Denisa Pasholli

13:26 - 21.11.2020

Konflikti sirian 2019-2020

Ministria siriane e Mbrojtjes njoftoi më 3 janar, se një auto-kolonë me luftëtarë kurdë sirianë ishte tërhequr nga zona e quajtur si “pika e ndezjes” në Manbij, në veri të Sirisë, shumë pranë territorit të kontrolluar nga Turqia. Ministria publikoi dhjetëra video të automjeteve që udhëtonin përgjatë rrugëve të panjohura,...

Në mbarë botën, ka persona me aftësi të jashtëzakonshme individuale, nga ata që thyejnë madje edhe rekorde botërore.  Janë të rinj e të moshuar që me aftësitë e tyre kanë arritur të marrin këtë vit një certifikatë për “Rekord Botëror Guinness”. Britanikja Tinuke Orbit, me profesion balerinë profesioniste, e arriti...

21 nëntori shënon 25 vjet nga dita kur lufta në Bosnjë mori fund, me një bilanc tragjik prej mbi 100 mijë viktimash. Për 3 vjet e gjysmë, pas ndarjes së ish-Republikës së Jugosllavisë, ka pasur një konflikt të ashpër e të hapur mes boshnjakëve, kroatëve dhe serbëve. Kur Bosnjë-Hercegovina u...

15:46 - 14.11.2020

Rikthimi i Kylie Minogue

Kylie Minogue rikthehet më fuqishëm se kurrë në moshën 52 vjecare, me albumin më të ri në treg, “Disco”, të realizuar në shtëpi gjatë karantinës. Edhe pse prej vitesh larg skenës dhe muzikës, për shkak të problemeve shëndetësore, që rrezikuan ti marrin edhe jetën, Kylie rikthehet me qëllimin e vetëm:...

Pasi nxori nga Shtëpia e Bardhë kundërshtarin e tij Donald Trump, Joe Biden duket se do të fusë të tjerë banorë: Champ dhe Major, dy pastorët gjermanë. Këto janë qentë e Shtëpisë së Bardhë. Champ ishte dhuratë për Jill, kur Biden u emërua zv/president. Major u adoptua nga çifti Biden...

Aktori me origjinë skoceze, Sean Connery, i cili njihej ndërkombëtarisht për dekada me radhë si ikona seksi e agjentit britanik James Bond, ndërroi jetë në moshën 90-vjeçare.Connery do të mbahet mend si aktori që “pushtoi” ekranin dhe Hollivudin për më shumë se 4 dekada, në epokën më të artë të...

Ngjitja e Donald Trump në krye të Shtëpisë së Bardhë tronditi vendosjen e një rendi të ri në sigurinë kombëtare të Uashingtonit dhe nxiti debate të furishme mbi fatin e rendit liberal ndërkombëtar, dominimin amerikan dhe të ardhmen e demokracisë. Me të ardhur në krye të Shtëpisë së Bardhë, aleatët...

Nga sulmi me raketa nga forcat amerikane, mbeti i vrarë shefi i forcave kurde, Qasem Soleimani. Lajmi u konfirmua nga Pentagoni  më 2 janar të këtij viti, duke shtuar edhe se Sulejmani ishte aktiv kohët e fundit duke planifikuar një sulm mbi bazën amerikane në Irak dhe Lindjen e Mesme....

Personazhet e famshme të botës së showbiz-it, aktorë, muzikantë, figura të rëndësishme të sportit apo influencuesit e modës nuk kanë humbur kohë për të zgjedhur kandidatin që mbështesin në këto zgjedhje e për t’i përfaqësuar denjësisht, kryesisht me videot në rrjetet sociale. Që në fillim të vitit 2020, VIP-at kanë...

Presidenti Trump ka mbështetësit e tij në Hollivud, por shumë aktorë e këngëtarë të famshëm janë demokratë. Shumë prej tyre kanë zgjedhur që muajt e fundit të bëjnë fushatë për kandidatin Joe Biden. Ka nga ata që thjesht kanë mbështetur politikat e Biden, por edhe nga ata që kanë dhënë...

Në shkurt të 1945, në Jaltë të Ukrainës, kryeministri britanik Winston Churchill, presidenti amerikan Franklin Roosvelt dhe lideri sovjetik Josef Stalin u takuan kokë më kokë, për të arritur një marrëveshje që do t’i jepte fund luftës që vijonte prej 6 vitesh, që do të ndante Gjermaninë e që më...

Allan Lichtman, profesor i Historisë në Universitetin Amerikan në Uashington, ka parashikuar saktë çdo fitues të zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara që prej vitit 1984, duke përdorur “13 elemntët kyçë” që, sipas tij, sjellin në pushtet triumfuesin, duke nisur nga një analizë e fushatës elektorale. “Këto çelësa japin idenë e...

Covid-19 dhe akuzat për korrupsion, taksat dhe shëndetësia, e në fund racizmi, ishin në fokus të debatit të dytë e të fundit mes Donald Trump dhe Joe Biden, 12 ditë përpara zgjedhjeve presidenciale. Përballë akuzave të Biden se presidenti nuk bëri asgjë për ta frenuar përhapjen e koronavirusit, Trump u...

Ndryshe nga Shqipëria, ku nga kjo javë, maska do të jetë e detyrueshme edhe në ambiente të hapura, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka qenë vetë qeveria ajo që ka bllokuar urdhrin e nxjerrë nga Qendra për Parandalimin dhe Kontrollin e sëmundjeve, për mbajtjen e maskës në mënyrë të...

Rreziku nga Covid-19 në Europë po rritet nga dita në dita, me shtimin e rasteve të reja ditore, në nivel rekord. Republika Çeke regjistroi 8618 raste të reja ditore. Edhe Holanda regjistroi shifra rekord, me 6504 raste ditore. 5300 persona rezultuan pozitiv brenda 24 orëve në Poloni. Rekord vendosi edhe...

Britania rrezikon t’i rikthehet izolimit kombëtar. Paralajmërimi është bërë nga profesor, Peter Horby, një shkencëtar britanik dhe këshilltar i kryeministrit Johnson, i cili thekson se Britania e Madhe është në një pikë kritike, me numrin e rasteve ditore që vijojnë të rriten, po ashtu edhe numri i të shtruarve në...

Një goditje në tru. Një atak në zemër, që për publikun u njoftua si një problem i thjeshtë mos-tretjeje, kolera apo pneumonia. Gripi spanjoll apo tentativë për vrasje. Lajmi se Presidenti Donald Trump rezultoi pozitiv me Covid-19 ktheu edhe një herë shikimin nga e shkuara, me listën e gjatë të...

Presidenti amerikan Donald Trump dhe demokrati Joe Biden u përballën në debatin e parë presidencial, pjesë e një tradite tashmë 60-vjeçare, që ka shënjuar disa momente të paharrueshme në historinë moderne të politikës amerikane. Debati i parë televiziv mes dy kandidatëve në garën presidenciale ka qënë ai i vitit 1960,...

Valentino e shkëmbeu sfondin magjik të qendrës së Parisit, me një ambient industrial në periferi të Milanos për të prezantuar koleksionin e tij të fundit. Në një shfaqje të rrallë live, në kohët e pandemisë së COVID-19, përpara një audience të reduktuar me maska e distancim, disenjatori, Pierpaolo Piccioli, zgjodhi...

Donatella Versace shfaqi një koleksion të ri pranverë/verë 2021 krejt ndryshe, me një stil të ri, e frymëzuar gjatë ditëve të karantinës, teksa shtëpia italiane e modës e prezantoi atë në Javën e Modës në Milano. Brendi më i ri i Versace u shfaq në “livestream”, në praninë e shumë...

Ka nisur këtë të shtunë në Pekin Ekspozita Ndërkombëtare e Automjeteve 2020, me dhjetëra modele të reja të makinave superluksoze që prezantohen për herë të parë. Me pandeminë koronavirus që ka paralizuar mbarë botën, Auto China 2020 është aktiviteti i vetëm i këtij lloji që organizohet “live” për këtë vit. Me...

Më 2 shkurt të këtij viti, Kina nisi të zbatojë politikën e sigurimit të testit për këdo që dyshohej si i prekur nga Covid-19, izolimit, hospitalizimit apo trajtimit. Nëse të gjithë do të duhej të akomodoheshin në spital, 2 spitale do të duhej të ndërtoheshin brenda pak ditëve. Për të...

“Siç mund ta shihni, kemi marrë masa sigurie dhe këto janë të nominuarit për sonte”. Jimmy Kimmel prezantoi një ceremoni krejt ndryshe, në distancë sociale, të ndarjes së çmimeve Emmy Award.  “Eugene Levy, ‘Schitt’s Creek'”, “Schitt’Screek” dominoi në kategorinë e komedisë, me Eugene Levy dhe Catherinë O’Hara që tërhoqën çmimet...

Mjerimi dhe trishtimi që Covid-19 ka shkaktuar në Shtetet e Bashkuara ndihet çdo ditë e më shumë teksa përmasat e pandemisë bëhen më tragjike me numrin e viktimave që po i afrohet 200 mijë. Phil Suarez, mjek në Nju Jork, ka qenë çdo ditë në linjën e parë në luftë...

Në mbarë botën, numri i rasteve të të prekurve me Covid-19 i ka tejkaluar 28,3 milionë, ndërsa numri i viktimave tashmë është mbi 911 mijë, sipas të dhënave të përditësuara të OBSH. Shtetet e Bashkuara, India dhe Brazili janë vendet me numrin më të lartë të të infektuarve, por edhe...

Ishte një pasdite e qetë në një nga autostradat e Kalifornisë, por brenda pak sekondave, situata mori një kthesë të papritur. Krejt rastësisht, kamera e vendosur në një makinë Tesla ka regjistruar një aksident të frikshëm. Shihni me vëmendje kamionin në ngjyrë portokalli. Makina Tesla, ku është vendosur kamera, ndërron...

Tetë luftërat më të dhunshme, në të cilat Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë pjesë apo në operacionet që ajo vetë ka nisur, kanë krijuar në mbarë botën, së paku 37 milionë refugjatë që prej vitit 2001. Kjo sipas një raporti të ri të hartuar nga Universitetit “Brown” të...

Jeff Bezos, drejtues i Amazon, kryeson për të tretin vit në radhë listën e revistës “Forbes” si njeriu më i pasur i Amerikës dhe botës. Bezos ka shijuar fitime marramendëse edhe gjatë periudhës së pandemisë, duke bërë që pasuria e tij këtë vit të arrijë në 179 miliardë dollarë. “Për...

Është një ditë e veçantë në liqenin Pearl, pasi do të rishkruhet historia nën sipërfaqen e ujit. “I thashë, e di çfarë Bill? Ti mund të jesh personi më i vjetër në botë që do zhytesh. Do ende ta bësh këtë gjë?”, tha Danny Johnson trajner i zhytjes. Sot në...

Teksa më në fund “Mulan” është gati për premierën në mbarë botën, thirrjet për bojkot janë bërë më të forta se kurrë. Vitin e shkuar, ylli i filmit, aktorja kinezo-amerikane, Liu Yifei, bëri thirrje për të mbështetur policinë e Hong Kongut, që u kritikuan vazhdimisht për shtypjen e protestave. Thirrjet...

Viti 2020 ka qenë një vit si asnjë tjetër dhe duket se ka prekur çdokënd. “Nuk ka njeri në botë që nuk është prekur psikologjikisht nga Covid-19”, tregon për CNN Barbara Rothbaum, psikologe klinike. Një studim i muajit qershor në mbi 54 mijë amerikanë, drejtuar nga qendra për parandalimin dhe...

Suedia nuk e përjetoi karantinën për asnjë ditë të vitit 2020 dhe prej një javë tashmë, nuk raporton më asnjë viktimë nga Covid-19. Kjo metodë e ndjekur nga shteti suedez ka ngritur pikëpyetje te shtetet e tjera, nëse duhet të shërbejë apo si një model për të luftuar pandeminë. Nga...

Ratko Mlladiç, i njohur ndryshe edhe si “Kasapi i Bosnjes”, është ish-komandanti i ushtrisë serbo-boshnjake i dënuar për krime lufte gjatë luftës jugosllave. Sot 77-vjeçar, Mlladiç u dënua për krime lufte dhe gjenocid në nëntor të vitit 2017 dhe vendimi për të ishte burg përjetë për rolin e tij në spastrimin etnik të myslimanëve boshnjakë dhe kroatëve.

Konsumimi i lëngjeve në darkë ndihmon edhe për një gjumë të rehatshëm. Ekspertët e shëndetit pranojnë se pijet në mbrëmje, ndihmojnë për një gjumë të qetë. Sipas Matthew Schmidt, një mjek në Gjeorgji, pas orës 19:00 duhet të konsumoni ushqime dhe pije të pasura në minerale, barëra terapeutike dhe aminoacide....

Rrjeti amerikan “Showtime” ka publikuar për herë të parë trajlerin e filmit “The Comedy Rule”, një version i dramatizuar i marrëdhënies mes ish-kreut të FBI-së James Comey dhe presidentit amerikan Donald Trump. Aktori Jeff Daniels portretizon në film ish-kreun e inteligjencës amerikane Comey, ndërsa Brendan Gleeson mban një paruke të...

Disa të rinj izraelitë kanë zbuluar qindra monedha ari, të fshehura në një enë prej balte, nëntokë, për më shumë se një mijë vjet. Të rinjtë po gërmonin në mënyrë vullnetare në qendër të Izraelit, atje ku pritet të nisin punimet për të ngritur një lagje të re.  “Ajo çka...

BBC heq dorë nga përdorimi i fjalëve “Radio” dhe “Televizion”, në atë që është cilësuar si një përpjekje e çuditshme dhe qesharake për të tërhequr një audicencë më të re. Burimet thonë se drejtuesit e rrjetit britanik informativ kanë hartuar një plan, me qëllimin për të bërë pjesë të audiencës...

Kina ka autorizuar përdorimin në rastet urgjente të vaksinës Covid-19, të cilat janë aktualisht në fazën e testimeve klinike, që më 22 korrik. Lajmin, një muaj pas këtij vendimi, e ka bërë publik zyra e Komisionit të Shëndetit Publik. Autorizimi për raste emergjente lejon që kandidatët e përzgjedhur të testojnë vaksinën...

Mbi 20 qytete në Brazilin qendror dhe jugor kanë pwrjetuar këtë të dielë temperaturat më të ulta ndër vite dhe larg të zakonshmes për muajin gusht. Dëbora ka nisur lehtë prej së premtes, kombinuar me erëra të forta dhe reshje të dendura dëbore, të cilat kanë vijuar pa pushim përgjatë 24...

Russell Crowe luan rolin e një njeriu çmendurisht të rrezikshëm, pas një aksidenti të tmerrshëm rrugor, në thrillerin më të fundit “Unhinged”. “Me këtë film, me gjithë tensionin në ekran, me gjithë energjinë për të luajtur… Kur luan një rol që i ka munguar njerëzimit, ku t’i nuk ke akses...

Kush tha se gjatë karantinës kemi kursyer? Të paktën për femrat kjo nuk është e vërtetë, pasi gjatë izolimit përmes blerjeve online, vajzat nuk e kanë shtrënguar dorën, së paku për të brendshme. “Victoria’s Secret” ka raportuar fitime surprizë gjatë tremujorit të dytë të këtij viti, nxitur nga kërkesa e...

Mjekët rusë thonë se gjendja shëndetësore e liderit të opozitës, Alexei Navalny mbetet ende kritike, aq sa ai nuk mund të transferohet në Gjermani për kurim pas dyshimeve se është helmuar. Prej të enjtes Navalny qëndron në koma, pasi u sëmur gjatë një fluturimi, ndërsa mbështetësit e tij e quajnë vendimin...

Sezoni i gripit dhe Covid-19 janë gati të përplasen. Të dyja janë sëmundje që lidhen me rrugët e frymëmarrjes, por që shkaktohen nga viruse të ndryshme. Tashmë dihet se këto viruse mund të përhapen përmes ajrit apo edhe prekjes së sipërfaqeve të infektuara. Por, një studim i ri ka zbuluar...

Zyrtarët rusë të shëndetësisë po përgatiten për të nisur një fushatë të gjerë vaksinimi të popullsisë në muajin tetor. Lajmi u bë i ditur nga ministri i Shëndetësisë, Mikhail Murashko, i cili tha se mjekët dhe mësuesit do të jenë të parët që do të kryejnë vaksinën, më pas pjesa...

Efektet e pandemisë Covid-19 do të ndihen për dekada të tëra dhe miliona vetë në mbarë botën do të jenë të prekshëm ndaj virusit, paralajmëroi shefi i OBSH, Tedros Adhanom Ghebreyesus, pas mbledhjes së Komitetit të Emergjencave. “Pandemia është një krizë shëndetësore që ndodh një herë në shekull, efektet e së...

Beyonce ka publikuar këtë të shtunë albumin e saj vizual “Black is King”, që përfaqëson një festë të kulturës me ngjyrë e që i dedikohet eksperiencës së të qënurit një njeri me ngjyrë, racizmit dhe padrejtësisë sociale. “Black is King”, vazhdim i historisë së “Mbretit Luan”, synon të trondisë e...

Meteorologët në SHBA parashikojnë një gusht ekstremisht të nxehtë, që kërcënon vërtet amerikanët në këtë periudhë pandemie, duke nisur nga kjo fundjavë kryesisht në shtetet jug-perëndimore. Shërbimi Kombëtar i Meteorologjisë paralajmëroi se temperaturat mund të arrijnë deri në 50 gradë, në shtete si Kalifornia, Utah, Arizona dhe Nevada, përfshirë edhe...

Në Shtetet e Bashkuara nuk do të lejohet më platforma TikTok. Lajmin e konfirmoi vetë presidenti amerikan Donald Trump, i cili tha se rrjeti social kinez, përmes të cilit mund të shpërndahen video, do të bllokohet në mbarë SHBA-të, përmes një urdhri ekzekutiv. “Për sa kohë TikTok është shndërruar në...

Sot inaugurohet shndërrimi i katedrales historike të Shën Sofisë në xhami. Për herë të parë, besimtarët myslimanë do të mund të kryejnë faljen e së premtes në monumentin e famshëm të Stambollit në Turqi, ku pjesëmarrës do të jetë edhe presidenti Erdogan. Kryebashkiaku i Stambollit, Ali Yerlikaja, ka konfirmuar se...

Presidenti amerikan Donald Trump ka anuluar konventën e Partisë Republikane, që ishte menduar të organizohej në Florida, për shkak të rritjes së shifrave të të infektuarve atje, ndërsa në rang kombëtar, të infektuarit tashmë i kanë kaluar 4 milionë. “Nuk është koha e duhur për të mbajtur konventën”, tha Trump,...

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë mohoi komentet e bëra nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, për marrëdhëniet mes OBSH dhe Kinës, duke i quajtur ato të pavërteta, të papranueshme dhe të pabaza. Gjatë raportimit të përditshëm për situatën e pandemisë në botë, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se qëllimi dhe...

Kryeqyteti i Kubës, Havana, iu rikthye jetës normale pas rihapjes së vendit të premten e 3 korrikut, pas më shumë se 3 muajve në izolim, por këtë verë nuk ka asnjë gjurmë të turistëve të huaj, ndërsa vetë banorët janë furnizuar me ujë dhe ushqime bazike. Havana, qyteti me 2,2...

Qeveria në Brazil kundërshtoi ligjin që detyron mbajtjen e maskës mbrojtëse, në çdo ambient publik, në hapësira të mbyllura apo në grupe të mëdha, teksa Brazili po dështon prej javësh në parandalimin e përhapjes së koronavirusit, dhe shifrat rriten çdo ditë e më shumë. Vetë brazilianët duket se nuk e...

Partia e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka shënuar një fitore absolute në zgjedhjet parlamentare që u mbajtën dje. “Në politikë jam prej një kohe të gjatë, por kurrë nuk e kam përjetuar një moment të tillë. Sonte kam fituar besim të madh nga populli në kushte kur pak njerëz...

OBSH ndryshon këshillën e saj për mbajtjen e maskave mbrojtëse kur thotë se ato duhet të mbahen në çdo vend publik, pasi kështu ndihmojnë në frenimin e përhapjes së koronavirusit. Institucioni global për shëndetësisë thotë se informacionet më të reja në rang global tregojnë se maskat parandalojnë përhapjen potenciale pasi...

Dy muajt e fundit i kanë sjellë njerëzimit një gjendje frike të panjohur në kohën moderne, ka bllokuar ekonomitë e gjithë botës me pasoja ende të panjohura, dhe na ka paraqitur një faturë tejet të kripur, ku numri i të prekurve nga COVID-19 po i afrohet 4 milionë e gjysmë personave, ndërkohë që është arritur shifra e 300 mijë viktimave. Por kjo kohë e pazakontë dhe e trishtë karantine na ka dhuruar edhe diçka që ndoshta bëjmë mirë mos ta harrojmë, edhe kur fjala koronavirus të jetë kujtimi i hidhur i një pranvere të largët. Flasim për rëndësinë e shëndetit personal, i cili pa ritmet stresuese me të cilët jemi mësuar, është rikthyer në plan të parë në diskutimet sociale dhe mediatike, dhe ç’është më e rëndësishme, deri diku edhe në vëmendjen individuale.

Pas shpërthimit të pandemisë Covid-19, janë shpërndarë mijëra video e informacione të rreme në rrjetet sociale për koronavirusin. Këtë javë, numri i videove që përhapin “fake news” e konspiracione nga më të ndryshmet, është ndjekur nga miliona vetë. Kompanitë lidere në rrjetet sociale si Facebook apo Youtube thonë se po luftojnë...

Australia është zyrtarisht shteti i parë në botë që do të lejojë rihapjen totale të vendit nga kjo javë, duke nisur nga baret dhe restorantet, parqet apo pishinat. Autoritetet e quajnë një “test gjeneral”, pasi shifrat zyrtare flasin për një frenim të përhapjes së Covid-19 në vend. Në Australi janë zhvilluar...

Helmetat janë një gjë e zakonshme në Romë. Mbahen nga qindra e mijëra drejtues motorësh, që shërbejnë për të lëvizur më lehtë nëpër qytet. Por tashmë do t’i shihni ato edhe brenda terminaleve të aeroporteve. Aeroporti i “Fiumicino”-s është i pari në Europë që ka nisur përdorimin e “helmetave të...

Maji është muaji i festivalit të parë të përvitshëm bavarez “Dults”, festivali i muzikës folk ku banorët shijojnë muzikën, birrën dhe kërcimin tradicional, me qindra specialitete në çadrat gjigande të birrës. Por këtë vit, për shkak të pandemisë koronavirus, të gjitha aktivitetet kulturore janë pezulluar. Kjo vlen për stinën e...