Aurora Sulce

EXECUTIVE PRODUCER - BUSINESS

Ndryshimet e shpeshta në buxhet, Malaj: Mungesë vizioni, mos të rritet borxhi po të thithen fondet nga BE

20:59 • 25 Qershor 2021

Ndryshimet e shpeshta në buxhet, Malaj: Mungesë vizioni, mos të rritet borxhi po të thithen fondet nga BE

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj, i sheh me shqetësim lëvizjet e fundit të qeverisë për rritjen e borxhit publik dhe ndryshimet e tjera në buxhet. Sipas tij, nuk duhet marrë borxh për të financuar projekte ambicioze, kur ekzistojnë në dispozicion mekanizma të tjerë, si fondet...

Lexo lajmin e plotë

Video
10:24 • 06 Mars 2021
Shpallet kompania fituese që do të ndërtojë Aeroportin e Vlorës, 104 milionë euro investim
Studimi i Heritage, përkeqësohet liria ekonomike, problem pronat dhe gjyqësori

11:54 • 05 Mars 2021

Studimi i Heritage, përkeqësohet liria ekonomike, problem pronat dhe gjyqësori

Në një tjetër raport ndërkombëtar, vlerësohet se treguesi i lirisë ekonomike të Shqipërisë është përkeqësuar. Fondacioni Heritage e rendit Shqipërinë në vendin e 66 me 65.2 pikë nga 178 vende të përfshira në Indeksin 2021. Kundrejt një viti më parë, ne kemi rënë me 1.7...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e pagës minimale, fasonët kundër, iu rritën kostot me 15%

14:19 • 02 Mars 2021

Rritja e pagës minimale, fasonët kundër, iu rritën kostot me 15%

Rritja e pagës minimale nga 1 janari i këtij viti ka rritur me 15% kostot e biznesit fason. Përfaqësuesit e kësaj industrie deklarojnë se rritja e kësaj page u bë në një kohë kur pandemia e ka futur sektorin në një krizë mbijetese. Fasonët janë...

Lexo lajmin e plotë

Paga minimale në Shqipëri, në 25 vite ka ndryshuar 20 herë

21:41 • 01 Mars 2021

Paga minimale në Shqipëri, në 25 vite ka ndryshuar 20 herë

Si ka qenë ecuria e pagës minimale në Shqipëri? Që prej vitit 1995, paga minimale ka ndryshuar gjithsej 20 herë. Ndryshimi i fundit ishte ai i janarit të këtij viti, ku paga minimale u rrit me 4 mijë lekë, duke kapur nivelin e 30 mijë...

Lexo lajmin e plotë

Gjobat e COVID-19, OSHEE: Nga shkurti nis pagesa në faturën e energjisë

14:12 • 15 Shkurt 2021

Gjobat e COVID-19, OSHEE: Nga shkurti nis pagesa në faturën e energjisë

Gjatë muajit shkurt, të gjithë ata që janë gjobitur për mosrespektim të masave anti-covid, do të paguajnë gjobat në faturën e energjisë elektrike. Në të kundërt, do t’iu ndërpritet energjia elektrike. Drejtuesit e Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë bëjnë të ditur se këtë muaj do...

Lexo lajmin e plotë

Emigrimi i intelektualëve, ekspertët: Ndikojnë pagat e ulëta dhe mosgjetja e punës

16:26 • 05 Janar 2021

Emigrimi i intelektualëve, ekspertët: Ndikojnë pagat e ulëta dhe mosgjetja e punës

Pagat e ulëta dhe mosgjetja e vetes në tregun e punës janë sipas ekspertëve, arsyet kryesore pse intelektualët shqiptarë po emigrojnë drejt vendeve të tjera. Ky ishte një alarm i dhënë edhe nga raporti i fundit i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, OECD. Ekspertët...

Lexo lajmin e plotë

Raporti i OECD: Shqipëria, e katërta në botë për rritjen e emigracionit të intelektualëve

15:46 • 05 Janar 2021

Raporti i OECD: Shqipëria, e katërta në botë për rritjen e emigracionit të intelektualëve

Nga Shqipëria po largohen intelektualët dhe pjesa më vitale e ekonomisë. Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, OECD në raportin e fundit konstaton se vendi ynë renditet i katërti në botë për rritjen në normën e emigracionit të personave me aftësi të larta në punë...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:45 • 04 Janar 2021
Rritja e pagës minimale, ekspertët: Pritet rritje e informalitetit, preken të dypunësuarit
Efektet e pandemisë: Në rritje grupet me paga të ulëta, në rënie ata me paga të larta

14:34 • 04 Janar 2021

Efektet e pandemisë: Në rritje grupet me paga të ulëta, në rënie ata me paga të larta

Karantina ka ndikuar në ecurinë e pagave në Shqipëri. Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se është rritur pesha e punonjësve me pagë të ulët ndaj totalit tek të punësuarve. Ndërkohë, ka ardhur në rënie pesha e punonjësve me paga të larta. Kështu, personat...

Lexo lajmin e plotë

Abuzimet me tenderat, Guxholli: Qeveria po keqpërdor paranë publike

20:11 • 08 Dhjetor 2020

Abuzimet me tenderat, Guxholli: Qeveria po keqpërdor paranë publike

Qeveria po keqmenaxhon paranë publike dhe tregues i qartë për këtë janë abuzimet me tenderat. I këtij opinioni është ekspertja e ekonomisë, Zana Guxholli, e cila argumenton se konstatimet e raporteve të institucioneve vendase dhe ndërkombëtare për abuzimet me prokurimet publike dëshmojnë për lidhjet klienteliste...

Lexo lajmin e plotë

Rruga Palasë-Dhërmi, oferta fituese 700 milionë lekë më e shtrenjtë se tregu

22:09 • 08 Dhjetor 2020

Rruga Palasë-Dhërmi, oferta fituese 700 milionë lekë më e shtrenjtë se tregu

Mënyra sesi hartohen kontratat dhe specifikimet teknike, që bëhen për të nxjerrë fitues të paracaktuar, janë arsyeja që në shumë tendera, kompanitë që paraqesin edhe çmimet më të favorshme për ndërtimin e rrugëve, skualifikohen. Rasti i pak ditëve më parë me tenderin për “Mbikalimin e...

Lexo lajmin e plotë

Shkeljet me tenderat, KLSH zbulon si abuzohet me kontratat

15:54 • 08 Dhjetor 2020

Shkeljet me tenderat, KLSH zbulon si abuzohet me kontratat

Kontrolli i Lartë i Shtetit jep alarmin për abuzimet me tenderat. Në raportin e periudhës janar-qershor, të këtij viti, evidentohet edhe zinxhiri i abuzimeve që fillon me planifikimin e projekteve, në lidhjen e kontratave e deri në zbatimin e tyre. “Dëmi ekonomik në fushën e...

Lexo lajmin e plotë

Puna në të zezë, apelit të Ramës për denoncim i përgjigjen vetëm 6 persona

16:49 • 14 Nëntor 2020

Puna në të zezë, apelit të Ramës për denoncim i përgjigjen vetëm 6 persona

Apelit të kryeministrit Rama gjatë karantinës, që punonjësit në të zezë të denonconin punëdhënësit e tyre, i janë përgjigjur vetëm 6 persona. Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve Delina Ibrahimaj shpjegon në një intervistë për A2 se edhe për këto raste nuk kishte prova që të...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:41 • 09 Nëntor 2020
Pandemia Covid-19, goditet ekonomia e Kosovës, rënie e fortë 8.8% këtë vit
Ekonomia shqiptare, Xhepa: E goditur fort nga Covid-19, masat të domosdosshme

21:36 • 09 Nëntor 2020

Ekonomia shqiptare, Xhepa: E goditur fort nga Covid-19, masat të domosdosshme

Ekspertët argumentojnë se dëmi i shkaktuar ekonomisë shqiptare nga pandmeia e COVID 19 është i madh. Sipas tyre, janë prekur treguesit bazë të ekonomisë reale, çka reflektohet direkt në xhepat e konsumatorëve dhe bilancet e bizneseve. Sipas tyre, menaxhimi i situatës ka çaluar dhe kjo...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia Covid-19, goditet ekonomia e Kosovës, rënie e fortë 8.8% këtë vit

09:58 • 10 Nëntor 2020

Pandemia Covid-19, goditet ekonomia e Kosovës, rënie e fortë 8.8% këtë vit

Pandemia e Covid-19 ka goditur rëndë ekonominë e Kosovës. Banka Botërore parashikon një rënie prej 8.8 për qind në vitin 2020, një vlerësim ky më i zymtë se ai i bërë gjashtë muaj më parë. Ndërkaq, instituti GAP ka analizuar ndikimin e pandemisë Covid-19 në...

Lexo lajmin e plotë

Analiza e shifrave: Fonde me pikatore për bujqësinë

19:22 • 14 Tetor 2020

Analiza e shifrave: Fonde me pikatore për bujqësinë

Socialistët pretendojnë se bujqësia ka qenë një sektor prioritar gjatë dy mandateve të qeverisjes së tyre. Por shifrat tregojnë se për fermerët jepet shumë pak, teksa këta të fundit nuk kanë besim as të aplikojnë në masë në skemat e subvencioneve, që janë me pikatore....

Lexo lajmin e plotë

FMN mbyll misionin, parashikohet tkurrje e ekonomisë me rreth 7.5%

14:24 • 29 Shtator 2020

FMN mbyll misionin, parashikohet tkurrje e ekonomisë me rreth 7.5%

Viti 2020 do të mbyllet me një rënie ekonomike prej 7.5% për Shqipërinë, ndërsa menjëherë më pas nisin detyrat për qeverinë. Parashikimi vjen nga misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar, që kësaj radhe flet jo vetëm si këshillues, por edhe si kreditor i ekonomisë shqiptare, pas...

Lexo lajmin e plotë

Vendimet për hapjen e kazinove, shpallet gara për subjektet e interesuara

16:04 • 28 Shtator 2020

Vendimet për hapjen e kazinove, shpallet gara për subjektet e interesuara

Autoriteti i Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit ka çelur garën për dhënien e licencave për kategorinë kazino për të gjithë subjektet e interesuara. Në njoftimin për shtyp në faqen zyrtare të këtij institucioni përcaktohen kriteret që duhen plotësuar. Shpallja e garës vjen pas vendimit të...

Lexo lajmin e plotë

Paga minimale, Shqipëria dhe Kosova me nivelin më të ulët në rajon

15:42 • 25 Shtator 2020

Paga minimale, Shqipëria dhe Kosova me nivelin më të ulët në rajon

Shqipëria është vendi i dytë në rajon me nivelin më të ulët të pagës minimale, duke lënë pas vetëm Kosovën. Sipas të dhënave të Institutit Europian të Statistikave paga minimale bruto në Shqipëri vlerësohet në 213 euro. Janë mbi 320 mijë persona ose 26% e...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e pagës minimale, ministrja Denaj shpjegon arsyet dhe efektet

16:54 • 24 Shtator 2020

Rritja e pagës minimale, ministrja Denaj shpjegon arsyet dhe efektet

Ministrja e Financave, Anila Denaj shpjegon për A2 se rritja e pagës minimale, edhe pse do të ketë kosto për një pjesë të bizneseve, bëhet për të ndihmuar të punësuarit me paga të ulëta. Ajo deklaron se kjo ndërhyrje nuk bëhet për qëllime elektorale, pasi...

Lexo lajmin e plotë

Paga minimale, në 8 vite vetëm 4 mijë lekë rritje, aq sa premtohet në vitin 2021

15:38 • 24 Shtator 2020

Paga minimale, në 8 vite vetëm 4 mijë lekë rritje, aq sa premtohet në vitin 2021

Gjatë dy mandateve të qeverisë Rama, paga minimale ka ndryshuar 2 herë. Në tetë vite ajo është rritur me vetëm 4 mijë lekë të reja. Kështu, në vitin 2013, kur në pushtet erdhën socialistët, paga minimale ishte në nivelin e 22 mijë lekëve. Përgjatë viteve...

Lexo lajmin e plotë

Fatura e lartë e koncesioneve, PPP-të i kushtojnë buxhetit të shtetit 137 mln dollarë

14:56 • 21 Shtator 2020

Fatura e lartë e koncesioneve, PPP-të i kushtojnë buxhetit të shtetit 137 mln dollarë

Koncesionet i kanë kushtuar buxhetit të shtetit vitin e kaluar 13,7 miliardë lekë ose rreth 137 milionë dollarë. Në raportin e buxhetit faktik 2019, dorëzuar në Kuvend nga Ministria e Financave, theksohet se nga 14 kontrata koncesionare me partneritet publik privat, me mbështetje buxhetore u...

Lexo lajmin e plotë

Vendimet e gjykatave, shteti duhet të paguajë nga buxheti 34 mln USD për largimet nga puna

09:54 • 21 Shtator 2020

Vendimet e gjykatave, shteti duhet të paguajë nga buxheti 34 mln USD për largimet nga puna

Krahas vendimeve të arbitrazhit ndërkombëtar, që vetëm për kompanitë Bechetti dhe Aktor kanë krijuar një faturë prej 153.4 milionë euro, buxheti i shtetit duhet të përballet edhe me kostot e vendimeve të gjykatave shqiptare për largimet e padrejta nga puna. Ministria e Financave pranon në...

Lexo lajmin e plotë

Eksportet e fasonëve, rritje 5.2% në gusht, a kaloi kriza?

15:47 • 18 Shtator 2020

Eksportet e fasonëve, rritje 5.2% në gusht, a kaloi kriza?

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve iu rikthyen rritjes në muajin gusht. Instituti i Statistikave konstatoi se në këtë periudhë pati një rritje të tyre me 5.2% kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë. Kjo është rritja e parë me bazë vjetore e eksporteve...

Lexo lajmin e plotë

Pavarësisht pandemisë, bizneset transferojnë jashtë vendit 258 milionë euro

15:08 • 18 Shtator 2020

Pavarësisht pandemisë, bizneset transferojnë jashtë vendit 258 milionë euro

Për bizneset që operojnë në tregjet e mbikëqyrura financiare, si bankat apo kompanitë e sigurimeve, shpërndarja e fitimeve u pezullua përmes vendimeve të posaçme të autoriteteve rregullatore për të gjithë vitin 2020. Ndërkohë që ka vijuar për sektorët e tjerë të ekonomisë.Pavarësisht periudhës së pandemisë,...

Lexo lajmin e plotë

Ekspertët: Skemë e re për të garantuar punësimin e naftëtarëve

14:24 • 17 Shtator 2020

Ekspertët: Skemë e re për të garantuar punësimin e naftëtarëve

Rafineria e Ballshit është punëdhënësi më i madh i kësaj zone. Janë rreth 900 naftëtarë që deri në dhjetor kanë pasur kontrata pune me kompaninë dhe që prej asaj kohe janë shkëputur edhe nga skema e sigurimeve shoqërore. Edison Hoxha, nga Qendra për të Drejtat në...

Lexo lajmin e plotë

Tkurren investimet e huaja, ndikon edhe përfundimi i TAP

16:42 • 12 Shtator 2020

Tkurren investimet e huaja, ndikon edhe përfundimi i TAP

Shqipëria ndodhet në vështirësi për investime të huaja, një ndër burimet e rritjes ekonomike të vendit në këtë periudhë krize. Të dhënat e fundit të Bankës së Shqipërisë tregojnë për një tkurrje të kapitalit të huaj që është futur në ekonominë shqiptare këtë vit. Në...

Lexo lajmin e plotë

Analiza e BSH, pandemia ka shkaktuar pasiguri për ekonominë

11:49 • 03 Shtator 2020

Analiza e BSH, pandemia ka shkaktuar pasiguri për ekonominë

Banka e Shqipërisë vlerëson se ekonomia mbetet e rrezikuar nga pasiguria që rrjedh nga pandemia e COVID-19. Në të njëjtën situatë ndodhet edhe sistemi bankar. Institucioni mbikëqyrës e ka bërë këtë konstatim në Raportin e Stabilitetit Financiar, një prej dokumenteve më të rëndësishëm të përgatitur...

Lexo lajmin e plotë

Projekti për Orikumin dhe Ksamilin, qeveria i kërkon Bankës Botërore 33.85 milionë dollarë shtesë

14:45 • 26 Gusht 2020

Projekti për Orikumin dhe Ksamilin, qeveria i kërkon Bankës Botërore 33.85 milionë dollarë shtesë

Qeveria shqiptare i është drejtuar Bankës Botërore, me kërkesën që projekti për Zhvillimin e Turizmit dhe Integrimin Urban, i nisur pak vite më parë, me fokus katër bashki, të zgjatet në kohë, si dhe të marrë një shtesë financimi prej 33.85 milionë dollarë. Këtë herë...

Lexo lajmin e plotë

Gabimet në llogaritë bankare, 588 individë nuk kanë marrë ende pagën e luftës

15:07 • 21 Gusht 2020

Gabimet në llogaritë bankare, 588 individë nuk kanë marrë ende pagën e luftës

Të gjithë ata që nuk kanë marrë pagën e luftës, kanë kohë edhe pak ditë për të rregulluar gabimet në deklarimin e të dhënave në sistem, pasi 25 gushti është afati i fundit i lënë në dispozicion nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve. Burime nga...

Lexo lajmin e plotë

Alarmi i “The Economist”: Ballkani po tkurret, popullsia e Shqipërisë do të ulet me 26% deri në 2050

15:06 • 21 Gusht 2020

Alarmi i “The Economist”: Ballkani po tkurret, popullsia e Shqipërisë do të ulet me 26% deri në 2050

Revista e njohur “The Econimist” jep alarmin për plakjen e popullsisë në vendet e Ballkanit. “Po plaken, po vdesin, po largohen”, titullohet artikulli i kësaj reviste, ku analizohen arsyet e emigrimit, sipas të cilit, problemet e shumta të rajonit i shtyjnë njerëzit e rinj dhe...

Lexo lajmin e plotë

Projektligji i ri, vendimet e arbitrazhit do të konfirmohen nga gjykatat shqiptare

14:39 • 20 Gusht 2020

Projektligji i ri, vendimet e arbitrazhit do të konfirmohen nga gjykatat shqiptare

Gjykatat shqiptare do të vendosin nëse shteti ynë duhet të zbatojë ose jo vendimet e marra nga gjykatat e arbitrazhit ndërkombëtar. Është ky thelbi i projektligjit të përgatitur nga Ministria e Drejtësisë, që pritet të miratohet në sesionin e ardhshëm parlamentar. Drafti i hartuar me...

Lexo lajmin e plotë

Komisioni i Ekonomisë shtyn për në shtator diskutimin e amnistisë fiskale

10:26 • 28 Korrik 2020

Komisioni i Ekonomisë shtyn për në shtator diskutimin e amnistisë fiskale

Komisioni parlamentar i Ekonomisë dhe ai i Ligjeve kanë shtyrë për në shtator shqyrtimin e projektligjit të amnistisë fiskale. Ky vendim u mor pasi u mblodhën të gjitha rekomandimet nga grupet e interesit, si shoqatat e biznesit, shoqata e bankave, Prokuroria etj, si dhe nga...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, menaxherja e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri: Tri probleme që duan zgjidhje

12:25 • 12 Qershor 2020

Koronavirusi, menaxherja e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri: Tri probleme që duan zgjidhje

Intervista e Menaxheres së Zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, Maryam Salim në A2 Business. Sa do të goditet ekonomia shqiptare nga COVID 19? Sipas raportit më të fundit të Bankës Botërore “Perspektiva ekonomike globale”, goditja nga pandemia e koronavirusit pritet ta tkurrë ekonominë botërore...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:27 • 02 Maj 2020
Kriza e koronavirusit, rritet me 63% importi i grurit
Kriza e koronavirusit, rritet me 63% importi i grurit

20:58 • 02 Maj 2020

Kriza e koronavirusit, rritet me 63% importi i grurit

Kriza e koronavirusit ka rritur në nivele rekord importin e grurit. Sipas të dhënave nga Porti i Durrësit, që nga fillimi i muajit mars kur filluan të aplikoheshin masat e para të sigurisë shëndetësore, importi i grurit në portin më të madh të vendit u...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i Bankës Botërore: Ekonomia shqiptare do të tkurret këtë vit 5-6,9%

13:50 • 29 Prill 2020

Parashikimi i Bankës Botërore: Ekonomia shqiptare do të tkurret këtë vit 5-6,9%

Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar, edhe Banka Botërore bën parashikimin e zymtë për ecurinë e ekonomisë shqiptare këtë vit. Institucioni financiar ndërkombëtar vlerëson se ekonomia shqiptare do të bjerë si pasojë e koronavirusit me 5%. Ky është parashikimi për skenarin bazë, pasi nëse kriza zgjat në...

Lexo lajmin e plotë

Qeveria shtyn tenderat e rindërtimit për 8 shkolla dhe dy kopshte

11:56 • 27 Prill 2020

Qeveria shtyn tenderat e rindërtimit për 8 shkolla dhe dy kopshte

Qeveria shtyn tenderat e rindërtimit. Agjencia e Prokurimit Publik ka njoftuar se janë shtyrë tenderat për 8 shkolla dhe 2 kopshte në Tiranë, që pësuan dëmtime nga tërmeti i 26 Nëntorit. Sipas raportit të APP, tenderi me fond limit 14,3 milionë lekë është anuluar përkohësisht, pasi...

Lexo lajmin e plotë

Pyetësori te kompanitë prodhuese: Përkeqësohet gjendja, 65,1% të pakënaqur nga paketat e qeverisë

23:17 • 24 Prill 2020

Pyetësori te kompanitë prodhuese: Përkeqësohet gjendja, 65,1% të pakënaqur nga paketat e qeverisë

Situata me koronavirusin ka krijuar një gjendje alarmante në sektorin prodhues. Në pyetësorin e dytë të zhvilluar nga Shoqata e Prodhuesve, të siguruar në mënyrë ekskluzive nga A2, 100 kompani të mesme dhe të mëdha evidentojnë një përkeqësim të situatës së tyre, çka reflektohet më...

Lexo lajmin e plotë