Armand Bajrami

REPORTER

Armand Bajrami është reporter i kronikës së zezë në A2.  Ai raporton mbi çështje të gjyqësorit dhe krimit në Tiranë prej vitit 2007.

Angazhimi i tij në media nisi në shtypin e shkruar në të përditshmen “Albania” dhe më pas për 10 vite me radhë në gazetën “Panorama”.

Bashkëpunimi i tij me A2 u parapri nga një angazhim në televizionin “ABC News”.

Armand Bajrami është diplomuar për “Gazetari dhe Shkenca Komunikimi” në Universitetin e Tiranës, si edhe ka përfunduar studimet master në profilin “Marrëdhënie me Publikun”.

Nis shqyrtimi i ankesave të 11 të arrestuarve të Bashkisë së Lushnjës, Tushe kërkon të lirohet me garanci pasurore

11:03 • 28 Korrik 2021

Nis shqyrtimi i ankesave të 11 të arrestuarve të Bashkisë së Lushnjës, Tushe kërkon të lirohet me garanci pasurore

Gjykata e Posaçme e Apelit po shqyrton ankimet e 11 të arrestuarve nga SPAK për abuzimin me tenderin e kanalit vaditës në Bashkinë e Lushnjës, mes të cilëve edhe ish-kryebashkiaku, Fatos Tushe. Ish-kryebashkiaku kërkon lirim nga qelia për shkak të problemeve shëndetësore, duke sugjeruar lirimin me...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Mehmet Qemës në kryeqytet, del nga qelia Marius Dema

16:48 • 27 Korrik 2021

Vrasja e Mehmet Qemës në kryeqytet, del nga qelia Marius Dema

Gjykata e Apelit Tiranë liron nga qelia Marius Demën, i akuzuar për vrasjen e shokut të tij Mehmet Qema mbrëmjen e 10 majit në Tiranë. Apeli ndryshoi masën e sigurisë nga “arrest në burg” në “arrest shtëpie”. Ngjarja për të cilën akuzohet Dema ndodhi në...

Lexo lajmin e plotë

Vendim në “fshehtësi”, Gjykata e Lartë “pret korrentin” në Valbonë

20:23 • 22 Korrik 2021

Vendim në “fshehtësi”, Gjykata e Lartë “pret korrentin” në Valbonë

Kolegji Administrativ i Gjykatës së Lartë, vendosi të ndryshojë vendimet e Shkallës së Parë dhe Apelit, lidhur me padinë kundër dy heceve në Valbonë dhe të marrë si masë sigurimi pezullimin e kontratës së koncesionit. Sipas verdiktit, ende të paarsyetuar, kontrata, shtesat e saj dhe...

Lexo lajmin e plotë

5 vjet nga reforma ne drejtësi, juristët: S’janë mbërritur pritshmëritë, problem vakumi nga vetingu

15:00 • 22 Korrik 2021

5 vjet nga reforma ne drejtësi, juristët: S’janë mbërritur pritshmëritë, problem vakumi nga vetingu

22 korriku i këtij viti shënjon 5 vjetorin e miratimit të ndryshimeve kushtetuese, themelin ligjor të Reformës në Drejtësi. Por në çfarë gjendje ndodhet pas një gjysmë dekade, ajo që publikisht konsiderohet si drejtësia e re.  Problemi kryesor sipas juristëve është boshllëku i krijuar në...

Lexo lajmin e plotë

Regjistrimi në universitet, portali hapet më 29 korrik, afati për aplikime 6 ditë

16:32 • 21 Korrik 2021

Regjistrimi në universitet, portali hapet më 29 korrik, afati për aplikime 6 ditë

Pas provimeve, marrjes së rezultateve dhe festave të organizuara, maturantët po bëhen gati për të përzgjedhur degët në universitet. Procesi i hapjes së portalit u-Albania, aty ku do të kryen edhe regjistrimet, ka nisur që në fillim të korrikut dhe pas dorëzimit të listës së...

Lexo lajmin e plotë

Gjyqtares Enkelejda Hoxha i refuzohet për herë të tretë lirimi nga qelia

10:13 • 22 Korrik 2021

Gjyqtares Enkelejda Hoxha i refuzohet për herë të tretë lirimi nga qelia

Dy raporte psikologjike dhe një raport shëndetësor për tre nga 4 anëtarët e familjes së ish-gjyqtares së Krujës, Enkelejda Hoxha, nuk bindën Gjykatën e Apelit të Posaçëm ta lironte atë nga qelia. Ish-gjyqtarja qëndron në paraburgim prej 5 muajsh, pasi dyshohet të jetë përfshirë në...

Lexo lajmin e plotë

Është në arrest shtëpie, ish-zv.ministrja Voda ankimon në Apel masën e sigurisë

11:44 • 21 Korrik 2021

Është në arrest shtëpie, ish-zv.ministrja Voda ankimon në Apel masën e sigurisë

Ish-zv.ministrja e Brendshme, Rovena Voda, kërkon të lirohet nga “arresti i shtëpisë”. Ajo ka ankimuar në Apel këtë masë sigurie me pretendimin se nuk ekzistojnë kushtet ligjore. Sipas dosjes hetimore, në cilësinë e zv.ministres së Brendshme, Voda ka përfituar 1 mijë euro, një aparat telefonik...

Lexo lajmin e plotë

Skema, si shkonin shqiptarët me letra false në Angli, SHBA e Kanada?

16:46 • 19 Korrik 2021

Skema, si shkonin shqiptarët me letra false në Angli, SHBA e Kanada?

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka mundur të zbërthejë mënyrën e funksionimit të grupit prej 24 personash të dyshuar si të përfshirë në trafikimin e emigrantëve të paligjshëm drejt Anglisë, SHBA dhe Kanadasë. Referuar hetimit të drejtuar nga prokurori i SPAK,...

Lexo lajmin e plotë

U dënua për shpërdorim detyre, Jaeld Çela kërkon të lirohet nga qelia

15:20 • 19 Korrik 2021

U dënua për shpërdorim detyre, Jaeld Çela kërkon të lirohet nga qelia

Jaeld Cela, ish-zëvendësdrejtor i Policisë se Vlorës kërkon të lirohet nga qelia. Çela është duke vuajtur një dënim me 3 vjet e 4 muaj burg për “shpërdorim të detyrës” dhënë nga Shkalla e Parë për Krimet e Rënda, në të njëjtin proces ku akuzohej edhe...

Lexo lajmin e plotë

Dekonspirimi i hetimit gjerman, ish-zv.drejtuesi i OFL dërgohet në gjyq për “zbulim të akteve sekrete”

17:47 • 16 Korrik 2021

Dekonspirimi i hetimit gjerman, ish-zv.drejtuesi i OFL dërgohet në gjyq për “zbulim të akteve sekrete”

Artan Shkëmbi, ish-zv.drejtori i Operacionit Forca e Ligjit, është vënë zyrtarisht nën akuzë nga Prokuroria e Tiranës. Zyrtari i lartë i Policisë së Shtetit akuzohet për “zbulim të akteve ose të dhënave sekrete”. Dosja në ngarkim të tij është përcjellë në Gjykatën e Tiranës, ku...

Lexo lajmin e plotë

Përfundojnë hetimet, Artan Shkëmbi akuzohet për “zbulim të akteve sekrete

11:54 • 16 Korrik 2021

Përfundojnë hetimet, Artan Shkëmbi akuzohet për “zbulim të akteve sekrete

Prokuroria e Tiranës përfundon hetimet për Artan Shkëmbin, ish-zv.drejtorit të OFL-së. Ndaj Shkëmbit është ngritur akuza e zbulimit të akteve sekrete. Dosja është depozituar në gjykatë. Një ditë më parë, gjykata ka pranuar kërkesën e prokurorisë për vijimin e masës “pezullim nga detyra” të Shkëmbit....

Lexo lajmin e plotë

Gjykata liron nga burgu sanitaren Tire Alldervishi

17:40 • 16 Korrik 2021

Gjykata liron nga burgu sanitaren Tire Alldervishi

Gjykata e Tiranës liron nga qelia sanitaren e spitalit Covid-2, Tire Alldervishi. Masa e saj “arrest në burg” është zëvendësuar me atë të “arrestit në shtëpi”. Tire Alldervishi, sanitarja 58-vjeçare e spitalit “Shefqet Ndroqi”, akuzohet se përfitoi 8 milionë lekë të vjetër përmes mashtrimit nga familjarja...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata e “izolon” në shtëpi ish-zv.ministren, Voda iku “për peshk” me makinën e MB

20:27 • 15 Korrik 2021

Gjykata e “izolon” në shtëpi ish-zv.ministren, Voda iku “për peshk” me makinën e MB

Rovena Voda mbërriti me një makinë police në Gjykatën e Posaçme. Me avokatin në krah, ish-zv.ministrja e Brendshme kaloi pragun e gjykatës si e akuzuar nga SPAK për përfitimin e një vlere prej gati 2mijë eurosh në këmbim të punësimit në ministri të një 32-vjeçareje....

Lexo lajmin e plotë

“600 dollarë kam, shohim sa bën Samsungu, që të mos marr më kredi”, A2 zbardh përgjimet në dosjen ku është përfshirë ish-zv/ministrja e Brendshme

12:15 • 15 Korrik 2021

“600 dollarë kam, shohim sa bën Samsungu, që të mos marr më kredi”, A2 zbardh përgjimet në dosjen ku është përfshirë ish-zv/ministrja e Brendshme

Gjykata e Posaçme lë të pandryshuar masën e sigurisë “arrest shtëpie” për ish-zëvendësministren e Brendshme, Rovena Vodën, Majlinda Hasanin dhe Florida Beun. Ish-zv.ministrja Voda akuzohet për “ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.  Sipas të dhënave, Voda ka marrë përfitime monetare...

Lexo lajmin e plotë

Dyshimi për ndikim të jashtëligjshëm, hetimi: Si ra në ”kurthin” e SPAK ish-zv.ministrja Rovena Voda

18:02 • 14 Korrik 2021

Dyshimi për ndikim të jashtëligjshëm, hetimi: Si ra në ”kurthin” e SPAK ish-zv.ministrja Rovena Voda

Hetimi ndaj që çoi në “arrest shtëpie” ish-zv.ministren Rovena Voda nuk kishte nisur për të, por për një grup trafikantësh. Një prej përgjimeve për llogari të këtij hetimi ngriti dyshime për përshirjen e zyrtares së lartë në ndikim të paligjshëm për një punësim në administratë....

Lexo lajmin e plotë

Pengimi i zgjedhjeve, SPAK “paketon” ish-kryebashkiakun e Pogradecit, Kapri

16:52 • 13 Korrik 2021

Pengimi i zgjedhjeve, SPAK “paketon” ish-kryebashkiakun e Pogradecit, Kapri

Eduart Kapri është ish-kryebashkiaku i radhës që dërgohet si i pandehur në Gjykatën e Posaçme. “Mëkatet” e ish-kryebashkiakut demokrat, sipas SPAK, janë abuzimi me një tender, si edhe pengimi i procesit zgjedhor në zgjedhjet e 30 qershorit 2019. SPAK njoftoi të martën, se bashkë me...

Lexo lajmin e plotë

Tushe apelon vendimin, kërkon masë më të butë sigurie

11:57 • 13 Korrik 2021

Tushe apelon vendimin, kërkon masë më të butë sigurie

Ish-kryebashkiaku i Lushnjës, Fatos Tushe i akuzuar nga SPAK për shpërdorim detyre ka apeluar vendimin e Shkallës së Parë për lënien e tij në qeli. Përmes avokateve të tij mbrojtës, Tushe i është drejtuar Apelit, ku kërkon masë më të butë sigurie, pasi për të...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:29 • 12 Korrik 2021
Tenderi i uniformave të policisë, Gjykata e Posaçme lë në burg 8 zyrtarët e Ministrisë së Brendshme
Tenderi i uniformave të policisë, Gjykata e Posaçme lë në burg 8 zyrtarët e Ministrisë së Brendshme

19:26 • 12 Korrik 2021

Tenderi i uniformave të policisë, Gjykata e Posaçme lë në burg 8 zyrtarët e Ministrisë së Brendshme

Në përballjen e tyre të parë me gjykatën, asnjë nga nëntë zyrtarët dhe ish-zyrtarët e Mistrisë së Brendshme, të akuzuar për abuzim me tenderin prej 2,8 miliardë lekë të pajisjes së policisë me uniforma, nuk pranuan të kenë shkelur ligjin. Argumentet e tyre për pafajësi...

Lexo lajmin e plotë

Grabitja në Rinas, konfirmohet dënimi me 155 vite burg për 8 të arrestuarit

15:27 • 12 Korrik 2021

Grabitja në Rinas, konfirmohet dënimi me 155 vite burg për 8 të arrestuarit

Gjykata e Posaçme e Apelit lë në fuqi dënimin për 8 të akuzuarit për grabitjen e autoblindave të bankave në rrugën e Rinasit. Sipas vendimit të Apelit, janë lënë në fuqi dënimet: Dash Kupa, 27 vite burg, Ernest Kupa dhe Neim Avdylaj, 26 vjet burg,...

Lexo lajmin e plotë

Procesi ndaj Adriatik Llallës në Apel, ndryshon trupi gjykues

11:23 • 12 Korrik 2021

Procesi ndaj Adriatik Llallës në Apel, ndryshon trupi gjykues

Ndryshon trupi gjykues i ish-prokurorit Adriatik Llalla, në Gjykatën e Posaçme të Apelit. Në treshen e kryesuar nga Nertina Kosova, janë dorëhequr gjyqtarët Dhimitër Lara dhe Saida Dollani, për shkak se kanë shqyrtuar më herët kërkesa të tij. Ata janë zëvendësuar nga gjyqtarët, Miliana Muça...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Devi Kasmit, ish-speciali grek Efthimiou kërkon pafajësi në Gjykatën e Lartë

15:24 • 09 Korrik 2021

Vrasja e Devi Kasmit, ish-speciali grek Efthimiou kërkon pafajësi në Gjykatën e Lartë

Ish-efektivi i forcave speciale greke, Efthimious Efthimiou, i dënuar përjetë për vrasjen e Devi Kasmit, kërkon pafajësinë në Gjykatën e Lartë. Efthimiou ka kundërshtuar në këtë gjykatë vendimin e Apelit të Posaçëm, që i dha formë të prerë mbylljes së tij përjetë në qeli. Gjykatës...

Lexo lajmin e plotë

Zbardhet dosja, abuzimet me fondet publike, mbetet në qeli ish-kryebashkiaku i Lushnjes

19:36 • 08 Korrik 2021

Zbardhet dosja, abuzimet me fondet publike, mbetet në qeli ish-kryebashkiaku i Lushnjes

Ish-kryebashkiaku i Lushnjës, Fatos Tushe, do të qëndrojë në burg teksa do të hetohet nga SPAK për akuzën e “shpërdorimit të detyrës”. Pas një seancë që zgjati gati 7 orë, Gjykata e Posaçme la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” dhënë në me...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata e Posaçme lë në burg Fatos Tushen

18:04 • 08 Korrik 2021

Gjykata e Posaçme lë në burg Fatos Tushen

Gjykata e Posaçme lë në burg ish-kryebashkiakun Fatos Tusha. Mbeten të pandryshuara masat e sigurisë të dhëna më herët në mungesë. Një ditë më parë, Këshilli i Ministrave shkarkoi nga detyra kryebashkiakun e Lushnjës, Fatos Tushe pavarësisht se gjykata nuk ishte shprehur akoma në lidhje...

Lexo lajmin e plotë

Me urdhër të SPAK, arrestohet kryebashkiaku i Lushnjës, Fatos Tushe

11:54 • 06 Korrik 2021

Me urdhër të SPAK, arrestohet kryebashkiaku i Lushnjës, Fatos Tushe

Kryetari i Bashkisë së Lushnjës, Fatos Tushe, është vënë në pranga me urdhër të SPAK këtë të martë. Sipas burimeve të A2, ai është arrestuar pasi ka dyshime se është përfshirë në korrupsion. Bashkë me Tushen janë arrestuar edhe 10 persona të tjerë. Tushe drejton...

Lexo lajmin e plotë

Lufta kundër korrupsionit, Kraja i SPAK “fut në ethe” zyrtarët që kanë abuzuar me fondet publike

18:30 • 05 Korrik 2021

Lufta kundër korrupsionit, Kraja i SPAK “fut në ethe” zyrtarët që kanë abuzuar me fondet publike

Pas arrestimit në pak ditë të dy prokurorëve për “korrupsion” dhe hetimin ndaj një të treti në “arrest shtëpie” për “shpërdorim të detyrës”, “gjahu” i radhës i Strukturës së Posaçme Anti-Korrupsion janë zyrtarë që kanë abuzuar me fondet publike. Paralajmërimi u bë nga kreu i...

Lexo lajmin e plotë

Grupi i Avdylajve, Apeli i Posaçëm nuk ndryshon vendimin për 17 persona

13:36 • 05 Korrik 2021

Grupi i Avdylajve, Apeli i Posaçëm nuk ndryshon vendimin për 17 persona

Gjykata e Posaçme e Apelit Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar lë të pandryshuar vendimin e shkallës së parë ndaj grupit të Avdylajve. Gjykata e Posaçme shpalli vendimin përfundimtar për 17 të akuzuarit e një prej fraksioneve kryesore të dosjes së famshme 339 më 1...

Lexo lajmin e plotë

Soreca: Duhet të ketë figura të nivelit të lartë që duhet të dënohen

11:45 • 05 Korrik 2021

Soreca: Duhet të ketë figura të nivelit të lartë që duhet të dënohen

Ambasadori i Bashkimit Evropian në vendin tonë, Luigi Soreca, duke folur nga konferenca “Sfidat dhe mundësitë në luftën kundër korrupsionit dhe forcimim e integritetit”, tha se “në Shqipëri po shohim rezultatet e para”. “SPAK ka filluar të tregojë rezultate jo vetëm duke proceduar zyrtarë, por...

Lexo lajmin e plotë

Operacioni “Shpirti”, gjykata lë në “arrest shtëpie” prokurorin, burg për 15 të tjerë

19:03 • 04 Korrik 2021

Operacioni “Shpirti”, gjykata lë në “arrest shtëpie” prokurorin, burg për 15 të tjerë

Gjykata e posaçme caktoi masën e sigurisë për të akuzuarit e operacionit “Shpirti”. Para gjykatës dolën 18 persona, ku për 14 prej tyre u la në fuqi masa e arrestit në shtëpi, ndërsa për pjesën tjetër u caktua masa e arrestit me burg. Ne arrest...

Lexo lajmin e plotë

Përfundon seanca për vlerësimin e masës së sigurisë për të arrestuarit nga operacioni “Shpirti”

14:24 • 04 Korrik 2021

Përfundon seanca për vlerësimin e masës së sigurisë për të arrestuarit nga operacioni “Shpirti”

Përfundon seanca për vlerësimin e masës së sigurisë për të arrestuarit nga operacioni “Shpirti”. Gjykata është tërhequr për vendim. Gjatë seancës të arrestuarit kanë shfaqur pretendime për mungesë provash. Sipas avokatëve, deklarimet e të penduarve nuk mbështeten nga prova të tjera. Ndërsa prokurori Maksim Sota,...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:19 • 02 Korrik 2021
Hetimi për tonelatat e drogës. Zyrtarët “garantë” të trafikut, si mbërriti SPAK te “Shpirti”
Hetimi për tonelatat e drogës. Zyrtarët “garantë” të trafikut, si mbërriti SPAK te “Shpirti”

17:14 • 02 Korrik 2021

Hetimi për tonelatat e drogës. Zyrtarët “garantë” të trafikut, si mbërriti SPAK te “Shpirti”

Operacioni “Shpirti” ka ardhur si rrjedhojë e dy hetimeve të mëhershme të trafikut të drogës mes Shqipërisë dhe Italisë. Sipas SPAK, në hetimet e bëra në kuadër të operacioneve “Shefi” dhe “Kulmi”, në mars 2018 dhe qershor 2020, ku janë arrestuar shqiptarë e italianë, hetuesit...

Lexo lajmin e plotë

Organet e vetingut, Rozeta Ivanova zgjidhet anëtare e dytë zëvendësuese për komisionere

12:16 • 02 Korrik 2021

Organet e vetingut, Rozeta Ivanova zgjidhet anëtare e dytë zëvendësuese për komisionere

Komisioni i Posaçëm Parlamentar zgjodhi kandidaten Rozeta Ivanova si anëtare e dytë zëvendësuese për komisionere në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Ivanova mori preferencën e 6 prej 11 deputetëve që përzgjodhën kandidaturat përmes një votimi të fshehtë elektronik. Ndërsa për pozicionin e anëtarit të parë...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:40 • 01 Korrik 2021
U arrestua nga SPAK, prokurori i Kukësit u filmua teksa merrte 2 mijë euro ryshfet
U arrestua nga SPAK, prokurori i Kukësit u filmua teksa merrte 2 mijë euro ryshfet

16:46 • 01 Korrik 2021

U arrestua nga SPAK, prokurori i Kukësit u filmua teksa merrte 2 mijë euro ryshfet

Drejtuesi i Prokurorisë së Kukësit, Edmond Kariqi, i arrestuar të mërkurën me kërkesë të SPAK, dyshohet se ka përfituar një ryshfet prej 2 mijë euro. Afera korruptive ka pasur si qëllim lehtësimin e masës së sigurisë për një person, që po hetohej nga Prokuroria e...

Lexo lajmin e plotë

Mosformimi i trupit gjykues, shtyhet seanca ndaj Nevaldo Hajdarajt

13:22 • 01 Korrik 2021

Mosformimi i trupit gjykues, shtyhet seanca ndaj Nevaldo Hajdarajt

Gjykata e Tiranës shtyn për më 14 korrik, ora 13:00, seancën ndaj Nevaldo Hajdarajt, ish-efektivit të akuzuar për vrasjen e Klodian Rashës. Shkak i shtyrjes u bë mosformimi i trupit gjykues. Në këtë seancë pritej të dëgjoheshin konkluzionet e mbrojtjes. Në seancën e kaluar prokuroria...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:41 • 30 Qershor 2021
Dënimet për aksidentet rrugore, juristët: Duhen ndryshime ligjore, të kriminalizohet tejkalimi i shpejtësisë
Arrestohet drejtuesi i Prokurorisë së Kukësit

19:53 • 30 Qershor 2021

Arrestohet drejtuesi i Prokurorisë së Kukësit

Dy javë pas prangosjes së prokurorit të Sarandës, Sali Hasa, një hetim i SPAK ka çuar në qeli një tjetër prokuror. Drejtuesi i Prokurorisë së Kukësit, Edmond Kariqi, u arrestua këtë të mërkurë, pasi Gjykata e Posaçme ka vendosur për të masën e sigurisë “arrest...

Lexo lajmin e plotë

Kokaina nga Ekuadori, SPAK kërkon 20 vite burg për 2 persona

20:37 • 29 Qershor 2021

Kokaina nga Ekuadori, SPAK kërkon 20 vite burg për 2 persona

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar 20 vjet e 8 muaj burg për dy persona të akuzuar për trafikim të 137 kilogramëve kokainë nga Ekuadori në Shqipëri. 18 vite burg është kërkuar për Altin Myslihakan, e cila nga gjykimi i shkurtuar shkon në 12 vjet, si...

Lexo lajmin e plotë

U dënua me 2 vite burg, Gjykata e Posaçme e Apelit cakton seancën ndaj Adriatik Llallës

10:30 • 29 Qershor 2021

U dënua me 2 vite burg, Gjykata e Posaçme e Apelit cakton seancën ndaj Adriatik Llallës

Gjykata e Posaçme e Apelit ka caktuar datën për seancën e parë ndaj ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla. Më 12 korrik, në orën 11:00 do të zhvillohet seanca e parë ndaj ish-kryeprokurorit, i cili u shpall fajtor në shkallën e parë dhe u dënua me 2 vite...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:37 • 19 Qershor 2021
SPAK godet përsëri: Në pranga një prokuror dhe 5 persona të tjerë
Akuzohen si të përfshirë në vrasjen e dy vëllezërve, Besian Xhixha dhe Enver Diva lihen në burg nga Gjykata e Posaçme

14:06 • 19 Qershor 2021

Akuzohen si të përfshirë në vrasjen e dy vëllezërve, Besian Xhixha dhe Enver Diva lihen në burg nga Gjykata e Posaçme

Gjykata e Posaçme le të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” për Besian Xhixhën dhe Enver Divën, të akuzuar si të përfshirë në vrasjen e dy vëllezërve Besmir e Viktor Haxhia, prillin e vitit të kaluar në Durrës. Besian Xhixha, 30 vjeç nga Larushku...

Lexo lajmin e plotë

Dyshohet se pushoi një akuzë për plagosje në këmbim të ryshfetit, SPAK arreston prokurorin e Sarandës dhe 5 të tjerë

11:45 • 19 Qershor 2021

Dyshohet se pushoi një akuzë për plagosje në këmbim të ryshfetit, SPAK arreston prokurorin e Sarandës dhe 5 të tjerë

Me vendim të Gjykatës së Posaçme, policia ka arrestuar prokurorin e Sarandës, Sali Hasa, i cili akuzohet për veprën penale të korrupsionit pasiv. Në pranga ka përfunduar edhe oficeri i Policisë Gjyqësore Napolon Hodaj, i akuzuar për ushtrim të ndikimit të paligjshëm ndaj personave që...

Lexo lajmin e plotë

Rrëfimi i të penduarit, si u thur plani për ekzekutimin e vëllezërve Haxhia

19:47 • 18 Qershor 2021

Rrëfimi i të penduarit, si u thur plani për ekzekutimin e vëllezërve Haxhia

A2 CNN ka siguruar rrëfimin e dhënë para prokurorëve nga i penduari i drejtësisë, Klevis Alla, i dyshuar nga SPAK si i përfshirë në ekzekutimin e vëllezërve Besmir e Viktor Haxhia, në prill të vitit të kaluar në Durrës. Alla ka treguar se në mars-prill...

Lexo lajmin e plotë

Kapen 300 kg kokainë në portin e Durrësit, arrestohet shoferi i kamionit

22:09 • 18 Qershor 2021

Kapen 300 kg kokainë në portin e Durrësit, arrestohet shoferi i kamionit

Brendia e këtyre pakove të mbuluara me stampa markash të njohura është kokainë. Plot 300 kilogramë e saj u bllokua këtë të premte nga Policia e Kufitare dhe ajo Kriminale në Portin e Durrësit. Droga ishte fshehur në trupin e një kamioni që ishte futur...

Lexo lajmin e plotë

Apeli lë në fuqi dënimin me 14 vite burg për Arbër Çekajn

17:40 • 18 Qershor 2021

Apeli lë në fuqi dënimin me 14 vite burg për Arbër Çekajn

Apeli i Posaçëm vendosi të lerë të pandryshuar vendimin e Shkallës së Parë, që fajësoi Çekaj për trafikimin e kokainës kolumbiane në kontejnerin me banane të kompanisë së tij “Arbi Garden”. Apeli la në fuqi kështu dënimin e tij me 14 vite burg për “trafik...

Lexo lajmin e plotë

Apeli lë në fuqi dënimin me burg për ish-kryebashkiakun e Hasit

14:24 • 17 Qershor 2021

Apeli lë në fuqi dënimin me burg për ish-kryebashkiakun e Hasit

Gjykata e Posaçme e Apelit la të pandryshuar dënimin me 1 vit burg për ish-kryebashkiakun, Adem Lala. Ish-kryebashkiaku u fajësua për akuzën e shpërdorimit të detyrës. Për shkak të gjykimit të shkurtuar dënimi i tij u ul në 8 muaj. Edhe pse u dënua me...

Lexo lajmin e plotë

U plagos avokati, shtyhet seanca për ish-policin që vrau Klodian Rashën

14:27 • 17 Qershor 2021

U plagos avokati, shtyhet seanca për ish-policin që vrau Klodian Rashën

Gjykata e Tiranës shtyu për në 1 korrik seancën ndaj Nevaldo Hajdarajt, ish-policit të akuzuar për vrasjen e Klodian Rashës. Shkak i shtyrjes u bë mungesa e avokatit, Adriatik Cama, i cili u plagos në ngjarjen e dy javëve më parë pranë gjykatës së kryeqytetit,...

Lexo lajmin e plotë

Ekzekutimi i vëllezërve Haxhia, “çarku” i SPAK “kap” dy të tjerë. Covid u prishi planin e vrasjes

19:43 • 17 Qershor 2021

Ekzekutimi i vëllezërve Haxhia, “çarku” i SPAK “kap” dy të tjerë. Covid u prishi planin e vrasjes

Hetimi i SPAK mbi grupin kriminal të dyshuar për vrasjen e dy vëllezërve Besmir e Viktor Haxhia, prillin e vitit të kaluar në Durrës, çoi në pranga edhe dy persona të tjerë. Besian Xhixha, 30 vjeç nga Larushku i Krujës dhe Enver Diva, 40 vjeç,...

Lexo lajmin e plotë

Dorëhiqen dy prokurorë të Tiranës

14:24 • 16 Qershor 2021

Dorëhiqen dy prokurorë të Tiranës

Dy prokurorë të Prokurorisë së Tiranës janë dorëhequr nga detyra. Burime pranë Këshillit të Lartë të Prokurorisë konfirmuan se prokurorët, Granit Shahu dhe Anila Galanxhi kanë depozituar kërkesa për dorëheqje nga funksioni i prokurorit. Dy kërkesat në fjalë pritet të shqyrtohen nga KLP në mbledhjen...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:23 • 15 Qershor 2021
Ekzekutimi i babë e bir: Vrasje e grup kriminal, SPAK merr të pandehur Çapjat e Elbasanit
KPA rikthen për rivlerësim në KPK prokuroren Irma Balli, ndodh për herë të parë

17:03 • 15 Qershor 2021

KPA rikthen për rivlerësim në KPK prokuroren Irma Balli, ndodh për herë të parë

Kolegji i Posaçëm i Apelimit rikthen për herë të parë për rivlerësim në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit një magjistrat të shkarkuar nga detyra. Përmes vendimit të së martës shkalla e dytë e vetingut riktheu në shkallën e parë prokuroren e Apelit të Korçës, Irma...

Lexo lajmin e plotë

Është në arrati, Gjykata e Posaçme pezullon çështjen për Gentian Malindin

09:56 • 15 Qershor 2021

Është në arrati, Gjykata e Posaçme pezullon çështjen për Gentian Malindin

Gjykata e Posaçme pezullon çështjen për Gentian Malindin i akuzuar për trafik kokaine në lidhje me drogën që u kap në Durrës, sasi e cila u zëvendësua me oriz në Greqi. Pezullimi është për një vit për shkak se i pandehuri nuk gjendet pasi është...

Lexo lajmin e plotë

U akuzua se nxori në pritë Hekuran Billën, Gjykata e Tiranës liron Adiola Lakrën

13:05 • 11 Qershor 2021

U akuzua se nxori në pritë Hekuran Billën, Gjykata e Tiranës liron Adiola Lakrën

Gjykata e Tiranës liron nga qelia Adiola Lakrën, 26-vjeçaren e dyshuar si bashkëpunëtore në ekzekutimin e Hekuran Billës 11 qershorin e vitit 2020 në kryeqytet. Sipas prokurorisë, e reja ishte përdorur si “karrem” për të nxjerrë viktimën në pritë. Togat e zeza zëvendësuan masën “arrest...

Lexo lajmin e plotë

Dhurata Saliaj: Nuk e dija që babai do të bënte vrasje. Mexhit Picari: I kërkoj falje edhe vajzës që i vrava burrin

11:03 • 08 Qershor 2021

Dhurata Saliaj: Nuk e dija që babai do të bënte vrasje. Mexhit Picari: I kërkoj falje edhe vajzës që i vrava burrin

Gjykata e Tiranës vendosi në masën “arrest në burg” për Mexhit Picarin e Dhurata Saliajn. Babë e bijë akuzohen për vrasjen e Kudret Saliajt, më 4 qershor. Gjatë seancës, Dhurata Saliaj deklaroi se nuk e dinte që i ati do të kryente një vrasje. “Nuk...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:42 • 07 Qershor 2021
Sekondë pas sekonde, skema e krimit, prokuroria: Babë e bijë bashkë për të vrarë
KLGJ pezullon nga detyra gjyqtaren Enkeleda Kapedani

16:09 • 07 Qershor 2021

KLGJ pezullon nga detyra gjyqtaren Enkeleda Kapedani

Këshilli i lartë Gjyqësor ka vendosur të pezullojë përkohësisht nga detyra gjyqtaren Enkeleda Kapedani, deri në përfundimin e procedimit disiplinor. Procedimi nisi me kërkesë të Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë, pas publikimit të disa videove të Kapedanit në rrjetin social TikTok, ku ajo sfilonte në...

Lexo lajmin e plotë

Kapedani jep dorëheqjen nga nënkryetare e gjykatës: Kë kam shkelur unë në kallo? Po bëhem kokë turku

15:22 • 07 Qershor 2021

Kapedani jep dorëheqjen nga nënkryetare e gjykatës: Kë kam shkelur unë në kallo? Po bëhem kokë turku

Në KLGJ u zhvillua seanca dëgjimore për procedimin disiplinor të kërkuar nga ILD Artur Metani, ndaj magjistrates Enkeleida Kapedani, e cila u bë protagoniste e ditëve të fundit për shkak të disa videove personale të saj të publikuara në rrjetin TikTok, ku ajo sfilonte në...

Lexo lajmin e plotë

“Niçja” kallëzon kreun e Gjykatës së Posaçme të Apelit: Veprime arbitrare

13:15 • 07 Qershor 2021

“Niçja” kallëzon kreun e Gjykatës së Posaçme të Apelit: Veprime arbitrare

Altin Avdyli ka kallëzuar penalisht kryetaren në detyrë të Gjykatës së Posaçme të Apelit Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Saida Dollani. Kështu në kallëzim Altin Avdyli, i njohur edhe me emrin “Niçe”,  shprehet se relatoria e çështjes ka shpërdoruar hapur detyrën duke qëndruar me...

Lexo lajmin e plotë

Akuzohet për trafik droge, babai i Arbër Çekajt kërkon lirinë

16:23 • 06 Qershor 2021

Akuzohet për trafik droge, babai i Arbër Çekajt kërkon lirinë

Selim Çekaj, babai 72-vjeçar i Arbër Çekajt të dënuar për 613 kg kokainë, i akuzuar po për trafik droge, kërkon të lirohet nga qelia. I moshuari i është drejtuar Gjykatës së Lartë ku kundërshton dy vendimet e shkallëve më të ulëta të Gjykatës së Durrësit,...

Lexo lajmin e plotë