Armand Kullolli

Ekspertët kanë bërë një parashikim sesi do të ndryshojë avancimi i teknologjisë luftën në vijim. Sipas tyre, luftërat e së nesërmes nuk do të zhvillohen më me armë bërthamore, por me sulme kibernetike shkatërruese të lëshuara nga kompjuterët kuantikë. Ish-ushtarë dhe agjentë të inteligjencës kanë folur për “Daily Mail” për...

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, ka thënë se ai e kuptoi që në vitin 2011 se ishte vetëm çështje kohe ofensiva ruse në Ukrainë pas një diskutimi me tone të ngritura në Davos të Zvicrës me Vladimir Putin. Gjatë atij takimi, Clinton tregon se Putini hodhi poshtë një marrëveshje të ndërmjetësuar...

Pasuria e Elon Musk pësoi një goditje të rëndë duke rënë me 13 miliardë dollarë në vetëm 24 orë, më shumë se dyfishi i buxhetit të Shqipërisë. Në të njëjtën ditë kur raketa Starship e SpaceX shpërtheu në ajër pas lëshimit, edhe kompania e tij, Tesla, e makinave elektrike raportoi...

Pranë një autostrade në Scranton, Pensilvani, qytetin e lindjes së presidentit amerikan, Joe Biden, qindra punonjës e robotë gjigantë prodhojnë armatime të rënda, predha artilerie 155 mm, nga një furrë me temperaturë 2 mijë gradë. “The Telegraph” shkruan se në javët e ardhshme, këto predha do të lëshohen në drejtim...

Argjentina triumfoi 2-0 ndaj Meksikës me një gol dhe një asist nga Lionel Messi, duke mbajtur gjallë shpresat për të kaluar grupin në Botëror. Festa e lojtarëve argjentinas pas ndeshjes ishte e madhe edhe në dhomat e zhveshjes. Në një video të bërë virale, Lionel Messi duket teksa po hiqte...

Një qytet piktoresk në Itali ofron deri në 30 mijë euro për ata që duan të blejnë një shtëpi dhe të zhvendosen për të jetuar aty. Oferta vjen nga qyteti Presicce në rajonin e Pulias me shpresën që të joshë njerëzit për t’i dhënë sërish jetë një komuniteti gjithnjë e...

Të paktën 37 persona kanë përfunduar në spital pasi janë sulmuar nga bletët në qytetin Melo në Uruguai. Qytetarët e tmerruar braktisën makinat e tyre në mes të rrugës dhe tentuan të largoheshin me shpejtësi, pasi insektet u futën në automjetet e tyre në lëvizje që ishin me xhamat e...

Në konferencën e përjavshme për mediat, kreu i PD-së, Sali Berisha, i bëri thirrje SPAK-ut që të hetojë sa më parë Ramën për inceneratorët. Ai u shpreh se “organi i akuzës duhet të reagojë përpara se Ramës t’ia bëjnë gjyqin qytetarët”. “Nuk ka kontratë që nuk zgjidhet, përveç kontratës së...

Më shumë se 30 vjet pas rënies së Murit të Berlinit, një “perde e re e hekurt” po zbret në të gjithë Europën. Ndërsa ofensiva e Vladimir Putinit në Ukrainë vazhdon, vendet europiane kanë filluar të përforcojnë kufijtë e tyre me Rusinë dhe aleatin e saj, Bjellorusinë, mes frikës se...

Kryeministri Edi Rama mori pjesë, këtë të enjte, në konferencën rajonale “Mbi mundësitë në zhvillimin e energjisë së rinovueshme në Ballkanin Perëndimor”, e cila u zhvillua në Beograd me iniciativën e qeverisë serbe dhe asaj norvegjeze. Pas takimit, kryeministri Edi Rama u shpreh se është i nevojshëm të rajonizohen tregjet...

Pretendonte se ishte një onkolog i dalluar dhe premtonte shërim të pacientëve të sëmurë rëndë, por 50-vjeçari Nikos Kontostathis rezultoi të ishte një mashtrues dhe një vrasës serial. Pas më shumë se një viti hetimesh dhe sallës së mbushur me persona që kanë vuajtur mashtrimet e “Dr.Kontos”, gjykata e ka...

Vrasësi i paradës së Waukesha-s, në Wisconsin, Darrell Brooks, është dënuar me 6 burgime të përjetshme pasi është shpallur fajtor për të njëjtin numër vrasjesh me dashje. 40-vjeçari Brooks u njoh me dënimin pasi një juri e Gjykatës në Waukesha e shpalli atë fajtor më 26 tetor për 76 akuza...

Emigrantët shqiptarë që jetojnë në Britaninë e Madhe akuzojnë qeverinë se po përdoren si justifikim për të mbuluar problemet me politikën e tyre të emigracionit në Britani dhe kritikuan Ministrinë e Brendshme se ata po ndikonin në sigurinë e vendit. Ata janë shprehur se janë larguar nga Shqipëria për një...

Edhe pse kanë kaluar dekada të tëra nga krimet e tyre, shumë vrasës vijojnë ende të jetojnë të lirë. Në shumë ngjarje të tmerrshme, identiteti i viktimave vijon të mbetet ende i pazbuluar. Disa fëmijë të zhdukur sot do të ishin në të tridhjetat apo dyzetat e tyre. Alabama |...

Pandemia uli ndjeshëm të ardhurat e shqiptarëve, duke goditur veçanërisht shtresat më të prekshme. Sipas një raporti të Bankës Botërore, kriza bëri që 112 mijë shqiptarë më shumë të bien nën kufirin e 5,5 dollarëve në ditë; niveli më i lartë në rajon. “Ky raport evidenton dy probleme të rëndësishme...

Steffen Seibert, zëdhënësi i kancelares gjermane, Angela Merkel, ka reaguar në lidhje mbi përshkallëzimin e dhunës mes Izraelit dhe palestinezëve ditët e fundit, ku janë konfirmuar më shumë se 100 persona të vdekur. “Raketat e lëshuara nga Hamasi në Izrael janë sulme terroriste”, tha të premten zëdhënësi i Merkel. Ai...

Tensionet dhe dhuna e ditëve të fundit mes Izraelit dhe palestinezëve nuk mund të kalonte pa një koment nga ylli i Wonder Woman, Gal Gadot, aktorja e famshme, e cila në të kaluarën është zgjedhur miss Izraeli, ndërsa ka bërë edhe dy vite shërbim ushtarak, i cili është i detyrueshëm....

Dr. Anthony Fauci, shefi i sëmundjeve infektive në SHBA, është shprehur në një intervistë së fundmi se personat e vaksinuar kundër koronavirusit nuk kanë nevojë të mbajnë maskë në ambientet e hapura. “Nëse jeni të vaksinuar, nuk keni pse të mbani maskë në ambientet e jashtme. Do të ishte një...

Ndërsa për pjesën më të madhe të personave do të ishte diçka e tmerrshme të afroheshin pranë llavës së një vullkani, për David Garcia nuk është aspak një gjë e tillë, madje ai po e shfrytëzon edhe për të bërë para. Ideja e tij është gjeniale. Ai pjek pica në...

Supermodelet motra, Gigi dhe Bella Hadid, kanë shkaktuar një stuhi komentesh në rrjetet sociale, pas postimeve në Instagram se Izraeli nuk është shtet, por një entitet i ndërtuar nga kolonët. Bella, e cila ndiqet nga më shumë se 42 milionë persona në Instagram postoi disa foto me mbishkrime, ku Izraeli...

Kliton Gërxhani, ekspert për turizmin, u shpreh se situata e turizmit është kaotike në vend në prag të sezonit të verës, teksa ishte i ftuar në A2 Business. “Në prag të verës, situata është kaotike, është e mjegullt. Ka sinjale që diçka mund të lëvizë, por nuk është se ka...

Edhe pse renditej i shtati në listën e Partisë Demokratike, e cila siguroi 6 mandate në Elbasan, Luçiano Boçi ka thyer herësin dhe ka siguruar mandatin e deputetin në këtë qark. Deri tani, kur kanë mbetur edhe 60 kuti, Boçi zëvendëson në listë kandidatin Eugen Isaj, i cili është më...

Ajo ishte duke shkuar në shtëpi, te fëmijët e saj, duke udhëtuar me një minibus në rajonin e Tigray-t në Etiopi, nga Mekelle në qytetin Adigrat. Një postbllok i ushtrisë ndaloi minibusin dhe i kërkoi 27-vjeçares të zbriste, pasi sipas tyre, automjeti ishte i tejmbushur. Këto ishin momentet e para...

Drejtuesit e Eintracht Frankfurt u shprehën se kishin arritur një marrëveshje të madhe me Milanin kur shkëmbyen Ante Rebic me sulmuesin portugez Andre Silva. Dyshimet ishin të mëdha në atë kohë, por tashmë të gjithë janë të bindur te skuadra gjermane që kanë një xhevahir pjesë të tjerë. Në 26...

Robert Barnett, 30 vjeç, i tha policisë se ai tentoi të shpëtonte fqinjin e tij nga një zjarr që kishte përfshirë ndërtesën, duke dal si hero në këtë ngjarje. Megjithatë, një video e siguruar nga autoritetet në Angli zbuluan se Barnett ishte autori i zjarrit në një ndërtesë në Sunderland....

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka mbledhur në një takim urgjent drejtorët e çdo burgu dhe IEVP-je të sistemit të burgjeve në vend. Në këtë takim me dyer të mbyllura, Ministrja Gjonaj ka marrë nën analizë të gjithë veprimtarinë e secilës IEVP dhe ka komunikuar drejtpërdrejt me titullarët duke kërkuar...

Kandidatja e Partisë Demokratike në Kavajë për zgjedhjet e 25 prillit, Grida Duma, ka paditur për shpifje kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliajn. Padia ka të bëjë me reagimin e Veliaj, pas akuzave të ngritura nga Partia Demokratike ndaj tij për lidhje me mafien italiane. “Në reagimin e tij...

Një nga anijet më të mëdha në botë ka bllokuar kanalin e Suezit, duke rrezikuar të shkaktojë vonesa që mund të sjellin katastrofa në ushqim, por edhe në transportin e vaksinave. Anija e transportit, MV Ever Given, e cila është e gjatë 400 metra dhe gjerësi 53 metra, ka një...

Pas videokonferencave të realizuara ditët e fundit nga kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, me komisionerë të BE, Rama reagoi, duke kërkuar edhe një përgjigje nga Brukseli, ndërsa për këtë çështje ka ardhur edhe një postim në rrjetet sociale nga kreu i PD. Lulzim Basha e quan të çuditshëm nervozizmin...

“Vjeshta do të gjejë të normalizuar situatën në vendet që do të kenë marrë vaksinën në 60-70% të popullatës. Kjo pritet të ndodhë të paktën në Gjermani, sipas planeve.” Kështu u shpreh në një lidhje direkte me studion e “Ditari” në A2 nga Gjermania mjeku shqiptar, Erion Dasho. Sa i...

Kryeministri Rama u bëri edhe njëherë tjetër thirrje kompanive që ende nuk kanë aplikuar për punonjësit e tyre për të përfituar 40,000 lekë nga paketa e zgjeruar. Në të kundërt, shkruan Rama, këto kompani do të ndëshkohen, ndërsa punonjësve do t’u kalojë në llogari 40 mijë lekë. “Drejtorja e Përgjithshme...