrin Rustemi, po vuan një dënim me 8 vjet e 9 muaj burg,...

Lexo lajmin e plotë

Nis punën Gjykata Kushtetuese

17:27 • 29 Dhjetor 2020

Nis punën Gjykata Kushtetuese

Pas plotësimit të Gjykatës Kushtetuese me tre anëtarë të rinj, z. Altin Binaj, z. Përparim Kalo dhe znj. Sonila Bejtja, dhe krijimit të trupës prej 7 gjyqtarësh, sot, më 29.12.2020, u zhvillua Mbledhja e Gjyqtarëve. Në mbledhje u ra dakord që në ditët e para...

Lexo lajmin e plotë

Liroi “të fortët”, KLGJ cakton seancën për gjyqtaren e Krujës

15:20 • 26 Dhjetor 2020

Liroi “të fortët”, KLGJ cakton seancën për gjyqtaren e Krujës

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka caktuar datën 8 janar 2021 përtë shqyrtuar propozimin për shkarkim nga detyra të gjyqtares së Krujës, Enkelejda Hoxha. Procedimi disiplonor ndaj gjyqtares, që ka liruar ngaqelia Endrit Doklen, Hekuran Billën dhe Ilir Pajën, nisi me me kërkesë të Inspektorit të...

Lexo lajmin e plotë

4 tonë kokainë, Gjykata i jep “ok” ekstradimit të Manajt në Itali

15:17 • 26 Dhjetor 2020

4 tonë kokainë, Gjykata i jep “ok” ekstradimit të Manajt në Itali

Gjykata e Tiranës ka vendosur të lejojë ekstradimin në Itali të Gentian Manajt, i dyshuar si pjesë e një karteli shqiptar, që trafikonte sasi të mëdha droge nga Amerika Latinë në Europë. 35-vjeçari Manaj, i njohur edhe me emrin, Myzafer, u arrestua në 15 shtator...

Lexo lajmin e plotë

Kushtetuesja funksionale, por vështirësi në vendimmarrje

12:19 • 24 Dhjetor 2020

Kushtetuesja funksionale, por vështirësi në vendimmarrje

Pas gati tre vitesh mungesë, Shqipëria ka tashmë një Gjykatë Kushtetuese funksionale. Presidenti i Republikës dekretoi pasditen e së mërkurës Përparim Kalon si anëtarin e gjashtë të kësaj gjykate. Ky numër gjyqtarësh i lejon trupës së Kushtetueses të dale në seancë dhe të marrë në...

Lexo lajmin e plotë

Vetingu i hoqi statusin e magjistrates, Qirjako kërkon shfuqizimin në KPA

12:21 • 23 Dhjetor 2020

Vetingu i hoqi statusin e magjistrates, Qirjako kërkon shfuqizimin në KPA

Qirjako kërkon në KPA shfuqizimin e vendimit të shkallës së parë të vetingut, qe i heq asaj të drejtën për t’u kthyer në sistemin e drejtësisë për 15 vite. Kjo pikë është në vendimin e KPK, që ndërpreu vetingun për Qirjakon, me pretendimin se ajo...

Lexo lajmin e plotë

SPAK ankimon vendimin që çoi ish-kryeprokurorin Llalla në gjyq

21:22 • 21 Dhjetor 2020

SPAK ankimon vendimin që çoi ish-kryeprokurorin Llalla në gjyq

Prokuroria e Posaçme, SPAK, ka ankimuar në Apel vendimin që çoi në gjykim dosjen me të të pandehur ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla. Burime pranë SPAK konfirmuan se kundështimi nuk është për dërgimin e dosjes në gjyq, por vetëm për pikën e vendimit mbi një...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:43 • 19 Dhjetor 2020
Vrasja e Rashës, pistoleta “enigmatike” do të dërgohet për ekspertizë jashtë vendit
Nuk identifikohen gjurmë të Klodian Rashës te pistoleta e gjetur pranë vendit ku ai u vra

12:45 • 19 Dhjetor 2020

Nuk identifikohen gjurmë të Klodian Rashës te pistoleta e gjetur pranë vendit ku ai u vra

Një armë zjarri pistoletë, e gjetur në një pellg uji, gati 100 metra larg vendit ku u vra 25-vjeçari Klodian Rasha, është pika më e errët në hetimin e ngjarjes së 8 dhjetorit. Hetuesit nuk kanë mundur të gjejnë prova që mund ta lidhin atë...

Lexo lajmin e plotë

Mbyllet dosja 184. Kalojnë afatet ndaj nuk hetohet dot, edhe pse ka fakte për shitblerje vote

22:10 • 18 Dhjetor 2020

Mbyllet dosja 184. Kalojnë afatet ndaj nuk hetohet dot, edhe pse ka fakte për shitblerje vote

Prokuroria e Dibrës ka finalizuar hetimin e dosjes së bujshme 184 mbi shit-blerjen e votës në zgjedhjet për kreun e kësaj bashkie në vitin 2016. Dosja e dërguar në Gjykatën e Dibrës, nga nëntë persona të hetuar, mes të cilëve ish-zyrtarë të lartë dhe biznesmenë,...

Lexo lajmin e plotë

Plagosja e Orges Bilbilit nga policia, dëshmia e efektivit: Pse e qëllova me armë

16:32 • 17 Dhjetor 2020

Plagosja e Orges Bilbilit nga policia, dëshmia e efektivit: Pse e qëllova me armë

Më 10 prill 2020, teksa ishte në kërkim për akuzën e vrasjes, Orges Bilbili u plagos me armë zjarri nga një punonjës policie. Ngjarja ndodhi në zonën e Xhamllikut në kryeqytet. Bilbili u qëllua pasi dyshohet se i drejtoi pistoletën policit që deshi ta ndalojë...

Lexo lajmin e plotë

Apeli Administrativ zbardh vendimin për Zhaklina Peton

11:32 • 17 Dhjetor 2020

Apeli Administrativ zbardh vendimin për Zhaklina Peton

Gjykata e Apelit Administrativ zbardh arsyetimin e vendimit qe ktheu për të dytën herë në garën për Kushtetuesen, kandidaten Zhaklina Peto. Apeli rrëzoi vendimin e KED të 23 nëntorit, që skualifikoi Peton. Sipas Apelit, KED nuk kishte zbatuar detyrat e caktuara nga Gjykata e Apelit...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Klodian Rashës, rëndohen pozitat e policit. Prokuroria shkon te “vrasja me dashje”

12:29 • 17 Dhjetor 2020

Vrasja e Klodian Rashës, rëndohen pozitat e policit. Prokuroria shkon te “vrasja me dashje”

Rëndohet pozita penale e Nevaldo Hajdarajt, punonjësit të policisë të dyshuar për vrasjen e Klodian Rashës. Prokuroria e Tiranës ka vlerësuar se provat e reja të siguruara nga hetimi diktojnë ndryshimin e kualifikimit të veprës penale për të cilën ai akuzohet, nga “vrasje në kapërcim...

Lexo lajmin e plotë

Dosja “Toyota Yaris”, SPAK kërkon konfiskim të 3,4 milionë eurove dhe trojeve në Lalëz

19:42 • 16 Dhjetor 2020

Dosja “Toyota Yaris”, SPAK kërkon konfiskim të 3,4 milionë eurove dhe trojeve në Lalëz

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar i kërkon gjykatës të konfiskojë gjithë pasuritë e sekuestruara për llogari të çështjes “Toyota Yaris”. Hetimi pasuror për të dyshuarit si të përfshirë në sjelljen nga Belgjika në Shqipëri të 3,4 milionë eurove “cash” ka vijuar...

Lexo lajmin e plotë

KPA rrëzon KPK-në, kthehet në punë prokurori Koça

17:42 • 15 Dhjetor 2020

KPA rrëzon KPK-në, kthehet në punë prokurori Koça

KPA ka rrëzuar vendimin e KPK-së për shkarkimin nga detyra të prokurorit Arqile Koça, duke vendosur konfirmimin e tij në detyrë. Prokurori Koça apeloi vendimin e përjashtimit të tij, duke fituar të drejtën për t’u rikthyer prokuror pranë Prokurorisë së Përgjithshme....

Lexo lajmin e plotë

Pensioni për familjen Rasha, juristët: Ndryshimi ligjor me akt normativ, i pavend

17:08 • 15 Dhjetor 2020

Pensioni për familjen Rasha, juristët: Ndryshimi ligjor me akt normativ, i pavend

Në një hark kohor prej pesë ditësh, kreu i qeverisë Edi Rama, vizitoi për të tretën herë familjen e Klodian Rashës, 25-vjeçarit që dyshohet se u vra nga një punonjës policie. Kryeministri zgjodhi të mos flasë për gazetarët e pranishëm, ndërsa në 11 dhjetor firmosi...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata e Tiranës, vijojnë masat ndaj protestuesve

23:33 • 14 Dhjetor 2020

Gjykata e Tiranës, vijojnë masat ndaj protestuesve

Vijojnë masat e Gjykatës së Tiranës ndaj protestuesve të gjashtë ditëve të fundit. Pas masave të vendosura gjatë ditës, ndër të tjerat 4 me “arrest në burg”, Gjykata ka shpallur disa masa të reja. Gjykatësit kanë vendosur 4 masa “arrest me burg” me 10 ditë,...

Lexo lajmin e plotë

Dosja “339”, SPAK jep pretencën për të akuzuarit e laboratorit të Hasit

11:25 • 14 Dhjetor 2020

Dosja “339”, SPAK jep pretencën për të akuzuarit e laboratorit të Hasit

Struktura e Posaçme Antikorrupsion ka dhënë pretencën për një nga fraksionet e dosjes “339”, të akuzuar për “trafik narkotikësh” dhe laboratorin e drogës në Brenog të Hasit. Kërkesa e prokurorisë: Gjevi Ndoka 8 vjet burg Altin Avdylaj 6,8 vjet burg Esat Mehmeti 10 vjet burg...

Lexo lajmin e plotë

ILD propozon shkarkimin nga detyra të gjyqtares që liroi Doklen, Billën dhe Pajën

13:54 • 11 Dhjetor 2020

ILD propozon shkarkimin nga detyra të gjyqtares që liroi Doklen, Billën dhe Pajën

ILD ka propozuar shkarkimin nga detyra të Enkelejda Hoxhës. Hoxha është gjyqtarja e Krujës që ka liruar Endrit Doklen, Hekuran Billën dhe Ilir Pajën. Sipas burimeve pranë ILD, hetimi disiplinor ndaj gjyqtares ka nisur pasi në media u raportua vrasja më 11 qershor 2020 e...

Lexo lajmin e plotë

Ikën dhe Sandër Lleshaj. Profili i ish-ministrit të Brendshëm që pasoi Xhafajn dhe Tahirin

10:46 • 11 Dhjetor 2020

Ikën dhe Sandër Lleshaj. Profili i ish-ministrit të Brendshëm që pasoi Xhafajn dhe Tahirin

Sandër Lleshaj ishte një ushtarak karriere, me gradën madhore gjeneral, me detyra të rëndësishme ndër vite, kur emri i tij u lakua në sferën publike në vitin 2013. Ishte viti kur u shkarkua nga detyra e zv.shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura....

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Lamajt, Gjykata e Posaçme cakton “arrest në burg” për Emiliano Shullazin, Luftar Reçin dhe Viktor Ymerin

15:22 • 10 Dhjetor 2020

Vrasja e Lamajt, Gjykata e Posaçme cakton “arrest në burg” për Emiliano Shullazin, Luftar Reçin dhe Viktor Ymerin

Gjykata e Posaçme lë në fuqi masën e marrë në mungesë, “arrest në burg” për Emiliano Shullazin, Luftar Reçin dhe Viktor Ymerin. Ndërkohë, masa “arrest në burg” është caktuar edhe për Indrit Rusin. Personat akuzohen nga Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për...

Lexo lajmin e plotë

Apeli i Posaçëm jep verdiktin për gjyqtarët që shpëtuan nga burgimi i përjetshëm Dritan Dajtin

12:14 • 10 Dhjetor 2020

Apeli i Posaçëm jep verdiktin për gjyqtarët që shpëtuan nga burgimi i përjetshëm Dritan Dajtin

Apeli i Posaçëm lë në fuqi vendimin e pushimit të hetimit të gjyqtarëve që shpëtuan nga burgu përjetë Dritan Dajtin. Tre gjyqtarët dhe Bledar Musai u hetuan për korrupsion, por hetimi nuk e provoi....

Lexo lajmin e plotë

Apeli lë në fuqi vendimin e KED për skualifikimin e Shaqir Hasanajt në garën për Kushtetuesen

10:41 • 10 Dhjetor 2020

Apeli lë në fuqi vendimin e KED për skualifikimin e Shaqir Hasanajt në garën për Kushtetuesen

Gjykata Administrative e Apelit ka lënë të pandryshuar vendimin e KED për skualifikimin nga gara për në Kushtetuese të kandidatit Shaqir Hasanaj. Apeli rrëzoi padinë e Hasanajt ku kërkohej shfuqizimi i vendimit që i ndaloi kandidimin. Kjo është hera e tretë që Apeli lë në...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Lamajt dhe Saliut, avokati i Plaurent Dervishaj: Pas gjithë kësaj sajese fshihen interesa politikë

16:10 • 09 Dhjetor 2020

Vrasja e Lamajt dhe Saliut, avokati i Plaurent Dervishaj: Pas gjithë kësaj sajese fshihen interesa politikë

Aleksandër Ndrejaj, avokati i Plaurent Dervishaj, ka reaguar pas akuzave të SPAK ndaj Dervishajt. Sipas avokatit, akuza e ngritur nga SPAK është një sajesë dhe se klienti i tij nuk ka asnjë lidhje me të dyja ngjarjet e pretenduara nga prokuroria. Ndrejaj theksoi se do...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata e Prizrenit lë në qeli Taullain, SPAK e akuzon për vrasje ish-anëtarin e bandës së Durrësit

16:22 • 08 Dhjetor 2020

Gjykata e Prizrenit lë në qeli Taullain, SPAK e akuzon për vrasje ish-anëtarin e bandës së Durrësit

Dy ditë pas arrestimit të tij në territorin Kosovar për llogari të SPAK, Indrit Taullai, ish-anëtar i bandës së Durrësit, doli para gjykatës së Prizrenit për caktimin e masës së sigurisë. Me kërkesë të prokurorisë, gjykata vendosi lënien e tij në paraburgim për një afat...

Lexo lajmin e plotë

Kushtetuesja, Gjykata Administrative e Apelit rikthen në garë Zhaklina Peton

13:19 • 07 Dhjetor 2020

Kushtetuesja, Gjykata Administrative e Apelit rikthen në garë Zhaklina Peton

Gjykata Administrative e Apelit, rikthen sërish në garë për Gjykatën Kushtetuese, Zhaklina Peton. Peto fiton në këtë mënyrë për të dytën herë të drejtën për të vijuar garën për Kushtetuese nga Apeli Administrativ. KED e skualifikoi fillimisht kandidaten për mosplotësim kriteresh. Vendimi i Gjykatës Administrative...

Lexo lajmin e plotë

Grabitën argjendarinë, gjykata lë në burg dy vëllezërit, iu gjet edhe kokainë

14:17 • 04 Dhjetor 2020

Grabitën argjendarinë, gjykata lë në burg dy vëllezërit, iu gjet edhe kokainë

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg dy vëllezërit Arlind dhe Arvid Spahija. Të dy të rinjtë kanë grabitur në një argjendari bizhuteri me vlerë 8 milionë lekë të vjetra. Dy vëllezërve në banesë iu gjet edhe lëndë narkotike kokainë. Sipas hetimeve, dy vëllezërit kanë...

Lexo lajmin e plotë

Zgjidhen anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

16:35 • 04 Dhjetor 2020

Zgjidhen anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

Institucioni i Presidencës përzgjodhi anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për vitin 2021. Ky Këshill bën verifikimin e kushteve ligjore dhe vlerësimin e kandidatëve për anëtarë të Gjykatën Kushtetuese dhe të kandidatëve për Inspektor të Lartë të Drejtësisë. Nëntë anëtarët e KED u përzgjodhën...

Lexo lajmin e plotë

Projekti i Kodit të ri Penal/ Më shumë krime zgjedhore, Bilali: Reflektim i problemeve në vite

19:31 • 03 Dhjetor 2020

Projekti i Kodit të ri Penal/ Më shumë krime zgjedhore, Bilali: Reflektim i problemeve në vite

Kodi i ri Penal që po hartohet nga Ministria e Drejtësisë parashikon zgjerimin e gamës së krimeve zgjedhore. Projektligji përmban 6 nene më shumë sesa kodi aktual për krimet që prekin zgjedhjet e lira, duke kualifikuar si vepra penale, sjellje që nuk përcaktoheshin si të...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:24 • 02 Dhjetor 2020
Drafti i kodit të ri penal, burg sipas llojit të drogës, deri 15 vjet për kolaudimet false të pallateve
6 muaj burg Luan Dacit, Gjykata e Posaçme: Falsifikoi aplikimin për në KPA

16:51 • 01 Dhjetor 2020

6 muaj burg Luan Dacit, Gjykata e Posaçme: Falsifikoi aplikimin për në KPA

Gjykata e Posaçme vendosi të dënojë me 6 muaj burg gjyqtarin e pezulluar të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit (KPA), Luan Daci. Daci nuk rrezikon të shkojë në qeli, pasi në përfundim gjykata vendosi të konvertojë dënimin me burg në 12 muaj shërbim prove.  Në arsyetimin...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata e Posaçme liron nga qelia Arben Carën

11:43 • 01 Dhjetor 2020

Gjykata e Posaçme liron nga qelia Arben Carën

Gjykata e Posaçme liron nga qelia Arben Carën, bashkëshortin e gjyqtares së Apelit Korçë, Mimoza Margjeka. Cara do të qëndrojë në “arrest shtëpie”. Ai po hetohet në të njëjtën dosje me bashkëshorten e tij dhe tre persona të tjerë, të dyshuar për një aferë korruptive...

Lexo lajmin e plotë

Prokuroria e Posaçme kërkon një vit burg për gjyqtarin Luan Daci

10:36 • 01 Dhjetor 2020

Prokuroria e Posaçme kërkon një vit burg për gjyqtarin Luan Daci

Prokuroria e Posaçme kërkon një vit burg për Luan Dacin, gjyqtarin e Kolegjit te Posaçëm të Apelimit. Daci akuzohet për “falsifikim dokumentesh”. Për prokurorinë, Daci ka falsifikuar dokumentet kur aplikoi për t’u bërë pjesë e trupës së KPA-së. Për akuzën në atë kohë, Luan Daci...

Lexo lajmin e plotë

Dëbimi i dhunuesit, avokati Kullolli: Ligji, problematik

20:30 • 30 Nëntor 2020

Dëbimi i dhunuesit, avokati Kullolli: Ligji, problematik

Ndryshimi ligjor që i jep policisë të drejtën të largojë nga banesa një person të kallëzuar për dhunë në familje, përpara se gjykata të lëshojë një urdhër-mbrojtjeje, konsiderohet si problematik nga juristët. Sipas avokatit Erjon Kullolli, ligji nuk qartëson kushtet e zbatimit të kësaj mase...

Lexo lajmin e plotë

Vetëvrasjet në spitalet Covid, çfarë zbulon hetimi i Prokurorisë së Tiranës?

20:02 • 30 Nëntor 2020

Vetëvrasjet në spitalet Covid, çfarë zbulon hetimi i Prokurorisë së Tiranës?

Për të gjitha ngjarjet e vetëvrasjeve të pacientëve në spitalet Covid në kryeqytet, Prokuroria e Tiranës ka kryer veprime hetimore për të konstatuar nëse ka ekzistencë të veprave penale dhe persona përgjegjës për to. Burime pranë prokurorisë konfirmuan se për një prej rasteve, është vendosur...

Lexo lajmin e plotë

Gara për BKH, përfundon procesi i deklarimit nga 35 kandidatë

12:07 • 30 Nëntor 2020

Gara për BKH, përfundon procesi i deklarimit nga 35 kandidatë

Përfundon procesi i deklarimit të formularëve të pasurisë për 35 kandidatët e kualifikuar si agjentë të BKH-së. Deklaratat u janë dorëzuar nga kandidatët, me e-mail, komisionit të Byrosë Kombëtarë të Hetimit. Anëtarët e komisionit do të verifikojnë pasuritë e tyre dhe të familjarëve. Pas përfundimit...

Lexo lajmin e plotë

Lufta ndaj korrupsionit në nivele të larta,  SPAK “ngec” tek ryshfetet e policëve rrugorë, konfiskon “qindarka”

17:09 • 29 Nëntor 2020

Lufta ndaj korrupsionit në nivele të larta, SPAK “ngec” tek ryshfetet e policëve rrugorë, konfiskon “qindarka”

Një vit më parë nisi të funksionojë struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Si vetë emri që mban, qëllimi parësor i saj ishte goditja e zyrtarëve të lartë të përfshirë në korrupsion. Por në vitin e parë të punës SPAK dërgoi në...

Lexo lajmin e plotë

Grabitja 3.2 milionë euro afër Rinasit, lirohen dy të penduarit e bandës

15:37 • 28 Nëntor 2020

Grabitja 3.2 milionë euro afër Rinasit, lirohen dy të penduarit e bandës

Gjykata e Apelit të Posaçëm ka vendosur të lirojë nga qelitë e burgut dy nga të penduarit e bandës që grabiti 3.2 milionë euro në rrugën e Rinasit në vitin 2017. Vendimi i gjykatës i dha lirinë të pandehurve, Admir Çerpja dhe Ditjon Memlika. Ata...

Lexo lajmin e plotë