Belinda Rucaj

Vaksinimi i mësuesve të arsimit parauniversitar në qarqet e Korçës dhe Elbasanit, duket një mision i përmbushur. Mbi 70 për qind e stafeve pedagogjike në këto qarqe janë tashmë të vaksinuar me të dyja dozat, ndërsa pjesa tjetër vijon procesin e vaksinimit ose janë në periudhën pas kalimit të infeksionit...

Mbetjet e të ashtuquajturit “Çlirimi i dytë i Shqipërisë”, Kombinatit Metalurgjik në Elbasan, vijojnë edhe sot që janë rrënoja, të ndotin dhe kontaminojnë tokën dhe bimët. Lënia pa asnjë trajtim e këtyre godinave të braktisura së bashku me mbetjet nga koha kur dikur punohej, ka bërë që jo vetëm zona...

Fermerët kanë nevojë jo vetëm për subvencione dhe përkrahje financiare, por edhe për orientim mbi kërkesat e tregut dhe natyrisht koordinim mes tyre sa i takon llojit dhe sasisë së kulturave bujqësore që mbjellin. Në Jagodinë të Elbasanit, fermerët shprehen se në disa kultura bujqësore kanë patur shitje të kënaqshme,...

E diagnostikuar me autizëm dhe me një sjellje të ashpër me shoqet, tashmë 14-vjeçarja ka pësuar një transformim rrënjësor, falë lojës se bukur të futbollit. Prej 4 vitesh pjesë e ekipit U15 të Elbasanit, Anja tashmë është sulmuese dhe golashënuese. Asaj jo vetëm i pëlqen futbolli, por ka krijuar respekt...

Ashtu si në të gjithë vendin, edhe Elbasani javët e fundit po përballet me rritje të rasteve të infektimeve me Covid-19.   Drejtori i qendrës së kujdesit parësor shëndetësor, Xhevahir Budani, rendit disa nga arsyet e kësaj situate, ndonëse pranon se situata konsiderohet sërish si e qetë: “Këto ditë ka...

Zjarret në Shqipëri po rrezikojnë edhe zonat e mbrojtura nga UNESCO. Flakët po djegin zonën e Rrajcës dhe po rrezikohet fshati Rrajcë Skënderbe.

Ardhja e emigrantëve ka shtuar radhët dhe fluksin për aplikimin për pasaportë jo vetëm në gjendjen civile të Elbasanit, por edhe pranë drejtorisë vendore të policisë për tërheqjet e tyre. Qytetarët shprehin shqetësimin e tyre sepse janë të detyruar të presin më shumë se 1 orë në temperatura të larta....

Elbasani është ndër qarqet që po ndjen më së tepërmi temperaturat e larta që kanë mbërthyer vendin tonë prej disa ditësh. Me termometrin që shënon më shumë se 40 gradë, qytetarët duket se kanë reduktuar lëvizjet e tyre, ndërsa ato që nuk rrinë dot pa dalë, kanë zënë hijet e...

Kurora e gjelbër e zonës turistike të Gjinarit në Elbasan, prej javësh po dëmtohet nga procesionarja, një lloj krimbi që than dhe vështirëson rritjen e pishës së zezë. Pamjet nuk kanë nevojë për koment. Degë të thara dhe boçat e krimbave të krijuara thuajse në të gjitha pishat në një...

Këto pamje nuk i përkasin punëve të dikurshme vullnetare që bëheshin në vitet ‘60-‘70, për hapjen e traseve apo rrugëve të reja të Shqipërisë socialiste. Por janë në vitin2021 në epokën e Shqipërisë digjitale, në fshatin Godolesh vetëm 8 km nga Elbasani, ku banorët e këtij fshati prej ditësh përpiqen...

Funari është një prej zonave ku natyra është treguar mjaft bujare në rrethin e Elbasanit. Liqenet, pyjet me pisha dhe ajri i pastër tundojnë çdo kënd për ta vizituar, madje javët e fundit edhe drejtuesit lokalë kanë ftuar qytetarët që të vizitojnë pikën turistike të funarit. Por sa i aksesueshëm...

Ndërsa drejtuesit e pushtetit lokal në Elbasan promovojnë zonat turistike, situata e mbledhjes dhe menaxhimit të mbetjeve urbane në rrethinat e qytetit nuk ka nevojë për komente. Kazanët e mbeturinave të tejmbushur dhe plehra të hedhura përtokë, është pamja që të ofrohet dhe që shqetëson banorët e këtyre zonave dhe...

Bazilika e Bezistanit në Elbasan, monument kulture i Kategorisë së Parë, vijon të jetë në gjendje të mjerueshme. Edhe pse ishte premtuar të kthehej në një atraksion turistik, gërmimet janë lënë në mes, ndërsa mungon edhe mirëmbajta.

Situata pandemike në Bashkinë e Elbasanit dhe njësitë administrative të tij, po vjen nga dita në ditë duke u përmirësuar. Sektori i virologjisë që po ndjek nga afër situatën, pavarësisht rënies së ndjeshme të rasteve, vazhdon punën në terren me testimin e popullatës dhe personave që shfaqin shqetësime të ndryshme...

Lule dhe qirinj janë vendosur pranë vendit ku humbi jetën pak ditë më parë Liljana Buzi. Gratë elbasanase, mbështetur nga Forumi i Gruas, marshuan nga pedonalja e qytetit drejt Gjykatës së Rrethit Gjyqësor. Duke dënuar vrasjen tragjike të një nëne, ato u kanë bërë thirrje institucioneve për t’i mbrojtur nga...

Menjëherë sapo përfundoi seancën për divorcin, burri e priti bashkëshorten e tij me armë në derën e Gjykatës së Elbasanit, duke qëlluar për vdekje, ndërsa mbeti i plagosur edhe avokati Gëzim Toçilla.

Tre mandatet e Kukësit nuk ndryshuan raportin 2 me 1 të përfaqësimit të demokratëve dhe socialistëve në Parlamentin Shqiptar, konkretisht Flamur Hoxhaj dhe Isuf Çelaj nga kampi blu dhe Gerta Duraku nga ai rozë.

Ngjarja e fundit në qytetin e Elbasanit ku mbeti i vrarë një person dhe u plagosën katër të tjerë dhe ku u përfshinë mbështetës të forcave politike, krijoi një klimë frike dhe pasigurie, jo vetëm në qytetin e Elbasanit. Por, si ndjehen qytetarët e Elbasanit, pas kësaj ngjarjeje, e cila...

Një person mësohet se ka mbetur i vrarë në Elbasan këtë të mërkurë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “5 Maji”. Viktima mësohet se është Pjerin Xhuvani, ish-kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, por i akuzuar nga opozita si pjesë e strukturave të Partisë Socialiste në këtë qytet, së fundmi. Në...

Kjo urë nuk ndodhet në ndonjë vend të botës së tretë, por njihet si ura e Shkumbinit që lidh qytetin e Peqinit me gjithë fshatrat si dhe me Lushnjën. E lënë në mëshirë të fatit për dekada të tera, kjo urë rrezikon gjithkënd që lëviz mbi të. Kjo urë është...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikes, Yuri Kim, dhe ambasadori italian në vendin tonë, kanë zhvilluar takime në qytetet e Vlorës dhe Elbasanit me shoqërinë civile dhe drejtuesit politikë. Situata në prag te zgjedhjeve dhe roli i shoqërisë civile kane qenë tema e këtyre takimeve.

lajm i fundit

Mbrëmjen e së shtunës, në qytetin e Elbasanit janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri. Sipas burimeve, të shtënat janë dëgjuar në lagjen “Brigada e 17 sulmuese”. Nuk ka pasur asnjë telefonatë në polici për ndonjë grindje në atë zonë, por po bëhen verifikimet e duhura. Nuk raportohet për persona...

Pamjet e ndotura nuk janë të panjohura për qytetarët e Elbasanit dhe në mënyrë të veçantë për mijëra banorët që jetojnë përreth zonës industriale të metalurgjikut. Kjo zonë edhe pse ka një aktivitetet shumë herë më të vogël nga sa ishte planifikuar kur u ndërtua, sërish mbetet një nga ndotësit...

Ambasadori britanik në vendin tonë ka zhvilluar takime këtë të enjte me drejtuesit politikë të Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike në Qarkun e Elbasanit. Ky takim vjen pas atij të ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim, të zhvilluar javë më parë me drejtuesit politik në Qarkun e Elbasanit. Vetë ambasadori nuk...

Forcat speciale RENEA kane arrestuar në qytetin e Elbasanit një prej emrave më të përfolur sa i takon botës së krimit në qytetin e Elbasanit, Ardian Çapjen 53 vjeç. Ndërkohë u shpall në kërkim një i afërm i tij, Florenc Çapja. 53 vjeçari Çapja është arrestuar në banesën e tij,...

Mile Musai 72-vjeç është një nga artizanet më të vjetra në qytetin e Elbasanit. Prej 55 vitesh ajo end në tezgja qilima, rrugica dhe punime të ndryshme prej leshi dhe pambuku. Edhe pse është një zanat i vështirë dhe i rëndë për një grua, 72-vjeçarja kurr nuk është dorëzuar duke...

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ka zhvilluar takime me elektoratin e tij në zonën e Kamzës në Tirane, ku ka nënvizuar se vendi ndodhet në një gjendje kritike si pasojë e keqqeverisjes së socialistëve. Sakaq, Jozefina Topalli ka prezantuar kandidaten e Lëvizjes për Ndryshim në Elbasan, nga ky qytet...

Këto janë pamjet e konfliktit fizik mes kandidatit të Partisë Demokratike në Qarkun e Elbasanit, Luciano Boçi dhe biznesmenit Gjergj Luca, ngjarje për të cilën Boçi ka bërë edhe një kallëzim penal te Prokuroria e Elbasanit.

Këto janë pamjet e konfliktit fizik mes kandidatit të Partisë Demokratike në Qarkun e Elbasanit, Luciano Boçi dhe biznesmenit Gjergj Luca, ngjarje për të cilën Boçi ka bërë edhe një kallëzim penal te Prokuroria e Elbasanit. Por, nisur nga pamjet ku duket që biznesmeni Luca është sulmuar nga kandidati i...

Në pesë ditë në qarkun e Elbasanit janë vaksinuar kundër Covid-19 mbi 650 persona, personel të stafit pedagogjik. Në total, ky qark numëron 1600 të punësuar në sistemin arsimor, duke nisur që nga sistemi parashkollor që janë çerdhet dhe kopshtet. Sipas kreut të njësive vendore të shëndetit, procesi i vaksinimit...

Ndahet nga jeta ish-rektori i Universitetit të Elbasanit, prof. dr. Liman Varoshi. Profesor Varoshi vuante nga një sëmundje e rëndë.

Bindja Demokratike ka prezantuar kandidatët e saj për deputet në qarkun e Elbasanit. Ka qenë vetë kryetari i kësaj force politike, Astrit Patozi, që ka prezantuar kandidatët, ku dominojnë emrat e rinj jo vetëm në politikë, por edhe në moshë. Sipas Patozit, përplasja e shëmtuar mes simpatizantëve të dy forcave...

Hidhet nga kati i tretë i godinës së analizave në spitalin rajonal të Elbasanit një 24-vjeçar. Sipas informacioneve zyrtare nga Spitali i Elbasanit, 24-vjeçari është paraqitur në spital së bashku me babanë e tij. Ata kanë hyrë në godinën e analizave, ndërsa më pas në mënyrë të papritur, 24-vjeçari është...

Deklaratat e ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Elbasani për mundësinë e skualifikimit të disa kandidatëve për deputetë për shkak të problemeve që mund të kenë me ligjin apo figurën e tyre për shitblerje të votës, për drejtuesin politik të Partisë Socialiste të këtij qarku, janë shqetësime që...

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit u është përgjigjur shqetësimit të qytetarëve në lidhje me mungesën e një kinemaje publike në këtë qytet. E fundit që mbahet mend është prishur 5 vite më parë për t’i lënë vendin një godine shumëkatëshe, ku sipas kontratës do të gjente vend edhe kinemaja. Kryebashkiaku...

Prej më shumë se gjysmë dekade, qyteti i Elbasanit nuk ka një kinema. E fundit që elbasanasit e mbajnë mend, ka qenë kinema “11 nëntori”, e cila ndodhej në një zonë ku sot lulëzon një pallat shumëkatësh. Kur u prish kinemaja, autoritetet lokale premtuan se në ambientet e pallatit do...

Gjykata e Elbasanit ka dhënë masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për Sokol Skurën, kandidat i LSI-së në zgjedhjet e 25 prillit, pasi akuzohet për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa është arrestuar nga policia në aksin rrugor Elbasan-Librazhd gjatë natës të së dielës. Sipas burimeve nga policia e Elbasanit,...

Edhe në qarkun e  Elbasanit ka përfunduar faza e parë e vaksinimit kundër covid, mes personelit mjekësor për të vijuar me të moshuarit në shtëpitë e kujdesit e më pas me ato mbi 80 vjec. Pas vaksinimit të personelit shëndetësor në spitalet e qarkut, 16 vaksinime janë kryer tek të...

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në aksin rrugor Elbasan- Librazhd në vendin e quajtur Kryqëzimi i Cerrikut. Një trail (bot) ka përplasur një person që udhëtonte me biçikletë duke i shkaktuar lëndime të mëdha. I aksidentuari u dërgua menjëherë në spitalin e Elbasanit për ndihmë...

Lagjja “5 Maji” në qytetin e Elbasanit është ndër lagjet më të mëdha, por edhe më të harruara sa i takon investimeve në infrastrukturë. Mijëra banorë të kësaj lagjeje janë të detyruar të ecin në rrugë të pashtruara, që në periudhë pa shi ngrenë pluhur, ndërsa kur ka shi, krijohen...

Edhe spitali i tretë rajonal dedikuar të infektuarve me Covid, ai i Elbasanit, ka pritur pacientët e parë që kanë pasur nevojë për shtrim në pavijonin, dedikuar kësaj sëmundje. Godina ku është përshtatur pavijoni i Covid-it, me 81 shtretër, është rrethuar si të ishte një vendngjarje, ndoshta për t’i treguar...

Shqipëria njihet si vendi i shumë paradokseve. Një prej tyre është edhe fakti, që në një kohë kur shumica e të rinjve shqiptarë ankohen se nuk kane punë, një i ri turk vjen në vendin tonë dhe jo vetëm që hap një biznes, por shprehet se është edhe i kënaqur....

Ndërsa rastet e infektimeve me covid-19 dhe ato të vdekjeve si pasojë e këtij virusi po rriten dita-ditës, edhe spitali rajonal i Elbasanit është në gatishmëri për t’u kthyer në një spital i dedikuar “covid”, siç janë kthyer tashmë spitalet rajonale të Shkodrës dhe Vlorës. Bashkia e Elbasanit renditet ndër...

Dëbora dhe ngricat që përfshinë qytetin e Elbasanit kanë sjellë dëmtime edhe në monumentet e kulturës. Kalaja qindravjeçare e Elbasanit, e renditur si me e madhja në Ballkan në zonë fushore, është dëmtuar në portën hyrëse të saj, ku nga muri kanë rrëshqitur disa gurë. Bashkia ka konstatuar dëmtimet, duke...

Ndërsa në zonën e Shkodrës reshjet kanë shkaktuar përmbytje, në Mamël të Elbasanit, ato kanë shkaktuar rrëshqitje të shkëmbinjve dhe dherave, duke rrezikuar banesat dhe vetë jetët e banorëve të kësaj zone. Një prej familjeve të rrezikuara është ajo e Eduart Tocit, banesa e të cilit është vlerësuar si e...

Reshjet e shiut me intensitet të lartë kanë përfshirë qarkun e Elbasanit, gjatë orëve të natës dhe mëngjesit të sotëm. Nga shirat e rënë ka pasur rënie inertesh dhe aluvionesh në disa prej akseve rrugore, të cilat janë pastruar nga firmat kontraktuese. Po ashtu, disa fshatra të njësive administrative në...

Aksi nacional Elbasan-Rrogozhinë është e vetmja rrugë për 270 nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Fiqeri Balteza”, në Papër të Elbasanit për të shkuar nga shtëpia në shkollë dhe anasjelltas. Sapo dalin nga oborri i shkollës këta nxënës duhet të përballen me morinë e mjeteve të mëdha dhe të vogla që kalojnë...

Shifrat e infektimeve me Covid-19 po njohin rritje të vazhdueshme dhe të pandalshme edhe në qytetin e Elbasanit. Çdo ditë zyrtarizohen dhjetëra raste të reja, ndërsa në total janë mbi 1300 persona aktivë me Covid-19. Nuk është e vështirë të kuptosh që qytetarët nuk i zbatojnë siç duhet masat parandaluese...

Destinacionet turistike që vizitohen në stinën e dimrit kanë padyshim bukurinë dhe vështirësinë e tyre. Stebleva, në Librazhd, pjesë e Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë ofron një peisazh të mrekullushëm edhe gjatë stinës së ftohtë. Pyjet e mbuluara në dëborë, liqeni gjysmë i ngrirë, ajri i pastër janë disa nga fragmente që...

Në qarkun Elbasan, gjatë orëve të mbrëmjes së djeshme ka pasur reshje dëbore në zonat malore. Në zonat malore të Librazhdit si Stebleva, trashësia ka arritur nga 10-15 cm. Ndërsa, në Qafë Thanë trashësia ka arritur deri në 10 cm. Në pjesën tjetër të qarkut ka pasur pjesërisht reshje të...

Situata e përmbytjeve vijon të jetë problematike në veri të vendit. Shkodra është qarku më problematik ku disa fshatra ndodhen të rrethuara nga uji. Situata paraqitet më e qetë në jug të vendit. Vështirësi në qarkullim, shfaq aksi rrugor Vlorë-Sarandë në Borsh, aty ku rruga ka pësuar shkarje.

Ka rezistuar mbi 15 orë ndaj policisë dhe në fund është kapur i plagosur. Josif Kavaja, 45 vjeç, nga fshati Selte i Elbasanit, pasi ka terrorizuar banorët e zonës, ka bërë luftë edhe me policinë. Kjo e fundit u lajmërua pasditen e së enjtes nga banorët se Josifi qëllonte me...

Një 45-vjeçar nga Zavalina, në Elbasan, i është kërkuar nga policia t’i bëhet kontroll banesës së tij. 45-vjeçari nuk ka pranuar dhe ka qëlluar me armë në drejtim të efektivëve. Policia ka kërkuar shërbime shtesë. Në vendngjarje ka mbërritur RENEA dhe mësohet se po negocion me 45-vjeçarin. Ngjarja duket e...

Mbreti i tryezës në darkën festive të fundvitit, gjeli i detit, edhe këtë vit do të jetë një dhimbje koke më tepër për qytetarët e Elbasanit. Ndonëse çmimi për kilogram krahasuar me një vit më parë është disi më i lirë, sërish blerjet janë në nivele mjaft të ulëta, krahasuar...

Pandemia e COVID-19 që na ka shoqëruar që nga muaji mars i këtij viti, duket se ka ulur ndjeshëm edhe dëshirën e njerëzve për të dekoruar ambientet e tyre për festat e fundvitit. Ndryshe nga vitet e tjera, këtë vit në tregun e qytetit të Elbasanit, vërehen shitje shume të...

Ashtu sikurse në Tiranë, një protestë për vrasjen e 25-vjeçarit Klodian Rasha është mbajtur edhe në qytetin e Elbasanit. Punonjës policie, kryebashkiaku Gledian Llatja dhe sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla ndodheshin në qendër të qytetit, për të biseduar më minorenët të cilët dëmtuan kosha mbeturinash dhe ndriçimin...

Në qendrën e qytetit të Elbasanit, zbukurime dhe lodra të ndryshme për fëmijë kanë ndryshuar atmosferën e qytetit. E ndërsa në mbrëmje kjo atmosferë përveçse e bukur është edhe e sigurt, pasi nuk ka qarkullim automjetesh, nuk mund të themi të njëjtën gjë për orët e ditës. Gjatë ditës, automjetet...

Familja Shahini në qytetin e Elbasanit ka vetëm një ambient të vogël dhe një oxhak ku nxehin hekurin dhe gjithçka tjetër e bëjnë me dorë. Shahin Kurti është nga artizanët e rrallë që i ka rezistuar kohës dhe vazhdon të mbajë familjen me zanatin e trashëguar nga të parët e...