Belinda Rucaj

CORRESPONDENT/JOURNALIST - ELBASAN

Dyshimet për korrupsion me tendera, Prokuroria merr në pyetje kryebashkiakun e Gramshit

19:14 • 23 Tetor 2020

Dyshimet për korrupsion me tendera, Prokuroria merr në pyetje kryebashkiakun e Gramshit

Kryebashkiaku i Gramshit, Klodian Taçe, është shoqëruar për rreth 30 minuta në prokurori, aty ku është marrë në pyetje lidhur me një hetim që ka nisur mbi dyshimet rreth procedurave abuzive dhe dyshimeve për korrupsion në prokurime dhe tendera. Ligjërisht, Klodian Taçe si kryetar është i...

Lexo lajmin e plotë

“Dekonspiroi” operacionin, merret i pandehur oficeri i policisë në Elbasan

15:31 • 20 Tetor 2020

“Dekonspiroi” operacionin, merret i pandehur oficeri i policisë në Elbasan

Prokuroria e Elbasanit ka marrë të pandehur një ish-punonjës të policisë i dyshuar se ka dekonspiruar një aksion policor të kolegëve të tij. Nën akuzë është vendosur ish-oficeri i policisë, Eduart Hasani, pasi dyshohet se në korrik të viti të kaluar ka dekonspiruar operacionin policor,...

Lexo lajmin e plotë

Tri punonjëse të infektuara, Covid pezullon punën e Gjykatës në Elbasan

14:07 • 19 Tetor 2020

Tri punonjëse të infektuara, Covid pezullon punën e Gjykatës në Elbasan

Gjykata e Shkallës së Parë e rrethit gjyqësor të Elbasanit ka pezulluar punën, mëngjesin e kësaj të hëne. Shkak janë bërë rezultatet pozitive me Covid-19 të tri punonjësve të administratës së kësaj gjykate. Duke qenë se kontaktet e punonjësve që rezultuan pozitive me virusin kanë...

Lexo lajmin e plotë

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

15:21 • 15 Tetor 2020

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

Njerëz me maska në fytyrë mbizotëronin në rrugët e qyteteve kryesore të vendit, që në orët e para të mëngjesit, të kësaj të enjteje. Por, si për çdo vendim që ka të bëjë me përballimin e pandemisë, edhe vendosja e maskave në vende të hapura...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e vëllait të Talo Çelës, porositësi, i arrestuar edhe për 2 ekzekutime të tjera

15:23 • 08 Tetor 2020

Vrasja e vëllait të Talo Çelës, porositësi, i arrestuar edhe për 2 ekzekutime të tjera

Përplasjet mes grupeve kriminale te implikuar në trafikun ndërkombëtar të narkotikëve dhe atentatet mes anëtarëve të këtyre grupeve dyshohet të jete motivi edhe i vrasjes së Bujar Çelës në zonën e  Bradasheshit në Elbasan, pak javë më parë. Sipas burimeve të A2, porositësi i kësaj...

Lexo lajmin e plotë

Kryeprokurori në Elbasan: Bandat po diktojnë jetën ekonomike

16:25 • 05 Tetor 2020

Kryeprokurori në Elbasan: Bandat po diktojnë jetën ekonomike

Niveli i krimit në rritje, si dhe ekonomia dhe territori i qytetit po ndikohet nga bandat e krimit të organizuar, ishin konstatimet e kryeprokurorit të vendit Olsian Çela gjatë një takimi me vartësit në prokurorinë e Elbasanit. Sipas Çelës situata kërkon një përgjigje profesionale dhe...

Lexo lajmin e plotë

Shfaqje në ambiente të hapura, nis Festivali i 22-të ndërkombëtar i teatrit “Skampa’’ në Elbasan

10:03 • 30 Shtator 2020

Shfaqje në ambiente të hapura, nis Festivali i 22-të ndërkombëtar i teatrit “Skampa’’ në Elbasan

Këtë vit për shkak të pandemisë, numri i trupave teatrore është reduktuar, ndërsa shfaqjet do të mbahen në ambiente të hapura. Edicioni i 22-të i festivalit ndërkombëtar të teatrove, Skampa, që organizohet në Elbasan është parashikuar që të ndryshojë plotësisht formatin e tij, ndikuar natyrisht...

Lexo lajmin e plotë

Elbasan, u kallëzua drejtori i ISHSH, nisin hetimet për formularët e dyshuar për zgjedhjet

14:12 • 29 Shtator 2020

Elbasan, u kallëzua drejtori i ISHSH, nisin hetimet për formularët e dyshuar për zgjedhjet

Prokuroria e Elbasanit ka shansin të vërtetojë ose të hedhë poshtë pretendimet e Partisë Demokratike, mbi përdorimin e punonjësve të administratës për qëllime elektorale, ende pa nisur mirë fushata për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit të vitit të ardhshëm. Dega e Partisë Demokratike në Elbasan,...

Lexo lajmin e plotë

Një ditë pas terrorit në Elbasan, bashkëshortja e viktimës kërkon drejtësi, banorët të frikësuar

13:52 • 25 Shtator 2020

Një ditë pas terrorit në Elbasan, bashkëshortja e viktimës kërkon drejtësi, banorët të frikësuar

Në lagjen e Elbasanit, e cila një ditë më parë u kthye në një fushëbetejë mes të moshuarit Lefter Zhidru dhe forcave të policisë, jeta ka rinisur normalisht. Por, shenja të betejës dhe ajo çka përjetuan banorët e zonës, janë mëse të dukshme. Nga dritarja,...

Lexo lajmin e plotë

Jeta në një dhomë 4 metra katrorë

15:21 • 22 Shtator 2020

Jeta në një dhomë 4 metra katrorë

Një dhomë jo më shumë se katër metra katror, është strehëza e familjes Pjetri në rrethinat e Elbasanit, në zonën e quajtur si prita e Zaranikës. Burrë e grua përpiqen të mbijetojnë me pagën e kempit të bashkëshortes dhe ato pak lekë që bashkëshorti arrin...

Lexo lajmin e plotë

Elbasan, vritet me armë zjarri vëllai i të kërkuarit për grabitjen në Rinas

13:46 • 17 Shtator 2020

Elbasan, vritet me armë zjarri vëllai i të kërkuarit për grabitjen në Rinas

Bujar Çela, vëllai i një prej personave të shpallur në kërkim për grabitjen e famshme të Rinasit, Talo Çelës, është ekzekutuar mëngjesin e kësaj të enjte në zonën e Bradasheshit, pranë qytetit të Elbasanit. Atentati mafioz ka ndodhur rreth orës 05:40 në një lokal që...

Lexo lajmin e plotë

Atentati me eksploziv, Lleshaj pret hetimet, Balla i sigurt në kapjen e autorëve

12:20 • 16 Shtator 2020

Atentati me eksploziv, Lleshaj pret hetimet, Balla i sigurt në kapjen e autorëve

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ka reaguar nga Elbasani në lidhje me atentatin mafioz të ndodhur mbrëmjen e së martës në Tiranë, ku u plagos Preng Gjini nga një sasi eksplozive të vendosur në autoveturën që drejtonte. Sipas Lleshajt, ngjarja ishte një goditje e pabesë...

Lexo lajmin e plotë

Përleshje me thika në Elbasan, 4 të plagosur

20:39 • 10 Shtator 2020

Përleshje me thika në Elbasan, 4 të plagosur

Një përleshje me thika në qytetin e Elbasanit ka shkaktuar plagosjen e 4 personave. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës 9-vjeçare “Sule Harri”. Ende nuk dihen shkaqet e konfliktit. Njoftimi i policisë: Rreth orës 19:15, në lagjen “Visarion Xhuvani”, Elbasan, në një lokal në...

Lexo lajmin e plotë

Motorët me qira në Elbasan, shqetësim për qytetarët, policia hesht

10:54 • 09 Shtator 2020

Motorët me qira në Elbasan, shqetësim për qytetarët, policia hesht

Motorët elektrikë, që jepen me qira, në qytetin e Elbasanit, janë kthyer në një shqetësim të madh për mijëra qytetarë që frekuentojnë pasdite bulevardin dhe lulishtet e qytetit. Minorenë pa asnjë njohje të rregullave të qarkullimit, marrin motorët elektrikë dhe futen si në rrugët e...

Lexo lajmin e plotë

Viti i ri mësimor, Bashkia e Elbasanit vë në dispozicion Teatrin dhe Pallatin e Sportit

12:35 • 28 Gusht 2020

Viti i ri mësimor, Bashkia e Elbasanit vë në dispozicion Teatrin dhe Pallatin e Sportit

Rreth 200 shkolla, kopshte e çerdhe të Bashkisë së Elbasanit po bëhen gati për fillimin e vitit të ri mësimor 2020-2021. Në një periudhë jo të zakonshme të diktuar nga Covid 19, godinat duhet të plotësojnë kushte shtesë sidomos për sa i përket higjienës dhe...

Lexo lajmin e plotë

Peqin, në spital mungon mjeku gjinekolog

10:33 • 25 Gusht 2020

Peqin, në spital mungon mjeku gjinekolog

Prej më shumë se 3 muajsh, Spitali i Peqinit ka mbetur pa mjek gjinekolog, pasi mjekja që ishte ka dalë në pension. Aktualisht, në këtë spital bëhen vetëm konsulta nga mjekët e spitalit dhe rastet urgjente transferohen në spitalet e Elbasanit apo të Rrogozhinës. Duke...

Lexo lajmin e plotë

Rreziku në Elbasan, banorët ecin anës rrugës pa trotuare dhe pa ndriçim

10:56 • 24 Gusht 2020

Rreziku në Elbasan, banorët ecin anës rrugës pa trotuare dhe pa ndriçim

Aksi nacional Elbasan-Librazhd, veçanërisht pranë zonave mjaft të populluara si në Mengël apo Fushë Labinot,  është kthyer në një shqetësim për banorët e zonës. Ato detyrohen të rrezikojnë duke ecur anës rrugës për të kryer punët e përditshme, shumë pranë mjeteve që ecin me shpejtësi...

Lexo lajmin e plotë

Gjinari turistik, peng i investimeve të premtuara që nuk u bënë asnjëherë

12:15 • 20 Gusht 2020

Gjinari turistik, peng i investimeve të premtuara që nuk u bënë asnjëherë

Njihet si zonë turistike, për ajrin e pastër, ujin e ftohtë, kulinarinë dhe pamjen e mrekullueshme. Por, investimet bazike në Gjinar dhe fshatrat përreth tij, që mund t’i jepnin një zhvillim zonës, janë thuajse zero. Kjo situatë është e tillë për vite me radhë. Një...

Lexo lajmin e plotë

“Boshatisen’’ Kakavija dhe Kapshtica, radhët mbaruan, por a duhet harruar?

10:24 • 18 Gusht 2020

“Boshatisen’’ Kakavija dhe Kapshtica, radhët mbaruan, por a duhet harruar?

Në orët e para të mëngjesit të kësaj të hëne, pas më shumë se tri ditësh në radhë kilometrike, ka marrë fund makthi i emigrantëve shqiptarë që ktheheshin në vendet e punës në Greqi. Situata e krijuar degradoi deri në krizë humanitare ku nuk munguan,...

Lexo lajmin e plotë

“Boshatisen” Kakavija dhe Kapshtica

12:15 • 17 Gusht 2020

“Boshatisen” Kakavija dhe Kapshtica

Në orët e para të mëngjesit të kësaj të hëne, pas më shumë se tre ditësh në radhë kilometrike, ka marrë fund makthi i emigrantëve shqiptarë që ktheheshin në vendet e punës në Greqi. Situata e krijuar degradoi deri në krizë humanitare, ku nuk munguan...

Lexo lajmin e plotë

“Ambienti është viktimë e mendjes së njeriut”, rezervuari kthehet në moçal

12:01 • 14 Gusht 2020

“Ambienti është viktimë e mendjes së njeriut”, rezervuari kthehet në moçal

“Ambienti është viktimë e mendjes së njeriut”, shkruan tabela që është vendosur në vendin ku për dhjetëra vite ka qenë rezervuari i Gjinarit. Tani, në vend të tij, ka mbetur një gropë moçalore. Kur ishte një rezervuar i mirëfilltë, përveç dobive në punët bujqësore dhe...

Lexo lajmin e plotë

Zbardhen vrasjet e Runajt dhe Ramazanit në Elbasan, arrestohen të dyshuarit

20:52 • 09 Gusht 2020

Zbardhen vrasjet e Runajt dhe Ramazanit në Elbasan, arrestohen të dyshuarit

Policia e Shtetit bën të ditur se ka arrestuar dy autorët e dyshuar si vrasësit e Rigers Runajt në Elbasan. Bëhet fjalë për 29-vjeçarin Xholjano Hoxha dhe Euglen Halili, që mendohet të jenë vrasës me pagesë. Sipas autoriteteve, të njëjtat persona dyshohen edhe për vrasjen...

Lexo lajmin e plotë

“Shkeljet” e bulevardit në Elbasan, aksidente, viktima dhe mosbindje ndaj Policisë

15:12 • 06 Gusht 2020

“Shkeljet” e bulevardit në Elbasan, aksidente, viktima dhe mosbindje ndaj Policisë

Një çast flagrant ku një makinë nuk i ndalon policit edhe pse ky i fundit i bën shenjë, kapur nga kamera e A2, është vetëm një nga rastet flagrante të shkeljeve që kryhen në bulevardin kryesor të Elbasanit nga drejtuesit e mjeteve. Të tjerat ndodhin...

Lexo lajmin e plotë

Mungesa e transportit, pacientët e dializës në Cërrik rrezikojnë jetën

12:29 • 06 Gusht 2020

Mungesa e transportit, pacientët e dializës në Cërrik rrezikojnë jetën

Pamundësia financiare për të paguar 28 kilometra transport ka bërë që një grup pacientësh nga fshati Mollas i Bashkisë së Cërrikut të rrezikojnë jetën, pasi janë në pamundësi për të shkuar në spitalin e Elbasanit për të bërë dializën. Mjeti që i ofronte këtë shërbim...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja me thikë në Elbasan, Gjykata lë në burg Sanxhaktarin dhe Hajdarin

11:34 • 03 Gusht 2020

Vrasja me thikë në Elbasan, Gjykata lë në burg Sanxhaktarin dhe Hajdarin

Gjykata e Elbasanit ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për Sokol Sanxhaktarin, dhëndrin e ish-kryebashkiakut Qazim Sejdini dhe Ardjano Hajdarin, të cilët gjatë një konflikti me mjete të forta i shkaktuan vdekjen mikut të tyre Florian Lamçe. Seanca gjyqësore u mbajt pa praninë...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja me thikë në Elbasan, zbardhet dëshmia e Sanxhaktarit: Florin e kisha mik shtëpie

09:59 • 01 Gusht 2020

Vrasja me thikë në Elbasan, zbardhet dëshmia e Sanxhaktarit: Florin e kisha mik shtëpie

Është zbardhur dëshmia e Sokol Sanxhaktari, i cili është një prej dy të arrestuarve të dyshuar si autorë të vrasjes pak ditë më parë me thikë të shtetasit Florian Lamçes. Burime nga grupi hetimor bëjnë me dije se Sokol Sanxhaktari, i pyetur rreth ngjarjes mësohet...

Lexo lajmin e plotë

E goditën 20 herë me thikë, 3 persona nën hetim për vrasjen e 23-vjeçarit

20:40 • 31 Korrik 2020

E goditën 20 herë me thikë, 3 persona nën hetim për vrasjen e 23-vjeçarit

Tre persona po heton grupi hetimor në lidhje me vrasjen e Regis Runajt në Elbasan, mbrëmjen e së mërkurës. Pas sekuestrimit të telefonit të Runajt, policia po heton faktin nëse këta 3 persona mund ta kenë nxjerrë në pritë ose jo 23-vjeçarin. Ndërkohe, burime për...

Lexo lajmin e plotë

Zbulohen detaje nga atentati në Elbasan

10:30 • 21 Korrik 2020

Zbulohen detaje nga atentati në Elbasan

Në atentatin ku mbeti i vrarë Emiliano Ramazani një ditë më parë në Elbasan morën pjesë dy persona. Të paktën kështu mësohet nga grupi hetimor, që ka zbardhur të dhëna rreth ekzekutimit të 39-vjeçarit. Pas këqyrjes së kamerave të sigurisë që kanë fiksuar momentin e...

Lexo lajmin e plotë

Vritet me armë zjarri një person në Elbasan

18:22 • 20 Korrik 2020

Vritet me armë zjarri një person në Elbasan

Një tjetër ngjarje e rëndë ka tronditur qytetin e Elbasanit. Një 39-vjeçar është vrarë me armë zjarri pasditen e së hënës në vendin e quajtur si “Rrethrrotullimi i luleve”. Mësohet se viktima është shtetasi Emiljano Ramazani, 39 vjeç. Sipas policisë, autorët dyshohet se janë larguar...

Lexo lajmin e plotë

Elbasan, Muzeu Etnografik në krizë, s’ka vizitorë të huaj

10:52 • 20 Korrik 2020

Elbasan, Muzeu Etnografik në krizë, s’ka vizitorë të huaj

Për shkak të pandemisë turizmi në Elbasan ka marrë një goditje të rëndë dhe asnjëherë më parë qyteti i Elbasanit në këtë periudhë nuk ka qenë kaq bosh sa tani. Të vetmit që vizitojnë pikat historiko-kulturore janë qytetarët elbasanas apo nga zona të tjera të...

Lexo lajmin e plotë

Rrugicat me mbeturina dhe shiringa droge në kalanë e Elbasanit

13:42 • 17 Korrik 2020

Rrugicat me mbeturina dhe shiringa droge në kalanë e Elbasanit

Rrugicat e brendshme të kalasë së Elbasanit janë nga atraksionet kryesore turistike të këtij qyteti, janë ndalesa dhe vizita e parë e çdo turisti që ka kuriozitet të njihet me qytetin dhe historinë e tij. Por, fatkeqësisht një pjesë e këtyre rrugicave duket se janë...

Lexo lajmin e plotë

Qentë pushtojnë bulevardin e Elbasanit, sulmojnë edhe njerëzit

12:19 • 12 Korrik 2020

Qentë pushtojnë bulevardin e Elbasanit, sulmojnë edhe njerëzit

Tufa me qen shëtisin të lirë mes qytetarëve, të moshuarëve dhe fëmijëve që dalin për xhiron e darkës në bulevardin kryesor të Elbasanit në mbrëmje. Nuk janë të rralla rastet kur qentë egërsohen sa me njëri-tjetrin, aq edhe me njerëzit dhe fëmijët. Dhe rastet nuk...

Lexo lajmin e plotë

Shtohen të infektuarit, njerëzit injorojnë me vetëdije masat mbrojtëse

16:09 • 09 Korrik 2020

Shtohen të infektuarit, njerëzit injorojnë me vetëdije masat mbrojtëse

Rritja e rasteve thuajse në të gjitha qytetet e vendit nuk po shoqërohet me ndërgjegjësim të njerëzve. Këto të fundit vazhdojnë të tregohen indiferentë ndaj masave mbrojtëse, madje nuk mungojnë as rastet kur me vetëdije të plotë shprehen se nuk janë dakord të mbajnë masa...

Lexo lajmin e plotë

Bujqit, të paorientuar. Mungesa e strategjisë dështon investimet në të mbjella

13:20 • 08 Korrik 2020

Bujqit, të paorientuar. Mungesa e strategjisë dështon investimet në të mbjella

Mungesa e një strategjie apo programi konkret për bujqësinë bën që bujqit e vegjël dhe ata të mesëm të priren për të mbjellë kultura bujqësore të cilat nuk garantojnë vazhdimësi të investimit. Shembulli për këtë situatë janë banorë të zonës së Sotirës, në Gramsh. Një...

Lexo lajmin e plotë

Elbasani shënoi ditën me më shumë të prekur nga koronavirusi

16:10 • 06 Korrik 2020

Elbasani shënoi ditën me më shumë të prekur nga koronavirusi

Katër muaj që nga fillimi i pandemisë në vendin tonë, qytetarët jo vetëm që nuk janë të ndërgjegjësuar për marrjen e masave mbrojtëse, por, edhe aty ku vendosin maskat e bëjnë thjesht se jua kërkojnë. Për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, qyteti...

Lexo lajmin e plotë

Ujëvara e Sotirës, bukuria e rrallë që është e vështirë të arrihet

14:08 • 01 Korrik 2020

Ujëvara e Sotirës, bukuria e rrallë që është e vështirë të arrihet

Kushdo që e shikon nëpërmjet pamjeve do të shprehte dëshirën për ta vizituar këtë mrekulli të natyrës, që quhet ujëvara e Sotirës, në bashkinë e Gramshit. Natyra këtu ka qenë më shumë se bujare, me ujin, gjelbërimin dhe gjithçka tjetër që ajo ka pasur në...

Lexo lajmin e plotë

Peqini i “harruar”, i vetmi qytet që nuk është prekur nga “Rilindja Urbane”

13:13 • 27 Qershor 2020

Peqini i “harruar”, i vetmi qytet që nuk është prekur nga “Rilindja Urbane”

Qyteti i Peqinit mund të jetë nga qytet e vetme jo vetëm në qarkun e Elbasanit, por në të gjithë Shqipërinë që nuk ka përfituar nga rilindja urbane. Që nga viti 2013 e deri më tani, në këtë qytet nuk është bërë asnjë investim sa...

Lexo lajmin e plotë

Transporti ndërqytetas/ Autobusët hapin dyert, por mungojnë udhëtarët

12:37 • 24 Qershor 2020

Transporti ndërqytetas/ Autobusët hapin dyert, por mungojnë udhëtarët

Thuajse në të gjitha qytetet e vendit ka rinisur transporti publik ndërqytetas pas më shumë se tre muaj bllokimi për shkak të pandemisë Covid-19. Udhëtarët kanë qenë të detyruar të mbajnë maskat dhe distancën për të hipur në autobusë. Edhe pse operatorët e transportit publik...

Lexo lajmin e plotë

Elbasan, parkimi publik me pagesë. Bashkia vendos tarifën 50 lek/ora

12:32 • 23 Qershor 2020

Elbasan, parkimi publik me pagesë. Bashkia vendos tarifën 50 lek/ora

Pas Tiranës dhe Korçës, Elbasani do të jetë bashkia e tretë që do të aplikojë parkimin publik me pagesë. Në mbledhjen e fundit, Këshilli Bashkiak ka vendosur që të aplikojë tarifën e parkimit, e cila, për hir të së vërtetës, është miratuar vite më parë,...

Lexo lajmin e plotë

Masat antikoronavirus, Policia e Shtetit mobilizohet për kontrolle në të gjithë vendin

10:03 • 18 Qershor 2020

Masat antikoronavirus, Policia e Shtetit mobilizohet për kontrolle në të gjithë vendin

Shtimi i rasteve të infektimit me koronavirus thuajse në të gjithë vendin ka ngritur në këmbë Policinë e Shtetit. Në të gjitha qarqet e vendit, drejtoritë e policive kanë ngritur grupe shërbimi të posaçme, në monitorim të masave dhe protokolleve të miratuara kundër përhapjes së...

Lexo lajmin e plotë

Zbulim arkeologjik në Belsh, gjenden rrënojat e një objekti të stilit romak

12:04 • 15 Qershor 2020

Zbulim arkeologjik në Belsh, gjenden rrënojat e një objekti të stilit romak

Belshit turistik pritet t’i shtohet një tjetër atraksion. Bëhet fjalë për një zbulim arkeologjik në njësinë administrative të Rrasës, ku në tokën e një prej banorëve të kësaj zone janë gjetur rrënojat e një banje të lashtë romake. Zbulimi fillimisht është bërë nga vetë pronari...

Lexo lajmin e plotë

Elbasan, grumbuj me mbetje në rrugët e qytetit

12:22 • 15 Qershor 2020

Elbasan, grumbuj me mbetje në rrugët e qytetit

Mbetje inertesh, kartona, apo dhe mbetje të pastrimit të kopshteve nga barërat i gjen rëndom të hedhura pranë kazaneve të mbeturinave urbane në qytetin e Elbasanit. Pamje të tilla janë thuajse të përditshme pranë institucioneve shtetërore dhe vendeve të autorizuara nga bashkia për të ushtruar...

Lexo lajmin e plotë

“Na lini të qetë në tokat tona”, banorët e Labinot Fushës në protestë

12:58 • 13 Qershor 2020

“Na lini të qetë në tokat tona”, banorët e Labinot Fushës në protestë

Me dhjetëra banorë të fshatit Labinot Fushë në Elbasan kanë organizuar një protestë mëngjesin e së shtunës, pasi pretendojnë se po u merret toka nga biznesmeni Gjergj Luca. Sipas banorëve, Luca, pronar i një biznesi të prodhimit dhe përpunimit të peshkut, po u merr tokat....

Lexo lajmin e plotë

Rrënimi i Kishës së Shelcanit, po zhduket ikonografia e Onufrit e Shpatarakut

12:47 • 09 Qershor 2020

Rrënimi i Kishës së Shelcanit, po zhduket ikonografia e Onufrit e Shpatarakut

E vlerësuar si monument kulture e kategorisë së parë, Kisha e “Shën Kollit” në Shelcan të rrethit të Elbasanit, po shkon drejt degradimit të plotë. Një ndër kishat më të rralla në vend sa i takon ikonografisë së Onufrit, Kostandin Shpatarakut dhe Shën Nikollës, pasi...

Lexo lajmin e plotë

Elbasan, rihapen kopshtet dhe çerdhet, numër shumë i vogël fëmijësh

14:48 • 01 Qershor 2020

Elbasan, rihapen kopshtet dhe çerdhet, numër shumë i vogël fëmijësh

Këtë 1 qershor edhe Bashkia e Elbasanit ka rihapur kopshtet dhe çerdhet, pas izolimit disa javorë nga pandemia e COVID-19. Edhe pse stafet e kopshteve dhe çerdheve kanë marrë çdo masë të parashikuar në protokollet e miratuara nga ministria e Shëndetësisë, si distancimi mes fëmijëve,...

Lexo lajmin e plotë

Mungon rruga, qershitë e Godoleshit në Elbasan pa mundësi transporti

15:26 • 28 Maj 2020

Mungon rruga, qershitë e Godoleshit në Elbasan pa mundësi transporti

Dhjetëra ton qershi që prodhohen në zonën e Godoleshit në Elbasan, vazhdojnë të transportohen ende me mënyra primitive. Mungesa e rrugës, por edhe e tregut, ka vështirësuar se tepërmi punën e banorëve të kësaj zone. Zona e Godoleshit njihet ne rrethin e Elbasanit për prodhimin...

Lexo lajmin e plotë

Aksi Elbasan-Metalurgji, gropat në rrugë shtojnë rrezikun e aksidenteve

14:44 • 27 Maj 2020

Aksi Elbasan-Metalurgji, gropat në rrugë shtojnë rrezikun e aksidenteve

Aksi rrugor nga Elbasani drejt zonës industriale të Metalurgjikut, pjesë edhe e aksit nacional rrugor që lidh juglindjen e vendit me Tiranën dhe portin e Durrësit, është një ndër pikat e zeza sa i takon numrit të aksidenteve. Kësaj problematike në këtë aks tani i...

Lexo lajmin e plotë

Një “Zvicër e vogël” afër Elbasanit, por mungon infrastruktura

16:08 • 26 Maj 2020

Një “Zvicër e vogël” afër Elbasanit, por mungon infrastruktura

Ka gjithçka qe mund të përkëdhelë dhe shplodhë syrin e një vizitori, pishat, liqenet, gjelbërimin, ajrin e pastër madje edhe tunelin. Shumë e krahasojnë edhe me një Zvicër të vogël pranë Elbasanit. Por që të arrish në këtë bukuri natyrore nuk është aq e lehtë....

Lexo lajmin e plotë

Fluks në zyrat e Gjendjes Civile në Elbasan, kërkesa për celebrime dhe regjistrime fëmijësh

15:38 • 24 Maj 2020

Fluks në zyrat e Gjendjes Civile në Elbasan, kërkesa për celebrime dhe regjistrime fëmijësh

Rifillimi i shërbimeve nga zyrat e Gjendjes Civile është shoqëruar me një fluks qytetarësh, të cilët kanë shpejtuar të realizojnë shërbimet që u kanë munguar gjatë periudhës së izolimit për shkak të pandemisë së COVID-19.   Në zyrat e Gjendjes Civile në Elbasan, qytetarët kanë...

Lexo lajmin e plotë

Prrenjas, 13-vjeçari bie në gropën me ujë, ndërron jetë

14:07 • 23 Maj 2020

Prrenjas, 13-vjeçari bie në gropën me ujë, ndërron jetë

Një 13-vjeçar ka ndërruar jetë në Prrenjas pasi ka rënë në një gropë me ujë. Burime të A2 bëjnë me dije se gropa në të cilën ra 13-vjeçari ka thellësi rreth 2 metër. “Më datë 23.05.2020, në fshatin Katjel, Prrenjas shtetasi E.D., 13 vjeç, dyshohet...

Lexo lajmin e plotë

Tregu Industrial, të vetmit që e popullojnë janë vetë tregtarët

14:01 • 14 Maj 2020

Tregu Industrial, të vetmit që e popullojnë janë vetë tregtarët

Me përfshirjen në hartën e zonave të gjelbra nga COVID-19, mbi 90% e aktiviteteve tregtare në Bashkinë e Elbasanit janë të hapura. Prej 11 majit u hap edhe tregu i vetëm industrial që ka qyteti i Elbasanit. Por, ajo që bie në sy në këto...

Lexo lajmin e plotë

Bllokimi nga pandemia, fermerët: E kemi të pamundur të shesim prodhimet tona

14:08 • 12 Maj 2020

Bllokimi nga pandemia, fermerët: E kemi të pamundur të shesim prodhimet tona

Pandemia e koronavirusit edhe pse nuk është ndjerë në zonat rurale, ka dhënë efekte të rënda ekonomike. Fermerët që me prodhimet e tyre bujqësore dhe blegtorale siguronin jetesën e familjeve të tyre, janë në vështirësi të mëdha ekonomike, për faktin se janë në pamundësi për...

Lexo lajmin e plotë

Elbasani, zonë e gjelbër. Rikthehen xhirot e mbrëmjes në parqe e bulevard

11:25 • 12 Maj 2020

Elbasani, zonë e gjelbër. Rikthehen xhirot e mbrëmjes në parqe e bulevard

Pas dy muajsh në izolim të plotë dhe të pjesshëm, qyteti i Elbasanit është shpallur zonë e gjelbër dhe tashmë qytetarët nuk kanë nevojë për autorizime për të dalë në rrugë.   Mbrëmja e së hënës ishte e para pas dy muajve ku bulevardi dhe...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:06 • 05 Maj 2020
Qytezës së 84 liqeneve i mungojnë 10 mijë turistë
Qytezës së 84 liqeneve i mungojnë 10 mijë turistë

16:08 • 05 Maj 2020

Qytezës së 84 liqeneve i mungojnë 10 mijë turistë

Kryeqendra e Dumresë, Belshi turistik i 84 liqeneve, ka përjetuar në këto dy muaj të pandemisë, periudhën më të vështirë në historinë e tij. Si rrallë ndonjëherë, në Belsh janë parë vetëm banorët vendas, të cilët nuk ishin mësuar të përshëndesnin në rrugë vetëm njëri-tjetrin....

Lexo lajmin e plotë

Llixhat në pandemi, hoteleve u mungojnë mijëra klientë

00:27 • 01 Maj 2020

Llixhat në pandemi, hoteleve u mungojnë mijëra klientë

Dhjetëra hotele dhe qindra të punësuar në zonën e ujërave natyrale termale në llixhat e Elbasanit, po vuajnë pasojat e pandemisë botërore të Covid-19. Pikërisht në periudhën kur këto hotele kanë më shumë kërkesa, kryesisht nga Kosova dhe Maqedonia, ishte edhe piku i pandemisë dhe...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:11 • 27 Prill 2020
Hapen bizneset në rrethe/ Shkodranët më të “etur”, dynden sërish në tregje
Hapen bizneset në rrethe/ Shkodranët më të “etur”, dynden sërish në tregje

15:40 • 27 Prill 2020

Hapen bizneset në rrethe/ Shkodranët më të “etur”, dynden sërish në tregje

Rihapja e bizneseve të shitjes me pakicë ka sjellë sërish dyndje të njerëzve në qytetet kryesore të vendit. Por, më e theksuar kjo dyndje është vërejtur sërish në qytetin e Shkodrës. Qindra qytetarë shkodranë kanë dalë për të bërë pazare pa u kujdesur fare për...

Lexo lajmin e plotë

Psikiatriku i Elbasanit, përshtatja e të sëmurëve mendorë në pandemi

16:12 • 27 Prill 2020

Psikiatriku i Elbasanit, përshtatja e të sëmurëve mendorë në pandemi

Periudha e pandemisë dhe izolimit për shkak të COVID-19 ka pasur ndryshim të përditshmërisë dhe tek të sëmuret e shëndetit mendor në spitalin psikiatrik të Elbasanit. Ndonëse të izoluar brenda kabineteve të spitalit, virusi ka detyruar edhe këtë shtresë që të ndryshojë mënyrën e të...

Lexo lajmin e plotë