Artin Halili

CORRESPONDENT/JOURNALIST - KORÇA

Artin Halili, Lindur në Librazhd në 26 maj 1990. Pas përfundimit të studimeve në gjimnazin “Halit Bërzeshta” në Prrenjas, ndoqi studimet universitare për Gazetari në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” Elbasan. Nga viti 2008 deri në vitin 2011. Nga viti 2011 nisi punën si gazetar terreni në Televizionin lokal të Pogradecit “Sot7” ku mbulonte kronikat e ditës. Në janar të 2012, transferohet si gazetar në Rtv Ora News, duke mbuluar ngjarjet në të gjithë Qarkun e Korçës deri në mars të 2015-të. Do të shkëputej nga Rtv Ora News duke u rikthyer sërish në Pogradec pranë TV Sot7, ku do të vijonte punën duke moderuar dy emisione, emisionin e mëngjesit “Goodmorning Pogradec” dhe emisionin politik “Sot7 Talk” deri në gusht 2019-të.

Në shtator 2019-të, emërohet si Këshilltar i z. Ilir Xhakolli i cili sapo kishte marrë drejtimin e Bashkisë Pogradec. Ai mbulonte PR e këtij institucioni, komunikimin me mediat, komunikimin dixhital, si edhe trajtonte ankesat e qytetarëve të Bashkisë Pogradec. Në mars të vitit 2020 rikthehet sërish në Rtv Ora, si korrespodent i Qarkut Korçë deri në muajin shtator 2020.Më pas prej muajit shtator 2020 është Korrespodent për Qarkun e Korçës për A2 CNN.

10 vjet pa mjek, në fshat kanë nostalgji edhe për komunizmin

14:20 • 25 Tetor 2021

10 vjet pa mjek, në fshat kanë nostalgji edhe për komunizmin

Ashtu si po zhduket liqeni i Prespës së vogël edhe fshatrat përreth tij po pësojnë të njëjtin fat. Zagradeci është shembulli i fshatit që po zhduket për shkak të mungesës së shërbimeve bazë, duke nisur që me mungesën e shërbimeve më elementare në shëndetësi, për...

Lexo lajmin e plotë

Panairet dhe festat lokale, fermeri reklamohet një ditë dhe harrohet një vit

10:25 • 25 Tetor 2021

Panairet dhe festat lokale, fermeri reklamohet një ditë dhe harrohet një vit

Tashmë është kthyer në traditë të përvitshme zhvillimi i festave dhe panaireve lokale të fshatrave dhe zonave të ndryshme, me qëllim mbajtjen gjallë të traditave dhe promovimin e produkteve vendase, qofshin ato bujqësore, blegtorale dhe gatimet tradicionale. Por, përtej këtyre festave, ku gjithçka shkëlqen, sa...

Lexo lajmin e plotë

Në hall për ngrohjen në Pogradec, çmim i lartë dhe mungesë e lëndës drusore

16:55 • 22 Tetor 2021

Në hall për ngrohjen në Pogradec, çmim i lartë dhe mungesë e lëndës drusore

Ulja e temperaturave ka bërë që banorët e juglindjes të ndezin më shpejt zjarret në sobat e tyre me dru. Por nga një vëzhgim që A2 CNN ka kryer në Pogradec, rezultojnë se në fushat ku tregtohen dru për ngrohje nuk ka lëndë për të...

Lexo lajmin e plotë

Aksident në aksin Pogradec-Lin, furgoni përplaset me kamionin

12:27 • 22 Tetor 2021

Aksident në aksin Pogradec-Lin, furgoni përplaset me kamionin

Një aksident i frikshëm ka ndodhur, mesditën e së premtes, në aksin rrugor Pogradec-Lin, pranë fshatit Piskupat. Një furgon mallrash është përplasur në pjesën e pasme të një kamioni, duke pësuar dëme të mëdha. Për fat të mirë, drejtuesi i furgonit nuk ka pasuar lëndime,...

Lexo lajmin e plotë

Deputetët “harrojnë” zgjedhësit? Zyrat e takimeve ngritur nga kuvendi janë bosh

15:00 • 21 Tetor 2021

Deputetët “harrojnë” zgjedhësit? Zyrat e takimeve ngritur nga kuvendi janë bosh

Të jesh deputet ke plot privilegje, por edhe angazhime ndaj zgjedhësve. Këtë javë, ishte parashikuar që parlamentaret të zhvillonin takime me qytetarët për të dëgjuar hallet e tyre, por realiteti tregon një tjetër gjë, zyra te mbyllura dhe deputetë me pushime. Prej më shumë se...

Lexo lajmin e plotë

“Furtunë” në policinë e Korçës, pezullohet shefi i komisariatit, ai i qarkullimit dhe 4 punonjës

22:41 • 20 Tetor 2021

“Furtunë” në policinë e Korçës, pezullohet shefi i komisariatit, ai i qarkullimit dhe 4 punonjës

Një furtunë e vërtetë po ndodh ditën e sotme në policinë e Korçës, aty ku janë pezulluar nga detyra 6 punonjës të policisë. Bëhet fjalë për krerët e institucionit, mes tyre shefi komisariatit Krenar Gjokutaj dhe shefi i qarkullimit Kelmend Pikuli. Ndërkohë, mësohet se 4...

Lexo lajmin e plotë

Zjarr në një banesë në Korçë, raportohet për 1 viktimë

17:46 • 18 Tetor 2021

Zjarr në një banesë në Korçë, raportohet për 1 viktimë

Një zjarr ka përfshirë një banesë në lagjen 12 të Korçës pasditen e sotme në zonën e quajtur Çezma e Amzës. Nga të dhënat paraprake mësohet se në banesë kanë qenë 4 persona, por vetëm 3 prej tyre kanë mundur të dalin, ndërsa njëri prej...

Lexo lajmin e plotë

Turistët hungarezë bllokohen në mes të lumit, i shpëtojnë zjarrfikësit

13:25 • 15 Tetor 2021

Turistët hungarezë bllokohen në mes të lumit, i shpëtojnë zjarrfikësit

3 turistë hungarezë janë shpëtuar nga forcat zjarrfikëse të Maliqit pasi kishin mbetur të bllokuar në mes të lumit, pranë fshatit Plovisht. Ata po përpiqeshin të kalonin lumin me makinë, por kanë mbetur të bllokuar për shkak të rrymës së fortë dhe thellësisë së ujit....

Lexo lajmin e plotë

“Troket” dimri, dëbora zbardh zonat malore në veri dhe juglindje

14:06 • 14 Tetor 2021

“Troket” dimri, dëbora zbardh zonat malore në veri dhe juglindje

Zonat malore në juglindje dhe veri të vendit janë zbardhur mëngjesin e kësaj të enjteje nga reshjet e para të dëborës, duke paralajmëruar ardhjen e dimrit në këto zona. Në Qarkun e Kukësit, temperaturat u ulën që mbrëmjen e së mërkurës, për të pasuar në...

Lexo lajmin e plotë

Nisin reshjet e para të dëborës në Qarkun e Korçës

10:12 • 14 Tetor 2021

Nisin reshjet e para të dëborës në Qarkun e Korçës

Zonat malore në Qarkun e Korçës janë përfshirë nga reshjet e para të dëborës, mëngjesin e sotëm. Temperaturat kanë rënë në nivelet 3°C. Reshje bore ka pasur në Malin e Gramozit në Kolonjë, në Mokër të Pogradecit, në fshatin Panarit dhe Shtyllë, Dardhë e Voskopojë....

Lexo lajmin e plotë

Shtrenjtohen biletat e autobusëve në Korçë, udhëtarët të pakënaqur

12:18 • 13 Tetor 2021

Shtrenjtohen biletat e autobusëve në Korçë, udhëtarët të pakënaqur

Tanimë udhëtarët duhet të paguajnë 50 lekë të reja më shumë nëse udhëtojnë nga Korça drejt Bilishtit ose drejt Ersekës. Korça është nga qytetet e para që po reflekton rritjen e çmimeve të karburantit në rritjen e çmimit të biletave të transportit ndërqytetës. Qytetarët shprehen...

Lexo lajmin e plotë

Plaga e shpopullimit: Kapshtica, fshati prej të cilit po ikin të gjithë

15:48 • 04 Tetor 2021

Plaga e shpopullimit: Kapshtica, fshati prej të cilit po ikin të gjithë

Dikur me 250 familje, ndërsa tani me më pak se gjysmën, Kapshtica e njohur për radhët në dogana dhe fluksin e lëvizjeve, ka një panoramë krejt tjetër në brendësi të fshatit. Më shumë se kushdo, këtë situatë e përjetojnë të moshuarit, të cilët kanë mbetur...

Lexo lajmin e plotë

Meta për përplasjen me Ramën: Krenar për veprimet e mija, në politikë edhe për 30 vjet

14:22 • 02 Tetor 2021

Meta për përplasjen me Ramën: Krenar për veprimet e mija, në politikë edhe për 30 vjet

Heshtjen mediatike Ilir Meta zgjodhi ta thyej nga qyteti i Pogradecit. Në një prononcim për media, kreu i shtetit ringrti akuzat e Kushtetuta e vendit është sulmuar nga faktor të jashtëm dhe të brendshëm dhe veprimet e ndërmarra nga ai kanë qenë në mbrojtje të...

Lexo lajmin e plotë

Trafikonin kanabis drejt Maqedonisë së Veriut, një tjetër arrest në operacionin “Hudënisht”

13:46 • 01 Tetor 2021

Trafikonin kanabis drejt Maqedonisë së Veriut, një tjetër arrest në operacionin “Hudënisht”

Forcat e rendit kanë vijuar veprimet në kuadër të operacionit “Hudënisht”, të filluar në gushtin e këtij viti, dhe që ka rezultuar në arrestimin e 5 personave të ndaluara me akuzat e trafikimit të narkotikëve, me 4 të tjerë që ndodhen në kërkim.   Personi...

Lexo lajmin e plotë

Paralajmërimi i avokatëve: Gjykata e Korçës drejt kolapsit të plotë

16:42 • 30 Shtator 2021

Paralajmërimi i avokatëve: Gjykata e Korçës drejt kolapsit të plotë

Gjykata e Shkallës së Parë në Korçë është drejt kolapsit të plotë. Këtë paralajmërim e japin anëtarët e Dhomës së Avokatisë së Korçës, sipas së cilëve procesi i vetingut ka lënë pa gjyqtar këtë gjykatë. Sipas avokatëve, paradoksi në Gjykatat e Korçës qëndron edhe në...

Lexo lajmin e plotë

Mësimi me turne në Korçë, prindër dhe nxënës tregojnë problematikat

12:50 • 27 Shtator 2021

Mësimi me turne në Korçë, prindër dhe nxënës tregojnë problematikat

Mësimi me turne në pjesën dërrmuese të shkollave 9-vjeçare dhe të mesme në qarkun e Korçës, është një ndër masat parandaluese kundër situatës pandemike. Por, eksperiencat e viteve të mëparshme në shkollë kanë treguar se kjo praktikë e mësimdhënies, ka problemet e veta si për...

Lexo lajmin e plotë

Pogradec, të miturit gjejnë armë në një banesë të mbyllur

15:56 • 26 Shtator 2021

Pogradec, të miturit gjejnë armë në një banesë të mbyllur

Disa të mitur në Pogradec, kanë gjetur dy armë të tipit model 56, kalibër 7.62mm në një banesë të  mbyllur, pronari i të cilës jeton prej vitesh në Angli. Dyshohet që armët të jenë hedhur në oborrin e shtëpisë nga persona të tjerë, pasi ngjitur...

Lexo lajmin e plotë

Banorët “luajnë” me fatin në urën e amortizuar

12:21 • 23 Shtator 2021

Banorët “luajnë” me fatin në urën e amortizuar

Mbi 3200 banorët e fshatrave Vidohovë dhe Miras në bashkinë e Devollit janë të detyruar të kalojnë në një urë të rrezikshme me mjete bujqësore, autovetura, me kafshë dhe në këmbë, duke përbërë në çdo moment një rrezik real. Në radhë të parë për qendrueshmërinë...

Lexo lajmin e plotë

Bashkia me një zjarrfikëse për 42 mijë banorë

14:54 • 21 Shtator 2021

Bashkia me një zjarrfikëse për 42 mijë banorë

1 mjet zjarrfikës për 5 njësi administrative që përfshijnë 46 fshatra me një popullsi me mbi 42 mijë banorë. Ky është kapaciteti i repartit zjarrfikës të bashkisë së Devollit. Edhe autoboti që transporton ujin në vendet ku ka nevojë për ndërhyrje është një mjet i...

Lexo lajmin e plotë

Zjarr në kodrat e Pogradecit, pranë shtyllave të tensionit të lartë

15:30 • 15 Shtator 2021

Zjarr në kodrat e Pogradecit, pranë shtyllave të tensionit të lartë

Një zjarr masiv ka përfshirë kodrat e kalasë së qytetit. Raportohet të jenë të paktën 3 vatra aktive, ndërsa zjarri ka përfshirë një zonë pranë shtyllave të tensionit të lartë, rrezikon një banesë, bujtinë. Drejt vendngjarjes janë nisur ekipi zjarrfikës. Sipërfaqja e përshkruar e madhe...

Lexo lajmin e plotë

Korçë, ulet cilësia dhe rriten çmimet e perimeve

10:40 • 15 Shtator 2021

Korçë, ulet cilësia dhe rriten çmimet e perimeve

Thatësira e tejzgjatur e këtij viti, si dhe temperaturat shumë të larta kanë dëmtuar prodhimet e fermerëve në zonën e fushës së Korçës. Sipas tyre, mungesa e sistemit të mirëfilltë vaditës dhe thatësira nga ana tjetër ka bërë që prodhimi këtë vit të jetë në...

Lexo lajmin e plotë

Pogradec, personat me aftësi të kufizuar kërkojnë pagesën e prapambetur: E kemi fituar me gjyq

14:30 • 13 Shtator 2021

Pogradec, personat me aftësi të kufizuar kërkojnë pagesën e prapambetur: E kemi fituar me gjyq

Personat me aftësi të kufizuar në Pogradec vijojnë të kërkojnë të drejtën e tyre të fituar me gjyq për t’u rimbursuar në lidhje me detyrimet e prapambetura të ndihmës financiare që nuk e kanë marrë të plotë, nga viti 2005 deri në vitin 2010. Këtë...

Lexo lajmin e plotë

Aksident me një të plagosur rëndë në Korçë

21:01 • 12 Shtator 2021

Aksident me një të plagosur rëndë në Korçë

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së dielës në Korçë, ku një person ka mbetur i plagosur. Mësohet se aksidenti ka ndodhur në afërsi të fshatit Dvoran, ku një person ka humbur kontrollin e motorit dhe ka dalë nga rruga. Për pasojë mësohet...

Lexo lajmin e plotë

Tragjedia e Tetovës, valë dorëheqjesh në Maqedoninë e Veriut

19:12 • 10 Shtator 2021

Tragjedia e Tetovës, valë dorëheqjesh në Maqedoninë e Veriut

Dy ditë pas tragjedisë që ndodhi në spitalin modular të Tetovës, ku humbën jetën 14 persona për shkak të zjarrit që përfshiu ndërtesën, sot kanë ardhur edhe dorëheqjet e para në radhët e autoriteteve shëndetësore në vend.  Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në një dalje...

Lexo lajmin e plotë

Digjet banesa e 50-vjeçarit në Maliq

16:26 • 08 Shtator 2021

Digjet banesa e 50-vjeçarit në Maliq

Një banesë është përfshirë nga flakët në fshatin Drithas të Maliqit. Fatmirësisht nga flakët nuk ka të lënduar. Mësohet se në të jetonte Arif Myftarago, rreth 50 vjeç, i cili jetonte i vetëm në kushte të vështira ekonomike. Mësohet se pronari i banesës është rreth...

Lexo lajmin e plotë

Korçë-Elbasan, vaksinohen mbi 70% e stafit pedagogjik

15:30 • 08 Shtator 2021

Korçë-Elbasan, vaksinohen mbi 70% e stafit pedagogjik

Vaksinimi i mësuesve të arsimit parauniversitar në qarqet e Korçës dhe Elbasanit, duket një mision i përmbushur. Mbi 70 për qind e stafeve pedagogjike në këto qarqe janë tashmë të vaksinuar me të dyja dozat, ndërsa pjesa tjetër vijon procesin e vaksinimit ose janë në...

Lexo lajmin e plotë

I mbuluar me çarçaf të bardhë dhe njolla gjaku, videoja për TikTok alarmon Korçën

15:46 • 07 Shtator 2021

I mbuluar me çarçaf të bardhë dhe njolla gjaku, videoja për TikTok alarmon Korçën

Një video për TikTok vë në lëvizje Policinë e Korçës. Në videon e siguruar nga A2 CNN shihet një person i shtrirë në mes të rrugës, i mbuluar me çarçaf të bardhë me njolla gjaku, ndërsa në krahun e djathtë ka një pistoletë lodër. Kjo...

Lexo lajmin e plotë

Kanos me automatik dy vajza, në pranga 21-vjeçari në Korçë

12:49 • 07 Shtator 2021

Kanos me automatik dy vajza, në pranga 21-vjeçari në Korçë

Një 21-vjeçar, banues në fshatin Gjonomadh, Korçë, është vënë në pranga nga policia pasi dyshohet se ka kanosur me armë zjarri tip automatik, një 15-vjeçare dhe një 20-vjeçare. Nga të dhënat e para, dyshohet se personi i vënë në pranga, shtetasi me iniciale D.L., ka...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:35 • 06 Shtator 2021
Masat në kufi, radhë dhe pakënaqësi në Morinë dhe Qafë-Thanë
Mbyllet Festivali Ballkanik i Filmit në Pogradec, triumfon “Efekti i lumturisë”

11:44 • 06 Shtator 2021

Mbyllet Festivali Ballkanik i Filmit në Pogradec, triumfon “Efekti i lumturisë”

Është përmbyllur me sukses dhe mes duartrokitjeve edicioni i 11-të i Festivalit Ballkanik të Filmit në Pogradec, i cili për 5 netë me radhë solli në kinema të hapur 40 prodhime ballkanike të regjisorëve nga më të vjetrit e deri te studentët. Për Eno Milkanin,...

Lexo lajmin e plotë

Masat e reja, dhjetëra persona të kthyer pas në Qafë Thanë

11:24 • 06 Shtator 2021

Masat e reja, dhjetëra persona të kthyer pas në Qafë Thanë

Duhet të kenë certifikatë vaksinimi ose tampon 48-orësh. Masat e reja që hynë në fuqi në vendin tonë nga dita e sotme janë të vlefshme edhe për fëmijë mbi 6 vjeç. Për këtë, në Qafë Thanë ka pasur dhjetëra familje që janë kthyer pas. Një...

Lexo lajmin e plotë

Duhet vaksina ose tamponi për të kaluar, zbrazet pika e kalimit kufitar Qafë-Thanë

09:39 • 01 Shtator 2021

Duhet vaksina ose tamponi për të kaluar, zbrazet pika e kalimit kufitar Qafë-Thanë

Hyrja në fuqi e masave për të kaluar në kufi zbraz pikën e kalimit kufitar Qafë-Thanë. Prej ditës së sotme, autoritetet e Republikës së Maqedonisë së Veriut njoftuan se nuk mund të futen shtetas në territorin e tyre në rast se nuk kanë certifikatë vaksinimi,...

Lexo lajmin e plotë

Zgjerohet vatra e zjarrit në Malin e Thatë për shkak të erës

11:13 • 01 Shtator 2021

Zgjerohet vatra e zjarrit në Malin e Thatë për shkak të erës

Është zgjeruar gjatë natës vatra e zjarrit në Malin e Thatë, i cili ka prekur edhe Parkun Kombëtar të Galiçicës në Pogradec. Sipas të dhënave një grup pune prej 10 vetash ka shkuar që në orët e para të mëngjesit drejt vatrës për shuarjen e...

Lexo lajmin e plotë

Përfshihet nga flakët makina në lëvizje, dy të plagosur në Maliq

09:35 • 01 Shtator 2021

Përfshihet nga flakët makina në lëvizje, dy të plagosur në Maliq

Një makinë përfshihet nga flakët pak momente më parë në aksin Korçë – Pogradec, në afërsi të Maliqit. Nga informacionet paraprake mësohet se dy persona janë plagosur dhe janë dërguar drejt spitalit për mjekim. Drejtuesi dhe pasagjeri kanë marrë djegie në trup por nuk dihet...

Lexo lajmin e plotë

Riaktivizohet zjarri në Malin e Thatë, flakët përhapen në Parkun e Galiçicës

20:09 • 31 Gusht 2021

Riaktivizohet zjarri në Malin e Thatë, flakët përhapen në Parkun e Galiçicës

Riaktivizohet zjarri në Malin e Thatë në Pogradec. Edhe pse gjatë gjithë ditës kanë punuar specialistë të ADZM me mjete rrethanore zjarri nuk është arritur të vihet në kontroll. Sipas të dhënave pjesa më e madhe e flakëve tashmë janë përhapur në Parkun e Galiçicës,...

Lexo lajmin e plotë

Parku Kombëtar i Prespës prej tri ditësh “nën pushtetin” e flakëve

12:32 • 30 Gusht 2021

Parku Kombëtar i Prespës prej tri ditësh “nën pushtetin” e flakëve

Parku Kombëtar i Prespës prej tri ditësh ndodhet nën pushtetin e flakëve. Zjarri ka rënë në kufi me shtetin grek, ndërkohë që është duke u punuar nga ana e zjarrfikëses së Pustecit dhe forcave vullnetare të kësaj bashkie. Ndërhyrja është e vështirë pasi zjarri ndodhet...

Lexo lajmin e plotë

Makina përplas motoçikletën, ndërron jetë një person

19:21 • 24 Gusht 2021

Makina përplas motoçikletën, ndërron jetë një person

Një aksident ka ndodhur në aksin Korçë- Kapshticë, në fshatin Cangonj. Mësohet se një person ka humbur jetën. Makina ka përplasur një motoçikletë dhe drejtuesi i kësaj të fundit ka gjetur vdekjen....

Lexo lajmin e plotë

Dhunoi fqinjën me sende të forta, arrestohet 60-vjeçari

13:20 • 23 Gusht 2021

Dhunoi fqinjën me sende të forta, arrestohet 60-vjeçari

Një ngjarje e rëndë është regjistruar dy ditë më Parë në fshatin Tudas në njësinë administrative Lekas. Për motive banale shtetasi F.K rreth 60 vjeç ka goditur me sende të forta fqinjën e tij, shtetasen A.K rreth 30 vjeç duke e dëmtuar në pjesë të...

Lexo lajmin e plotë

Rrajcë, protesta e banorëve: 6 mln euro për ujësjellësin e ri dhe prapë jemi pa ujë

14:06 • 19 Gusht 2021

Rrajcë, protesta e banorëve: 6 mln euro për ujësjellësin e ri dhe prapë jemi pa ujë

Banorë të fshatit Rrajcë Sutaj në bashkinë e Prrenjasit kanë protestuar për mungesën e ujit të pijshëm. Por ndryshe nga protesta të ngjashme në vende të tjera, ku banorët kërkojnë ndërtimin e ujësjellësit, në këtë zonë ujësjellësi është i ri me një investim prej 6...

Lexo lajmin e plotë

Hapin një gropë 6 metra në kishën e Shën Marisë në Ersekë për të gjetur sende ari. Policia nis hetimet

12:23 • 19 Gusht 2021

Hapin një gropë 6 metra në kishën e Shën Marisë në Ersekë për të gjetur sende ari. Policia nis hetimet

Dhunohet Kisha e Shën Marisë në fshatin Vodicë të Kolonjës. Sipas punonjësve persona të papërgjegjshëm kanë hapur një gropë mbi 6 metra të thellë dhe 1 metër të gjerë te vendi i Pagëzimit të kësaj kishe. Sipas të dhënave, paraprake gërmimet janë bërë me qëllim...

Lexo lajmin e plotë

Radhë të gjata makinash në Kakavijë dhe Kapshticë, grekët vijojnë të punojnë me një sportel

11:27 • 19 Gusht 2021

Radhë të gjata makinash në Kakavijë dhe Kapshticë, grekët vijojnë të punojnë me një sportel

Pranë pikës kufitare të Kakavijës në Gjirokastër mëngjesi i ditës së sotme ka shënuar fluks në rritje të emigrantëve të cilët kthehen pranë vendeve të tyre të punës në shtetin fqinj. Qytetarët presin me orë të tëra, pasi pala greke aktualisht punon me vetëm një...

Lexo lajmin e plotë

Humbja e një palë gërshërëve ngre alarm në burgun e Drenovës

11:12 • 19 Gusht 2021

Humbja e një palë gërshërëve ngre alarm në burgun e Drenovës

Dy ditë më parë, në burgun e Drenovës kanë humbur një palë gërshërë që përdorin infermierët për nevojat e të burgosurve. Sipas burimeve të A2 CNN, bëhet me dije se në shërbim ka qenë një infermier nga Korça i cili pretendon se i ka lënë...

Lexo lajmin e plotë

Makina shkatërrohet pas përplasjes me trafikndarëset, plagoset drejtuesi

17:27 • 18 Gusht 2021

Makina shkatërrohet pas përplasjes me trafikndarëset, plagoset drejtuesi

Një makinë ka dalë nga rruga dhe është përplasur me trafikndarëset, duke pësuar dëme të mëdha materiale, siç shihet nga fotot. Aksidenti ka ndodhur në Pogradec, pranë fshatit Mëmëlisht. Dyshohet se shkak i aksidentit ka qenë shpejtësia e lartë....

Lexo lajmin e plotë

Zjarret në juglindje: Në flakë prej dy ditësh pyjet me dushk në Rrajcë

12:21 • 18 Gusht 2021

Zjarret në juglindje: Në flakë prej dy ditësh pyjet me dushk në Rrajcë

Zjarret në vend vijojnë të krijojnë vatra të reja thuajse në të gjithë territorin e vendit. Prej më shumë se 48 orë një sipërfaqe pyjore me dushk është nën flakë në fshatin Bardhaj të Rrajcës në bashkinë e Përrenjasit. Fatmirësisht zjarri nuk po rrezikon banesat...

Lexo lajmin e plotë

Gazetashitësi i Pogradecit, të shesësh gazeta kur gjithçka është on-line

13:08 • 17 Gusht 2021

Gazetashitësi i Pogradecit, të shesësh gazeta kur gjithçka është on-line

Të shesësh gazeta në këtë kohë kur informacioni gëlon në rrjete sociale dhe internet, është me të vërtetë një sfidë me vete. Dhe kur këtë punë e bën për të siguruar të ardhurat për të jetuar atëherë, e beson se ka ende njerëz që duan...

Lexo lajmin e plotë

Drenova pa ujë, ankesa e banorëve: Po lahemi si qëmoti

13:58 • 16 Gusht 2021

Drenova pa ujë, ankesa e banorëve: Po lahemi si qëmoti

Vendlindja e poetit Aleksandër Stavre Drenovës, i njohur si Asdreni, fshati Drenovë shumë pranë qytetit te Korçës në këto ditë të nxehta vuan mungesën e ujit të pijshëm në çezmat e tyre. Banoret përpiqen të mbushin ujë me ç’të munden për të kryer nevojat e...

Lexo lajmin e plotë

“Ziçishti fest’’, promovohen traditat dhe produktet e zonës së Devollit

15:46 • 14 Gusht 2021

“Ziçishti fest’’, promovohen traditat dhe produktet e zonës së Devollit

Me qëllim promovimin e zonës dhe hedhjen e hapave të para të agroturizmit në zonën e Devollit, bashkia e këtij qyteti ka nisur organizimin e festave lokale që promovojnë traditat e fshatrave të Devollit. Duke nisur me gatimet tradicionale, veshjet popullore të zonës, zahiretë e...

Lexo lajmin e plotë

Korçë, pronarët e autobusëve kundër tarifave të terminalit, “po falimentojmë”

10:56 • 13 Gusht 2021

Korçë, pronarët e autobusëve kundër tarifave të terminalit, “po falimentojmë”

Këshilli bashkiak i Korçës ka miratuar tarifat për parkimin e autobusëve në terminalin e ri të qytetit juglindor. Tarifa të cilat për drejtuesit dhe pronarët e  autobusëve janë të larta të pajustifikueshme, dhe do i çojnë drejt falimentimit. Kundërshtimet e tyre ata i kanë shprehur...

Lexo lajmin e plotë

Zjarrvënie e qëllimshme, piromanët djegin edhe oborrin e konviktit të studentëve në Korçë

15:03 • 12 Gusht 2021

Zjarrvënie e qëllimshme, piromanët djegin edhe oborrin e konviktit të studentëve në Korçë

Zjarrvëniet kanë zbritur edhe në qytetin e Korçës, ku u përfshi nga flakët oborri i konvikteve të studentëve të universitetit. Flakët përparuan deri në afërsi të ish-pishinave të këtij qyteti, duke shkaktuar panik te kalimtarët dhe banorët e zonës. Shërbimet zjarrfikëse të mbërritura në vend...

Lexo lajmin e plotë

Bilanci në Korçë, 130 hektarë të përshkuar nga zjarri, mbi 30 hektarë të djegur

13:31 • 12 Gusht 2021

Bilanci në Korçë, 130 hektarë të përshkuar nga zjarri, mbi 30 hektarë të djegur

Dy ditë pas fikjes totale të vatrave të zjarrit që përfshijnë sipërfaqe të ndryshme të zonave pyjore në bashkinë e Korçës, kjo e fundit ka bërë një bilanc paraprak të sipërfaqeve të përshkruara dhe atyre të djegura nga zjarret. Sipas këtyre të dhënave, dëmet më...

Lexo lajmin e plotë

Ende aktive 3 vatrat e zjarrit në pyjet e Korçës, zjarr edhe në masivin pyjor të Mokrës

16:03 • 09 Gusht 2021

Ende aktive 3 vatrat e zjarrit në pyjet e Korçës, zjarr edhe në masivin pyjor të Mokrës

Vijojnë të jenë aktive 3 vatra zjarri në pyje në Korçë. Bëhet fjalë për pyjet e Krushovës në Voskopojë ku vijon të jetë aktive një vatër zjarri në pjesën e pasme të malit që u dogj mbrëmë. Në terren ka ende forca që po punojnë...

Lexo lajmin e plotë

“Hemorragjia” e PD, dorëhiqen nga funksionet edhe 51 drejtues seksionesh në Korçë

14:03 • 09 Gusht 2021

“Hemorragjia” e PD, dorëhiqen nga funksionet edhe 51 drejtues seksionesh në Korçë

Vijojnë dorëheqjet e drejtuesve të degës lokale të Partisë Demokratike në qarkun e Korçës. Pas largimit të kryesisë, këtë të hënë kanë dhënë dorëheqjen 51 drejtues seksionesh dhe të lidhjes demokratike të gruas. Një prej ish-anëtarëve të kryesisë së degës lokale shpjegon arsyet e këtij...

Lexo lajmin e plotë

Zjarr masiv në pyjet e Voskopojës, Peleshi: I qëllimshëm, vështirë të ndërhyhet me helikopter

23:03 • 08 Gusht 2021

Zjarr masiv në pyjet e Voskopojës, Peleshi: I qëllimshëm, vështirë të ndërhyhet me helikopter

Është ndërprerë aksioni i sotëm kundër zjarrit masiv në Voskopojë, në zonën midis Krushovës dhe Shipskës. Aksioni pritet që të rinisë mëngjes në orën 4-5 , ku pritet të jenë rreth 100 burime njerzore në terren. Ndërkohë do të shikohet edhe mundësia për ndërhyrje nga...

Lexo lajmin e plotë

Zjarr në unazën e qytetit të Korçës

14:07 • 08 Gusht 2021

Zjarr në unazën e qytetit të Korçës

Një sipërfaqe toke është përfshirë nga zjarri në unazën e qytetit të Korçës. Shkurre dhe barishte kanë marrë flakë, ndërkohë që përreth ka patur kasolle druri të banuara nga komuniteti rom dhe egjiptian. Por falë ndërhyrjes së zjarrfikësve deri më tani nuk ka rrezik për...

Lexo lajmin e plotë

Mësimet nga zjarret, prefekti i Korçës: Më shumë koordinim dhe buxhet

16:02 • 06 Gusht 2021

Mësimet nga zjarret, prefekti i Korçës: Më shumë koordinim dhe buxhet

Situata e zjarreve që thuajse ka pushtuar vendin prej dy javësh, natyrisht që do të kërkojë një analizë jo vetëm të shkaqeve por edhe të reagimit, kushteve dhe mundësive të ndërhyrjeve si të reparteve zjarrfikëse ashtu edhe të emergjencave civile apo njësive administrative. Për prefektin...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:49 • 05 Gusht 2021
Prodhimi i rakisë së manit, traditë shekullore e banorëve të Boboshticës në Korçë
Vatër zjarri edhe në Vithkuq, rrezikohet monumenti i kulturës

16:19 • 05 Gusht 2021

Vatër zjarri edhe në Vithkuq, rrezikohet monumenti i kulturës

Një zjarr masiv ma përfshirë rreth orës 14:00 kurorën e pyllit në Vithkuq. Zjarri ndodhet në afërsi të  kishës së Shën Pjetrit, një monument kulture me shume se 300 vjeçare duke rrezikuar seriozisht at. Aktualisht në zonë janë dy zjarrfikëse të shërbimit të Korçës, një...

Lexo lajmin e plotë

“Mbro dhe Promovo” në rrjetet sociale, ekspozita me fotografitë e të rinjve shqiptarë mbërrin në Pogradec

12:37 • 02 Gusht 2021

“Mbro dhe Promovo” në rrjetet sociale, ekspozita me fotografitë e të rinjve shqiptarë mbërrin në Pogradec

Përdorimi pa kriter i rrjeteve sociale ndonjëherë edhe për forma shantazhuese është nga më të dëgjuarat vitet e fundit. Por për ta ndryshuar këtë realitet, individë, por edhe institucione ndërmarrin nisma të cilat kanë në fokus të rinjtë dhe përdorimin e rrjeteve sociale për diçka...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 30 vite pa ujë të pijshëm dhe pa kanalizime, shpopullohet fshati

11:26 • 02 Gusht 2021

Mbi 30 vite pa ujë të pijshëm dhe pa kanalizime, shpopullohet fshati

Fshati Goricë e Madhe vetëm 20 km larg qendrës së Bashkisë së Pustecit vuan një sërë problematikash që kanë sjellë për pasoje braktisjen e fshatit nga të rinjtë. Ndër problematikat më madhore janë mungesa e ujit të pijshëm si dhe mungesa e kanalizimeve, qe  ka...

Lexo lajmin e plotë

3 zhytës nga Kosova në kërkim të aeroplanit të Luftës së Dytë Botërore në liqenin e Pogradecit

21:04 • 01 Gusht 2021

3 zhytës nga Kosova në kërkim të aeroplanit të Luftës së Dytë Botërore në liqenin e Pogradecit

Një aeroplan i Luftës së Dytë Botërore, i cili ka rënë në ujërat e liqenit të Pogradecit ka ngjallur kureshtjen e disa zhytësve nga Prishtina për ta parë atë nga afër. 3 prej tyre këtë fundjavë kanë zhvilluar për orë të tëra kërkime në ujërat...

Lexo lajmin e plotë