Armend Pire

Armend Pire punon në A2 si reporter i zhvillimeve ekonomiko-sociale në vendin tonë. Gjithashtu ai është edhe reporteri i ngjarjeve aktuale për emisionin “Dita Jonë“.

Armend Pire e ka nisur karrierën në vitin 2018 në televizionin Top Channel. Ai për një vit punoi si gazetar i ngjarjeve sociale si dhe në një emision shëndetësor.

Në shtator të vitit 2019 Armend Pire i bashkohet TvT si gazetar terreni i çështjeve ekonomike dhe sociale.

Ai është diplomuar në Universitetin Aleksandër Xhuvani në degën “Gazetari”. Prej shtatorit të vitit 2020, Armend Pire është pjesë e A2 CNN.

Pandemia në arsim, deri në 300 nga 1000 mësues janë zëvendësuar

17:19 • 04 Mars 2021

Pandemia në arsim, deri në 300 nga 1000 mësues janë zëvendësuar

Pas urbanëve dhe bareve, godinat arsimore kanë qenë kryefjala e ekspertëve të shëndetit dhe arsimit si një nga vatrat e infektimit nga Covid-19. Në gati një vit pandemie ende nuk ka të dhëna mbi numrin e saktë të arsimtarëve të prekur nga koronavirusi. Nga Ministria...

Lexo lajmin e plotë

Brenda autobusëve të tejmbushur me njerëz në Tiranë

15:40 • 02 Mars 2021

Brenda autobusëve të tejmbushur me njerëz në Tiranë

Autobusët e mbushur plot me njerëz, është një situatë normale çdo mbrëmje në linjat e transportit publik në kryeqytet. Kthimi nga puna dhe kufizimi i orarit shkakton herë pas here dyndje të udhëtarëve në urbanë. Ndonëse ndiejnë pasiguri, qytetarët sërish i drejtohen transportit publik për...

Lexo lajmin e plotë

“Mos hipni nëse është plot!”, qytetarët e kanë të domosdoshme lëvizjen me urban

19:58 • 26 Shkurt 2021

“Mos hipni nëse është plot!”, qytetarët e kanë të domosdoshme lëvizjen me urban

Në stacionet kryesore janë qindra qytetarë që presin urbanin e radhës. Nevoja për të lëvizur për ta është e domosdoshme, duke nisur që nga arsyet e punës e deri te ato shëndetësore.  Këshilla e kryetares së komitetit të ekspertëve u duket e pavend. “E kanë...

Lexo lajmin e plotë

Nafta për femerët, Ekonomi: Shtyjmë afatin deri më 30 mars, mbi 15 mijë aplikime

15:26 • 25 Shkurt 2021

Nafta për femerët, Ekonomi: Shtyjmë afatin deri më 30 mars, mbi 15 mijë aplikime

Fermerët do të kenë kohë deri në fund të marsit për të kryer aplikimet në projektin e prezantuar nga Ministria e Bujqësisë, naftë pa taksa. Deri më 25 shkurt, që ishte data e fundit e plotësimit të dokumentave, kanë shfaqur interesin 15 120 fermerë. Ministrja...

Lexo lajmin e plotë

Mjekët e Diasporës: Antibiotikët po lënë pasoja post Covid

15:15 • 24 Shkurt 2021

Mjekët e Diasporës: Antibiotikët po lënë pasoja post Covid

Përballja me Covid-19 për pacientët e infektuar vijon edhe pas trajtimit dhe negativizimit. Mungesa e një protokolli mjekimi të përgjithshëm çoi në përdorimin e lartë të antibiotikëve, madje edhe në fazat fillestare të sëmundjes. Mbingarkesa e organizmit të qytetarëve me këto doza, po lë pasoja...

Lexo lajmin e plotë

Rama paralajmëron lokalet: Do gjobiteni dhe do mbylleni nëse pranoni deputetë për fushatë

15:07 • 23 Shkurt 2021

Rama paralajmëron lokalet: Do gjobiteni dhe do mbylleni nëse pranoni deputetë për fushatë

Shifrat rekord të infektimeve në vendin tonë nuk kanë ndikuar në pezullimin e fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare. Ndonëse ka një vendim të Komitetit Teknik të Ekspertëve, sërish grumbullimet partiake vijojnë në ambientet e lokaleve, sallave dhe zyrave të ndryshme elektorale. Më herët, kryeministri Rama...

Lexo lajmin e plotë

Zbatimi i masave, gjoba nuk i frikëson qytetarët, problem edhe dyndja në urbane

15:37 • 22 Shkurt 2021

Zbatimi i masave, gjoba nuk i frikëson qytetarët, problem edhe dyndja në urbane

Transporti publik nuk është shembulli më i mirë i zbatimit të masave anti-covid. Qytetarë që udhëtojnë pa maska, mosrespektim i distancës, si dhe dyndje në urbane, është kjo panorama e përditshme që ofrohet duke e kthyer shërbimin e transportit publik në vatër të shpërndarjes së...

Lexo lajmin e plotë

Lënia e pasaportës shqiptare, shifrat priten në rritje. Europa preferohet për kushtet e jetesës

16:24 • 18 Shkurt 2021

Lënia e pasaportës shqiptare, shifrat priten në rritje. Europa preferohet për kushtet e jetesës

Jo vetëm po largohen, por vazhdojnë të braktisin edhe shtetësinë. Për një pasaportë europiane rreth 3724 shqiptarë hoqën dorë nga shtetësia e vendit të tyre në 7 vitet e fundit. Shifrat vlerësohen alarmante edhe në periudhën 2008-2013 kur u shënuan 3808 lënie shtetësie. Arsyeja është...

Lexo lajmin e plotë

Rrëfimi i familjes Shala,  qeverisja e Kosovës në sytë e çiftit veteranë të UÇK-së

18:18 • 16 Shkurt 2021

Rrëfimi i familjes Shala, qeverisja e Kosovës në sytë e çiftit veteranë të UÇK-së

Në kohën kur në Kosovë votohej për qeverisjen e ardhshme, në rrugicat e Prizrenit takuam Ahmet Shalën. Ai është një nga veteranët e luftës Nacional Çlirimtare. Bisedën e gjatë dhe kritike ndaj qeverisjeve në vend nuk mund ta bënim në temperatura që shënonin -8 gratë...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:16 • 17 Shkurt 2021
Familja Shala, rrëfimi i çiftit të UÇK
Trefishohen gjobat për maskat në shkurt, hiqen edhe patenta

14:24 • 12 Shkurt 2021

Trefishohen gjobat për maskat në shkurt, hiqen edhe patenta

Që prej 15 tetorit mbajtja e maskës është kthyer me detyrim dhe për moszbatuesit e këtij vendimi ka një masë administrative me gjobë deri në 3000 lekë. Fillimisht, Policia e Shtetit u ofrua si këshilluese për qytetarët të cilët qarkullonin pa barrierat mbrojtëse. Me rritjen...

Lexo lajmin e plotë

Provimet e maturës, rikthehen pyetjet me alternativa. Gati edhe provimet e lirimit

16:32 • 11 Shkurt 2021

Provimet e maturës, rikthehen pyetjet me alternativa. Gati edhe provimet e lirimit

Ndryshe nga një vit më parë, tezat e provimeve të maturës për këtë sezon do t’i rikthehen testimit të alternuar. Rezana Vrapi, drejtoresha e Qendrës së Shërbimeve Arsimore, shpjegon mënyrën se si do të maten njohuritë e maturantëve këtë vit. 20 pyetje me alternativa, 12...

Lexo lajmin e plotë

Gratë në bujqësi, mungon financimi dhe promovimi i punës së tyre

15:35 • 10 Shkurt 2021

Gratë në bujqësi, mungon financimi dhe promovimi i punës së tyre

Roli i gruas në bujqësi është ende në nivele të ulëta promovimi dhe mbështetje. Dhjetëra projekte dhe incentiva të marra për të forcuar pozitën dhe rolin vendimmarrës të grave në zhvillimin rural nuk ia kanë dalë të jenë në efektivitetin e duhur. Një nismë e...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:40 • 08 Shkurt 2021
Rritja e infektimeve, Rama: Gjoba për lokalet, të bëjnë kujdes deputetët në fushatë
Pika kufitare Morinë, dyndje automjetesh nga Kosova, krijohen radhë të gjata

13:20 • 06 Shkurt 2021

Pika kufitare Morinë, dyndje automjetesh nga Kosova, krijohen radhë të gjata

Nxitur nga temperaturat e ngrohta në vendin tonë, mijëra qytetarë nga Kosova kanë vendosur të udhëtojnë drejt Shqipërisë për të kaluar fundjavën. Ka nga ata që rrugën e largët e marrin edhe për të kryer shërbime shëndetësore në vendin tonë. Gjatë ditës së sotme mbi...

Lexo lajmin e plotë

Dyfishohen shtrimet, spitali i Korçës nuk ka kapacitete, mungon personeli mjekësor

11:55 • 06 Shkurt 2021

Dyfishohen shtrimet, spitali i Korçës nuk ka kapacitete, mungon personeli mjekësor

Në periudhë pandemie dhe virozash të stinës, Spitali Rajonal i Korçës është duke u përballur me një fluks të lartë vizitash dhe shtrimesh. Kryesisht janë pacientët e dyshuar për infektim nga virusi Covid-19 ata të cilët kanë shkaktuar dyndjen në spital për trajtimet dhe ekzaminimet...

Lexo lajmin e plotë

Familjarët e pacientëve me Covid-19 po flenë në hotele. Përmirësohet shërbimi pas denoncimeve

15:25 • 05 Shkurt 2021

Familjarët e pacientëve me Covid-19 po flenë në hotele. Përmirësohet shërbimi pas denoncimeve

Pranë spitaleve Covid, çdo ditë gjen familjarë të pacientëve të prekur nga virusi. Ka prej tyre që qëndrojnë në oborr prej ditësh. E njëjta situatë është edhe për një familje nga Burreli, që pret përmirësimin e 70-vjeçares së shtruar. Infektimin nga Covid-19 nuk mund ta...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina e AstraZeneca, prioritet ende mjekët, më pas moshat e treta dhe të sëmurët kronikë

16:45 • 04 Shkurt 2021

Vaksina e AstraZeneca, prioritet ende mjekët, më pas moshat e treta dhe të sëmurët kronikë

Brenda muajit shkurt pritet që në Shqipëri të mbërrijnë mbi 180 mijë doza vaksinash, ku rreth 40 mijë janë nga kompania Pfizer, ndërsa pjesa tjetër sipas marrëveshjes me Covax. Këta të fundit kanë rezervuar për vendin tonë doza nga vaksina AstraZeneca, për të cilën këshillohet...

Lexo lajmin e plotë

Fushatë në pandemi, “kandidatët për qeverisje po na japin shembull të gabuar”

16:26 • 03 Shkurt 2021

Fushatë në pandemi, “kandidatët për qeverisje po na japin shembull të gabuar”

Vendosja e maskës nuk shihet më si një domosdoshmëri për një pjesë të madhe të qytetarëve. Në ambientet me ekspozim të lartë vërehen persona të cilët refuzojnë të mbajnë barrierat mbrojtëse. Lutjet për respektimin e masave nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, mjekët por edhe nga...

Lexo lajmin e plotë

Provimet e studentëve në pritje të Komitetit Teknik, universitetet jo në një mendje

17:09 • 02 Shkurt 2021

Provimet e studentëve në pritje të Komitetit Teknik, universitetet jo në një mendje

Studentët janë konfuzë për mënyrën se si do të zhvillohet dhënia e provimeve për sezonin dimëror. Moshapja e auditorëve, duket se ka gjetur të papërgatitur edhe rektorët e universiteteve, të cilët ende nuk kanë vendosur për mënyrën se si do të testohen studentët. Deri më...

Lexo lajmin e plotë

“Pandemia s’ekziston”, fushata elektorale në lokalet e dasmave, kafene dhe godina partie

15:22 • 04 Shkurt 2021

“Pandemia s’ekziston”, fushata elektorale në lokalet e dasmave, kafene dhe godina partie

“Ju lutem, besoni që ekziston një virus që mund të na marrë njerëzit e dashur nëse nuk respektojmë apo durojmë edhe pak”, shprehet zëvendësministrja e shëndetësisë, Eugena Tomini. Në fakt, kjo ka qenë një thirrje e vazhdueshme e Komitetit të Ekspertëve, por sa dëgjohet ajo?...

Lexo lajmin e plotë

Blerjet online, kërkohet rritja e kufirit të lejuar prej 22 eurosh që është sot

16:56 • 01 Shkurt 2021

Blerjet online, kërkohet rritja e kufirit të lejuar prej 22 eurosh që është sot

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë kërkon rritjen e pragut të lejuar për blerjet online pa TVSH, që sot është 22 euro. Kjo pasi me nivelin aktual kostot për operatorët e shërbimit postar janë të larta. Kërkesa është paraqitur në projektvendimin “Për miratimin e dokumentit të...

Lexo lajmin e plotë

Shitjet online, biznesi kosto të larta për trajnimin e stafit

16:57 • 01 Shkurt 2021

Shitjet online, biznesi kosto të larta për trajnimin e stafit

Bizneset shqiptare do të detyrohen të përshtasin aktivitetin e tyre drejt digjitalizimit të shitjeve në mënyrë online. Diktuar nga pandemia, sipërmarrësit duhet të trajnojnë stafin drejt këtij procesi që në Europë ndodh prej dekadash. Shoqata e Prodhuesve Shqiptar nuk ka një shifër se sa do...

Lexo lajmin e plotë

Mësimi online, studentët e arkitekturës i tremben tregut të punës

14:46 • 29 Janar 2021

Mësimi online, studentët e arkitekturës i tremben tregut të punës

Dario Mankollari është student i vitit të tretë në degën e arkitekturës. Prej muajit mars, ai po e merr mësimin online, proces për të cilin ka shumë pakënaqësi. Dario thotë se moshapja e universiteteve po e mban larg lëndëve praktike, duke i rrezikuar përvetësimin e...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:36 • 28 Janar 2021
Efektet e pandemisë, bashkitë në vështirësi, më pak të ardhura e shpenzime
Efektet e pandemisë, bashkitë në vështirësi, më pak të ardhura e shpenzime

13:54 • 28 Janar 2021

Efektet e pandemisë, bashkitë në vështirësi, më pak të ardhura e shpenzime

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 i ka vendosur në vështirësi të forta financiare, bashkitë. Sipas raportit të Financave Vendore për 9-mujorin e 2020-s, publikuar nga Coplan dhe Ministria e Financave, përpjekjeve për t’iu përgjigjur nevojave të menjëhershme dhe të paparashikuara,...

Lexo lajmin e plotë

Sigurimi i makinave, drafti i ri në Kuvend, sistemi bonus-malus jo i detyrueshëm

14:29 • 26 Janar 2021

Sigurimi i makinave, drafti i ri në Kuvend, sistemi bonus-malus jo i detyrueshëm

Pas pesë vitesh përpjekje për të aplikuar në Shqipëri sistemin bonus-malus në sigurimin e automjeteve, në parlament është dorëzuar projektligji “Për sigurimin e detyrueshëm në sektorin e transportit”. Drafti parashikon për herë të parë mundësinë e aplikimit të sistemit bonus-malus. Por, ndryshe nga sa ishte...

Lexo lajmin e plotë

Borxhi i lartë, shqetësim se si përdoret paraja publike

14:36 • 25 Janar 2021

Borxhi i lartë, shqetësim se si përdoret paraja publike

Borxhi publik pritet të kapërcejë këtë vit kuotën e 80% të Prodhimit të Brendshëm Kombëtar, duke e bërë Shqipërinë një ndër vendet me nivelin më të lartë të këtij treguesi në Europë, sipas të dhënave nga Instituti Europian i Statistikave. Por për ekspertët, më shqetësues...

Lexo lajmin e plotë

Dardha, destinacioni i fundjavës. Nuk mungojnë problemet nga bora

16:29 • 24 Janar 2021

Dardha, destinacioni i fundjavës. Nuk mungojnë problemet nga bora

Dëbora u rikthye sërish këtë fundjavë në Qarkun e Korçës, trashësia e saj arriti 10 cm në një territor në lartësinë mbi 1300 m mbi nivelin e detit. Kjo situatë ka sjellë edhe vështirësi për qarkullimin e automjeteve, sidomos mbrëmjen e të shtunës, atëherë kur...

Lexo lajmin e plotë

Dita Ndërkombëtare e Arsimit: Problem, mësimi online dhe investimi te brezi i ri

14:45 • 24 Janar 2021

Dita Ndërkombëtare e Arsimit: Problem, mësimi online dhe investimi te brezi i ri

Dita ndërkombëtare e arsimit i gjen këtë vit studentët si rrallë herë jashtë auditoreve. Për shkak të pandemisë universitetet qëndrojnë ende të mbyllura. Studentët kanë pakënaqësi për mësimin online pasi nuk është efektiv. Ndonëse të njëjtat masa kanë edhe vendet e rajonit dhe Europës, teknologjia...

Lexo lajmin e plotë

Kërkesat e studentëve, kthim në auditorë dhe vaksinim i pedagogëve

14:38 • 22 Janar 2021

Kërkesat e studentëve, kthim në auditorë dhe vaksinim i pedagogëve

I shqetësuar nga rritja e rasteve tek të rinjtë, Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi t’i mbajë përsëri studentët larg auditoreve. Por, ndërkohë, peticioni i studentëve bëri që Mira Rakacolli, kryetare e Komitetit, të dëgjojë nga një përfaqësi prej tyre, arsyet se përse e konsiderojnë të...

Lexo lajmin e plotë

Hapja e auditorëve, studentët: Provimet të bëhen në dy sezone, jo të gjitha në një

16:08 • 21 Janar 2021

Hapja e auditorëve, studentët: Provimet të bëhen në dy sezone, jo të gjitha në një

Studentët e Fakultetit të Mjekësisë kërkojnë që të kthehen në auditore sa më shpejt. Sezoni i provimeve të dimrit është në prag por studentëve u është komunikuar se do të ketë shtyrje të tij. Formën e re të dhënies së provimeve ata e kundërshtojnë. “Kemi...

Lexo lajmin e plotë

Covidi te mosha 15-24 vjeç, Alimehmeti: Nuk i kishim testuar më parë, do të dyfishohen rastet

13:36 • 21 Janar 2021

Covidi te mosha 15-24 vjeç, Alimehmeti: Nuk i kishim testuar më parë, do të dyfishohen rastet

15-24 vjeçarët janë më të infektuarit këto dy javët e fundit. Alarmi i ngritur nga kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, në studion e “Absolut 4”, tregon se moshat e reja nuk janë të paprekshme nga Covid-19. Grumbullimet masive dhe frekuentimi i lokaleve kanë qenë...

Lexo lajmin e plotë

Paga e mësuesve, Halilaj: Nuk do të rriten 15% sa thotë kryeministri, është lojë shifrash

20:05 • 19 Janar 2021

Paga e mësuesve, Halilaj: Nuk do të rriten 15% sa thotë kryeministri, është lojë shifrash

Premtimi i kryeministrit Edi Rama për rritjen e pagave të mësuesve shihet me sy kritik nga Sindikata e Pavarur e Arsimit. Isa Halilaj thotë se llogaritja do të bëhet ndryshe dhe arsimtarët nuk do ta përfitojnë të plotë këtë rritje që ka premtuar kreu i...

Lexo lajmin e plotë

Arat me grurë kthehen në “liqen”, fermerët në Torovicë: Këtë vit s’ka prodhim

15:24 • 15 Janar 2021

Arat me grurë kthehen në “liqen”, fermerët në Torovicë: Këtë vit s’ka prodhim

Këtë vit, Tonin Shkëmbi nuk do të ketë grurë për të shitur. Ai kishte planifikuar që të nxirrte si prodhim të paktën 400 kuintal grurë, por përmbytjet e ditëve të fundit kanë shkatërruar gjithçka në tokat e tij. Tregtia e grurit është e vetmja e...

Lexo lajmin e plotë

Saga e Spitalit të Fierit, premtimi elektoral i përsëritur. “Anije shpëtimi”,  qeveria turke

10:33 • 15 Janar 2021

Saga e Spitalit të Fierit, premtimi elektoral i përsëritur. “Anije shpëtimi”, qeveria turke

Vizita e kryeministrit Edi Rama në Ankara, më 6 janar, u shoqërua me premtimin e presidentit të Turqisë, Erdogan, për ndërtimin brenda tre muajve të një spitali rajonal, në Fier. Teksa kryeministri, Edi Rama, shprehu skepticizëm nëse do arrihej që spitali të ndërtohej brenda tre...

Lexo lajmin e plotë

Vaksinimi në vendin tonë, qytetarët të dyzuar për ta bërë, bie vigjilenca për mbajtjen e maskës

15:33 • 12 Janar 2021

Vaksinimi në vendin tonë, qytetarët të dyzuar për ta bërë, bie vigjilenca për mbajtjen e maskës

Nisja e vaksinimit në vendin tonë dhe ulja e numrit të të infektuarve si dhe të vdekjeve, ka bërë që në kryeqytet maska të futet në xhep nga një pjesë e mirë e qytetarëve. Kryesisht, janë të rinjtë ata të cilët neglizhojnë respektimin e masave...

Lexo lajmin e plotë

Universitetet ende mbyllur, Zhapaj: Vendim politik, në RMV studentët janë në auditore

15:51 • 11 Janar 2021

Universitetet ende mbyllur, Zhapaj: Vendim politik, në RMV studentët janë në auditore

Nga kjo e hënë, nxënësit e shkollave fillore dhe gjimnazet janë rikthyer në mësim, pas pushimeve të dimrit, në mënyrë të alternuar. Klasat do të jenë të hapura tri herë në javë për një pjesë të nxënësve dhe dy herë të tjera për një pjesë...

Lexo lajmin e plotë

Problemet e mësimit online, studentë e pedagogë: Mungesa e praktikës rrezikon profesionistët e rinj

19:03 • 07 Janar 2021

Problemet e mësimit online, studentë e pedagogë: Mungesa e praktikës rrezikon profesionistët e rinj

Sa produktiv mund të jetë një student kur ka dhe këto problemet ekonomike që shkakton pandemia dhe mësimi online?! Frenkli Prengaj është në vitin e dytë Master në degën e inxhinier gjeo-mjedis. Prej marsit të vitit të kaluar, ai po ndjek studimet në mënyrë online....

Lexo lajmin e plotë

Video
18:33 • 01 Janar 2021
Tirana e zbrazët, viti 2021 vjen me lindjen e 3 foshnjeve
Beteja për naftën

11:55 • 31 Dhjetor 2020

Beteja për naftën

Njoftimi se Rafineria nuk do të punojë, deri në një moment të dytë, nxori në rrugë rreth 720 naftëtarë, tetorin e vitit 2019. Kërkesa e tyre e parë ishte shlyerja e pagesës mujore, për sa kohë punëtorët nuk kishin tërhequr librezat e punës dhe rezultonin...

Lexo lajmin e plotë

Festat jashtë vendit, Vathi: Nga 20 mijë vitin e kaluar, sivjet lëvizën vetëm 200-300 shqiptarë

17:12 • 30 Dhjetor 2020

Festat jashtë vendit, Vathi: Nga 20 mijë vitin e kaluar, sivjet lëvizën vetëm 200-300 shqiptarë

Shqiptarët do t’i kalojnë festat e fundvitit në vendin e tyre, pa pasur shumë mundësi të zgjedhin nëse duan të largohen jashtë vendit. Për vite me radhë Turqia ishte destinacioni i preferuar nga shqiptarët, por këtë vit, diktuar dhe nga pandemia, lëvizjet kanë qenë minimale....

Lexo lajmin e plotë

Domatet hidhen në kanal, Sharka: Mungon tregu, fermerët kanë shpenzuar shumë këtë sezon

15:48 • 29 Dhjetor 2020

Domatet hidhen në kanal, Sharka: Mungon tregu, fermerët kanë shpenzuar shumë këtë sezon

Fermerët e Beratit dhe Fierit po e hedhin prodhimin e këtij sezoni në kanal. Dhjetëra tonë domate nuk janë eksportuar dot në tregun e rajonit për shkak të rënies së konsumit nga pandemia. Tregu i brendshëm është i pafuqishëm për të përballuar të gjithë prodhimin...

Lexo lajmin e plotë

Gjelat e detit në Baldushk, fermerët: Nuk ka treg, do reduktojmë tufat pasi kemi shumë shpenzime

16:25 • 28 Dhjetor 2020

Gjelat e detit në Baldushk, fermerët: Nuk ka treg, do reduktojmë tufat pasi kemi shumë shpenzime

Na ndajnë pak ditë nga ndërrimi i viteve dhe tavolinës tradicionale në një pjesë të mirë të familjeve shqiptare do t’i mungojë produkti kryesor, gjeli i detit. Çmimi nuk është i shtrenjtë, por është pandemia që ka tkurrur buxhetin e qytetarëve duke krijuar pasiguri. Në...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:54 • 25 Dhjetor 2020
Krishtlindje në pandemi, lutje për të pastrehët e tërmetit dhe të prekurit nga Covid-19
Shpërblimi për fundvit, të verbrit: Kemi dy vite që nuk e marrim, vonesa edhe në pagesën mujore

15:52 • 24 Dhjetor 2020

Shpërblimi për fundvit, të verbrit: Kemi dy vite që nuk e marrim, vonesa edhe në pagesën mujore

Për të dytin vit radhazi Gjergj Smakaj po i pret festat e fundvitit pa shumë të ardhura në xhep. Ai është 26 vjeç dhe që në lindje ka shfaqur problem të aftësisë së kufizuar në organet e shikimit. Pagesa mujore që merr nga shteti është...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria, vend origjine për trafikimin e qenieve njerëzore. Mungon mbrojta ligjore për viktimat

16:30 • 23 Dhjetor 2020

Shqipëria, vend origjine për trafikimin e qenieve njerëzore. Mungon mbrojta ligjore për viktimat

Të paktën 507 persona kanë rënë pre e trafikimit të qenieve njerëzore në periudhën kohore, 2015-2019, në vendin tonë. Shqipëria, në një raport të organizatës, GRETA, cilësohet si vend origjine i trafikimit, ku mes shifrave, të paktën 279, janë fëmijë. Destinacioni i tyre, kryesisht, është...

Lexo lajmin e plotë

Dyndje në posta, pensionistët marrin shpërblimin: Një flluskë uji për hallet tona

15:34 • 21 Dhjetor 2020

Dyndje në posta, pensionistët marrin shpërblimin: Një flluskë uji për hallet tona

Nevoja për të ardhura, të cilat do të mbulojnë shpenzimet e fundvitit i detyroi pensionistët të dynden në radhë për marrjen e shpërblimit. Në pikat e postave, grumbullimet u krijuan që herët në mëngjes, ndonëse nuk kishte një afat përfundimtar për marrjen e pensionit. Duke...

Lexo lajmin e plotë

Shpërblimi i fundvitit, pensionistët: Na japin bonus, por çmimet rriten

12:14 • 21 Dhjetor 2020

Shpërblimi i fundvitit, pensionistët: Na japin bonus, por çmimet rriten

Nga kjo e hënë, pensionistët do të kenë në xhepat e tyre 5 mijë lekë të reja më shumë për shpenzimet e fundvitit. Bonusi që qeveria vendos të japë për këtë kategori nuk i ka gëzuar sa duhet të moshuarit. Sipas tyre, ka qenë një...

Lexo lajmin e plotë

Urgjenca Kombëtare blen 36 autoambulanca

12:08 • 18 Dhjetor 2020

Urgjenca Kombëtare blen 36 autoambulanca

Urgjenca Kombëtare pajiset me 36 autoambulanca të reja. Burime bëjnë me dije se mjetet e shërbimit mjekësor janë blerë nga Ministria e Shëndetësisë në një prej kompanive private të makinave. Flota e re është marrë për të qenë në gatishmëri të situatës pandemike. Në muajin...

Lexo lajmin e plotë

“Të dorëhiqet Evis Kushi”, studentët aktivistë qëllojnë me bojë të zezë Ministrinë e Arsimit

16:56 • 16 Dhjetor 2020

“Të dorëhiqet Evis Kushi”, studentët aktivistë qëllojnë me bojë të zezë Ministrinë e Arsimit

Vezë të mbushura me bojë të zezë vaji drejt Ministrisë së Arsimit ka qenë revolta e disa studentëve dhe aktivistëve, të cilët kërkojnë dorëheqjen e ministres Evis Kushi. Dy janë arsyet krysore, sipas studentëve, që ministrja duhet të largohet nga posti i saj: dështimi i...

Lexo lajmin e plotë

Rimbursimi i ilaçeve Covid, Labaj: Ka raste kur tejkalohet shuma e mbuluar nga fondi

16:58 • 15 Dhjetor 2020

Rimbursimi i ilaçeve Covid, Labaj: Ka raste kur tejkalohet shuma e mbuluar nga fondi

Pacientët me Covid-19 duhet të kurohen me vetëm 10 mijë e 900 lekë, pasi çdo kosto shtesë ata duhet ta paguajnë nga xhepi. Mjekët e familjes thonë se ka raste kur kjo vlerë limit e akorduar nga Fondi i Kujdesit Shëndetësor tejkalohet. Pacientët e prekur...

Lexo lajmin e plotë

Dhuna në protesta, institucionet e mbrojtjes së të miturve: E papranueshme

19:31 • 14 Dhjetor 2020

Dhuna në protesta, institucionet e mbrojtjes së të miturve: E papranueshme

Protestat e thirrura për drejtësinë e Klodian Rashës janë shoqëruar me dhunë nga të dyja anët. Pjesëmarrjen më të lartë në këto protesta e kanë pasur adoleshentët, një pjesë e të cilëve kanë përfunduar edhe në komisariat. Institucionet shtetërore të mbrojtjes nga dhuna dhe diskriminimi...

Lexo lajmin e plotë

“Klodiani mund të isha unë”. Protestuesit: Kemi 30 vite të zhgënjyer dhe të dhunuar nga sistemi

13:25 • 12 Dhjetor 2020

“Klodiani mund të isha unë”. Protestuesit: Kemi 30 vite të zhgënjyer dhe të dhunuar nga sistemi

Teksa dhjetëra të rinj shpërndaheshin në rrugicat e kryeqytetit për mos u arrestuar nga policia, një grupim pranë kryeministrisë protestoi në mënyrë më paqësore. Ndonëse nuk munguan tensionet nga të dyja palët, protestuesit në natën e tretë shprehën pakënaqësitë ndaj sistemit, që sipas tyre, në...

Lexo lajmin e plotë

Projektet e rrugëve, ekspertët kundër: Qeveria të tregojë kujdes me paratë

19:21 • 09 Dhjetor 2020

Projektet e rrugëve, ekspertët kundër: Qeveria të tregojë kujdes me paratë

Ekspertët e ekonomisë argumentojnë se qeveria duhet të tregohet e kujdesshme me paranë publike dhe ta ruajë atë në këtë periudhë pandemie, në vend që ta shpenzojnë në tendera rrugësh dhe projekte madhore tëinfrastrukturës. Sipas tyre, kjo është një sjellje që shfaqet gjithmonë në fillim...

Lexo lajmin e plotë

“Mishi e peshku, ushqime luksi”, qytetarë e tregtarë: Viti më i dobët

17:34 • 07 Dhjetor 2020

“Mishi e peshku, ushqime luksi”, qytetarë e tregtarë: Viti më i dobët

Çdo ditë e më tepër, konsumi i qytetarëve tkurret për shkak të pandemisë, por edhe prej ekonomisë së vështirë në familjet shqiptare. Kryesisht qytetarët janë të prirur të blejnë fruta dhe zarzavatet e ditës duke ia kursyer vetes produktet e mishit, peshkut dhe fruta-perimet më...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:58 • 04 Dhjetor 2020
Aprovohen testet e shpejta, Manastirliu: Tani presim vaksinat
Kolaudimi në shtet, drejtuesit e mjeteve: Nuk ndryshon gjë, radha do jetë e njëjta

14:31 • 04 Dhjetor 2020

Kolaudimi në shtet, drejtuesit e mjeteve: Nuk ndryshon gjë, radha do jetë e njëjta

Drejtuesit të një automjeti i duhet të paktën dy ditë për të kryer kolaudimin e makinës së tij. Në njërën ditë paguhen taksat e mjetit lëvizës dhe në tjetrën kryhet kontrolli teknik. Kjo procedurë ka lodhur drejtuesit e mjeteve pasi radha dhe vonesat në marrjen...

Lexo lajmin e plotë

Nevoja për punonjës socialë, universitetet duhet të përmirësojnë mësimdhënien ndaj studentëve

16:45 • 03 Dhjetor 2020

Nevoja për punonjës socialë, universitetet duhet të përmirësojnë mësimdhënien ndaj studentëve

Tragjedia nga tërmeti dhe shpërthimi i pandemisë Covid-19 nxorën në pah edhe një nevojë tjetër, që në vendin tonë vazhdojmë të mos i kushtojmë vëmendje. Përveç aspektit financiar, njerëzit kishin nevojë për asistencën sociale për përballimin e këtyre dy fatkeqësive. Ndonëse në Shqipëri degët sociale...

Lexo lajmin e plotë

Grumbullimet nëpër posta, pensionistët: Nuk na i sjellin lekët në shtëpi, detyrohemi të vijmë vetë

16:48 • 02 Dhjetor 2020

Grumbullimet nëpër posta, pensionistët: Nuk na i sjellin lekët në shtëpi, detyrohemi të vijmë vetë

“Ndalohet grumbullimi më shumë se 10 veta në çdo ambient”. Ky vendim i Komitetit të Ekspertëve nuk gjen zbatim nëpër dyert e Postës Shqiptare. Çdo fund dhe fillim muaji, të moshuarit dynden në radhë për marrjen e pensionit. Kjo pagesë, disave prej tyre nuk u...

Lexo lajmin e plotë