Dea Kozma

LeBron James ka arritur marrëveshje me ekipin e Los Angelos Lakers, për shumën e 97,1 milionë dollarëve, siç raport ESPN. Kontrata përfshin edhe opsionin e rinovimit për një tjetër vit, për sezonin 2024-2025, njofton agjenti I basketbollistit, Rich Paul. James, i cili ka hyrë në sezonin final për shumën 44,5...

Pas afro  dy dekadash , Erzeni është rikthyer në Kategorinë Superiore . Ekipi shijakas do të garojë mes më të mirëve në futbollin shqiptar si nënkampione e Kategorisë së Parë sezonin e kaluar . Një projekt serioz dhe me ambicie për të ardhmen. Në këtë formë kanë menduar të surprizojnë...

Një deklaratë në Twitter ka trazuar gjithë botën e futbollit . Elon Musk, njeriu më i pasur në botë, ka shkruar në faqen e tij zyrtare në Twitter se dëshiron të blejë Manchester United. Kaq mjaftoi që tifozët e “Djajve të Kuq” të ëndërronin se kjo ishte një deklaratë serioze...

Një derbi shqiptar është Play Off-in e Conference League. Shkupi përballet këtë të enjte me Ballkanin në takimin e parë në arenën europiane. Për herë të parë në histori do të kemi një skuadër me origjinë shqiptare në grupet e Conference League, kjo për shkak se cili ekip të kualifikohet...

Atletico Madrid e ka nisur në mënyrën më të mirë sezonin e ri, pasi mposhti 3-0 Getafen në transfertë. Një ndeshje pa histori në fakt, pasi skuadra nga Madridi dominoi për 90 minuta duke tundur 3 herë rrjetën kundërshtare. Rezultati u zhbllokua që në minutën e 15-të me Alvaro Moratën...

Kur kanë mbetur dhe pak ditë nga merkato e verës, skuadrat e Superligës shqiptare po kryejnë transferimet e fundit për sezonin e ri. Albi Alla është zyrtarisht një futbollist i Laçit. Alla është një emër i njohur për futbollin shqiptar pasi në të kaluarën e tij ai ka qenë pjesë e...

Real Madrid e ka nisur me këmbën mbarë sezonin e ri. Pas fitimit të Superkupës, madrilenët triumfuan dhe në ndeshjen e parë në La Liga kundër Almerias dhe siguruan 3 pikëte para në kampionat. Fillimi i ndeshjes nuk ishte më i miri për skuadrën e Carlo Ancelottit, pasi u ndëshkuan...

I etur për të fituar gjithçka me Juventusin. Pas zyrtarizimit tek bardhezinjtë, Filip Kostic foli për herë të parë si një futbollist i ekipit italian. Ai theksoi se nuk ka menduar gjatë për të firmosur me “Zonjën e vjetër” dhe, sipas tij, Juventus ka cilësi për të fituar çdo trofe: “Nuk është...

Shqipëria ka siguruar 3 medalje në Kampionatin Europian të Peshëngritjes për të rinj. Edhe pse vetëm 15 vjeç, Enkileda Carja arriti të dalë e para në kategorinë e peshave 55 kg. Për peshëngritësen nga Elbasani, ky ishte konkurrimi i parë në arenën ndërkombëtare, duke lënë gjurmë me tri medalje bronzi....

Borussia Dortmund vuan, por në fund ia del të sigurojë 3 pikë në javën e dytë të Bundesligës gjermane. Verdhezinjtë përmbysën Freiburg në transfertë dhe morën fitoren e dytë në po kaq ndeshje. Fillimi ishte më i mirë për vendasit, që prodhuan shumë raste dhe u shpërblyen në minutën e...

20:12 - 12.08.2022

Pasioni për hipizimin

Hipizimi është një sport që kërkon vullnet të jashtëzakonshëm, dëshirë, forcë dhe durim për të arritur në finish. Sot ka shumë të apasionuar që e shohin këtë sport si një nga gjërat më të rëndësishme në jetën e tyre. Dikur hipizmi konsiderohej një sport prestigjioz dhe shumë pak njerëz kishin luksin ta praktikonin. Kjo për shkak se mund ta ushtronin vetëm të pasurit, ata të cilët ishin në gjendje të stërvitnin kuaj të shpejtë, të destinuar vetëm për këtë lloj gare.

20:08 - 12.08.2022

Pasioni për hipizimin

Hipizimi është një sport që kërkon vullnet të jashtëzakonshëm, dëshirë, forcë dhe durim për të arritur në finish. Sot ka shumë të apasionuar që e shohin këtë sport si një nga gjërat më të rëndësishme në jetën e tyre. Dikur hipizmi konsiderohej një sport prestigjioz dhe shumë pak njerëz kishin...

Lajme të mira për Interin në nisje të sezonit të ri. Marcelo Brozovic dhe Stefan de Vrij janë stërvitur me grupin dhe janë gati për ndeshjen e parë të kampionatit përballë Lecce. Të dy lojtarët kanë marrë ngarkesën e plotë dhe mbetet për t’u parë nëse Simone Inzaghi do ta...

Esat Mala mund të quhet futbollisti më i ri i Vllaznisë. 23-vjeçari nga Prizreni është fotografuar në stërvitje me kuqeblutë dhe shumë shpejt pritet zyrtarzimi nga klubi. Mala kishte mbetur pa skuadër, pas përfundimit të huazimit te Partizani  dhe ekipi turk i Giresunspor, ndërpreu bashkëpunimin me lojtarin, pasi nuk e...

Shkëndija e Tetovës jep gjithmonë “shkëndija” në Europë. Dhe këtë gjë e kanë vërtetuar dhe këtë sezon.   Kuqezinjtë janë një hap larg “play off”-it në Conference League dhe i kanë të gjitha gjasat për t’u kualifikuar më tej. Pas barazimit 1-1 në ndeshjen e parë ndaj suedezëve të AIK,...

Pasioni ndonjëherë të bën të harrosh çdo gjë tjetër. Regbi është një nga ato sportet e reja në Shqipëri ku mbështjeta është minimale, kushtet lënë shumë për të dëshiruar dhe e vetmja gjë që nuk mungon është dëshira për të qenë gjithmonë protagonist dhe mes më të mirëve në Europë.

Pasioni ndonjëherë të bën të harrosh çdo gjë tjetër. Regbi është një nga ato sportet e reja në Shqipëri ku mbështjeta është minimale, kushtet lënë shumë për të dëshiruar dhe e vetmja gjë që nuk mungon është dëshira për të qenë gjithmonë protagonist dhe mes më të mirëve në Europë....

Pas 6 muajsh te Barcelona, Pierre-Emerick Aubameyang mund të largohet nga klubi katalanas. 33-vjeçari, pavarësisht se u përshtat shpejt me skuadrën e Xavit, mund t’i japë lamtumirën më shpejt seç pritej. Me arrjen e Lewandowski, hapësirat e tij për të luajtur bëhen të pakta dhe për këtë po mendon rikthimin...

Tottenham është rikthyer në garë për sulmuesin e Romës, Nikolo Zaniolon. Në Itali raportojnë se skurdra e Antonio Contes po përgatit një ofertë tunduese që nuk mund të refuzohet as nga verdhekuqtë dhe as nga lojtari.  Anglezët kanë gati 50 milionë euro për kartonin e 23-vjeçarit ndërsa italianet e vlerësojnë...

Roma në sulm për Wijnaldum dhe Belotti. Pasi fituan Conference League, kryeqytetasit e Italisë synojnë të sigurojnë të tjera trofe këtë sezon. Pas mbërritjes së Dybala, verdhekuqtë janë interesuar për një zëvendësues të Tammy Abraham, dhe emri që po qarkullon së fundmi është ai i Andrea Belottit. Sulmuesi 28-vjeçar është...

Milan dhe Inter janë përplasur në një tjetër derbi në merkaton e verës. Dhe këtë herë, objektivi i përbashkët për të përforcuar skuadrën është mbrojtësi i kombëtares shqiptare, Berat Gjimshiti. Lajmi i bujshëm raportohet nga një portal i klubit bergamask “TuttoAtalanta”, që publikon zhvillimet e fundit sa i takon lëvizjes së lojtarëve....

Futbollisti i kombëtares shqiptare Rei Manaj ka debutuar, këtë të hënë, në një ndeshje zyrtare me skuadrën e Watford. 25-vjeçari luajti për disa minuta në fushë dhe ishte pjesë e suksesit 1-0 ndaj Sheffield United, duel i vlefshëm për javën e parë të kampionatit në kategorinë e dytë angleze. Sulmuesi...

Luis Suarez u rikthye në mënyrë madhështore te Nacional, klubi uruguaian ku nisi karrierën në vitin 2005. Sulmuesi iu bashkua ekipit nga Montevideo me ndihmën e mikut të tij, Lionel Messi. Ylli i Paris Saint-Germain i huazoi çarterin me vlerë 14 milionë euro, në mënyrë që Luis Suarez dhe familja...

Real Madrid duket i vendosur për të siguruar një sulmues këtë merkato vere dhe në listën e madrilenëve është dhe futbollisti i kombëtares shqiptare, Armando Broja. Sipas faqes prestigjiozes AS, Broja, i cili e kaloi sezonin e kaluar në huazim te Southampton në Premier League, është një nga emrat e...

Myrto Uzuni duket se është gati për sezonin e ri. Futbollisti i kombëtares shqiptare ishte protagonist në ndeshjen kundër Real Madrid Castilla duke i dhuruar fitoren skuadrës së tij. Beratasi ndërtoi gjithçka vetë pasi mori topin në mesfushë, pasoi për shokun e skuadrës dhe më pasi e dërgoi sferën në rrjetë....

Një sjellje e pahijshme dhe aspak sportive. Në ndeshjen Fenerbaçe-Dynamo Kiev, e vlefshme për kualifikueset e turit të dytë në Champions League, tifozët vendas lanë shumë për të dëshiruar. Pas golit të parë të pësuar nga ukrainasit, tifozët e klubit turk brohoritën emrin e presidentit rus Vladimir Putin. Kjo situatë...

Tashmë është zyrtare. Laçi përforcohet në mesfushë. Futbollisti polak, Ariel Borisjuk, është veshur bardhezi. Ka qenë vetë klubi kurbinas i cili me ane të një postimi njoftoi tifozët për arritjen e marrëveshjes. 30-vjeçari ka një të kaluar në skuadra elitare, si Legia e Varshavës në Poloni apo Queens Park Rangers...

Një pritje madhështore që as në ëndrrën të bukur nuk mund ta kishte imagjinuar. Paolo Dybala është prezantuar si lojtari iri i Romës në sheshin kryesor të qytetit ku rreth 10 mijë tifozë kishin dalë për ta përshëndetur. Me këngët e skuadrës së zemrës në sfond dhe me fanellën e...

Ka marrë fund dhe rrugëtimi I të vetmes skuadër shqiptare në Champions League. Shkupi nuk arriti të bëjë dot mrekullinë përballe gjigandëve të Dinamo Zagrebit . Pas barazimit 2-2 në Kroaci, Kampionët e Maqedonisë së Veriut u mundën minimalisht në shtëpi në një ndeshje të vështirë por të luftuar deri...

Data e fillimit për kampionatin italian ka sjellë shumë polemika. Momentalisht është caktuar 13 gushti, por duke parë situatën qe po kalon vendi, me temperaturat e larta, klubet kanë dalë kundër. Sipas tyre lojtarët nuk mund të japin më të mirën e tyre pa marrë parasysh dhe rreziqet e shëndetit....

Torino interesohet për shërbimet e Marash Kumbullës. Pasi shitën Bremer tek Juventus, klubi torinez po kërkon një zëvendësues të denjë për mbrojtësin dhe emri më i përfolur është ai i shqiptarit, Marash Kumbulla. Torinezët synojnë të afrojnë në skuadër 22-vjeçarin, teksa propozojnë një huazim me të drejtë blerjeje. Gjithsesi, trajneri...

Tifozët e Juventusit janë në ankth për Pol Pogban. Bardhezinjtë kanë marrë lajmin më të keq të mundshëm përpara fillimit të sezonit të ri. Një nga goditjet e merkatos së verës, si Paul Pogba, është dëmtuar dhe ka lënë përgjysmë stërvitjen me ekipin. Lajmin e ka konfirmuar dhe vetë faqja...

Manchester United duket se është dorëzuar dhe është gati ta lë të lirë Cristiano Ronaldo-n këtë verë, por vetëm me formulën e huazimit. Djajtë e Kuq kërkojnë të rinovojnë kontratën e Ronaldo-s, pavarësisht se super portugezi ka shprehur dëshirën për t’u larguar nga “Old Trafford”. Por United nuk është i këtij...

Real Madrid ka “blinduar” tre futbollistë të rëndësishëm në prag të sezonit të ri. Bëhet fjalë për 3 lojtarë brazilianë si Militao, Vinicius Junior dhe Rodrygo. Qendërmbrojtësi ka firmosur deri në vitin 2028 me rritje page. Militao do të përfitojë 7 milionë euro në sezon, plus bonuset e përfshira, në...

Juventus nuk di të ndalet në merkaton e verës. Pas Paul Pogba dhe Angel Di Maria, “Zonja e Vjetër” është gati të afrojë një tjetër emër të madh. Në Itali, raportojnë se bardhezinjtë po kërkojnë  jo vetëm një zëvendësues për Vlahoviç, por që të luajë dhe krahë tij, dhe emri...

Tifozët e Barcelonës kanë nisur të ëndërrojnë. Pas triumfit në miqësoren e luksit përballë Real Madrid, presidenti Joan Laporta ka bërë një deklaratë që i surprizoi të gjithë. Ai theksoi se cikli i Messi-t te Barcelona nuk është mbyllur ende, çfarë bëri që të gjithë të mendojnë lidhur me një...

Fiorentina po bën çmos për të siguruar shërbimet e Ndeim Bajramit. Mediat italiane bëjnë të ditur se kjo javë do të jetë vendimtare për të ardhmen e fantazistit. Drejtuesit e Fiorentinës do të takojnë menaxherin e njohur të lojtarit, Fali Ramadani dhe pritet që dy palët të arrijnë në një akord...

Juventus fitoi miqësoren e parë në turneun amerikan në Las Vegas. Bardhezinjtë mposhtën 2-0 skuadrën meksikane të Guadalaharës në një sfidë të dominuar nga fillimi deri në fund. Rezultati u zhbllokua që në minutën e 10 kur Da Graca tundi rrjetën kundërshtare. Pas tij, në pjesën e dytë, Compagnon dyfishoi...

Merkato e Milanit nuk ka nisur në mënyrën më të mirë ose të paktën siç çdo tifoz kuqezi priste pas fitimit të titullit kampion. Blerje e talentit të Brugge, De Ketelaere është kthyer në një telenovelë të gjatë me shumë seri. Edhe pse belgu e kandarë mendjen se do të...

Tirana e ka gjetur zëvendësuesin e Kristi Vangjelit, që me shumë gjasa do të jetë Artan Karapici. Për trajnerin Orges Shehi, Karapici është një njohje e vjetër, pasi përveçse kanë luajtur bashkë, janë dhe të dy nga Durrësi e së bashku mund të formonin një dyshe të mirë drejtimi për...

Tashmë nuk ka më dyshime. Tenisti serb, Novak Djokovic, nuk do të luajë në turneun Masters të Montrealit, i programuar të nisë në datën 5 gusht. Lajmin e konfirmuan organizatorët e këtij turneu, që thanë se të gjithë pjesëmarrësit duhet të jenë të vaksinuar, për shkak se numri i të...

Gleison Bremer është një futbollist i Juventusit. “Zonja e vjetër” prezantoi mbrojtësin brazilian me anë të një videoje në rrjetet sociale. Ky tranferim i kushtoi Juventusit 41 milionë euro, të cilët do t’i paguajë në tri këste, si dhe një bonus deri në 8 milionë euro në varësi të objektivave...

Paulo Dybala është prezantuar zyrtarisht si futbollist i Romës. Pasi e mbylli me Juventusin pas 7 vitesh, sulmuesi argjentinas ka firmosur një kontratë 3-vjeçare që do ta mbajë të lidhur me verdhekuqtë për të paktën deri më 30 qershor 2025. Argjentinasi do të përfitojë 7 milionë euro në sezon dhe...

Robert Lewandowski u prezantua këtë të mërkurë si lojtari më i ri i Barcelonës. Së bashku me Presidentin e klubit, Joan Laporta, polaku bëri deklaratat e tij të para si lojtar i Barçës. “Jam shumë i lumtur që jam këtu. U desh shumë punë për t’iu bashkuar Barçës. E di...

Tashmë është zyrtare. Zlatan Ibrahimovic nuk di të ndalet. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Milani njoftoi tifozët kuqezi për nënshkrimin e rinovimit të kontratës me shtatlartin suedez. 40-vjeçari ka firmosur një marrëveshje që do e mbajë të lidhur me ngjyrat kuqezi deri në qershor të vitit të...

Pas lajmit të shumëpritur se Florian Marku do të boksojë përpara tifozëve shqiptarë në stadiumin kombëtar në Tiranë, tanimë është zyrtarizuar edhe kundërshtari i tij në ring. Ka qenë vetë kampioni i botës për Federatën IBF që ka njoftuar se në datën 25 gusht do të përballet me rivalin meksikan,...

Borussia Dortmund i ka tronditur tifozët e saj me lajmin e publikuar së fundmi. Afrimi i bujshëm në merkaton e verës, Sebastian Haller, ka zbuluar se është me tumor në testikuj. Haller kishte shprehur shqetësime të vazhdueshme dhe mungoi në ndeshjen miqësore ndaj Valencias për të mos rrezikuar. Ai braktisi...

Mungon vetëm zyrtarizimi. Mathijs De Ligt po përjeton orët e tij të fundit si një futbollist i Juventusit. Bayern Munchen, pasi ka siguruar të ardhurat nga shitja e Robert Lewandowski, ka rritur ofertën dhe sipas mediave italiane, Juventusi tani është gati të shesë mbrojtësin holandez. Oferta e gjermanëve është 75...

Ndërkohë që skuadrat shqiptare vijojnë përgatitjet për rrugëtimin e tyre në Europë, UEFA ka publikuar dhe kundërshtarët e tyre të mundshëm në rast kualifikimi në turin e tretë të Ligës së Konferencës. Tirana mund të ketë përballë Shakhtor Soligorsk, ose një nga fitueset e çifteve CFR Cluj-Inter Club D’Escaldes dhe...

Armando Sadiku ka firmosur me skuadrën Cartagena, e cila militon në ligën e dytë spanjolle. Sulmuesi i kombëtares ka nënshkruar një kontratë 1-vjeçare në këtë eksperiencë të radhës në Spanjë, ndërsa më parë ka luajtur dhe te Las Palmas, Malaga dhe Levante.

Një skuadër e ndërtuar me djem të rinj, premtues për të ardhmen dhe që ia dinë vlerën fanellës që mbajnë veshur. Është kjo filozofia e re e skuadrës së Teutës, ekipit kampion të Shqipërisë dy vite më parë. Atëherë kur dukej thuajse e pamundur, ata ia dolën  të rikthenin një...

Rey Manaj është gati për aventurën e tij të re në futbollin anglez. Pak ditë pasi u zyrtarizua si futbollisti më i ri i Watford, sulmuesi i kombëtares në një intervistë për faqen zyrtare të klubit shprehu objektivat e tij personale, si dhe prishtmëritë që ka nga ky sezon. “Menaxheri...

Vllaznia regjistroi një fazë perfekte përgatitore teksa edhe këtë herë shkodranët fituan me rezultatin e thellë 6-0 ndaj skuadrës austriake Oven Binder Splash. Tekniku Mirel Josa aktivizoi në fushë të gjithë lojtarët në dispozicion dhe sinjalet që mori ishin pozitive. Çdo gjë u vendos në pjesën e parë pasi kuqeblutë...

Drita e Gjilanit arriti të bëjë mrekullinë në Conference League pasi mposhti 3-0 finlandezët e Inter Turkut, duke u kualifikuar për në raundin e dytë të Conference League. Takimi i parë kishte përfunduar 0-1 në favor të miqve ndërsa këtë herë dardanët ishin dukshëm më superiorë dhe nuk e vunë...

Shkupi arriti një kualifikim mes vuajtjesh kur u duk se kishte gjithçka të sigurt. Pas fitores 3-0 në ndeshjen e parë, kampionët e Maqedonisë së Veriut u mposhtën 2-0 nga Lincoln Red Imps. Një ndeshje që u bë më e vështirë nga sa pritej për bardheblutë, që rrezikuan jo pak...

Pas nënshkrimit të suksesshëm të Sadio Mane nga Liverpooli, Bayern Mynihut po kërkon të forcojë mbrojtjen. Mbrojtësi i Juventusit, Matthijs De Ligt, është më afër se kurrë kampionëve gjermanë dhe bisedimet kanë avancuar mes dy klubeve. Ndërkohë që edhe holandezi ka dhënë dritën jeshile që ky transferim të realizohet. Sipas...

Tashmë nuk ka më dyshime. Bordeaux do të luajë mes amatorëve sezonin tjetër. Klubi nuk arriti të shlyejë detyrimet në kohë dhe Komisioni i Kontrolleve ka vendosur që ta rrëzojë atë në kategorinë e tretë. Një goditje e rëndë kjo jo vetëm për skuadrën, por gjithë të futbollin francez pasi...

Tirana është gati për duelin me Dudelange, i vlefshëm për turin e parë të Champions League. Bardheblutë mbërritën mëngjesin e kësaj të marte në Luksemburg, pas një udhëtimi që zgjati rreth dy orë. Sipas programit, kryeqytetasit do të zhvillojnë dhe seancën e fundit stërvitore sot pasdite, ku ngarkesa do të...

Partizani luan këtë të enjte duelin e parë të Conference League përballë gjeorgjianëve të Saburtalos. Të kuqtë e Dritan Mehmetit vijojnë përgatitjet në kryeqytetet dhe siç raportohet gjendja e lojtarëve është e mirë. I vetmi dyshim për teknikun e kuq është Alban Hoxha. Gardiani i Portës ka 5 ditë që...

Cristiano Ronaldo mendon kalimin te Barcelona. Një lajm i bujshëm dhe që i ka surprizuar të gjithë, u përhap shpejt mbrëmjen e së hënës pas një postimi të prestigjiozes “AS”. Sipas tyre, presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, po darkonte me menaxherin Zhorzh Mendes dhe siç bëhet me dije një nga temat...