Denisa Pasholli

PRODUCER/PRESENTER

Çfarë duhet të dini për ceremoninë e betimit të presidentit të Shteteve të Bashkuara?

19:28 • 20 Janar 2021

Çfarë duhet të dini për ceremoninë e betimit të presidentit të Shteteve të Bashkuara?

“Betohem solemnisht se do të mbështes dhe mbroj Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara kundër të gjithë armiqve, të huaj dhe vendas; se do të mbaj besim të vërtetë dhe besnikëri ndaj së njëjtës; që e marr këtë detyrim lirshëm, pa asnjë rezervë mendore ose qëllim...

Lexo lajmin e plotë

Orët e errëta të demokracisë, çfarë ndodhi në ditën e konfirmimit të Biden?

18:36 • 20 Janar 2021

Orët e errëta të demokracisë, çfarë ndodhi në ditën e konfirmimit të Biden?

Më 6 janar, mijëra mbështetës të Trump mësynë godinën e Kapitolit, ndërsa kongresi ishte mbledhur për certifikimin e rezultatit të zgjedhjeve. Trazirat rezultuan në disa viktima, përfshirë një polic; shumë të plagosur, dhjetëra arrestime e vandalizma rreth vendit. Ja si përshkallëzoi situata. Atë mëngjes, mijëra...

Lexo lajmin e plotë

E ardhmja e mbretërisë britanike pas mbretëreshës Elizabetë

14:21 • 16 Janar 2021

E ardhmja e mbretërisë britanike pas mbretëreshës Elizabetë

Nga një studente, në të dashurën më të përfolur në botë dhe sot në një princeshë moderne, Katte Middleton ka bërë padyshim një udhëtim përrallor. Në më pak se një dekadë, vajza e thjeshtë, me një të shkuar normale, fitoi princin e kaltër dhe sot...

Lexo lajmin e plotë

Qark botës, të rinjtë me sytë nga viti 2021

14:20 • 09 Janar 2021

Qark botës, të rinjtë me sytë nga viti 2021

Në qoftë se për të moshuarit fokusi vitin e fundit ka qenë pandemia Covid-19 dhe gjetja e mënyrave për t’i shpëtuar infektimit, të rinjtë, kryesisht ata të lindur pas viteve ’90, panë botën e tyre totalisht të përmbysur gjatë 2020-ës, pikërisht për shkak të koronavirusit....

Lexo lajmin e plotë

Bota është më e bukur kur e sheh nga lart, fotot më të mira me dron për vitin 2020

14:42 • 02 Janar 2021

Bota është më e bukur kur e sheh nga lart, fotot më të mira me dron për vitin 2020

...

Lexo lajmin e plotë

Yjet që u shuan në vitin 2020

13:57 • 01 Janar 2021

Yjet që u shuan në vitin 2020

Skenaristi dhe producenti televiziv amerikan, Silvio Horta, që adaptoi hitin kolumbian, telenovelën “Yo soy Betty, la fea” në filmin që siguroi një Golden Globe dhe një cmim EMMY, si seriali më i mirë i transmetuar, “E shëmtuara Beti” me aktoren America Ferrera, u gjet i...

Lexo lajmin e plotë

Filmat premierë të vitit 2021

16:31 • 31 Dhjetor 2020

Filmat premierë të vitit 2021

Në thuajse 1 vit pandemi, studiot më të mëdha kinematografike nuk e ndalën punën, duke vijuar xhirimet edhe gjatë muajve të karantinës. Pandemia, megjithatë, bllokoi premierat botërore të filmave që pritej të bënin jehonë gjatë vitit 2020, duke shtyrë për vitin 2021 publikimin dhe shfaqjen...

Lexo lajmin e plotë

Industria ajrore në pandemi

15:26 • 31 Dhjetor 2020

Industria ajrore në pandemi

Pandemia COVID-19 paralizoi industrinë ajrore, ashtu si çdo biznes tjetër të globit, që prej muajit mars. Miliona fluturime, siç kurrë më parë nuk kishte ndodhur, u anuluan, teksa kompanitë më të mëdha ajrore nisën të raportojnë humbje rekord. Zgjidhja ishte shkurtimi i stafit. Me mijëra...

Lexo lajmin e plotë

Showbiz në pandemi

16:26 • 31 Dhjetor 2020

Showbiz në pandemi

Edhe pse në një vit të vështirë, në pandemi, asgjë nuk mungoi në përditshmërinë tonë, mes tyre muzika, filmat, martesat apo divorcet, si dhe ardhjet në jetë… Muzika Dhjetëra artistë publikuan këtë vit këngë të reja, shumë prej tyre dedikuar fansave dhe periudhës së vështirë,...

Lexo lajmin e plotë

Fotot më të bukura të vitit 2020, nga National Geographic

14:01 • 31 Dhjetor 2020

Fotot më të bukura të vitit 2020, nga National Geographic

...

Lexo lajmin e plotë

Filmat që duhet të shohim gjatë festave

17:24 • 24 Dhjetor 2020

Filmat që duhet të shohim gjatë festave

Vitet e fundit, filmat dedikuar krishtlindjeve, janë rikthyer, edhe më të dashura për ne, se kurrë më parë, duke u shndërruar në hite të padiskutueshme. Por të dashura mbeten edhe filmat e vjetër, ikonikët e Hollivudit, që kryesojnë renditjen, si më të ndjekurat përgjatë muajit...

Lexo lajmin e plotë

“Lufta” në Hollivud gjatë vitit 2021

13:25 • 19 Dhjetor 2020

“Lufta” në Hollivud gjatë vitit 2021

Gjatë vitit 2021, teksa bota është në pritje të shpërndarjes së vaksinës kundër koronavirusit, me shpresën se frika nga Covid-19 do të kalojë, klientët pritet t’i rikthehen si normalisht bareve e restoranteve, arenave sportive e kinemave. Por, teksa padurimi është i madh, po aq e...

Lexo lajmin e plotë

Udhëto me “pasaportën e imunitetit”, Hungaria pret turistë për festa, Islanda gati për liri të kufizimeve

17:04 • 06 Dhjetor 2020

Udhëto me “pasaportën e imunitetit”, Hungaria pret turistë për festa, Islanda gati për liri të kufizimeve

Që prej shpërthimit të pandemisë në Europë, mes shteteve të saj edhe në Hungari, aeroporti ndërkombëtar i Budapestit ka qënë thuajse bosh, pas qeveria vendosi ti mbyllë kufijtë, kryesisht për të huajt. Por nëse mund të sigurosh prova të besueshme se je shëruar nga Covid-19...

Lexo lajmin e plotë

Dezinformimi në Ballkan, Parlamenti Europian: Faktori i jashtëm ndikon që të “largohet” integrimi

14:26 • 06 Dhjetor 2020

Dezinformimi në Ballkan, Parlamenti Europian: Faktori i jashtëm ndikon që të “largohet” integrimi

Dezinformimi është një pjesë shume tipike për Ballkanin dhe e kudondodhur në politikën e këtyre vendeve pa përjashtim. Një raport i Parlamentit Evropian, i cili bën edhe një skanim shtet për shtet për dezinformimin dhe atë që ne e quajmë “fake news”, nga 2018 deri...

Lexo lajmin e plotë

Britani-BE, sot takimi final për marrëveshjen post-Brexit

13:37 • 06 Dhjetor 2020

Britani-BE, sot takimi final për marrëveshjen post-Brexit

Negociatorët e Britanisë dhe Bashkimit Europian do të takohen këtë të dielë në Bruksel, në atë çka ekipi britanik e cilëson si “hedhjen e fundit të zareve” në një përpjekje për të arritur një marrëveshje tregtare post-brexit. Kryeministri Boris Johnson dhe presidentja e Komisionit Europian,...

Lexo lajmin e plotë

Putin: Rusia gati t’ia sigurojë vaksinën e saj antiCovid, çdo vendi në botë

11:10 • 22 Nëntor 2020

Putin: Rusia gati t’ia sigurojë vaksinën e saj antiCovid, çdo vendi në botë

Gjatë samitit virtual të G20, presidenti rus Vladimir Putin iu tha liderve të vendeve më të industrializuara të botës, se Rusia është gati t’ia sigurojë vaksinën e saj kundër Covid-19, çdo vendi tjetër të botës, që ka nevojë. Këtë javë, mes luftës së kompanive dhe...

Lexo lajmin e plotë

Konflikti sirian 2019-2020

14:29 • 21 Nëntor 2020

Konflikti sirian 2019-2020

Ministria siriane e Mbrojtjes njoftoi më 3 janar, se një auto-kolonë me luftëtarë kurdë sirianë ishte tërhequr nga zona e quajtur si “pika e ndezjes” në Manbij, në veri të Sirisë, shumë pranë territorit të kontrolluar nga Turqia. Ministria publikoi dhjetëra video të automjeteve që...

Lexo lajmin e plotë

Rekordet botërore Guinness për vitin 2020

11:33 • 20 Nëntor 2020

Rekordet botërore Guinness për vitin 2020

Në mbarë botën, ka persona me aftësi të jashtëzakonshme individuale, nga ata që thyejnë madje edhe rekorde botërore.  Janë të rinj e të moshuar që me aftësitë e tyre kanë arritur të marrin këtë vit një certifikatë për “Rekord Botëror Guinness”. Britanikja Tinuke Orbit, me...

Lexo lajmin e plotë

25 vite nga fundi i luftës që ndau fqinjët, të afërmit dhe familjet

11:39 • 18 Nëntor 2020

25 vite nga fundi i luftës që ndau fqinjët, të afërmit dhe familjet

21 nëntori shënon 25 vjet nga dita kur lufta në Bosnjë mori fund, me një bilanc tragjik prej mbi 100 mijë viktimash. Për 3 vjet e gjysmë, pas ndarjes së ish-Republikës së Jugosllavisë, ka pasur një konflikt të ashpër e të hapur mes boshnjakëve, kroatëve...

Lexo lajmin e plotë

Rikthimi i Kylie Minogue

16:04 • 14 Nëntor 2020

Rikthimi i Kylie Minogue

Kylie Minogue rikthehet më fuqishëm se kurrë në moshën 52 vjecare, me albumin më të ri në treg, “Disco”, të realizuar në shtëpi gjatë karantinës. Edhe pse prej vitesh larg skenës dhe muzikës, për shkak të problemeve shëndetësore, që rrezikuan ti marrin edhe jetën, Kylie...

Lexo lajmin e plotë

Pastorët gjermanë, banorët më të rinj të Shtëpisë së Bardhë

13:25 • 10 Nëntor 2020

Pastorët gjermanë, banorët më të rinj të Shtëpisë së Bardhë

Pasi nxori nga Shtëpia e Bardhë kundërshtarin e tij Donald Trump, Joe Biden duket se do të fusë të tjerë banorë: Champ dhe Major, dy pastorët gjermanë. Këto janë qentë e Shtëpisë së Bardhë. Champ ishte dhuratë për Jill, kur Biden u emërua zv/president. Major...

Lexo lajmin e plotë

Sean Connery, nga vrojtues plazhi në ikonën e kinematografisë

12:58 • 07 Nëntor 2020

Sean Connery, nga vrojtues plazhi në ikonën e kinematografisë

Aktori me origjinë skoceze, Sean Connery, i cili njihej ndërkombëtarisht për dekada me radhë si ikona seksi e agjentit britanik James Bond, ndërroi jetë në moshën 90-vjeçare. Connery do të mbahet mend si aktori që “pushtoi” ekranin dhe Hollivudin për më shumë se 4 dekada,...

Lexo lajmin e plotë

Arritjet dhe dështimet në politikën e jashtme të Trump

10:32 • 04 Nëntor 2020

Arritjet dhe dështimet në politikën e jashtme të Trump

Ngjitja e Donald Trump në krye të Shtëpisë së Bardhë tronditi vendosjen e një rendi të ri në sigurinë kombëtare të Uashingtonit dhe nxiti debate të furishme mbi fatin e rendit liberal ndërkombëtar, dominimin amerikan dhe të ardhmen e demokracisë. Me të ardhur në krye...

Lexo lajmin e plotë

Nga vrasja e Soleimani-t, te normalizimi i marrëdhënieve në Lindjen e Mesme, politika e jashtme e Trump në vitin elektoral

23:45 • 03 Nëntor 2020

Nga vrasja e Soleimani-t, te normalizimi i marrëdhënieve në Lindjen e Mesme, politika e jashtme e Trump në vitin elektoral

Nga sulmi me raketa nga forcat amerikane, mbeti i vrarë shefi i forcave kurde, Qasem Soleimani. Lajmi u konfirmua nga Pentagoni  më 2 janar të këtij viti, duke shtuar edhe se Sulejmani ishte aktiv kohët e fundit duke planifikuar një sulm mbi bazën amerikane në...

Lexo lajmin e plotë

Nga Kid Rock, te Dennis Quaid, personazhet e famshme që mbështesin presidentin Donald Trump

19:00 • 03 Nëntor 2020

Nga Kid Rock, te Dennis Quaid, personazhet e famshme që mbështesin presidentin Donald Trump

Personazhet e famshme të botës së showbiz-it, aktorë, muzikantë, figura të rëndësishme të sportit apo influencuesit e modës nuk kanë humbur kohë për të zgjedhur kandidatin që mbështesin në këto zgjedhje e për t’i përfaqësuar denjësisht, kryesisht me videot në rrjetet sociale. Që në fillim...

Lexo lajmin e plotë

Nga Madonna, te Tom Hanks, personazhet e famshme që mbështesin Biden në fushatë

21:56 • 03 Nëntor 2020

Nga Madonna, te Tom Hanks, personazhet e famshme që mbështesin Biden në fushatë

Presidenti Trump ka mbështetësit e tij në Hollivud, por shumë aktorë e këngëtarë të famshëm janë demokratë. Shumë prej tyre kanë zgjedhur që muajt e fundit të bëjnë fushatë për kandidatin Joe Biden. Ka nga ata që thjesht kanë mbështetur politikat e Biden, por edhe...

Lexo lajmin e plotë

75 vjet OKB, nga krizat humanitare te pandemia

13:34 • 24 Tetor 2020

75 vjet OKB, nga krizat humanitare te pandemia

Në shkurt të 1945, në Jaltë të Ukrainës, kryeministri britanik Winston Churchill, presidenti amerikan Franklin Roosvelt dhe lideri sovjetik Josef Stalin u takuan kokë më kokë, për të arritur një marrëveshje që do t’i jepte fund luftës që vijonte prej 6 vitesh, që do të...

Lexo lajmin e plotë

Trump apo Biden? Verdikti i profesorit që nuk ka gabuar kurrë në parashikim

21:35 • 23 Tetor 2020

Trump apo Biden? Verdikti i profesorit që nuk ka gabuar kurrë në parashikim

Allan Lichtman, profesor i Historisë në Universitetin Amerikan në Uashington, ka parashikuar saktë çdo fitues të zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara që prej vitit 1984, duke përdorur “13 elemntët kyçë” që, sipas tij, sjellin në pushtet triumfuesin, duke nisur nga një analizë e fushatës...

Lexo lajmin e plotë

Trump dhe Biden përballen për pandeminë dhe racizmin në debatin e fundit presidencial

10:56 • 23 Tetor 2020

Trump dhe Biden përballen për pandeminë dhe racizmin në debatin e fundit presidencial

Covid-19 dhe akuzat për korrupsion, taksat dhe shëndetësia, e në fund racizmi, ishin në fokus të debatit të dytë e të fundit mes Donald Trump dhe Joe Biden, 12 ditë përpara zgjedhjeve presidenciale. Përballë akuzave të Biden se presidenti nuk bëri asgjë për ta frenuar...

Lexo lajmin e plotë

Me maska apo pa maska? Institucionet amerikane në “luftë”, Task Forca kundër maskës në publik

10:29 • 12 Tetor 2020

Me maska apo pa maska? Institucionet amerikane në “luftë”, Task Forca kundër maskës në publik

Ndryshe nga Shqipëria, ku nga kjo javë, maska do të jetë e detyrueshme edhe në ambiente të hapura, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka qenë vetë qeveria ajo që ka bllokuar urdhrin e nxjerrë nga Qendra për Parandalimin dhe Kontrollin e sëmundjeve, për mbajtjen...

Lexo lajmin e plotë

Rreziku në Europë, shtohen në nivel rekord rastet e reja, Franca dhe Britania në alarm

10:54 • 12 Tetor 2020

Rreziku në Europë, shtohen në nivel rekord rastet e reja, Franca dhe Britania në alarm

Rreziku nga Covid-19 në Europë po rritet nga dita në dita, me shtimin e rasteve të reja ditore, në nivel rekord. Republika Çeke regjistroi 8618 raste të reja ditore. Edhe Holanda regjistroi shifra rekord, me 6504 raste ditore. 5300 persona rezultuan pozitiv brenda 24 orëve...

Lexo lajmin e plotë

“Britania, në një pikë kritike”, rrezikohet izolimi i plotë

15:40 • 11 Tetor 2020

“Britania, në një pikë kritike”, rrezikohet izolimi i plotë

Britania rrezikon t’i rikthehet izolimit kombëtar. Paralajmërimi është bërë nga profesor, Peter Horby, një shkencëtar britanik dhe këshilltar i kryeministrit Johnson, i cili thekson se Britania e Madhe është në një pikë kritike, me numrin e rasteve ditore që vijojnë të rriten, po ashtu edhe...

Lexo lajmin e plotë

Sëmundjet gjatë detyrës, 4 presidentë amerikanë humbën jetën për shkaqe natyrale, 4 u vranë

21:42 • 09 Tetor 2020

Sëmundjet gjatë detyrës, 4 presidentë amerikanë humbën jetën për shkaqe natyrale, 4 u vranë

Një goditje në tru. Një atak në zemër, që për publikun u njoftua si një problem i thjeshtë mos-tretjeje, kolera apo pneumonia. Gripi spanjoll apo tentativë për vrasje. Lajmi se Presidenti Donald Trump rezultoi pozitiv me Covid-19 ktheu edhe një herë shikimin nga e shkuara,...

Lexo lajmin e plotë

60 vjet debat presidencial, përballjet televizive nga Kennedy ndaj Nixon tek Trump kundër Biden

21:10 • 02 Tetor 2020

60 vjet debat presidencial, përballjet televizive nga Kennedy ndaj Nixon tek Trump kundër Biden

Presidenti amerikan Donald Trump dhe demokrati Joe Biden u përballën në debatin e parë presidencial, pjesë e një tradite tashmë 60-vjeçare, që ka shënjuar disa momente të paharrueshme në historinë moderne të politikës amerikane. Debati i parë televiziv mes dy kandidatëve në garën presidenciale ka...

Lexo lajmin e plotë

Java e modës në Milano, Valentino prezanton koleksionin në fonderi

12:03 • 28 Shtator 2020

Java e modës në Milano, Valentino prezanton koleksionin në fonderi

Valentino e shkëmbeu sfondin magjik të qendrës së Parisit, me një ambient industrial në periferi të Milanos për të prezantuar koleksionin e tij të fundit. Në një shfaqje të rrallë live, në kohët e pandemisë së COVID-19, përpara një audience të reduktuar me maska e...

Lexo lajmin e plotë

Java e Modës në Milano, Versace prezanton koleksionin e ri pranverë/verë 2021

20:48 • 26 Shtator 2020

Java e Modës në Milano, Versace prezanton koleksionin e ri pranverë/verë 2021

Donatella Versace shfaqi një koleksion të ri pranverë/verë 2021 krejt ndryshe, me një stil të ri, e frymëzuar gjatë ditëve të karantinës, teksa shtëpia italiane e modës e prezantoi atë në Javën e Modës në Milano. Brendi më i ri i Versace u shfaq në...

Lexo lajmin e plotë

Panairi ndërkombëtar në Pekin, 785 modele të reja automjetesh prezantohen për herë të parë

21:03 • 26 Shtator 2020

Panairi ndërkombëtar në Pekin, 785 modele të reja automjetesh prezantohen për herë të parë

Ka nisur këtë të shtunë në Pekin Ekspozita Ndërkombëtare e Automjeteve 2020, me dhjetëra modele të reja të makinave superluksoze që prezantohen për herë të parë. Me pandeminë koronavirus që ka paralizuar mbarë botën, Auto China 2020 është aktiviteti i vetëm i këtij lloji që...

Lexo lajmin e plotë

10 muaj luftë kundër koronavirusit, si ra dhe u ringrit Wuhani?

13:54 • 26 Shtator 2020

10 muaj luftë kundër koronavirusit, si ra dhe u ringrit Wuhani?

Më 2 shkurt të këtij viti, Kina nisi të zbatojë politikën e sigurimit të testit për këdo që dyshohej si i prekur nga Covid-19, izolimit, hospitalizimit apo trajtimit. Nëse të gjithë do të duhej të akomodoheshin në spital, 2 spitale do të duhej të ndërtoheshin...

Lexo lajmin e plotë

Çmimet “PandEmmy”, triumfon filmi “Succession”

12:34 • 21 Shtator 2020

Çmimet “PandEmmy”, triumfon filmi “Succession”

“Siç mund ta shihni, kemi marrë masa sigurie dhe këto janë të nominuarit për sonte”. Jimmy Kimmel prezantoi një ceremoni krejt ndryshe, në distancë sociale, të ndarjes së çmimeve Emmy Award.  “Eugene Levy, ‘Schitt’s Creek'”, “Schitt’Screek” dominoi në kategorinë e komedisë, me Eugene Levy dhe...

Lexo lajmin e plotë

“Molla e helmuar”… vuajtjet e Nju Jorkut në kohën e koronavirusit

17:17 • 19 Shtator 2020

“Molla e helmuar”… vuajtjet e Nju Jorkut në kohën e koronavirusit

Mjerimi dhe trishtimi që Covid-19 ka shkaktuar në Shtetet e Bashkuara ndihet çdo ditë e më shumë teksa përmasat e pandemisë bëhen më tragjike me numrin e viktimave që po i afrohet 200 mijë. Phil Suarez, mjek në Nju Jork, ka qenë çdo ditë në...

Lexo lajmin e plotë

Situata e Covid-19 në botë, mbi 28,3 milionë të prekur, rriten shifrat në Europë

16:21 • 13 Shtator 2020

Situata e Covid-19 në botë, mbi 28,3 milionë të prekur, rriten shifrat në Europë

Në mbarë botën, numri i rasteve të të prekurve me Covid-19 i ka tejkaluar 28,3 milionë, ndërsa numri i viktimave tashmë është mbi 911 mijë, sipas të dhënave të përditësuara të OBSH. Shtetet e Bashkuara, India dhe Brazili janë vendet me numrin më të lartë...

Lexo lajmin e plotë

Drejtuesi i kamionit humbet kontrollin, merr para mbi 10 makina

14:18 • 11 Shtator 2020

Drejtuesi i kamionit humbet kontrollin, merr para mbi 10 makina

Ishte një pasdite e qetë në një nga autostradat e Kalifornisë, por brenda pak sekondave, situata mori një kthesë të papritur. Krejt rastësisht, kamera e vendosur në një makinë Tesla ka regjistruar një aksident të frikshëm. Shihni me vëmendje kamionin në ngjyrë portokalli. Makina Tesla,...

Lexo lajmin e plotë

Luftërat e SHBA nga viti 2001 kanë shkaktuar 37 milionë refugjatë

14:40 • 11 Shtator 2020

Luftërat e SHBA nga viti 2001 kanë shkaktuar 37 milionë refugjatë

Tetë luftërat më të dhunshme, në të cilat Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë pjesë apo në operacionet që ajo vetë ka nisur, kanë krijuar në mbarë botën, së paku 37 milionë refugjatë që prej vitit 2001. Kjo sipas një raporti të ri të...

Lexo lajmin e plotë

Lista e më të pasurve të botës, pandemia “varfëroi” familjen Trump

14:55 • 09 Shtator 2020

Lista e më të pasurve të botës, pandemia “varfëroi” familjen Trump

Jeff Bezos, drejtues i Amazon, kryeson për të tretin vit në radhë listën e revistës “Forbes” si njeriu më i pasur i Amerikës dhe botës. Bezos ka shijuar fitime marramendëse edhe gjatë periudhës së pandemisë, duke bërë që pasuria e tij këtë vit të arrijë...

Lexo lajmin e plotë

100-vjeçari feston ditëlindjen duke vendosur rekord botëror

11:26 • 09 Shtator 2020

100-vjeçari feston ditëlindjen duke vendosur rekord botëror

Është një ditë e veçantë në liqenin Pearl, pasi do të rishkruhet historia nën sipërfaqen e ujit. “I thashë, e di çfarë Bill? Ti mund të jesh personi më i vjetër në botë që do zhytesh. Do ende ta bësh këtë gjë?”, tha Danny Johnson...

Lexo lajmin e plotë

“Mulan” gati për premierë, nisin thirrjet për bojkot

11:27 • 07 Shtator 2020

“Mulan” gati për premierë, nisin thirrjet për bojkot

Teksa më në fund “Mulan” është gati për premierën në mbarë botën, thirrjet për bojkot janë bërë më të forta se kurrë. Vitin e shkuar, ylli i filmit, aktorja kinezo-amerikane, Liu Yifei, bëri thirrje për të mbështetur policinë e Hong Kongut, që u kritikuan vazhdimisht...

Lexo lajmin e plotë

Studimi në SHBA, frika dhe stresi gjatë pandemisë shtyjnë drejt vetëvrasjeve

17:27 • 04 Shtator 2020

Studimi në SHBA, frika dhe stresi gjatë pandemisë shtyjnë drejt vetëvrasjeve

Viti 2020 ka qenë një vit si asnjë tjetër dhe duket se ka prekur çdokënd. “Nuk ka njeri në botë që nuk është prekur psikologjikisht nga Covid-19”, tregon për CNN Barbara Rothbaum, psikologe klinike. Një studim i muajit qershor në mbi 54 mijë amerikanë, drejtuar...

Lexo lajmin e plotë

Suksesi i Suedisë gjatë pandemisë, ministrja e Shëndetësisë: Nuk bëmë asgjë me detyrim

14:33 • 04 Shtator 2020

Suksesi i Suedisë gjatë pandemisë, ministrja e Shëndetësisë: Nuk bëmë asgjë me detyrim

Suedia nuk e përjetoi karantinën për asnjë ditë të vitit 2020 dhe prej një javë tashmë, nuk raporton më asnjë viktimë nga Covid-19. Kjo metodë e ndjekur nga shteti suedez ka ngritur pikëpyetje te shtetet e tjera, nëse duhet të shërbejë apo si një model...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:45 • 29 Gusht 2020
SPECIALE A2/ Ratko Mlladiç, “Kasapi i Bosnjes”
Këshillat e mjekëve: Konsumoni çaj dhe qumësht për një gjumë të qetë

12:28 • 27 Gusht 2020

Këshillat e mjekëve: Konsumoni çaj dhe qumësht për një gjumë të qetë

Konsumimi i lëngjeve në darkë ndihmon edhe për një gjumë të rehatshëm. Ekspertët e shëndetit pranojnë se pijet në mbrëmje, ndihmojnë për një gjumë të qetë. Sipas Matthew Schmidt, një mjek në Gjeorgji, pas orës 19:00 duhet të konsumoni ushqime dhe pije të pasura në...

Lexo lajmin e plotë

“The Comedy Rule”, filmi që “do të trondisë politikën amerikane”

12:09 • 25 Gusht 2020

“The Comedy Rule”, filmi që “do të trondisë politikën amerikane”

Rrjeti amerikan “Showtime” ka publikuar për herë të parë trajlerin e filmit “The Comedy Rule”, një version i dramatizuar i marrëdhënies mes ish-kreut të FBI-së James Comey dhe presidentit amerikan Donald Trump. Aktori Jeff Daniels portretizon në film ish-kreun e inteligjencës amerikane Comey, ndërsa Brendan...

Lexo lajmin e plotë

Zbulimi në Izrael, studentët gjejnë 425 monedha floriri 1100-vjeçare

13:46 • 24 Gusht 2020

Zbulimi në Izrael, studentët gjejnë 425 monedha floriri 1100-vjeçare

Disa të rinj izraelitë kanë zbuluar qindra monedha ari, të fshehura në një enë prej balte, nëntokë, për më shumë se një mijë vjet. Të rinjtë po gërmonin në mënyrë vullnetare në qendër të Izraelit, atje ku pritet të nisin punimet për të ngritur një...

Lexo lajmin e plotë

Nuk ka më “radio” dhe “televizion”, BBC tenton ndryshimin dhe kërkon të ecë me hapin e rinisë

09:36 • 24 Gusht 2020

Nuk ka më “radio” dhe “televizion”, BBC tenton ndryshimin dhe kërkon të ecë me hapin e rinisë

BBC heq dorë nga përdorimi i fjalëve “Radio” dhe “Televizion”, në atë që është cilësuar si një përpjekje e çuditshme dhe qesharake për të tërhequr një audicencë më të re. Burimet thonë se drejtuesit e rrjetit britanik informativ kanë hartuar një plan, me qëllimin për...

Lexo lajmin e plotë

Kina e ka lejuar vaksinën për raste urgjente që prej 22 korrikut

12:40 • 23 Gusht 2020

Kina e ka lejuar vaksinën për raste urgjente që prej 22 korrikut

Kina ka autorizuar përdorimin në rastet urgjente të vaksinës Covid-19, të cilat janë aktualisht në fazën e testimeve klinike, që më 22 korrik. Lajmin, një muaj pas këtij vendimi, e ka bërë publik zyra e Komisionit të Shëndetit Publik. Autorizimi për raste emergjente lejon që kandidatët...

Lexo lajmin e plotë

Dimër në Brazil, pas 60 vitesh bie dëborë në gusht

12:21 • 23 Gusht 2020

Dimër në Brazil, pas 60 vitesh bie dëborë në gusht

Mbi 20 qytete në Brazilin qendror dhe jugor kanë pwrjetuar këtë të dielë temperaturat më të ulta ndër vite dhe larg të zakonshmes për muajin gusht.  Dëbora ka nisur lehtë prej së premtes, kombinuar me erëra të forta dhe reshje të dendura dëbore, të cilat...

Lexo lajmin e plotë

Premiera e fundjavës, Russel Crowe rikthehet në ekran me “Unhinged”

17:55 • 21 Gusht 2020

Premiera e fundjavës, Russel Crowe rikthehet në ekran me “Unhinged”

Russell Crowe luan rolin e një njeriu çmendurisht të rrezikshëm, pas një aksidenti të tmerrshëm rrugor, në thrillerin më të fundit “Unhinged”. “Me këtë film, me gjithë tensionin në ekran, me gjithë energjinë për të luajtur… Kur luan një rol që i ka munguar njerëzimit,...

Lexo lajmin e plotë

Fitime në kohë pandemie për “Victoria’s Secret”, u rrit kërkesa gjatë izolimit

15:43 • 21 Gusht 2020

Fitime në kohë pandemie për “Victoria’s Secret”, u rrit kërkesa gjatë izolimit

Kush tha se gjatë karantinës kemi kursyer? Të paktën për femrat kjo nuk është e vërtetë, pasi gjatë izolimit përmes blerjeve online, vajzat nuk e kanë shtrënguar dorën, së paku për të brendshme. “Victoria’s Secret” ka raportuar fitime surprizë gjatë tremujorit të dytë të këtij...

Lexo lajmin e plotë

Navalny ende në koma, mjekët rusë refuzojnë transferimin e tij në Gjermani

12:55 • 21 Gusht 2020

Navalny ende në koma, mjekët rusë refuzojnë transferimin e tij në Gjermani

Mjekët rusë thonë se gjendja shëndetësore e liderit të opozitës, Alexei Navalny mbetet ende kritike, aq sa ai nuk mund të transferohet në Gjermani për kurim pas dyshimeve se është helmuar.  Prej të enjtes Navalny qëndron në koma, pasi u sëmur gjatë një fluturimi, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Studimi amerikan: Gripi sezonal dhe Covid-19 mund të përhapen edhe përmes pluhurit

14:29 • 20 Gusht 2020

Studimi amerikan: Gripi sezonal dhe Covid-19 mund të përhapen edhe përmes pluhurit

Sezoni i gripit dhe Covid-19 janë gati të përplasen. Të dyja janë sëmundje që lidhen me rrugët e frymëmarrjes, por që shkaktohen nga viruse të ndryshme. Tashmë dihet se këto viruse mund të përhapen përmes ajrit apo edhe prekjes së sipërfaqeve të infektuara. Por, një...

Lexo lajmin e plotë

Rusia: Vaksina, gati në tetor. Vaksinohen të parët mjekët e mësuesit

18:30 • 01 Gusht 2020

Rusia: Vaksina, gati në tetor. Vaksinohen të parët mjekët e mësuesit

Zyrtarët rusë të shëndetësisë po përgatiten për të nisur një fushatë të gjerë vaksinimi të popullsisë në muajin tetor. Lajmi u bë i ditur nga ministri i Shëndetësisë, Mikhail Murashko, i cili tha se mjekët dhe mësuesit do të jenë të parët që do të...

Lexo lajmin e plotë