Eldi Stafa

WEB JOURNALIST

Pse Bill Gates nuk lejohej që t’i jepte kësaj makine Porsche?

11:39 • 06 Shtator 2020

Pse Bill Gates nuk lejohej që t’i jepte kësaj makine Porsche?

Për Bill Gates mund të thuhen shumë gjëra. Vetëm për teorinë konspirative se kërkon të na kontrollojë duke përfituar nga pandemia Covid-19 mund të diskutohet për orë të tëra, pa përmendur këtu themelimin e Microsoft apo veprat e tij filantropike. Por, ajo që shumë pak...

Lexo lajmin e plotë

Krijohet algoritmi që identifikon koronavirusin përmes kollës

18:19 • 13 Korrik 2020

Krijohet algoritmi që identifikon koronavirusin përmes kollës

Një grup kërkuesish shkencorë nga SHBA, Meksika, Spanja dhe Italia, që punojnë për Institutin e Teknologjisë së Masaçusetsit, janë bashkuar për të zhvilluar një metodë të re për të kuptuar nëse një person është apo jo i prekur nga koronavirusi vetëm nga tingulli i kollës...

Lexo lajmin e plotë

Donald Trump shihet për herë të parë me maskë

09:17 • 12 Korrik 2020

Donald Trump shihet për herë të parë me maskë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka vendosur maskë për herë të parë që nga nisja e pandemisë së koronavirusit. Trump po vizitonte spitalin ushtarak Walter Reed në Uashington kur u pa me maskë dhe tha për mediat se kurrë nuk ka...

Lexo lajmin e plotë

Shpiket filtri i ajrit që vret koronavirusin

09:01 • 12 Korrik 2020

Shpiket filtri i ajrit që vret koronavirusin

Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Hjustonit në SHBA ka dizenjuar një filtër ajri që është i aftë të “vrasë në moment” koronavirusin. Studimi, i publikuar në revistën “Materials Today Physics”, thotë se filtri arrin të eliminojë 99,8% të patogjenit që shkakton Covid-19. Kërkuesit shkencorë amerikanë...

Lexo lajmin e plotë

Franca përgatitet për valën e dytë të koronavirusit

08:48 • 12 Korrik 2020

Franca përgatitet për valën e dytë të koronavirusit

Pak nga pak, vendet që kanë mundur të ulin kurbën e infektimit nga koronavirusi po i kthehen një normaliteti të ri, ku duhen respektuar disa masa sigurie si përdorimi i maskës, distancimi social dhe larja e shpeshtë e duarve. Por, kthimi në aktivitetin normal vendos...

Lexo lajmin e plotë

Mjeku italian: Koronavirusi ishte si tigër i tërbuar, sot është si mace e egër

15:07 • 22 Qershor 2020

Mjeku italian: Koronavirusi ishte si tigër i tërbuar, sot është si mace e egër

A është më e butë sjellja e koronavirusit sot? Matteo Bassetti, shefi i sëmundjeve infektive në spitalin San Martino të Gjenovës, mendon se po. “Përshtypja që kam unë është se virusi po zbutet”, tha mjeku italian në deklarata për “Sunday Telegraph”. “Në mars dhe fillim...

Lexo lajmin e plotë

“Kryesues të VAR-it”, tërbohen mediat katalanase pas fitores së Real Madrid

10:42 • 22 Qershor 2020

“Kryesues të VAR-it”, tërbohen mediat katalanase pas fitores së Real Madrid

Shtypi sportiv katalanas është treguar shumë polemik ditën e sotme, pas fitores së Real Madrid në transfertën ndaj Real Sociedad (1-2), mbrëmjen e djeshme. “Mundo Deportivo” ka zgjedhur të përdorë ironinë në titullin kryesor: “Made in Madrid”, ndërsa “Sport” ka titull kryesor “Kryesues të VAR-it”. Sipas...

Lexo lajmin e plotë

Tomini: Ka rritje të të shtruarve në spital, duhet ndërgjegjësim nga ana e popullatës

11:46 • 22 Qershor 2020

Tomini: Ka rritje të të shtruarve në spital, duhet ndërgjegjësim nga ana e popullatës

Eugena Tomini, Shefja e Survejancës dhe Shërbimit të Inteligjencës Epidemike në ISHP, deklaroi në studion e “Dita jonë” në A2 se është shtuar numri i personave të shtruar në spital me Covid-19. “Kemi 10 raste në terapi intensive, që është një numër i lartë. Gjithsej, kemi...

Lexo lajmin e plotë

Pipero: Nuk duhen mbyllur çerdhet për një rast pozitiv

10:17 • 16 Qershor 2020

Pipero: Nuk duhen mbyllur çerdhet për një rast pozitiv

Doktor Pëllumb Pipero, në një lidhje direkte me “Ditari” në A2, deklaroi çerdhet nuk duhen mbyllur për faktin se aty del një rast pozitiv me Covid-19. Duke iu referuar lajmit se çerdhja nr.16 në ish-Bllok është mbyllur pasi një edukatore ka rezultuar me koronavirus, Pipero...

Lexo lajmin e plotë

Reali luan sot në Madrid, por jo në “Santiago Bernabeu”

11:18 • 15 Qershor 2020

Reali luan sot në Madrid, por jo në “Santiago Bernabeu”

Real Madrid do të presë sot Eibarin, por jo në stadiumin “Santiago Bernabeu”. Për herë të parë në historinë e tij të shkurtër, stadiumi “Alfredo Di Stefano”, që ndodhet në kompleksin sportiv të klubit madrilen, do të mirëpresë një ndeshje të kategorisë së parë të...

Lexo lajmin e plotë

Kreu i parë i shtetit që vdes nga koronavirusi

12:28 • 15 Qershor 2020

Kreu i parë i shtetit që vdes nga koronavirusi

Presidenti i Burundit, Pierre Nkurunziza, ka ndërruar jetë për shkak të koronavirusit. Kështu thonë mjekët e spitalit ku kreu i shtetit afrikan ishte i shtruar. Por, qeveria ka njoftuar se presidenti vdiq për shkak të një ataku në zemër. Një burim nga spitali ku vdiq...

Lexo lajmin e plotë

Protesta antiturizëm në Venecia

12:30 • 15 Qershor 2020

Protesta antiturizëm në Venecia

Në Venecia po protestohet kundër turizmit. Ditën e djeshme, mijëra qytetarë dolën në protestë kundër turizmit masiv dhe kroçerave të mëdha. Anëtarë të grupit Comitato No Grandi Navi (Komiteti kundër anijeve të mëdha) u mblodhën pikërisht në ditën kur Venecia hapi dyert për turistët pas...

Lexo lajmin e plotë

Shërohet nga koronavirusi, mbi 1 milion dollarë fatura e spitalit

12:27 • 15 Qershor 2020

Shërohet nga koronavirusi, mbi 1 milion dollarë fatura e spitalit

Michael Flor, një 70-vjeçar amerikan, arriti të mposhtë koronavirusin pas dy muajsh në spital. Në mediat amerikane u mësua se infermieret e quanin “djali i mrekullisë”, por sot historia ka ndryshuar dhe ai mund të quhet edhe “djali i 1 milion dollarëve”. Pas 62 ditësh...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Rayshard Brooks, dorëhiqet shefja e Policisë së Atlantës

12:25 • 15 Qershor 2020

Vrasja e Rayshard Brooks, dorëhiqet shefja e Policisë së Atlantës

Shefja e Policisë së Atlantës, Erika Shields, ka dhënë dorëheqjen pasi një afro-amerikan u vra me armë zjarri nga një efektiv policie ditën e premte. Shields ishte në këtë detyrë që nga dhjetori i vitit 2016 dhe kishte punuar në Departamentin e Policisë së Atlantës...

Lexo lajmin e plotë

Kumbarja e kokainës që vrau 3 burrat e saj, JLo do ta interpretojë në film

14:26 • 12 Qershor 2020

Kumbarja e kokainës që vrau 3 burrat e saj, JLo do ta interpretojë në film

Bota e krimit është e mbushur me personazhe mizore, por Griselda Blanco nuk e teproi aspak kur tha se ajo ishte “më e keqja e të këqinjve”. Ajo ishte vetëm 11 vjeç kur kreu vrasjen e parë, që ishte një fëmijë tjetër, dhe që nga...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e rasteve, Alimehmeti: Kanë ndikuar 3 elemente

10:17 • 12 Qershor 2020

Rritja e rasteve, Alimehmeti: Kanë ndikuar 3 elemente

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti, tregoi në “Dita jonë” në A2 tri elementet që kanë çuar në rritjen e numrit të rasteve të reja me koronavirus në vendin tonë. “E para, kur lirohen masat, sa më të forta dhe më të gjata të jenë këto masa,...

Lexo lajmin e plotë

Derbi i Beogradit, pa distancim social

12:44 • 11 Qershor 2020

Derbi i Beogradit, pa distancim social

Derbi numër 200 i Beogradit mes Partizanit dhe Crvena Zvezdës u luajt me tifozë, pavarësisht pandemisë Covid-19. Mbi 25 000 tifozë në stadium sollën atmosferën e përhershme, me flakadanët që ndërprenë ndeshjen në minutën e 32-të. Në Serbi, eventet sportive me tifozë u lejuan duke...

Lexo lajmin e plotë

Reforma Zgjedhore, Lita: Marrëveshje jashtë institucioneve. Opozita parlamentare nuk do ta miratojë

11:41 • 11 Qershor 2020

Reforma Zgjedhore, Lita: Marrëveshje jashtë institucioneve. Opozita parlamentare nuk do ta miratojë

Korab Lita, deputet i opozitës parlamentare, deklaroi në studion e “Ditari” në A2 se marrëveshja për Reformën Zgjedhore nuk mund të bëhet institucionale në momentin që është realizuar jashtë institucioneve. “Kryeministri e ka bërë këtë marrëveshje jashtë institucioneve, prandaj nuk bëhet dot institucionale në këtë...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e rasteve të reja, kreu i Urgjencës tregon në “Dita jonë” gabimet që po bëjnë njerëzit

11:08 • 11 Qershor 2020

Rritja e rasteve të reja, kreu i Urgjencës tregon në “Dita jonë” gabimet që po bëjnë njerëzit

Skënder Brataj, kreu i Urgjencës Kombëtare, tregoi në studion e “Dita jonë” se ku po gabojnë njerëzit në sjelljen e tyre, sjellje që po çon në rritjen e numrit të rasteve të reja me Covid-19. “E para, ka shumë gjithologë në rrjetet sociale që thonë...

Lexo lajmin e plotë

Tabaku për Eurobondin: Çdo borxh që ka marrë, kjo qeveri e ka keqpërdorur

15:18 • 10 Qershor 2020

Tabaku për Eurobondin: Çdo borxh që ka marrë, kjo qeveri e ka keqpërdorur

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, deklaroi në studion e “Ditari” në A2 se lajmi për Eurobondin është një lajm i keq për vendin. “Nuk besoj se ka vend në botë që gëzohet se po rrit borxhin. Nëse do të kishim plan konkret për përdorimin...

Lexo lajmin e plotë

Tafaj: Tërmet dhe pandemi, të ulet mesatarja e pranimit në universitet

15:03 • 09 Qershor 2020

Tafaj: Tërmet dhe pandemi, të ulet mesatarja e pranimit në universitet

Ish-ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, kritikoi vendimin e qeverisë për të mbajtur 6,5 mesataren e pranimit në universitet, duke e cilësuar si “jorealiste”. Në studion e “Ditari” në A2, Tafaj e shpjegoi kështu kritikën e tij: “Ky vit shkollor pati dy goditje të forta: tërmetin...

Lexo lajmin e plotë

“Nuk ishte reformë, as marrëveshje”, Salianji tregon në A2 se çfarë ishte produkti i Këshillit Politik

09:45 • 09 Qershor 2020

“Nuk ishte reformë, as marrëveshje”, Salianji tregon në A2 se çfarë ishte produkti i Këshillit Politik

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, në një lidhje direkte me studion e “Dita jonë” në A2 u shpreh se tryeza e Këshillit Politik nuk prodhoi as Reformë Zgjedhore dhe as marrëveshje, por thjesht “një dakordësi për një ndërhyrje në një pjesë të vogël të...

Lexo lajmin e plotë

Eksperti i sigurisë: Policia e sotme, më e dhunshmja që nga viti 1991

10:33 • 09 Qershor 2020

Eksperti i sigurisë: Policia e sotme, më e dhunshmja që nga viti 1991

Eksperti i sigurisë Ergys Muzhaqi deklaroi në studion e “Dita jonë” në A2 se policia e sotme, sipas tij, është më e dhunshmja që nga viti 1991. “Policia që kemi sot është më e dhunshmja pas vitit 1991. Është panevojshmërisht e dhunshme. Unë kam punuar...

Lexo lajmin e plotë

Stojku: Reforma Zgjedhore, pazar i radhës. Nuk do ta votojmë në Parlament

08:55 • 08 Qershor 2020

Stojku: Reforma Zgjedhore, pazar i radhës. Nuk do ta votojmë në Parlament

Edmond Stojku, përfaqësues i grupit Demokraci dhe Drejtësi në opozitën parlamentare, deklaroi në “Dita jonë” në A2 se marrëveshja për Reformën Zgjedhore, e arritur disa ditë më parë, ishte thjesht “pazari i radhës”. “Reforma Zgjedhore nuk është arritur, është thjesht një pazar i radhës. Në...

Lexo lajmin e plotë

Krasniqi: U bë një marrëveshje për të mos pasur Reformë Zgjedhore

22:54 • 05 Qershor 2020

Krasniqi: U bë një marrëveshje për të mos pasur Reformë Zgjedhore

Analisti i A2, Afrim Krasniqi, komentoi në studion e “Ditari” arritjen e marrëveshjes për Reformën Zgjedhore, duke e cilësuar atë si “një marrëveshje për të mos pasur Reformë Zgjedhore”. “Të gjithë prisnim marrëveshje që të kishte Reformë Zgjedhore, kjo ishte marrëveshje për të mos pasur...

Lexo lajmin e plotë

Zyrtare, NBA vendos për datën e rifillimit

10:06 • 05 Qershor 2020

Zyrtare, NBA vendos për datën e rifillimit

Basketbolli amerikan ka vendosur datën 31 korrik për të rinisur kampionatin e NBA. Drejtuesit kanë propozuar që të gjitha ndeshjet të zhvillohen në resortin Disney World, në Orlando. Ky propozim është pranuar nga të 30 pronarët e ekipeve të NBA. Në vend të 30 skuadrave,...

Lexo lajmin e plotë

Bebi 5-muajsh i mbijeton koronavirusit pas 32 ditësh në koma

12:40 • 01 Qershor 2020

Bebi 5-muajsh i mbijeton koronavirusit pas 32 ditësh në koma

Pasi kaloi 32 ditë në koma të induktuar për shkak të koronavirusit, një fëmijë 5-muajsh nga Brazili u shërua dhe tashmë ndodhet në shtëpinë e tij. Disa muaj pasi lindi, Domi u diagnostikua me Covid-19 në një spital të Rio de Zhaneiros. Babai i tij...

Lexo lajmin e plotë

Robotë në vend të gazetarëve, iniciativa e Microsoft

12:38 • 01 Qershor 2020

Robotë në vend të gazetarëve, iniciativa e Microsoft

Microsoft do të zëvendësojë dhjetëra gazetarë të faqes së tij MSN me sisteme automatike që do të përzgjedhin lajmet. Aktualisht, përzgjedhja e lajmeve nga agjencitë mediatike dhe vendosja e titujve e fotove në faqen e MSN bëhet nga gazetarë. Por, sipas “Seattle Times”, kjo gjë...

Lexo lajmin e plotë

Polici që kupton protestuesit: Keni të drejtë që jeni të inatosur

12:34 • 01 Qershor 2020

Polici që kupton protestuesit: Keni të drejtë që jeni të inatosur

Një polic në Atlanta të SHBA-së habiti protestuesit që kanë dalë nëpër rrugë pas vdekjes së George Floyd, duke u thënë se kanë të drejtë që janë të inatosur. Në shumë shtete amerikane ka pasur trazira ditët e fundit, pasi një polic në Mineapolis i...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia Covid-19, MotoGP anulon edhe dy gara të tjera

11:45 • 29 Maj 2020

Pandemia Covid-19, MotoGP anulon edhe dy gara të tjera

Pasi ka shtyrë 7 gara (Tajlandë, SHBA, Argjentinë, Spanjë, Francë, Itali dhe Katalunja) dhe ka anuluar 4 (Katar, Gjermani, Holandë dhe Finlandë), MotoGP vendosi sot anulimin e dy Çmimeve të Mëdha të tjera. Bëhet fjalë për garën e Britanisë së Madhe dhe atë të Australisë,...

Lexo lajmin e plotë

Reforma Zgjedhore, Celibashi: Vështirë të arrihet dakordësi për ndryshimin e sistemit zgjedhor

15:42 • 28 Maj 2020

Reforma Zgjedhore, Celibashi: Vështirë të arrihet dakordësi për ndryshimin e sistemit zgjedhor

Ilirjan Celibashi, ish-kreu i KQZ-së, deklaroi në “Ditari” në A2 se palët janë në rrugë të mirë për të përfunduar Reformën Zgjedhore brenda afatit të caktuar, por e shikon të vështirë që të ndryshohet sistemi zgjedhor. “Është histori e përsëritur kjo, kur shumë afër zgjedhjeve...

Lexo lajmin e plotë

F1, anulohet Çmimi i Madh i Holandës

12:43 • 28 Maj 2020

F1, anulohet Çmimi i Madh i Holandës

Max Verstappen duhet të presë vitin 2021 për të zhvilluar një garë përpara tifozëve të tij. Organizatorët e Çmimit të Madh të Holandës kanë njoftuar se pista e Zandvoort nuk do të zhvillojë garën që ishte programuar për Botërorin e këtij viti të Formula 1,...

Lexo lajmin e plotë

Rriten rastet e reja, Koreja e Jugut kthen masat shtrënguese

12:41 • 28 Maj 2020

Rriten rastet e reja, Koreja e Jugut kthen masat shtrënguese

Koreja e Jugut do të rikthejë masat shtrënguese nga nesër, pas raportimeve për një rritje të rasteve ditore me koronavirus. Muzeumet, parqet dhe galeritë e arteve në Seul do të mbyllin dyert nga e premtja, ndërsa kompanive do t’u kërkohet që të kufizojnë oraret për...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e rasteve me Covid-19, epidemiologu: Një infermiere e papërgjegjshme infektoi shumë persona

11:37 • 28 Maj 2020

Rritja e rasteve me Covid-19, epidemiologu: Një infermiere e papërgjegjshme infektoi shumë persona

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje direkte me “Dita jonë” në A2, deklaroi se rritja e rasteve me koronavirus në vendin tonë gjatë ditëve të fundit e ka një shpjegim. “Në Shqipëri nuk kemi pasur kurrë kurbë, por një plan të rrafshët. Luhatja e shifrave...

Lexo lajmin e plotë

“Nuk u përjashtova nga Parlamenti për lëpirëset”, Gjoni tregon arsyen e vërtetë pse u pezullua për 10 ditë

11:33 • 28 Maj 2020

“Nuk u përjashtova nga Parlamenti për lëpirëset”, Gjoni tregon arsyen e vërtetë pse u pezullua për 10 ditë

Deputeti i pavarur Ralf Gjoni, në studion e “Dita jonë” në A2, deklaroi se arsyeja e vërtetë pse u përjashtua për 10 ditë nga Parlamenti është se donte t’i drejtonte disa pyetje Komisionerit për të Drejtën e Informimit dhe të merrte “përgjigje transparente” në lidhje...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi/ Shehu: Kurba anormale në Shqipëri tregon se diçka nuk shkon

14:45 • 27 Maj 2020

Koronavirusi/ Shehu: Kurba anormale në Shqipëri tregon se diçka nuk shkon

Tritan Shehu, ish-ministër Shëndetësie, deklaroi në “Ditari” në A2 se kurba anormale në Shqipëri tregon se diçka nuk po funksionon në menaxhimin e pandemisë së Covid-19. “E kam ngritur disa herë shqetësimin për kurbën anormale në Shqipëri. Është një kurbë pa trend, që tregon se...

Lexo lajmin e plotë

Danimarka hap kufijtë për ata që kanë partner danez, por më parë duhet ta vërtetojnë lidhjen me foto apo sms

12:46 • 27 Maj 2020

Danimarka hap kufijtë për ata që kanë partner danez, por më parë duhet ta vërtetojnë lidhjen me foto apo sms

Danimarka do të hapë kufijtë për të gjithë ata që koronavirusi i ka ndarë nga partneri, por që t’i lejohet hyrja në këtë vend, duhet të vërtetojnë lidhjen me foto. Ky lëshim do të bëhet nga e hëna për të gjithë personat që jetojnë në...

Lexo lajmin e plotë

Icardi-Lautaro-Perisic, 160 milionë për të ribërë sulmin e Interit

12:36 • 27 Maj 2020

Icardi-Lautaro-Perisic, 160 milionë për të ribërë sulmin e Interit

Lautaro Martinez është një hap larg Barcelonës dhe Interi mendohet se do të arkëtojë plot 85 milionë euro për sulmuesin argjentinas. Mauro Icardi do të kalojë në pronësi të PSG për 60 milionë euro plus 5 milionë euro bonus. Ndërsa Bayern Munchen do të blejë Perisic...

Lexo lajmin e plotë

Çipi: Të rikthejmë demokracinë në Shqipëri

15:13 • 26 Maj 2020

Çipi: Të rikthejmë demokracinë në Shqipëri

Regjisori Kastriot Çipi, në një intervistë për “Ditari” në A2, deklaroi se Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit aktualisht ka përpara një betejë të madhe, atë për demokraci. “Kemi një betejë të madhe: betejën për demokraci. Bindja ime absolute ka qenë se Teatri nuk shpëtonte pa...

Lexo lajmin e plotë

Publikohen fotot e para jozyrtare të Samsung Galaxy Note 20 Plus

14:52 • 26 Maj 2020

Publikohen fotot e para jozyrtare të Samsung Galaxy Note 20 Plus

Vitin e kaluar, Samsung Galaxy Note 10 Plus tërhoqi vëmendjen me dizajnin fantastik. Duke shikuar fotot më të reja jozyrtare që qarkullojnë në internet, edhe pasardhësi i tij do të jetë i jashtëzakonshëm. Sipas “Pigtou”, ndryshimi më i madh është se Samsung Galaxy Note 20...

Lexo lajmin e plotë

Tryeza e Reformës Zgjedhore, Hajdari: Sot prezantoj draftin për ligjin e referendumit

11:46 • 26 Maj 2020

Tryeza e Reformës Zgjedhore, Hajdari: Sot prezantoj draftin për ligjin e referendumit

Rudina Hajdari, përfaqësuesja e opozitës parlamentare në Këshillin Politik, njoftoi në “Dita jonë” në A2 se sot ajo do të prezantojë në tryezë një ligj për referendumin. “Kemi shumë çështje për t’u diskutuar sot, si depolitizimi i administratës zgjedhore, Kolegji Zgjedhor, financimi i partive dhe...

Lexo lajmin e plotë

Dëmtohet Ibrahimovic, mund të qëndrojë gjatë jashtë fushave

15:38 • 25 Maj 2020

Dëmtohet Ibrahimovic, mund të qëndrojë gjatë jashtë fushave

Alarm te Milani. Zlatan Ibrahimovic është dëmtuar dhe rrezikon që të qëndrojë jashtë fushave të futbollit për një kohë të gjatë. Mendohet se bëhet fjalë për një tërheqje në pulpë, por te kuqezinjtë i frikësohen edhe një dëmtimi në tendinën e Akilit. Nëse dëmtimi është...

Lexo lajmin e plotë

Imunologu Sulçebe: 90% e popullsisë së vendit tonë, e paprekur nga Covid-19

14:15 • 25 Maj 2020

Imunologu Sulçebe: 90% e popullsisë së vendit tonë, e paprekur nga Covid-19

Mjeku imunolog, Dr. Genc Sulçebe, deklaroi në studion e “Ditari” në A2 se rreth 90% e popullatës së vendit tonë nuk është prekur nga Covid-19. “Perspektiva duket e mirë, pasi edhe muajt e verës i bëjnë kushtet e disfavorshme për përhapjen e virusit. Jemi në...

Lexo lajmin e plotë

Policia po e ndiqte për përdhunimin e një shqiptareje, 47-vjeçari grek thyen shtyllën kurrizore

13:11 • 25 Maj 2020

Policia po e ndiqte për përdhunimin e një shqiptareje, 47-vjeçari grek thyen shtyllën kurrizore

Një përdhunues serial në Greqi, i cili njihet si “Bisha e Kavosit”, ka thyer shtyllën kurrizore pasi është hedhur nga një shkëmb 30 metra i lartë, në përpjekje për t’i shpëtuar policisë në Korfuz. 47-vjeçari Dimitris Aspiotis po kërkohej nga policia për përdhunimin e një...

Lexo lajmin e plotë

Gati rikthimi në ring, 53-vjeçari Tyson: Jam më në formë se kurrë

11:21 • 25 Maj 2020

Gati rikthimi në ring, 53-vjeçari Tyson: Jam më në formë se kurrë

Mike Tyson e ka lënë boksin në vitin 2005, por javët e fundit është folur shumë një rikthim i tij në ring për t’u ndeshur me Evander Holyfield. Në një bisedë me reperin Lil Wayne, 53-vjeçari zbuloi se kontrata për ndeshjen që do të zhvillohet...

Lexo lajmin e plotë

“Të dielën, në 4 të mëngjesit”. Spiropali shpjegon në A2 pse u zgjodh kjo mënyrë për të prishur Teatrin Kombëtar

13:44 • 25 Maj 2020

“Të dielën, në 4 të mëngjesit”. Spiropali shpjegon në A2 pse u zgjodh kjo mënyrë për të prishur Teatrin Kombëtar

Elisa Spiropali, ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, shpjegoi në “Dita jonë” në A2 pse Teatri Kombëtar u shemb në një ditë të dielë, në orën 04:30 të mëngjesit. “Nuk mund të ishte situatë normale përsa kohë që një grup njerëzish e kishin uzurpuar...

Lexo lajmin e plotë

Sa zgjat aftësia e një personi me koronavirus për të infektuar të tjerët? Studimi më i fundit jep përgjigjen

11:17 • 25 Maj 2020

Sa zgjat aftësia e një personi me koronavirus për të infektuar të tjerët? Studimi më i fundit jep përgjigjen

Pacientët me koronavirus nuk mund të infektojnë persona të tjerë pas 11 ditësh me prani Covid-19 në organizmin e tyre, pavarësisht se mund të rezultojnë ende pozitivë në testime. Ky është përfundimi në të cilin ka dalë një studim nga kërkuesit shkencorë në Singapor. Një...

Lexo lajmin e plotë

Tërmet me magnitudë 5.9 gjatë intervistës, kryeministrja e Zelandës së Re ruan qetësinë

12:16 • 25 Maj 2020

Tërmet me magnitudë 5.9 gjatë intervistës, kryeministrja e Zelandës së Re ruan qetësinë

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ishte në mes të një interviste kur një tërmet me magnitudë 5.9 goditi Uellingtonin. Ngjarja ndodhi mëngjesin e së hënës, kur kreu i qeverisë së Zelandës së Re po jepte intervistë “live” për “Channel Three” nga godina qeveritare....

Lexo lajmin e plotë

Fëmijët e Khashoggi falin vrasësit e babait të tyre, i shpëtojnë nga dënimi me vdekje

20:21 • 25 Maj 2020

Fëmijët e Khashoggi falin vrasësit e babait të tyre, i shpëtojnë nga dënimi me vdekje

Fëmijët e gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi, kanë falur publikisht vrasësit e babait të tyre, duke i shpëtuar kështu 5 agjentët qeveritarë nga dënimi me vdekje. Salah Khashoggi, djali i madh i kritikut të ndjerë të qeverisë së Arabisë Saudite, e njoftoi faljen në...

Lexo lajmin e plotë

Ish-ylli i basketbollit amerikan, në spital me Covid-19: Mos e nënvlerësoni këtë virus

09:49 • 25 Maj 2020

Ish-ylli i basketbollit amerikan, në spital me Covid-19: Mos e nënvlerësoni këtë virus

Një nga qendrat më të mira të historisë së basketbollit amerikan, Patrick Ewing, ka njoftuar se është infektuar nga koronavirusi i ri. Ish-lojtari i New York Knicks, aktualisht trajner i Universitetit të Georgetown, ndodhet i shtruar në spital. “Dua të ndaj me ju lajmin se...

Lexo lajmin e plotë

Deklaratat e Yuri Kim, Shano tregon se kujt i drejtoheshin

20:21 • 25 Maj 2020

Deklaratat e Yuri Kim, Shano tregon se kujt i drejtoheshin

Eksperti i ekonomisë, Dritan Shano, deklaroi në “Ditari” në A2 se deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim mbi Reformën në Drejtësi i drejtohen mazhorancës më shumë sesa opozitës. Ai e arsyeton këtë me faktin se “forcat që kanë peshë të madhe për avancimin e Reformës...

Lexo lajmin e plotë

Deklarata e Yuri Kim, Krasniqi: Ishte e pritshme, Reforma në Drejtësi kishte humbur prioritetin

20:22 • 25 Maj 2020

Deklarata e Yuri Kim, Krasniqi: Ishte e pritshme, Reforma në Drejtësi kishte humbur prioritetin

Afrim Krasniqi, analist i A2, deklaroi në “Ditari” se deklarata e ambasadores amerikane Yuri Kim mbi një “marrëveshje të fshehtë për të vrarë Reformën në Drejtësi” ishte e pritshme, pasi, sipas tij, “muajt e fundit Reforma në Drejtësi e kishte humbur prioritetin kryesor”. “Është e...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Trump dhuron pagën e 3 muajve për Departamentin e Shëndetit

20:22 • 25 Maj 2020

Koronavirusi, Trump dhuron pagën e 3 muajve për Departamentin e Shëndetit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, do të dhurojë pagën e tij të 3 muajve për Departamentin e Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore “për të zhvilluar terapi të reja për trajtimin dhe parandalimin e Covid-19”. Sekratarja e shtypit në Shtëpinë e Bardhë, Kayleigh...

Lexo lajmin e plotë

Dokumentari “The Last Dance”, edhe Pippen inatoset me Michael Jordan

09:48 • 25 Maj 2020

Dokumentari “The Last Dance”, edhe Pippen inatoset me Michael Jordan

“The Last Dance”, dokumentari që tregon karrierën e atij që konsiderohet basketbollisti më i mirë i historisë, Michael Jordan, ka bërë të flitet shumë. Disa nga ish-shokët e ekipit të tij te Chicago Bulls e kanë akuzuar për gënjeshtar numrin 23, si në rastin e...

Lexo lajmin e plotë

Basketboll, ndërron jetë trajneri legjendar i Utah Jazz

09:49 • 25 Maj 2020

Basketboll, ndërron jetë trajneri legjendar i Utah Jazz

Jerry Sloan, trajneri legjendar i ekipit amerikan të basketbollit Utah Jazz, ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare, pasi vuante nga Parkinsoni dhe skleroza. I tërhequr nga profesioni në vitin 2011, pas më shumë se dy dekadave në shërbim të Utah Jazz, Sloan është një nga...

Lexo lajmin e plotë

A po mendohet një operacion për të rikthyer fëmijët shqiptarë nga Siria? Lleshaj zbulon planin në A2

20:23 • 25 Maj 2020

A po mendohet një operacion për të rikthyer fëmijët shqiptarë nga Siria? Lleshaj zbulon planin në A2

I ftuar në “Ditari” në A2, ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, u pyet nëse është në plan një operacion për rikthimin e fëmijëve shqiptarë që kanë ngelur në kampet siriane. “Unë shkova në Siri për khimin e Alvin Berishës edhe për të krijuar kanalet për...

Lexo lajmin e plotë

Lleshaj në A2 për kanabisin, ligjin për policinë, rendin…

20:23 • 25 Maj 2020

Lleshaj në A2 për kanabisin, ligjin për policinë, rendin…

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, në një intervistë për “Ditari” në A2, preku disa tema që kanë lidhje me Policinë e Shtetit, duke nisur nga ideja për legalizimin e kanabisit mjekësor. “Kanabisi për qëllime mjekësore nuk do të kultivohet në male, por në plantacione super...

Lexo lajmin e plotë

Lleshaj: Policia ka shoqëruar me forcë, nuk ka dhunuar

20:24 • 25 Maj 2020

Lleshaj: Policia ka shoqëruar me forcë, nuk ka dhunuar

Sandër Lleshaj, ministër i Brendshëm, deklaroi në “Ditari” në A2 se policia nuk ka ushtruar dhunë gjatë protestës së 17 majit. “Policia ka shoqëruar me forcë, nuk ka patur dhunë. Duhet të dimë diçka, shteti ka ligje dhe kundërshtimi i punonjësit të policisë përbën vepër...

Lexo lajmin e plotë

Dhuna në protestë, Lleshaj shpjegon për A2 pse policët nuk kishin identifikimin individual

20:24 • 25 Maj 2020

Dhuna në protestë, Lleshaj shpjegon për A2 pse policët nuk kishin identifikimin individual

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i ftuar në “Ditari” në A2, shpjegoi pse efektivët e policisë nuk kishin shenja individuale identifikimi gjatë protestës që u zhvillua pas shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar. “Policia e vendeve më të zhvilluara perëndimore nuk ka shenja individuale identifikimi...

Lexo lajmin e plotë

“Marrëveshja e fshehtë”, Mediu: Basha duhet të bëjë vetëm një marrëveshje

20:24 • 25 Maj 2020

“Marrëveshja e fshehtë”, Mediu: Basha duhet të bëjë vetëm një marrëveshje

Fatmir Mediu, kreu i Partisë Republikane, komentoi në “Ditari” në A2 deklaratën e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila shkroi në Twitter se shpresonte që të mos kishte “një marrëveshje të fshehtë për të vrarë Reformën në Drejtësi”. Sipas Mediut, “opozita ka qenë dhe ngelet...

Lexo lajmin e plotë