Elida Marvataj

Koreja e Veriut teston raketën e rrezikshme, publikon foto nga hapësira. Koreja e Veriut konfirmoi testimin e një rakete balistike me rreze të mesme veprimi dhe ka publikuar disa fotografi, të cilat thotë se janë realizuar nga raketa më e fuqishme e lëshuar prej saj në vitet e fundit. Testimi...

Jack Sweeney, një student 19-vjeçar nga Florida, refuzoi një ofertë prej 5000 dollarësh nga Elon Musk për të fshirë llogarinë e tij në Twitter, që gjurmon avionin privat të miliarderit. Llogaria ElonJet ka mbi 180 000 ndjekës dhe përdor një “software” që Sweeney zhvilloi për të monitoruar fluturimet e njeriut...

Brenda kornizave apo guximshëm? Si ka ndryshuar ndër vite?

Koleksioni i Dior u frymëzua nga perëndeshat greke me pëlhura të derdhura, prerje delikate, sandale të sheshta, korse dhe funde me grep. Koleksioni u përqendrua te ngjyra e zezë, e bardhë dhe gri dhe te prekja njerëzore në çdo koleksion të Dior. Koleksioni është një investim te “lidhja mes njerëzve”,...

Traditat në vende të ndryshme të botës, thonë se ka disa ushqime që duhet të jenë pjesë e darkës së ndërrimit të viteve, pasi janë simbol i fatit të mire.  Përveç sallatës ruse, gjelit të pjekur, përsheshit apo bakllavasë, tryezës suaj nuk duhet t’i mungojnë frutat e thata. Kjo është...

Disa seriale si “Squid Game”, shënjuan vitin 2021, jo vetëm për shikueshmërinë rekord dhe fitimet marramendëse, por dhe për ndikimin e jashtëzakonshëm në publik. “Squid Game”, seriali në gjuhën koreane i prodhuar në Korenë e Jugut, tregon historinë e një grupi prej 456 personash, të cilët ftohen të rrezikojnë jetën...

Njerëzit shpesh e shohin Vitin e Ri, si një mundësi për “t’ia filluar nga e para” apo si një “fillim të ri”, ndaj kryejnë rite të ndryshme duke besuar fort se ato do të sjellin mbarësi dhe fat përgjatë vitit të ardhshëm. Këto besëtytni janë të trashëguara brez pas brezi...

"Bota në një javë"

Traditat e Krishtlindjeve në mbarë botën ndryshojnë, por gëzimi, ndarja e dhuratave dhe ngrënia e vakteve të mira pranë familjes duket se i bashkojnë të gjithë.

Filmi artistik nga Kosova, “Zgjoi” me regji të Blerta Bashollit është zyrtarisht në listën e ngushtë për çmimin më prestigjioz “Oscar” në kategorinë e filmave të huaj. “Zgjoi” arriti një sukses të jashtëzakonshëm, duke u bërë pjesë e listës së ngushtë të 15 filmave të nominuar në edicionin e 94-të...

Yahoo Finance ka realizuar një sondazh dhe ka shpallur kompaninë më të mirë dhe atë me performancë më të dobët, gjatë vitit që po lëmë pas. Për vitin 2021, Microsoft zë vendin e parë si kompania më e mirë. Në krahun tjetër, gjiganti i mediave sociale Facebook, i cili së fundmi...

Frika nga përhapja e Omicron ka bërë që shumë vende europiane të shtrëngojnë masat kufizuese për festat e fundvitit, pasi kërkojnë të ndalojnë në valë të katër infektimesh.

Frika nga përhapja e Omicron ka bërë që shumë vende europiane të shtrëngojnë masat kufizuese për festat e fundvitit, pasi kërkojnë të ndalojnë në valë të katër infektimesh. Referuar paralajmërimeve të ekspertëve, që rastet e Omicron do të rriten ndjeshëm gjatë javëve të ardhshme, vendet evropiane kanë miratuar masa të...

Gjiganti i teknologjosë Apple është në prag të një tjetër momenti të rëndësishëm historik. Prodhuesi i iPhone është pranë arritjes së një vlere tregu prej më shumë se 3 trilionë dollarë. Aksionet e Apple janë rritur me më shumë se 35% vetëm këtë vit. Kompania ka përfituar miliarda dollarë nga...

Google ka paralajmëruar punonjësit e saj se nëse nuk vaksinohen, do të humbasin përfundimisht vendin e tyre të punës. Një urdhëresë e brendshme, e bërë publike nga mediat amerikane, tregon se gjiganti teknologjik i ka kërkuar stafit se duhet të tregojnë dokumentin që vërtetojnë se janë vaksinuar, ose në të...

Omicron në Europë, vaksinat s’mjaftojnë për ta ndalur Vetëm vaksinimi nuk do të mund të ndalë dot hovin e variantit të ri të koronavirusit, Omicron. Paralajmërimi vjen nga Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, e cila tha se ka nevojë urgjente për veprim. Duke e cilësuar si shumë...

Komisioni i Sigurisë Kombëtare ka miratuar parimisht dy nisma ligjore që synojnë krijimin e regjistrit kombëtar të të dënuarve për krime seksuale. Të dyja nismat kanë si qëllim kryesor parandalimin e krimeve me natyrë seksuale si dhe identifikimin e vendodhjes së të dënuarve për këto krime. Për këta persona parashikohet monitorimi i vazhdueshëm nga policia dhe kufizime për punësimin e tyre.

Komisioni i Sigurisë Kombëtare ka miratuar parimisht dy nisma ligjore që synojnë krijimin e regjistrit kombëtar të të dënuarve për krime seksuale. Të dyja nismat kanë si qëllim kryesor parandalimin e krimeve me natyrë seksuale, si dhe identifikimin e vendodhjes së të dënuarve për këto krime. Për këta persona, parashikohet...

Një dioqezë katolike në Siçili u ka kërkuar publikisht falje prindërve të indinjuar, pasi peshkopi i tha një grupi fëmijësh se Babagjyshi nuk ekziston dhe se kostumi i tij i kuq u krijua për reklama. Disa e mirëpritën përpjekjen e peshkopit për t’u përqëndruar në kuptimin katolik të Krishtlindjeve, ndërsa...

Burri më i pasur në botë nuk ka një shtëpi dhe së fundmi ka nisur ta shesë pasurinë e tij. Ai përdor një makinë elektrike që e ka krijuar vetë dhe me një lëvizje të gishtit të tij, tregu i aksioneve ngrihet ose bie. Endërron pjesën më të madhe të kohës për Marsin, lëshon satelitë në orbitë dhe synon të pushtojë hapësirën, ndërkohë vetë qëndron me këmbët e ngulura fort në Tokë. Kaq mjafton për ta kuptuar se njeriu i vitit për 2021 sipas revistës "Time" është Elon Musk.

InterNations, rrjeti më i madh global në botë për njerëzit që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit, ka krijuar një platformë udhëzuese, ku kanë biseduar me emigrantë në të gjithë botën për të zbuluar më shumë të dhëna për jetesën e tyre. Në një raport me 59 vende, Expat Insider 2021...

Firma e re hapësinore, Mission Astro Access, ka dërguar ekuipazhin e saj të parë me aftësi të kufizuara në një fluturim me gravitet zero, duke sfiduar kështu perceptimin se udhëtimi në hapësirë është vetëm për ata që plotësojnë disa kritere specifike fizike. Fluturimi u zhvillua me një Boeing 727, i...

Kurora e më të bukurës së universit, këtë vit, shkon në Indi dhe i përket Harnaaz Sandhuu. Në vendin e dytë u rendit Miss Paraguai Nadia Ferreira, e ndjekur nga Miss Afrika e Jugut. Edicioni i 70-të i konkursit u mbajt mbrëmjen e së dielës në Izrael, në qytetin turistik...

Një çift nga Kina është bashkuar me djalin e tyre tashmë adoleshent, i cili rezultonte i humbur prej 14 vitesh, duke i dhënë fund kërkimit të tyre i cili frymëzoi një film të suksesshëm. Sun Zhuo, sot 18 vjeç u rrëmbye në vitin 2007 në qytetin Shenzhen kur ishte vetëm...

Olaf Scholz është zgjedhur kancelari i ri gjerman, duke hapur një kapitull të ri në politikën gjermane dhe europiane, teksa epokës së Merkelit i erdhi fundi. Scholz mori drejtimin e qeverisë së re të formuar nga tre parti, me 395 vota pro dhe 303 kundër, duke u zgjedhur si pasuesi...

10:45 - 10.12.2021

Një javë “showbiz”

– Ylli shqiptar me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, dhe modeli Anwar Hadid, mund t’i kenë dhënë fund lidhjes pas dy vitesh së bashku. Mediat e huaja shkruajnë se çifti është në krizë si pasojë e karrierave respektive, që po i mbajnë larg njëri-tjetrit. Ndonëse nuk kanë reaguar për thashethemet, fansat...

Instagrami do të na njoftojë kur është koha për t'u shkëputur pak prej tij. Opsioni "Take a Break" u prezantua në muajin shtator, por vetëm tani do të mund të përdoret nga përdoruesit. Opsioni do të jetë i aksesueshëm fllimisht vetëm në disa vende të botës si SHBA, Britani, Kanada dhe Australi ndërsa gjatë muajve në vijim do të jetë aktiv në të gjithë botën.

Artistët më të mirë të muzikës, filmave, televizionit dhe kulturës pop u mblodhën në Kaliforni, për të ndarë çmimet e People's Choice Awards. Teleshikuesit patën mundësi të votonin personazhet më të famshëm nga showbizi amerikan dhe vlerësuan Dwayne Johnson me tre çmime, atë të aktorit të vitit 2021, yllit të filmave komedi dhe çmimin e nderit. BTS, yjet e Korean pop fituan si grupi më i mirë dhe gjithashtu rrëmbyen çmimet për këngën dhe videoklipin më të mirë për vitin 2021 me këngën “Butter”.

Sot, më 8 dhjetor, shënohet 31-vjetori i ditës kur në Qytetin Studenti nisën protestat kundër regjimit komunist, që çuan më pas në vendosjen e pluralizmit politik në Shqipëri.  Një ndër kërkesat e para të studentëve, ishte heqja e emrit të Enver Hoxhës nga Universiteti i Tiranës, por konteksti politik i...

Nga rajoni për ski te destinacionet ekzotike me diell, një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve duket se po i shndërrojnë në traditë pushimet e fundvitit jashtë vendit. Një destinacion që ka zgjuar interesin e shqiptarëve dhe është kthyer në trend, është Dubai. Dikur ai konsiderohej një nga vendet më të...

Një përmbledhje me lajme nga bota e showbizit, nga Adele që takon mentoren e jetës te dyshimet se Rihanna është në pritje të ëmbël, dhe peticioni për Will Smith.

Varianti i ri dhe takimi urgjent i G7 Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar fillimisht në Afrikën e Jugut, ka ngritur alarm në Europë dhe në botë për shkak të fuqisë së tij transmetuese.Ministrat e shëndetësisë të G7-s mbajtën një takim urgjent në lidhje me Omicronin, i cili po...

Nga e hëna e 6 dhjetorit, në të gjitha njësitë bashkiake të kryeqytetit do të nisë aplikimi për programin e kredisë së butë, proces që do të zgjasë 1 muaj. 300 familje apo individë në Tiranë do të përfitojnë nga ky program, i cili ua lehtëson çifteve të reja blerjen...

Eventi prestigjioz i Fashion Awards është rikthyer nën drejtimin e aktorit Billi Porter. Nata më e rëndësishme e modës, erdhi pas një viti mungesë në tapetin e kuq. Yjet u mblodhën në Londër për të përfaqësuar denjësisht veshjet e tyre dhe arritjet më të mëdha të krijuesëve në këtë industri....

Virgil Abloh, drejtori artistik i Louis Vuitton për koleksionin e veshjeve për burra dhe drejtori ekzekutiv i Off-White, u nda nga jeta në moshën 41-vjeçare. Përmes një deklarate zyrtare, LVMH Mowt Hennessy, Louis Vuitton, njoftoi se Abloh luftonte me kancerin prej vitesh. “Të gjithë jemi të shokuar pas këtij lajmi...

Mjekët e Afrikës së Jugut identifikuan një variant të ri të koronavirusit, i cili më pas u emërtua Omicron, sipas një shkronje të alfabetit grek, duke e rikthyer pandeminë sërish në vëmendje të mbarë botës. Sipas tyre, ky variant ka shkaktuar një rritje të numrit të infeksioneve me koronavirus në...

Qysh nga martesa e saj në vitin 2011, Princesha e Monakos, Charlene Wittstock është përfolur shumë për jetën e saj të trishtë në pallatin e Montekarlos, një ”kafaz i artë“ nga i cili thashethemet thonë se ka tentuar edhe të arratiset. Megjithatë, dyshimet dolën sërish në dritë, kur ish-notarja, kaloi...

Tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019 i zgjoi shqiptarët me një zhurmë tmerruese. Dridhja e tokës shënoi pafuqinë tonë përballë natyrës, por edhe papërgatitjen tonë për të. Kryesisht u vu re nevoja emergjente për forcimin e kapaciteteve në Emergjencat Civile dhe në Institutin e Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit....

Dhuna dhe vrasja e grave mbetet një fenomen shqetësues i shoqërisë shqiptare, si dhe një sfidë për shtetin. Referuar të dhënave zyrtare, në 6 muajt e parë të këtij viti, kërkesa për urdhërmbrojtje nga gratë ka qenë  40.8 % më i lartë, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti...

Artistja Hueyda El Saied është ndarë nga jeta në moshën 46-vjeçare. Mësohet se Hueyda, vuante nga një sëmundje e rëndë, me të cilën nuk mundi ta fitonte betejën. Ajo u shua mëngjesin e së martës në një spital të Luksemburgut. Hueyda, e lindur në Tiranë, u bë e njohur në...

Drejtori i Programit Botëror të Ushqimit (PBU) të Kombeve të Bashkuara parashtroi një plan për të shpenzuar 6.6 miliardë dollarë për të luftuar urinë në botë, një përgjigje kjo e drejtpërdrejtë për njeriun më të pasur në planet, Elon Musk. David Beasley postoi të hënën një përmbledhje ku përshkruhej se...

Fëmijët e duan TikTok-un, por kompania nuk po i mbron ata. Të paktën kështu duket nga sfidat e rrezikshme që bëhen virale në këtë rrjet social. Një 13-vjeçar nga Lushnja u vetëvar në banesën e tij, pasditen e kësaj të shtunë. Ngjarja tronditi jo pak opinionin publik ndërsa disa media...

Shkrimtari fitues i çmimit Nobel në Letërsi, Orhan Pamuk, po hetohet nga shteti turk për “fyerje” të themeluesit të Turqisë moderne dhe tallje me flamurin turk në romanin e tij të ri “Netët e Murtajës”. Pamuk, i cili i mohon akuzat, e botoi librin në Turqi në muajin mars. I...

Sakrificat e bukurisë, datojnë shekuj më parë, që në Kinën e lashtë por televizioni dhe media sociale, i dhanë një tjetër dimension ndërhyrjeve kirurgjikale. Me kalimin nga “ekskluziviteti” i VIP-ave te të gjithë të interesuarit, duket se ndërhyrjet estetike në Shqipëri janë tanimë një praktikë normale edhe në vendin tonë. Para një dekade, operacionet plastike në Shqipëri konsideroheshin të rralla, të shtrenjta, dhe të rrezikshme. Për to flitej pak dhe ishin një luks që mund tja lejonin vetes pak persona. Por me zhvillimet e mjekësisë dhe teknologjisë, procedura të tilla u lehtësuan aq shumë, sa mund të bëhej botoks dhe më pas njerëzit të shkonin menjëherë në zyrë.

Sakrificat e bukurisë, datojnë shekuj më parë, që në Kinën e lashtë, por televizioni dhe media sociale, i dhanë një tjetër dimension ndërhyrjeve kirurgjikale. Me kalimin nga “ekskluziviteti” i VIP-ave tek të gjithë të interesuarit, duket se ndërhyrjet estetike janë tanimë një praktikë normale edhe në vendin tonë. Para një...

Jeff Bezos, themeluesi i Amazon, është njeriu i dytë më i pasur në botë. Sipas Bloomberg, pasuria e tij neto shkon në 196 miliardë dollarë. Bezos u lind në New Mexico, në vitin 1964 nga dy prindër adoleshentë. Ai studioi për shkenca kompjuterike dhe inxhinieri elektrike dhe pas diplomimit, pati...

Ka padyshim një kuriozitet të madh për njerëzit më të pasur të botës. Kush janë ata që dominojnë planetin dhe si i kanë ngritur perandoritë miliarda dollarëshe? Elon Musk është njeriu më i pasur në histori. Bloomberg vlerëson se pasuria neto e tij është mbi 336 miliardë dollarë. Musk u...

Ka padyshim një kuriozitet të madh për njerëzit më të pasurit të botes. Kush janë ata qe dominojne planetin dhe si i kanë ngritur perandoritë miliarda dollarëshe? Viti 2021 theu cdo rekord për më të pasurit e botës dhe kishte një numër rekord miliarderësh të rinj. Në total, shuma e pasurisë së tyre është 13.1 trilionë dollar, 8 trilionë më shumë se totali i klasifikimit të vitit 2020. Shpesh ëndërrimtarë, vizionarë e këmbëngulës, ndonjëherë të përkëdhelur nga fati e ndonjeherë “self made”, kjo është historia pas pesë njerëzve më të pasur të planetit, ose e atyre që duket se e kthejnë në para çdo gjë që prekin.

Të gjithë sytë do të jenë në Glasgow përgjatë 2 javëve të ardhshme. Samiti për klimën mblodhi liderët botërorë, që pritet të përballen në diskutime të ashpra, në përpjekje për të frenuar ngrohjen globale. Kjo konferencë vjen në një kohë kur ngjarjet e motit ekstrem, përfshirë valët e të nxehtit dhe përmbytjet shkatërruese, janë normaliteti i rinë botë. Alarmi u lëshua nga Organizata Botërore Meteorologjike që prezantoi raportin për gjendjen e Klimës për vitin 2021 në nisje të samitit të OKB. Në të nënvizohet se bota po ndryshon përpara syve tanë dhe se temperatura globale e 20 viteve të fundit është rritur me 1 gradë celsius.

Aeroporti i Zyrihut është vlerësuar si aeroporti më i mirë në Europë, nga The World Travel Awards, programi që konsiderohet si organizmi ndërkombëtar kryesor për vlerësimin e sektorit të udhëtimeve dhe turizmit global. Aeroporti më i madh i Zvicrës mban këtë titull për të 18-in vit radhazi, që prej vitit...

Justin Bieber, Doja Cat, Lil Nas X, Ed Sheeran, Olivia Rodrigo dhe The Kid Laroi janë vetëm disa nga të nominuarit për çmimet kryesore në shfaqjen MTV Europe Music Awards 2021. EMA 2021 do të mbahet në Papp Laszlo Budapest Sportaréna në Hungari më 14 nëntor dhe yjet që do...

“Lonely Planet”, kompania prestigjioze ndërkombëtare e librave udhërrëfyes të udhëtimeve ka renditur listen e 10 vendeve që duhen vizituar në vitin 2022. Ekonomike por dhe të sigurta nga pandemia, në listë gjejmë të përfshira nga xhevahiret e fshehura të shkretëtirës së Omanit deri te ujërat e shkëlqyer blu të Belizes...

Sa shumë mund të sakrifikojë njeriu për dashurinë? Princesha Mako e Japonisë, mbesa 29-vjeçare e Perandorit Naruhito, hoqi dorë nga froni, trashëgimia dhe nga të gjitha privilegjet e tjera që gëzonte, vetëm për dashurinë. Sipas ligjit japonez, vajzat dhe gratë e familjes perandorake humbasin titullin e tyre pas martesës me një person të konsideruar si të zakonshëm.

Sa shumë mund të sakrifikojë njeriu për dashurinë? Princesha Mako e Japonisë, mbesa 29-vjeçare e Perandorit Naruhito, hoqi dorë nga froni, trashëgimia dhe nga të gjitha privilegjet e tjera që gëzonte, vetëm për dashurinë. Sipas ligjit japonez, vajzat dhe gratë e familjes perandorake humbasin titullin e tyre pas martesës me...

Kanceri i gjirit është lloji më i përhapur i kancerit për gratë në gjithë botën. Pavarësisht shifrave alarmante të vdekjeve, shumë prej grave të prekura arrijnë të mbijetojnë duke e fituar betejën me tumorin. Diana Myrto është njëra prej tyre. Ajo mësoi se ishte me kancer gjiri në një moshë shumë të re, kur ishte vetëm 27 vjeç. Prej atij momenti, jeta e saj ndryshoi përgjithmonë. Diana iu nënshtrua një sërë ndërhyrjesh dhe trajtimesh mjekësore, me kosto të mëdha psikologjike, por dhe ekonomike, derisa mendoi se e fitoi luftën. Por, vite më vonë, pasi u bë nënë e dy fëmijëve dhe kur mendonte se kanceri e kishte braktisur përfundimisht trupin e saj, Diana konstatoi se tumori ishte rikthyer. Beteja e saj për jetën nisi sërish. Pas një kalvari të gjatë ndërhyrjesh kirurgjikale dhe trajtimesh, sot Diana gëzon shëndet të mirë dhe ka mundësi të shohë fëmijët e saj teksa rriten. Ajo thotë me bindje se diagnostikimi i hershëm i shpëtoi jetën dhe është vendimtar në këtë luftë.

Kanceri i gjirit është lloji më i përhapur i kancerit për gratë në të gjithë botën. Pavarësisht shifrave alarmante të vdekjeve, shumë prej grave të prekura arrijnë të mbijetojnë duke e fituar betejën me tumorin. Diana Myrto është njëra prej tyre. Ajo mësoi se ishte me kancer gjiri në një...

Shumë qytetarë e zgjedhin biçikletën si një mënyrë alternative ndaj përdorimit të makinës, por edhe për një stil jetese më të shëndetshëm, duke ndikuar kështu në uljen e trafikut dhe ndotjes së ajrit. Megjithatë, vitet e fundit numërohen shumë aksidente ku mjetet godasin çiklistët, me pasoja shumë të rënda, deri...