Çaku Tafa

Tri vatra zjarri janë aktivizuar, mesditën e sotme, në Fier, në vendin e quajtur Mbrostar, në Pishporo, dhe në lagjen e romëve në Fier. Efektivët zjarrfikës janë ndarë për të neutralizuar flakët në të gjitha vatrat, por më problematike situata u paraqit në lagjen e romëve në Levan. Fillimisht, zjarri...

Që në fillim, mënyra e anketimit në kuadër të Censit 2023, ka ngjallur reagime mes komuniteteve fetare në vendin tonë. Përgjigjet me dëshirë në lidhje me përkatësinë fetare apo praktikimin e riteve fetare, ka lënë të pakënaqur përfaqësuesit e besimeve në vend. Por myftiu i Fierit ka shkuar me tej,...

Uji i ndotur që vjen në çezmat e rreth 500 familjeve të fshatit Luar në bashkinë e Roskovecit dhe që këta banorë e paguajnë për ujë të pijshëm. Shumica e banorëve detyrohen që ujin për të pirë ta blejnë në qytet pranë autobotëve që e shesin. Ndërsa të pamundurit falënderojnë...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin Fier-Lushnje, në vendin e quajtur “Rotondo e Savrës”. Një kamion është përplasur me një ambulancë dhe si pasojë e përplasjes së fortë ka ndërruar jetë pacienti që po transportohej. Ndërkohë, të lënduar kanë mbetur drejtuesi i ambulancës, infermierja dhe vajza që po...

“Arrest me burg” ka vendosur gjykata e Shkallës së parë të rrethit gjyqësor Fier për 1 prej 4  shtetasve që u arrestuan pak ditë më parë nga uniformat blu në kuadër të megaoperacionit mbarëkombëtar “Tempulli”. Nga 4 të ndaluarit, dy prej tyre janë paraqitur në seancë, për një vazhdon ende,...

Nisen me dëshirë për të parë një vendbanim antik, por rruga e rrënuar i kthen mbrapsht. Kështu e kanë pësuar disa qindra turistë që kanë patur interes për vendbanimin antik të Gurzezës, në Cakran të Fierit. Këtë sezon veror, kjo rrugë ka bërë që qindra turistë të kthehen dhe mos...

Një zjarr masiv ka rënë, ditën e sotme, në Konjat të Lushnjës, pranë aksit nacional Lushnjë-Rrogozhinë. Si pasojë e përhapjes së flakëve pranë kanalit anësor janë përfshirë nga flakët tri magazina dhe një automjet. Në vendngjarje ndodhen 4 automjete zjarrfikëse, ndërkohë që në ndihmë për shuarjen e flakëve kanë shkuar...

Një zjarr është shënuar pranë fushës së mbetjeve urbane në Lushnjë. Zjarri ka rënë në kanalin ngjitur me fushën, ndërsa pranë ndodhen edhe disa banesa. Aktualisht po punohet për shuarjen e flakëve të cilat fillimisht po djegin shkurre dhe kallama.

Një zjarr masiv ka rënë në zonën e Peshtanit të Madh ku po digjen ullishte e shkurre. Terreni është i vështirë, zjarrfikësit po luftojnë edhe me mjete rrethanore pasi fryn erë e fort që ndihmon edhe flakët e zjarrit. Burime nga zjarrfikëset në terren thonë se rrezikohen 4 deri 5...

Një aksident i rëndë ka ndodhur, mëngjesin e së enjtes, në afërsi të Qafës së Koshovicës në Fier, ku janë përfshirë dy automjete. Një automjet tip “Benz” është përplasur me një furgon mallrash dhe si pasojë e përplasjes së fortë janë plagosur dy drejtuesit e mjeteve, të cilët janë dërguar...

Një vatër zjarri ka marrë përmasa masive në kodrat midis Radostinës dhe Shëndellisë në Fier. Zjarri është pikasur mesditën e sotme nga banorët e zonës, të cilët kanë njoftuar shërbimet zjarrfikëse. Fillimisht flakët kanë përfshirë bimësi dhe më pas të favorizuara edhe nga era janë përhapur me shpejtësi në parcelat...

Zjarri në Zhamë të Lushnjës është vënë nën kontroll falë edhe ndihmës së efektivëve të Forcave të Armatosura, të cilët u kanë ardhur në ndihmë forcave zjarrfikëse. Përgjatë gjithë natës ata kanë qëndruar në terren për të bërë të mundur izolimin e flakëve, të cilat në mesnatë morën një përhapje...

Një zjarr masiv ka përfshirë mbrëmjen e sotme kodrat me ullishte në fshatin Zhamë të Lushnjës. Të favorizuara nga era, flakët po përhapen me shpejtësi duke u afruar dhe pranë banesave. Në vendngjarje ndodhen forcat zjarrfikëse, të cilat po punojnë për neutralizimin e flakëve. Ministri i Brendshëm Taulant Balla është...

Një zjarr ka përfshirë mëngjesin e kësaj të shtune një banesë në katin e tretë të një pallati 5- katësh në lagjen “ 15 Tetori” në Fier. Zjarri ka rënë në ambientet e kuzhinës ku fillimisht kanë marrë flakë aspiratori dhe soba duke alarmuar jo vetëm familjarët, por edhe banorët...

Një zjarr ka përfshirë katin e parë të një pallati në qendër të Lushnjës. Si pasojë e flakëve, është shkrumbuar totalisht e gjithë banesa, ndërsa e moshuara që ndodhej në të, ka qenë duke gatuar. Sipas burimeve, pasi është larguar në një moment, flaka nga bombola që gatuante është përhapur...

Ky curril uji është e vetmja mundësi për banorët e fshatit Gjinoqar në bashkinë e Patosit që të mbushin ujë për të pirë. Kjo është situata që është prej vitesh në këtë zonë. Disa nga banorët kanë hapur puse dhe vijnë te ky burim vetëm për të mbushur ujë për...

Një aksident rrugor ka ndodhur mesditën e kësaj të diele në lagjen “Liri Gero” në qytetin e Fierit. Sipas të dhënave paraprake, një automjet ka përplasur një person i cili ka qenë duke udhëtuar me biçikletë. Si pasojë e përplasjes, i dëmtuari ka marrë lëndime në trup dhe është dërguar...

Pamjet tregojnë pasojat e zjarrit masiv që përfshiu kodrat e fshatin Jarua të Fierit. Përpjekjet për të vënë nën kontroll zjarrin kanë sfiduar në kuptimin e plotë të fjalës edhe shërbimet zjarrfikëse të Fierit, Patosit dhe Roskovecit. Sipas shefit të repartit zjarrfikës të Fierit, sipërfaqja e përshkuar nga zjarri mund...

Një sipërfaqe e konsiderueshme me ullinj në kodrat e fshatin Jarua të Fierit është përfshirë nga flakët. Vatra e zjarrit rrezikoi edhe banesat e zonës, por ndërhyrja e zjarrfikësve të ndihmuar edhe nga banorët e zonës, ka bërë të mundur mbajtjen nën kontroll të flakëve por jo fikjen e tyre.

Një vatër masive zjarri është shfaqur në kodrat me ullinj pranë fshatit Jarua të Fierit. Flakët e favorizuara edhe nga era kanë qenë shumë pranë banesave të fshatit dhe vetëm ndërhyrja fillimisht e banorëve të zonës dhe më pas edhe mjeteve zjarrfikëse ka bërë të mundur ndërprerjen e përparimit të...

Shërbime me orë të shtuara dhe mbi 70 masa disiplinore në ditë, janë disa nga mënyrat me të cilat policia rrugore e Fierit po përpiqet të disiplinojë fluksin e shtuar te automjeteve në këto ditë gushti.

Qarku i Fierit si një nyjë lidhëse e autostradave dhe akseve kryesore nacionale që të çojnë në bregdetin e jugut të vendit, këto ditë gushti po përballet me një fluks të shtuar të mjeteve, si në rrugët e qytetit ashtu edhe ato jashtë tij. Për të disiplinuar këtë fluks sektori...

Një aksident i rëndë ka ndodhur, mëngjesin e sotëm, në qendër të Fier-Sheganit në Lushnjë. Dy automjete, njëri tip ”Audi“ me targa italiane dhe një kamionçinë transporti janë përplasur me njëra-tjetrën, rreth orës 5:30. Si pasojë e përplasjes, të dy drejtuesit e automjeteve janë dëmtuar dhe janë transportuar në spital...

Paguajnë faturat çdo muaj, por ujë nuk kanë. Ky është realiteti në këto ditë të nxehta i 200 familjeve të fshatit Belinë në bashkinë e Patosit. Edhe ai pak ujë që u vjen ne rubineta një herë në dy apo tre ditë është i papijshëm dhe madje nuk mund të...

Një aksident i rëndë ka ndodhur rreth orës 15:00 në afërsi të vendit të quajtur “Qafa e Koshovicës” në aksin Fier- Levan. Dy automjete janë përplasur me  njëra – tjetrën ndërkohë që si pasojë e përplasjes njeri prej mjeteve, ka përfunduar ne kanalin anësor të rrugës. Fatmirësisht nuk ka patur...

Një automjet tip “Mercedes” ka marrë flakë teksa lëvizte në autostradën Levan-Tepelenë, në afërsi të fshatit Fratar. Dyshohet se mjeti ka marrë flakë për shkak të një defekti në sistemin elektrik. Drejtuesi i mjetit që udhëtonte me familjen ka ndaluar sapo ka pikasur tymin që dilte nga pjesa e përparme...

Mëngjesin e kësaj të enjteje, aty ku për ditë me radhë sipërfaqe të tëra u shkrumbuan nga flakët në zonën e Peshtanit dhe Kreshpanit në Fier, situata duket e normalizuar. Flakët janë vënë në kontroll, ndërkohë që ende nuk ka një bilanc paraprak të dëmeve. Aktualisht në terren, ndodhen dy...

Një sasi lënde plasëse ka shpërthyer pranë një banese në Lushnje, gjatë mbrëmjes së sotme. Policia sqaron se nga shpërthimi janë shkaktuar vetëm dëme materiale. Shpërthimi në banesën e Altin Lamçes ndodh për të tretën herë, ndërkohë që ende nuk ka një pistë apo një autor për këtë ngjarje. Shpërthimi...

Masivet pyjore të Peshtanit dhe Kreshpanit në Fier edhe mëngjesin e kësaj të mërkure vijojnë të jenë në pushtetin e flakëve. Një vatër e cila ka qëndruar aktive përgjatë gjithë natës, ka marrë përhapje më të gjerë duke rrezikuar edhe banesat në Kraps, por falë ndërhyrjes së shpejtë të mjeteve...

Zjarri në pyllin me pisha në Kraps të Fierit është riaktivizuar sërish. Burimet bëjnë me dije se flakët po përhapen me shpejtësi për shkak të terrenit “grykë” dhe erërave të forta që favorizojnë shtrirjen e tyre në një sipërfaqe më të gjerë. Flakët kanë përfshirë edhe disa banesa në zonën...

Rreth 15 hektarë me pisha, dushk e shkurre, është sipërfaqja e dëmtuar deri tani nga zjarri masiv, i cili përfshiu mesditën e sotme zonën e Peshtanit në Fier. Flakët janë përhapur me shpejtësi dhe pavarësisht përpjekjeve të zjarrfikësve nuk është bërë ende i mundur neutralizimi i tyre. Ndërkohë që terreni...

Një automjet tip “ BMW” ka marrë flakë në ecje në autostradën Lushnje Fier, në afërsi të vendit të quajtur “Pushimi i shoferit”. Mjeti me targa AA 022 CZ ka marrë flakë në ecje ndërkohë që drejtuesi së bashku me dy familjarë kanë arritur të dalin jashtë pa dëmtime. Sipas...

Teksa fermerët e zonës së Kallmit ne Fier ndodhen në kulmin e prodhimit të shalqirit, pikat e grumbullimit janë kthyer në një problem për shitjen e produktit. Fermerët kërkojnë krijimin e pikave të grumbullimit në zonë pasi transporti në zonat më të largëta, është përkthyer në një kosto të shtuar për ta. Gjithashtu vendosja e një çmimi tavan është kërkesa që këta fermerë kanë, teksa i druhen rënies së çmimeve.

Fermerët e shalqinit në Kallm të Fierit, zonë e njohur për kultivimin e kësaj kulture, kanë nisur prej disa ditësh nxjerrjen në treg. Çmimi aktualisht është 30 lekë por kultivuesit i tremben rënies së çmimit teksa apelojnë për një pikë grumbullimi. Shalqini, një nga kulturat bujqësore që prodhohet më së...

Të harruar në vendin e tyre, mund të cilësohen banorët e fshatit Rrungaj. Kjo zonë njihet vetëm si nocion gjeografik në bashkinë e Fierit, pasi për investime dhe vëmendje as që bëhet fjalë.

Të harruar në vendin e tyre, mund të cilësohen banorët e fshatit Rrungaj. Kjo zonë njihet vetëm si nocion gjeografik në bashkinë e Fierit, pasi për investime dhe vëmendje as që bëhet fjalë. Dikush llogarit se si do t’ia bëjë pasi me kalimin e moshës nuk do të ketë më...

Plazhe që në letra e kanë të kontraktuar vrojtuesin por që në realitet mungon. Apo plazhe të tjerë që nuk kanë as kufi për lejimin e notimit dhe as sinjalistikë informuese për pushuesit. Këto janë mangësitë që has rëndom në vijën bregdetare, ku e njëjta problematikë përsëritet çdo vit, ndërsa shënohen gjithnjë e më shumë viktima edhe si pasoje e këtyre mangësive.

Plazhe që dynden nga shezlongë me pagesa të majme, por deri këtu. Pasi kur vjen puna edhe te kushtet minimale që duhet të plotësohen për sigurinë e atyre pushuesve që paguajnë, askush nuk kujdeset. A2 CNN realizoi një vëzhgim në dy plazhe në zona krejt të ndryshme. Një pranë Durrësit,...

Një aksident ka ndodhur paraditen e sotme në vendin e quajtur “Kthesa e Patosit”, një autobot gazi është përplasur me një automjet tip “Toyota”. Nga përplasja e fortë, automjeti është dëmtuar pothuajse totalisht, ndërkohë që drejtuesi i mjetit është transportuar drejt spitalit rajonal të Fierit, ku ndodhet nën kujdesin e...

Një sipërfaqe prej 16 hektarësh, e mbjellë me grurë, është përfshirë nga flakët mesditën e sotme, në fshatin Topojë të Fierit. Sipërfaqja në pronësi të një prej kultivuesve më të mëdhenj të grurit në zonë, Mili Sako, është shkrumbuar vetëm për pak minuta, pasi flakët e favorizuara edhe nga era...

Prodhimet bujqësore janë e vetmja mundësi për banorët e fshatrave që të sigurojnë ato pak fitime monetare si dhe pak rezerva ushqimore për familjet e tyre dhe bagëtitë që mbajnë. Por kur edhe kjo mundësi minimale u bëhet e pamundur, atëherë zgjidhja e vetme u mbetet largimi. Dikur me 800...

Një aksident ka ndodhur pasditen e së martës në aksin Fier-Seman ku një autokombanjë është përplasur me një kamion. Për pasojë, qarkullimi në këtë aks rrugor është bllokuar për 1 km. Mungesa e sinjalistikës dhe rruga e ngushtë që nuk lejon shkëmbimin e mjeteve të tonazhit të rëndë ka sjellë...

Prodhimet bujqësore të stinës këtë vit janë më çmime më të larta në tregun fundor, ku i ofrohen konsumatorëve. Dhe nisur nga këto çmime, rrjedhimisht mund të mendosh që edhe fermerët duhet të kenë mbetur të kënaqur. Por në realitet situata është krejt e kundërt. Një nga fermerët që kultivon...

Një automjet ka marrë flakë në fshatin Behaj të Mallakastrës, në aksin rrugor Levan-Tepelenë. Makina “Benz”, me targa AA615RX, ka marrë flakë në ecje, ndërsa fatmirësisht shoferi ka dalë nga mjeti sapo ka diktuar tymin. Mësohet se zjarri është shkaktuar nga një defekt teknik. Ndërkohë që janë njoftuar zjarrfikësit, të...

Sipërfaqe të tëra me sera të investuara për kultivimin e domateve dhe në fund pronarët po synojnë largimin nga vendi. Cilësia e parë, prodhim i bollshëm, por nuk ka as shitje dhe as çmim. Ky është konkluzioni i fermerëve të Roskovecit që kultivojnë domaten, të cilët shprehen se me prodhimin...

Një aksident me pasojë një person të plagosur ka ndodhur pasditen e së premtes në autostradën Fier-Lushnje. Automjeti tip “Benz” me drejtues shtetasin Gj. N., 45 vjeç, është përplasur me motomjetin me drejtues shtetasin G. S., rreth 60 vjeç, banues në Hoxharë, Fier. A2 CNN ka mësuar se aksidenti ka...

Vija bregdetare e Semanit dhe Darëzezës, në Bashkinë e Fierit, mund të cilësohet si një ndër më natyralet në bregdetin e Adriatikut në vendin tonë.

Vija bregdetare e Semanit dhe Darëzezës, në Bashkinë e Fierit, mund të cilësohet si një ndër më natyralet në bregdetin e Adriatikut në vendin tonë. Rëra e kësaj vije bregdetare vlerësohet edhe si mjaft kurative. Dhe si e tillë zona frekuentohet rregullisht jo vetëm në verë, por edhe gjatë stinëve...

Prej 5 muajsh pa paga, punëtorët e inceneratorit të Fierit kanë bllokuar punen duke moslejuar shkarkimin e mjeteve me mbetjet urbane te bashkive dhe njësive administrartive të qarkut të Fierit. Ky impiant prej disa muajsh eshte sekuestruar për llogari të hetimeve të nisura nga SPAK.

Rreth 20 punëtorë të inceneratorit të Fierit kanë bojkotuar punën, paraditen e kësaj të marte, duke bllokuar hyrjen e automjeteve që kryejnë shkarkimin e mbetjeve urbane të 6 bashkive të Qarkut Fier. Punëtorët pohojnë se kanë 5 muaj pa marrë pagat dhe disa muaj pa sigurime shoqërore. Ata pohojnë të...

Jetojnë mbi naftë, por nuk kanë çfarë të pinë dhe me çfarë të lahen. Ky është realiteti i banorëve të Visokës në bashkinë e Mallakastrës. Në fshatin me puse nafte, banorët përdorin ende kafshët për të mbushur ujë për nevojat më jetike. Ankesat e tyre janë dëgjuar me qindra herë...